Antoniuskerk van Leiden Zuid-West samenbundeling van nieuwe inzichten ARCHITECTONISCHE VONDSTEN ESTHETISCH IN BAKSTEEN GEVAT Bollenstreek reed tegen De Kampioen WOENSDAG 27 APRIL 1966 PAOTTTA r HET CENTRUM van Leiden Zuid-West, midden in de wijdsheid van dit nieuwe stadsgedeelte, is •en bouwwerk tot stand gekomen waar de katho lieke gemeenschap van de parochie van de H. An- tonius van Padua jarenlang naar toe heeft geleefd. ^an de riante kruising van Churchill-laan en Vijf Meilaan heeft het middelpunt van deze jonge ge meenschap vorm gekregen in een nieuwe kerk, een ontmoetingscentrum en een pastorie. Lang hebben de zuidwestelijke katholieken moeten, kerken in het intieme, houten noodkerkje. Het is voor velen een dierbaar kerkje geworden, maar de situatie was er verre van ideaal. J^E HERDERS, die over deze nieuwe Leidse kudde werden aangesteld, hebben het met het voorbe reiden van de definitieve bouw zwaar te verduren gehad. Pastoor Van Schalen z.g. heeft zijn ijveren met de dood moeten bekopen en pastoor Van Rijn zag zijn gezondheid geknakt. Pastoor Commandeur tenslotte zette het werk met alle energie voort. De lawine van zorgen en lasten heeft hem er niet onder gekregen en de helft van de volgende maand is het zover, dat de bisschop de kerk komt inwijden. Efficiënt Godshuis zonder knielbanken GEMEENTE LEIDEN wil, dat er iets monumentaals komt, daar aan de Vijf Meilaan", heeft pastoor N. J. Commandeur altijd gezegd. De, gemeente voelde veel voor een toren, maar wenste niet hij te spijkeren. Voor het bis dom was een toren die het zo buitengewoon goed gedaan zou hebben op deze plaats te duur en daarom is het bij een ijzeren klokkenstoel gebleven vanwaar uit goudbrons gietwerk tweestem-- mig, helder en welluidend, het Godsvolk-op-weg ter vergadering wordt genodigd. Voor zover imposant moet slaan op „omvang", kan men de nieuwe Antoniuskerk niets monumentaals toedichten. Het is een gebouw van meter en tot het langste punt gemeten ia het interieur 5 meter hoog. De zuidelijke gevel, aan de Vijf Meilaan, is een fraai produfct van baksteen, waarin be neden zeven kleine gebrandschil derde ramen het vlak esthetisch breken. Mogelijk dat later rechts een decoratief plastiek de werking »cn deze wand, kan accentueren. Het ie, volgens pastoor Comman deur, wel de bedoeling. CRêME „BUNKER" Aan de westzijde, langs de Churchilllaan, is de verwach ting van pastoor en gemeente in vervulling gegaan. Hier ontstond •qq monument van rust en ware «choonheid. Vóór alles wordt het oog geboeid door de schuin-oplo- pende wand: een bakstenen li chaam waarop crème materiaal is gespoten dat een mergel-indruk geeft. Dit bouwgedeelte vormt 'n soort bunker, die tot binnen in de kerk is opgetrokken en waarin zich de biechtstoelen en twee de votiekapellen bevinden; een grot van inkeer, schuldbekentenis en stil gebed, maar ook een archi tectonische vondst die bijzonder veel indruk maakt. Een prachtig massief bouwsel, dat omlijst wordt met de warme, expressieve kleu ren, die Paulus' levensweg illus treren. Boven dit alles wordt de rust verlevendigd door de op en-neer-gaande lijn van de zolde ring, een vurenhouten plafond, dat vanuit het binnenste der kerk zich naar buiten voortzet Een zware grijsbruine daklijst, die aan de onderzijde het heldergele vuren houten ritme volgt, vormt de be kroning van dit ongetwijfeld het meest geslaagde aspect der nieu we kerk. Hier bevindt zich ook een van de twee ingangen. LANTAARNVERLICHTING De oostzijde van het Godshuis ligt aan het kerkplein, dat 's avonds verlicht wordt door vier lantaarns als flam bouwen, lichtbakken op hoge poten, zoals er ook tien binnen in de kerk zijn gemonteerd, waar zij, met 'n aan tal primaire lichtbronnen op-één-rij in het plafond, zorgen voor een uit bundige lichtspreiding. De oostwand is grotendeels van glas. Om de rust binnen te bevorderen zullen hier grof- mazige gordijnen voor komen te han gen; praktisch én huiselijk. Op het plein kunnen ongeveer dertig auto's worden geparkeerd. Door de week mag iedereen er zijn auto neerzetten. RENDERENDE TEMPEL WELLICHT WA8 HET deze zij de van de kerk die een en keling deed denken aan een „fris veilinggebouw". Deze aanwaaien de gedachte zij hem vergeven. Onze moderne kerken zijn geen levende bijbels meer; er is geen geld voor en het tempo van onze tijd heeft niets statisch meer. Con templatie kunnen wij nog slechts spaarzaam beoefenen óp de hei of starend over de dobber. De kerk is een momentopname in 't week einde geworden, want we leven zo snel en er is zo veel anders te doen. Daarom is ook de nieuwe Antoniuskerk dusdanig ingericht, dat het houten altaar in een wip verwijderd kan worden (daarom zal de bisschop de kerk niet con sacreren, maar inwijden), zodat de ruimte te benutten is voor con certen, theater, lezingen en wat nog verder het culturele leven kan bevorderen. Er zijn geen knielbanken meer te vinden in deze kerk. De tijd van het obligate bellen om de sla perige gelovigen tot knielen te manen Is geweest, lang vervlo gen de hongerwinter en het „Paree DomineMen blijft voortaan gewoon zitten of gaat staan. Als er nu maar niet al te veel refor matorische stromingen hun lid maten op de knieën voor God wil len brengen (hier en daar is er een tendens in deze richting), dan zullen over enkele jaren roomse knieën niet meer te onderschei den zijn van hun mede-knieën. De godsvrucht zoekt in wel vaart nieuwe wegen in de nieuwe Antoniuskerk, een efficiënte tem pel der even zo nieuwe theologie, gestroomlijnd en renderend. Deze week vullen de Beatles uit transistorradio's nog melodieus de ruimte en op de altaartrappert staan eon paar lege bierpullen, waaruit bouwvakkers zich heb ben gelaafd. Straks kunnen zeven honderd mensen er 's zondags de Eucharistie vieren en het handje vol door-de-weekse gelovigen wordt van maandag tot en met zaterdag verwezen naar de sacris tie, die als „dag-kerk" wordt inge richt. Tengevolge van de nieuwe inzichten en omwille van de fi nanciële positie (het gehele com plex kost een miljoen gulden) blijft de kerk buiten de zon- en feestdagen gesloten tenzij passen de activiteiten openstelling lonen. Na afloop van concert of causerie zoeke men niet naar de uitgang, enkele lichtende woordjes „uit" wijzen vanzelf de weg. „DOOPTU IN" Wij voeren u verder op onze wandeling door het Inwendige. De ruimte hier Is zeer royaal en overzichtelijk. Links van het altaar bevindt zich een novum, dat waarechflnlflk zij na gelijke nog niet ge vonden heeft: de doopvont is vervangen door een bessin. waarboven utt de muur een spuwer levend water laat stromen. Drie plantenbakjes ln asbest-cement ge ven fleur aan deze dooptuin. Pastoor Gommandeur denkt er hard over va der Franclscus zou hem hierin zeker hebben aangemoedigd goudvisjes in het bassin te laten dartelen. Op zonnige middagen zal het spel van gekleurd licht, dat door het Paulus-raam naar binnen straalt, planten en dieren een kostelijke genieting bieden. PASTOOR COMMANDEUR gaat zijn doopjes „opsparen". De dopelinge- tjes worden bewaard voor een aparte doopdienst, waarby de hele gemeen schap aanwezig kan zijn. De vader van een van de dopelingen kan op een knop drukken waardoor de klokken in wer king worden gesteld om het doopfeest in te luiden. Op een zwartstenen kolom rust een zilveren schaal, waarmede het water uit de spuwende fontein wordt opgevangen en over het hoofdje uitge goten. Een mooier doopfeest kunnen wy ons niet voorstellen. Rechts van het altaar is het orgel geconstrueerd, een pronkjuweeltje van orgelbouwkunst, ontworpen in samen werking met de architect van de kerk, de heer C. A. Campman uit Rotterdam, door de Alkmaarse orgelbouwer Jos Vermeulen, die het instrument, dat tot concertorgel kan worden uitgebreid, de zer dagen, als alle arbeiders verdwenen zijn, komt intoneren tot een perfecte stemming der verschillende registers, het orgel heeft een koperen front met daarachter de houden pypen. De speel tafel staat meer naar voren en is ver rijdbaar. BIECHTKAMERTJES De biechtstoelen van voorheen zyn ln Zuid-West geëvoleerd tot biechtkamer- tjes. Er k,omen in elk twee stoelen te staan. Geen gaaswerk scheldt penitent meer van absolverende priester, over 'n brede plank heen kan men een gesprek met elkaar voeren. Men kan de geeste- ïyke waarschuwen als men wil biechten door te drukken op de knop van een oproepsysteem. MET ALLES heeft de pastoor, die in menig opzicht vooruit heeft gedacht, rekening gehouden. De ak- koestiek van de kerk is voortreffeiyk en wordt door de gehele architectuur bevorderd. Men verwacht het best zon der geluidsinstallatie te kunnen stel len. Niettemin is een aanaluitings- mogelijkheid al aanwezig. Voor slecht horenden komen er bovendien nog luisterapparaatjes, die het gesproken woord voor hen verstaanbaar maken. De verwarming geschiedt door middel van hete lucht, die bezijden van de sacristie-ingang de kerk binnen stroomt. Des zomers kan desgewenst frisse lucht aangevoerd worden. Op het ln aanbouw zynde ontmoetings centrum op palen een gevaarte dat in totaal 350 ton weegt) hopen wy over enige tyd terug te komen. Voorlopig willen wy volstaan met deze Impressies van het nieuwe Godshuis dat in Leiden is verrezen en veel onwennigs en voor menigeen onbevredigends in zich bergt, maar meer nog geestdrift en bewonde ring wekt omdat hier door samenspraak en samenwerking, niet ln het minst van pastoor en architect, aan nieuwe, posi tieve waarden zo schoon en Indrukwek kend gestalte is gegeven. Collecte Militaire Steunfondsen van 2-7 mei ïri dé eetsta week van mei zal weder om een bero^p op pose stad- en,land genoten worden gedaan voor de jaar lijkse collecte der Militaire Steunfond sen, waarvoor sedert enkele maanden weer de nodige voorbereidingen zyn ge troffen. Deze jaariykse collecte wordt gehouden door het Collecte-Comité der GMF (Gezameniyke Militaire Steun fondsen) rayon Leiden met de onmis bare medewerking van de Leidse Kok- school, die hiervoor de collectanten be schikbaar stelt. Niettegenstaande de vele miljoenen, die jaarlijks aan militaire pensioenen worden uitgekeerd, biyft er nog steeds een groot aantal gevallen van nood druft, waarin de overheid niet kan voor zien, gebonden als zij is aan wetten en bepalingen. De baten uit deze collecte dienen derhalve de weduwen en wezen van onze gesneuvelde militairen en hun gezinnen waar nodig steun te verlenen in aanvulling op hun staatspensioen. Bo vendien ontvangen velen hulp en by- stand, die tengevolge van de vervulling van hun dienstplicht bijzonder nadeel hebben ondervonden, eventueel ook hun nagelaten betrekkingen. Voor militairen bestaat niet vaak de gelegenheid zich op maatschappelijk ge bied in hun diensttyd verdienstelijk te maken. Dat zij door voor deze collecte te werken in staat ziin mede te helpen de nood hunner oud-collega's of hun gezin nen te lenigen, versterkt het saamhorig heidsbesef en zal niet nalaten van in vloed te zijn op een goede geest by de Het rayon Lelden van de GMF is dankbaar gestemd dat de Leidse Koks- school onder geestdriftige bezieling van haar commandant, kol. Th. H. Wessels, weer haar volledige medewerking voor deze weekcollecte heeft willen verlenen om haar tot een zo groot mogelijk succes te maken. COLLECTE-SCHEMA Een bijzonder woord van dank wil het collecte-comité daarom brengen aan kol. Th. Wessels en zyn kaderleden, met name kapt. W. Harteman en de sgt.-maj. W. Paats en F. Vosters, die de laatste weken druk werk hebben gehad met de nodige voorbereidingen teneinde l>et col lecte-schema zo goed mogeiyk in elkaar te zetten. Dit ziet er als volgt uiti Woensdag 4 mei: Rttnaburg, Oegst- teest, Noordwijk, Voorhout, Noord wij- erhout, De Zilk, Warmond en Voor schoten. Donderdag 5 mei: Valkenburg, Kat wijk, Wassenaar (hier wordt wederom door de marine van het vliegveld in sa menwerking met het comité-Wassenaar gecollecteerd). Vrydag 6 mei: Leiderdorp, Oud Ade, Rypwetering, Nwe Wetering, De Kaag, Roelofarendsveen, Oude Wetering, Lei- muiden-Rynsaterwoude, Ter Aar-Lan- geraar, Zoeterwoude (Dorp en Rijndijk), Hazerswoude (Dorp en Ryndyk), Kou dekerk, Woubrugge, Hoogmade, Bode graven, Nieuwkoop, Nieuwveen, Zeven hoven, Zevenhuizen, Boekoop. Moerca- pelle, Waddinxveen, Stompwyk en Bent huizen. Zaterdag 7 mei: straatcollecte te Lei den, Oegstgeest en Warmond. Het collecte-comité hoopt, dat evenals voorgaande jaren weer mild zal worden gegeven, opdat de collecte een volledig succes moge worden. Het woord daar voor is aan u allen, ingezetenen van Lel den en verre omgeving! DE BEGLAZING VAN DE NIEUWE KERK Modem en speels HET GLAS in het nieuwe kerkgebouw heeft voor een groot deel een prac- tische functie, voor een ander deel is meer het accent gelegd op het sierende element. Beide delen zqn echter als on verbrekelijk geheel in de architectuur opgenomen. De wand langs de z.g. voorhof, dat is dus gezien naar de zijde van de Bos- huizerkade, bestaat zo goed als geheel uit naturel vensterglas, dat wordt af geschermd met grofmazige vitrage. Daardoor is er geen onbeperkte in- of uitkijk, anderszins is er toch een dui delijke eenheid tussen kerk en voorhof, temeer daar b.v. de verltchtingsappara- tuur ln het gebouw zich voortzet in de voorhof. Deze wand breekt als het ware de beslotenheid van de gebedsruimte open naar de wereld buiten de muren. Als versierend element - ten dele ove rigens ook functioneel - is gebruikt ge maakt van gebrandschilderd- glas in lood. Grote ramen, waaronder het z.g. Paulusraam, zijn een markant onder deel van de architectonisch prachtig geslaagde gevel langs de Churchilllaan. Het raam - met een zevental kleine raampjes in de achterwand langs de 5 Meilaan ontworpen door de Limburgse glazenier Louis Smeets uit Venlo - toont geen direct opvallende symboliek. Het is volkomen non-figuratief en be staat uit goed tegen elkander afgewogen grillig gevormde kleurvlakken. Men moet dan ook de symboliek ln -de kleur terugvinden, een symboliek, die ont leend is aan het leven van de apostel Paulus. Het geheel bestaat uit twëe grote ramen „Paulus" aan de altaar zijde, vier tympanons boven de biecht stoelen en de kapellen en een tweede groot raam aan de achterzijde. De hoofdkleuren vin deze onderdelen gaan van licht naar donkerder tot bloedrood: licht voor het motiefraam „Paulus", de vier tympanons respectievelyk „Paulus de tentenmaker" en de vier missiereizen, naar het laatste toe donkerder wordend, de groei van de apostel naar een meer bezadigde leeftijd verzinnebeeldend, om tenslotte „uit te monden" in het tweede grote raam, „de marteldood" gesymbo liseerd in de kleur van het bloed. Het is jammer, dat binnen de kerk de onder rand van de vier tympanons niet te zien is. verscholen als ze blijven achter de inspringende bemetseling. DE ZEVEN SACRAMENTEN IN DE ACHTERWAND zyn zeven kleine vlerkante raampjes aan gebracht die de zeven sacramenten ver beelden. Hierin heeft de toch wel speelse I fantasie van Smets zich kunnen uit leven ln kleuren en symbolen, zonder dat aan de duidelijke leesbaarheid van de teksten geweld werd aangedaan. Het kleurenspel van deze kleine ramen is zeer aantrekkeiyk en by nadere be schouwing ontdekt men er ook de min of meer figuratieve wyze uitgewerkte symbolen in. Deze symbolen zijn echter ondergeschikt aan de tekst, dte als het ware over het kleurigs dak la uitge strooid. Als geheel roemen de seven glazen een prachtig en gloedvol deco ratief element tn bek anders wek sombere muurvlak- BEELDEN ENKELE BEELDEN zullen voorts de kerk sieren. Op do eerste plaats het grote antieke kruisbeeld, dat reeds ln de noodkerk werd gebruikt. Hoe oud dat kruisbeeld ls, is (nog) niet te zeggen; het werd gevonden tussen oude rommel op een pastoriezolder. Het beeld was toen als steen geschilderd, doch na ver wijdering van de verflagen bleek het een prachtig eikenhouten corpus te zijn. Voorts komt er een prachtig gemodel leerd. uit één blok hout gehakt beeld van de madonna met het kind, afkomstig van een atelier uit Oberammergau. Een bronzen St. Anthonius, gemaakt door een inmiddels overleden lector van de Techn. hogeschool te Delft, zal eveneens het interieur van de kerk sieren. Het is een modern beeld, door uitsparingen in de vormgeving Wellicht by een dael van de kerkgangers weerstanden oproepend, doch dat - mits het een goede plaats krijgt - naar onze mening zeer expressief zal werken. PARAMENTEN Tenslotte zyn er vier nieuwe para menten; vier stellen ln de liturgische kleuren wit, rood, groen en paars. Geen zwart. Het ls prachtig kunstnaaldwerk van de zusters Clarissen uit Hengelo. Sober versierd met krulsmotleven in met linnen contrasterende kleuren zfln het liturgische werkstukken van hoge orde. Er was een zeer grote deelname voor de clubontmoeting die „de Kam pioen"^ zondag reed tegen „de Bollen streek". Voor de adspirantenwedstrijd gingen zo'n 30 deelnemers van start en het waren vooral de Bollenstreek rijders die veelal het initiatief in han den namen. Diverse uitlooppogingen van o.a. de gebroeders Koop, Steekers, Dofferhoff en Bemelman, zorgden voor •en spoedige uitdunning der gelede- Wilt U iets weten? VRAAG Mej.'C. H. te L. vraagt, of er een schriftelijke cursus M.O. aardryka- kunde bestaat, of anders een avond- ANTWOORD Geen enkele erkende onderwysinstelling voert een dergeiyke cursus. Slechts één instituut voert een avondcursus, of liever gezegd een cursus op zaterdag. U moet daarvoor naar Tilburg, naar de R. K. Leergang, Boe- scheweg 339. tel. 04250-22340. Het cursusgeld bedraagt 200,- per jaar. Daarby komt nog een lnschryfgeld van 20.- en 150.- excursiegeld. De duur van de cursus ls vier jaar. Vereist zyn een middelbare schoolopleiding (Gym nasium, HBS, MMS etc.). ren. In de ontstane kopgroep van 10 man was de Bollenstreek met 5 man vertegenwoordigd. De sprint bracht een overwinning voor de Kampioen renner Bakker, die met gering ver schil won voor Peter en Pjml Koop van de Bollenstreek. Aan het hoofdnummer, een raoe voor amateurs en nieuwelingen, na men rond 40 renners deel. De nieuwe lingen moesten echter 10 ronden min der rijden dan de amateurs. Het werd een grote afvalwedstrijd doordat de renners, die voor het eerst in de kleu ren van de firma v. d. Mey reden, zich wilden laten zien en dit leidde tot een aaneenschakeling van demarrages. Zy moesten er echter zelf ook de gevol gen van ondervinden en kwamen niet tot een overwinning. Het beste van de Bollenstrekers kwam Leo van de Berg voor de dag met een derde plaats. Win naar werd de snelle Haarlemmer Jan Aldershof. Uitslagen Adspiranten: 1 R. Bakker (Kamp.), 2 Peter Koop, 3 .Paul Koop (beiden BoU.), 4 H. Snijder, 5 R. v. Berkel (beiden Kamp.), 6 P. Bemelman, 7 J. Steekers (beiden Boll.), 8 J. Breurs, 9 K. Hoeben (beiden Kamp.), 10 G. Dofferhoff (Boll.), 12 H. v. Lierop, 1^ J. Bakker, 15 J. v. d. Linden, 18 P. v. d. Berg. 20 R. v. Trigt, 21 M. Korte- kaas (allen Boll.). Nieuwelingen: 1 D. Kruyff (Kamp.), 2 B. Mense (Kamp.), 3 R. Bisschops (Boll.), 4 G. Krom (Kamp 5 M. v. d. Linden, 6 J. v. Dam (beiden Boll.). Amateurs: 1 J. Aldershof, 2 G. van Krimpen (beiden Kamp.), 3 L. v. d. Berg (Boll.), 4 A. de Ruyter, 5 R. Snijder, 6 Th. Krom (Kamp.), 7 W. Janssen, 8 H. Zuiderduin, 9 M. Tjoeb ker, 10 B. v. Leeuwen (allen Boll.). Programma „de Bollenstreek" 30 april Ronde van Schalkwijk, club- ontmoeting tegen „de Kampioen", start adspiranten half 2; nieuwelingen half 3; amateurs half 4. 1 Mei 8e wedstrijd van de tooï*- jaarscompetitie op het Elsbroekpar- cours te Hillegom, aanvang jeugd en adsp. half 10; nieuwelingen en ama teurs 10 uur. 2 Mei ledenvergadering ln „de Beurs" te Lisse, aanvang 8 uur.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5