Wie wordt er nou nog broeder? I Crisis in leven van broeder-religieus H Renault straks weer particulier bedrijf? Aanpassing zal diep moeten grijpen III Alg. Senaten- vergadering contra Student Abie Nathan in Moskou Werknemers moeten meebeslissen over de bestedingen van de winsten Toestand van Derudder nog onveranderd Snorder-,taxi's' in Amsterdam MAANDAG 25 APRIL 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 I ET is opvallend, dat er zoveel over de priesterroeping wordt geschreven en zo weinig over de roeping tot broeder. Dit zou wel eens een teken kunnen zijn van de geringe waardering, die deze laatste in onze maatschappij ondervindt. Want er is over zijn bestaan, zijn opleiding en zijn roeping bepaald wel iets te zeggen. Uit recente onderzoekingen is gebleken, dat de animo voor het broeder leven in ons land (en in bijna heel West-Europa) op zijn retour is. En dat er drastisch zal moeten worden ingegrepen, wil de crisis zich niet in een catastrofe ontladen. MWWHHHIIflHMIIIIllPUIIitllHim>WBIIlHriiH!üümiHlllPitMfl!lilllllüll'.!liMUIllllimiii::i.« In het rapport „Broederroepin gen in West-Europa", dat door Pro Mundi Vita is gepubliceerd, vonden wij een staatje, dat de crisis duidelijk illustreert. Het geeft voor acht Nederlandse broedercoaigregaties, die tezamen het grote merendeel van broeder- congregaties uitmaken, in drie kolommen naast elkaar: het aan tal ingetreden novicen, het totaal aantal uitgetredenen en de ver houding tussen beide: «g tt-3 i l 1i 3fI i li h H 3 IP 3 1935—1939 1940—1944 892 725 363 384 40,6 52,9 194S—1949 1950—1954 616 536 383 323 62.1 60.2 1960—1964 365 330 90,4 Uit dit staatje blijkt duidelijk, dat sinds 1935 niet alleen het aantal novicen zien derogen is geslonken maar ook de ver houding tussen intredenden en uitgetre denen steeds ongunstiger is geworden. Het kan dan ook niet anders of de sterkte der broedercongregaties loopt geleidelijk aan terug Hadden zij in 1963 nog 4139 leden, in 1964 waren het maar 4126. Nu is dit in vergelijking met andere landen van West-Europa nog buitengewoon veel: West-Duitsland bijvoorbeeld met zijn 28 miljoen katholieken moet het afleggen tegen Nederland met zijn 5 miljoen. Maar de daling is ingezet. En zij kan binnen korte tifd aan de statistieken een heel ander beeld geven. Ook de vergelijking met België kun nen we nog altijd glansrijk doorstaan. Hadden de gezamenlijke broedercongre gaties van Nederland in 1964 nog 118 novicen, die van België brachten het niet verder dan 33. En daarmee is voor dat land een triest diepterecord aange tekend. Hoe het gesteld is met de roepingen voor het broederleven in priesterorden en congregaties valt voor Nederland niet met zekerheid te zeggen. De cijfers die Baan geeft in zijn studie over de Neder landse minderbroedersprovincie zien er weinig hoopvol uit. Periode Aantal Ingetreden 1931—1935 1936—1940 1941—1945 1946—1950 1951—1955 1956—1960 42 Kennelijk is er ook hier sprake van een stevige crisis. En al '"•schikken we niet over exact cijfermateriaal betref fende de andere klerikale gemeenschap pen, we mogen er zeker van zijn, dat hun situatie weinig van die der fran ciscanen verschilt. Weinig aanzien Wat i6 er dan met het broederleven aan de hand? Waarom trekt het niet meer? Waarom kunnen alle mogelijke wervingstechnieken de jongeman van 1966 schappjj zoveel mogelijkheden open, dat hjj de gewenste prestigewinst waarachtig niet meer door intrede in orde of congregatie behoeft te zoeken. Integendeel. Het is een publiek geheim dat de meerderheid van het Nederlandse volk. inclusief de clerus en de zg. goed-christelyke gezinnen, min of meer uit de hoogte op het broeders- leven neerkijkt. Velen zullen graag de opvoeding van hun kinderen aan fraters of broeders toevertrouwen: maar geven diezelfde kinderen de «wens te kennen om lid van de congregatie te worden, dan hoeven ze meestal niet op de enthousiaste instemming van hun ouders te rekenen. Daar komt dan nog bij, dat wij mo menteel het zicht op het leven van de leek-religieus enigszins kwijt zijn. Wat een priester is, dat weten we en wat een leek is, dat weten we ook. Maar waar moeten we naartoe met die broeder figuur? Als het erop aankomt, is hij een leek, daar valt niet aan te twij felen, hoe klerikaal hij ook moge zijn uitgedost. Hij zou dan ook op bijzondere 'wijze moeten worden ingezet in het apostolaat van de leken. Maar in feite komt daar maar weinig van terecht: in tegendeel in het huidige kerkbestel wor den hem dikwijls minder kansen gebo den dan de niet door geloften gebonden leek. En daardoor is hij enigszins i lucht komen te hangen. Tenslotte speelt ook hier juist als bij de priesterkandidaten de vrees die men aan de dag legt ten opzichte van de rekrutering op jeugdige leeftjjd en de internaatsopvoeding. Deskundigen, die zich met het probleem bezig houden, verwachten, dat deze huiver nog zal toe nemen met alle gevolgen die zulks voor de ontwikkeling der roepingen heeft. niet doen besluiten, dit leven te vaarden? Ook hier tasten we grotendeels het duister bij gebrek aan een weten schappelijke analyse. Wel kunnen we en kele factoren aanwijzen, die hoogstwaar schijnlijk tot het verschijnsel hebben bij gedragen. Dat Is dan allereerst het verminderde aanzien van de broederfiguur in onze huidige maatschappij. Betekende intrede Je zult zelf een vakman moeten zijn, wil je het vak aan een ander kunnen overleren. Zeker wanneer die ander gebukt gaat onder een lichamelijke of geestelijke handicap. in een orde of congregatie voor de jonge man, die niet gestudeerd bad, vroeger stjjglng op de maatschappelijke ladder, tegenwoordig Is dat bepaald niet het geval. Voor hem staan in de maat- Huisknechten Bijzondere aandacht verdient de situa tie van de broeders, die in een klerikale orde of congregatie treden. Er Is een tijd geweest en men kan zich afvragen .of die helemaal voorbij is waarin deze broeders beschouwd werden als een soort huisknechten in dienst van de paters, op dat deze hun handen vrjj zouden hebben voor zielzorg en apostolaat. De voornaam ste deugd die van hen gevraagd werd was nederige onderdanigheid aan de |»a- ters. Hier en daar was de dagelijkse om gang met de paters hun zelfs verboden. En. hoe vreemd het ook moge klinken, officieel genoot een frater-novice, die nog maar net zijn burgerplunje had afgelegd, in koor en refter voorrang op de broeder, die al vijftig jaar in het klooster was. Dat deze situatie de belangstelling voor het broedersleven snel heeft doen weg ebben, behoeft geen commentaar. De moderne jongeman wordt er niet meer Broederleven heeft niets met vage godsvrucht en nog minder met godzaligheid te maken. Het is doodgewoon je daar inzetten, waar je het hardste nodig bent. door aangesproken. Er is dan ook in de meeste klerikale gemeenschappen tot een drastische reorganisatie besloten, die beoogt, de status van de lekebroeder te verhogen. Hoewel dit besluit ook theo logische achtergronden heeft, is het in feite voor een groot deel door de om standigheden afgedwongen. Nieuw perspectief Trouv ens, allerwegen worden pogin gen gedaan om het broedersleven in ere te herstellen. Sommigen hebben gesug gereerd, dat dit zou kunnen geschieden door de broeders tot diakens te wijden. Dit voorstel vindt weinig gehoor, omdat men do lekebroeder juist als leek tot volle ontpldoiWig' Wil latèn komelien 'n diaken is nu eenmaal een clericus. Daarom zien wij meer in de voorstel len, die in het door ons reeds geciteerde Pro-Mundi-Vita-rapport worden gedaan. Zij komen in het kort hierop neer: Alle nodeloze onderscheidingen (in kle ding bijvoorbeeld) tussen broeders en andere leken laten vallen. O De methode van rekrutering en oplei ding zodanig veranderen, dat de volle nadruk komt te liggen op professionele bekwaamheid, rijpe menselijkheid en vol wassen verantwoordelijkheidszin als basis van de broederkandidaten. Zorgen voor een degelijke theologische opleiding en algemeen culturele vorming van de broederskandidaten. 0 Zoeken naar nieuwe vormen van reli gieus gemeenschapsleven. „Misschien", al dus het rapport, „is het broederklooster van morgen een appartement, waar een groep katholieke mannen samenwonen, die overdag hun eigen werkkring hebben in ziekenhuis, laboratorium, fabriek of in het onderwijs en die 's avonds en tijdens het weekend eventueel katechese geven, cultuurwerk helpen opzetten of zieke col lega's bezoeken." Het is te hopen, dat men er spoedig in slaagt om deze en andereplannen te realiseren. Want de Kerk zit tc schreeuwen om leke-religieuzen: in ons eigen land maar nog meer in de ontwik kelingsgebieden.. Waar de broeder-mis sionaris trouwens al ongeveer datgene geworden is. wat wü hier van hem zou den willen maken. Vakbonden door concentratie verrast (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS De concentratie die eind vorige week heeft plaatsgehad tussen Renault en Peugeot heeft in de Franse pers aanleiding gegeven tot veel com mentaar. Renault fabriceert per jaar 560.000 en Peugeot 290.000 automobie len. Men schat dat de nieuwe combina tie op grond van de productiecijfers van 1965 de tweede Europese groep worden na de Volkswagen voor Fiat BMC. Velen verwachten dat in de toekopist ook Citroën met de nieuwe combinatie mee gaat doen. De samenwerking tussen Renault en Peugeot beperkt zich voorlopig tot we tenschappelijk onderzoek, rationalise ring van investeringen en produktie- voorwaarden, coördinatie van inkoop Beide fabrieken behouden hun financië le zelfstandigheid, wat onvermijdelijk is door het feit dat Renault genationali seerd la. Aan de regering schrijft men het voornemen toe Renault geleidelijk N.S.R. TEGEN UNIFORM NSA: Studenten weerbaarheden bloembakken op koninginnedag UTRECHT. (A N P.) De Nederland se Studentenraad heeft op een vergadering in Utrecht een motie aangenomen van de .studentenvakbeweging <SVB> waarin aan de minister van Defensie wordt gevraagd %en uniformverbod op te leggen aan de studentenweerbaarheden. He leger heet verder in de motie een noodzakelijk kwaad. Het Nederlands Studenten Akkoord be treurt het dat de Nederlandse Studenten raad gemeend heeft zich in een motie te moeten uispreken tegen de studenten- weerbaarheden. Het NSA is van mening dat met deze uitspraak aan het bestaan van de studentenweerbaarheden 'n gewicht wordt gegeven dat deze organisaties niet bezitten en zelf ook niet wensen te bezit ten De studentenweerbaarheden hebben dezelfde functie als de bloembakken op koninginnedag". aldus de NSA-fractie- voorzltter. LEIDEN (A.N.P.). De algemene senatenvergadering, overkoepelende in stantie van de zeven studenteneorpora, zegt dat zij de opzet om in de laatste aflevering van het landelijk blad „Stu dent" een voor het koningshuis beledi gende afbeelding op te nemen scherp afkeurt. De wijze waarop in studentenkringen de laatste tijd ten aanzien van de autori teiten in hot algemeen en het konings huis in het bijzonder opgetreden wordt, gaat de normen van fatsoen te bulten. De algemene senatenvergadering con stateert, dat slechts een klein gedeelte van de studenten achter deze onfatsoen lijke manier van optreden staat en wenst dat niet de gehele studentenwereld hier mee geïdentificeerd wordt. De vergade ring stelt uitdrukkelijk, dat iedere stu dent vrij Is om welke mening dan ook te propageren, maar de wijze van publi- katie mag nooit in grove beledigingen ontaarden. Zoals zaterdag nog in een deel van onze oplaag gemeld, is de Haagse politie gebleken, dat het omstreden artikel van W J. K. in „Student", niet de bedoeling had de prinses te beledigen. Hij wilde alleen protesteren tegen het justitie- onderzoek inzake „Bikkelacht" en „Pro- te maken tot een particulier bedrijf. De staat zou Renault willen verplichten in de toekomst convertibele obligaties uit te geven, waardoor een toenemend deel van het kapitaal in particuliere handen zou komen en Renault op den duur een zuiver particulier bedrijf zou worden. - Pas de komende dagen zal men we ten wat de vakbonden van deze concen tratie denken die geheel buiten hen om is gegaan en waardoor zij volkomen werden verrast. Men krijgt de indruk dat de eerste reactie niet ongunstig is. aangezien de vakbonden zelf wel inzien dat concentratie in Frankrijk tegen de buitenlandse concurrentie een noodzake lijkheid is. De vraag is echter hoe het zal gaan met eventuele ontslagen als gevolg van die concentratie. In dat ge- vzullen de bonden de els van werk tijdverlaging stellen. d. WETER Min. den Uyl vreest rem op investeringen UTRECHT (A.N.P.). „Het Is niet zo'n eenvoudige zaak om de loontrek- kenden gauw warm te laten lopen voor het gezamenlijk meefinaneieren van de collectieve voorzieningen Want hier wreekt zich de Jarenlange bezitloosheid en ook het feit dat grote groejjen van mensen geen stem hebben in het ver mogensbeheer. Daarom ben ik voorstan der van een herziening der onderne mingsstructuur, waarbij de winstbestem- ining een zaak wordt waarin de onder nemingsraad het eerst wordt gekend. Ik ben ook voorstander van werk nemersvertegenwoordigers in de raden van commissariseen. De werknemers moetan volop medezeggenschap hebben de investeringen Omdat de nemers hier niet in meespelen, zien zij niet dat die investeringen ook in hun belang zijn". Dit verklaart de minister van Econo mische Zaken, drs. J. M. den Uyl, in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het N.K.V. Minister Den Uyl noemt de ontwikke ling van de investeringen en de krappe kapitaalmarkt de gTOte knelpunten van de Nederlandse economie. Globaal bekeken laten de jaarversla gen van het bedrijfsleven over vorig jaar zien, dat de winstmarges kleiner zijn geworden Maar de bedrijfsresul taten over 1965 behoeven volgens de minister geen aanleiding te geven tot alarmerende beschouwingen. „Ais ik niet zonder zorg ben, heb ik vooral het oog op 1967. Want als de besparingen niet worden uitgebreid, dreigt de groei van de investeringen volgend Jaar te worden afgeremd. En groei van die investerin gen is voorwaarde voor uitvoering van het regeringsprogramma en opvoering van de produktiviteit", aldus dis Den Uyl. De minister pleit in het vraaggesprek voor meer sparen teneinde investeringen mogelijk te maken en de economie ge zond te houden. „In feite gaat het om een keuze tussen enerzijds inflatie en het afzien van voldoende woningen, wegen, zwembaden enz. of een bijdrage leveren aan de investeringen. Ik ben ervan overtuigd, dat het gros van de werknemers per slot van rekening wil kiezen voor het laatste, omdat dit een zaak is van hun eigen belang". Gas naar Duitsland ZEVEN AAR (ANP) Men is begonnen met de aanleg van de leiding, waardoor Nederlands gas aan Duitsland geleverd zal worden. De leiding loopt van zevenaar. waar hij aansluiting heeft op het hoofd- net. naar de grens bij Beek-Elten en is in totaal negen kilometer lang. De leiding moet midden dit jaar klaar zijn. De Israëlische „vredes piloot" Abie Nethnu is gisteren op zijn wereldreis in Moskou aangekomen. Hij zal pr,oberen een ontmoeting te krijgen met premier Alexej Kosggih met wie hij wil spreken over het Israëlisch-Arabische conflict. De traditionele juvenaatsopvoeding heeft hier en daar al plaats gemaakt voor moderner systemen, die de broeder-in-spe de steiger opsturen, jutst als iedere andere jongeman met bouwaspiraties. HOUSTON (UPI) Het medisch bulletin van zondagmiddag «ver de toe stand van de 65-jarige werkloze mijn werker Marcel Derudder, aan wie don derdag langs operatieve weg een plastic hart is gegeven In de hoop daardoor zijn eigen hart gelegenheid tot herstel te ge ven, zegt dat er weinig verandering valt te bespeuren. Het kunsthart blijft goed functioneren en de bloedsomloop is normaal. Pols, bloeddruk en hartslag zijn ongeveer normaal. De patiënt is nog buiten be wustzijn. maar sinds zaterdag is voor hem de crisisperiode van twee etmalen voorbij. De chirurg dr. Debakey heeft zaterdag gezegd dat zonder het kunst- hart dat is ingebracht Derubber al niet meer in leven zou zijn. Onrust om lot Soumokil DEN HAAG (A.N.P.). De jongeren organisaties van de stichting „Door de eeuwen trouw", heeft zich telegrafisch tot minister Luns gewend en hem ver zocht druk uit te oefenen op de Indo nesische regering om de Nederlandse ambassadeur ln dat land, nar. Schiff, toegang te verlenen tot de gevangenis, waarin mr. dr. C. Souihokll zich bevindt, en in het openbaar verslag uit te bren gen omtrent zijn toestand. Zoals gemeld hebben Zuldmolukse kringen in Nederland het berioht ver spreid, dat dr. Soumokil zou zijn terecht gesteld, maar dit bericht werd door de Indonesische regering tegengesproken. In verschillende plaatsen in ons land waar woonoorden van Ambonezen zijn gevestigd, zijn protestmarsen gehouden door Ambonezen, die blijven vasthouden aan hun mening, dat dr. mr. Soumokil terechtgesteld ls. AMSTERDAM. (AN.I'.I. Het Amster damse gemeenteraadslid. drs. Ed. van Thyn. fractieleider van de PvdA In de Amsterdamse gemeenteraad, heeft naar aanleiding van een strijd die Is ontbrand tussen de legale en niet legale taxichauf feurs in de hoofdstad H. en W. van Am sterdam gevraagd of het B en W bekend is dat ln Amsterdam de wet autovervoer l>ersonen veelvuldig wordt overtreden door zogenaamde snorders, die zonder taxiver gunning tegen betaling vervoersdiensten verlenen? Is het B en W bekend dat over deze vorm van broodroof onder de Amsterdamte chauffeurs grote verontrusting bestaat? Het raadslid vraagt om maatregelen, zodat aan dit euvel een eind kan worden go maakt en een gewelddadige conflictsituatie die gevreesd wordt, kan worden voorko

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5