GEEN GELD EN.... TOCH GEEN ZORGEN Met gepoederde neus onder de motorkap KREDIET KAART kroon op hoofd van KONING KLANT VROUWEN WAARHEIDSLIEVENDER DAN MANNEN ZATERDAG 23 APRIL 1966 PAGINA v\ Geen geld en toch geen zorgen. We hebben deze schlager vroeger uit volle borst ge zongen. Het was een meezingertje, waarvan we wisten, dat er een leugentje om bestwil in verborgen zat. Maar het was vooral een lied, waarmee de werkelozen en de kleine salarissen zichzelf moed inzongen, een melo dische troost voor bed/rukten. Intussen is Deze Amerikaan was Ralph Schneider, een New-Yorks advo caat, die 16 jaar geleden in een verafgelegen stad aan een kost bare relatie een diner aanbood. Het smaakte de heren voortreffelijk, maar toen het op betalen aan kwam, kreeg de advocaat een nare smaak in de mond. Hij bleek zijn portefeuille thuis te hebben laten liggen. In arren moede moest hij een beroep doen op de welwillend heid van zijn gast om hem wat geld te lenen. De zaak werd ge regeld, maar de advocaat voelde er zich lang niet lekker bij. HIJ bleek trouwens niet de enige, die tobde met het probleem van geld ge noeg op de bank, maar te weinig op zak om zich normaal te kunnen bewe gen. Talrijke vrienden en relaties wil den bovendien van het uitschrijven chèques af. Zij besloten een club eters te vormen, Waarvan de leden goede doen waren en die op vertoon van hun lidmaatschapskaart van hel goede der aarde zouden kunnen genie ten. De club betaalde dan de rekenin gen en de leden kregen maandelijks eer overzicht van de gemaakte uitgaven, die zij aan de club verschuldigd wi Kredietwaardig Het lidmaatschap kreeg de kracht van een bewijs van kredietwaardigheid, want pas als de financiële achtergrond van zich aanmeldende leden in orde was bevonden, kreeg men de lidmaat schapskaart. Het idee sloeg geweldig in. De toeloop van leden was overstel pend. Ook meldden zich zaken en be drijven, die op vertoon van de lidmaat schapskaart van de Dinersclub goede ren en diensten wilden leveren. Na de restaurants zagen de hotels lets in de- x« organisatie. Het werd een zwaan kleef aan; er volgden nachtclubs, ben zinestations, autoverhuurbedrijven, reisbureaus, taxi's, juweliers, bloemis ten, lederwarenzaken, boekhandels, kappers, fotozaken, parfumerieën, ta pijtwinkels, souvenirzaken, theaters, bioscopen, Ja zelfs instituten voor pre natale gymnastiek en begrafenisonder nemingen. Advocaat Schneider leidde In 't begin persoonlijk deze organisatie, die op een gegeven ogenblik door één man niet meer te overzien was. Hij raakte het spoor bijster tussen betalingen en schul den en ging twee keer bijna failliet. De contributie van dertig gulden voor de leden bleek onvoldoende om de onkos ten te dekken. Daarom besloot hij tot een vergoeding van de aangesloten be drijven van tien procent van de beste dingen. In" ruim tien jaar tijd groeide de Dinersclub uit tot een wereldorganl- Van een oneer redacteuren) het in dit liedje bezongen wonder echter werkelijkheid geworden. In heel veel zaken over de gehele wereld kan men zonder geld terecht. Men koopt zonder te betalen; men verblijft gerieflijk in een hotel zonder een cent op zak; men wordt behandeld als een voornaam persoon zonder dat men geld hoeft te laten zien; met een lege portefeuille vliegt men de halve wereld rond. Er zit natuurlijk wel een adder onder het gras. Men komt pas in aanmerking voor deze commerciële hoffelijkheid, wanneer men kan aantonen kredietwaardig te zijn. Hier voor zijn verschillende systemen ontworpen naar het voorbeeld van de Dinersclub credit card, een uitvinding van een Amerikaan. De leugen speelt een merk waardige rol ln ons leven. Men beschouwt hem als ver achtelijk en de benaming „leugenaar" is aUeszins vol doende voor een aanklacht wegens belediging. Niette min wordt tegen geen ander der tien geboden zo vaak ge zondigd als tegen het acht ste en er zou een heilloze verwarring ontstaan Indien alle mensen elkaar steeds enkel de waarheid zeiden. Psychologen van verschei dene universiteiten over de gehele wereld hebben het probleem vanuit de meest verschillende gezichtspunten onderzocht. In de Berliner Kurier behan delde Wolf Schirrmacher de tests genomen door het Psy chologisch Instituut van de Weense universiteit. Deze wezen uit, dat kinderen eerst op de leeftijd van vijf jaar het liegen leren. Bij de leu gens van kleinere kinderen gaat het slechts om onschul dige verzinsels, die uit pure fantasie ontstaan. Eerst tussen vijf en tien Jaar groeit de belangstelling voor het leugentje om bestwil, dat zij bfj de volwassenen bemer ken. Plotseling ontdekken ze dat onoprechtheid „voor delig" kan zyn. Zonder goe de opvoeding komt het kind volkomen natuurlijk tot de slotsom, dat men zich met een leugen vele dingen ge- mükkelijker kan maken De onderzoekingen toonden aan dat kinderen uit gezinnen, waarin goedheid en harmo nie heersen, veel eerlijker waren dan de overigen. Veel kinderen beginnen eerst dan te liegen, als zij ervaren dat zij door anderen belogen worden. Analyse Aan de universiteit van Lel den hield men zich bezig met de vraag naar het „waarom" van de leugen. Een analyse van 700 leugens wees de vol gende redenen aan: 41 pet. om geen misnoegen te veroorzaken of nadelen te ondervinden. 14 pet. om eigen wil door te 8 pet. om sympathie of er kenning te winnen. 6 pet. om zich werk of ver veling te besparen. 4 pet. om zich niet belachelUk te maken. 3 pet. om op anderen Indruk te maken. Welk type liegt het meest? Bij tests met 2500 personen waarvan de persooniykheld en 't temperament tevoren ge analyseerd waren, lagen de nerveuze, lichtgevoelige men sen ver bovenaan. Onder hen bevonden zich driemaal zo- Alleen tussen 10 en 14 liegen meisjes meer veel leugenaars als by elke andere groep. De minste leu genaars trof men aan onder de rustige, goedmoedige en toegeefiyke mensen. Nietzsche heeft eens gezegd: „Men liegt wel met zijn mond, maar met het gezicht, dat men daarby trekt, spreekt men toch de waarheid". Dat is een belangryke psycholo gische vingerwijzing, ook In dien men de opmerking niet letteriyk moet nemen. In ieder geval ls het Juist, dat men aan de onzekere blik van een persoon kan zien of hij liegt. Het bewijs hiervoor leverden experimenten met studenten der Colgate-unl- versiteit. De helft van hen bracht men in een kamer, waar hier en daar geld lag. Men zei hun dat elkeen het mocht „stelen" en behouden wanneer het hem zou lukken de psychologen bij de onder vraging te misleiden. De andere groep werd slechts gevraagd op alle vragen op recht te antwoorden. Daarna werd elke student apart ver hoord, waarby de beweging van zyn ogen met een of- talmograaf werd gefilmd. By de ver overwegende meerder heid waren de ogen van de onschuldige studenten vol komen rustig, terwyi de blik ken van de leugenaars flik kerden. By 75 pet. van de proefper sonen konden de onderzoe kers de leugenaars reeds ont dekken door de eenvoudige ïbservatle, of zy hun rustig ln de ogen konden kyken of niet. Bovendien ontdekte men dat zich de opwinding, dte het slechte geweten veroor zaakt, ook door veranderin gen der pupillen verraadt. In het begin worden ze lang zaam aan groter om zich dan plots weer samen te trekken. Vronwen Bij een andere test met 5000 personen uit alle leeftyds- e roe pen bleek dat de vrou wen in het algemeen meer vaarheldsl levend zjjn dan de mannen. Alleen tussen 10 en 14 jaar logen de meisjes meer. De meest krasse leu gens van alle groepen stam den van Jonge knapen tussen 15 en 18 jaar. In latere jaren Uegt men steeds minder ronduit en neigt men ln plaats hiervan meer naar uitvluchten. Dit werd aangetoond door een test, waarbij de volgende vraag moest worden beant woord: „Laten we aannemen dat u een aardige oom heeft, die u vaak presentjes geeft Op zekere dag stuurt hy u een prent, die u niet bevalt. By het eerstvolgende weer zien vraagt hy: „Nu, hoe be viel Je myn prent?" Wat ant woordt u hierop?" De helft van de ondervraagden wilde volkomen eeriyk zijn, een derde wilde de oom wijsma ken dat de prent hun beviel, en et-. zevende een ontwty- kend antwoord geven, ln het algemeen hun dankbaarheid tonen of enkel zeggen: „Dat ls Inderdaad een prent". Deze „diplomatieke" typen bedroe gen by de Jeugdigen slechts 1 procent, terwyi hun aan deel by oudere personen op liep tot 44 pet. Intelligentie Doch niet alleen de leeftjjd, ook de Intelligentie speelt een grote rol. Twee jaar lang werden meer dan 400 studen ten van de De Paulunlversl- telt gadegeslagen, die men alle mogeljjke gelegenheden tot bedrog en oneerlijkheid gaf. Daarna testte men hun intelligentie en deelde ze ln der groepen ln. In de eerste •n verstandigste groep was slechts 15 pet. oneerl\jk, daar na liep de leugencurve ge lijkmatig op om tenslotte by de domste groep byna 60 proeent te bereiken. Dat leugens niet enkel het geweten belasten, maar zich ook llchameiyk uitwerken, ls sedert de proeven met de leugendetector bekend. Het complete zenuwstelsel, pols, bloeddruk en ademhaling worden beïnvloed. Het kan zelfs de gezondheid schaden, daar de gespannen zenuwen het nauwkeurig functioneren van vitale organen schaden. Nog gevaariyker gevolgen hebben de onvermydeiyke psychische conflict en. Zo kunnen valse belasting- verklaringen, ook wanneer sij hélemaal niet ontdekt worden, leiden tot een ze nuwinstorting. „Voor elke honderd dollar, die een be lastingontduiker bepraat", zo luidt de mening van een Amerikaanse psychiater, kan hij op zekere dag dui zend dollar aan zijn zenuw arts moeten betalen." Alles kopen op vertoon van kredietkaarten. satle met leden, die tot de beste finan ciële kringen behoren en die men graag als klant aan zich bindt. Vele lucht vaartmaatschappijen sloten zich erbij aan, onder andere sinds kort ook de KLM, die op vertoon van de krediet kaart van de Dinersclub tickets ver strekt voor luchtreizen naar Amerika, België, Frankrijk, Mexico en de bezit tingen van deze landen. De Dinersclub bezit thans twee mil joen leden, verspreid over 114 landen, en in totaal zijn 110.000 bedrijven over de gehele wereld erbij aangesloten. De- ook hun beperkingen. Besteedt men ln een zaak meer dan duizend gulden, dan ls de leverancier verplicht hiervan on middellijk aangifte te doen bij het be stuur. Men stelt zich namelijk niet ga rant voor uitspattingen en ook moet er een waarborg zijn in geval van verlies of diefstal van een kaart. Eurokaart Ofschoon in het buitenland de krediet kaart sterk veld wint, heeft men in ons land lang een afwachtende houding aangenomen, niet het minst ook in de Horecafkringen. Het belangrijkste be zwaar in deze branche geldt de tien procent provisie, die de winst aanzien lijk drukt. Daarom heeft men lang ge dacht over een eigen systeem en na diep beraad een eigen systeem ontwor pen, het zogenaamde Eurocardsysteem, een internationaal systeem met hoofd kantoor te Londen en een bijkantoor te Amsterdam. Aangesloten bedrijven ver strekken diners en logies op vertoon van de kaart, waarvan men bij geble ken kredietwaardigheid in het bezit ge steld kan worden. De Eurocard N.V. stuurt later de rekening thuis en verre kent dit bedrag met de betrokken be drijven. Zonder kosten kunnen hotel- en restaurantbedrijven hieraan deelne men; de enige voorwaarde ls, dat men lid Is van Horecaf. Enkele Amerikaanse banken hebben het systeem van de kredietkaart inge voerd ten behoeve van de huisvrouw, die vooral wanneer het om grotere aan kopen gaat niet eerst naar de spaar bank hoeft te gaan om geld op te ne men. In ons land is men hier nog niet aan toe. Men heeft het nog ln studie, maar wanneer het eerste schaap een maal over de dam is. zal de rest van zelf wel volgen. De reiskredietkaart en de boodsrhappenkredietkaart zullen dan ook hier bekende verschijnselen wor- Verschillende grote Nederlandse za ken kennen intussen al wel hun eigen kredietkaart ten behoeve van klanten, die per giro willen betalen. Deze woidt op aanvraag verstrekt, nadat een on derzoek is ingesteld naar de krediet waardigheid van de aanvrager. Tien tot twintig procent van de klanten ma ken gebruik van deze mogelijkheid. Op vertoon van hun kaart krijgen zij de uit gezochte goederen mee, vergezeld van een* rekening. Deze moet binnen dertig dagen per giro voldaan worden. Blijft men in gebreke, dan volgen nog drie aanmaningen voor maatregelen worden getroffen. Of de huisvrouw door deze gemakke lijke betalingswijze middels de giro van de echtgenoot wordt aangespoord tot het doen van te hoge uitgaven, ls moeilijk na te gaan, of nog niet gekomen. „Maar", vertelde ons een bedrijfslei der, „zo'n man kan mij altijd in ver trouwen nemen. Ik zal dan op discrete wijze de koopdrift van zijn vrouw Ini kan haar verloofde nog heel wat leren (Van onze correspondent) MAASTRICHT „Auto's en moto ren interesseren me. Ik doe alleen dat gene waar Ik belangstelling voor heb. Daarom ben Ik dan ook verschrikkelijk blij dat Ik de kans heb gekregen om In een garage te werken. Ik ben nu hulp-montense, maar drie keer per week volg lk een cursus op de bachtsschool. Volgend Jaar doe ik mijn eerste men pas. Dit jaar durf ik dat nog niet aan. Ik ben ziek geweest, weet je, en daardoor ben lk natuurlijk achter ge raakt en weet ik dat ik de stof voor het examen niet voldoende beheers". Ini Tribulet uit Maastricht vertelt en thousiast over haar beroep. Ze lijkt een twen en er is dan ook enige verbazing wanneer ze vertelt nog tot de teenagers te behoren: 16 lentes. Sinds een paar maanden werkt ze in de Fordgarage aan de Maastrichtse Heerderweg. En dat bevalt opperbest, blijkbaar. „Mijn ouders vonden het helemaal niet leuk toen ze hoorden dat lk auto- ze bedrijven binden hierdoor rond twee miljoen kredietwaardige klanten aan zich. De jacht op de aandelen in En geland en Amerika werd gewonnen dooi de Chase Manhattan Bank, die in beide landen de meeste aandelen in handen heeft. Voor de Beneluxlanden werd in Brussel een vestiging gesticht, van wie de leden in de Benelux eens in de maand hun verzamelrekening ontvan gen en aan wie zij deze dan betalen. Hiervoor is bij de Amrobank te Am sterdam een rekening geopend, met een clearingvergunning, zodat voor overboekingen naar andere landen geen extra-kosten of formulieren nodig zijn. Naast de Dinersclub heeft zich in Amerika een tweede kredietclub ont wikkeld, namelijk die van het bank- en reisbureau American Express, die ruim anderhalf miljoen léden telt. Deze werkt ongeveer volgens hetzelfde sys teem, met dit verschil, dat alleen de Dinersclub haar kaart eerder blijft zien als een lidmaatschapskaart dan als een kredietkaart en de anderen op deze laatste betekenis meer de nadruk leg gen. De Dinersclub is wat snoblsti- scher, de anderen wat commerciële maar de kaarten geven dezelfde rech ten. Beide systemen kennen echter monteuse wilde worden. Ze hebben al het mogelijke gedaan om het uit mijn hoofd te praten. Eerst dachten ze dat ïen gril was, maar echt, lk heb er werkelijk belangstelling voor. Het begon eigenlijk met een radio. Die haalde ik eens een keer helemaal uit elkaar en zette hem weer zo goed zo kwaad als het ging in elkaar. Vanaf dat moment ben Ik me gaan In teresseren voor alles wat met techniek te maken heeft". En vindt Ini het niet bezwaarlijk dat dit werk in een garage toch eigenlijk wel vuil werk is? Vrouw „Och, helemaal niet". Ze kijkt naar haar goed verzorgde handen, waarin de diepe groeven de aard van haar werk toch verraden. Maar dit is het enige „zwakke punt". Ondans haar manne lijk beroep, blijft ze op en top vrouwe lijk, zeker wat betreft haar uiterlijk; licht opgemaakt, opgestoken haren, lang en slank, hoge hakken. Als mannequin zou ze geen gek figuur slaan. Heeft ze haar blauwe overall aan, dan ls ze man met de mannen. Of liever gezegd: dan vervult ze haar taak op dezelfde wijze als haar mannelijke col- „Ik moet natuurlijk nog veel leren tn dit vak, maar wat ze soms zeggen: „Dat is niets voor jou, dit is mannen werk", dat vind ik onzin. Je kunt geen splitsing maken in dit beroep. Voetballen In mijn privé-leven? Nou, dan ben ik een gewoon meisje met belangstel ling voor het huishouden en voor koken. Maar voetballen, d^t vind ik look leuk. MVV bevalt me niet. Helmondia, dat vind ik een fijne ploeg. Mijn vriendin woont daar en dan gaan we samen kij- Auto's vooral snelle sportieve wa gens vind ik fantastisch. Het is heerlijk om zelf te rijden en dan vooral heel Kantoor, bah Mijn kamer is niet volgeplakt met filmsterren, maar met platen van au- En hoe reageren de mannen in het algemeen efop dat een meisje aan hun wagen prutst? „Tja, sommige mensen hebben wel eens de neiging om te vragen wanneer lk lots gemaakt heb „of het nu echt wel ln orde ls". In het algemeen accep teren de mensen het echter toch wel als Iets gewoons. Ook mijn collega's zijn erg leuk. Er heerst een sportieve sfeer en ze helpen me natuurlijk als lk Iets niet weet. Ja, ook mijn vriend vindt het leuk, dat lk deze baan heb. Hij heeft zelf geen snars verstand van mo toren. t>at kan lk hem nu leren". Ini heeft interesse voor en plezier in haar werk. Het Interesseert haar niet dat er wellicht velen zijn die het be roep van automonteur een specifiek mannenberoep vinden. „Ik zou het in een winkel of op een kantoor gewoon niet uithouden".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9