Vakantiegangers te voet krijgen meer voorrang Even ■WMï n v, kr:. Zij aan zij is niet leuk meer met de auto tot hier en niet verder PAGINA 14 DE LEZDSE COURANT ZATERDAG 23 APRIL 1966 DEN HAAG De wandelaar doet .het weer goed in Europa. Op zijn weg door Nederland, België, Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwitserland, Polen, Bulgarije ontmoet hij alleen maar vriendelijkheid, plezierige wandelwegen, picknickplaatsen, naar keuze verzorgde of wilde natuur. Maar vooral veel kalmte en geestelijke en lichamelijke ontspanning. De Europese vrije-tijdsspecialisten heffen boven het lawaai van de honderden vliegtuigen en de mil joenen auto's thans in koor de kreet aan: ,,Eén dag lopen is goed voor acht dagen gezondheid". Dat doet het goed en het is nog waar ook. Medische, psychiatrische en psychologische rapporten hebben het al lang bewezen. (Van een onzer verslaggevers) Staan strand, auto, caravan en tent nu in eens op de zwarte lijst? Integendeel. Het gaat om het doorbrengen van de groeiende hoeveelheid vrije tijd: weekends en vakan ties. Strand- en zeelucht is gezond, maar het wordt langzamerhand niet zo leuk meer om zij aan zij met duizenden anderen een druppeltje zeewater te veroveren. Kam peren blijft verrukkelijk voor de zwervende vakantieganger en de caravan is een dier baar bezit voor vele tienduizenden en geeft ook honderden kilometers buiten de woon plaats het veilige gevoel van een eigen huis. Maar juist de kampeerder en de caravan- bewoner hebben het wandelen als vakantie- hobby favoriet gemaakt. De vakantie- en vrije-tijdsspecialisten hebben het voorzien, enkele jaren geleden al en nu is een groot deel van Europa reeds overdekt met aan trekkelijke nationale parken, gezellige wandelpaden dwars door prachtige natuur, pïcknickplaatsen, kampeerplaatsen om het skeltertje op te slaan enz. enz. Wat te zeggen van wandelingen in de Brabantse Kempen, het wonderlijke Lim burg, de Kennemer duinen, de Drent se venen, de Veluwe of een zwerftocht door de Ardennen, de Eifel, de Schotse hoogvlakten, Wales, langs de Engelse kust, Bretagne of de Dordogne? De auto is veelal onmisbaar. Maar men rijdt in deze gebieden tot hier en niet verder.... Voor de rest gespt men zijn rugzak om en wandelt: een dag voor acht dagen gezondheid. Ook in de Bulgaarse ber gen, de Poolse wouden, de Deense laag vlakten, bebost en wel. De toeristenorganisaties doen er enorm veel aan. Duitsland heeft nu al 112.000 km bebakende wandelpaden. Frankrijk 5500 km, België 4500 km, Zwitserland 35000 km, Nederland telt al ruim 20 toeristenroutes over 't hele land verspreid, Polen ruim 6.000 km. Ook Amerikh en Australië beginnen de wandelaars steeds meer te koeste ren. In prachtige natuurreservaten lig gen uitgestrekte wandelroutes uitgestip peld, door duizenden ha. rustige of woes te natuur, precies wat de wandelaar zelf het aantrekkelijkste vindt. In Amerika heeft men maar liefst 9 miljoen ha woes te natuur voor de toerist beschikbaar. Natuurlijk zitten aan dit alles heel wat problemen vast voor overheid en particulier. De internationale toeristen- alliantie vergadert over deze proble- Rechercheur als dief gepakt in Paderborn PADERBORN (DPA) Politieman nen in Paderborn, West-Dultsland, heb ben in de nacht van woensdag op don derdag een collega ingerekend nadat de ze kostbaarheden ter waarde van on geveer vijfduizend gulden uit een juwe lierszaak had gestolen. De man, re chercheur bij de afdeling inbraken, verklaarde de sieraden te hebben ge vonden. Hij wordt ervan verdacht nog een aantal Inbraken in juwelierszaken op zijn geweten te hebben. De man is getrouwd en heeft twee kinderen. NIEUWE BISSCHOP Conservatisme in Montevideo wijkt MONTEVIDEO (KNP) De H. Stoel heeft gehoor gegeven aan de dringende eisen van priesters en leken van het dio cees Montevideo in Uruguay en een an dere bisschop benoemd tot apostolisch administrator in plaats van mgr. Corso. Mgr. Corso, die zich het slachtoffer noemt van „een goed-georganiseerde propagandacampagne van een groep le ken en priesters, die probeerde haar uit leg en toepassing van de conciliebesluiten door te drukken", ls benoemd tot bisschop van Maldonado-Punta. Tot zijn opvolger In Montevideo is benoemd mgr. Partelll, die bekend staat om zijn sociale bekom mernis. In 1961 hekelde hij als bisschop van Tacuarembo in een herderlijke brief bij zonder scherp de sociale wantoestanden in zijn land. Hij beschuldigde de groot grondbezitters onder meer ervan dat zij hun vee beter huisvesten dan de mensen in hun dienst. Mgr. Partelli komt nu in een diocees, waarvan het Uruguayse blad Hechos zegt. dat het een burcht 18 van conservatisme. men volgende week in Rotterdam met steun van 't ministerie van Maatschap- peiyk Werk, Recreatie en Cultuur en met als gastheer de ANWB. Het is voor het eerst, dat een dergelijk internatio naal congres gehouden wordt en de deel nemende landen hebben al uitvoerige rapporten over de „openluchtrecreatie" opgesteld. Met de wandelaar alleen is men er na tuurlijk niet. De vrije tijd blijft toene men, de vakanties worden steeds lan ger en de hele wereld zit er eigenlijk mee. Overal kent men een tekort aan zoveel mogelijk soorten recreatie en zo veel mogelijk ruimte. Ruimte voor sport- en speelgelegenheden, voor ver blijf, voor dagontspanning, voor de rus tige en de bezige vakantieganger. Op de ene plaats hoopt het toerisme zich chaotisch op, een paar km verder komt men niemand tegen. Er is recreatie no dig vlak bij de steden, verderop voor de weekends en nog verder weg voor de vakanties. Gezinnen op vakantie vra gen de nodige voorzieningen en de jon geren weer andere vakantiebezigheden. „Laten we asjeblieft vooral voor vol doende mogelijkheden zorgen, die de va kantiehoudende jongeren bezig houden. Anders bederven ze uit baldadige ver veling ook nog de vakantie voor de ou deren", schrijven Engelse medici aan het congres. Er ls stof genoeg, om over te verga deren. Mechanisatie en automatisering dwingen de mens gewoon tot ontspan ning. De nerveuze tjjd, de stad, de GEEN FILE OP SPOORBAAN UTRECHT. (A.N.P.) Op drie Utrecht se overwegen zijn deze week nieuwe geel zwarte borden geplaatst met het opschrift „bij file de spoorbaan wij laten". Binnen kort komen 27 andere overwegen aan de beurt. Het gaat om een proefneming van de N.S.. Directe aanleiding ls de situatie, die zich vorig jaar zomer voordeed op de Zuiderzeestraatweg, toen twee auto's in een file zich bij het naderen van een trein op de overweg bevonden. De bestuurders werden op het nippertje gered doordat de machinist de trein tijdig tot stilstand bracht. Fiets op vakantie beter dan auto. voortdurende spanning in het verkeer z\jn evenzovele factoren, die openlucht recreatie noodzakelijk maken. Zorgt men daarbij niet voor de nodi ge voorzieningen, dan wreekt het zich op de lange duur: uitgedrukt in allerlei geestelijke en lichamelijke defecten. De mens heeft doodgewoon recht op Eenmansbedrijf vormt ernstig probleem UTRECHT (ANP) De toeneming van het aantal eenmansbedrijven en een steeds voortschrijdende daling van de arbeidsbezetting per bedrijf behoeven niet als de voor de toekomst meest wenselijke en meest waarschijnlijke ontwikkeling in de landbouw te worden gezien. Aldus ver klaarde minister mr. B. W. Biesheuvel, op een vergadering van de Nederlandse christelijke agrarische bedrijfsbond In Utrecht. Men dient, te bedenken, zo zei de be windsman. dat met de toeneming van het aantal eenmansbedrijven in de loop der jaren ook de bezwaren, die aan deze bedrijfsvorm zijn verbonden, zich steeds j sterker laten voelen. Weliswaar ziet men op het ogenblink allerlei vormen van samenwerking tot ontwikkeling komen, die ten doel hebben aan de economische bezwaren, die aan het eenmansbedrijf verbonden zijn tegemoet te komen, i de toekomst zal leren, in hoeverre het I inderdaad mogelijk is om de moeilijk heden op deze manier bevredigend op te vangen, aldus minister Biesheuvel. Het staat voor hem vast, dat voor zover er in de toekomst behoefte aan agrarisohe werknemers zal blijven bestaan dit slechts hooggekwalificeerde, goed geschoolde en vakbekwame arbeidskrach ten kunnen zijn. Dit geldt niet alleen j voor allerlei gespecialiseerde functies. maar ook voor de vakarbeiders op de I grotere bedrijven met personeel. In dit verband wordt aan de opleiding en ver dere vorming van de agrarische werk nemer in het landbouwbeleid alle aan dacht geschonken. ontspanning, door te brengen zoals hij dit zelf verkiest, aldus de rapporten. Het typische is. dat wij ons aanpas- ;n aan de omstandigheden. Is het strand te vol. dan trekt de vakantiegan ger ergens anders naar toe, waar hij zijn armen en benen wat beter kan strekken: Hij pakt zijn rugzak of z(jn zjjtas, trekt een paar stevige schoenen aan, rijdt met zijn wagen een aantal kilometers verder weg de natuur in en wandelt. Daarbij zoekt hij een gezellig natuurbad niet te groot, niet te klein een aardig zwempoeltje, om zich op een gegeven ogenblik lekker te kunnen afspoelen, trekt naar een beschut plek je of een gezellig picknickplaatsje om wat te rusten en te eten. Zijn overtollige energie raakt hij op deze manier behoorlijk kwijt. Hij ont spant zich en ziet het leven al een heel stuk plezieriger, dan achter het ritme van de machine, de automaat, of non stop zittend achter het stuur van zijn auto in het helse verkeer. De jeugd gaat graag nog wat verder. Zy zoekt wat meer speel- en sportgele- genheden, wat meer jeugdige ontspan ning, wat meer aanspraak met leeftyd- genoten. Dus, zeggen de rapporten, denk daar heel byzonder aan. Daar liggen dan levensgroot de pro blemen voor een internationaal con gres. In Nederland trekt op een mooie dag een kleine 40 pet van de stadsbe woners naar buiten. Duizenden bevol- l-ken de bekende badplaatsen en beoefe nen met hartstocht het bermtoerisme, het zoveel mogelijk bij elkaar rijden van kilometers en dergelijke. Noorwe gen telde vorig Jaar evenveel toeris ten als inwoners: 3 tot 4 miljoen. In Frankrijk stapelt zich het strandleven steeds meer op langs de Riviera, ter wijl honderden km kust ergens anders nauwelijks bezocht worden. Zweden heeft al 30CM)00 zomerhuisjes of twee-~ de woningen en 1,8 miljoen auto's waar mee de Zweed naar zijn pleziertjes en ontspanning jaagt. In Engeland telde men vorig jaar 31 miljoen mensen, die erop uittrokken, terwijl 20 miljoen va kantiedagen aan zee doorgebracht wer den. Voorzieningen Er zijn voorzieningen nodig, natuur lijk. Frankryk heeft een vyfjarenplan ontworpen. Tussen Marseille en de Spaanse grens liggen nog ongekende mogelijkheden langs de Zuidfranse kust. Verd^- op in het land moeten de toe risten behoorlijk opgevangen kunnen worden, ook met de bekende Franse "astronomische aantrekkelykheden. In Engeland heeft men 50 pet meer vakan tievoorzieningen nodig. Men zoekt het in deze en vele andere landen in nationale, streek- en stads parken, In betere wegen, in wandelpa den, in rustige en in wat meer drukke vakantiebestedingen. Amerika ont werpt een wegennet van kust tot kust van 41.000 m(jl. Daarnaast een secun dair wegennet, waar men niet harder dan 75 km mag rijden en. waarlangs men alles vindt, wat men voor zijn vrije tijdsbesteding nodig denkt te hebben zwemgelegenheden. motels, speelpar- ken, lunaparken, kampeerplaatsen, res taurants, pittoreske en fotogenieke land schappen. „De vrije tijd ls een zegen voor Indi vidu en land, maar de vrije tijd moet goed besteed kunnen worden," zegt de Amerikaan. En de Zweedse jeugd wil veel meer aan recreatie doen dan tot nu toe. „Als er maar meer mogelijk heden waren." Engeland met zijn 3 mil joen sportvissers, zijn paardrijders, zijn zomersporters, zijn bqna 20.000 km lange kustlijn, zijn enorme national^ parken wordt een herontdekt paradijs ook voor de wandelaar. En,in ons eigen Nederland? Wij Neder landers zyn er wat dat betreft niet zo royaal aan toe. Daar kan geen regering, geen provincie, geen gemeente, geen par ticulier iets aan doen. We hebben te veel bewoners voor te weinig natuur. Daarom moet in ons land alles gedaan worden, om het de vakantieganger, de vrye-tyds- besteder, de "trekker naar de natuur, een beetje naar de zin te maken. De Neder lander wil wel. Hij fietst met plezier de prachtige toeristenroutes van de ANWB. wandelt met 600.000 anderen een seizoen lang door de grandioze Kennemer dui nen en de Hoge Veluwe, zeilt, zwemt zoekt 'n zonnebad op het strand. Maar hij verkeert voortdurend in ruimtenood. Wat dc Nederlander in eigen land vindt, zoekt ook de buitenlandse toerist binnen onze grenzen. En wy zitten zomers tot onze nek in dc mensen, de honderddui zenden mensen op te kleine stukken Landbouw en toerisme moeten hand in hand gaan. Er is nog strand genoeg, waar een wat rustiger ritme vkan vin den. Bos en duin. vennen, natuurbaden, deltarecreatie kennen nog ongedroomde mogelijkheden. Maar dat kost allemaal massa's geld: zo'n anderhalf miljard gul den binnen tien jaar alleen al voor de Nederland staat daarin niet alleen. Het kost overal geld. om het de vakantie ganger. die zijn vrije tijd in deze maat schappij verworven heeft, enigszins naar de zin te maken. Geen wonder, dat men in diverse landen pleit voor een minis terie voor de Openluchtrecreatie. Een departement, dat het in de komende ja ren overigens druk genoeg zou kunnen krijgen. UITBLAZEN mevrouw op de pastorie woonde opperde hij op een avond bij de geurige kop koffie, door een trouwe Rika aangedragen, tegen de pastoor: „Die ruime hal met dat plantenbakje en de verwarming dacht ik, prachtig geschikt zijn om t de parochianen per wijk of per aantal straten uit te nodigen voor een cont avond". De pastoor khikié'" geduldig: je hebtsvojjeomen gelijk, maar als we F iets dergelijks organiseren huren we zaaltje. Zo'n extra romslomp met koffie en al. durf 'ik Rika niet aan te da en. Elders klaagt een kapelaan op huisbe zoek over de plotselinge operatie van de huishoudster, hetgeen hem noodzaakt af en toe zelf het bed recht te trekken en de noodhulp in de keuken af en toe een handje toe te steken bij het afwassen. Z'n collega echter grijpt deze kans met beide handen om te kunnen pionieren in de keuken, die tot nu toe voor hem verboden terrein was. De al wat oudere rector, sedert vele jaren door naijverige nonnetjes in de watten gelegd (ja meneer de rector, nee meneer de rector) bezit twee linkerhanden op huishoudelijk ge bied. Z'n schoonzus moet mee, als hij een overjas of nieuwe meubelen nodig heeft en wat in zijn kamer gemorst wordt. of het nu wijn of slagroom is, blijft liggen tot de volgende dag de zuster het komt opruimen. Dergelijke praktische aspecten van het probleem der vrouw naast de priester tref ik zelden of nooit aan in de beschouwingen rond het al dan niet handhaven van het celibaat. Zelfs in een gechoqueerd televisiepro gramma van de KRO over uitgetreden priesters en hen die standhouden temid- men van de celibaatsstormen, komt de vrouw slechts als echtgenote, als min nares, als moeder en als kameraad naar voren. Hoe veelomvattend en hoe loffe lijk deze functies ook zijn. het niet weg te cijferen gevolg van een huwelijk is onvermijdelijk, dat de geliefde automa tisch huisvrouw wordt. De trouwe pas toriebewoners en zelfs parcchietoegewijde huishoudsters zijn dat ook. maar hun zorg strekt zich slechts uit over vol wassenen. Een slecht rapport van Miesje, de kapotte knie van Pietje, het bedplas sen van Pietje en het verjaardagspartijtje van Liesje kosten hun geen praatje met de juffrouw, schrik- en EHBO-praktijk, veel bed- en wasgoed, geduldig knippen en plakken als voorbereiding en inspan ning ».n hoofdpijn op de feestdag zelf. Degene, die per auto het land gegeven ogenblik is over het algemeen druk en eenzaam, luidt de uitslag van een enquête. Op de jaarvergadering van de Bond van Ne- derlandse Predikanten hebben deze heren i elegant gebogen over de zor- en bezigheden van hun echtgenoten, blijken niet gering. Huisvrouw zijn, al een tijdverslindende bezigheid, ar daarnaast geeft ruim 77 pet. van de I predikantsvrouwen leiding aan allerlei I verenigingen, tot drie of meer. Over het geheel genomen is driekwart van deze groep vrouwen druk bezet met vrouwen verenigingen, zondagscholen, jeugdclubs en niet in het minst met het afleggen van bezoeken, die voortvloeien uit het werk van haar man. In een gezamenlijk streven de taak van de predikantsvrouw zoveel mogelijk te verlichten, werden en- ke'e zeer dringende wensen naar voren gebracht. De oude oer-geestelijke pasto rieën zouden moeten verdwijnen: bij de tractementsregeling moet rekening wor den gehouden met de aanschaf van een auto. in werk en gezin onontbeerlijk, en bovendien zou de predikant eenmaal in de vier of zes weken een vrij weekend moeten krijgen. Omdat de Katholieke Kerk in onze landen soortgelijke erva ringen van vrouwen van pastoors en kapelaans ontbeert, lijkt het nuttig bij anderen te rade te gaan. Het zou niet eerlijk zijn bij de afschaffing van het celibaat de aandacht louter op de pries ters te richten. Enkele jaren geleden al merkte prof. Schillebeeckx op dat nodig in de eventuele echtgenoten van die priesters gedacht moet worden. En dat wil ik als vrouw graag onderstrepen. Coks v. Eijsden

Leidse Courant | 1966 | | pagina 14