Terreurgolf sloeg over Java en Bali IN BUK Ontlading Chinezenhaat in Indonesië NED. INDUSTRIE OP WERELDEXPOSITIE Regering van Klaus geheel Volkspartij Paviljoen ligt mooi aan rivier Laurens Hele dessa 's zijn ontvolkt Boete voor uitschelden agent voor „fascist" Opgedrongen koop door wet voorkomen Boete f 10.000 en 12 maanden voor smokkel V2 min kg boter Handen af van feestende studenten weerbaarheid FRANSE TROEPEN NA 1 JULI STATUS-LOOS DINSDAG 19 APRIL 1966 DB T.KIDSK COORANT PAGINA B Link Bruggen MMI iiiiuwniiiiiiiii DJAKARTA Sinds 1 oktober van het vorig jaar. toen de Indonesische commu nistische party een mislukte coupe uitvoerde, heeft een golf van terreur Java en Ball geteisterd. Volgens president Soekarno zijn hierbij 87.000 slachtoffers gevallen. DU cijfer moet echter tenminste met drie vermenigvuldigd worden. Waarnemers, die de ongemarkeerde massagraven hebben gezien, spreken van 250.000 doden, «der wie net zo veel vrouwen en kinderen als mannen. Behalve de communisten- haat heeft ook de Chinezenhaat zich ontladen. De vier miljoen Chinezen die in Indonesië wonen, en van wie ongeveer de helft de Indonesische nationaliteit bezit, 'IJn nog altijd de wanhoop nabij. Duizenden onder hen werden afgeslacht. In Atjeh, op Noord-Sumatra, waar het fanatisme al onder Van Ileutz berucht was. sou geen Chinees meer in leven zijn. lukt dit met achterlating van een zak met steekpenningen voor de betreffende Indonesische autoriteiten want ver trek naar het buitenland is op dit mo ment sleohts in uitzonderingsgevallen toegestaan. Duidelijk is dat de'hetze tegen Peking, die in Indonesië wordt gevoerd in Peking is de hetze tegen Indonesië trou wens ook niet gering, getuige de van haat druipende radio-commentaren, die tn Djakarta kunnen worden opgevangen woede-explosies tegen de Chinezen hebben veroorzaakt. Het is niet de eerste keer dat de Chinezen het kind van de rekening zijn. Drie Jaar geleden, toen ik o m. in Ban doeng was, heb ik daar Chinese huizen en winkels In brand alen steken. Het leger hield zich afzijdig: de studenten, die er een hand in hadden, konden ge woon him gang gaan. Het zijn niet alleen politieke motieven, die thans tot de vervolging van Chine zen hebben geleid. Ook persoonlijke vetes worden onder de dekmantel van natio nalisme beslecht: de animositeit speelt eveneens een rol. Verkeerd© hoek Tenslotte is het zo dat de Chinezen ln Indonesië niet onbemiddeld zjjn. Ze ma ken het grootste deel van de midden stand uit, en goederen, die schaars zijn. kunnen altijd nog wel in him toko's wor den gekocht. Omdat hun prijzen d« geld ontwaarding op de voet volgen, bevinden se zich vaak in de verkeerde hoek. De volksmond geeft hen van alles de schuld de Inflatie, de duurte, de tekorten ^neovoorte maar vergeten wordt "dat het Juist de Chinezen zijn, die door hun geheime aanvoerkanalen verhinderd heb ben dat de Indonesische huishouding helemaal in elkaar ls gestort- De Chinezen in Indonesië hokken nu cfijs bange vogeltjes bf] elkaar. Ze hebben hun voorraden en hun andere bezlttln- gen soveel mogelijk- verstopt,- en stellen aUes in het werk zonder schade aan lijf an goed uit de huidige impasse te komen. Hun hulzen zijn vaak gebarricadeerd, of maken een gesloten indruk Sommigen hebben bfj vreemde ambassades aange klopt vooral Duitsland is in trek, om dat de diploma's, die ln Indonesië zijn gëhaaüd, daar geldigheid bezitten om hemel en aarde te bewegen het land te kunnen verlaten. 81echts een enkeling AMSTERDAM (ANP) „Ik heb hef filmpje van Louis van Gasteren (over hei politieoptreden op 19 maart rondom de opening van de fototentoonstelling over de gezagshandhaving op 10 maart) voor de tweede maal gezien, maar thans in een vertraagd weergave. Daar worden je handen nat van. Ze fis al zóu de poli tie zjjn gesard, dan had dit niet mogen gebeuren". Dit zei mr. G. J. P. Cammelbeeck ln ztjn pleidooi voor de 19-Jarige assistent boekhouder Ulfert N.N„ die door de Am sterdamse politierechter, mr. R. de Waard, werd veroordeeld tot een geld boete van 25 gulden, subs vijf dagen hechtenis wegens belediging van twee hoofdagenten. Mr. De Waard, die bewezen achtte dat 6» verdachte op 19 maart op de Prinsen gracht de agenten had uitgemaakt voor fascisten, vroeg de raadsman of ook een van de uitgescholden, als getuige ver schenen hoofdagent I. de Knegt in het filmpje voorkwam. „Jawel, meneer de politierechter, zijn gezicht komt me heel bekend voor", aldus mr. Cammelbeeck, die o.m. uit een artikel van prof. dr. W. Buikhuisen in het weekblad De Nieuwe Linie afleidde („die toch als een zeer gematigd man bekend staat"), dat er op 19 maart bij de ongeregelheden rondom de fototentoonstelling ln elk ge val en op zijn zachtst gezegd sprake is geweest van gezagsoverschrijding De raadsman noemde de analyse, die d« hoofdagent I. de Knegt van het ge beurde gaf bijzonder warrig. Hij vond het heel wonderlijk dat als men moet optreden om de orde te handhaven (ln dit geval ontruiming van de Utrechtse- straat) dit werk plotseling volledig in de eSeek wordt gelaten als een jongeman uit een grote groep personen éénmaal fascisten roept Hoewel de politierechter meende .dat fascist ln de objectieve betekenis van het woord uitermate beledigend is en ,,de politie ln Amsterdam moet worden be schermd tegen onduldbare aantasting van haar gezag door ordeverstoorders", was hij er daarnaast van overtuigd, dat de verdachte dit woord had gebruikt zonder de betekenis ervan volledig te be seffen. Dit had, zoals de getuige-hoofd- agent ook bevestigde, de assistent-boek houder al terstond na zijn aanhouding verklaard. En het werd nog eens onder streept. toen hij nauwelijks in staat bleek een definitie van het begrip te geven. De politierechter ging niet mee met de veel hogere els van twee weken gevangenis straf, waarvan één voorwaardelijk. Enige gast De vroeger zo levendige wijk Glodok in Djakarta lijkt op 't ogenblik dood te zijn. Vooral 's avonds zijn daar bijna alle win kels en restaurants gesloten. Toen ik er een keer wilde gaan eten. lukte het me na veel moeite een slechts door de achteringang bereikbare gelegenheid te vinden, die nog open was. Ik was er overigens de enige gast. Meer nog op Oost- dan op Midden- en West-Java heeft de heksenjacht od de communisten verbijsterende gevolgen ge had. Bali is eveneens een massagraf. Naar schatting werden op dit thans door toeristen totaal verlaten eiland tussen de 50.000 en 100.000 mensen omgebracht. De terreur is niet alleen door het leger gevoerd, maar ook door een fanatieke mohammedaanse Jeugdbeweging als de ANSOR. die onderdeel is van de ortho dox-religieuze partij Nahdatoel Oelama. Met krissen en slagwapen 8 gingen de benden de weerlozen te lijf. Elke avond en nacht heerste een dodelijke angst in de als communistisch bekend staande streken op Oost-Java. En het leger èn de jongerengroepen, die het recht in eigen handen namen, hebben ontelbare onschuldigen over de kling gejaagd. Nog afgezien \an het feit, dat de naïeven en de dommen het moes ten ontgelden de communistische voormannen en Intellectuelen zijn op de vlucht geslagen werden ook mensen, Het leger kende geen pardon. van wie sleohts vermoed werd dat ze linkse sympathieën hadden, gemarteld en tenslotte gedood. Hoor en wederhoor ontbraken. Zelfs de geringst vorm van verdediging was onmogelijk. Wie to hao- den viel van de zogenaamde wrekers van de staat ging er onherroepelijk aan. Op Oost-Java liggen grote plantages stil, omdat de helft van de werknemers werd omgebracht. Hele dessa's zijn uitge moord. vrouwen en kinderen incluis. De moordenaars hebben geen enkel risico genomen. Ze hielden rekening met de bloedwraak, die in grote gebieden als adat geldt. Ook het kleinste kind mocht niet ln leven blijven, opdat het later niet de gelegenheid kon krijgen zijn familie leden te wreken. De golf van terreur is nu wat inge toomd. Maar in geen enkel geval werd een onderzoek ingesteld. Moord en dood slag werden getolereerd en zelfs gelegali seerd, omdat het om de verdediging van de Indonesische staat ging. Oostenrijkse socialisten in oppositie WENEN (Reuter-UPI) De Oosten rijkse socialistische partij heeft besloten ln de oppositie te gaan. na gedurende twintig jaar deel van de regering te hebben uitgemaakt. De Oostenrijkse volkspartij verwierf zich bij de verkie zingen van 6 maart jongstleden de abso lute meerderheid met 85 zetels. Na zes weken overleg tussen volkspartij en socialisten bepaalde liet socialistische partijcongres vorige week vrijdag, dat het voorstel van de volkspartij slechts zou kunnen worden aanvaard indien het op verscheidene punten zou worden gewij zigd. De volkspartij zou onder meer moe ten garanderen dat de voorgestelde coalitie de gehele regeringsperiode van vier jaar. of op zijn minst voor de helft daarvan, zou blijven bestaan. Ook eisten de socialisten dat de volkspartij haar els voor meer bevoegdheden in ministeries die tot dusver door socialisten werden bezet zouden laten varen. Kanselier Jo sef Klaus zal nu een regering vormen die geheel uit leden van de volkeparty zal bestaan. Officieel te het volgende katte»* be kend gemaakt: kanselier: dr. Josef Klaus, vice-kanselier: dr. Fritz Bock, minister van Financiën: dr. Wolfgang Schmitz, minister van Onderwijs: dr. Theodor Piffl-Percevic. minister van Landbouw: dr. Karl Schleinzer, minister van Defensie: dr. Georg Prader. minis ter van Handel: dr. Fritz Bock, minister van Justitie: dr. Hans Klecatsky, minis ter van Sociale Zaken: mevr. Grete Rehor, minister van Verkeer: dr. Ludwig Weiss, minister van Binnenlandse Zaken: dr. Franz Hetzenauer. minister van Bui tenlandse Zaken: dr. Lujo Toncic-Sorinj. minister zonder Portefeuille: dr. Vlnzenz Kotzina, de ministers Klecatsky. Rehor, Weiss en Tbncinc-Sorinj zijn in het ka binet debutanten. Mevr. Rehor is de eerste vrouweiyke minister in de naoorlogse geschiedenis van Oostenrijk. Geen bewijzen in zaak Munsinger OTTAWA, (Reuter) Een Canadese rechter heeft bepaald, dat er geen bewij zen zijn dat mevrouw Gerda Munsinger, een centrale figuur in het Canadese re den- en staatsveiligheldsschandaal, ty- haar verblijf ln Canada spionage heeft bedreven. Tegen mevrouw Munsinger waren be schuldigingen Inzake spionage voor Ooe4- Duitsland en een affaire met een Cana dese minister ingebracht. Gevangenen zijn er ook bij duizenden gemaakt. Men beweert dat er sinds 1 ok tober van het vorig jaar 250.000 arresta tie» zijn verricht. Een kwart van de arrestanten zou weer zijn ontslagen, een ander kwart zou door mishandeling of gebrek aan voedsel omgekomen zijn. Het eilandje Onrust voor Tandjong Priok is één groot concentratiekamp. Ook aan de zuidkust van Java zou zich een eiland bevinden, waar gevangenen op onderge- braoht zijn. Nog steeds worden er in Indonesië veel arrestaties verricht. Het betreft lieden, die corrupt waren, of zich ln politiek op zicht hebben gecompromitteerd. In de grote achterban van de vorige rege ringen) wordt schoonmaak gehouden, waarbij ook de linkervleugel van de PNï (AH Sastroamidjojo) het ontgelden moet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Uyl van Economische Zaken heeft bij de Ne derlandse huishoudraad, de Nederland se consumentenbond en het consumen tencontactorgaan inlichtingen gevraagd naar de omvang van het voorkomen van zogenaamde aggressieve verkoop methoden. Deze methoden, waarbij met name huisvrouwen worden overrompeld om een koopcontract te tekenen, wor den zowel bij huls aan huis colportage als op beurzen toegepast. Als de minis ter de inlichtingen heeft zal hij, teza men met minister Samkalden van jus titie overwegen of het wenselijk is via de wet een afkoelingsperiode in te voe- Zo'n afkoelingsperiode zou dan inhou den dat degene, die een contract heeft getekend voor artikelen, die hij eigen lijk niet eens nodig heeft of zich niet kan veroorloven, enige tijd gelegenheid krijgt de koop alsnog ongedaan te ma in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Boersma (ARP) heeft minister Den Uyl gezegd, dat hij index-daad bedenkingen heeft te gen de agressieve verkooppolitiek. Hij heeft erop gewezen, dat men er niet geheel machteloos tegenover staat. Als het gaat om afbetalingstransacties kan de verkopende maatschappij na klach ten geschrapt worden als afbetalingsle verancier. Voorts kan, na een klacht, een afbetalingscolporteur zijn vergun ning verliezen. En verder bestaat er ook nog de mogelijkheid in sommige gevallen van vervolging van de colpor teur wegens oplichting. De minister laat echter doorschemeren, dat er wat meer klachten zouden moeten worden inge- MONTREAL (ANP) Als eerste on der de zeventig deelnemers aan de we reldtentoonstelling die volgend jaar in Montreal wordt gehouden, is het Ne derlandse paviljoen thans onder de kap. Terwijl nog gewerkt wordt aan «Ie fun deringen van het Belgische tentoonstel lingsgebouw, dat er direct naast, komt en over het gehele expositieterrein slechts hier en daar iets uit de grond omhoog komt. staat het uit aluminium opgetrokken Nederlandse paviljoen trots in de zon te selütteren langs de brede Laurensrivier, temidden van bergen zand en puin, die voor de opening nog zullen veranderen ln gemakkelijk be gaanbare wegen en aangelegde parkjes rond stroken groen. Nederland zal voor andere landen be paald niet onderdoen op deze wereldten toonstelling, die onder de titel „mens in de wereld" van 28 april tot 27 oktober wordt gehouden. Nederland heeft zich bij een vroegtijdige keuze verzekerd van het mooiste plekje op het tentoon stellingsterrein, dat bestaat uit twee el- landen en een schiereiland, midden ln de Laurensrivier. Aan de inrichting van het interieur van de Nederlandse expositieruimte gaat men spoedig beginnen. Het is dui delijk te zien, dat er drie afdelingen zijn. De presentatie richt zich op de fa cetten waterstaat, industrie en de wer kende mens. „Er zullen geen produkten worden getoond", aldus de heer J. A. F, van Alphen, die als de Nederlandse consul in Montreal de organisatie in handen heeft. „Het is de bedoeling land te presenteren zoals het is en werkt. Het bedrijfsleven neemt dan ook geen deel aan de tentoonstelling". J Wel bevindt zich in het paviljoen een I afdeling v«x>r economische voorlichting. Ook landbouw- en zuivelprodukten zul len ontbreken. „Wij hebben bewust ver meden Nederland als landbouwland te presenteren. De nadruk wordt gelegd op de scheepvaart en de industrialisa tie. Hier zullen bovendien meer de mo derne aspecten van leven en werken on der de aandacht worden gebracht", al dus de heer Van Alphen. Zo zullen bij voorbeeld in een wisselende expositie de ontwikkelingen worden getoond ln het technisch onderwijs of de grafische In het gedeelte voor de waterstaat zullen door Geesinks Artists ontworpen maquettes van de Deltawerken en an dere projecten een beeld geven van de strijd der Nederlanders tegen het water. Ook aan de scheepvaart zal veel aan dacht worden besteed. Enkele weken na de opening, op 18 BREDE (ANP) De Bredase recht bank heeft de boterhandela&r G. B. uit Terneuzen wegens het leveren van bo ter voor de smokkelhandel veroordeeld tol tienduizend gulden boete en twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftyd. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie de verdachte een bo- tersmokkelaar met gangstermentalitei ten genoemd, die vorig jaar en dit jaar tot 28 januari een half miljoen kilo bo ter de grens over had laten smokkelen ln pantserwagens. Op 28 januari werd door de douane in Huybergen een par tij boter van vijfduizend kilo in beslag genomen, waarna de pantsex-wagen uit een boerenschuur was weggereden dwars door de schuurdeuren heen, toen de douane een inval wilde doen. Politiek klusje voor H. Stoel VALLETTA (K.N.P.). De socialisti sche party van Malta heeft bekend ge maakt, dat zy een beroep zal doen op de H. Stoel om gedaan te krygen dat op het eiland nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. De Labor Party van Malta verloor voi-ige maand de verkiezingen. Zij schrijft dit toe aan het scherpe verzet van de bisschoppen en priestei-s, welke laatste in hun predikaties de katholieken zouden hebben voorgehouden dat stemmen op de socialistische partij doodzonde zou zijn. De Labor Party wil nu van de H Stoel gedaan zien t© krijgen, dat deze de verkiezingen oneerlijk noemt. Hiermee wil zij de huidige regeringspartij van minister-president Olivier dwingen ver vroegde verkiezingen uit te schrijven. van het koninklijk huis tegenwoordig zal zijn. De heer Van Alphen verwacht te, dat zeker ook prinses Margriet aan wezig zal zijn, gezien het feit dat zij in Canada is geboren. Er zal eveneens enig Nederlands vlagvei-toon zijn. Des avonds zal het concertgebouworkest in de stad zelf een uitvoering geven. Bo vendien wordt in en om het paviljoen een volksfeest georganiseerd. MINISTER VAN DEFENSIE l (Van ome parlementaire redactie DEN HAAG. Minister P. de Jong van Defensie voelt er weinig voor ln d? toekomst militair personeel en materieel beschikbaar te stellen voor feesteiykhe- den van een studcntenweerbaarheidscorp». IIy zegt dit naar aanleiding van een de monstratie. die ile Utrechtse studenten- weerbaarheid op 30 maart ter gelegenheid van haar jubileum gaf, welke demon stratie door een dagblad werd beschreven als ,,In de ene hand een stengun, in de andere een fles bier". Het Tweede Kamerlid Wierda (PvdA) had gevi-aagd of voor ..deze particuliere feestvierder ij" wel medewerking van de strijdkrachten beschikbaar moet worden gesteld. Letterlijk antwoordt minister De Jong, dat het gebeurde voor hem aan leiding vormt „zloh nader te bezinnen nog wel zal kunnen woiden verleend". De bijdrage werd verleend, aldus de minister, om de reeds een eeuw bestaan de band tussen de koninklijke Utrechtse studentenvereniging tot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel en de strijd krachten te versterken en aldus de belang stelling voor de krijgsmacht onder stu denten levendig te houden en te simu- nOENIEN VOOR AFWISSELING IN HET MENUI West-Duitsland meent: Beraad tussen Schroder en Couve BONN (Reuter) West-Duitsland heeft te kennen gegeven dat de Franse troepen op zyn grondgebied na 1 Juli juridisch zonder status zyn als voordien met Frankryk geen overeenstemming over een nieuwe status wordt bereikt; 1 juli is de dag waarop president De Gaulle van plan is de 70.000 Franse militairen ln Zuldwest-Dultsland aan het NAVO- bevel te onttrekken. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken. Gerhard Sahröder, heeft gisteren met zijn Franse ambtgenoot Maurice Couve de Murvllle ln Bonn ge sproken over de NAVO-crisis. Couve is met een sterke delegatie naar Bonn ge komen voor routinebesprekingen op grond van het Frans-Duitse vriendschapsver- Prins AbdoeUah ai Feieai z\jn aankomst in Nederland. onder meer een bezoek brengen VROUW VAN PREDIKANT DRUK EN EENZAAM UTRECHT (ANP) Hoewel predi kantsvrouwen een bijzonder druk leven leiden, zijn ze vaak eenzaam, zowel in het gezin als daarbuiten. Hun man Is veel weg en de meeste predikantsvrou wen staan dan ook vrijwel alleen voor de opvoeding van hun klnddren. Behal ve met de zorgen voor het gezin worden ze ook met name op het platteland nog belast met de zorgen van de kerke lijke gemeente. Dit beeld van de eenzame predikants- vx-ouw schetste ds. L. H. Ruitenberg, voorzitter van de bond van Nederland se predikanten in Utrecht op de jaar vergadering van deze bond. Hij gaf een overzicht van de resulta ten, die een onlangs gehouden enquête heeft opgeleverd. De predikantsgezinnep zijn vrij groot. 17 px-ocent heeft meer dan vier kinderen, slechts 8 procent is kinderloos. Hoewel het huisvrouw-zijn op zichzelf al een volledige dagtaak is. blijkt, dat 77,5 procent van de predikantsvrouwen bovendien nog leiding geeft aan allerlei verenigingen. Bijna 70 procent leidt er drie.Globaal gezien is driekwart van alle predikantsvrouwen actief bezig ln de gemeenten met vrouwenverenigingen, jeugdclubs, zondagsscholen en het af leggen van bezoeken die in het ver lengde van het werk van hun man lig gen. drag. Bonn wil graag dat de Franse troepen blyven, maar zy moeten e«n duidelijk omschreven taak hebben to ge val van een conflict. Dan dienen zy namelijk weer onder het gemeenschap pelijke NAVO-bevel te komen. Het ls niet duidelijk of Bonn Parijs zal vragen de troepen terug te trekken als er op 1 Juli geen overeenstemming over hun status ls bereikt. Couve heeft naar ver luidt gezegd dat Frankrijk er niet op staat dat de militairen in Duitsland blijven, maar Duitsland ter wille wil zijn als het de troepen wil houden. Volgens Frankrijk kunnen zij blijven kraohtens het verdrag van 1954, op grond waarvan buitenlandse troepen in Duitsland werden gestationeerd. De Bondsrepubliek ls van mening dat dit verdrag, voor wat de Franse troepen betreft, op 1 Juli zijn geldigheid verliest, aangezien ln 1964 te bepaald, dat de vreemde troepen onder NAVO-bevel zouden staan. Tienduizenden brengen Sjahrir laatste eer DJAKARTA (ANP) Duizenden In donesiërs alsmede vele leden van het corps diplomatique In Djakarta waren aanwezig by de aankomst van het Ga- ruda-toestel uit Amsterdam dat het ntoffeiyk overschot vervoerde van de eerste Indonesische premier, Soetan Sjahrir. Terwijl een militaire kapel speelde werd de met de rood-witte vlag bedekte kist uit het vliegtuig gedragen. Naaste vrienden, verwanten en vooraanstaande leden van Sjahrlrfl paty, de PSI ween den toen dit gebeurde. Op het Djakartaanse vliegveld Kema- Joran waren o.m. aanwezig de voorma lige Indonesische vice-president Mo hammed Hatta, die voormalige opper bevelhebber van de Indonesische stryd- krachten, generaal Simatoepang, alsme de hoge Indonesische regeringsfunctio narissen. Tienduizenden rouwende Indonesiërs stonden langs de route naar de woning van Sjahrir in Djakarta waarheen de lijkkist werd gedragen. Duizenden rou wenden bezochten tot gisteravond laat toe de woning waar Sjahrir ligt opge baard tot hedenmiddag, waarna de staatsbegrafenis zal worden gehouden. Enkele tientallen politieke gevangen, die lid zyn van de verboden PSI en de Islamitische party Masjoemi, hebben toestemming gekregen de begrafenis by te wonen. (Zij zijn vanaf begin 1662 on der arrest). Kroetsjev werd 72 jaar MOSKOU, (Reuter) Nlkita Kroetsjev, voormalig leider van de Russische rege ring en thans ln ruste, heeft zondag *yn 72ste verjaardag gevierd. Hij ontstak daar toe bij zijn huis een vreugdevuur, dat echter na enkele minuten d«»r een rogen bal werd gedoofd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5