Eis 8 jaar tegen kindermoordenaar LIERSËTUINDER ONTKENT SERIE BRANDSTICHTINGEN EIGEN KIND IN GEVAAR GEBRACHT Tanker Manuela mag in Durban niet lossen Rouwdienst voor Sjahrir op Schiphol Openluchtrecreatie vergt 1.5 miljard Moderne men niet ten onder aan verveling Fokker ziet nog toekomst in F27 Waar ligt ministeriële verantwoordelijkheid voor Koninklijk Huis 18 gijzelaars in Kongo bevrijd 'B' VRIJDAG 15 APRIL 1966 DE T .Ril I >5K COURANT PAGINA 7 Twee jaar en zes maanden geëist ROTTERDAM (ANP) „Ik heb het niet gedaan", zo zei de 26-jarige tuin der A. van den A. uit De Lier gister middag tot zijn rechtere. Hij stond voor de arrondissementsrechtbank in Rotter dam terecht, verdacht van brandstich ting in de woning van zijn tuinderebe- drijf in jan. 1965 en In zijn ketelhuis in december van dat jaar met de bedoe ling zich te verrijken ten koste van de brandverzekering. Bij de brand in het (bonten) woonhuis zou Van den A. zyn 1-jarig dochtertje Wil ma uit de brand hebben gered. Hij werd er nu dan ook van beschuldigd, dat hij zijn kind in le vensgevaar had gebracht. Wekenlang heeft een versterkte poli tiemacht in die decembermaand ge- Bocht naar de dader(s) van een reeks vernielingen op tuinen in de gemeen ten De Lier en Maasland. Van den A. werd het zwaarst getroffen, zijn gewas werd vernield met een chemische vloei stof, zijn ketelhuls vloog in brand i explosie. „HIJ huilde verschrikkelijk, iedereen had medelijden", zo zei de op- Advertentie Een platenbon is altijd raak! Commissie Geboorteregeling Voorzitterschap Ottaviani is louter formeel LONDEN (KNP) Kardinaal Heenan van Westminster heeft onlangs voor medische studenten verklaard, dat kar dinaal Ottaviani „louter in naam" voor- litter is van de pauselijke commissie, die de kwestie van de geboorteregeling bestu deert. Hijzelf en kardinaal Döpfner var Münohen zijn voornamelijk belast met de tupervlsle van de aktlvlteiten en studies van de commissie. De benoeming van kardinaal Ottaviani tot voorzitter gaf in bepaalde kringen aanleiding tot pessimisme, omdat de kar dinaal in de commissie van het concilie en ook in het concilie zelf openlijk zijn wijd en zijd bekende visie op de geboorte regeling ten beste gaf. Bij zijn gesprek met de medische stu denten in Londen wees kardinaal Heenan erop, dat hij niet graag „progressief' of „conservatief' ln deze kwestie zou wor den genoemd. .Iemand, die in mijn positie is, aldus de kardinaal, moet elk theologisch pro bleem op zijn eigen merites beschouwen. Hij mag geen bevooroordeelde ppsltie in- Daarom heeft hij ook meegedeeld geen infcele uitlating over de kwestie van de (Aoorteregellng te zullen doen en al zijn tijd te besteden aan bestudering van de frtoorteregel ingeproblematiek. mS.S. Alblaserdijk" De Holland- Amerika Lijn heeft het s.s. „Alblasserdijk" rerkocht aan de Compania Navlera Rlnoula S. A of Panama te Panama. perwachtmeester van de rijkspolitie in De Lier ter zitting. Enkele weken later zat Van den A. in arrest, aangehouden omdat zijn verkla ringen tegenstrijdigheden bevatten en ook omdat hij niet erg lang voor de brand in zijn woonhuis, in januari 1965. zijn verzekering had verhoogd. Kort na zijn arrestatie heeft Van den A. een zelfmoordpoging gedaan, hij sneed een polsslagader door met een stuk eetgerei en moest in levensgevaarlijke toestand naar een Delfts ziekenhuis worden ge bracht. Vreemd in deze zaak was «Jat de dachte drie keer een bekentenis heeft af gelegd, maar deze ook 8tuk voor stuk heeft ingetrokken. De processen-verbaal waarin Van den A. soms heel gede tailleerd verklaarde hoe hij de branden had aangestoken kwamen tijdens de na vier yur durende zitting ter sprake, maar ook een brief 'van verdachte de rechter-commlssaris, waarin hij heeft pogen uit te leggen hoe hij tot zijn be kentenissen zou zijn gekomen. De officier van justitie, mr. Van de Roemer, zag geen termen om af te zien van de waarde van de bekentenissen. Hy achtte opzet aanwezig om middels de branden geld van de verzekeringsmaat schappij te krijgen. Van den A. heeft Akkoord C.A.O. zuivelindustrie UTRECHT (ANP) De agrarische bedrijfsbonden en de kerncommissie zuivel (werkgeversgroep) hebben eenstemming bereikt over de nieuwe CAO voor de 28.000 zuivelarbeiders. De CAO zal een looptijd hebben 1 april 1966 tot eind maart 1967. De lo nen worden met zeven procent verhoogd Inclusief verwerking huurcompensa- ties), het aantal gemeenteklassen is te ruggebracht tot één. de vakantietoe slag wordt tot zes procent verhoogd en het aantal vijfdaagse werkweken wordt verhoogd van 26 tot 37. Overeengeko- is, dat binnen drie vier Jaar de volledige vijfdaagse werkweek in de zui velindustrie zal worden gerealiseerd. De arbeidstijd in de zuivelindustrie (thans gemiddeld 45 uur) zal dit jaar niet worden verkort. Wel is afgesproken dat indien mogelijk de arbeidstijd per 1 juli 1967 met 1 uur zal worden verkort. Door middel van een omslagstelsel zul len de weduwen- en wezenpensioenen met ingang van 1 april J.l. worden .verdubbeld en de bijslag die de 2.000 ge pensioneerden thans ontvangen uit het Sociaal Fonds Zuivelindustrie wordt 12 gulden tot 15 gulden per week Engeland roept ambassadeur uit Zd-Afrika terug DURBAN, (U.P.I.) De havenautori teiten van Durban hebben «ie strenge vei ligheidsmaatregelen rond de Griekse tan ker Manuela verslapt, terwijl ook de aan wijzingen steeds sterker zijn geworden dat de tanker zijn olielading, die bestemd zou lijn voor Rtodedé, niet in Durban mag Het is nog steeds niet bekend waar de Manuela werkeiyk naar toe zal gaan, maar èèn hardnekkig gerucht wil het dat de Manuela morgen naar Rotterdam vertrekt 1 daar haar la«iing te lossen. Voor het eerst sinds het schip woensdagavond af meerde werden fotografen in de gelegen heid gesteld opnamen van het schip te maken. De tanker ligt zodanig gemeerd dat het onmogelijk is de lading olie te loesen zonder een speciale pijpleiding aan te leggen. Bemanningsleden van de Manuela hou den vol dat de lading in Durban gelost wordt, maar het invloedrijke dagblad ..Die Vaderland" wist te melden dat de rege ring het schip alleen toestemming heeft gegeven om proviand in te slaan en de ollelading niet mag lossen. De Britse regering heeft haar ambas sadeur in Zuid-Afrika, Sir Hugh Stephen son, naar Londen ontboden voor consulta ties. De ambassadeur is uit Pretoria ver trokken en wordt vandaag ln Londen ver wacht. Uit de ontbieding van Sir Hugh blijkt dat de Britse regering zich steeds meer zorgen maakt over het voordurend schenden van het olie-embargo tegen Rho desië door Zuld-Afrika en de weigering Meer juich kreten voor Johnson dan voor Kennedy MEXICO CITY, (Reuter) Twee miljoen bezorgden donderdagavond in Mexico City de Amerikaanse president Lyndon Johnson een welkom, dat zelfs dat van vier Jaar geleden voor president Kennedy in de schaduw stelde. Het Amerikaanse staatshoofd, zijn eer ste buitenlandse reis makend sinds hij ln november 1963 in functie trad, werd on der bloemen en confetti bedolven. Langs de route door de stad stonden met traan gasgranaten gewapende politiemannen op gesteld, maar de enige dissonant kwam Tan een groepje Castro-aaphangers dat een spreekkoor aanhief toen de pre'Went >«18» rood. van de Zuidafrikaanse regering de Britse sancties te steunen. De goeverneur van Rhodesië, Sir Hum phrey Gibbs. heeft gepleit voor vredes besprekingen tussen Engeland en Rhodesië. De 36-jarige Britse conservatieve Lord Bolton, onlangs teruggekeerd van een be zoek aan Rhodesië. zei dat Gibbs. officieel vertegenw<x>rdiger van Engeland in Salis bury, tot hem had gezegd: „Ga om 's he melswil aan de conferentietafel zitten en praat". Volgens Bolton halen premier Harold Wilsons economische sancties tegen Rho desië weinig uit Gesprekken met leden van de regering van Smith, aldus Bolton, ..bevestigden wat ik zelf al vermoedde, dat de sancties falen. Ze zUn vervelend en zullen werkloosheid on«ier de Afrika nen veroorzaken. Rhodesië zullen ze niet op de knieën brengen". Ondanks tegenstand Grieken Alle patriarchen steunen streven van Athenegoras ISTANROEL (KNP) Metropoliet Me liton van Heliopolos heeft als gezant van patriarch Athenagoras een rondreis ge maakt langs alle orthodoxe patriarchen om te peilen, hoever z(j gevorderd zjjn met hun voorbereidingen van de pan-ortho- doxe synode (het orthodoxe concilie) dat /athenagoras binnen afzienbare tijd wil houden. Punten van bespreking waren: de opheffing van de banvloek welke Con- stantinopel in de 11e eeuw over Rome had uitgesproken; de voor september geplande conferentie met de oud-katholieke de nglikaanse kerk om de hereniging e bereiden; de voorbereiding van panorthodoxe synode. Vervolgens het Oostenrijkse persbureau Kathpress is de afgevaardigde overal een warme ontvangst ten deel gevallen. Unan- niem waren de patriarchen van oordeel, dat de kwestie van de banvloek een zaak tussen Rome en Constantinopel. Wat betreft de herenigingsbesprekingen met de oud-katholieken en anglikanen bleek alles voor de as. conferentie in orde te zijn. Ter voorbereiding hierop zal dr. Mi chael Ramsey deze maand een bezoek aan Belgrado brengen. Op terugreis naar Istanboel heeft mgr Mellton ook een bezoek gebracht aan de aartsbisschop van Athene, mgr. Chrysos- tomos. Deze bleek van pogingen tot toe nadering en hereniging nog steeds niets te willen weten. De aartsbisschop, die de meerderheid der Griekse bisschoppen achter zich weet, heeft zojuist nog een brochure geschreven, waarin het streven Athenagoras „een verraad aan de orthodoxie" wordt genoemd. dit gedaan uit zucht naar uitbreiding van zijn bedrijf, aldus de officier van justi tie, en om zijn vrouw een mooier huis te geven. Hij eiste twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bennewitz uit Delft, die vrijspraak vroeg zei dat zijn cliënt in de knoop was geraakt. De brand in het ketelhuis heeft hij waar schijnlijk wel zelf veroorzaakt door in machteloze woede een brandende siga ret te werpen in een dikke laag stook olie, die een ander uit de tank had la ten lopen, zo voelde Van den A zich de schuldige, aldus de verdediger. Bij de eerste brand (ln het woonhuis) is het dochtertje niet in gevaar geweest. Verdachte is immers volgens de verkla ringen door de nog maar pas branden de hal naar achteren gerend en heeft daar zijn dochtertje tiit het bedje ge haald. Eeen zenuwarts heeft Van den A. toe rekeningsvatbaar verklaard. De verdedi ger concludeerde dat zijn cliënt geen py romaan is. Het optreden als aanrlchter van de vernielingen lijkt echter veel op dat van een abnormaal mens. „Is hier geen pyromaan aan het werk geweest?" aldus de raadsman. Van den A. is, aldus mr. Bennewitz, een normale gezonde man. Aan zijn ketelhuis heeft hij in 1964 dag en nacht gewerkt. Over z'n huis was hij tevreden en 't Jaar 1965 was financieel goed voor hem. Uitspraak woensdag 27 april. SCHIPHOL (ANP) Het stoffelijk overschot van de vorige week in Zwit serland overleden Indonesische oud-pre mier Soetan Sjahrir wordt morgen om 12.20 uur per KLM-lijnvliegtuig uit Zü- rich op Schiphol verwacht. Op zijn laat ste vlucht terug naar het Indonesische vaderland wordt de voormalige socia listische politicus door zijn echtgenote en vier andere naaste familieleden begeleid. Op Schiphol zal de aankomst van zijn stoffelijk overschot met ceremonieel ge paard gaan. Direct na aankomst zal het in de Chapelle Ardente worden opge baard, waar vermoedelijk rond 13 uur kleine rouwdienst zal worden gehou- waarna vrienden en bekenden van de overledene tussen 14 en 18 uur de ge legenheid zullen krijgen de laatste eer te bewijzen Zondag wordt het stoffelijk overschot met een Garoeda-t«>estel naar Djakarta overgebracht, waar Sjahrir, Binds 1959 in Indonesië „persona non grata" en door Soekarno nu vereerd met de titel „Nationale held van de Indonesi sche revolutie" een staatsbegrafenis krijgt. Zwaar gewond' moest de bestuurder van deze splinternieuwe DAF naar het ziekenhuis worden vervoerd, nadat htj gisteravond een automatische overweg in Maarheeze had geramd en door een goederentrein was gegrepen. De auto werd 150 meter meegesleurd. (Van onze parlementaire redactie-) DEN HAAG Staatssecretaris C. Egas van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk verwerpt de pessi mistische opvatting van sommige socio logen, dat «ie moderne mens in de vrije tijd aan verveling ten onder zal gaan. Niet alleen de nuchtere cijfers geven geheel ander beeld, maar ook de drang van de mensen zelf naar een ac tieve recreatie. Vijf tot zes miljoen Ne derlanders zoeken een goede besteding in welke vorm ook van de vrije tijd. Er zijn hijvoorbeeld ai 30.000 wedstrijdzei lers, 20.000 bezitters van caravans, tien duizenden kampeerders. Wel zal volgens de staatssecretaris nog heel wat gedaan moeten worden om zoveel mogelijk natuur te behouden zoveel mogelijk openluchtrecrea tie. Daarvoor komt nog dit jaar een re creatienota, waarin opnieuw gewezen wordt op een overheidsbijdrage van ze ker 1,5 miljard gulden, die in de ko mende tien jaren nodig is. Vanmorgen in Den Haag bij de ope ning van kamp Houtrust sprekend over mens en zijn vrije tijd, wees de heer Egas erop, dat de openluchtrecrea- enorm snel ontwikkelt, maar dat zij in feite nog maar aan het begin staat. Nederland mag binnen 20 Jaar zeker 'n verdubbeling van het tegenwoordige In komen verwachten, met bovendien veel vrije tijd dan thans het geval is. Meer welvaart en meer vrije tijd brengt als vanzelf meer recreatie ook met zich mee. „Er is nu al geld en meer vrije tijd dan vroeger, maar ook meer behoefte aan ontspan ning en frisse lucht in de vrije tijd. Ook al omdat het hele leven veel onrustiger is daif vroeger". De overheid zal hierbij een grote taak blijven behouden meende de staats secretaris. „Want wat baat het de mens als als hij een hoog inkomen en koste lijke vrije tijd heeft, maar er is geen ruimte om zich te kunnen ontspannen in een gezonde natuurlijke omgeving". De groeiende verstedelijking in de toe komst en het verlangen naar het buiten wonen vergroot deze problemen nog meer. Daarom is een recreatienota met de nota ruimtelijke ordening allernood zakelijkst. Een goed samenspel overheid-be- drijfsleven is bij dit alles onontbeerlijk. De overheid moet zorgen v«x>r de nodi ge ruimte, het bedrijfsleven voor een zo breed mogelijke service-verlening aan het publiek. „De bevolking heeft ons beider activiteiten nodig als brood", aldus de heer Egas, die het bedrijfsle ven bij de opening van dit kamp Hout- rust de economische betekenis vai recreatie-activiteiten voorrekende. De opbrengst van deze activiteiten bedroeg in 1960 rond 500 miljoen gul den, maar vorig jaar al rond een mil jard gulden. De staatssecretaris vond het daarom logisch dat industrie en han del steeds meer voor de recreatie geïn teresseerd raken. Het is volgens hem trouwens hun taak de groeiende behoefte te schatten en hun produktie en omzet daarop te rich ten. „Ook de recreant Is koning", aldus de staatssecretaris. Advertentie Een platenbon is altijd raak! Soekarno stemt toe in algemene verkiezingen SINGAPORE (AFP) President Soekarno heeft toegestemd in het hou den van algemene verkiezingen, als ge- eist door alle politieke partijen ln In donesië, zo meldde radio Djakarta van ochtend. Een ontwerp-kieswet zal wor den opgesteld door de Gotong Rojong (het huis van afgevaardigdeniVerder werd meegedeeld dat het „voorlopige raadgevende volkscongres" (het voltal lige IndonesisiBche parlement, waar van de leden benoemd zyn) op 12 mei in Djakarta by'een zal komen. In 1955 werden in Indonesië voor het laatst algemene verkiezingen gehouden. Waarnemers zien ln de toestemming van Soekarno een zware slag voor het door hem gehuldigde beginsel van ge leide democratie. AMSTERDAM (A.NJ».). De bedr(Jfi- rekentng van de N.V. koninklijk" Neder landse vllegtulgenf&briek Fokker Is or er 1965 gestegen tot f 22.4 min. (v.j. f 20.4 min). Het winstsaldo bedraagt f 3.35 min. (f 2.16 min.).) Dividendverhoging tot 18 (16) procent over een onveranderd kapitaal van f 18 min. De ree«ls enige malen uitgesproken verwachting, dat de F 27 produktie nog een aantal jaren zal I kunn enworden voortgezet, wordt door ds I directie onveranderd gehandhaafd. Gezien de blijvende grote belangstelling voor de F 27 zijn maatregelen in voor bereiding ter vei+ioging van het produk - tietempo van dit vliegtuig tot drie toe stellen per maand. Tevens is ln beginsel besloten om ook in Nederland tot de pro duktie van een verlengde uitvoering ven de F 27 over te gaan. In de loop van het verslagjaar werden 27 F 27 Friendshipvilegtuigen verkocht, waarmede het totaal aaontal door Fokker verkochte vliegtuigen van dit type op 210 werd gebracht. In 1965 werden 26 F 37 vliegtuigen afgeleverd, waardoor het totaal aantal afgeleverde vliegtuigen per uit. 1965 193 beliep. De licentiehouder van Fokker de V. St. Fairohild Hlller Corp, verkocht ln deze periode 59 F 27 vlieg tuigen. waardoor het gezamenlijk totaal tot 376 steeg. De einde mei 1964 begonnen activiteiten op het gebied van ruimtevaartprojecten werden ln 1965 geïnvesteerd. Ds onmisken bare achterstand, die op dit punt in Ne derland bestaat, hebben Philips, Van dsr Heem en Fokker doen besluiten de Neder landse regering te verzoeken, na te gaan, of In ons land mogelijkheden bestaan tot een nationaal programma te komen. (Advertentie) Een platenbon te altijd raak! Open baar de ba t in Kamer (Van onze parlementaire redacteur)' DEN HAAG Nog voor het zomer reces zaI de Tweede Kamer een open baar debat houden over de ministerië le verantwoordelijkheid voor de leden het koninklijk huls. Onder verant woordelijkheid van de toenmalige mi nister-president mr. V. G. M. Marijnen, ■er «ilt vooral door de moeilijk heden rond prinses Irene belangwek kende onderwerp een nota verschenen, die de basis voor het debat vormt. Daarbij is echter geen uitsluitsel ge geven over een vraag, die zeer nauw met het dragen van verantwoordelijk heid samenhangt, namelijk wie zijn de leden van het koninklijk huis, voor wier gedragingen de ministers door de volks vertegenwoordiging ter verantwoording geroepen moeten kunnen worden? Noch in de grondwet, noch in enig ander of ficieel stuk ligt omschreven welke le- van de koninklijke familie tot het koninklijk huis behoren. een van de hand van dr. E. van Raalte verschenen boekwerkje, getiteld „Het koninklijk huis en zijn leden" wordt het vraagstuk, waarover de Twee de Kamer zich binnenkort gaat bulgen. aan een diepgaande beschouwing on- derworpem De heer Van Raalte betrekt daarbij zowel staatsrechtelijk als ook historische aspecten. Hij beziet de zaak Advertentie! Een platenbon is altijd raak! (Advertentie) Een platenbon te altijd raakt DEN BOSCH (ANP) Na een requi sitoir van bijna anderhalf uur eiste de officier van justitie tegen Jackie K.. die terecht stond wegens moord op de 8-jarlge Corrie Hofman te Eindhoven, acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest en terbeschikkingstelling van de regering. De eis van de officier was goed deels gebaseerd op het psychiatrisch rap port, dat tot een sterk verminderde toe rekeningsvatbaarheid van K. concludeert De rechtszaal ln het paleis van justitie in 's-Hertogenbosch was stampvol, toen Jackie K. binnenkwam. De man. die terecht moest staan voor de moord op Corrie Hofman, biy'kt keurig te zijn gekleed. Ogenschijnlijk een normale jongeman met 'n goede maatschappelijke positie. Als Jackie voor het hekje staat, overvallen hem hevigs emoties. „U moet zich nu eens vermannen. De rechtbank zal de zaak rustig behandelen. U moet dan ook proberen uw emoties te bedwingen", zegt rechtbankpresident mr. W. Poerink. Jackie belooft dat te zullen proberen. Jackie K. werd groot gebracht ln een onderwijzersgezin in Budel. Zes kin«leren waren er, Jackie was de derde. In dat Budel ontpopte de jongen zich als een zeer veelbelovende leerling van de lagere school. Maar hy stak toen al eens thuis een gordijn in brand en eens sloeg hy een kat dood tegen een boom. Na de lagere school ging Jackie naar middelbare school, Hy èoonds siohj kraait. K. geeft voor de rechtbank toe opnieuw een goede leerling. Na vier jaar middelbare school gaf Jackie zijn ouders te kennen, dat hij naar de toneelschool wilde. Zijn wat ouderwetse vader en moeder wilden daar niet aan. Jackie moest onderwyzer worden. Hij ging naar de kweekschool. Op die kweekschool liep het allemaal ook niet zo best. K. mislukte er en ging in «iienst. In november 1961 trok hy zijn uniform uit en ging naar Engeland, waar hy in een voorstad van Londen nachtportier werd. In Londen raakte hy verwikkeld in kwesties om vrouwen en geld. In 1963 terug in Brabant nam Jatïkie verschillende baantjes aan. Deels buiten zijn schuld, maar ook deels door eigen schuld volgde er steeds weer ontslag. Jackie K. ligt de helft van de dag op zijn bed in zijn Eindhovena pension Hij leest veel oorlogslectuur en avonturen romans. „U begon zich toen te voelen als een man, die altijd teleurstellingen te ver werken krijgt. Ook als een verstoten man. Zo is het t«xdi, nietwaar?", vraagt mr. Poerink. Jackie K knikt en zwijgt. „Toen groeide u naaf een obsessie. U had maar één gedachte, en die was om uzelf of iemand om het leven te bren gen". zo vervolgt de president. Jackie knikt weer. Jackie K. probeerde al wekenlang om de obsessie kwijt te raken door te moor den Hij fietst door Eindhoven met een knuppel bij zich, verpakt in een stuk zoals hij alles toegeeft eerder, al vóór de moord op Corrie Hofman, ln de bos sen rond Eindhoven te hebben gepro beerd daar wandelende paartjes aan te vallen. „Ik kon het geluk van die men sen niet zien", lijkt Jackie zich te ver ontschuldigen. Verder blijkt, dat K met plannen rondliep om zijn hoepita of de moeder van zijn meisje te vermoorden. Door allerlei omstandigheden gebeurden er echter nog geen ernstige dingen. „Toen rijpte bij u het. idee om niet een volwassene, maar een kind tot slachtoffer te nemen", vraagt de presi dent. Jackie K. antwoordt niet, maar barst ln snikken uit. Na verschillende malen tevergeefs te hebben geprobeerd kinderen mee te lok ken naar het bos, lukte het tenslotte met de 8-jarige Corrie, die hij 'n konijn, tje beloofde. Corrie werd weerzinwek kend door K afgemaakt. Tenslotte besprak de president het psychiatrisch rapport, waarop later de officier goeddeels zijn eis zou base ren. In dit rapport worden alle rede nen aanwezig geacht waardoor velen gevaar hebben gelopen door K's onge reguleerde, heftige gevoeltuitingen. K. is een neuropatische, neurologische persoon, een man met een opgekropte haat, die het zoekt in de richting van destructlviteit, aldus het rapport. De psychiaters komen tot de conclusie, dat Jackie K. een gebrekkig inzicht heeft in het ongeoorloofde van wat hy «leed. In de gevangenis heeft verdachte ge vraagd of hy na een straf van vyftlen jaar nog een maatschappelijke- car rière zou kunnen opbouwen. Ik ben van mening, dat een man van 25 jaar met een straf van vijftien jaar niet venier kan bouwen aan zyn toekomst, zegt ds officier van justitie in het re quisitoir, waar by hij acht Jaar gevan genisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering zal vrageo. van de formeel-juridische, maar tevens van de praktische kant. Opvallend is, dat dr. Van Raalte met nadruk de stel ling verdedigt, dat er dringend behoef te bestaat aan een formeel vastleggen van de betekenis van het begrip „ko ninklijk huls". Uit de historie bUjkt. dat koning Wil lem I niet minder dan viermaal een poging heeft gedaan om een statuut voor het koninklijk huls te laten opstel len. Het eerste initiatief van de koning dateert uit 1821, het laatste uit 1939. Voorop dient te worden gesteld, dat in de grondwet slechts op enkele plaat sen wordt gesproken over het „konink lijk huis". Zo staat er in artikel 25 „de koning richt zijn huis naar eigen goed vinden in". En in artikel 24 wordt vast gelegd, dat „de koning en de leden van zijn huis", voor zover zij in de grond wet wordèn genoemd, geen belasting be hoeven te betalen. De stelling, dat .laar- mee is omschreven, dat alleen deze per sonen tot het koninklijk huis zouden (kunnen) behoren, wordt echter zowei door dr. Van Raalte als door anderen bestreden. Men kan dr. Van Raalte dankbaar zijn voor het intensievere speurwerk, dat hij in verschillende archieven heeft verricht om de vraagstukken rond de inhoud van het begrip „koninklijk huis" en de „ministeriële verantwoordelijk heid" <x>k tegen de achtergrond van de historie te belichten. Daarmee heeft hij zonder twijfel een bijdrage geleverd voor het komende debat en voor een be ter en dieper inzicht in de hier aanwe zige problematiek, die niet van grote praktische betekenis is gespeend, zeker nu ook de grondwet zelf op de helling komt. Waarschijnlijk nog deze maand immers zal een „proeve van een nieu we grondwet" worden gepubliceerd n proeve, die nog geen regeringsplannen inhoudt, maar die is opgesteld door 'n aantal hoogleraren in het staatsrecht. Het lijkt zeer wel denkbaar, dat de professoren, die hieraan hun medewer king hebben verleend, enig licht op de raag: „Wie behoort tot het koninklijk uilen laten schijnen. LEOPOLDSTAD (Reuter) Acht tien buitenlanders «lie door «Ie Kongo lese opstandelingen als gyzelaars wer den gevangen gehouden, zyn gisteren bevrijd door regeringstroepen die «le stad Rondo in liet noorden van het iantl veroverden. Boiulo nas het voornaam ste bolwerk «Ier opstandelingen in het uiterste noorden. De gyzelaars, voor 't merenileel Portugezen, zjjn on geve Pleidooi voor modernisering pivdi kantenambt UTRECHT (ANP) Voor een radi cale modernisering van het predlkanten- ambt heelt In Utrecht gepleit de bekende twintig maanden In de maclit der opstan- oud-hoofdpredikant van de marine J. H. delingen geweest. .Slllevis Smltt uit Bussum. Hij sprak voor een forum van ruim vierhonderd predl- De opstandelingen in Kongo zijn in kanten op de jaarvergadering van de ver- de loop van de tijd door de regerings- cnlgtng van predikanten van de gerefor- troepen teruggedrongen tot enige geïso meerde kerken in Nederland, leerde gebieden ln het oosten en noor den van het land. Sinds het uitbreken Volgen ds. Slllevis Smltt is de predi- van de opstand twee jaar geleden zyn I kant geen geziene figuur ln de literatuur, ongeveer vijfhonderd blanken, voor het De priester nog wel. De dominee verwijt merendeel missionarissen en zendelln- men te veel vormelijkheid en te weinig gen. door de opstandelingen getlood medemenselijkheid. Bij de marine hoorde De nu bevrijde gyzelaars vormden de Slllevis Smit eigenlijk nooit een laatste grote groep buitenlanders dl. ;,d woord over Jezus Christus of over zich nog In handen der opstandelingen bijbel, maar wel over de geestelijkheid. Kritisch ging de oud vlootpredlkant in op de opleiding van de dominee. De op dracht van de predikant, zoals deze ln zyn beroepmgsbrlel wordt omschreven, acht. ds. Slllevis Smitt sterk verouderd. Zijn instructie om leraar te zyn stamt uit een tyd van veei analfabeten, waarin weinig notabelen de wijsheid ln pacht haddea Dit is nu anders. Niettemin is de kerkdienst nog een one-man-show. waarin de dominee alleen het woord voert, alsof anderen niets te zeggen hebben. Binnen de gereformeerde kerken pleitte ds, Slllevis Smltt voor een moderator, die met een kleine gespecialiseerde staf cen trale leiding kan geven. Voort* pleitte hij voor algemene gelijkschakeling van trak tementen op leraarsniveau plus een bij baan voor praktisch iedere predikant. Dit laatste „omdat ik niet geloof ln mensen «Me alleen geeetelijk werk doen". bevonden. Diepenhorst denkt niet aan aftreden (Van onze parlementaire redactie) DRIENERLO Minister Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) heeft ons gisteren desgevraagd verklaard, dat alle geruchten en berichten over zijn eventuele aftreden bij verwerping van het wetsvoorstel Inzake de numerus clau8us hem ten hoogste hebben ver baasd. Ook het bericht als zou hij reeds besloten hebben de werkingsduur van de numerus clausus terug te brengen van 5 tot 2 Jaar werd door de minister met klem tegengesproken. Hij ontkende terzake onder druk te staan van zijn geestverwant Anti-Revolutionaire Twe- <to-Kamerleden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7