VEERTIEN W EGEN W ACHTSTATIONS OVER GEHEEL NEDERLAND NEEM NO IN BUK Na twintig jaar eerste-hulp-aan-het-verkeer: Holland Festival '66 deels progressief VLASVELD Stoere wegenwachter uitgegroeid tot manusje van alles KERKMUZIEK LIAISON TUSSEN ENGELEN EN HET KERKVOLK Student geen werknemer van Staat VRIJDAG IS APRIL 1966 DB t.KI HUB CODRAWT PAGINA 5 Labyrinth öf hoogte-, öf laagtepunt '(Van onze nwziekredactie) J DEN HAAG. „Klassiek' èn Soodern" blijkt in de ogen van de tedding de rode draad te zijn die "door het Holland Festival 1966 gaat lopen.- De aanvullingen op het freeds eerder gepubliceerde pro gram bieden namelijk voldoende ftekerheid voor een gedeeltelijk Progressief karakter in het komen de jsomerïestijn. Zeker 1b dat begin 'Juli in Den Haag en Amsterdam de continentale première aal kunnen plaats vinden van Benjamin Brittens nieuwste muziekdrama „The Bur- bing Fiery". De componist is namelijk deeer dagen klaar gekomen met de par Mtuur. De Haagse uitvoering zal op 7 .fuü ln de Willemskerk plaats vinden. Definitief door gaan ook de opvoerin gen van Peter Schats muzikale ..happe ning" Labyrint. De componist bleek op gisteren in Den Haag gegeven pérs- oonferentie goed te spreken te zijn over 6* aan zijn experiment verleende mede werking. Peter Oosthoek, de regisseur, ■prak als zijn verwachting uit dat Laby- worden zal. Hij beschouwt dit nieu-we opera-experiment als het resultaat van baanbrekend artistiek researchwerk. Het bubliek zal in het Amsterdamse Carré, trefpunt voor deze „happening", een be langrijke rol moeten meespelen. „We Advertentie VOOR ALLE RIJBEWIJZEN Willy Brandt gaat praten in Oost-Duitsland BONN (DPA) Het bestuur van de Westduitse socialistische partij, de SDP, heeft ln Bonn besloten in te gaan op 'n aanbod van de Oostduitse communisti sche partij, de SED, om sprekers uit te wisselen. De voorzitter van de SDP, Willy Brandt, burgemeester van West- Berlijn, en zijn plaatsvervangers Frltz Erler, en Herbert Wehner zullen het woord voeren in Karl Marx-Stadt (Chemnitz). Leden van de SED doen d'.t in Hannover. De Westduitae liberale Vrije Demo- oraten hebben bekend gemaakt dat mi nisters van de FDP niet aan de confe rentietafel zullen gaan zitten met func tionarissen van de Oostduitse liberaal- democratische partij (LDPD). De Oost duitse LDPD stelde kortgeleden „topbe- sprekingen" met de FDP voor. moeten bij die gelegenheid het Idee van een gezellig avondje uit een trap geven", aldus Peter Oosthoek. „Zodat het publiek bij voorbaat weet, wat er van zijn mede werking verwacht wordt". Toneel Voor het toneelmenu is, naast het Düsseldorfer Schauspielhaus, nu ook de komst van de Compagnie Roger Planch on, zekerheid. De Fransen zullen „Tartuffe" spelen. Bijzondere verwachtingen heeft men verder van een ensemble van het Poolse Nationale Theater, dat voor het Holland Festival „Het leven van Jozef" van Mikolaj Rej in studie heeft. De Polen sturen verder een experimentele groep die bekendheid heeft verwo door zijn onder het motto „laboratorium theater" gegeven voorstellingen. Voorts worden in Rotterdam door het NRT kele voorstellingen van Sofokles' Anti gone gegerven en speelt Henk van Ulsen in Amsterdam voor het eerst de Engelse versie van „Dagboek van een gek", waarmee hij later een tournee door Amerika zal maken. .Goed nieuws voor velen Is ongetwijfeld, dat ook na 1966 de voorstellingen van Elcerlyc in Delft doorgang zullen vinden. Wellicht zal men dan een beroep moeten doen op een andere hoofdrolvertolker. Het ln stand houden van de Elcerlyctradltle ls evenwel in een bestuursbesluit voor de komende jaren vastgelegd. Nieuw ln het festival ls ook het in lassen van enkele jazzconcerten. Daar- zijn naast het Trio Pim Jacobs het Albert Mangelsdorffkwintet uit Frank furt en het Misja Mengelbergkwartet ge ëngageerd. Concerten Weinig aanvullend nieuws viel er mee t» delen over concerten en ballet Rot terdam behoudt de officiële opening op 14 Juni met een bijzonder concert in de nieuwe DoelenzaaL De Maasstad krijgt bovendien in hetzelfde gebouwencomplex 20 tot en met 24 juni het grote con gres van de International Music Council binnen zijn veste, met als pikant onder werp: de hedendaagse componist en zijn publiek. De congresdeelnemers zullen zo veel mogelijk bij de festivalconcerten betrokken worden. Een belangrijke balletavond wordt één der voorstellingen van het Nationaal Ballet: in één program de Petroesjka van Stravinsky en „Giselle", met in de hoofd rollen dansers van het Kirov Ballet uit Leningrad. Bijzonder ingenomen is de festival- directie ook met de belangrijke ten toonstellingen die met het Holland Festi val 1966 samenvallen: in Den Haag bij voorbeeld de Vermeertentoonstelling in het Mauritshuis (met méér doeken van het schaarse oeuvre van Vermeer dan ooit bijeen zijn geëxposeerd) en in het Gemeentemuseum de Kflondriaanexpositie aarvoor ruime medewerking uit de V.S. Canada is verkregen. De film tenslotte krijgt dit jaar een eerste bescheiden plaats in het Festival, óók buiten de Filmweek Arnhem om. De leiding hoopt dit filmaandeel in de ko mende jaren belangrijk te kunnen uit breiden. Dit jaar zal het geheel gewijd »an bijdragen van Japanse cineasten. Strawinsky trekt jeugdig publiek DEN HAAG De jeugd blijkt een grote belangstelling te hebben voor di Stravinskycyclus van het Residentie Orkest. Ruim '250 jeugdabonnementen zijn le laatste weken verkocht. De vraag naar losse kaarten is vooral bij de jeugd bijzonder groot. Ook buiten Den Haag is er interesse voor de Stravinsky-manifestatie. Uit vele steden ln Nederland hebben belangstel lenden abonnementen gekocht voor de gehele serie. 49 leerlingen van het Twents Muziek- lyceum uit Enschede komen per bus paar Den Ha'a^ oni het laatste concert Van dè cyclus op 14 mei bij te wonen. Bij de abonnementsverkoop is gebleken dat de Stravinskycyclus een andere groep van belangstellenden heeft aangetrokken dan de normale abonnementsconcerten. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Drie nieuwe wegenwacht stations maken dit jaar het net van radio verbindingen en hulpposten over Neder land dicht. De ANWB heeft dan de beschikking over veertien stations, waar mee het wegverkeer dag en nacht geholpen kan worden. Elf stations zijn De wegenwacht is nu twintig jaar lang dag en nacht in actie. Rust is een woord, dat men bij de dienst nauwelijks uitspreekt. Men kan het zich eenvoudig niet veroorloven met een gepatrouil leerd wegennet van 3250 km, met een ledental van 600.000 en met reparaties, die sinds 15 april 1946 de drie miljoen naderen. De wegenwachter, de eerste- hulper-ln-het-verkeer is langzamerhand het manusje van alles geworden. Na tuurlijk, zijn hoofdtank blijft bestaan in het verlenen van hulp aan onderweg gestrande weggebruikers. De statistie ken laten daarover ook geen misver stand bestaan. Zo loste hij tussen 1946 en 1966 ruim 2,3 miljoen technische sto ringen op en bood hij ruim 50.000 keer hulp bij ongevallen. Ook bluste hij bij na 2000 keer auto- en motorbranden en verleende hij ruim 200.000 keer persoon lijke diensten. Maar jaar in jaar. uit doet men een steeds .uitgebreider beroep opde assis tentie van de wegenwachter. Hij repa reert daarom oojc als het moet een-he: likopter of een gestrande lokomotief, hij helpt bij het blussen van bosbran den, brengt losgebroken vee in de wei terug, spoort vermiste kinderen op, ver voert met spoed onmisbare medicamen- en daartussendoor belast hij zich reeds in gebruik. In de komende maanden vestigt de bond nieuwe posten in Noord- Holland nabij Middenmeer, in Twente rond Hengelo-Delden en in westelijk Noord-Brabant, in de omgeving van Breda. Daarmee is de wegenwachtdienst met zijn 600.000 leden, zijn bijna 350 wegenwachters en zijn veertien stations praktisch compleet. Eén belangrijke wens blijft op de twintigste verjaardag echter nog over: een net van praatpalen over het gehele land. Er zijn er nog te weinig, alleen op rijksweg 13 voor het wegenwacht station Pauwmolen en op de 5 km lange Oosterscheldebrug voor het station Zee land. Zei]a dé dierenwereld strekt niet vergeefs de lange hals, barre weersomstandigheden. ZOMER GROENTEN VELDVERSVERWERKT.VOEDZAAM, GEZOND I dan ook nog eens met het herstellen van een brug, of een motorboot. Daarmee 'heeft het korps wegenwach ters zich tot een onmisbare schakel ln de Nederlandse samenleving gemaakt. De dienst zocht zelf niet direct naar de- functie, maar is er in feite toe ge dwongen door de waanzinnige groei het verkeer en de daarmee ge paard gaande problemen. Problemen, er waarschijnlijk ook de oorzaak zijn, dat automobilisten af en toe hun complete aanhangwagen verliezen. Maar die dan prompt door de wegen wachter weer thuis bezorgd wordt. Tussen 15 april 1946 en 15 april 1966 heeft de wegenwacht ai een boelende twintigjarige geschiedenis achter de rug. Het begon, na een inspectie op het Binnenhof in Den Haag onmiddellijk net een patrouille van zes man langs s heren wegen, een dag, die al direct insloeg. Nauwelijks bulten Den Haag begon de eerste hulp in het verkeer al s man sterke dienst kwam diep in de nacht thuis, rijdend van het ene in het andere pechgeval. Langzaam maar zeker verbeterden de naoorlogse wegen en ook het na oorlogse wagenpark van de meeste Nederlanders. Pechgevallen van gam mele auto's komt men nog wel eens te gen langs de route van 2250 km, maar die zijn zeldzaam geworden. Het zijn nu hoofdzakelijk technische hulpverlenin gen, die de wegenwachter vanuit zijn kleine bestelauto moet verrichten. Misschien denkt hij daarbij nog wol eens terug aan de romantische periode Studiedagen Gregoriusvereniging Dode na botsing tegen lijkwagen UFFELTE (ANP) Op de rijksweg Assen-Meppel ter hoogte van Uffelte is gisteravond een personenauto met drie inzittenden frontaal ln botsing gekomen met een lijkwagen. De personenauto schoot na de botsing de Drentse hoofd vaart ln. De bestuurder, de 67-jarige gepensioneerde overste W. C. H. Lapre uit Oosterbeek, is verdronken. De twee andere Inzittenden, twee dames, zijn met een shock ln een ziekenhuis in Meppel opgenomen. 'De chauffeur van de lijkwagen liep geen verwondingen op. Frits Mehrtens geeft betekenisvolle aanwijzingen (Van onze correspondent) HEESWIJK Over propriumzang in de reformatorische kerken werd tydens de studiedagen der Gregoriusvereniging in Heeswijk gesproken door Frits Mehr tens, cantor te Amsterdam, die ook vo rig jaar In dit milieu gehoord kon wor den en toen uitstekende indrukken had nagelaten. Hij gaf eerst een uiteenzet ting over de houding van Zwingli, Cal- vijn en Luther ten opzichte van de li turgie In haar geheel om daaraan een verklaring van hun standpunten te ver binden ten aanzien van het gezongen woord in de eredienst. Hield eerstge noemde destijds alle zang buiten het kerkgebouw, terwijl hijzelf toch 'n zeer kundig musicus was, Calvijn gaf ln de eredienst plaats aan het gezongen woord in zover dit tot de gebedscate gorie gerekend kon worden, doch Lu ther stond op het standpunt dat kerk muziek als zodanig grote verkondi- gingswaarde in zich draagt eti daarom ruim gebruikt moest worden. Luther behield dan ook het allergroot ste gedeelte van de pericopen in de li turgie en dat is bij de lutheranen gro tendeels zo gebleven, terwijl bij de ka tholieken de muziek vaak als een ver sieringselement gehanteerd werd. In verband met de nieuwe stromingen in de katholieke liturgie gaf spreker een aantal betekenisvolle aanwijzingen. On ze taal namelijk is anders van karak ter als het Latijn. En ook een Duits mo tet bijvoorbeeld is zo maar niet in het Nederlands te vertalen. Het gaat niet altijd op eenzelfde melodie voor ver schillende talen te gebruiken, ook al is er een goede vertaling. De kerkmuziek moet een liaison tot stand kunnen brengen tussen engelen en kerkvolk. Zo had Augustinus het on dervonden en zo heeft ook Luther het. aangevoeld. En daarom ook zou 't jam nier zijn als bijgevolg van een niet juist begrip of een tekort aan capacitêiten de meerstemmige muziek van de katho lieke eredienst nu buiten de kerkgebou wen zou komen. Aan de componisten mag echter de vraag voorgelegd worden t is onze mu ziek al geijkt aan onze taal? Heel de kerkmuziek zal dan ook pas te vernieu wen zijn als er voldoende muelol zijn die ln de teksten dat bijzondere gehoord hebben, wat niet met regels of voor schriften kan aangeduid worden, maar er wel moet zijn, wil het resultaat be antwoorden aan het doel waarvoor het bestemd ls. Tweede spreker was de Vlaamse priester Ignace de Sutter, aan wie ge vraagd was verschillende mogelijkheden in de vormgeving van het proprium te belichten. Bij alle pogingen tot het vin den van mogelijkheden in de landstaal hoopt spreker in leder geval, dat het Gregoriaans repertoire ten koste van alle prijs gehandhaafd zal blijven: ze ker voor kloosters en abdijen, maar ook voor kerken met goede en grote ko ren, óók als een onvervangbare toets steen voor ledereen die iets goeds zoekt ten behoeve van de landstaal. De Sutter uitte de wens dat er crea tiviteit zal gaan komen bij dichters en componisten in ons land en wel zó, dat niet altijd allerlei regels en voorschrif ten remmend zullen werken. Stimulans vap bovenaf blijkt daarbij zeker ge wenst. Men moge zich bekommeren om een waarachtige verrijking van de litur gie met echte poëzie en verantwoorde muziek. Aan iedereen die ten deze kan meewerken moeten in dit verband kan sen geboden worden. van de motor, waarmee hij in weer en wind langs de rijkswegen reed. Roman tisch maar op den duur toch wel wat ongezond. Sinds 1959 kwam de bekende geelgeblokte ANWB-bestelwagen op de weg, eerst voor de wegenwachters met oen lange staat van dienst, thans voor leder lid van het korps: 346 wegen wachters, 3 hoofdinspecteurs en 12 in specteurs. Daarmee is het werk van de wegen wachter echter tegelijk uitgebreid. De auto is een arsenaal van mogelijkheden geworden: de wegenwachter rijdt nu met een voorraad benzine, olie, diesel brandstof, water, een EHBO-kist, be zem en schop, brandblusapparaat, be- bakeningsmateriaal, waarschuwings borden, lampen, een reddlngslijn, ap paratuur voor mond-op-mond-beade- mlng. Hij ls terecht geworden de eer- ste-hulper-van-het-verkeer, de man, die alles wil opknappen en die probeert bin nen de kortste tijd zoveel mogelijk diensten in de samenleving te verrich ten. De dagrapporten vormen daarvoor 't bewijs en zijn tevens boeiende lectuur over het wel en wee ln Nederland. „Een op hol geslagen paard tot stil stand kunnen brengen, echtelijke ruzie helpen beslechten, omgeslagen auto en caravan helpen verwijderen, politie kunnen assisteren bij verkeerschaos, ernstig gewonden eerste hulp kunnen verlenen, verdwaalde kinderen veilig ouders teruggebracht, van huis weggelopen jongen kunnen overhalen terug te gaan, een portefeuille met veel geld op verzoek opgespoord en terug In het vierde kwartaal 1965 werden op deze manier in dikwijls verschillen de talen ruim 1500 persoonlijke diensten bewezen, ruim honderd keer eerste hulp bij ongelukken verleend, acht branden geblust en ruim 1500 keer ge assisteerd bij ongevallen. Daarbij ko men in dit kwartaal dan nog meer dan 60.000 technische hulpverleningen aan gemotoriseerde weggebruikers. Om het met een simpel zinnetje uit een rap port te omschrijven: „Evenals de vori ge dag was een wegenwacht de politie behulpzaam". MINISTER DIEPENHORST! (Van een onzer verslaggevers) DRIENERLO Minister mr. Die penhorst voelt, niets voor een studiebelo ning, die dfe student tot een soort werk- mer van de staat maakt en evenmin voor' een studiebegeleiding, die alleen maar tot schoolsheid leidt. Sociale rege lingen voor de studenten mogen volgens hem niet letden tot een bevoorrechte po sitie. De sociale studentenproblematlek mag niet eenzijdig verzorgd, maar ook niet eenzijdig verwaarloosd worden. De minister zei dit gisteren op het driedaagse congres van de Nederlandse Studenten Raad (NSR). De president van de NSR, de heer L. J. M. Gieskes, kondigde aan, dat het college van rectores -magnifici en de NSR gezamenlijk een conferentie zullen organiseren over „vormen van mede zeggenschap van studenten inzake vraagstukken op 't gebied van weten- dachte af, dat studenten een pressie groep moeten worden, die eisen stelt zon der verantwoordelijkheid te aanvaarden. Wel moeten studenten zijns Inziens kun nen „meedenken" over de oplossing van urgente problemen van het weten schappelijk onderwijs. Bij de NSR leeft voorts de wens betrokken te worden bij het opzetten van nieuwe universiteiten en hogescholen. Later op de dag werd de> vertegen woordiging van de diverse grondraden ln de NSR bediscussieerd. Alle bestaan de vertegenwoordigingen werden gecon tinueerd. Nieuw toegelaten werden de grondraden van Drienerlo en Eindhoven. Ten aanzien van de Leidse Studenten raad werd bepaald, dat deze zich voor 1 september moet omzetten in een ver eniging. U *1 bmtaonto wmnrakUMtei d. Pommóu. U Delft,

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5