Sfe£gidde(Soti/tci/ttf Olie leidt tot grote brand WAARSCHUWING VAN SALAZARi leonev bezoekt jules verne Melkdetailhandel wil 0.9 cent meer Politie begeleidt provo s die tegen politie demonstreren Publiek koos voetbal op tv. Reis om de wereld in 40 dagen Koekoek c.s. op vinkenvangst TANKERS NOG NIET GELOST Vergadering vol rumoer in Dierentuin IK BEGING EEN FOUT BIJ GRONDAANKOOP" Opgeschoten jeugd aan boord Studentenpot 1.80 te duur PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEF. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.56.95 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30 03 DIRECTEUR J. F. J.' M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,86; p, maand 3.75; p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3 38.39 (18 00-19.00 DONDERDAG 14 APRIL 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RBGEN EN SNEEUW D« wewrve rwachtlag, medegedeeld door M KJf.M.I., geldig van vanavond tot morgen- Veel bewolking met op de meeste plaateen regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen oost en noordoost met vannacht tem peraturen om het vriespunt. Morgen overdag in het zuiden van het land afnemende en veran derlijke wind en tijdeiyk iets hogere tempera turen, elders aanhoudend koud. 57e jaargang, no. 16.806 linMlIfflMIIIIMlIIIIMIIIIIIII! ÏIIIIMMIIIÜIIIIIIIMIIIQIIIUIPIIIIIII (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een kleine duizend provo's, studenten en vertegenwoordi gers van linkse jongerenorganisaties, hebben gisteravond onder het vaderlijk oog van bereden agenten de reorganisa tie van het Amsterdamse politieappa raat geëist. Dit gebeurde tijdens een pro testmars vanaf de Dokwerker om liet centrum heen naar een braakliggend terrein aan de Jan van Galenstraat. De demonstratie duurde ruim een uur en le verde geen enkel Incident op. De politie negeerde de voor haar kwet sende spandoeken en bepaalde zich tot het toezicht houden of verkeer regelen. Van de gemeenteraadfracties, die waren uitgenodigd, was alleen do CPN geko men. Het slot van de mars was een openluchtmeeting, waarop enkele provo kopstukken en enkele leiders van Jonge renorganisaties het woord voerden. Zij bleken, zoals de verwachting was burgemeester Van Hall en hoofdcom missaris Van der Molen weg te willen hebben, bezwaar te koesteren tegen de sla-maar-raak-mentaliteit en in 't alge meen „de kloven in het gezagfront" nit te willen diepen. Herhaaldelijk werden zij onderbroken door donderende spreekkoren die eisten: „Roel van Duyn moet vrij". Zoals .be kend had burgemeester Van Hall eerder in de afgelopen tijd tot driemaal toe ge weigerd toestemming voor een protest mars te geven, omdat hij er de sfeer niet rijp voor achtte. De belangstelling van de zijde van t publiek was niet groot: men keek liever t.v. KEULEN (D.PA) Slechts één Idst bier is de prijs voor het winnen van een weddenschap dat Jules Vernes' ntoplet „Een reds om de wereld In tachtig dagen" reeds in veertig dagen te ver wezenlijken is. De filmster Marianne Koch heeft gisteren In Keulen bet start sein gegeven voor een wedstrijd tussen twee ploegen die de reis per auto zullen beginnen, de ene ploeg oostwaarts, de andere westwaarts. De kiem voor dit avontuur is zeven maanden geleden „gelegd" door een weddenschap tussen de Dortmundse journalist Günter Melerling en de drie voudige winnaar van de „Tour d'Europe" per auto, Joadhtm Springer uit Tutzing in Beieren. De Journalist en een collega, Elberhard Hütt, zijn in westelijke rich ting vertrokken, de rallyerijder met zijn medebestuurder in talrijke wedstrijden, dr. Günter Brendel, in oostelijk richting. De vier mannen zijn vijfmaal ingeënt en voorzien van twaalf visums Waar water de auto's de verdere .tocht ver spert, mogen, op grond van de voor waarden van deze weddenschap, de auto's per vliegtuig vervoerd worden. Het „westelijke" team steekt eerst het Kanaal over en vliegt van Londen naar New-Yorik; heeft dan vijf dagen voor de rit door de Verenigde Staten naar Sam Francisco om bijtijds het vliegtuig naar Tokio te halen en om ▼an daaruit naar Saigon verdei- te reizen. Na verloop van achttien dagen hoopt deze ploeg „ergens in Maleisië" het „oostelijke" team te ontmoeten dat dam reeds een reis achter de rug heeft via Wenen, Lstanboel, Teheran, Kaboel en Calcutta De volgende ontmoetings plaats is weêr Keulen, waar de winnaars in elk geval uiterlijk 23 mei gearriveerd moeten zijn. HEERLEN (ANP) In Heerlen heeft het Statenlid van de Boerenpartij, de heer J. Rouwette uit Gulpen, bespre kingen gevoerd met het bestuur van de algemene Limburgse Vinken Liefheb bers Bond, Aanleiding daartoe is de weigering van minister Vrolijk om ver gunningen af te geven voor het vangen en vervoeren van beschermde vogels aan de Limburgse bond en de reactie daarop van de bond: de oprichting van een eigen politieke partij. Volgens de voorzitter van de bond, de heer H. Meijers, zijn nóg geen beslis singen genomen. „De problemen van de bond zijn wel voorgelegd aan de heren Koekoek en Harineen. Voor we met de Boerenpartij in zee gaan, moeten we eerst weten wat die partij voor ons kan en wil doen. In elk geval beschikt de bond over 150.000 stemmen". s tegen de politie begon op nest. J. D. Meijer plein bij de DokwerkerIn de etoet verden vereohillende leuzen meegedragen, die er niet om logen. LISSABON/DURBAN (U.PJL- Reuter). President Salazar van Portugal heeft gisteren ervoor gewaarschuwd dat „nog één ver keerde stap in de regeling van de Rhodesische kwestie door de ver antwoordelijke mogendheden een grote brand kan doen ontstaan" Salazar zei dat het nog niet te laat is om de kwestie met goedkeuring van Londen op te lossen. De reso lutie in de Veiligheidsraad die het lossen van olie in Beira verbiedt, verspreidt donkere wolken over Afrika, aldus de Portugese presi dent. Salazar beschreef de Rhodesische kwestie als een probleem dat aanvanke lijk als een intern probleem van Enge land werd beschouwd, hoewel het op initiatief van Engeland zelf was geïnter nationaliseerd door inmenging van de Veiligheidsraad. Salazar onderstreepte tegenover afgevaardigden uit Angola de vastbeslotenheid van zijn regering om de Portugese gebieden in Afrika te verde in Lissabon Is gisteen tegengesproken dat de regering van Rhodesië zou pro beren voor 3 miljoen pond sterling Britse wapens te kopen via Portugese wapen handelaars. Een bericht van deze strek king was in de Londense Daily Mirror versohenen. Inmiddels is nog niets gewijzigd in dc toestand met de twee tankers met olie voor Rhodesië. Niets duldt er nog op dat de tanker Ioanna V, die al enkele dagen In de haven van Beira ligt. op korte afstand van de oliepijpleiding naar Rhodesië. spoedig met het lossen van zijn olielading zal beginnen. Evenmin lijkt het erop dat de tanker Manuela zijn olie in de Zuidafrikaanse haven Durban kwijt kan. Men verwacht dat het schip een andere haven zal opzoeken. Er is in Athene nog geen commentaar ge leverd op berichten ais zouden nog twee Griekse tankers, de Leonidas en de Nikos V, op weg zijn naar Beira. De eerete ruimtewandelaarde Russische astronaut Alexei Leonev, is in Parijs op bezoek. Hij heeft er onder meer de tentoonstelling, gewijd aan Juies Verne, bezocht. Daar trof hij de heer e Jean Jules Verne, kleinzoon van de schrijver, die al die ruimtereizen heeft voorzien. Nekkramp in Venlo DEN HAAG Bij het tweede depot infanterie in Venlo is een nekkrampge- val geconstateerd bij de 20-jarige mili cien, G. W. Groshart, uit Ridderkerk. Hij is opgenomen in het St.-Josephzie- kenhuis in Venlo. Bij het depot zijn de gebruikelijke maatregelen genomen: sulfatabletten, lichte dienst, geen sa menscholing. Verbrande vrouw overleden AMSTERDAM (ANP) De 72-jarige mevrouw F. W. J. uit de Leidsekrais- straat in Amsterdam, die in de nacht van dinsdag op woensdag door haar 75- jarige man met benzine werd overgoten en in brand gestoken, is gisteravond in het -Wilhelminagasthuis aan haar wondingen overleden. Prinses Ngoeyen Ngoeyet Hang, laatste nazaat van de keizer van Indo-China, heeft zich laten in schrijven bij een school voor manne quins. Zij schijnt nu reeds vorstelijke aanbiedingen te hebben gehad van verschillende grote couturiers. Maar voorlopig volgt zij als ieder ander nog de lessen. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De georganiseerde Ne derlandse melkdetailhandel heeft de re gering verzocht onmiddellijk besprekin gen te openen met het bedrijfsleven. De- zonden ertoe moeten leiden, dat de melkhandelaren per 100 liter 90 cent ieer gaan verdienen. Tijdens een woelige vergadering in de Haagse Dierentuin bleek, dat men geen genoegen kon nemen met het regerings voorstel van 28 maart. Dit hield een ver ruiming in van 30 cent per honderd li ter. Ongeveer 1700 leden van de drie Ne derlandse melkdetailorganisaties luister de heer C. van Brenk, secre taris van de sociaal-economische com- die een uiteenzetting gaf over de positie van de melkdetailhandel nu. De sociaal-economische commissie werd destijds door de drie lande lijke bondén van melkhandelaren inge steld en houdt zich in hoofdzaak bezig met onderhandelingen en besprekingen met de overheid of overheidsorganen. Hij schetste de steeds veranderende po sitie van de melkdetailhandel sinds 1960. In 1961 en 1962 brachten twee marge- verruimingen een redelijke verlichting. De twee volgende jaren heerste er een bepaalde rust in deze sector. In het begin van het vorig jaar moest men, naar zijn mening. 27 cent verho ging voor lief nemen. Dit ging praktisch samen met de 2 procent uitkering-in eens, die toen voor de werknemers aan de orde was. Op 5 maart 1966 maakte de economische commissie de betref fende minister duidelijk, dat ook ge- Bollenstreek al flink in bloei DEN HAAG (ANP) Ondanks het koude weer zullen grote velden narcis sen in het komende weekeind in de bol lenstreek in bloei staan, evenals tuli- pa's en misschien de eerste vroege tul pen. De hyacinten beginnen reeds te kleuren. Op de Keukenhof waar de hees ters en struiken uitlopen, bloeien nu en in het komende weekeinde crocussen, narcissen, hyacinten en diverss kleine zien de rapporten van het economisch in stituut voor het midden- en kleinbedrijf 90 cent meer winst op de melk noodza kelijk was. Op 28 maart volgde het voor stel tot 30 cent verhoging. Telkens opnieuw, aldus de heer C. v. r Brenk, worden wij teleurgesteld in de overheid. En alles berust op koude zake- I lijkheid waaraan alle menselijkheid ont- I breekt. Een antwoord op de beslissing van 28 maart noemde hij onaanvaard baar, geen verantwoording. Buiten de reclamemelkleuzen kon men in de zaal een spandoek met de tekst „Niet Koekoek, maar Barend (Biesheuvel) kan ons helpen". De drie voorzitters van de detailhandelorganisa ties stemden ruimschoots in met het be toog van de heer Van Brenk. Tot slot konden enige aanwezigen voor het steeds rumoeriger wordende gehoor hun me ning kenbaar maken. Een Italiaanse firma heeft brillen geïntroduceerd naar ontwerpen van Ann-Mart Blichfeldt, een 20-jarige Deense studente aan de kunst academie van Kopenhagen. De monturen, volgens de laatste op-art- mode, zijn niet bestemd voor zonnebrillen, maar geiooon voor het dagelijks gebruik. Al zal de draagster er wel op.zien mee baren. Raad onthoudt zich van oordeel (Van onze correspondent) BREDA „Ik heb een font ge maakt". Deze erkenning deed de bur gemeester van Breda, dr. R. Geuljans, gisteravond tijdens de raadsvergade ring, waarop de veel besproken grond- transacties met het seminarie Ypelaar de orde kwamen. De burgemeester omschreef die fout als volgt, „Ik had moeten onthouden van al datgene wat Iedere grondeigenaar is toegestaan, omdat ik naast eigenaar ook burge meester ben". Burgemeester Geuljans legde deze verklaring af in het kader van de in terpellatie van de fractieleider van de PvdA, dra. P. Vis. Van de kant van publiek en pers bestond er bijzonder grote belangstelling voor deze raads zitting. De burgemeester stelde zich van het begin af aan op het standpunt, dat de raad niet bevoegd was om een oordeel uit te spreken. Dit meende hij, is volgens de wet voorbehouden aan de minister van Binnenlandse Zaken. Daarbij voorgelicht door de commissa ris van de koningin. De toelichting, die de burgemeester gaf, was bedoeld om de raad in staat te stellen voor zich zelf een oordeel te vormen. Kort samengevat luidde dat oordeel van de raad: de burgemeester heeft te lichtvaardig gehandeld. De hele affaire met de grondtransacties dient bijzonder betreurd te worden. De raad waardeer de de ruiterlijke erkenning van de ge maakte fouten, maar liet duidelijk ln 't midden, althans in overgrote meerder heid, of die ruiterlijke erkenning vol doende is. De uitspraak hierover liet de raad over aan de minister van nenlandse Zaken. Zoals bekend stelt de commissaris van de koningin een onderzoek in. De burgemeester gaf dit onderzoek op als motief voor zijn weigering in te gaan op een later door enkele raadsleden ge stelde aanvullende vraag. t Drs. Vis zei te geloven, dat de grond aankoop en de grondverkoop voor 'n bur gemeester nu eenmaal niets anders be tekenen dan het kopen en verkopen van bijvoorbeeld een antieke kast. Een bur gemeester, zei hij, dient zich zeker in eigen gemeente te onthouden van grond- Het machtsvertoon, ook van een stuk afweergeschut op een oer-Nederlandse mijnenveger (de ,J2lst"), is altijd fascinerend. Zeker voor dit groepje scholieren, die in het raam van de *schoolvlootdagende gast van de Koninklijke Marine waren. handel. Hoewel de particuliere transac tie geheel was teruggedraaid vond drs. Vis het vertrouwen niet geheel hersteld. De verklaring van dr. Geuljans had, zo stelde drs. Vis, in tweede instantie, een groot aantal zaken opgehelderd. Hij bleef het betreuren dat de burgemees ter Juist in dergelijke gevoeiszaken geen contact had opgenomen met zijn medeleden in het college. Hoewel drs. Vis het moeilijk vond om daar nu een oordeel over uit te spreken, was hij toch van oordeel dat de burgemeester er beter aan had gedaan de gemeente de grond te laten kopen. „Ik ben blij, dat u tot de conclusie bent gekomen, dat u een fout hebt gemaakt", zo sloot drs. Vis zijn betoog af. Achtereenvolgens kwamen daarna de andere fractieleiders over deze affaire aan het woord. Zij dekten in grote lij nen die van de interpellant. Voor KVP-fractlevoorzitter H. Broe ders was er geen aanleiding om het ver trouwen ln het college op te zeggen. De heer Broeders stelde het op prijs, dat de burgemeester uitdrukkelijk had ver klaard, hier als privé-persoon te hebben gehandeld, zodat do mede-collegeleden geen medeverantwoordelijkheid kan Worden verweten. Hoewel hij zich op 't standpunt stelde, dat de raad geen offi ciële bevoegdheid heeft om een oordeel uit te spreken over de handelingen van burgemeester Geuljans, hield hij de ze toch kritisch voor, dat hij zich dat diende te realiseren bij deze transacties in een glazen huisje te zitten. Hij waag de zich dan ook niet aan een oordeel en Het dat over aan Instanties die daartoe geroepen zijn. (Advertentie) AMSTERDAM (ANP) De algeme ne studentenvereniging Amsterdam (ASVA) heeft gisteravond de Amster damse mensa ln de Damstraat drie kwartier geboycot uit protest tegen de per 12 april Ingegane studentenmaaJtiJ- denverhoging van 1.50 gulden tot 1.80 gulden. De studenten, die ten hoogste 1.60 gul den willen betalen, blokkeerden de eet zaal door op de trap die daartoe toegang geeft te gaan zitten. ZIJ droegen span doeken met het opschrift: „Mijd de De actie had een bijzonder vreedzaam verloop. De boycot werd na een uur op geheven, niet op de laatste plaats, om dat ledereen rammelde van de honger. Bezorgdheid om gezondheid van pres. Soekarno SINGAPORE (UPI) De gezond heidstoestand van president Soekarno van Indonesië heeft de afgelopen dagen aanleiding gegeven tot „veel zorg", al dus het klandestiene radiostation „De stem van Indonesië". Volgens de zender, die vanaf Indone sisch grondgebied zou opereren, hadden paleiskringen onthuld dat het staats hoofd aan lage bloeddruk lijdt. Om rust te kunnen houden is Soekarno niet te spreken voor zijn ministers", aldus de stem van Indonesië".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1