RITS VERMAAN |AN PORTUGAL •MmpOfcreekt ^estuurslid fm NKV op Antillen opgepakt Buitenlandse werknemers veroorzaken in verkeer veel onheil Zachte landing' voor De Gaulle in Moskou Churchill maakte zich al geen illusies Frankrijk doet iets voor Kennedyronde Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Beroering om beeld Anne Frank Elf nieuwelingen in regering van Wilson Bijlmermeer bij Amsterdam Alteen naam Van Dis boven foute „Banier IJSDAG 6 APRIL 196« DE LEID5E COURAWT 'eede Griekse ter naar Beira use correspondent) |N-BEIRA. Groot-Brittaiuiië rtugal gisteren formed gewaar- it de Verenigde Naties wellicht ^L -iiik van geweld om een einde te 167 9.fin het bewind van Ian Smith in zullen moeten goedkeuren als de tanker Johanna V ruwe olie voor mag lossen in de haven van Portugees Mozambique. De Afri- iegering, die daarop allang aan kunnen nu nog van geweld wor- rhouden door middel van diploma- n Engeland, gebaseerd op olie-embargo. irtugese ministerie van Buiten- heeft vanmorgen een ver- luitgegeven over de kwestie van Joanna V. Het ministerie ver- lechtig, dat het geen enkel ini- ft genomen wat betreft leve- ólie aan Rhodesië. Er is geen Rhodesië in Portugese schepen Voor de rest geeft de Portu- sring de waarborg, dat zij niet dat olleladingen een andere ling krijgen dan het land, waar- ils pul Lengt< JO.Tj zijn bedoeld. .v.m. zaak Alders [RECHT (A.N.P.) De heer \V. J. die in zijn kwaliteit van penning van de internationale christelijke van vervoerspersoneel momen- bezoek brengt aan de Antillen, is ipdracht van de officier van Justitie ;ehouden om een verklaring af te n in verband met het door N.K.V.- lurder Jac. Alders uitgebrachte rap- inzake corruptie bij de regering van iNed. Antillen. aanhouding van de heer Spit. die voorzitter is van de bij het N.K.V. kath. bond van vervoers- fcks bestuur van het N K.V., heeft bij N.K.V. grote verbazing gewekt. De Spit is immers niet namens het ,V. op de Ned. Antillen. Hij heeft wel ais van het vertrouwelijke rapport- irs waarvan gegevens zijn uitgelekt heeft aan de samenstelling ervan I meegewerkt. heer Spit is niet medegedeeld dat Curacao niet mag verlaten op het hem gewenste tijdstip. Hij is voor vrijdag de Antillen te verlaten, [et N.K.V. Is over deze gang van zaken r te meer verbaasd, omdat weliswaar gedurende tien weken wordt geschermd een proces tegen de heer Alders, maar deze tot nu toe nimmer een dag- de Antilliaanse justitie ift bereikt. Portugal heeft overigens alle verant woordelijkheid van de hand gewezen voor het geval de tanker in Beira zijn oliela ding lost. Een regeringswoordvoerder ver klaarde dat- Portugal de levering van ruwe aan Rhodesië en andere Afrikaanse landen via de pijpleiding van Beira niet zal tegenhouden, f)e kwestie van het olie embargo is een kwestie van Rhodesië en Engeland. Vandaag Is de Britse staatssecretaris voor buitenlandse aangelegenheden. Lord Walsten, naar Lissabon gereisd voor be sprekingen met de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, A. F. Nogueira. In Londen heeft minister Stewart de be langrijkste aanwezige Portugese diplomaat op het matje geroepen om Portugal te waarschuwen. Sancties Ook in Athene heeft de affaire beroe ring gewekt. Nadat de kapitein van de Jo hanna V. Varininoyannis. gisteren had verklaard dat hij van zijn regering geen verbod had gekregen om het anker in Beira te laten vallen, heeft de Griekse' regering haar diplomatieke vertegenwoor diging in Mozambique opgedragen onmid dellijk ter plaatse sancties te nemen als de tanker olie voor Rhodesië lost. Voor de kapitein staan dan gevangenisstraf en boete te wachten. De Griekse regering staat ln nauw contact met de Britse am- De Griekse kapitein zelf zwijgt als het graf. Hjj wacht op orders van de eige- b van zjjn lading. Maar op de ter reinen in het- havengebied van Beira, kortgeleden olieopslagtanks zijn ge bouwd voor de ongeveer 300 kilometër lange pijplijn naar Rhodesië. wordt weer koortsachtig gewerkt. Overigens schijnt een tweede Griekse tanker naar Beira onderweg te zijn. Andere naam Het avontuur met de Johanna V is- enkele weken geleden begonnen in de Perzische Golf. Het schip heette toen Arietta Venizelos en was eigendom van vooraanstaande Griekse redersfa- mille. Geladen met olie, op papier be stemd voor Rotterdam, voer het schip door het Suezkanaal en de Straat van Gibraltar om dan plotseling in zuidelijke richting af te slaan- Op 16 maart, twee dagen na het Griekse verbod van olie leveranties aan Rhodesië, veranderde het naam en eigenaar. Het werd verkocht de maatschappij Varnikos, geregis treerd in Panama, maar bleef varen voor Zuidafrikaanse maatschappij. Het schip voer om de Kaap en kwam deze week in de Straat van Mozambique, waar het door een Brits escorte werd opge wacht. Boerenpartij vrije bouw DEN HAAG (ANP) Gezien de gro te behoefte aan woningen en industrie gebouwen moet een ruimer vergun- ningsbeleid worden gevoerd en zelfs dient voor sommige streken of provin- iëêi en deel uitmaakt van het da- cies de bouw geheel vrijgegeven te wor den. Deze mening heeft het !£wq«jie-. Kamerlid Voogd (Boerenpartij) schrif telijk ter beantwoording van de minis ter van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voorgelegd. Lancering van telescoop weer mislukt CAPE KENNEDY (Reuter) 1 lancering van de Amerikaanse ruimte- telescoop is mislukt. Een onderdeel van een seconde na de ontsteking wer den de motoren van de Atlas-Agenara- ket automatisch uitgeschakeld omdat een van de motoren niet goed werkte. Het was de vijfde maal dat de lance ring niet kon doorgaan. SIERTEELTSCHAP r. A. J. Yerhage gaat heen DEN HAAG De voorzitter van het roduktschap voor siergewassen, dr. A. Verhage, heeft dinsdagmiddag in de ;rgadering van dit schap medegedeeld it hij deze functie zal neerleggen. Hij is tevens voorzitter van de vereni ging „De Nederlandse bloemisterij'1 en an de Coöperatieve Centrale Ralffeisen- bank te Utrecht. Vooral deze laatste functie begin* dermate veel en interes sant werk te vragen, dat de heer Ver hage na rijp beraad heeft moeten be sluiten het voorzitterschap van het pro- kduktschap voor siergewassen neer te leg- pgen. Hij verklaarde dat dit besluit hem moeite heeft gekost, omdat hij reeds twintig jaar voorzitter is geweest, eerst van het bedrijfschap voor sierteeltpro- lukten en later van het produktschap voor siergewassen. Hij zal deze post au gustus/september verlaten. Cardioloog van Leiden naar Roermond (Van onze correspondent LEIDEN Als hoofd van de nieuw op te richten afdeling hart. en vaatziek- 'an het St.-Laurentiusziekenhuis te Roermond werd benoemd dr. M. J. G. A Waelen. Dr. Waelen werd geboren in Schimmert (L-) en is thans woonachtig te Hazerswoude bij Leiden. De laatste vijf jaar was hij werkzaam op de afdeling hart- en vaatziekten van liet Academisch Ziekenhuis te Leiden. In 1963 volgde zijn erkenning als car dioloog, Sedertdien bleef hij als vast staflid in de rang van wetenschappelijk hoofdmedewerker aan deze afdeling ver bonden Dr. Waelgn hoopt in Roermond diverse ontwikkelingen van de laatste jaren in de cardiologie te Introduceren. Rudi Polder houdt van 14 april tot 9 mei een tentoonstelling van zijn wer ken in Kasteel Oud Wassenaar. De opening wordt verricht door professor Dr. Clyde E. Henson van de Michigan State University. Nieuwe stromingen in de Britse grara- fiek is 'n tentoonstelling van lithogra fieën en serigrafieën van Henry Moo re, Graham Sutherland, Ceri Richards Victor Pasmore. Lynn Chadwick, Eduardo Paolozzi, Joe Tilson. R. B. Kitay, Gordon House, Richard Lin en Brett Whiteley, die van 6 april tot 22 mei gehouden wordt in het Prenten kabinet van Museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam. UTRECHT (ANP) Uit een on- I derzoek van de verkeersdienst van de Utrechtse politie is gebleken, dat de Buitenlandse werknemers rela- i tief veel verkeersongelukken veroor- zaken. Tussen de nationaliteiten is onderling nogal wat verschil. Uit de beschikbare cijfers zou men kunnen opmaken, dat de Italianen en Span jaarden, die al wat langer in ons land verblijven, zich inmiddels be- ter by het Nederlandse verkeer heb ben aangepast dan de Grieken, Ma- 1 rokkanen en Turken. In de periode 1 mei tot 31 decern- ber 1965 raakten 50 van de 565 in Utrecht verblijvende Grieken bij 'n verkeersongeluk betrokken, 28 van de 439 Italianen, 27 van de 541 Ma- rokkanen, 46 van de 1135 Spanjaar den en 61 van de 493 Turken. Een vergelijking met de „autochtone" be- i volking van Utrecht is erg moeilijk omdat or in de ongevallenstatistieken geen onderscheid wordt gemaakt tussen de beroepsbevolking en bij voorbeeld de huisvrouwen, bejaar den en kinderen, maar vast staat wel, dat de ongevalsfrequentie voor de buitenlanders aanzienlijk hoger ligt. Een van de belangrijkste oorzaken van de verkeersongevallen aé hgt niet verlenen van voorrang: Grie ken 20 "keer, Italianen 9, Marokka nen 3, Spanjaarden 16 en Turken 30 maal. De heer T. J. De Vries, hoofdin specteur bij de verkeersdienst, con cludeert uit dit cijfermateriaal, dat de buitenlandse werknemers te wei nig inzicht in het Nederlandse ver keer hebben en de Nederlandse ver keersregels onvoldoende kennen. He laas wordt het nut van verkeers- cursussen aan de buitenlanders vol gens hem nog niet genoeg ingezien. De politie heeft er twee georgani seerd. een voor Turken en een voor Spanjaarden, maar ondanks het feit dat de bedrijven, die buitenlan ders in dienst hebben, hiervan ver schillende malen op de hoogte zijn gesteld, is de belangstelling vrij ge ring. 55 (Van onze medewerker dr. K. Halm) President De Gaulle heeft officieel laten weten, dat hy ln de maand juni een bezoek aan Moskou brengt. Hij heeft de uitnodiging destijds ontvangen van Kroetsjev by diens bezoek aan Frankrijk in het voor jaar 1960. Daarmede zal De Gaulle na 22 jaar weer in de hoofdstad van tie Sovjet-Unie vertoeven, voor, de tweede keer dus. In 1944 ondertekende hij en Stalin een vriendschapsverdrag dat de Sovjet-Unie de opneming van West-Duitsland in de NAVO in 1964 opzegde zonder dat het verdrag op zichzelf daardoor kwam te vervallen. Het kan gereactiveerd Hoewel tevoren herhaaldelijk geruchten de ronde deden over een bezoek van De Gaulle aan Warschau n Moskou, heeft de bevestiging van de reis naar Oost-Europa in de overige westelijke hoofdsteden een zeker onbehagen gewekt. Beslist in Bonn. Dat de Franse regering deze mededeling enkele dagen voor het bezoek van Bondskanselier Erhard aan De Gaulle, moet worden opgevat als een waarschuwing aan Bonn: Parijs voert zijn eigen buitenlandse politiek. En in Bonn begrijpt men deze waarschuwing zeer goed. Iedereen- weet dat De Gaulle de oostelijke grens van Duitsland als definitief beschouwt en dit 't Frans-Duitse akkoord ook enkele keren heel duidelqk heeft verklaard. Hij houdt hier een troef de hand waarmee hy de Duitsers altijd schrik kan aanjagen. En de Duitsers laten dit dan ook telkens merken. Oude draad Er wordt te weinig beseft, dat het De Gaulle iqet zijn gehele politiek ten aanzien van Oost-Europa om veel meer gaat dan om de Duitsers te prikken en de Amerikanen te irriteren. Hier opent zich een veel wijder en grootser perspectief van de gaullistische buitenlandse politiek, die steunt op traditionele beel- van de Franse taak in Europa en in de wereld. Dit werd reeds zichtbaar en voor de westelijke ge allieerden voelbaar in het najaar 1944, na de be vrijding van Frankrijk. Churchill maakte zich toen reeds geen illussies over de toekomstige betrek kingen met de Sovjet-Unie. Hij was nooit een voor stander geweest van de opmars van het communisme in de Slavische landen ten westen van de Sovjet-Unie op de Balkan. Daarom stelde hij aan De Gaulle de sluiting van een Westeuropese regionale organi satie voor, met Engeland en Frankrijk als centra en de Benelux als partners. was het ogenblik voor De Gaulle om zijn oude grief tegenover de Angelsaksen overduidelijk te uiten: ze hadden hem, zo meende hij, in de oorlog zo vaak vernederd, genegeerd, buiten de politieke be slissingen gehouden, zoals in Jalta, dat hij eindelijk met gelijke munt terug moest betalen. Hij en zijn toenmalige minister van buitenlandse zaken Georges Bidault lieten weten dat zij West-Europa niet van het overige Europa wilde laten scheiden, en zij gingen in plaats van naar Londen naar Moskou. De Gaulle nam hiermee een oude draad van de bui tenlandse politiek van Frankryk op, namelijk het streven tussen de grote mogendheden aan de rand van Europa een continentale Europese groepering te vormen die Frankrijk zon moeten leiden. Zowel In de Atlantische als in de Europese politiek heeft De Gaulle in de laatste jaren steeds weer getracht, een eigen politiek van „brinkmanship" te voeren, d,w.z. in letterlijk en figuuriyke zin de kanjjes van de bondgenootschappen af te. lopen, teneinde zijn eigen visie te doen gelden. Tegenover Rood-China, in de kwestie Vietnam, een mislukte poging ook in Latyns- Amerika overal trad De Gaulle op als een man en hoofd van een staat, die zich de buitenlandse poli tiek door geen grote mogendheid liet- dicteren. Tot de Oeral In ditzelfde schema speel tnatuurlijk politiek ten aanzien van Oost-Europa een zeer grote rol. Hier beschikt Frankrijk over een grote nalatenschap dat het in de laatste decennia vaak verwaarloosd, soms verraden heeft zoals bij het Verdrag van München en dat het na 1945 opgegeven had. Inmiddels zijn deze gebeurtenissen vergeten, de Slavische volkeren van Oost-Europa herinneren zich weer de Idealen van de Franse revolutie, de Franse cultuur, de Franse politiek na 1918 die hun geheel nationaal bestaan mede heeft gevormd en beschermd. En Frankrijk op zijn beurt ziet nu, in de vreedzame coëxstentie, in de ontspanning, in het conflict Rusland-China het oude, typisch „Franse" denkbeeld van een Europa van de Atlantic tot de Oeral, d.w.z. zelfstandig te genover de Angelsaksen en wie dan ook, een reële basis te geven. Zo werden achter elkaar Oosteuropese minister presidenten en ministers naar Parijs uitgenodigd. Gromiko kwam naar Parys en Couve de Murville trok naar Moskou, er werden handelsverdragen af gesloten, de culturele overeenkomsten geactiveerd, en een akkoord met Rusland over de samenwerking op het gebied van de kleurentelevisie gesloten, dat de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek ln hun geallieerdhemd liet staan. Sindsdien heeft De Gaulles buitenlandse politiek bij de communisten in Frankrijk ên in de Sovjet-Unie een zeer goede pers: men pryst zijn realisme t.a.v. Rood-China, van Vietnam, verheugt zich over ztjn kritische houding tegenover de VN en juicht vooral zijn „onafhankelijke" gedragingen binnen de NAVO toe. Moskou is ook zeer gevoelig voor het recentelijk toenemende Franse wantrouwen tegen een Duitse deelneming aan de atoombewapeningdit alles met het gevolg dat de Franse pers nu reeds van een Frans-Russische toenadering spreekt. Eigen weg Men mag uit (Jll alles niet afleiden dat De Gaullc in Moskou een gemakkelijke gesprekspartner zal zijn. Zeker zyn Rusland en Frankryk in de tegen woordige constellatie erg In een nauwer contact ge ïnteresseerd. Het wordt een zachte landing voor De Gaulle In de Russische hoofdstad. Tocl» weet de Franse president veel te goed. dat hy voor de Rus sen maar zo lang Interessant Is. als hij zich niet helemaal aan hun opvattingen onderwerpt. Het Is trouwens ook niet zijn fuvak, om zich aan een andere mogendheid te nauw aan te sluiten. Hij weet de vriendelijkheid van Rusland op haar waarde te schatten: economische moeliykheden, sympathie van de satelüetlanden voor het westen en speciaal voor Frankryk, het conflict met China, het streven, de NAVO te verzwakken dit zyn evidente motleven voor de Russische gastvryheld. De Gaulle zal zich dus in zijn onafhankelijkheid ook in Rusland niet laten beperken. Zijn positie is sterk, omdat hij ondanks alles lid van het Atlantisch bond genootschap blijft zoals ln het westen zijn positie aan „betekenis" ln positieve en negatieve zin wint, doordat hij zich binnen de Atlantische samenwerking zijn eigen weg naar Oost-Europa open houdt In de eerste buitenlandse debatten voor de Consultatieve Vergadering in Parfls 1045 zei De Gaullet „De een heid van Europa moet steunen op de hoekstenen Londen, Parijs en Moskou". Deze romantiek ls zeker voorbij; er blyft echter het besef van de speciale zending van Frankrijk, een wereldpolitieke functie van grootse dimensie tussen het westen en het oosten te spelen. Het zal niet gemakkelijk zyn deze visie in de politiek van Westeuropese en Atlantische bondgenootschappen in alle punten te Integreren. Niet alleen Washington en Bonn zullen de Oost europese uitstapjes van de Franse president met een bezorgd gemoed tegemoet zien. Scholier gestikt op boerderij AFFERDEN (ANP) Gisteravond is in het Noordlimburgse dorp Afferden de 17-jarige kwee*scholier Th. Willems uit Afferden omgekomen, toen de jon gen, die met een kunstmeststrooier op het bedrijf van zijn buurman werkzaam heden verrichtte, bij het controleren van het apparaat met zijn sjaal in aan raking kwam het de draaiende as. Het gevolg was dat de sjaal rond de as draaide en de jongen door verstikking om het leven kwam. Chinees niet ontvoerd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG -De controle op de Nederlandse, vliegvelden is zodanig, dat een poging tot ontvoering vrijwel steeds tot tijdige ontdekking en repressie zal moeten leiden. Dit heeft minister Sam- kalden van Justitie geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Scheps (PvdA). De vragen hadden in het bijzonder betrekking op het recente vertrek van de Chinees Huang Tao Yuan, die op een Neder landse werf werkzaam was geweest. „Er is geen aanwijzing, waaruit zou kunnen volgen dat een poging is onder nomen om deze persoon uit Nederland te ontvoeren", aldus de minister. 40 jaar materialenkennis Op woens dag 10 mei 1966 viert de Bond voor Materialenkennis zijn 40-jarig bestaan. Tevens zal daarbij herdacht worden het feit dat 10 jaar geleden de Stichting Cursussen Materialenkennis als dochter instelling van de bond tot stand kwam. Dit dubbel jubileum zal gevierd worden in het Jaarbeursrestaurant, Vredenburg 43. Alexei Leonov, in Boedapest op bezoek bij gelegenheid van de Hongaarse bevrijdingsdag, bezoekt het atelier van de Hongaarse kunstenaar Sandor Vecsési. Zelf schildert en tekent Leonev ook graag. Hier legt hij een proef van bekwaamheid af, onder het oog van de meester. Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag- In Offenbach (Van onze correspondent) OFFENBACH Eon plastiek, die op de een of andere manier in betrekking zou moeten staan tot het meisje Anne Frank, dat aan de „Anne Frankschool" in de lederstad Offenbach haar naam gaf, heeft de plaatselijke gemoederen enigszins ln beroering gebracht. mogelijkheden, overonze loon- en vrijdagavond in café-res- en arbeidsvoorwaarden (waar- taurant „Paviljoen", Rijswijk- onder vijfdaagse werkweek, seplein 39. twee weken vakantie, vrij ver- LEIDEN: Elke donderdag- voer en uitstekende sociale avond in het N.Z.H.-haltekan- toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Of vul onderstaande coupon in: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIESDE i B. en-W. van Offenbach hadden voon I deze plastiek een prijsvraag uitgeschre ven en vooral plaatselijke beeldhouwers opgeroepen om ontwerpen in te zenden. Onder de ingezonden ontwerpen wels er echter geen, die volgens B. en W. een eerste prijs zou hebben verdiend. In plaats daarvan werden twee tweede prijzen verleend, een voor een figuur achter tralies en een voor een gestileer de boom met een paar vogeltjes erop. Van deze twee tweede prijzen hebben B. en W. tenslotte de gestileerde boom met vogeltjes gekozen omdat zij deze plastiek „niet zo somber" vonden als de eerste tweede prijs. B. en W. ach ten het niet wenselijk de jeugd op de Anne Frankschool voortdurend met een mens achter tralies te confronteren. De ergernis In Offenbach is ontstaan over de motivering van deze keuze. Enkele burgers menen namelijk dat het verleden, waaraan de plastiek tenslotte toch herinnert, niet „optimistisch" kan worden gepresenteerd. In die geest heeft dan ook een lezer aan de plaatse lijke „Offenbach Post" geschreven. Dat is de tot dusverre enige reactie op de keuze. Meer ruimte voor jongeren Zaak politiek belangrijk BRUSSEL (ANP) Frankryk is gisteravond ln de Europese minis terraad in Brussel plotseling bereid be vonden een zy het bescheiden stap goed te keuren om de onderhandelingen over de Kennedyronde weer op gang te brengen. Minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, die bij de aanvang van de zes landen van de Eu ropese economische gemeenschap nog »r medewerking i, gaf deze reserve tl de byeenkomst op. oorbehoud had gemaakt FranjJe goedkeuring kan de Europese Frankrijk daar- tegen het einde Tot dat moment had hy krachtig het Franse standpunt gehandhaafd, dat van vorderingen in het vaststellen van een gemeenschappeiyk standpunt van de Zes voor de Kennedyronde geen spra ke zou kunnen zijn, voordat meer werd gedaan om te komen tot een akkoord over de gemeenschappelijke financie ring van het landbouwbeleid ln de EEG. De toegevende houding van Frankrijk betrof dinsdagavond overigens een ma terieel gezien bescheiden stap. Door de commissie namens de EEG de partners in de GATT (algemene overeenkomst voor handel en tarieven) gedeeltelijke verlaging aanbieden van de douaneta rieven voor tachtig chemische produk- ten, die vooral voor de VS van belang zijn. Politiek is dit aanbod van de Zes echter wel belangrijk, omdat dit thans kan gebeuren voor de 15de april, datum waarop de Amerikaanse regering heeft aangekondigd concessies te zullen be kendmaken over de wijze van bereke ning van de douanetarieven voor bepaal de importgoederen, die ook voor de ex port van de EEG-landen van belang ztjn. LONDEN Premier W'llson heeft gisteravond een aantal wijzigingen In zijn regering bekendgemaakt. Hij heeft een beroep gedaan op jongere volks vertegenwoordigers en meer ruimte ge mankt voor vrouwen. Er komen elf nieuwelingen ln de regering. Aan het eigenlijke kabinet werden vijf wijzigingen toegebracht. De meest verrassende daarvan is de benoeming j de 38-jarige volksvertegenwoordi- ger Richard Marsh tot minister van j Energie. Op hem zal de moeilijke taak i rusten om het wetsvoorstel voor de j nationalisering van de staalbedrijven I door het nieuwe parlement te jagen Marsh is nu het jongste lid van het kabinet. Volksvertegenwoordiger Patrick Gor don Walker, van wie men dacht dat hij tot minister van EEG zou benoemd wor den, kreeg nog geen taak toegewezen. Wilson schijnt thans van oordeel dat dit voorlopig nog kan wachten. George Thomson een journalist die tot dusver staatssecretaris van Buiten landse Zaken was, wordt nu „kanselier van het hertogdom Lancaster", wat 'n heel belangrijke promotie is met een groot financieel voordeel. Thompson krijgt geen zetel' in het kabinet maar blijft op het ministerie van Buitenland se Zaken om er onder minister Ste wart verantwoordelijk te zijn voor on der meer rechtstreekse betrekkingen met individuele EEG-landen in ver band met Europese kwesties. De 56-jarige mevrouw Eirene White wordt de eerste vrouwelijke hoge func tionaris van Buitenlandse Zaken waar ze de hoge rang van staatssecretaris krijgt. Dit is een beloning voor haar werk als parlementair onderminister van het departement van Koloniën. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De kwestie-Bijlmer- mteer is voorlopig uit de Nederlandse politiek verdwenen. De Eerste Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp, dat de polder tot september 1978 aan Amster dam toevoegt, zonder hoofdelijke stem men aangenomen. Reeds bij de komen de raadsverkiezingen,, op 1 juni zullen de kiezers ln de nieuwe gemeenten hun stem gaan uitbrengen. Staatssecretaris drs. Westerhout zag als verdienste van de nu voor de Bijl mermeer gekozen oplossing, dat dit niets voor de toekomst blokkeert. In de toekomst immers kan het nieuwe ge bied in het geheel van de Amsterdamse agglomeratie worden ingepast. Minister Vrolijk heeft bevestigd, dat het huidige Tweede Kamer lid Van Dis (SGP) niet de auteur is van een artikel in „De Banier" van 18 mei 1940. waarin vriend schap met de Duitsers werd aanbevolen. In een uitzending van „Zo ls hetwerd de heer Van Dis de schrij aanbeveling genoemd. De minister spreekt zich echter niet uit. over een eventuele medeverantwoor delijkheid van de heer Van Dis als re dacteur van het blad. diens naam stond immers nog (na 10 mei 1940) boven het bewuste nummer. De heer Van Dis heeft dit ten antwoord gekregen op zijn schrif telijke vragen over de aantijgingen ln de t v -uitzending tegen „een der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal". De heer Van Dis vroeg de minister ook ervoor te zorgen dat vla de t.v. een her roeping van de voorstelling van zaken wordt gegeven Minister Vrolijk antwoordt hierop, dat hij hiertoe geen wettelijke be voegdheid heelt en dat het geven van rectificaties tot de eigen verantwoorde lijkheid der omroeporganisaties behoort Benoeming ROTTERDAM tANP) Dr. H. Booy. lector voor de staathuishoudkunde aan de Nederlandse economische hogeschool, is met ingang van 1 september 1966 be noemd tot gewoon hoogleraar voor de staathuishoudkunde in de faculteit der economische wetenschappen. Dr. Booy werd in 1928 te Alphen aan de Rijn ge-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9