PHILIDOR BIJ ACHT STERKSTE SCHAAKCLUBS NEDERLAND SPECTACULAIR DUEL OP KASTEEL TUSSEN LEIDER AJAX EN SPARTA Glorierijke prestatie van jong en mentaal sterk tiental COR V. D. HART TRAINER BIJ HOLLAND-SPORT Prachtige vleugel Piet Keizer-Cruyff SPARTANEN GEEN GELUK EN OOK GEEN SCHOT Dubbele programma s in betaalde voetbal Engeland in goede vorm MaAADAÜ APRIL I96« Roerende taferelen speelden zich zaterdagmiddag jl. in Rotterdam af: tien zielsgelukkige Philidorspelers en enige supporters werden door tientallen Rotterdammers gelukgewenst. Captain Etmans zat stil en een beetje bleek in een hoekje en moest het kennelijk nog allemaal verwerken. De reden van deze spontane felicitatiestroom was dat voor het eerst na lange jaren weer een Leids schaaktiental zich tot de sterkste acht van Nederland mag rekenen. Zelfs het ongelukkige feit, dat het tweede tiental is gedegradeerd uit de tweede klasse van de KNSB kon het enthousiasme over deze wel zeer bij zondere prestatie niet temperen. Voordat het zover was zijn er echter vijf uren van intense spanning voorbijgegaan. Tot kort voor het einde zag het er zelfs naar uit dat een gelijkspel wel bet maximum was waarop men kon hopen. I Het begon overigens goed: Ad v. d. Berg bewees zijn klasse door de ge duchte Sammelius in slechts 29 zetten eenvoudig te „vegen"; de Rotterdam mer heeft geen enkele kans op tegen spel gehad. De tweede die won was j Selier, en wel op zeldzame wijze: zijn tegenstander had prachtig drukspel gekregen en kon met een pionoffer de zaak een beslissende wending geven. Dat hij dit verzuimde was op zichzelf nog niet zo erg, maar tot overmaat van ramp raakte hij even later in een vlaag van schaakblindheid juist die toren aan waarmee hij nou net niet moest zetten. Het gevolg was dat hij twee volle tempi verloor en evenzoveel pionnen. Ontmoedigd gaf Sammelius toen maar op. Inmiddels was het eerste bericht van de stand in de wedstrijd tussen Charlois en RSC in Den Haag al via de direkte verbinding tussen de beide speellokalen doorgekomen. Philidor had namelijk een speciale spion naar deze voor de bezetting van de eerste plaats uiterst belangrijke wedstrijd gezonden, die met een prijzenswaar dige regelmaat détailgegevens via de telefoon doorgaf naar Rotterdahi, waar Ter Haar ze onmiddellijk over bracht aan captain Etmans. De eerste inlichtingen luidden, dat op dat ogen blik Charlois op alle borden beter stond, zodat Philidor theoretisch op V!» punt zou moeten komen. Moeilijkheden Dat zat er helemaal niet in. Joop Piket verdedigde zich met man en macht tegen de aanval van Ten Kate, Theo Piket had een bijzonder giftig pion gekonsumeerd en had kennelijk grote moeite met de vertering van dit hapje, Ton Kohlbeck liet, zeer galant maar toch weinig geruststellend, mevr. Vreken aan het woord in de partij en Stam en Berg hadden kleine moeilijk heden. De enige die ronduit goed stond was Barkema, die er keihard tegenaan ging en een krachtig initiatief aan het uitbouwen was. Geruime tijd gebeurde er weinig bij Rotterdam IIPhilidor. Af en toe kwam Ter Haar met het laatste nieuws van de gebeurtenissen in Den Haag binnen. Onveranderlijk luidde het: Charlois op alle borden beter. Eigen- Keeper was er niet UTRECHT Een wel heel merk waardige situatie deed zich voor aan het begin van de tweede helft van de wedstrijd DOS-Telstar. toen werd afgetrapt zonder dat Telstar doelman Stuy in zijn doel stond. Hij was nog in de gang van de kleedkamer naar het veld, maar niemand van de Velsense spelers had in de gaten dat er geen keeper in het doel stond. Pas toen zij Stuy het veld zagen oprennen, wist men wat er aan de hand was. Leo Horn (die ook een dagje ouder be gint te worden (moest toen op nieuw laten beginnen... Met een virtuoze omhaal brengt Flinhevleugel redding in de defensie van zyn club D.W.S, lijk was het een hele zorg minder, dat Ton Kohlbeck al vrij snel verloor van Corrie Vreken, die met een geraffi neerde aanval een kwaliteit had buit gemaakt en tenslotte met een paar krachtige zetten de partij uitmaakte. Bijna direkt hierop gaf van den Bosch zijn partij remise. Het derde winstpunt kwam van invaller Barkema. Zijn ini tiatief was uitgemond in een even een voudige als doeltreffende aanval, die middels een stukoffer al een pion had opgeleverd. Hiermee was de koek echter nog niet op, want hij slaagde er zelfs in de vijandelijke koning in een onontwarbaar matnet te drijven. Joop Piket had inmiddels een aanvals- storm prachtig doorstaan en koerste met twee torens voor de dame naar een gewonnen slotspel, maar bij broer Theo ging het niet voor de wind, te meer daar het tijdnoodspook zich langzaamaan ging manifesteren. Ook Etmans had, behalve zorgen voor zijn team, enige persoonlijke moeilijkheden achter het bord op te lossen, Cees Berg kon pionverlies al bijna niet meer ver mijden en bij Stam wisselden de offers elkaar in een adembenemend tempo af. Verrassingen Het laatste half uur wérd geken merkt door hoogst verrassende uitsla gen. Ronduit geweldig was de over winning die Theo Piket in vliegende tijdnood er toch nog uit wist te persen: een venijnig pionoffer, gekombineerd met een paardzet bracht zijn tegen stander in konfrontatie met een dia bolische mataanval die merkwaardig genoeg niet te keren bleek. Kort hierop bracht Etmans de stand op 52. Inmiddels was het bericht binnengekomen dat de stand bij Char loisRSC 43 in het voordeel van de Rotterdammers was, zodat Philidor aan 51/* punt genoeg had omdat Char lois nog slechts op 7 punten zou kun nen komen. Het gevolg was dat men ging proberen om Joop Piket er toe over te halen zijn gewonnen staande partij voor de zekerheid maar remise te geven, maar hij liet zich niet be praten. Weinig mensen waren aanwe zig op dat moment bij het bord van Cees Berg, waar het kampioenschap een werkelijk feit werd toen zijn tegenstander het remise-aanbod van de Leidenaar accepteerde. De stand was 5'/22'/j; het duurde even voor men zich realiseerde dat Philidor een geweldig succes had behaald door zich onder de allersterkste clubs van Nederland te scharen. Terwijl de aan wezigen alles wat Leids was uitbun dig feliciteerden gaf Stam zijn partij maar op, hij was in de heksenketel te veel materiaal kwijtgeraakt. Joop Piket won echter even bedaard als de manier waarop hij de aanval van zijn tegenstander had afgeslagen; onge twijfeld was deze partij de beste van de hele wedstrijd. Goede mentaliteit Zo kwam Philidor met een uitslag van 6'/i3Vt nog zelfs een vol punt binnen de marge met Charlois. Een prachtig succes voor dit jonge tiental, dat vooral in de big match tegen het favoriete LSG 1 heeft bewezen een bijzonder grote mentale hardheid te bezitten. Nederlaag voor judoka's van Bontje MAAGDENBURG Sportschool Bontje (Den Haag) heeft zaterdag in Maagdenburg met 82 verloren van SC Dynamo. Half zwaargewicht Van der Plas, die Micka versloeg, en zwaarge wicht Gouweleeuw duidelijk te sterk voor Bornstein zorgden voor de Nederlandse punten. BRUSSEL De hockey-interland BelgiëSpanje, zaterdag in Brussel ge speeld, ls door de Spanjaarden met 10 gewonnen. Het doelpunt werd in de 28e minuut gemaakt door Francisco Amat. GLASGOW. Het Franse heren- hockeyteam heeft zaterdag in Glasgow Schotland met 21 verslagen. Bij de rust leidden de Fransen met 24). (Van i i sportredactie GELEEN. Cor v. d. Hart, 44 maal in het oranjeshirt, zal, naar wij vernemen het volgende seizoen als trainer In dienst treden bij Holland Sport. De eens zo vermaarde spil van het Nederlands elftal en thans nog bij Fortuna '54 het zou zijn laatste seizoen zijn heeft kortgeleden zijn diploma A als oefenmeester behaald. Cor v. d. Hart zal dus de opvolger worden van Denis Neville, wiens contract na een driejarig dienstverband, naar gemeld, niet zal worden verlengd. Cor v_ d. Hart, geb. 25 december 1928, vertrok in 1950 als een onbekende voetballer naar het Franse profvoetbal. Op 12 maart 1953 vernamen velen in Nederland pae voor het eerst tot welk een speler van formaat hij was uitgegroeid. Op die datum werd in Parijs FrankrijkNederlands Profelftal ge speeld ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp Nederland won met 21, voor een belangrijk deel te danken aan het briljante spel van Cor van der Hart. de ontdekking van deze wedstrijd. In 1954 keerde hij bij de „ommezwaai"' In het Nederlandse voetbal terug naar Nederland als semi- prof ln Fortuna '54. Zijn debuut in het nationale team maakte hij op 13 maart 1955 bij NederlandDenemarken. Later bleek dat Nederland zelden de beschikking heeft gehad over een spil van zo'n grote klasse. Van onze sportredacteur Jan Lutz) ROTTERDAM. De opmars van Ajax naar de titel heeft ook Sparta niet kunnen stuiten. Maar de Amsterdamse ploeg met alle „big bosses" tot geldmagnaat Caranza toe naar het Rotterdamse Kasteel getrokken, mocht zich na afloop gelukkig prijzen dat de agres sieve aanval van Sparta zo armetierig bleef met het schot. Tot ver in de tweede helft was een niet te stoppen Sparta onophoude lijk in de aanval, met veel moeite slaagde Kemper er een kwartier voor het einde in de achterstand te halveren. Maar toen de wel heel talentvolle Ouyff nog geen vijf minuten later de bal bij een flitsende uitval achter een vertwijfelde Pim Doesburg depo neerde, was het met de grote illusie van Sparta gedaan. Ajax won het duel al in de eerste helft door meer snelheid, bijwijlen bijzonder knap positiespel en door een defensie, die als van graniet was. De bijna 30.000 toeschouwers na de ontmoeting de vorige week tegen Feij- enoord opnieuw een uitverkocht huis hebben van een spectaculaire ont moeting genoten. De kwaliteit lstond heel wat hoger, de spanning was veel intenser dan in de traditionele Rotter damse derby. In de eerste helft heeft Ajax bijna een half uur Sparta zijn wil opgelegd en in die periode vielen ook de twee doelpunten, waarmee de Amster dammers een veilige voorsprong na- Fenomenaal was in dat half uur het spel van Piet Keizer, een ware vir tuoos, waarmee de defensie van Sparta, waarin een heel enthousiaste Lazeroins uitmuntende maar ook wel harde partij vertolkte, de grootste moeite had. Met de jonge gewiekste Cruyff stond er een linkervleugel in het veld, die met recht de beste mocht worden genoemd, die Nederland momenteel rijk is. Voordeel voor Ajax was ook, dat het een degelijk steunende middenli- had en daarmee nog al eens heer meester was op het middenveld. Bij Sparta klopte dat onderdeel juist niet en daardoor kon de. wel heel geestdrif tig opererende aanval met een zeer ac tieve Ole Madsen en met een technicus als Piet Keizer (alleen langzamer) Char lie Bosveld in de gelederen vaak moei lijk tot een verrassende maar ook uit gekiende opbouw komen. Hoe fel Sparta meteen attaqeerde bleek wel uit de drie hoekschoppen, die de Rotterdam- al binnen vijf minuten na de af trap mochten noteren. Maar na elf mi nuten had Ajax. dat sterk opdrong wel alles mee bij het openingsdoelpunt. De inleider was Piet Keizer, een voorzet. an dichtbij door Prins enorm hard werd ingekogeld. Van de vuisten van Doesburg caramboleerde de bal naar Sjakie Swart, De internationaal zette hoog over. Doesburg kwam bij het op springen in de klem tussen Klaas Nu- ninga en een eigen speler. „Obstruc tie!" werd er geroepen, maar scheids rechter Van Ravens (prima) zag er niets in, en zonder zich te bezinnen, schoot Piet Keizer daarop de bal hard laag ln de touwen. Een mooi doel punt, omdat de schiethoek zeer klein was. Negen minuten later zat Sparta bovenop de gelijkmaker, toen de Deen Madsen tot vlak voor het Amsterdam- doel was doorgedrongen, maar de voorzet door Bosveld onder teleurstel lende kreten van de duizenden werd overgeschoten. Precies twintig minuten de wedstrijd oud, toen Ajax weer het geluk mee had bij een schot van Muller. Doesburg zou de bal absoluut hebben gevangen. Vlak voor hem stond echter Lazeroms in de baan van het schot. De Spartaan boog om de bal zich te laten gaan voor zijn doel man. Ongelukkigerwijs raakte hij even met zijn rug de bal en die sprong met •are sprong buiten bereik van Does burg in het doel, 02. Het mooiste doel punt kwam daarna van de voet van Piet Keizer, een gigantisch schot la Uwe Seeler. Maar Juist toen de bal in de doelmond zou verdwijnen, blies de scheidsrechter voor... rusten! In de tweede helft drong Sparta zo fel op. dat Ajax lange tijd met de rug tegen de muur heeft gestaan. Hadden de Rotterdammers maar een schutter van allure gehad! Nooit had het mogen gebeuren, dat Kemper en Madsen alleen voor doelman Bals om beurten tegen diens lichaam opschoten. Dat had zeker één doelpunt moeten zijn. Af en toe probeerde Ajax wat „afkoeling" in het Spartageweld te forceren, een Ajacied ging dan zogenaamd geblesseerd op 't gras liggen. Sparta werd er niet door gehinderd. Kemper kon een kwartier voor het slotsignaal eindelijk de bal achter Bals krijgen, 12. „Nu gaat het komen" dachten de roodwitte fans. Het kwam ook, maar Juist aan de ande re kant. De jonge Cruyff stelde met een derde doelpunt de zege voor zijn club compleet. De kwaliteit had tenslotte over het enthousiasme gezegevierd. De talentvolle voetballer Cruyff springt over de Spartaan Lazeroms DEN HAAG Door de uit breiding van de competities van het betaalde voetbal - er kamt een eredivisie van 18 clubs, een eerste divisie van 18 of 20 teams en een tweede divisie van 20 of meer verenigingen - ls het noodzakelijk dat het vol gende seizoen voor de eer ste en tweede divisie enkele malen dubbele program ma's worden vastgesteld Het ligt in de bedoeling in de laatste week van augus- tussen de eerste week van september dergelijke pro gramma's te verwerken, waarbij de clubs zowel zaterdags als zondags ln actie zullen koenen. De eerste wedstrijden voor het seizoen 1966-67 zullen voor de tweede divisie op 7 augustus worden gespeeld Voor de ere- en eerste divi sie is de aanvang van de oompetitie gesteld op 14 augustus. De uitbreiding van de afdelingen van het betaalde voetbal brengt de KNVB-beker ln gevaar Vooral in het lagere be taalde voetbal moeten nl. aanmerkelijk meer wed strijden worden gespeeld dan tot nog toe het geval was Het sectlebestuur van van de seml-profs zal daarom pas in februari 1967 beslissen of de natio nale bekercompetitie zal worden verwerkt. Slechts als er geen al te grote ach terstand ls ontstaan ln het wedstrijdschema van de normale competitie, zal het volgende seizoen om de na tionale voetbalbeker wor den gestreden. Go Ahead Depressie DOS meer Strafschop Vervanger Verdiend gesterkt Go Ahead, duidelijk gesterkt door de overwinning op Feijen- oord van woensdag, speelde zonder meer op winst. PSV kon niet tot normale aanvallen ko men. Het kon in de eerste helft de schade beperken tot negen hoekschoppen. Na rust weer een stormachtig Go Ahead. Het eerste doelpunt kwam al na twee minuten, toen Adelaar een goede combinatie tussen Nie- in stadion Dat DWS pas na 54 minuten tegen het zwakke Elinkwijk tot het eerste doelpunt is gekomen is een teken aan de wand voor de Amsterdammers, die maar niet uit de depressie kunnen komen. Zelfs toen doelman De Bree na ruim een half uur. na verdienstelijke dingen te hebben gedaan, tot tweemaal toe bij voorzetten naast de bal greep konden de DWS'ers niet aanvallend Telstar had aanvallend heel weinig te betekenen. De defen sie van DOS had door de ge wijzigde samenstelling wel aan kracht gewonnen. DOS is de gehele wedstrijd meer in de aanval geweest en dat de over winning met hoger uitviel moet voor een groot deel worden „geweten" aan het uitstekende doelverdedigen van Stuy. De 18-jarige Cleeren debuteerde bij ontmoeting GVAV heeft aan een half uur goed en snel voetbal voldoende gehad om zich tegen Willem II vroegtijdig te verzekeren van de overwinning. Eerst benutte Van Tilburg een vrije schop en daarna deelde de kwistig straffende scheidsrechter Van Gemert twee strafschoppen tegen Willem n uit, toen Kooi- stra en Koeman hardhandig werden gestuit. Uit de eerste grote man De als vervanger van de vrijdag voor zes wedstrijden geschorste Knoei aangewezen Bobby Wes- tra is de grote man geworden bij Heracles in het belangrijke treffen tegen MVV. Voort durend Inspireerde de Almelose halfspeler zijn ploeggenoten tegen de aanvankelijk stug ver dedigende Maastrichtenaren en toen de voorwaartsen van Heracles niet schenen te kun- gelijkspel Een furieus spelend Fortuna kwam drie minuten voor tijd nog naast Feljenoord. Uit een voorzet van Coenen kopte Benen zeer fraai en onhoud baar in Dit gelijke spel heeft de thuisclub, vooral door het goede spel in de tweede helft, verdiend. Nadat Blld ln de 54ste minuut uit een pass van Bouwmeester de score had ge opend, had Fortuna '64 de aan- goed schot afrondde. PSV pro beerde in de aanval te komen, maar moest daardoor de be weeglijke voorhoede van Go Ahead meer vrijheid toestaan, Zodoende scoorde Boekestein het tweede doelpunt. Nog von den de Deventenaren het niet genoeg. Eerst toen Boekestein in de 70ste minuut een soloren met een vliegend schot zag be kroond (3—0) was het welletjes. PSV was verslagen. De treffer van Schrijvers, twee minuten voor tijd uit een vrije schop van zeker 20 meter gescoord, profiteren. De eerste treffer van DWS was daarna ook al geen glanspunt. Uit een handig passje van Tem ming kreeg Rensenbrink vrij voor doel staand de bal, miste eerst en kon toen pas een tref fer aantekenen. Daarna werd Elinkwijk gedwongen de ver dedigende taktlek enigszins te laten varen en ontstonden er meer kansen voor de thuisclub. Maar opnieuw lieten de schut ters het afweten. Voordat Geurtsen twee minuten voor tijd de eindstand op 20 be paalde had Elinkwijk overigens aan eredivisievoetbal toe. De zelfs nog een jaar Jongere Geels daarentegen speelde een goede wedstrijd, maar hij on dervond bij zijn acties te wei nig steun van de andere aanval lers. Van der Linden leidde de Utrechters weer als vanouds Met bekeken acties zette hij de Utrechtse speerpunten aan het werk. Na ruim een kwartier kwamen bij het opspringen naar de bal de hoofden van Weijman en Kort met elkaar in botsing. Beiden werden met vermoedelijk een hersenschud tegen de paal. maar de snel reagerende Van Tilburg her stelde deze fout en hij werd daarna ook belast met het vol trekken van het tweede vonnis In de tweede helft richtte Frit- sen uit een derde strafschop op de vuisten van Schobert. Een nog duidelijker zege van de Groningers zou overigens ook in strijd met de krachtsverhou dingen zijn geweest, want ln de tweede helft zakte GVAV dui delijk terug en lag het voor een groot deel aan het knappe werk van Van Leeuwen en Koeman dat Willem II geen doelpunten, bood hij ook ln die richting de nodige steun. Het duurde evenwel lang, voordat de Oostelijke ploeg erin slaagde te scoren, ook al. omdat de Lim burgse doelman Koerver gewel dig op dreef was. Pas toen MVV zijn defensieve houding wat liet varen en ook zelf in de aanval ging, kreeg Heracles de nood zakelijke ruimte. Twaalf minuten voor tijd loste Westra een keihard schot, dat door Koerver niet geheel kon worden bedwongen. De terug toejulchingen van het publiek drong de thuisclub Feljenoord ln de verdediging, zo zelfs dat Kruiver de defensie van Feljen oord moest gaan assisteren Voordat Benen de gelijkmaker scoorde, moest Kraay nog een schot van Jacobs van de doel lijn koppen. Het gelijke spel gaf de krachtsverhouding goed weer. Bij de Rotterdammers waren Blld, die voor rust nog tegen de lat schoot en Moulljn de beste spelers, bij Fortuna speel wonde. Go Ahead—PSV 3—1 (0—0). 47 Adelaar 1—0; 64 Boekestein ook enige mogelijkheden om de stand op gelijke voet te bren gen om zeep gebracht. DWS—Elinkwijk 2-4) (0—0): ding naar het ziekenhuis ge bracht. DOS—Telstar 2—6 (1—0). 22. prettiger uitslag kon bereiken. GVAV—Willem II 4—1 (4—1). 5. Senders 0—1, 7. Van Tilburg 1—1, 12. Van Tilburg 2—1. 17. springende bal kwam voor de voeten van Reekers, die on houdbaar inschoot. de Benen zowel verdedigend als aanvallend een goede wedstrijd. Fortuna '54Feljenoord 11 2—0. 70 Boekestein 3—0, 88 Schrijvers 3—1. Scheidsrechter J. Bijleveld, 12.000 toeschouwers. 54 Rensenbrink 1—0. 88 Geurt sen 2—0. Scheidsrechter Boo- gaerts. 9.000 toeschouwer». Wery 1—0, 64. Wen' 20. Scheidsrechter Hom. toeechou- wers 8500. Van Tilburg (strafschop) 31, 28. Fritsen 41. Scheidsrechter: Van Gemert, toeschouwers 14.000 HeraclesMW 1—0 (6-4)). 78 Reekers 10. Scheidsrechter Dorpmans. 7500 toeschouwers. (0—6), 54. Blld 0—1. 87. Benen 1—1. Scheidsrechter Voerman», toeschouwers 17.000. GLASGOW. Engeland, een van de favorieten voor het wereldkam pioenschap voetbal, heeft zaterdag ln een sensationele wedstrijd voor het eerst sinds 1958 een uitwedstrijd tegen Schotland gewonnen. Voor Uefst 130 000 toeschouwers klopten de Engelsen het ln de voorronden uitgeschakelde Schotland in Hamp den Park met 43. Door deze zege behield Engeland 't Britse „home"- kamploenschap, vóór Ierland, Schot land en Wales. In de eerste helft domineerden de Engelsen. West Hams mldvoor Geoff Hurst opende na 18 minuten de score en rechtsbinnen Roger Hunt bracht de Engelse voorsprong op 20. Vlak voor rust kopte Denis Law echter op fraaie wijze een corner ln: 2—1. In de tweede helft benutte Llver- pools topscorer Rober Hunt na drie minuten op feilloze wijze een voorzet van rechtsbuiten Alan bal (31), maar rechtsbuiten Johnstone bracht vlak daarop uit een fraaie pass van Law de achter stand wederom terug: 32. Hoewel Schotland fanatiek aanviel, ten einde de gelijkmaker te force ren. gelukte het Manchester Unl- ted-linksbuiten Bobby Charlton 17 minuten voor het einde het vierde Engelse doelpunt te maken: met een schitterend afstandsschot bracht hij de stand op 4—2 Acht minuten voor tijd bewees het Schotse elftal eens te meer een grote veerkracht, toen Johnstone zijn tweede en Schotland» derde doelpunt fabrl-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9