UNIEK GOEDKOOP DICHTBIJ GEEN Toeristen met haast WEL EIFEL NAAR IN Vakantie in de Voerstreek: STICHTING RECREATIE ZATERDAG 2 APRIL i960 DE LEIDSE COURANT PAGINA mam Voor een unieke vakantie hoeft men beslist niet naar Egypte, Israël, Tunis of de Canarische eilanden te gaan. De Voer streek ligt vlakbij, in België, ten zuiden van Nederlands Zuid-Limburg. De Voer streek is een gebied met verrassingen: men kan er volledig de mist in gaan, men kan er eindeloos dwalen door de dicht begroeide bossen, men kan er potvast komen te zitten. Maar verdwalen kan niet. Er zijn tal van voordelen aan de Voer streek verbonden. Om er enige te noemen: de rust (er zijn plaatsen waar men uren kan wandelen zonder iemand tegen te komen), prachtige natuur in heuvelachtig terrein, diverse oudheidkundige bijzonder heden o.m. uit de Romeinse tijd, goede verbindingen met grote plaatsen als Luik, Aken, Maastricht (als men tenminste een auto heeft). Een ding is er niet: luxe comfort, want de toerist heeft de Voer streek nog niet ontdekt luxe hotels uitbuiting moderne bouw grote steden wegwijzers Robert Loobuyck, secretaris van VW De Voerstreek, zegt er dit van: „Voor eerst een waarschuwing: wie luxe-ho tels zoekt en supercomfort, kome niet naar de Voerstreek. Die luxe-hotels, met stijve obers en onpersoonlijke be diening, bestaan bij ons (gelukkig!) nog niet. In plaats van supercomfort bieden wij de gezelligheid van onze pension netjes of van de huiselijke kring van mensen zoals u en lk, die u als vriend in huis zullen opnemen. Kortom, geen luxe, slechts het gewone comfort dat 'n huls in een dorp te bieden heeft. Van de andere kant geen uitbuiting, noch overdreven winstbejag". Weinig inwoners De Voerstreek ls maar een klein ge bied. Er liggen welgeteld zes dorpen en maar enige gehuchten. Die dorpjes Lg- gen alle langs een rustiek beekje of ri viertje. De Voerstreek ls rijk aan bron- De bron van de Veurs ligt in de lang- ete spoorwegtunnel van België (2515 m) bij St.-Pieterevoeren. De Voer zelf ont springt in St.-Pietersvoeren, vlakbij de grote forellenkwekerij van de familie Snoeck. Deze kwekerij kan men dage lijks bezichtigen. Zij ligt in het prach tig aangelegde park van de Komman- derle van het dorpje, een kasteel met een rijke historie. Verder ontspringt de Remeredaalbeek, en stroom er het riviertje de Gulp. De eenvoudige boe renhuisjes moderne bouw vindt men er weinig liggen vaak langs deze snel- stromende riviertjes. In 's-Gravenvoe- ren loopt de Voer vlak langs de hulzen. BIJ leder huls hoort een brug, om op de straat te komen. Het dorp 's-Gravenvoe- ren is het grootste van de zes Voer- streekgemeenten: 1300 inwoners. Op de tweede plaats volgt St.-Martensvoeren met 1000 inwoners, dan Moelingen met 700 Inwoners, Teuven met 600 Inwoners, Remmersdaal het 400 inwoners en St.- Pietersvoeren met 300 inwoners. Typisch voor de Voerstreek ls de stel le bergwand aan de ene kant van het dal en de zacht glooiende helling aan de andere kant. De stelle kant is vaak dicht begroeid met bossen, op de glooi ende helling liggen weiden of boom gaarden. De bossen zijn soms zo vol dat het paadje helemaal dichtgegroeid is. Veel mensen komen er dan ook niet. Zo ls het mogelijk dat men volkomen vast komt te zitten en geen herkenningspunt meer ziet, niet meer weet welke richting men uit moet. Maar verdwalen kan men er niet. Als men altijd maar de helling naar beneden volgt, komt men vanzelf weer bij een van de dorpjes of gehuch- Vanaf de oudste tijd en dan spre ken wij van de tijd van vóór de Romei nen hebben de bewoners van de Voer streek zich bij elkaar genesteld langs de riviertjes, om een eenheid te vormen en bestand te zijn tegen eventuele aanval len. Tegen de berghellingen vindt men ZIEN DE DOM VAN XANTEN NIET pensionnetjes twee campings wandelparadijs volkomen rust vissersdorado DE LIGT OOK BINNEN HANDBEREIK dan ook geen huizen of woningen. Daar om ls het ook voor de inwoners zelf altijd een avontuur om door de bos sen te dwalen. Wie van de natuur houdt, kan met volle teugen genieten; prach tige vergezichten, wandelpaden, en soms een unieke flora. De bodem van de Voer streek is namelijk van kalk; vandaar ook de vele bronnen. Maar men moet er zijn eigen weg zoe ken; wegwijzers zijn er niet. De wegwij zers die er zijn werden met teer be smeurd in de tijd dat het besluit geno men werd om de -Voerstreek bij Belgisch Limburg te voegen in plaats van bij de provincie Luik waartoe het tot voor twee jaar behoorde. De VW De Voerstreek is pas twee jaar actief. De eerste troef is een kaart van de streek door de VVV uitgegeven, een toeristische kaart waarop een net van wandelwegen is aangegeven, die voeren door bossen en weiden, langs de voornaamste natuurbijzonderheden. ge bouwen, kastelen en middeleeuwse boe renhoeven. Wil men toch met de auto gaan. dan staan op deze kaart routes die alle over geasfalteerde wegen gaan. Men moet deze routes wel precies vol gen. anders komt men voor verrassin gen te staan, 't Bordje: „Weg in slech te staat" betekent remmen om niet op een met^puntige keien en. diepe kui len bezaaide weg te belanden. Heeft men genoeg riMwrvebanden. dan kan men en passant nog een prachtig stukje natuur schoon meepikken. Deze wegen in slech te staat liggen voornamelijk in het ge bied van Veurs en Hagelstein. van Sin- nich en Opsinnich. Campings Behalve een zestal pensions en wat particulieren die kamers verhuren, zijn er twee prachtige campings in de Voer streek, de camping Rusticana bij Moe lingen, en „Bergzicht" vlakbij het ge hucht De Plank. In de buurt van Teu ven. „Rusticana" ligt prachtig beschut door een krijtwand van dertig meter hoogte, vlak langs het visrijke rivier- tje de Berwinne. Er is plaats voor 150 tot 200 tenten en caravans. De eigenaar heeft in de Berwinne een groot aantal forellen uitgezet zodat de kampeerders bij wijze van spreken vanuit hun tent kunnen vissen. De tweede camping doet zijn naam eer aan en ligt op een hoogte van 250 meter. Vanaf dit terrein heett men een uniek uitzicht op Nederlands „Klein Zwitserland", het Eupenerland, de Ei- fel en de Ardennen. Bij helder weer kan men zelfs de toren van de kerk van Vaals zien. Deze camping is praktisch onbeperkt wat het aantal kampeerders betreft. De eigenaar hoeft maar 'n paar palen uit de grond te trekken om er weer een terrein bij te hebben. Nor maal is er plaats voor ongeveer twee honderd tenten. Beide campings heb ben een winkel en een kantine. Doodse stilte Vanuit de Voerstreek kan men prach tige tochten maken naar de Ardennen, naar de Eifel, naar Nederland. En wat is heerlijker dan na een vermoeiende dagtocht naar de drukke toeristencen tra in het achterland, in de volkomen rust van de Voerstreek neer te strijken, in doodse stilte te genieten van de zons ondergang achter de heuvels, te luiste ren naar de roep van een late vogel, 't sierlijke spel te volgen van de witte ne velslierten met de boomtakken van het donkere bos... De Voerstreek ia uniek, goedkoop en dichtbij Tussen de Rijn en de Belgische grens ligt de Eifel. Ook al een gebied, dat binnen handbereik ligt en rust en ge zondheid In het wapen voert. Het is gespaard voor wol kenspuwende fabrie ken. Er is wel water, er zijn bossen en er zijn bergen. De natuuris niet veel veranderd sinds Karei de Grote de Ei fel als jachtgebied bezocht. Nog is de Eifel wild, rustiek, groots. De niens heeft er zich wel mee bemoeid, maar dit ls op bekwame wijze gebeurd, zon der afbreuk te doen aan het landschap. Wie niet al te scherp kijkt, zou menen dat de grote stuwdam in de Roer van zelf Is ontstaan, zo harmonieert hij met de omgeving. Niettemin ls de Eifel een modern re creatieoord. De wegen zijn een genot en niet voor niets heet de weg naar het Hohe Venn en Monschau de Him- melsleiter. De weg klimt naar de stad toe. Maar de toerist komt eerst bij Aken, waarvan men toch tenminste de dom en het stadhuis moet zien eer het overbekende maar nog bijna achttien- de-eeuwse Monschau wordt bereikt, dat weggedoken ligt in de rotsvallei van de Roer. Het enorme stuwmeer Schammenau- el moet men zoeken in het Hohe Venn, waar de boerenhoeven achter muren van beukenhagen beschutting hebben gevonden voor de koude noordenwind, Tegen die groene ruggen leunt het stuw meer dat ravijnen vult en schiereilan den vormt. Er is een „weg" uitgestip peld over het meer. Een kleine boot brengt de toerist van Rurberg naar Heimbach en vervolgens over het ri viertje langs de „wanden" die door Alpinisten zo graag als oefenterrein worden gebruikt naar Nidegger dat pronkt met het mooiste vergezicht over de Roervallei. Schilderachtig Nidegger is een zogenaamd Luftkur- ort. Daar zijn er meer van in de Ei fel. Schleiden ls er een en Gmünd en Blankenheim. Plaatsen, die de toerist wellicht niet zo bekend in de oren klin ken maar niet over bezoek hebben te klagen. De Ahr ligt er immers in de buurt en die slingert zich door een bui tengewoon schilderachtige vallei. En de kostelijke rode wijn komt van de hel lingen in de Ahrvallei. Voor jeugdigen misschien ook ou deren die van een wandelvakantie houden, die graag de wijde natuur in trekken en niet opzien tegen wat klim men en dalen, ligt in Blankenheim de oude burcht van de graven van Man- derscheid, die als jeugdherberg is lnge- Middeleeuwen Voor liefhebbers van het herleven van oude tijden is Münsterelfel een uitge zocht oord. Het stadhuis met de open galerij, de ruïnes van de burcht, de ty pische huizen, dat alles roept de Mid deleeuwen op. Rust en gastvrijheid zijn hieraan verbonden. In de noordelijke Eifel is die nog te vinden want de stad jes zijn niet zo groot en hebben niet zulk een accommodatie, dat er duizenden terecht kunnen. Mooi, vraagt u? Waarom zouden schil ders anders het stadje Kronenburg zo graag uitzoeken om hun talent in schil derstukken om te zetten? En dichtbij. Geen gejacht met een atuo, geen lange treinreis. Naast Limburg ligt al een buitenlands vakantieoord. En er zijn zelfs vakantievierders. die de fiets op de trein zétten en trappend de grens passeren om een anders-dan-andere-va- kantie te gaan beleven. Xanten met Domzoals een onbekende meester het in 15S4 schilderde. De stad is geheel veranderd, de Dom is yebleve De stroom toeristen trekt meestal aan de Beneden-Rijn Toorbjj- Pas in Keulen stopt men. Hier ziet de R\jn er wat lieflijker uit en de confrontatie met het grote aantal eeuwen oude bouwwerken wordt een weinig verluchtigd door de vrolijke levensaard van de in woners. Zo is het verklaar baar, dat de Dom in Xanten niet al te vaak wordt bezocht, hoewel deze, behalve de Dom ln Keulen, het belangrijkste sacrale bouwwerk van de Be neden-Rijn is. De kleine stad Xanten, waar de sagenheld Siegfried zfln jeugd doorbracht, was aan het begin van onze jaartelling van grote betekenis. Destijds heette zij „Castra Vetera" en was de versterkte legerplaats van de Romeinse veldheren, die van hieruit hun krijgstochten tegen het oostelijk gelegen Germa- nië ondernamen. In Xanten vonden ten tijde van de Ro meinse christenvervolging vele martelaren de dood. St. Victor, die met 360 geloofsgenoten ln een nabijgelegen amfitheater gedood werd, was èên van hen. Het graf van de heilige Victor pelgrimstochten. Maar pas ln 1263 werd de eerste steen ge legd voor het bouwwerk, zo als het er nu nog staat. Drie eeuwen werd eraan gebouwd. Pas ln de zestiende eeuw kon de Dom worden voltooid. In tegenstelling tot het slanke silhouet van de Keulse Dom met zjjn ongehinderd opwaarts strevende pijlers en bogen ziet men aan de Dom in Xanten de sfeer van de Benedenrljnse laagvlakte: de steenmassa's. Vooral door de vierkante hoofdtorens ziet de Dom eruit als een trotse burcht, temid den van vlakke landerijen. Dit is echter slechts één aspect van de kathedraal. Daar ^an de kerk gedurende enkele eeu wen gewerkt werd door een groot aantal beroemde bouw meesters. ontstond een menge ling van verschillende gothl- sche bouwstijlen. Zo doet het interieur van de kerk wijd, open en met z'n 23 altaren te vens een weinig speels aan. Weer een geheel andere in druk wekt de Dom vanaf de koorzijde. Dan zaet hij er breed, om niet te zeggen wel gedaan, uit. Steeds nieuwe as pecten komen naar voren. De kruisgang naar de kloostertuin ademt de rust en vroomheid van lang ven'logen eeuwen. Dit belangwekkende bouwwerk, dat meer dan 700 jaar de tand des tijds heeft doorstaan, werd in 1945, toen de geallieerden de Rijn overtiokken, voor vijf tig procent verwoest. Tien mil joen gulden kostte het om, de Dom in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Reste rende werkzaamheden zullen nogmaals 6% miljoen gulden etsen, een bedrag dat West- Duitsland gaarne opbrengt, om dit treffende voorbeeld van Duitse cultuur aan kunstken ners en leken weer in zijn oor spronkelijke schoonheid, te kunnen tonen. EN DE VOERSTREEK de Voerstreek vanuit Nederlanda-Limburg te Wil men bij aankomst in de Voerstreek inlichtingen, dan kan men terecht in Moelingen bij de douane. Daar zit de secretaris van V.V.V. De Voerstreek Wil men eerder inlichtingen over campings, pensions of particuliere verhuur, dan kan dat (alleen schriftelijk) aan VVV. De Voerstreek. Withuis 137. Moelingen Het V V V.-kantoor verzorgt geen reserveringen Tussen Nederlands-Limburg en de Voerstreek bestaan verschillende grens overgangen waar geen douane aanwezig is. Wandelaars en fietsers mogen vrij gebruik maken van deze overgangen. Er is wel controle op deze wegen, voor het merendeel bospaadjes. Voor bromfietsen en auto's zijn er maar twee legale grensovergangen: bij Eysden-Moelingen en bij Hoogcruts-De Plank. Bij een bezoek aan de Voerstreek ls het aan te raden bij de grenswissel kantoren geld te wisselen. De restaurant- en caféhouders in de dorpjes nemen voor het merendeel geen Nederlands geld aan. Bij belde genoemde grens overgangen Is sen grenswisselkantoor. is vakantiespreiding voor Het lukt nog niet erg met de vakan tiespreiding. Het zal ook wel een eeuwig probleem blijven. Hoewel, de Stich ting Recreatie ziet er toch wel wat ln. De directeur, de heer J. Swart, is van mening dat we op de goede weg pra resulta ten bleven uit. Maai' we blijven er op hameren en kre gen de overheid zo ver. dat de SER om advies werd ge vraagd. Dat luidde: vakantiespreiding is geleeld, dat alles ir, hei werk zou worden gesteld om de zomervakantie 1966 op de lage e scholen op Juli te laten beginnen Niet alle scholen hebben zich hieraan ge.iouden. In Den -laag. Haarlem. Den Bosch. Rotterdam, Arnhem en Maastricht bijvoorbeeld beginnen de vakanties een of twee weken later. Dat had tot gevolg, dat het bedrijfsleven dat had toegestemd in uitvoering van het advies om de vakan tie te spreiden van 1 juli tot 15 augustus, hierin minder hei Izag als het onderwijs gaa' torner. aan de eei-ste Juli. Men is er op het ministerie niet gelukkig mee en staatssecretai"is Grrsheide heeft gesteld dat in overweging genomen zal moeten worden de schoolvakantie wettelijk te regelen indien het op baris van vrijwilligheid gem voldoende effect sorteert Er wordt al gewerkt aan maatregelen voor 1967. Dat is in elk geval een winstpunt". Intussen is het nog niet zo ver Maar de Stichting Recreatie ls niet voor een gat te vangen Daar kijkt men al naar ..Juni-vakantiemaandeen activiteit die vorig jaar niet zonder resultaat is gebleven Reden, waarom men er dit jaar weer pro paganda voor maakt Deze actie wordt ondersteund door affiches, die de voordelen van juni als vakantiemaand niet onder stoelen of banken steken meer kans op zon. nie- zo vol. langere dagen, minder vakantieverkeer, minder kans op regen, natuur mooier, gemakk'elijker onderdak en vaak goedkoper Dat liegt er allemaal niet om. Voorts is het boekje „Juni-vakantietips" gratis verkrijgbaar bij de Stichting (Kerk hof laan 11a, Den Maag», aan alle stations en A.N.W B-kantoren. Het. boekje bevat een groot aantal tipe. gerangschikt naai' provincie Er kon uiteraard onmogelijk worden gestreefd naar volledigheid, maar er staat zoveel in. dat zij. die in de gelukkige omstandigheid verkeren in Juni ln eigen land met vakantie te kunnen, moeite «uilen hebben te kiezen uit de overvloed.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13