woninginrichting Jmaakverandering bij Lente en schoonmaak DOE IETS AAN EW GANG! DONDERDAG SI MAART 1966 DE TJITDSE COURANT PAGINA 9 JONGERE MENSEN WILLEN GRAAG IETS O U D S Het naderende voorjaar drijft lenig huisvrouw tot een gron- lige herziening van het interieur jn haar woning. De activiteiten eginnen bij muren en plafonds, ie nodig een streekje verf of Biederyneiereetkamerstoelen bij een\ envpiredranktafel, in combinatie met antieke petroleumlamp. schikt voor de arote ic ander papiertje moeten ebben. In de meeste gevallen ornt de nijvere schoonmaak- ,ter echter niet verder dan de landen die haar woonruimte msluiten. Alle meubels krijgen etuurlijk een extra-boenbeurt. e worden van hun vaste plaats ehaald en op een andere ma ler ingedeeld in het vertrek, lerdoor alléén al krijgt de inter een fris gezicht. Kleine lekjes, die anders nog wel ins over het hoofd worden ezien, ontsnappen nu niet aan et immer wakend oog en de opdoek van de schoonmaak- ler. Wanneer echter man en rouw tot de slotsom zijn ge- omen dat er toch maar het en en ander moet worden ver- ngen door' iets nieuws, ge- lurt dat in deze maanden, rmers, welk jaargetijde leent Ich er zó voor als de lente? Ma nieuws ln huis. Maar wat? Wel- stijl? Daar wordt flink over gedubd, nmaal bij de woninginrichter wordt nog moeilijker om een keus te n. Zo'n veelheid van stijlen en lljkheden Is daar uitgeètald, dat 't topgrage paar duizelt. Maar gelukkig er de deskundige verkoper, die graag in advies wil dienen. Zodat de klant Dslotte toch tevreden de winkel ver at. Waarmee? We hebben ons licht opgestoken bij kele bekende woninginrichters in den Vermageren door zuurkool )enk eraan, dat niet alleen uw huis, ar ook de mens vaak een voorjaars- loonmaak nodig heeft om de paar ex- ponden, die u er deze winter door stevige Hollandse winterkost bijge- igen heeft, er weer af te krijgen, os per week een fruitdag (appelen en aasappelen) doet wonderen. Maar t een zuurkooldag heeft een snel en indlg effect. U mag die dag twee tot e pond rauwe en in water gekookte irkool eten, maar niets anders. Als keen lekker glaasje zuurkool- Vegen zonder bukken )e grote voorjaarsschoonmaak staat or de deur. Gordijnen wassen, tiaar buiten, kasten schoonma- aan de orde van de dag. Avonds is mevrouws rug gebroken de volgende dag kan zij niet meer eken. Maar dank zij een Duitse fa- cant, kan zij blijven vegen. Hij cht een stoffer en blik in de handel, irvan de steel van het blik 85 cm g is, die van de stoffer 80 cm. Zo i de vermoeide of bejaarde vegen der te bukken. Aan de steel van het c ls een haak bevestigd, waarvan de ffer hangt. Ook in Nederland is de- stoffer en blik op verschillende atsen te koop. 5een voetenvegen meer een voetenvegen meer en toch geen voetstappen in de hal, de gang of v lichte tapijt. Dit is thans in En- and mogelijk. eel eenvoudig is de oplossing: een rmat, die alle stof en vuil onge- kt van de schoenen trekt, zodra u >ver wandelt. De naam is: de Nieuwe ider Schildwacht deurmat. Het los- 11 kan vervolgens uit de mat ge it worden. Zij dient Iedere drie maan- opnieuw schoongemaakt en weer :tiveerd te worden. Prijs (in Enge- ongeveer 25 gulden; schoonma- en reactiveren 5 gulden per keer. lande. Over het algemeen neemt de be langstelling voor het „antieke" of klas sieke meubel toe. Vooral jonge mensen willen graag iets „ouds" in hun nog in te richten home. Wel begrijpelijk, wan neer we bedenken dat de meeste jon ge gezinnen in een flat huizen. Plat, dat wil zeggen beton, glas, allemaal dezelf de woningen boven en naast elkaar. Een beetje romantiek fleurt het interi eur op. En wat is er romantischer dan het oude meubel? Het hoeft heus niet allemaal „echt' antiek te zijn. Ook meubilair uit groot moeders tijd kan het nu weer heel goec doen. Vraag het maar eens aan de inkopers van oude inboedels. De gegadigden hun spulletjes zijn mensen, niet ouder dan dertig jaar. Zij strelen het romme lig uitgestalde met handen en ogen. De koperen pot, de oude koffiemolen, het stoofje van grootmoe, het kristallen bowlstel en de koetslamp. Van het antiekzaakje en de quasi- tiek handelaar terug naar de woningin richter. Hier geen antiek, maar wel klassiek. Bijvoorbeeld meubels in de stijl van Louis XVI, Louis XV, empire biedermeier. Het zijn ook hier de jonge mens die „baanbrekend" werk doen. Vóór de oorlog '40-'45 was het meubel met de zogenaamde flespoten bij de ou deren zeer geliefd. De poten moesten dan ook nog zijn voorzien van kunstig snijwerk. De jeugd reageerde hierop met een enorme belangstelling voor en vraag naar het chroommeubel. Zeker vijftig fabrieken in ons land legden zich toe op de vervaardiging van dat meu bel. Na de oorlog waren er nog zo'n acht over. De jeugd-van-toen was inmid dels ook ouder geworden. De mening van een nieuwe generatie drong zich op. MODERN Het moderne meubel, strak van lijn en vorm, praktisch en zonder veel bom barie, maakte enkele jaren geleden veel furore. Op dit moment is de ver koop daarvan al veel minder. Onder de gegadigden voor het moderne meubel telt de woninginrichter minstens een zelfde aantal ouderen als jongeren. Dit althans wat „modern in de woning" betreft. Het interieur van het kantoor- van-nu bestaat uit meubel-van-nu. Zakelijke strakke stoelen en tafels. In de eetkamer echter biedermeier. „U staat er van versteld zoals dat gaat op het ogenblik. We verkopen iedere een eetkamer in die stijl", ver trouwt een woninginrichter ons toe. Veel interesse is er ook voor empire. HOUTSOORTEN Wat de houtsoorten betreft. Was er zo'n jaar of zes geleden veel vraag naar teak, vandaag is palissander in. Kleu ren? Vroeger groen, bruin en beige. Daarna terra. Nu oranje en andere fel le tinten. Van groot belang bij de keuze van 't meubelstuk zijn de bouw en indeling van de woning. Gebleken is dat ook de tele visie de mensen inspireert bij de aan koop. Bewust en onbewust wordt men via het kijkkastje beïnvloed. Heel (nou ja in ieder geval, half) Ne derland heeft bijvoorbeeld Mies Bou- man in kerstsfeer gezien. Zij presen teerde een amusementsprogramma zit tend in een moderne lederen fauteuil. Talrijke brieven gingen er na afloop van het programma naar Hilversum. Men wilde weten waar die stoel te koop was. De briefschrijvers waren zich be wust van de invloed. Nog algemener komt het voor dat zo'n stoel ergens in het achterhoofd blijft „hangen". Wanneer men zich dan na verloop van tijd een stoel wil aan schaffen, komt dit beeld weer voor de geest, en wordt hierdoor de keuze be- invloed. geven werk aan doe - het - zeivers Neem de kwast in eigen hand Op vr(je zaterdagen en snipperdagen wordt er gespit, ge spijkerd en geschilderd. Vooral nu de lente er is en de schoonmaak dreigt, valt het zelfs huisvader wel eens op, dat die plint, dat kastje of een muur een nieuw kleurtje mag krijgen. En dan zijn wij bij de vraag gekomen: Hoe doen wij dat? Waarom ls er die rage om zelf de kwast in eigen hand Voor de oorlog, was de huisschilder een vaste gast, er een nieuw kleurtje moest worden aangebracht. Br was ln die tijd ook nog geen gemakkelijke „doe-het-zelf verf" te krijgen, alleen olieverf en „Japanse lakken". Na de oorlog is dat allemaal eerst geleidelijk radicaal veranderd. De mensen van nu houden van afwisseling en vinden het prettig om na verloop van tijd eens een ander tintje te zien. Zij maken hun eigen keus en vinden het zonde om hun geld uit te geven aan een dure schilder, terwijl ze het zelf wel willen proberen. Het bezit van een eigen woning na de oorlog sterk toegenomen stimuleert ook in sterke mate de kwast en de hamer ter hand te nemen. Een groot voordeel is voor de „nieuwe" en huidige huisschilders, dat het materiaal gemakkelijk ls te verkrijgen; de verf, die de glanzende verf- wlnkels, uitgebreid ten toonstellen, is van goede kwaliteit: zij vloeit lekker, laat geen strepen achter en droogt sneL Voordat u echter de overall gaat aantrekken eai de kwast al wil indompelen: Het is beslist noodzakelijk, dat u zich eerst deskundig laat voorlichten door huisschilders, die zelf verflakken verkopen of door de eigenaren van verfwinkels, die een gespecialiseerde afdeling met lakken hebben. Doet u dit niet, dan wacht u vaak teleurstelling en een hoop financiële lasten. BINNENSHUIS De meeste „doe-het-zelf'-schilders werken binnenshuis en voor dit binnenwerk de volgende raadgevingen: a. Eerst de oude verflaag vetvrij maken met ammoniak, die nogal brandbaar is en riekt. Dit noemt men het zogenaamde afbijten. Tegenwoordig is er ook verkrijgbaar een oplos middel, dat uitstekend ontvet, onbrandbaar en reukloos is. Dit middel tast de oude verflaag sterk aan, zodat er niet hoeft te worden geschuurd, wat na ontvetting met ammoniak wel moet worden gedaan. Brand nooit de verflaag eraf, want een brandje is zo ontstaan. Haal er anders een vakman bij. Pas op voor brandbare afbijtmiddelen, Mors niet op kleren of lichaam: het vreet in. b. Wanneer dc oude verflaag is „afgebeten", was dan de „ondergrond" met water af om de vetbestanddeeltjes, die in het afbijtmiddel zaten, te verwijderen. c. Breng op de schone „ondergrond", die nu is ontstaan, grondverf aan en maak met plamuur of een ander vulmiddel de oneffenheden gelijk. Is. de grondverf droog, dan schuren, liefst vochtig. Na het schuren: met een droge doek over het „gegronde" stuk wrijven om de eventueel vastgekoekte stof deeltjes te verwijderen. d. Daarna weer gronden: met grondverf of met verdunde (15 S. 20 procent) glausverf Wanneer u primaire en donkere kleuren, wilt hebben, dan' is het aan'te bevélen om met verdunde verf Vandezelfde kleur natuurlijk te gronden. e. Hierna weer schuren, maar nu wel oppassen niet door de laklaag heen te stoten. Anders ontstaan er doffe plekken, die men steeds blijft zien. Wanneer die is gebeurd, kimt u de eigenlijke verf aanbrengen met rustige en gelijke halen. TIPS Wilt u uw kamer of meubilair verfijnen, gebruik dan zijde- glanslak (satin) in plaats van hoogglanslak. De hele proce dure blijft dan hetzelfde, maar de tweede keer moet wel wor den gegrond met verdunde hoogglanslak, dus niet met ver dunde ziideglanslak. Denk wel aan dezelfde kleur bij het voorlakken! Bent u van plan om de keuken of de badkamer te gaan op- Af enige haar echtgenoot. Er Is een oud gezegde dat ons wil doen geloven dat de eerste indruk de beste is. Dat is natuurlijk niet helemaal waar, ina het is een feit dat uw gang of hal toch e bepaalde Indruk inaakt op de mensen i u om de een of andere reden bezoeken. Zelfs de man-met-veters die niet verder komt dan de drempel zal een indruk r nemenNu is het echt niet de bedoe ling dat u de ingang van uw huis vol propt met wild gedrapeerde wanddoeken, kóperen snuisterijen, Delfts blauw soortgelijke zaken. Die tijd hebben i gehad. We zoeken meer naar een gulden middenweg; gewoon gezellig en tegelijk praktisch. De gang van een pas gebouwd flatje heeft mee dut alles nog nieuw is, maa dikwijls zijn de gekozen nfaterialen e de afwerking erg sober. Vaak te sober., De ingang van huizen-op-leeftijd maakt meestal een ouderwetse indruk zowel in gloednieuwe als in stokoude gangen wel iets te doen. Eerst de vloer. De vloer Een ouderwetse granieten vloer of een moderne gladgestreken betonvloer is ge schikt voor verschillende materialen. Wordt uw gang druk belopen of hebt u vrijstaand huis met een tuin dan kunt u het beste linoleum nemen. Met 'n biesje of blokje in een andere kleur kunt gang een decoratief aanzien geven. Een loper is dan niet meer nodig. Is uw gang wat smal dan leunt u hem breder laten lijken door dwars of schuin geleg de stroken inafwijkende kleur. Linoleum vraagt heel weinig onderhoud als u de waspot maar goed wegstopt en geen schoonmaakmiddeltjes gebruikt waarin was is verwerkt. Alleen een schrale was beurt geven als door wrijven de zijde achtige glans niet meer terugkomt. Woont u in een hooggelegen flatje, in in huis aan de straat en hebt u een rus tig gezin dan kunt u overwegen de ste- vloer van uw gang met tapijt te be leggen. Bijzonder gezellig en uw gang lijkt daardoor ruimer en moderner dan met een smal lopertje. Voor dit doel ko- vooral plaktapijt en vilttapijt in aanmerking Vilttapijt is ook verkrijg baar in tegels die los worden gelegd. U kunt deze tegels verwisselen en daar door plaatselijke slijtage voorkomen. Over nat schoeisel behoeft u zich geen zorgen te maken want modern tapijt kan beter tegen vocht dan tegen droogte. Trapbekleding Linoleum en plaktapijt zijn ook gfr Jt. WHÊÊÊÊÊ Gemoderniseerde gang. Deuren zijn vlak gemaakt met hardboard ouderwetse granieten vloer is beplakt met linoleum in twee kleuren. schikt voor het bekleden van uw trap. De kwetsbare voorkanten van de treden worden dan afgewerkt met een plastic trapneus of en dat vinden we echt mooier met een smal latje van hard hout. Linoleum is op een trap vrijwel on verslijtbaar en plaktapijt gaat wat dit betreft ook jarenlang mee. We hebben niets tegen een mooie brede traploper, maar dan moet u een heel goede kwali teit nemen anders geeft deze stoffering alleen maar narigheid. In de meeste vooroorlogse huizen zijn de wanden van de gang gewit meter vanaf de vloer bevindt zich dan een lat waaronder zoiets als een lam brisering is gemaakt. Laat deze latten wegbreken, de muren bijwerken en be- knappen, weest u zich er dan van bewust, dat deze ruimten andere eisen stellen dan gewone kamers in uw huis. De con dens, die meestal in keuken of badkamer hangt, kan een gevaar betekenen voor het schilderwerk. Dek daarom de raamzijden goed af en sla tijdens het „gronden" geen plekje over, anders dringt het vocht in het hout en ontstaan er later barsten in de verflaag. Vaak wordt bij het schilderen van badkamers en keukens gebruik gemaakt van de zo genaamde „ademende verf", een verf, die namelijk niet geheel luchtdicht afsluit. Van het grootste belang is echter om voor een goede ventilatie te zorgen, want uit de praktijk is al gebleken, dat zonder ventilatie de „ademende verf" de condens niet kan weerstaan en barsten gaat vertonen. Óp miuren alleen schilderen, wanneer oude kalMagen ver dwenen of versleten zijn. Op oude verflagen alleen synthetische muurverf aanbrengen. De „voorbehandeling" blijft hetzelfde. BUITEN Zoals bekend woTdt er meestal binnenshuis geschilderd, maar zeker nu die lente komt, kan er ook buiten worden geschilderd De „doe-het-zelf'-schilders wagen zich niet zo gauw buiten, maar de laatste jaren komt het meer in zwang. Soms gaan hele buurten gezamenlijk die verf en ander materiaal (kwasten trappen, etc.) kopen om met elkaar hun woningen een goede beurt te geven. Vergist u zich niet: het huis van buiten schilderen dient niet op de eerste plaats ter verfraaiing, maar tot bescherming van het houtwerk. op' dezelfde wijze'als b'ij*het schilderen binnenshuis. Bij het plamuren moet goed op gaten, scheuren en oneffenheden worden gelet. Neem geen lichte pasteltinten, want die gaan onherroepelijk verkleuren. Nogmaals: laat u bij de keus van de kleur leiden door advies van deskundigen. TIPS Schuurtjes, kippenhokken en garages kunt u beter niet lak ken, gebruik daarom buitenbeits. Zit er een laklaag op deze eerst sohoonmaken en dan pas beitsen. Menie ijzer met loodmenie; niet met ijzermenie Wilt u succes hebben bij het schilderen van uw eigen huis, gebruik dan goede kwasten en deugdelijke verf maar op de eerste plaats: ga niet zo maar beginnen, laat u eerst voor lichten door'een deskundige. EERSTE EXDRllK IS DE BESTE plak ze van plint tot plafond met plastic- leer of p.v.c.-behang. Dit zijn materialen die u onbeperkt nat kunt afnemen. Woont u in een oud huis dan zullen de gangdeuren uök wel om een opknappertje vragen. U kunt ze zelf vlak maken met 'n plaatje hard board. Neem de plaat rondom twee cen timeter kleiner dan de deur en vergeet vooral niet de achterkanten van de pla ten een dag of nacht van te voren fïink nat te maken. Door drogen zullen de pla ten na het aanbrengen mooi glad trekken en blijven. Garderobe In uw gang moet natuurlijk een gele genheid zijn om jassen op te hangen. Neem vooral een strakke, moderne kap stok of betimmer een stuk wand met hout en schroef daarop een aantal ha- keru Voor de kinderen plaatst u twee ha- drie haken een flink stuk lager. De ruim te boven deze haken kunt u benutten voor een spiegel en dan liefst met een schapje of lade eronder. Een Philinea- buisje (geen t.l.) boven de spiegel en uw garderobewand is klaar. In oude huizen bevinden zich in de gang soms werkkasten, meestal onder de trap. Soms is van zo'n kast met weinig moeite een garderobe-nis te maken. Hoeden worden weinig meer gebruikt en in de meeste gevallen zal een plank of rekje hiervoor dan ook niet broodno dig zijn. Is uw gang nogal klein, maak de „kledingberging" dan vooral niet groter dan werkelijk nodig is. Als u de kapstok of welke oplossing dan ook al léén gebruikt voor de kleding die u da gelijks nodig hebt, zijn minder haken nodig dan u denkt. Uw gang zal daar door ruimer en minder rommelig lijken. Als u eenmaal zover bent zullen zich in een oud huis nog wel andere probleemp jes voordoen. We denken aan nieuwe deurkrukken, de trapleuning en de voor deur die door al dat moderniseren nog ouder gaan lijken dan ze al zijn. Die krukken geven weinig moeilijkheden, maar wat de rest betreft moet geval voor geval worden beken. Soms kan een voordeur worden opgeknapt door de hou ten panelen door glas te vervangen of door de deur aan belde kanten, vlak te maken. Bij sommige trappen ls het vol doende de druk bewerkte stijlen te ver vangen door strakke ronde. In andere gevallen zal het goedkoper zijn een eenvoudige ijzeren leuning aan te brengen. Kokosmat 't Belangrijkste zouden we bijna ver geten namelijk de ruige cocosmat. Deze matten worden meestal te klein geno men. Wilt u de vloerbedekking van uw gang netjes houden, neem dan een ruige deurmat van 80 bij 100 of 100 bij 100 cm. Natuurlijk maakt u vooraf een plan dat u zonodig in gedeelten laat uitvoeren. Vergeet vooral niet daarin een nieuwe lamp op te nemen. Ook lampen zijn ge voelig voor mode. Laat de ruimte het toe, zet dan 'n klein bankje of een ge zellig tenen mandstoeltje in uv) gang. Misschien is er ook plaats voor een klein ladenkastje. En als dan alles kaar is en u de deur opent voor uw gastendan wordt de eerste indruk beslist de aller- Goed advies van Goed Wonen Wie voor dc inrichting van zijn huls, een onbevooroordeeld advies van een be langeloze partij wil hebben, kan terecht bij de Stichting Goed Wonen, een gnoten- deels door de overheid gefinancierde In stelling die zich geheel toelegt op voor lichting over woninginrichting. De stichting is gevestigd in Amster dam, waar men monsters van alle in ons land verkrijgbare artikelen voor de woninginrichting kan bekijken en waar men u er alles over kan vertellen. Het is ook mogelijk aan de hand van een plattegrond van uw huis deskundige adviezen te verkrijgen van een blnnen- huisarchitect(e). De stichting vraagt daarvoor slechts een kleine vergoeding. Er bestaan plannen om te komen tot een voorllchtingsauto, die het land rond rijdt, maar zover is het nog niet.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9