Russisch circus naar Nederland Vakbeweging van studenten uit NSR i©ster SVB politiek steeds linkser Impresario Jan Kersten: Nederland maakt circussen stelselmatig kapot". In Moskou is alles om elf uur gesloten, p die manier oet je wel ezond leven Winterwerkloosheid I bouwvak neemt toe s de minister eschrokken? Voor fonds O. en S. ruimere middelen Doe-het-zelf werd zie-het-zelf! Met z n vieren in auto samen naar het werk DONDERDAG 31 MAART 1966 DE LETDSE COURANT PAGINA 6 PAG-IN—DAG-UIT—DAG-IN—DAG-UIT-DAG-IN—DAG-UIT—DAG-IN—DAG-UIT IMPRESARIO JAN KERSTEN aiet er geen gat meer In: als het aan hem ligt, krijgt Nederland nooit meer een inter nationaal circus binnen zijn benepen grenzen. Hij heeft indertijd Krone naar ons land gehaald: drie treinen vol ar tiesten, dieren en materiaal. Een grandioos beestenspul, dat tienduizenden guldens per dag opslokte. Het is geweest, het komt niet terug. Vanmiddag heeft hij twee vererende uit nodigingen met grimmig pessimisme afgeslagen: de brieven aan de directies van Franz Althoff en het grootste Italiaanse circus zitten in zijn binnenzak. Twee langwerpige bewijzen van vaderlandse onmacht, die hij straks per expresse zal wegwerpen. Spijtig, maar het kan niet anders. De gouden tijden zijn ver bleekt, de schetterende fanfares zijn overstemd door de beul van de beat, die met zijn jankende gitaren en beukende drums de lakens uitdeelt. De Russische trapeze-artiesten ko men schaatsend de piste binnen en worden ■vandaar met hun instrumenten van de ijsvloer naar de hoge koepel van het Moskouse staatscircus gehesen. Het is de eerste maal in de geschiedenis van het circus, dat circuskunst en ijsshow onder één noemer zijn gebracht. tOSHR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naar wij vernemen zal 'n nieuw bestuur van de Nederland se Studentenraad (NSR) worden gefor meerd, waarin geen leden van de stu- dentenvakbeweging (SVB) zijn opgeno men. Grote meningsverschillen tussen het Nederlands studentenakkoord (NSA) en de progressieve studentenor ganisatie (PSO) enerzijds en de SVB j- Hij zegt: „Een echte grote artiest, clown van klasse, een luchtnum- dat zijn weerga niet kent, mag pas het voetlicht, als er twintig procent frmakelijkheidsbelasting wordt be- ild. Maar een dansgroepje en quasi- [unstenaars met lange haren en onge- rt tassen gezichten kunnen morgen bij de ilnister aankloppen voor subsidie. Al- .f. irlei vormen van kunst worden hier unstmatig in. het leven gehouden, om-, at het volk er zelf ?p.p.n stuiver vnnr at het volk er zelf geen stuiver e 7er_- heeft. Mijn stelregel is altijd ge- 'eest: „Als er geen belangstelling is, an ls er ook geen behoefte." Aan het Ircus was wel behoefte, maar dat heb- 5 en ze kapot gemaakt. Dat wordt in ons ,nd nog steeds als een minderwaardig tnusement in een hoek getrapt. Daar »lt voor een lmpressario niet meer te- Bnop te boksen. Krone had alleen al 168 pofdieren en het transport kostte 3000 a Ulden per keer. Daar kwam per speel- i_ ig nog eens 3000 gulden belasting bij 1 anderhalfduizend voor reclame en kploitatle. Als de tent bomvol zal met zat je 's avonds nog tegen Diepvrieszwaantje in de piste van het Russisch staatscircuseen gladgepolijste stunt, die het hooggeëerd publiek staaft in hun meningdat Rusland in presentatie van de onvervalste circuskunst vele Spoetniklengten voorsprong heeft op andere landen. verlies mille aan te kJj- En Boltini, hoe verklaart hij het on dubbelzinnig succes van deze vader landse circusversierder T Mag Jan Kersten daar eerst met per missie .om glimlachen En mag hij daar- TRECHT (ANP) De geregistreer- arbeidsreserve (werkloze mannen mannen, werkzaam op aanvul- e werken) in de bouwnijverheid roeg eind februari 16.595 personen '57 aanvragen). Een jaar geleden de arbeidsreserve 10.042 en werd irgeefs om 8.117 bouwvakkers ge- agd. De werkgelegenheidssituatie ls duidelijk ongunstiger dan een jaar 4 leden. Dit meldt „Op de steiger", het I id van de Nederlandse katholieke Hd van werknemers In de bouwnij- 4 fheid St.-Joseph. I olgens drs. P. J. Jansen, economisch seur van St.-Joseph, dient de voor- I nste oorzaak van werkloosheid ih bouwnijverheid gezocht te worden ln I vergunningenbeleid en hij heeft de indruk dat de minister er toch wel enigszins van geschrokken ls. Dit zou dan de verklaring kunnen zijn voor het feit, dat in de eerste twee maanden van dit jaar voor bijna 30 pro- cént, meer bouwvergunningen zijn ver leend dan in de overeenkomstige perio de van het vorig jaar. Het is mede om deze reden, dat wij de ontwikkeling van de werkgelegenheid in het komend voorjaar niet pessimistisch inzien. De laatste jaren hebben ons wel dui delijk gemaakt dat de beste remedie 'te gen winterwerkloosheid in de bouw wat overspanning op de bouwmarkt is. De vanzelfsprekendheid, waarmee men deze overspanning en daarmee de winterwerkloosheid aanvaardt, baast en verontrust ons enigszins. Zou het niet gewenst zijn, dat men aandacht ging besteden aan de rechts positie van de bouwvakarbeiders, die door deze min of meer bewust gecreëer de werkloosheid worden getroffen?, vraagt het blad van de katholieke werknemers ln de bouwnijverheid rich af. sen ferme slok van zijn Underberg en om de laffe smaak weg te spoe len? En mag hij dan ook nog zeggen, dat de verrichtingen van Boltini niets meer met circus te maken hebben „Die man heeft zes ondervoede paardjes en een paar leeuwen, die 's avonds rustig op je schoot naar de televisie kunnen kijken. Als je tegen die beesten zou zeg gen, dat ze roofdieren zijn, zouden ze zichzelf een ongeluk schrikken. Boltini is een kermisfiguur, die met evenveel liefde zes tractoren in de piste presen teert ais een tijgernummer". Houdt deze minoloog in mineur nu au tomatisch in, dat Jap Kersten zijn cir- cuspak voorgoed heeft uitgetrokken? Een voor de hand liggende veronder stelling, maar wie deze grijze, rustelo ze wegbereider kent, weet. dat zijn bloed bij voorkeur kruipt, waar het niet gaan kan. IJs en Siberisch weder die nende zal hij dan ook in oktober het le gendarisch Staatscircus van Rusland het hooggeëerd Nederlands publiek presenteren. Hij is zojuist uit Moskou teruggekeerd met de contracten in zijn zak en een laaiend enthousiasme, dat hem nu vóór in de mond bestorven ligt. Hij zegt: ,Jk werd opgewacht door ie mand van het ministerie van Cultuur, waar alle Russische circussen onder ressorteren. Er zijn in de hele' Sovjet unie zo'n driehonderd officiële staats circussen. waar uitsluitend topartiesten werken. Die mensen ioorden opgeleid in de grote circusschool van Moskou en alleen de leerlingen, die barsten van ta lent komen door het eindexamen. Ijsbaan Het circus, waar ik de show zag. ls in geweldig gebouw met 3000 zitplaat- n. Besproken uitverkocht tot 1 mei. Mag ik u even spreken. Maar het pro gramma is er ook naar. Stel je voor: de piste bestaat uit een complete ijs baan en alle nummers worden op de schaats uitgevoerd. De trapezewerkers hangen met schaatsen aan in de lucht. Het hoogtepunt voor mij was een ijs- hockeywedstrijd tussen twee beren- ploegen. Eigenlijk moet ik zeggen: één van de hoogtepunten, want een echt slap nummer, een opwarmertje zit er niet in. Die beren spelen met een fana tisme, dat byna griezelig is en als je ziet, boe ze met hun stick uithalen en de puck feilloos ln dat doel kwakken, kr(jg jP het gevoel, dat er gewoon ke rels aan het werk zijn, die een beren vel omgedaan hebben. Het geheim van die dressuur is, «lat een beer, die zijn puck achter de vijandelijke doelman gooit, een suikerklontje krijgt en daar voor doen ze een moord. Ik heb adem loos zitten toekijken en toen aan het slot het circusorkest ook nog eens op de schaats voorbij kwam glijden, was Ik niet eens verbaasd meer. Bij bet circus van Moskou Is nou eenmaal alles mo gelijk. trein vervoerd. Alleen dat transport gaat al zo'n slordige 150.000 gulden kos ten en de vaste kosten per speeldag zijn begroot op 25.000 gulden. Het zit er dan ook dik in, dat wë er geen stuiver aan over houden, maar datzelfde geldt ook voor de Russen. Ik heb de onder handelingen gevoerd met Bardian, die generaal-directeur ls van het ministerie van Cultuur en achteraf kan ik alleen maar zeggen, dat ik nog nooit zo pret tig zaken heb gedaan. Ik heb tegenover heel wat circusdirecteuren gezeten en dan was het uren slimmigheidjes ver kopen, om de prijs te drukken. Bij die Russen is daar geen sprake van: dat is de prijs en al komt de koningin zelf, dan valt er nog geen roebel op af te dingen." Jan Kersten heeft in Moskou ook tus sen de circusbedrijven door een voor stelling bijgewoond van het koor van het Rode Leger. „Man, man, wat die kna pen presteren, is het absolute einde Als ze met die balalaika's beginnen, wordt zelfs de grootste nucliterling nog koud. Ik ben dan ook meteen onderhan delingen begonnen om ze naar Neder land te krijgen. Dit moet een succes worden." Gouden daken Voor de rest heeft 'hg zijn Russisch avontuur opgevuld met de bekende toe ristische hoogstanden, rondrit door de stad, bezoek aan het Kremlin en over vloedig kaviaar eten. Het graf van Le nin heeft hij gelaten voor wat het was, want er stond een rij van zeker dui zend geduldige Russen voor en de tem peratuur bedroeg 35 graden onder nul. ,,Ik heb wel die koepels van het Krem lin aandachtig bekeken", onthult hij, „allemaal zuiver goud. Ik heb nog een momept overwogen, of het de moeite waard was om me in Moskou te laten omscholen tot loodgieter." Betaalbare zaak Tijdens zijn bliksemverblijf in Mos kou heeft hij ook ontdekt, dat de le vensstandaard van de Russen zichtbaar hoger lag, dan Westerse spreebuizen hem in het oor hadden gefluisterd. De restaurants zitten barstens vol als ik restaurant zeg, dan bedoel ik niet een tentje met dertig tafeltjes maai len, waar zo'n tweeduizend eters t lijk terecht kunnen. De wodka is uiter aard bespottelijk goedkoop, maar de rest van de maaltijd is echt een taaibare zaak. De pest is alleen, dat na elven alles gesloten is. Zelfs op je hotelkamer kun je dan geen fles mine raalwater meer krijgen. Ik zat in een kamer met bad voor veertien gulden en de verzorging was geweldig. Maar tot elf uur 's avonds. Op die manier worden de Russen ge woon gedwongen om stuitend ge zond te leven". Minister kan geen herstemming bevelen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Smallenbroék (Binnenlandse Zaken) heeft, gisteren ln de Eerste Kamer naar aanleiding het fiasco met de slemmachine op 23 maart verklaard, dat hij geen bevoegd heid bezit om aan de colleges van Pro vinciale Staten ongevraagd aanwijzingen of adviezen te geven omtrent een even tuele herstemming. De provinciale orga nen dienen daar zelf over te beslissen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het ontwikkeling®- e saneringsfonds voor de landbouw krijgt meer armslag. Alle aanvragen voor de ontwikkeling van de boerenbedrijven e bouw van montagestallen, die goedkeuring van het fonds krijgen, worden ook g©. financierd. Volgend jaar kan het fonds rekenen op een bedrag van rond 50 miljoen Deze toezegging deed minister Bies heuvel van Landbouw gisteravond in de Tweede Kamer, nadat de KVP-er ir Lardinois met een motie gedreigd had, wanneer er niet meer mogelijkheden zou den komen. Ondanks deze toezeggingen wachten de ministère nog twee moties, die bij aanvaarding door de Tweede Kamer bijna 30 miljoen gulden extra kunnen kosten. 20 miljoen voor de consument. 7.5 miljoen voor de overheid. De Kamer s hier vanmiddag over. Mr. Biesheuvel verdedigde gisteren zijn besluiten over de melkrichtprijs ei rundvleesoriëntatieprijs tegenover Tweede Kamer, die deze besluiten niet voetstoots accepteerde. De KVP-er L dlnois. de socialist S. van der Ploeg de anti-revolutionaire B. C. Elfferich leg den er zich tenslotte bij neer, omdat ei volgens hen niet meer uit te halen was Daarna echter verlangden zij, op eer ander gebied wat meer soepelheid van d< minister. Ir. Lardinois wenste meer moge lijkheden voor het O. en S.-fonds, de heer Van der Ploeg een hogere bijdrage va overheid voor de bestrijding van de die- renziekten. Beide Kamerleden zetten achter hun wensen de dreiging van eer motie. Ir Lardinois liet deze dréiging val len. nadat de toezeggingen van de minis ter ten gunste van het fonds gekomen waren Hij ondertekende later wel de motie van de socialist Van der Ploeg, die zijn eisen voor het kwartje voor de dieren- ziektebestrijding doorzette, ondanks de bezwaren van mr. Biesheuvel. Een tweede motie, die van CHU-i Tolman over de vooretellen van het land bouwschap voor de melk- en rundvee- prijs, door de regering slechts gedeeltelijk aanvaard, maakt weinig kans. Alleen de liberalen. GPV en de SGP steunden deze motie inderzijds hebben verhinderd, dat alle drie groeperingen nog langer ln het NSR-hoofdbeetuur vertegenwoordigd kunnen zijn. De diepste grond van de gerezen con flicten over een aantal praktische za- van samenwerking is gelegen ln het steeds verder afzwenken van de SVB uiterst links. De SVB heeft de laat ste tijd steeds duidelijker laten blijken een gezamenlijk behartiging van stu- j dentenbelangen achter te stellen bij het uitdragen van politiek zeer linkse idee- De beide andere NSR-partners en NSA en PSO hebben thans besloten het voorlopig zonder de SVB te doen, omdat uit die hoek geen bijdragen voor een constructieve samenwerking meer wor den geleverd. De verwachting is dat op het aan staande nationaal congres van de NSR te Drienerlo van 14 tot en met 16 april, de conflictsituatie centraal zal staan, zal staan. NSR-presldent H. L. J. M. Gieskes. zal zijn functie op het komende congres neerleggen. Hij zal naar alle waar schijnlijkheid worden opgevolgd door de huidige secretaris Sociale Zaken van de NSR, de heer E. Lietaert Peerbolte. Min. Suurhoff in observatie DEN HAAG (A.N.P.) De minister van Verkeer en Waterstaat, J. G. Suur hoff, Ie opgenomen in het Israëlitische ziekenhuis te Amsterdam voor een me disch onderzoek. Het onderzoek heeft betrekking op de werking van de gal blaas. FULL HOUSE een echte Schot»© whisky tegen een Hollandse prijs alleen deze week van 15.60 v. 16.06 inclusief fles geldig van 1 t.e.m. 7 april nmti IUMUMMR. W» e P Melkprijs zal blijven stijgen DEN HAAG (ANP) Het ls niet uit gesloten. dat de melkprijs later ln dit jaar nog een verdergaande verhoging zal on dergaan dan de minister van Economische Zaken per 4 april a.s. heeft goedgekeurd. De voorzitter van het produktschap voor zuivel, ir. B van Dam. deelde dit ln de vandaag gehouden bestuursvergadering mee. In het overleg tussen minister en produktschap, dat aan deze beslissing voorafging, ls men het niet eens geworden over de marges van consumptiemelkfa brieken en slijters. Over de punten, waar op verschil van mening ls blijven bestaan, zal nu verder overleg worden gepleegd. Morgen wordt daarmee al begonnen. Advertentie Ditmaal werd de was geddan voor écht niet verwacht"... En u? Al mevrouw R.C.G. AnsemsJericho- plein 28, Maastricht. Door een Sunil was-team. 't Resultaat? „Witter!" concludeerde mevrouw Ansems zelf. „Maar ik had het ontdekt hoe intens wit alles wordt in 'f krachtsop van Sunil? Ja, alles! Ook. uw nylon. Sunil met ultra- waswerking geeft het hóógste wit! IEDER IIORI'T DAT AMII It MEE DOET (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Met deskundigen en journalisten heeft burgemeester Thomas sen van Rotterdam gisteren rond de tafel gezeten om oor te lenen aan een plan, dat is opgekomen in het hoofd van de Ba- rendrechtor V d. Broek. Deze rijdt elke ochtend met zijn auto naar zijn werk in Rotterdam en Is avonds weer terug. Al wachtend 'in de file van duizenden spits- riders bedacht hij, dat elke man achter liet stuur zes vlerkante meter rijweg voor zich opeist en dat op elke vier auto's er drie gemist kunnen worden, als de auto mobilisten zouden afspreken met elkaar mee te rijden Hij doopte zijn plan „Car pool" en zond het de burgemeester toe, die het belangwekkend genoeg vond om er met een breed gezelschap dieper op in te gaan. automobilisten zich vast in de fuik, die Rotterdam gespannen heeft bij de stop lichten, de tunnels en de bruggen. Ik heb er lang over nagedacht, maar na een gedegen voorlichting zal er een enquête gehouden moeten worden om uit. te zoe ken. hoeveel automobilisten bereid zijn samen te doen. Met minder auto's op de toegangswegen zal de ergernis gelijk met het ongevallenpercentage dalen. De spre kende cijfers hiervan moeten de automo bilisten warm maken voor het plan. De politie zal aan carpooldeelnemers grote P's verstrekken. Auto's voorzien van deze P krijgen voorrang m het verkeer en op de parkeerplaatsen Het bedrijfsleven moet verteld worden, dat het slechts een kwart van de reiskosten behoeft te vergoeden, wanneer het personeel met vieren ln één auto zou komen. En vooral, vindt de heer V d. Broek, moet erop gehamerd worden, dat P viermaal V is: Pool-rijden is Vei liger. Vlugger. Voordeliger en geeft recht op Voorrang Voorlopig blijft de heer V d. Broek sterk geloven in zijn plan en hij heeft de bur gemeester op zijn hand, want deze zegde toe dit plan in de raad te zullen brengen, ook al stonden de Rotterdamse verkeers- deskundigen nog zo sceptisch er tegenover Vier Unilever economen, zo werd te berde Geen stuiver Ik heb die show voor Nederland kun nen krijgen op voorwaarde, dat er ook een paar goedkope voorstellingen voor de jeugd zouden worden gegeven. De artiesten en de dieren komen per vlieg tuig en de machinerieën worden per gebracht, hebben in het verleden met vie ren om de week in eikaars auto plaats genomen. Het ging niet lang goed. Nu eens nioest de een overwerken en wilde de ander per se tijdig bij het eten zijn; dan weer wou de derde 's morgens een kwar tiertje later van huls en de vierde daaga daarpp wat vroeger op stap. De auto, zo werd opgemerkt, is voor de meeste mannen nog een onmisbaar stuk speelgoed, een laatste redmiddel om Indi vidualist te zijn ln een uniforme maat schappij met uniforme woningen en spel regels. De directeur van het Rotterdamse openbare vervoer wierp een apart licht op de zaak door mee te delen, dat zijn per soneel recht heeft op vrij vervoer en dat het zoveel mogelijk toch liever met de Nochtans wordt ln de auto i spilling op grote schaal gepleegd. Een straat vol auto's bevat net zoveel men sen als tezamen bijeen gebracht kunnen worden voor een etalageruit in diezelfde straat. In een bus geplaatst kunnen ze allemaal zittend en ongehinderd door andere auto's in één vloeiende rit naar hun baas. Al die auto's blijven thuis voor de deur staan, zodat moeder de vrouw er mee kan gaan winkelen en niet zal zeu len om een tweede auto. Dit laatste vormt een sterke rem op de aanschaf van de tweede auto, die al een gewoonte begint te worden. Maar het plan van de Amsterdamse rondvaartboot is ook mislukt en hoe ligt de verantwoordelijkheid bij ongevallen met meerijdende lifters aan boord? En voelt de bruuske rijder zich wel prettig aan boord van de voorzichtige rijder en omge keerd? Moet de berijder van een vorste lijke wagen zich krap wegdrukken in an dermans eend? Burgemeester Thomassen noemde zich voorstander van het plan, maar vond het toch typisch een plan, waarvan Iedereen hoopt, dat zijn buurman zal meedoen. De suggestie, dat hij aan de uitvoering ervan kan meewerken door de binnenstad gesloten te verklaren voor nlet-poolrijders, leek hem vooralsnog te vergaand. Barendrechter V. d. Broek zal nog eens diep en breed over zijn plan nadenken en blijft voorlopig in zijn eigen auto rij den van Barendrecht naar Rotterdam, elke dag opnieuw Voorlopig rijdt, hij nog hlet met een ander mee. omdat zijn gedachten dan worden afgeleid En iilj heeft zijn gedachten nodig om over zijn plan U blijven nadenken

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5