Staatssecretaris dr. De Meijer is angst voor automatisering kwijt Machines schakelen de mens niet uit Bisschoppendialoog vult curiewerk aan Opvoeding tot nemen van beslissingen Met 50 glazen bier achter stuur auto ANTILLEN ZORGT VOOR OPERETTEVERTONING Contact pers met rookbomwerpers DINSDAG 29 MAART 1966 DB LBTDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het oprukken van de automa tisering in het bedrijfsleven heeft mij al lang benauwd. I was vooral bang, dat er grote groe pen werknemers aan de kant zouden komen te staan, werkloos zouden worden. Die angst is afgenomen en sinds mijn recente studiereis in Amerika ben ik haar vrijwel kwijt. Het is mij duidelijk geworden, dat de uitschakeling van mensen door de automatisering minder groot is dan werd gevreesd en ook ginds werd gevreesd. Sociaal heeft men het in de VS aanvankelijk zo goed opgevangen. Ik geloof ook niet aan revolutie door de automatisering. Het is ït een evolutie, maar dan wel een snelle. We behoeven niet bang te zijn, dat we morgen met een al in heel Nederland te maken hebben met geautomatiseerde fabrieken. Dat is niet alleen niet te betalen, maar het oude machinepark is ook nog niet afgeschreven en overbodig. Boven dien zijn de mensen in ons land er nog niet klaar >r. Maar dat ver doorgevoerde automatisering er mettertijd komt, dat staat voor mij wel vast. Daarop moeten we ons voorbereiden, nu al. Dat voorbereiden kan op verschillende niveaus geschieden. Ik geloof, dat er voor het ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen in dit ver band, op lange termijn, wat de opleiding"betreft, wellicht meer te doen valt dan voor mij, hoewel de arbeidsvoorziening onder mij ressorteert. Het bedrijfsleven zou er zelf ook meer over moeten gaan praten. Mijn persoonlijke zorg moet zijn, dat er voor volwassenen, die straks moeten omschakelen, een nieuwe beroepsopleiding mogelijk wordt ge maakt. Dat gaat ook gebeuren in de centra voor vakopleiding. Het nieuwe centrum in Terwinse- len (L.) krijgt in dit opzicht spoedig de pri meur, Verder gaan we met onze beroepsvoor- iichting eraan werken. ie de automatisering als een structureel pro bleem, dat alle aandacht verdient. Er is een tijd geweest, dat men met name ook in dq vakbeweging -te hoop liep uit angst voor de gevolgen. Ik heb de indruk, dat de materie daarna wat uit de belangstelling is verdwenen. Daarom zag men mij wel eens als iemand met een wat hardnekkige hobby, als een apostel. Ik blijf het echter nodig vinden, de mensen de ogen te openen voor de problematiek, nu, opdat men straks niet wordt overvallen. Voorlichting geeft ook* inzicht en neemt ongegronde angst weg. Langzamerhand vind ik meer gehoor, ook op regeringsniveau. De laatste maanden wordt er In toenemende mate aandacht aan gegeven. Ook het parlement sprak erover". In Amerika sprak staatssecretaris De Meijer met' vele mensen, die theoretisch en practisch met de automatisering te maken hebben. En hij keek er zijn ogen uit. „Ik was in de Heinzfa- brieken. De automatisering is er zo ver doorge voerd, dat men thans met eenzelfde personeels bezetting driemaal zoveel produceert als enkele jaren geleden. Verbijsterend was verbijsterend te zien, hoe flessen en blikken ln snelle wandeling, gedreven door enor me computers, door de fabriek marcheerden om gevuld, gesloten, geëtiketteerd en gestempeld te worden, zonder dat er een mensenhand aan te pas kwam. En ik voelde me gewoon opgelucht, toen ik tussen al die machines opeens een man een wit pak en een koksmuts zag, die hier aar een schepje uitnam om te proeven. Het me trouwens toch verheugend op, dat men bij al die automatisering nog een reeks hensen in dienst moet houden om de machines te con troleren. Soms is het wezenlijk nodig, soms is het wellicht nog een gevolg van een niet volle dig vertrouwen op de mechaniek van de huidi- a generatie. Die controlerende en corrigerende invloed van de mens zag ik ook in de Fordfabrieken, waar vrijwel géén mens meer achter een machine staat omdat alles door een lijnautomaat wordt geregeld. Maar tenslotte moet de montage, de assemblering, toch door mensen geschieden. Die ia (nog) niet te automatiseren. Die montage is echter wel weer gemakkelijker geworden, omdateen complete programmeringsfabriek, Staatssecretaris geboeid door mens èn machine de tweede helft van februari heeft do tssecretarls van sociale zaken en volks- ndheid. dr. J. F. G. M. de MeUer (50), die redacteuren heeft h(j enkele ervaringen en (voorzichtige) conclusies medegedeeld. Dr. De MeUer econoom van „Tilburg" bekleedde, voordat hij staatssecretaris werd. vele belang rijke functies ln het bedrijfsleven, zowel in ons land als in het buitenland. In die t(jd reeds werd hy geconfronteerd met de automatl >veral „.-dient. De laatste tyd echter begint het Inzicht te giroelen, dat de. automatisering een sructuurvraagstuk van betekenis .wordt. weerklank, die liet i personeelsleden kan worden bekostigd en met behulp waarvan men ouderen, die in het nieu we proces niet meer passen, een vervroegd pen sioen kan geven. Herscholing „Ik voelde me opgelucht toen ik tussen al die machines opeens een man zag".... de produktie van de onderdelen met grotere pre cisie is geschied". Aan de westkust bij de havens was voor dr. De Meijer de verandering duidelijk voelbaar en zichtbaar. „De kade was er meer 'n parkeer- en rangeerterrein geworden dan een laad-' en los plaats. De verzending van stukgoederen ge schiedt er steeds meer met behulp van contai ners van de grootte van een spoorwagon, die door immense kranen in boten worden geladen. De schepen hebben er veel minder ligtijd door en dat spaart kosten uit. Maar er was ook een besparing aan mensen de totale personeels bezetting was aanzienlijk teruggebracht. In het bedrijf, waar de motoren voor de ruimte vaart worden gemaakt, is de automatisering het verst doorgevoerd, misschien omdat men hier niet op een paar centen behoeft te kijken, maar ook omdat al het werk op de minuut is gepland tot aan de volgende count-down. Er is dan ook computers de instructies en verl&ngens van de technici consumeren en „vertalen" in banden, die later de produktiemachines in bedrijf hou den. Dat is iets enorms. Een tekenmachine kan doen, waarvoor in het recente verleden 600 teke naars nodig waren, om maar iets te noemen. Maar bij elke machine staat toch weer een man om het automatisme te behoeden voor storing." In de administratieve sector zag dr. De Meijer het werk van de Bank of America, die drie eta ges van een wolkenkrabber vol machines heeft staan. Toch is daar geen enkele werknemer ont slagen, want doordat men sneller en goedko per kon werken, kon men de dienstverlening aan zienlijk uitbreiden en kwam er dus meer werk. Eenzelfde ontwikkeling houdt de staatssecreta ris ook voor Nederland mogelijk. In de assuran tiesector in Amerika trof hij een vergelijkbaar beeld, maar de dienstenomvang van het verze keringsbedrijf in de VS en in Nederland is al zeer groot, zodat automatisering daar en hier, bij de Nederlandse assuradeuren, wel eens tot een zekere verzadiging zou kunnen leiden. Wat vindt de Amerikaanse vakbeweging van dit alles? Een geheel zuiver beeld is niet te krij gen, omdat men in verschillende sectoren an ders denkt, maar op vele plaatsen staan de bon den niet negatief. Men ziet enerzijds het onver mijdelijke van de ontwikkeling in en erent an derzijds, dat automatisering nieuwe groei en daardoor welvaart in het economische leven kan brengen. Wel ijvert men er en niet zonder succes sterk voor, om de werkgevers fond sen te laten vormen, waaruit herscholing van Aan die herscholingen wordt nu reeds veel aan dacht besteed in Amerika. Herscholingen om de mens vertrouwd te maken 't de machine en met een ander werkmilieu, maar ook om de algeme ne ontwikkeling op te voeren. Herscholing is ook daarom nodig, omdat er door de automatise ring ongetwijfeld verschuivingen optreden. Feit is immers, dat in tal van sectoren van het be drijfsleven minder personeel nodig is. Verminde ring van het. personeelsbestand met eenderde en meer is geen uitzondering. Maar gigantische uitbreiding van personeelsbezettingen elders, die de afvloeiingen goeddeels compenseren, komt Daarbij vallen natuurlijk altijd mensen tussen wal en schip, met name de ongeschoolden en de onontwikkelden. Zij komen vooral onder de ne gerbevolking voor, omdat deze dikwijls o.m. door droevige sociale en gezinsomstandigheden de normale schooltijd niet hebben afgemaakt en nu de aansluiting missen. In Amerika berust men er al min of meer in het feit, dat er een groep werklozen zal blijven. Omdat het hier ook om een sociaal probleem gaat en niet alles aan de automatisering kan worden toegeschre ven overweegt men ernstig dergelijke perso nen een minimum staatsinkomen van 3000 dol lar te garahderen. Les voor Nederland Wat is nu de les voor Nederland? „Ik beweer niet, dat ik het nu allemaal weet. Maar ik ge loof, dat we in ons land net als in Amerika met tertijd naar een verdere verlenging van de leer- en vormingstijd moeten. En dan denk ik meer aan een bredere algehene opleiding dan aan het instampen van kennis. In Amerika hecht men in het licht van de toekomst meer aan „edu cation" dan aan „knowledge" dus meer aan de menselijke vorming dan aan scholing. Daarnaast zullen in ons land de technische op leidingen op de scholen gericht moeten worden op de nieuwe behoeften van het bedrijfsleven, opdat de jonge mens straks paraat is. Voorts moet de man, die thans in het oude produktie- proces staat, zich nieuwe beroepen eigen kun nen maken. Ik denk aan .opleidingen tot techni ci voor de elektronica, tot computerprogram meurs, tot een nieuw type gereedschapsmakers (voor de nieuwe apparaten en machines), tot vakmensen op het gebied van hydrolica. Die op leidingen komen straks in ons Limburgse vak- opleidingscent'rum voor volwassenen. Ik hoop ze ook elders te introduceren. Aan een massale werkloosheid als van de automatisering, geloof ik niet, als we ons niet laten overrompelen zoals in Amerika in eerste instantie wel is ge schied. Automatisering kan de mensheid op een veel hoger welvaartsniveau brengen met korter en minder werken. Het beschikbaar komen van meer tijd voor zichzelf kan nog wel eens een pro bleem gaan vormen Het is ipimers zo, dat we eigenlijk niet goed durven „niksen", omdat ons is geleerd dat ledig heid des duivels oorkussen is. Ook op die ^rije-tijdsbesteding zullen wij ons moeten gaan voorbereiden. Ons levenspatroon zal veranderen en daarmee moet ook reke ning worden gehouden bij de opvoeding." Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding' UTRECHT (KNP) Kardinaal Al- frink, aartsbisschop van Utrecht, heeft tegenover een verslaggever van het Amerikaanse persbureau NCWC-News Service als zijn mening te kennen gege ven, dat de internationalisering van de hoofdzakelijk uit Italianen bestaande Curie niet de belangrijkste voorwaarde is om de centrale leidlitg van de Kerk te moderniseren. NCWO voegt eraan toe. dat dc kardinaal, „die soms wordt gerekend t-ot de heftigste critici van het centrale bestuur der Kerk, in feite van mening Is, dat de Romeinse Curie „goed werk doet" bij besturing van de Kerk in de gehele wereld". De Italianen hebben altijd hun taak in de Curie goed verricht, aldus de kar dinaal. Als de Curieleden uit de gehele wereld zouden worden gekozen, dan zou dat wellicht niet een blijvend effect sorteren, omdat mensen die lang bui ten hun land verblijven hun eigen land niet meer kennen. Daarom acht kar- MAASTRICHT (ANP) De rechtbank te Maastricht heeft J. S. uit Kerkrade wegens het onder invloed van drank ver oorzaken van een ernstig ongeluk verooor- deeld tot 1 fi jaar celstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 10 jaar. De man had 50 glazen bier óp, toen hij 20 december 1965 met zijn auto geen voorrang verleende aan een andere auto. Bij de daarop volgende botsing werden drie personen ernstig gewond. Drie weken celstraf en twee Jaar ont zegging van de rijbevoegdheid werd ge vorderd tegen de 27-jarige chauffeur D. H. uit (Hoensbroek. De man werd ten laste gelegd op 16 augustus 1965 te Bruns- sum door een hoogst roekeloos rijden met zijn bestelwagen twee wielrijdsters te hebben aangereden, van wie er een gedood, de andere zwaar gewond werd. De verdachte was op een weg waar hij maar 50 kilometer per uur mooht rijden met een snelheid van 100 kilometer per uur uit de booht gevlogen. N.K.V. over zaak Alders Beschuldiging van corruptie gehandhaafd UTRECHT. (A.N.P.). „Zelden hebben wfj zo'n operette-achtige vertoning mee gemaakt". Aldus de reactie van het Ne derlands Katholiek Vakverbond in zijn blad „Ruim Zicht" op de officiële mede deling van de Antilliaanse regering, dat zij de vice-voorzitter van het N K.V., de heer Jac. Alders, heeft uitgenodigd om zijn beschuldigingen over corruptie op de An tillen waar te komen maken voor de rech terlijke autoriteiten aldaar en zich anders terzake van overtreding van de strafwet (laster) te verantwoorden. liaanse regering ontvangen. Bovendien noemt het NKV zo'n verzoek onlogisch: „Als iemand verdacht wordt van laster dient hij gedagvaard te worden en zich te verantwoorden voor deze daad. We heb ben het nog nooit meegemaakt, dat een „verdachte" spontaan' naar de rechtbank ging om maar eens te zeggen wat hij er van dacht. Kennelijk hebben de rechter lijke instanties in de Antillen geen enkele behoefte om deze zaak te vervolgen" De man die een eventuele vervolging tegen de heer Alders zou moeten instellen, is de procureur-generaal bij het hof van Justitie in de Antillen, mr. I, de Castro Yohai. „Maar noch de heer Alders, noch de verantwoordelijke bestuurders van het NKV hebben ooit iets van hem gehoord", aldus Ruim Zicht, dat hieraan toevoegt dat het NKV onlangs wel heeft vernomen dat de heer Yohai de Antillen binnenkort zal verlaten om een functie bij de rech terlijke macht in Nederland te gaan be kleden. De Antilliaanse regering heeft in eei communiqué dat zij onlangs in Den Haag heeft laten verspreiden, verwezen naar het antwoord dat Nederlands vice-minister president mr. Biesheuvel de Tweede Kamer heeft, gegeven naar aanleiding van de be weringen van de heer Alders. Dit ant woord was bijzonder mager, aldus Ruim Zicht, en dat kan ook niet anders omdat deze minister, ondanks de informaties onzerzijds, niet eens de moeite heeft ge nomen zich een objectief oordeel te vor men over de gang van zaken in de Neder landse Antillen, De heer Biesheuvel mag dan een goede minister van Landbouw zijn, zo merkt het NKV op, maar dat wil nog niet zeggen dat hij de zaken van de andere delen van het koninkrijk er in zijn vrije tijd bij kan doen. Het Verbond noemt liet wenselijk, dat in de Nederlandse Antillen eens orde op zaken wordt gesteld. Het vraagt zich af. waarom niet al een gerechtelijke actie is aangekondigd in 1964. toen „Ruiril Zicht" reeds een artikel publiceerde waarin de Antilliaanse regering van corruptieve poli tiek werd beschuldigd. „Nu. kort voor de verkiezingen in de Antillen, worden de ernstige beschuldigingen van de heer Alders aan het adres van de Antilliaanse regering opeens actueel". Het NKV komt tot de conclusie, dat er in de Antillen wel degelijk ernstige en kwade zaken aan de hand zijn, ook al heeft mi'. Biesheuvel ln de Antillen niets onregelmatigs kunnen ontdekken. Cals herhaalt verwijt: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Cals is er inderdaad van overtuigd, dat enkele van 'de vele (foto)journalisten, die ter gelegenheid van liet huwelijk van prinses Beatrix naar Nederland waren gekomen, contact hebben gehad niet bepaalde personen over door deze te ondernemen ordev erstorende activi teiten. Mr. Cals grondt deze overtuiging op berichten, die hem In de afgelopen weken hebben bereikt en die „een be vestiging vonden in verschillende me dedelingen, die ook in de pers zijn ver schenen". Aldus blijkt uit het antwoord van mr. Cals op vragen van het Tweede-Kamer lid, mevrouw Brautigam (PvdA). In zijn antwoord herhaalt mr. Cals nog eens, dat hij bij zijn uitlatingen in 'zijn te Valkenburg gehouden rede geen ogenblik dacht aan het corps van bui tenlandse correspondenten in Neder land en evenmin aan het overgrote deel van de verslaggevers, die voor het hu welijk naar Nederland waren gekomen. Mr. Cals wijst erop, dat hij bij zijn rede geen gebruik heeft gemaakt van aantekeningen. Hij meent voorts de juistheid van het ANP-verslag van de ze rede niet te moeten betwisten. Zoals bekend meende mr. Cals in Valkenburg te hebben gesproken over „aanwijzin gen" voor contacten tussen journalisten en ordeverstoorders. Aanwezige ver slaggevers hielden echter vol, dat hij gesproken had over „bewijzen". Mr. Cals geeft voorts desgevraagd nog als zijn oordeel te kennen, dat, in dien daartegen geen maatregelen wor den genomen, inderdaad het gevaar be staat van terreuracties van mensen met gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Dat gevaar werd naar zijn overtuiging bevorderd „door de onevenredig grote aandacht, die in verschillende massa communicatiemedia aan het optreden van deze personen werd gewijd". Mr. Cals heeft intussen met Instemming er varen, dat terzake thans een grotere te rughoudendheid wordt betracht. dinaal Alfrink een permanente en di recte dialoog tussen de plaatselijke bisschoppen en de Romeinse Curie be langrijker dan de internationalisering van de Curie. De klacht, dat de Curie te langzaam werkt in huwelijkszaken bestaat inder daad, aldus de kardinaal. Men moet daarbij echter rekening houden met het grote aantal huwelijkszaken, dat irï Rome aanhangig wordt gemaakt, het vele onderzoek en studie, die voor elke zaak nodig zijn, en het relatief kleine aantal mensen, dat aan de huwelijksza ken bezig is. Hij stelde daarom voor bepaalde hu welijkszaken, die nu naar Rome wor den verwezen, op diocesaan vlak te be handelen. Tot slot van het Interview ging de kardinaal ln op een vraag over „de on rust in de Kerk van Nederland". Men kan deze onrust, welke vele waarne mers in het Nederlandse katholieke le ven opmerken, volgens de kardinaal, geen schisma noemen. „Schisma bete kent ontkennen van de vyaarheid. Er kunnen vele aspecten van waarheid ge constateerd worden", aldus de kardinaal. „Als in de prediking of het onderricht de nadruk wordt gelegd op een bepaald aspect daarvan onder, schijnbare uit sluiting van andere aspecten, dan ont staat een situatie, die verre van ideaal is en tot misverstand aanleiding geeft", aldus de kardinaal. „Het is echter de be doeling van de Kerk in Nederland de katholieken op te voeden tot vollere en diepere gewetensbeslissingen, zodat zij niet langer bij de priesters voor het antwoord op iedere vraag te rade gaan. Dit betekent ecliter niet, zo voegde hij eraan toe. dat w(j „onryp oordeel" of „een geweten-op-eigen-houtje" aanmoe digen. Natuurlijk zijn er mensen, die het verkeerd interpreteren. Misschien zijn er, die zich niet helder uitdrukken, wat aanleiding geeft tot misverstand". Nico onttrokken aan fokkerij LEEUWARDEN* (ANP) - De bonte hengst Nico van de 84-Jarige veehouder P S. HellLnga uit Irnsum, waarover in stamboekkringen ln Friesland nogal veel rumoer is geweest, ls nu definitief ont trokken aan de paardenfokkerij. Nadat de hengst op 7 maart onder protest van zijn eigenaar door een provinciale keu ringscommissie was afgekeurd, heeft bhans ook de hoogste instantie voor de keuring van hengsten, een rijkscommissie, onder leiding van de heer G. A. H. R. Nieuhoff confoim deze uitspraak het von nis over Nico geveld. Ook bij de herkeu ring kon Nico dus geen voldoende halen. De heer Heil Inga heeft op 7 maart nog schriftelijk bij minister Biesheuvel voor het paard gepleit. De nakomelingen van het lier worden zeldzaam van kleur en zeer gewild genoemd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7