RiJP voor revolutie GEKOOIDE' WITTE POMP VOOR RAAD VAN STATELT Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Schorsing maatregel gevraagd NOVIB WIL HULP VAN 70 COÖRDINEREN Gevaar langs elkaar heen te werken CALCUTTA: Geen metropool is grauwer Slapen en sterven op trottoirs Moskou houdt het op coëxistentie Chinees op legatie vastgehouden PAGINA 6 DE T.MIDfcSHi COURANT DINSDAG 29 MAART 19W Bruggen dat terrein hadden de goedkeuring van Rijkswaterstaat. Medio september 1965 ging van de minister van Verkeer en Wa terstaat de waarschuwing uit, dat de in- zogenaamde „witte pomp", die in augus tus geplaatst was. Op 24 februari 1966 werd de zaak de vergunning d.d. 16 september 1965. die een vervanging was van een vergunning uit 1926. Op 21 maart 1966 kwamen politie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Raad van State heeft vanmorgen ln een spoedzitting het „achter de tralies" zetten van de „witte" benzinepomp van de heer A. van der Pouw Kraan aan de Rijndijk (omgeving Haagse Schouw) te Voorschoten behandeld. Po litie en rijksambtenaren hebben 21 maart van dit jaar de in- en uitritten van de pomp afgesloten door hoge palen met gaas met daaromheen nog een rij kleine paaltjes. Voorts werd een stopverbod in gesteld. Mede gedupeerd hierdoor zijn een loswal voor schepen, een expedltieloods. een aardappelstomerij, een weegbrug, een opslagplaats en een stalling van motoren. en rijksambtenaren om de in- en uitritten af te sluiten. Tijdens de zitting werd gesteld, dat zowel dhr. Schrama als de huurders, waaronder de heer A. van der Pouw Kraan, aanzienlijke inkomsten derven. De voorzitter, dr. L. Beel. benadrukte dat deze zitting alleen een eventuele schorsing ten doel had en niet was be stemd om uitputtend de rechten en plich ten van betrokkenen te behandelen. Mr. De Ruyter de Wildt wilde in ieder geval nadere voorzieningen voor de an dere gedupeerden. Door het uitvallen van de loswal lijden de gemeente, de woning Mr. De Ruyter de Wlldt uit Leiden vroeg onmiddellijke schorsing van de genomen maatregel (in afwachting van nadere be roepsbeslissingen), liet de uitdrukking „détournement de pouvoir" vallen en stelde dat de pomp geen gevaar oplevert voor het verkeer. Alleen uit oogpunt van dit iaatste (hij vergeleek de toestand ter plaatse met de situaties in de omgeving) achtte hij de gevraagde schorsing redelijk en gewenst. Diverse belanghebbenden zijn betrokken bij deze „witte-pomp"-uitrit- ten. Dhr. Schrama uit Voorschoten ver huurt dit terrein mede aan de heer A. van der Pouw Kraan. De in- en uitritten naar waterstaat schade, zo betoogde hij, eraan toevoegende, dat tal van bedrijven en ook twee bushalten mede belastend op het wegdek inwerken. Er gebeuren thans op dit punt minder ongelukken (uitzicht is goed) dan voorheen. „Ingekooid" Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, op tredende namens enige belanghebbenden maar rilet namens de heer A. van der Pouw Kraan verklaarde, dat zijn cliën ten voorheen nimmer een waarschuwing of mededeling ontvangen hebben. Thans zijn zijn cliënten mede „ingekooid". Hij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Novib heeft van daag opnieuw sterk gepleit voor sa menwerking tussen de ongeveer zeven tig Instellingen, die zich in Nederland met ontwikkelingshulp bezighouden. De voorzitter, oud-minister dra. H. A. Kort hals deed dit vanmorgen tijdens zijn openingsrede in het Kurhaus van de tiende jaarvergadering. De directeur van Novib, de heer G. H. van Vlijmen, sprak erover tijdens 't forum. Opnieuw werd hierbij de noodzaak beklemtoond van een Nederlands centrum voor inter nationale samenwerking, waarin alle betrokken organisaties vertegenwoordigd dienen te zijn. „De Novib blijft zich richten op de samenwerking, zoals die onder meer al gegroeid is bij de actie „Eten voor In dia", aldus drs. H. A. Korthals. Hier bij behoort ook de samenwerking met de overheid even sterk te zijn als tussen de organisaties onderling. Binnenkort verschijnt met medewerking van het ministerie van Buitenlandse Zaken een boekwerk over alle organisaties, die zich met ontwikkelingshulp bezighou den. Daarin wordt waarschijnlijk een schema opgenomen van de mogelijkhe den tot samenwerking waardoor men tot een alles omvattend nationaal pro gramma zou kunnen komen. Het samenwerkingspleidooi van de Novib is al eerder in de Tweede Kamer ter sprake gebracht. Daarbij heeft mi nister Bot van Ontwikkelingshulp zich 'n warm voorstander getoond. Hij bleek dit ook vandaag weer te zijn. Tijdens de forumdiscussies werd duidelijk dat de Novib in de afgelopen tien jaren voor bijna 7,4 miljoen guide aan projecten gefinancierd heeft en dat voor een be drag van ruim 4 miljoen gulden- aan nieuwe projecten toegezegd is. De minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot, heeft vervolgens gezegd, dat alles in het werk moet worden gesteld om te voorkomen, dat het ontwikkelingsdecennium de jaren zestig zal eindigen als de tien jaren van de teleurstelling. Eén van de urgentste vraagstuken ter verbetering van de hulpverlening is het vinden van een meer op het bescheiden bevolkins- niveau van dorp en streek aangepaste liulpaanpak, die rekening houdt met het zo onvergelijkbaar veel lagere levens niveau dan in de westerse g^ndustria- liseerde landen in het algemeen aan wezig is. Pas dan is er werkelijk kans dat de gewone man, de massa in de ont wikkelingslanden. directer wordt ge raakt door de hulp uit het westen en be reid is zich ook persoonlijk verder voor eigen lotsverbetering in te zetten en zelfs bij gelegenheid zekere offers daar voor te brengen, aldus de minister. Prins Bemhard. algemeen voorzitter van de Novib. heeft gezegd uit eigen er varing te weten, dat Nederland zijn ont wikkelingshulp in een bepaald ontwikke lingsland veel beter en duidelijker zou kunnen presenteren, indien een nationale integrale programmering en een go< opgezette coördinatie van particuliere 11 meende dat er wel andere middelen Rijks waterstaat ten dienste staan om tegen genoemde pomp op te treden. Hij sprak In dit verband van een maat regel in strijd met regelen voor behoorlijk bestuur en ondersteunde op deze grond het verzoek om schorsing. De vertegenwoordiger van Rijkswater staat ging diep in op de geschiedenis van de voorheen verleende vergunningen. Hij betrok het verkeersbelang in zijn betoog en stelde, dat tijdig gewaarschuwd was voor het intrekken van de vergunning uit 1928 indien de pomp doorgang zou vinden. De heer Van der Pouw Kraan heeft zelf alle risico's genomentót het niet meer kon; ook zijn verhuurder schijnt of blijkt niet op de hoogte te (willen) zijn met de te volgen gedragslijnen. De andere be langhebbenden hebben hun „ellende" aan de vergunninghouder te danken, zo be toogde hij. Gen. Fulbright waarschuwt voor regime in Saigon NEW-YORK (Rtr) De Amerikaan se senator J. W. Fulbright, een der krachtigste critici van de huidige Ame rikaanse politiek inzake Vietnam, heeft in een artikel in de Saturday Evening Post gewaarschuwd dat het weinig sta biele en onverzoenlijke Zuidvietnamese regiem de V.S. in een oorlog met Chi na zou kunnen meeslepen. De V.S heb ben hun eer en aanzien „op een in ju ridisch opzicht onzekere wijze en poli tiek gezien op de bonnefooi" in Viet nam in het geding gebracht, schrijft hij. Als, voor de Amerikaanse interventie, de oorlog in Zuid-Vietnam in wezen een burgeroorlog was, zoals ik meen dat 't geval is, dan is de juridische basis van de Amerikaanse deelneming twijfelach tig. Senator Fulbright, voorzitter Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, meent verder dat de V.S hun verplichtingen ten aanzien var Thailand „op dezelfde onordelijke ma nier aan het uitbreiden zijn als waar op wij zo diep in de Vietnamese kwes tie verwikkeld raakten". CALCUTTA Wie voor z'n plezier naar Calcutta gaat, komt bedrogen uit. Ik ken geen stad die mis- troostiger is; nog nooit in m'n leven ben ik in een metropool geweest waar het straatbeeld zó over loopt van misère. Het stadsproletariaat is er als een vieze, vette walm geworden. Zeven miljoen, mensen, wordt er gezegd, maar misschien zijn er wel acht miljoen. In de temperaturen van tegen de veertig graden geen droge hitte, maar benauwd en nat lijden mensen en dieren in Calcutta een bestaan dat met geen pen te beschrijven is. De zelfkant van de krottenzee lijkt op een open con centratiekamp, dat jarenlang door honger en ziekten is geteisterd. Te stellen dat dit verschrikkingsoord in de Gaugesdelta het Bergen-Belsen van Azië is, mag de weldoorvoede Indiër misschien als een belediging in de oren klinken, maar het is bepaald niet overdreven. In de buurt van m'n hotel: het luxe Great Eastern, dat per dag het> maand inkomen van een goed betaalde Indiase arbeider kost, begint het al. In lompen gehulde kinderen, die je aanklampen, bedelaars, die de handen naai' je uit strekken. met zweren bedekte vrouwen, die hun naakte kindertjes opheffen alsof ze een aanklacht tegen de hemel willen indienen. Het is al die paupers natuurlijk om g^ld te doen geld om te kunnen leven, om dat kleine beetje voedsel te kunnen kopen dat hen net van de honger dood redt. De beter bedeelde Indiërs zien hen niet eens staan of zitten, hoe rijk ze ook zijn. Ik ben me er pijnlijk van bewust geen barmhartige Samaritaan te zijn. Ik heb me tenminste niet over al die ellen'digen heengebogen, maar ben ze zo snel moge lijk voorbij gelopen. Eén zo'n geval in Nederland en de hulp zou als een stroom van weldaad zijn. De' tienduizenden, zeg maar honderdduizenden daklozen van Calcutta daarentegen ontmoeten nergens liefdadigheid, ook niet van instellingen me<t verheven doelstellingen buiten India. Bodemloze put Het is me een raadsel hoe deze cha ritatieve afzijdigheid is gegroeid. De mensonwaardige toestanden in deze stad der wanhoop dateren niet van gisteren. Ze waren er honderd jaar geleden ook; ze waren al ten hemel schreiend onder de Britten. Elk decennium is de gecon centreerde grauwheid en ellende groter geworden. Nog nooit is er een hulpactie ingeluid hoewel de welvarende landen van de wereld tegenwoordig toch echt wel bereid zijn zoengeld voor hun eigen rijkdom te betalen. Nu zeggen de blanken, die Calcutta als (Advertentie) Onidek uw reis 2e Ronde Opgave 3 j UITKNIPPEN! OPLOSSEN! BEWAREN! V/er middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. De stenen goden brengen geen soelaas, de stenen worden geen broden. woonplaats stuk voor stuk iets verschrik- kelijks vinden: „Je moet je hier afzon deren, je eigenlijk isoleren van je om geving, Geen aalmoezen, geen fooien, niets. Als je er eenmaal aan begint, is het einde zoek. De heffe des volks is als een bodemloze put." Sommigen voegen er nog aan toe: „Je moet hard worden en zijn. bikkelhard. Als je die ellende om je heen niet kunt verdragen, pak je koffeis dan en ga naar huis. Calcutta is alleen maar aanvaard baar, als je de ogen kunt sluiten." De bezoeker, die voor 't eerst in deze poel van pauperdom wordt geplaatst, sluit de ogen nog niet. Als de duisternis zich over de van warmte trillende straten spant, ziet hij de trottoirs vol worden van mannen, vrouwen en kinderen, die zich gereed maken voor de nacht. Ze spreiden hun bed uit: een smerige hoofd doek misschien, of een even vuil boven kleed. Ze kibbelen wat. of staren wezen loos voor zich uit. En als -de slaap komt liggen die ontelbare daklozen mannetje aan mannetje naast elkaar Even honge rige en uitgemergelde „heilige" koeien steken er als monumenten tussenuit. Calcutta rust; mensen, die ais dieren leven, en dieren, die het net zo slecht hebben als mensen, hebben elkaar even in redelijke verdraagzaamheid gevonden. Verlosten De volgende morgen ziet de bezoeker de tienduizenden ^oprijzen. Geeuwend, of zich uitrekkend, gaan ze lusteloos hun weg. die misschien langs een bak voer of een plasje drab water voert. Niemand bekommert zich pm een ander. Een paria, een onaanraakbare, heeft aan zijn eigen ellende genoeg. Hier en daar bljjven er IN het Kremlin begint woensdag het 23e partijcongres van de Rus sische communistische partij. Op dit congres worden de grote lijnen van de Russische binnenlandse- en buiten landse politiek voor de komende vier jaar uitgestippeld en krijgen de bui tenlandse communistische partijen voor zover aanwezig richtlijnen. Politieke waarnemers in de Russische hoofdstad geloven niet dat er specta culaire ontwikkelingen te verwachten zijn. Zo zal het duo Brezjnev-Kosygin zonder enige twijfel aan de Russische top worden gehandhaafd en zal de politiek van vreedzame coëxistentie de hoeksteen blijven van Moskous buiten landse beleid. De Chinezen boycotten het congres. Noord-Vietnam. een delegatie van de Vietkong en Noord-Korea daarentegen zijn er dit keer zelfs eregasten. Het behoeft geen betoog, dat de aanwezig heid van deze drie gasten een klink klare overwinning voor Moskou bete kent. Als tegenprestatie van het con gres mag worden verwacht, dat Ha noi en Vietkong in de Russische hoofd stad alle mogelijke steun zal worden toegezegd. Nog op een andere manier zal het Russische partijcongres pogen de Chi nezen de wind uit de zeilen te nemen. Verwacht wordt namelijk, dat de Rus sisch* leiders de figuur van Stalln door Kroetsjev teruggebracht tot een lage misdadiger ten dele zullen rehabiliteren. Geen volledige rehabili tatie, maar een uiting van erkentelijk heid voor de bijdrage die Stalin heeft geleverd aan de overwinning in de tweede wereldoorlog en voor de revo lutionaire industrialisatie van de Sov jet-Unie. Of de voormalige premier Kroetsjev ook ter sprake zal komen, is niet he kend. Maar het zou niet verwonderlijk 1966 niets meer inhoudt dan liet hand haven van een strakke partijdiscipline en met de oorspronkelijke betekenis van terreur nog weinig te maken heeft, kan Moscou veel van de beschuldigin gen van Peking ontzenuwen. Het ziet er voor de Russische leiders aan de vooravond van het 23ste partijcongres dan ook beslist hoopvol uit. Communistisch China heeft de laat ste tijd heel wat politieke nederlagen geleden, niet alleen in Afrika, waar de zijn als diens „subjectivisme" zou wor den veroordeeld, wanneer men gaat praten over de juiste indoctrinatie van jongere partijleden en de „excessen" in de schrijverswereld. Dat de partijdiscipline tegenover de schrijverswereld strakker zal wor den wordt in Moscou algemeen ver wacht- De jongste sehrijversproeessen ziet men o.a. als bewijs daarvoor. Met dit Stalinisme, een begrip dat anno Chinese Invloed steeds meer werd te ruggedreven, maar ook in Azië en bij tal van communistische partijen. De verwachting, dat Bresjnev. Kosv- gin en Podjorni zullen trachten op dit partijcongres hun positie veilig te stel len lijkt gerechtvaardigd. In hoeverre enkele jongere politici de kans zullen krijgen in het bestuursapparaat van de Sovjet-Unie omhoog te klimmen is een vraag, waarop dezer dagen mis schien een antwoord wordt gegeven. hoopjes kleren liggen. Nee, het zyn geen langslapers! Het zijn verlosten, die de morgen niet meer hebben gehaald, die zonder doktershulp zijn weggekwijnd. Rammelende gemeente-auto's zijn er goed voor. Nog diezelfde dag rookt de crematiebelt. zij 't zonder rouwenden. De bezoeker dwaalt nog maar aan de buitenkant van de krottenwijken. Hij gaat de „slums" niet in; als „multi miljonair" is hij er nauwelijks veilig. De verpestende stank van de open riolen kan hij bijna niet meer verdragen. In het slijk ziet hij een rat dollen ook at zon dier dat volgens de Hindoe opvattingen niet mag worden gedood. Terug in de andere wereld, die name lijk van de hygiëne en de luchtgekoelde kamers, hoort hij onder het genot van een koel glas bier het verhaal van een Europeaan aan: „Ik zie ze nog staan, die twintig koelies op de kade. Ze waren met lange stokken in het water bezig en schreeuwden steeds maar tegen elkaar. Ik erheen; ik moest er het mijne van hebben. Wat ik zag deed m'n haren ten berge rijzen. Niet omdat het zo walgelijk of afschuwelijk was. maai' omdat ik er perplex van stond. Laat die kerels nou bezig zijn een rat te redden. Een rat, die van het schip dat ze aan het lossen waren in het water verzeild was geraakt. Nou. het lukte ten lange leste. Het beest werd de wal opgeholpen en rende bijna schreeuwend van plezier weg De man nen waren geheel voldaan over de ge slaagde redding: de rat trouwens ook. want die brengt nu weer lekker alle mogelijke ziekten over." West-Bengalen, in t bijzonder Calcutta, geldt tegenwoordig meer en meer als een gebied waarmee het bergafwaarts gaat. De armoede is met geen goudmijn te stuiten, De arbeidsonrust evenmin, om dat linksgeoriënteerde partijen en vak bonden zich er meester van hebben ge maakt. „In Calcutta en wijde omgeving", al dus een Nederlander, „stonden tot nu toe de meeste fabrieken. De industriali satie van India is van de delta van de Ganges uit begonnen. Het economische en politieke klimaat is hier niet meer zuiver. De westkust, vooral Bombay, is (Van onze correspondent) AMSTERDAM De marechaussee op Schiphol heeft voorkomen, dat de Chinese ingenieur Huang Tao Yuan werd ontvoerd naar communistisch China. De man heeft enige tijd ge werkt op de werf „Gusto" te Schiedam en voelde er niets voor naar zijn vader land terug te keren. Leden van de rood Chinese legatie te Den Haag namen hem toen van Schiphol mee naar Den Haag, waar hem huisarrest is opgelegd. Het is niet mogelijk contact met hem te krijgen. Ingenieur Huang was met zeven ande re Chinezen betrokken bij de bouw van een voor rood China bestemde hopper zuiger. Deze is thans vrijwel afgebouwd en wordt binnenkort verscheept. Het is niet bekend, wat er met deze Chinezen verder gebeurt. Waarschijnlijk keren zij normaal naar hun land terug. op 't ogenblik veel meer ln trek. Ver schillende grote bedrijven zijn zich al ln die richting aan het verplaatsen." Krachten In deze zo gespleten metropool, waai' een fabuleus rijke Indiër de vorige maand nog 750.000 gulden uitgaf om zijn (lelijke) dochter uit te huwelijken, zijn krachten aan het werk die New-Delhi, maar ook de rest van de wereld, niet uit het oog mogen verliezen. De bodem is rijp voor het communistische zaad. China en ook Oost-Pakistan liggen er zo dicht bij dat er van invloedssferen kan worden ge sproken. De Japanse ingezetenen hier mogen met een groot bord op hun wagen rond rijden om vooral duidelijk te laten uit komen dat ze uit het land van de Rijzende Zon afkomstig zijn. de Chi- nezenhaat is langzaam aan het luwen. De voedselschaarste, die in de komende maanden nog veel erger zal worden ook West-Bengalen behoort tot de crisisgebieden van India is een nleüwe bron van ontevredenheid, die commu nistische voorlieden reeds dankbaar uit- Als men door de als steden zo grote buitenwijken gaat, ziet men dat er op alle strategische punten militairen en politiemannen zijn gestationeerd. Ze zijn vaak midden in de „slums" gelegerd en hun patroontassen zijn vol. „Als ik niet wist dat er zo veel ge weren waren", verklaarde een Europe aan. „zou ik me in Calcutta niet veilig voelen. Als deze stad in opstand zou kunnen komen, was er geen houden meer aan." En een Indiër, een van de weinigen die zich realiseert dat grauwe ellende en revolutionaire gedachten samengaan, bracht naar voren: „Hoe lang de Congrespartij het roer nog in handen kan blijven houden, weet ik niet. Duidelijk is echter dat er een politieke wedding moet komen, die men sen met frissere ideeën en meer gevoel voor sociale rechtvaardigheid naar voren brengt. Gebeurt dit niet. dan staat India over een paar jaar voor een revolutie, die zo goed als zeker in Calcutta begint." Advertentie Pres. Johnson wil ontwikkelings fonds voor India WASHINGTON, (U.P.I.) Aan een diner dat hij maandagavond in het Witte Huis in Washington aanbood aan premier Indira Gandhi, heeft president Johnson het voornemen kenbaar gemaakt een ont wikkelingsfonds voor India met een kapi taal van 300 miljoen dollar in Indische ropy op te richten. Doel van het fonds, zei de president, zou de ontwikkeling zijn van de wetenschap, het wetenschappelijk onderzoek, het ont wikkelen van nieuwe landbouwmethoden en het stimuleren van nieuwe mid delen om eeuwenoude problemen op te vangen. De 300 miljoen ropij zouden ko men van verkoop van voedsel aan India krachtens het Food for Peaceprogramma GENèVE Een adviescommissie van de Verenigde Naties heeft vandaag India de raad gegeven om gezinsplanning tot „nationale plicht" te proclameren voor het te laat is. In een rapport van de commissie, die vorig jaar een bezoek aan India heeft ge bracht. wordt verklaard dat de hoge graad van vruchtbaarheid een verlammend ef fect heeft op verhoging van de levens standaard en dat deze niet zal verbeteren in de afzienbare toekomst als de geboorte regeling niet zo spoedig mogelijk op natio nale schaal met kracht ter hand wordt genomen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6