Gemeentelijke werkplaats in de Groenesteeg is geen weldadigheidsinstelling FLORA NOVA 1966 een grootse tentoonstelling Objectieve beoordeling geeft ieder gelijke kansen STRAATSCHENDERS IN AMSTERDAM IT 1» DINSDAG 29 MAART DE LEIDSE COURANT JE TEN '58—7' 24, kg. II 6, omkom stuk. F v.d. E lel °Hu Br. St: Eddy i Athle 1.00 bos stul 10-A1 al-W 6—: O al-W SJ a3-Li LEIDENAARS MOETEN HUN STAD wel tot in alle uithoeken ken nendachten wij, toen wij tijdens onze tochten door steegjes en straten voor de honderdste maal te horen kregen op een vraag onzerzijds, waar een gebouw of monument stond: Weet u dat niet? Dan bent u zeker geen Leidenaar? Aangezien wij wel Leidenaar zijn, al is het ook sinds kort, trachten we altijd met een tikkeltje schaamte onze on wetendheid te verbergen door te mompelen, dat we het wel geweten hadden, maar door al de veranderingen een beetje van de wijs geraakt waren. Deze middag konden we onmogelijk van deze uitvlucht gebruik maken, toen de Gem. Werkplaats het doel van ons bezoek was. Deze werkplaats ligt namelijk in de Groenesteeg, waar de laatste 25 jaar vrijwel nooit iets veranderd is. Hoopvol begonnen we de tocht aan de kant van de Hooigracht, monter tellend: lste, 2de, 3de, en reeds enigs zins twijfelend of we ons doel nog niet gepasseerd waren, 4de, 5de en 6de Groenesteeg. Uitgerekend het laatste gebouw aan deze merk waardige steeg, die binnen een zeer korte afstand wel zo'n 13 straten kruist, bleek de instelling, waarheen wij ons op een zeer zonnige maartse dag hadden begeven. Gehandicapten voelen zich er „happy" bij HET IN FRISRODE BAKSTEEN opgetrokken gebouw met de beschei den strakke gevel, die geflankeerd wordt door de rustieke omgeving van de parkaanleg langs de Zijlsingel, was vroeger een school. In de Leydsche Courant van 23 maart 1857 kon men le zen over de 2de verjaardag van deze „Bewaarschool voor arme en havelooze kinderen alhier in de Groenesteeg". Voordat dit schoolgebouw in 1937 werd benut voor de sociale diensten was er op particulier initiatief een tijdlang een werkgelegenheid voor blinden gescha pen in een oude school aan de Pieters kerkgracht. Voor een gering loon fabri ceerden de gehandicapten daar borstels en manden, voor de aanvulling van hun levensonderhoud aangewezen op het. hulpbetoon van een weldadigheidsin stelling. De inrichting aan de Pieters kerkgracht, in 1927 begonnen, kon het in de crisistijd niet bolwerken, en ver dween weer in 1934. Ontwikkeling IN 1937 SLAAGDE men er in weer werkgelegenheid te scheppen voor blin den, toen met financiële steun van de gemeente een blindenwerkinrichting in de Groenesteeg kon worden gesticht. Onder invloed van de verschuiving in de sociale bemoeienis van particu liere charitatieve instellingen naar de de overheid werd in 1948 de bestuurs organisatie van de instelling geheel in handen van de gemeente gelegd. Als 1 zelfstandige tak van dienst ontstond op deze manier de Gemeentelijke Werk-1 plaats. Hoewel de opzet ruimer gesteld werd niet alleep blinden, maar alle lichamelijk gehandicapten werden in staat gesteld onder deskundige leiding- te werken startte de directeur, de heer H. Bassie, indertijd met uitslui tend blinden, die toen 14 in getal waren. In de loop der tijd werd de toestroming echter zo groot, dat uitbreiding nood zakelijk was. In 1952 was de werkplaats met 75 werknemers aan zijn top-capi- citeit. Aan de Nieuwe Mare bij de Lam mermarkt werd een dependance ge sticht, die binnen het tijdsbestek van twee jaar eveneens vol raakte. Onder tussen was iVien tot de overtuiging ge komen, dat het onvermijdelijk was de ruimte aan de Groenesteeg te vergroten. In 1957 werd in de achtertuin van het gebouw een nieuwe vleugel gebouwd. Toen deze in gebruik genomen kon wor- jden, werd het hoofdgebouw, dat hoge jzolderingen en smalle hoge ramen had (de schoolkinderen mochten niet afge leid worden) gemoderniseerd. Het grootste aantal dat de gemeen telijke werkplaats bezocht, werd be reikt in 1962, n.l. 223. Thans telt het bedrijf nog 175 werkers. Grotendeels is de afname van dit aantal een gevolg het feit, dat het in de doelstelling- de dienst ligt, doorstroming naar het vrije bedrijf te bewerkstelligen. Parfum OP DE VERSCHILLENDE afdelin gen, waar de minder-validen werkzaam voert naar buiten, want de dampende teer, waarin de kluwtjes haar worden gedompeld, alvorens ze in een gaatje van het houten stofferblok worden ge stoken zou anders de lucht aardig kun nen vervuilen. De distributieradio zorgt voor een vrolijk muziekje. Als we het volgende appartement betreden, snuiven we de heerlijke parfumgeur van stukken zeep op. Tientallen kisten met honderden stukjes toiletzeep passeren dagelijks de expeditie. De dames, die hier werken, kunnen zich geen welriekender omstan digheden wensen dan tussen al die blokjes zeep, die ingepakt worden. Zij amuseren zich uitstekend en de tijd vliegt hier om onder de gezellige „vrou wenpraat". Eigen fabrikaat DE WERKPLAATS heeft vele fa cetten: bijna een ongelooflijke verschei denheid van industrie wordt hier bedre ven. Voor de werknemers is dit een prettige situatie, want is er op een af deling werk dat hem niet ligt, dan is er keuze genoeg op andere secties. Naast de damesafdeling bevindt zich de tapijtafdeling. Tot aan de zoldering liggen balen tapijt opgetast, beschermd door grote banen ruwe jute, om de vloerbedekking tegen verkleuring te be hoeden. De zware rollen worden ver werkt tot stalenboeken, een aantal monsters, bijeengehouden door een ring. Ook hier staat een grote afzuiginstal latie, want de randen van de afgesne den stukken jabo worden tegen het uit zijn, heerst een prettige sfeer. De beid bestaat soms uit opdrachten plaatselijke industrieën, mi uit de fabricage van eigen producten. In een lokaal, waar de middagzon een gedeelte van de houtopslag in een war me gloed zet, is de timmerwerkplaats ondergebracht. Met moderne appara tuur vervaardigt de gehandicapte hier meubilair. Op het ogenblik van het be zoek hield men zich bezig met 't ver vaardigen van broednestjes voor vol- lières. Aangrenzend ligt de stofferka- ifler. Een vertakking van luchtpijpen T entoonstellingen De Lakenhal, Oude Singel 2S Ten toonstelling litho's van Kokoschka. Tot 18 april. Open 10-16 uur, znd. 13-16 uur. Galerie Walenkamp, Nieuwstraat 11. Tentoonstelling werken van Willem Hussem. Tot 20 april. Allemansgeest, Hoflaan, Oegstgeest. Schilderijen van Willem T. Breddels. Tot en met mei. M usea De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; zondags Legermuseum (Pesthuislaan)Met uit zondering van zaterdag van 9-5 uui (zondags 1-5 uur). rafelen behandeld met lijm die 'n onaan gename damp verspreidt. Een ploeg, juist een week in dienst, heeft een nieu- opdracht ter uitvoering gekregen, het assembleren van showdozen voor dymo-lettertangen, een Amerikaans product. Een der grotere afdelingen is de mat- n- en borstclafdeling, die eigen pro- dukten levert. Aan deze arbeid, die van af het begin van de blindenarbeid is toe gepast, werken ook nu de meeste blinde werkers. Een groot weefgetouw voor de vervaardiging van cocosmatten vult ruimte als een klaslokaal. Dit weef getouw staat er als een ruigbehaard monster, met zijn aankleding van de ruiggeschoren matten, en het web van afelige koorden. De borstelmakerij draait op volle toeren. De borstelhouten worden in grote partijen in alle maten :ngekocht, en na de fabricage verlaten de afgewerkte bezems, schrobbers en handvegers de werkplaats met het eigen stempel. Bijzonder interessant is ook de mandenmakerij, een ambacht, dat in land nog slechts sporadisch wordt uitgeoefend. Enkele antieke stoelen met zitting van fijn geweven rotan wor den met vaardige hand gerestaureerd. Ook stoelzittingen met gevlochten bie- worden in de Groenesteeg gemaakt. Vooral antiquairs laten hun oude mo dellen graag weer voorzien van de origi nele biezenbekleding. De zolder dient als opslagplaats voor pitriet, rotan, hout en andere materialen die worden verwerkt. Er hangt een wel zeer merkwaardige geur onder de hane- balken, de atmosfeer wordt bepaald door een grote verscheidenheid van grond stoffen. Een Leldse schrijfmachinefabriek van Amerikaanse origine heeft de Gemeente werkplaats ingeschakeld in het produc tieproces. De frames van de schrijf machines worden geheel „aangekleed", slechts de ombouw wordt op de fabriek zelf gemonteerd. De constructie van de machines geschiedt in lopende band sys teem. Aan de lange doorschuiftafel wor den achtereenvolgens allerlei handelin gen verricht, de letterstanden en de rol met alles er op en er aan worden met grote nauwkeurigheid bevestigd. Het tempo waarmee de afwerking geschiedt kan uiteraard niet zo snel zijn als de werksnelheid van de fabrieksarbeiders. Op alle afdelingen heeft men overigens een eigen tempo, dat varieert al naar gelang de mate van invaliditeit. Geldelijke waardering DE BELONING is ook op andere leest geschoeid dan in het vrije bedrijf. Om in de werkplaats te kunnen werken, is een minimum van een derde ,van de in het bedrijfsleven gewenste productivi teit gesteld. De werknemers van de Groenesteeg verdienen ongeveer 95 pet. van het loon dat in het vrije bedrijf wordt betaald. De resterende 5 pet. zijn in mindering gebracht om de overstap naar het bedrijfsleven aantrekkelijk te houden. De werknemers, worden beoor- wijze waarop het werk gedaan wordt, deeld naar hun prestaties en naar de Voor de beloning is een puntensysteem ontwikkeld, op basis waarvan de belo ning wordt vastgesteld. Door een hoog puntengemiddelde, dat toegekend wordt voor interesse, collegialiteit, en de in achtneming van de voorschriften, kwan titeit en kwaliteit, kan de gehandicapte soms tot een hoger loon komen, waarin de 5 pet. volledig wordt opgeheven en vaak zelfs wordt overschreden. Maxi maal zjjn 32 punten in de wacht te sle pen. De extra beloning vangt echter pas aan bij de 10. Wanneer men 26 punten krijgt, worden 16 punten, die in gelds waarde zijn uit te drukken, gerekend voor de toeslag. Bij het bouwen van ons gebouw aan de Papengracht anno 1665, had men, evenals nu, met nozems te kampen. Kloppartijen van „gangs" kwamen herhaaldelijk voor. Smijten en gooien met stenen kostte zelfs aan twee burgers een oog. Burgemeester Cornelis Hooft besloot dan ook krachtdadig op te treden en gelastte de „halfwassen braessens van jongens en andere oproerkraayers in het Rasphuys op te sluiten". Waren zij daar ook nog onhandelbaar of brutaal, dan werden zij met hun hoofd in een houten blok geklemd en eens „dapper ghegeeselt". Naast het Rasphuys bevond zich nog ,een tuchthuis, waar ouders tegen betaling hun onwillige zoons konden laten afranselen, net zolang tot zij blijken van beterschap gaven. Hielp dit helemaal niet, dan stuurde men ze naar Indië. Of dergelijke methodes in deze tijd wel of niet bruikbaar zouden zijn, kun nen wij niet beoijrdelen. Wel kunnen wij U zeggen, dht De Leidse Courant een ruime en eerlijke reportages van alle gebeurtenissen geeft, zo wijd de wereld strekt tot in uw eigen straat. DE LEIDSE COURANT IS THANS DE MEEST UITGEBREIDE KRANT VAN LEIDEN EN VERRE OMSTREKEN JUBILEUM SCHRIJFBLOK met afbeelding van ons gebouw uit de Gouden Eeuw en het unieke Leidse Courant-speldje. Ondergetekende: plaats: geeft als abonnee 1 De Leldse Courant op: Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Deze advertentie na invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE COURANT, afd. Abonnementen. Papengracht 32, Lelden. VIJFHONDERD JAAR BOOMKWEKERIJ BOSKOOPS WELVAART TE DANKEN AAN DE „DERRIE" Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. De grootse bloe mententoonstelling Flora Nova 1966, welke van 8 tot en met 17 april a.s. in Boskoop wordt gehouden, kan men zeker ook een grote gebeur tenis noemen. Deze tentoonstelling moet worden gezien als een natio nale manifestatie teneinde de aandacht te vestigen op het boomkwe kerscentrum Boskoop, dat jaarlijks voor bijna 70 miljoen gulden exporteert en dat zich ondanks de vele moeilijkheden moet kunnen handhaven. De voorbereidingen voor deze tentoonstelling zijn in volle gang- Een onderdeel hiervan vormde de persconferentie welke ten gemeentehuize werd gehouden, alwaar door de burgemeester, G. W. baron van Dedem, werd gewezen op de mogelijkheden en de moeilijk heden vanrBoskoop. De boomkwekerij, aldus de burgemeester, neemt in Boskoop een zeer grote plaats in. Zestig procent van de bevolking is hierin werkzaam en drie kwart van de Boskoopse economie draait om de boomkwekerij. De climatologische omstandigheden waaraan Boskoop zijn huidige welvaart heeft te danken, de grond bestaat n.l. voornamelijk uit derrie, in Boskoop spreekt men van darie, of prut, wat een zeer goede voedingsbodem voor de planten is, veroorzaken aan de andere kant, mede door het vele Water met zijn daardoor nodige 1500 bruggetjes, schier onoverkomelijke moeilijkheden, voor wat be treft het onderhoud van de wegen. Het aloude transport van de boom- kwekerijprodukten, te water is economisch niet meer verantwoord. Vandaar dat door het gemeentebestuur een ontsluitingsplan is opge steld teneinde het wegenstelsel aan de moderne wijze van vervoer te kunnen aanpassen. EXPORT VOOR BIJNA 70 MILJOEN GULDEN Dit is een zeer kostbare geschiede nis. I)e kosten worden geraamd op 10 miljoen gulden. De Biezen b.v. welke weg nu geheel is gereconstrueerd, koste i i/2 miljoen gulden per kilometer. De ontsluiting is dus niet alleen een Boskoops, doch ook een nationaal be lang opdat het aloude boomkwekers- centrum zich zal kunnen handhaven. Dat de belangrijkheid hiervan wordt ingezien moge blijken uit het feit dat deze tentoonstelling zal worden ge opend door de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis serij, dr. J. H. Patijn. De heer Herman Grootendorst, zitter van de Vereniging Culturen, welke deze tentoonstelling ganiseert, vestigde er de aandacht op dat eigenlijk moet worden gesproken van boomkwekerij-bloemen tentoonstel ling, aangezieu er geen snijbloemen zul len zijn doch bloeiende planten. Men wil laten zien wat Boskoop op sierteeltgebied presteert en waarbij men zeer veel nieuwe soorten teiten zal kunnen zien. De onderlinge concurrentie er zijn prijzen bonden maakt de deelnemers tamelijk zwijgzaam over hun inzending. Iets er al wel bekend. Een firma, die zich specialiseert in bijzondere, meest bota nische, dus origineel wilde rhododen drons, toont in een tuintje 50 bloeiende soorten, ook geschikt voor kleine tuinen, die tot nu toe weinig bejtend zijn. Ook zijn er nieuwe, uit Engeland afkomstige Exbury Azalea's, waarvan in Nederland veel wordt verwacht. Ook zijn er coni feren, waaronder de Metasequoia, welke pas enkele jaren geleden is ontdekt, die zich in ons land uitstekend thuis voelt. Belangwekkend zal zijn een inzending de beroemde Boskoopse rhododen drons waarvan de helft gewassen van rond de eeuwwisseling en de overige de allernieuwste soorten, zodat verleden en heden kunnen worden vergeleken. Het Proefstation voor de Boomkwe kerij zal verschillende, ook voor vak- ensen volkomen nieuwe kruisingen m allerlei gewassen laten zien. Plantpropaganda Holland zal een ge hele tent inrichten om te laten zien wat De oppervlakte van deze tentoonstel- ng bedraagt 3700 m2. dit is twee maal de oppervlakte van de Flora Nova 1961, met een lengte van 150 meter. De aan leg als geheel wordt verzorgd door de heer C. Vogel te Vlaardingen. Er zal uitsluitend levend materiaal worden toe gelaten opdat het fraaie overzicht van de tentoonstelling niet zal worden ver troebeld door zaken en aktiviteiten wel ke, niets of weinig met de eigenlijke op zet hebben te maken. Teneinde de verkeers- en parkeer- moeilijkheden het hoofd te kunnen bie den worden allerlei parkeei voorzienin gen getroffen. De autobusonderneming Citosa zal fsiciliteKen verlenen om daar door het reizen per bus te bevorderen. Hoewel niet alle tentoongestelde planten te koop zijn zullen diverse in Boskoop gevestigde tuincentra zorgen voor ex tra voorraad van wel te koop zijnde planten, zodat de bezoekers, die op de tentoonstelling iets van hun gading heb ben ontdekt, de gewenste planten meteen kunnen aanschaffen - S M54 iS£asi *ËS I De lange smalle foto toont een duidelijk beeld van de typische ligging van de Boskoopse kwekerijen. De betrekkeiyk smalle stukken „tuin" tussen water. Vervolgens gaf de heer A. Vuyk Czn een kort resumé over de inhoud van zijr boek „Boskoop vijf eeuwen boomkweke rij 1466—1966". Hierin worden o.a. beschreven het ont staan van de boomkwekerij te Boskoop en de ontwikkeling hiervan gedurende 500 jaar, de factoren welke daaraan heb ben medegewerkt, in de eerste plaats de prima tecltaarde, welke niet, zoals in de omgeving voor turfwinning is afge graven. Voorts het belangrijke vaarwa ter de Gouwe, sinds eeuwen de afvoer- weg voor Boskoops bomen. Het vervoer gescheidde eerst per vaste beurtschip pers doch later gingen anderen voor eigen rekening per schip met hun koop- Weer later gingen de boomkwekers handelaren zelf naar de steden, waar zij hun vaste „koffyhuis" hadden waar ko pers hun bestellingen konden doen. Ook werden wel kwekers op eigen terrein bezocht door kopers, waarvoor sommi gen een kleine monstertuln aanlegden, waarop een houten paviljoen werd ge bouwd, waarin de gasten werden ont vangen. Tussen de vruchtbomen teelden de Boskopers aardbeien en stelden de verkoop daarvan in handen van een „aardbezlëncompagnie" die waarschijn lijk wel de eerste verkoopcombinatie van tuinbouwprodukten is geweest. Dit was van ongeveer' 1750 tot 1906 toen deze teelt werd verdrongen door de siergewassen. In die tijd zwermden steeds meer Boskopers uit naar het bui tenland om bomen te verkopen. Duizen den kisten planten werden toen al naar de Verenigde Staten verzonden en als prominente verschepers zaten de groot ste exporteurs aan boord van de oceaan stomers aan bij de eretafel, „captain's table". De periode tussen 1914 en 19-15 bracht twee wereldoorlogen en een eco nomische crisis, d zwaar hebben ge drukt op de Boskounse bedrijven, maar na 1945 is sprake van een sterke op leving, gepaard gaande met een grote uitbreiding van-de export. Het boek zal op de tentoonstelling te koop zijn. De Boskoopse tentoonstellingen heb ben zich altijd in koninklijke belangstel ling mogen verheugen. De overlevering wil dat prins Maurits meermalen in Bos koop is geweest, men zegt in 1618. Ook koning Willem III zou meermalen in Boskoop zijn geweest. Koningin Wilhel- niina met prins Hendrik bezochten Bos koop op vrijdag 20 maart 1908. Op 5 april 1911 opende prins Hendrik de grote bloemententoonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Pomolo- gisclie vereniging. Deze tentoonstelling werd gehouden in een grote tent op de plaats waar nu het Boskoopse gemeen tehuis staat. De rozententoonstelllng in 1913, de pioenententoonstelling in 1926, de tentoonstelling in Flora In 1935 en in 1937 stonden In de koninklijke belang stelling. Op 13 april 1961 opende prinses Irene de Flora Nova in Florida. De Flora Nova 1966 zal geopend zijn op werkdagen van 10 tot 22 uur; op zondagen van 12 tot 22 uur.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5