LEIDSE RAAD BLU MET ONTWIKKELING VAN RECREATIE-COMPLEX KIKKERPOLDER Slecht weer bij Holland-veldloop DINSDAG 29 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT Pas over een paar jaar bespeelbaar Leidse raad, gistermiddag ii penbare zitting onder voorzitter- hap van burgemeester mr. G. C. n der Willigen bijeen, heeft er monde van enkele sprekers zijn lugde over uitgesproken, dat het eede deel van het recreatie- mnplex Kikkerpolder binnen ho- lijk niet al te lange tijd verwe- ïlijkt gaat worden. De heer rsnel (PvdA) noemde het een ed plan, dat met twee perma- nte korfbal- en twee tijdelijke etbalvelden veel plezier kan ven aan de Leidse sportbeoefe- ars. Verder is er sprake van een •keergelegenheid bij deze com- xen voor 163 auto's, en een jot aantal brommers en fietsen; hele verlichting dus voor het iele Kikkerpoldercomplex. Als en ander verwezenlijkt zal beschikt Leiden over 31 voet- velden en 12 korfbalvelden. Hogere jaarwedden voor wethouders >e heer v.d. Vliet (Prot. Chr.) vroeg wethouder of de aan te leggen sport- den primair zouden kunnen dienst de Pomona-velden die gaan dw(jnen. De heer v.d. Klugt (KVP) >t zich by de woorden van waarde- voor het voorstel aan en zei te ho- dat het complex zo spoedig moge- zal zijn voltooid, antwoord op enkele vragen ve Versnel deelde wethouder Sannes dat het technisch mogelijk zal zijn, der voetbalterreinen dusdanige af- ingen te geven, dat het voor officiële strijden bespeelbaar zal zijn. Verder de wethouder, dat het van de finan- ingsmogelijkheden en de toewijzing het ministerie zal afhangen, of er voorjaar een begin zal kunnen gemaakt met de uitvoering vai ede complex. "Eerlijk gezegd ben ik beetje bang, dat het wat later zal den", aldus de wethouder. POMONA-VELDEN oordat het gehele complex "rijp" zal bespeeld te kunnen worden zul- DOg wel twee en een half tot drie jaar ïgaan. Hoewel het moeilijk te garan- in zal zijn, dat de Pomona-velden zullen verdwijnen, nadat de andere en gereed zijn, zoekt men nog moge eden zoveel mogelijk aan de wensen de betrokken verenigingen tegemoet tomen. Misschien kan men enkele nog opvangen op de atletiekter- by de Leidse Hout. wethouder antwoordde de heer is (P.S.P.), dat getracht zal worden Zaalbergcomplex nog vóór oktober leveren, zodat dit complex bruik- zal zyn voor de binnensportver ingen. Op korte termyn verwachtte Sannes hierover een rapport Vragen over afbraak-plannen lej. M. C. J. van Buel (KVP) eeft zich tot het college van en w. gewend met de vraag het college bereid is zodanige laatregelen te treffen dat pan en, die zijn aangekocht om af- ebroken te worden, dan pas ■orden afgebroken als ook de ewoners van er naast gelegen n dus nog bewoonde panden an andere woonruimte zijn ge- leze afbraak kan nL voor de aaste bewoners, die nog niet onden verhuizen, ernstige ge- olgen hebben, zoals het in het ngerede raken van de riole- ng, vochtvorming in huis met adelige gevolgen voor meubels kleding en moeilijkheden tiet de electriciteitsvoorziening. 1 O*" foorbeelden van deze overlast O hebben zich in onze gemeente 1 enige malen voorgedaan, ferder vraagt zij of het college ireid is te bevorderen dat ge- >emde woningen ontoeganke- jk worden gemaakt - zoals ook Iders in het land wel gebeurt - ilang afbraak niet mogelijk is •gens bewoning van het aan- inzende pand, en of het col- je van oordeel is, dat er in •ze voldoendé en goede samen- Syriorjej-king bestaat tussen de dienst ■cumi'jiooj- Gemeentewerken, die de ^dracht geeft tot het slopen n de panden, en het Gemeen telijk Bureau voor Huisvesting, it de betrokken bewoners aan idere huisvesting moet helpen. «pel ,1) M" Leidse raad ïgekomen stukken itact li is de ingekomen stukken in de Leid- ;emeenteraadszitting gistermiddag ld zich een schrijven van het be- van de Zita-vereniging, afdeling plu» Vakschool voor meisjes, waarin Dionyf medegedeeld, dat het op 9 febr. De syi ïie verzoek om de opleiding tot gei umnaaister nodig te oordelen werd brandveiligheidsvoor- beto\ ïgen in verschillende scholen zo- lijk vi eze gisteren door de raad werden ter voc ;ekeurd is o.a. ook voor de ten knfing R.K. Scholen aanleiding ge- dergelijk verzoek om me rking aan het gemeentebestuur Lp„'Soen. B. en W. zullen hieromtrent viseren. Liefdewerk van de H. Cunera >16 verzocht om medewerking voor de crfilm1 van leermiddelen ten be- van de muzikale vorming op de esschool voor Ulo, Levendaal 54. ordt ïierover zullen B. en W. een pread- uitbrengen. Hetzelfde geldt een ek van de Btichting R.K. Scholen en behoeve van drie Ulo-scholen werking heeft gevraagd voor de haffing van leermiddelen bfl de in 18#tale vorming. gemeentewerken. De raad ging vervol gens met het voorstel van b. en w. (een krediet van ruim 1 miljoen gulden voor het recreatlecomplex) akkoord. By het voorstel betreffende overdracht van gronden, bestemd tot gemeenschap pelijke tuin aan de woningbouwvereni gingen "De Eendracht" en "Eensge zindheid" in de Meerburgerpolder merk te de heer De Bruyn (P.S.P.) op, dat vol gens een geldende regeling het onder houd van de tot gemeenschappelijke tuin bestemde grond voor rekening komt van de woningbouwverenigingen, die de kos ten daarvan verhalen op de huurders. "Tot nu toe is dit geld wel geïnd, maar van onderhoud is nog geen sprake". Vol gens wethouder Piena houdt de Plant soenendienst controle op dit onderhoud. De zaak wordt thans zo goed mogelijk bijgehouden en men zal nauwlettend blij ven toezien. De heer De Kier (Prot. Chr.) gaf als zijn mening weer, dat ovei' het algemeen de uitgavenpost van de w.b.v. zodanig is, dat de verenigingen er aan te kort komen. Het voorstel werd aangenomen. 125.000 Inwoners kunnen deze wedden worden verhoogd van ongeveer 26.000 gulden tot 28.000 gulden. De heer Frans achtte het verstandig dit maximum In drie etappes te doen bereiken. De raad had hieraan geen behoefte en stemde met het voorstel in, behalve de PSP-fractie, vanwege de naar de mening van de heer Frans "te forse stijging", die hoven het normale zou liggen. Betreffende de verkoop van een perceel industrieterrein aan de Rooseveltstraat maakte de heer Elsgeest (Prot. Chr.) Uit "kleslieidsoverwegingen", zoals bedragen voor investeringen voorzitter het vertrek motiveerde, ver- lichtfabrieken gaf wethouder Harmsen lieten de wethouders de vergadering bij de heer Van Baaren (P.v.d.A.) desge- het agendapunt over de wethoudersjaar- vraagd de verzekering, dat het in de be- wedden. Voor gemeenten van 100.000 tol doeling ligt het hele ombouwwerk in de aardgasvoorziening zoveel mogflijk in samenwerking te doen met de plaatselij ke installateurs. AARDGAS De heer Roorda (P.v.d.A.) drong aan op een behoorlijke odorisering van het aardgas, "dat nu de binnenstad nadert". We weten, dat in het centrum leidingen liggen van minder goede kwaliteit". Door geur aan het aardgas te gevra, kan men lekken constateren. Wethouder Harmsen antwoordde, dat de leiding van het bedrijf ervan overtuigd is, dat het aanmerkingen over het verschil in prijs aardgas op de juiste wijze moet worden tussen 32,50 per vierkante meter in ge-odoriseerd, maar de apparatuur daar- 1963 en 50.00 in 1965. Het had volgens voor heeft een lange levertijd; er wordt hem bovendien allemaal te lang geduurd, nog onvoldoende aan gedaan. De heer waardoor de betrokene door de gemeente i Van Baaren gaf hij ten antwoord, dat schade was berokkend. Wethouder Piena j voorlichting gedaan zal worden in wees erop, dat in die periode de grond- j geschrift, dat aan de bevolking zal prijzen waren gestegen en de koper was den verstrekt. Alle overige agenda-punten kregen zonder meer de goedkeuring der raads- Aan het eind,, van de vergadering be antwoordde wethouder Van Hoek 26 vragen van de heer Roorda over strub belingen en onregelmatigheden rond de toewijzing van een woning aan de Pie- ter de la Courtstraat. Er zou hier spra ke zijn van "terreur van de huiseige naar", die zijn woning door dure ingre pen bijna onbetaalbaar zou hebben ge maakt voor eventuele huurders met gro te gezinnen. Adriaan van der Veen hield een niet geheel bevredigende lezing met ƒ50,00 akkoord gegaan. Op 18 gustus was een schetsplan voor bouw op het terrein binnen; "we gaan pas tot verkoop over als er een schetsplan voor het bouwen binnen is", aldus de wethou der. De raad ging met de verkoop ac- coord; tegen het voorstel was de PSP- fractie. voorstel tot het verlenen van President-curator ontvangt facsimile uitgave van belangrijk Leids handschrift Hedenochtend ontving dr. E. H. Reerink, president-curator van de Leid se universiteit, uit handen van de heer G. de Flines, directeur van A. W. Sijthoff's Uitgevers Maatschappij, het eerste exemplaar van een belangrijke facsimile uitgave van een Leids hand schrift. Het betreft de in de Leidse Universiteitsbibliotheek bewaarde co- van het tweede deel van de Anna- en de Historie van Tacitus om trent dë geschiedenis van dit hand schrift zijn er, blijkens de inleiding tot deze uitgave en kanttekeningen daar op, interessante verschillen van opvat tingen tussen dr. C. W. Mendell, eme ritus-hoogleraar in de klassieke filo logie aan Yale University en mej. dr. E. Hulshoff Pol, wetenschappelijk me dewerkster aan de Leidse Universi teitsbibliotheek. Het initiatief tot het stichten van een reeks facsimiles van de belang rijkste handschriften der klassieke ac teurs werd genomen door de bibliothe carissen der universiteiten van Halle Leiden, tijdens een congres te Chi cago in 1893. Drie jaar later verscheen te Leiden deel I van de „Codices Graeci et Latini. Photographice depic- ti", de eerste moderne, langs mecha nische weg verkregen, reproducties in Europa. Redacteur van de reeks was Scato de Vries, tevens de eerste die een leerstoel in de middeleeuwse hand schriftenkunde zou bekleden. De on derhavige uitgave is de twintigste in de serie, die sinds 1913 in verband met de hoge onkosten tijdelijk gestaakt is. Zij staat thans onder leiding van prol dr. G. I. Lieftinck, hoogleraar in de westerse paleogafrie en handschrif tenkunde. Ook deze was aanwezig bij de korte plechtigheid, die plaats vond in de werkkamer van dr. Reerink, evenals de curator die zich in het bij zonder ook bezig houdt met zaken de litteraire faculteit betreffend, mr. H. van Manen, mr. N. F. Hofstee, secre taris van de universiteit, en de heer J. H. Landwehr van genoemde uit geverij, die een belangrijke bijdrage tot de voortzetting van de reeks heeft geleverd. Z.W.O.-subsidie voor prof. dr. W. Karstens De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. W. K. H. Karstens, hoogleraar in de algemene plantkunde aan onze universiteit, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de aanleg en de werking van het Vascu laire Cambium. Vasculair Cambium is een weefsel dat bij de hogere planten, na de lengtegroei van stengel- en wortelgebieden evenwijdig aan het buitenoppervlak ontstaat en waarvan de produkten worden omgebouwd tot langgerekte cellen, die voor het trans port van water en opgeloste stoffen binnen de plant dienen. Het genoemde onderzoek wordt onder supervisie van de hoogleraar verricht door drs. A. M. Siebers, die de resultaten ervan te zijner tijd in een dissertatie hoopt neer te leggen. LEIDSE AGENDA DINSDAG 29 MAART Rijksmuseum voor oudheden voorjaarsprogramma. Prof. dr. J. E. A. Th. Bogaers over „Stedelijke nederzet tingen in Germania Inferia". Lodewijkskerk conferentie over het Concilie door Prof. Stieger, 20.00 u. Rest v. d. Heyden ledenvergade ring Ver. Koniginnedag, 20.00 u. Ger. Jeugdhuis demonstratie he- renkappen, 20.15 u. Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden Aanvang-diploma cursus, aanvang 20.00 u. in het gebouw van de G.G. en G.D. te Leiden. LEIDSE UNIVERSITEIT Dr. J. Nauta: „Schatten risico's bij hartchirurgie moeilijke zaak" „Occasio Fugitiva" is de titel van de openbare les, die dr. J. Nauto, be noemd tot gewoon lector in de thorax - chirurgie, gistermiddag in 't Groot- Auditorium heeft gegeven, bij de offi ciële aanvaarding van zijn ambt. Door dat de hartchirurgie een betrekkelijk jong onderdeel van de chirurgie is de specialisatie bestaat eerst ongeveer 15 jaarwas en is deze tak van de chirurgie begrijpelijkerwijs nogal eens de publiciteit wegens de vele nieu- e mogelijkheden voor patiënten met in hartaandoening. Het feit dat deze specialisatie zich )g in ontwikkeling bevindt, schept evenwel bijzondere moeilijkheden voor de arts. Deze bestaan aan de ene kan1 uit het voortdurend streven naar ver betering der resultaten, aan de andere kant is er het geven van een antwoord op de vraag of operatief moet worden ingegrepen. VERDIEPING IN PROBLEMATIEK In zijn openabe les behandelt dr. Nauta enkele van de factoren die een arts tot operatie doen besluiten. Het schatten van de risico's daarbij is een moeilijke taak wanneer men over on voldoende gegevens over het natuur lijke verloop van de ziekte beschikt, de resultaten van een therapie nog weinig omvangrijk zijn. Daarbij komt dat de waarden die men hecht aan leven, levensduur, invalidi- rukken. Dit alles maakt dat het teit en lijden, niet in getallen zijn uit. besluit tot operatief ingrijpen in het kader van een zich ontwikkelend spe cialisme als de hartchirurgie vaak eerst na het afwegen en overwegen van vele en velerlei factoren genomen wordt. Het zou wenselijk zijn, aldus dr. Nauta, dat ook anderen dan chirurgen zich in deze problematiek gingen verdiepen. CONCERTSERIE MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Spartaan gewichtheffers komen in finale De twee gewichtheffers van de LAC „de Spartaan" hebben zich beiden ge plaatst voor de finale, die op 17 april gehouden wordt. Arie Hillebrand werd met een totaal van 310 kg. in het licht- zwaargewicht tweede. Dirk van 't Riet is na weging tweede geworden met Jan Brand van Simson met een totaal van 332 kg. Een zeer goed resultaat om als debutant in de le klas in de finale uit te komen. De a.v. Holland hield zondag jl. haar derde en laatste onderlinge veldloop. Onder zeer slechte weersomstandigheden verrichtte Adri v. d. Molen een bijzon dere prestatie door op de 500 m met 70 sec. een officieus clubrecord te ves tigen. De totale uitslagen waren: Heren, lange afstand; 1 A. v. d. Mo len, 70 sec; 2 P. Selier, 72 sec; 3 P. Proosdij 80 sec. Heren, sprinters 1 L. v. d. Berg, 74.1; 2 KI. v. d. Molen 75.-; 3 C. Kan bier 75.3 sec. Jongens A: 1 R. Strik 73.5; 2 J. Bij 75.- sec. Deze laatste uitslag bleek ook beslissend voor het totaal-klassement. De winnaars van zondag zijn nl. ook het le over alle drie de afstanden. De schrijver Adriaan van der Veen, zojuist teruggekeerd uit Californië, waar hij in San Francisco een jaar gastcolleges gegeven heeft, hield gister avond in de foyer van de Stadsgehoor zaal in het kader van de boekenweek voor een talrijk publiek een lezing, getiteld „Wat is een moderne roman". Hoewel hij een goed causeur bleek te zijn, werd het exposé enigermate een teleurstelling. Hoewel hij een karakteristiek gaf van de moderne roman, liet hij de historische ontwikkeling buiten be schouwing. De traditionalistische ro man. waar de moderne roman uitein- slechts*"zoals ^iii"zëlV ook 'telkenmale het Academisch Ziekenhuis vervoerd, delyk van afstamt, keurde hy af zon- £t slechts een gebrekkig ant- CONFERENTIE PROF. STIEGER der daarvoor een behoorlijke argu- om half 8 in de „LodewUk" is echter een woord van lof op zijn Dm half acht vanavond begint piof. plaats, voor de manier waarop Adriaan dr. J. J. M. Stieger in de Lodewijkskerk van der Veen zijn lezing hield. Opzijn derde conferentie betreffende de boeiende, humoristische wijze bracht i constitutie over de Kerk. Het onderwerp hij met een opvallend goede articulatie zal zijn „De leek In de Kerk". Iedereen zijn stof „aan de man". 1 is welkom. Na de pauze zou hij het verband tus sen beat, pop-art en de romans van nu behandelen. Ook dit verband werd echter ternauwernood aangetoond. Hij stelde zich volkomen achter de nieu we generatie, te volkomen en positief om echt te kunnen zyn. De nieuwe generatie heeft immers, naast zijn ongetwijfeld positieve kanten, ook ne gatieve. waarvan we bijvoorbeeld het vandalisme zouden kunnen noemen. Bij de discussie beantwoordde hij op dezelfde wijze enige vragen. Zijn antwoorden kwamen vlot, met de no dige humor gekruid, doch vormden Gisteren is de 10-jarige Wilhelmus Kuyer bij het klimmen In een boom In de Ververstraat uit deze boom gevallen. Hij klaagde over pijn in de rug en over hoofdpijn. Door de E.H.D. werd hij naar mentering te geven, terwijl hij ook j zijn voorkeur voor het modernisme te weinig met argumenten staafde. Hij bleef aan de oppervlakte van het uit gestrekte terrein, dat het modernisme vormt, hier en daar voorbeelden aan halend in de vorm van schrijvers, niet in de laatste plaats zichzelf. De kern bleef al te vaak onberoerd. De analyse van zijn eigen werk was volkomen bevredigend. Op duidelijke wijze zette hij uiteen, hoe hij dit op gevat had en op welke wijze hij zijn bedoelingen verwerkelijkt had. Door het behandelen van passages uit zijn laatste boek „De idealist", bood hij de toehoorders de gelegenheid een goed beeld van de schrijver en van de strekking van 't boek te krijgen. Een boek leeft pas bij de herlezing, zo stelde hij. De verre van gemakke lijke leesbaarheid is één van de voor naamste kenmerken van de moderne roman. De conclusies moeten overge laten worden aan de lezer. Vroeger werden duidelijke indicaties gegeven. De schrijver van nu staat echter niet meer achter zijn held. Hij slaat hem gade en levert er kritiek op. De lezer moet zelf maar tot een conclusie komen over de karakters en moet trachten de bedoeling van de schrijver te ach terhalen. Als oorzaken van de moderne romankunst noemde hij de recente oorlogsgeschiedenis, Viëtnam, atoom bom, de voortgeschreden techniek etc. BURGERLIJKE STAND Geboren: Karoline d.v. K. M. Ver- kuijlen en J. Baars; Rocco Pernel z.v. J. G. v.d. Meer en A. v.d. Linden; Arthur Johannes z.v. J. J. J. v. Diest en B. M. v. Dam; Hendrika Maria d.v. G. H. A. M. v. Niekerk en M. M. Volle mans; Cornelis z.v. P. Ouwehand en H. J. Ouwerkerk; Teunis z.v. L.F. Cavé en E. Ursinus; Maria d.v. D. Stravers en L. Vooijen; Willem z.v. A. Koning en D. v. Rhijn; Agnes Elisabeth Maria d.v. W. Pirovano en E. M. Warmcnho- ven; Hendrikus Christoffel z.v. P. Kor- suize en A. M. Mink; Angélique d.v. P. Bres en L. H. Vitters; Jantine Ma rianne d.v. M. P. Oudesluijs en A. de Ruiter; Johanna Nicolien d.v. C. A. Buijsen en J. A. Denekamp; Sandra Carolina d.v. W. Teske en H. Onvlee; Petra Helena d.v, B. G. Moolenaar en E. Wiedijk; Maria Geertruida Johanna d.v. H.A. Strijk en J. v.d. Meer; Hen- derkien d.v. S. Postma en W. v. Oei. Gehuwd: B. H. Klos en E. Drees; M. C. v. Hemert en F. Dekhuyzen; C. A. v. Dorp en C. J. G. v. d. Meijden; H.J. Soullié en W. P. Seeker; A. W. v. d. Ster en E. Pardon; O. H. v. Tuijn en D. E. Lemette; H. J. P. Koelewijn en W. J. G. v. Marwijk. Overleden: W. Goddijn 82 j., m.; A. M. v.d. Wijst 68j., m.; A.M. v.d. En- de 78 j., vr.; J. v. Heusden 95 j., m,; G. E. Steetskamp 46 j., m.; J. Hendriks 74 j., w.v. C. J. W. Gravendaal; J. Strie- delmeijer 81 j., w.v. J. de Wee; H. v. Klompenburg 38 j., m. LEIDERDORP Geslaagd Aan- de Rijksuniversi teit te Utrecht is geslaagd voor het kand. ex. fysische geografie mej. Y. M. de Vrij en voor het examen dieren arts de heer M. P. Kwakemaak. DE HAAGSE COMEDIE IN EEN VLOT GESPEELDE SATIRE 'VRAAG MIJ NIETS' r\E GEOLIEDE maatschappij wordt steeds meer geüniformeerd, ons privé-leven loopt hierdoor gevaar. Het is hiertegen, waar Ira Wallace waar schuwt, in zijn toneelstuk „Vraag mij niets". Het spel werd gisteravond on der auspiciën van K. en O. opgevoerd, door de „Haagsche Comedie", in de Leidse Schouwburg. Het gevaar van een voortdurend dreigende indiscretie werd de toeschouwer voor ogen ge houden. De natuurkundige Andrew Pilgrim is failliet ,als leider van een commercieel laboratorium. Hij bleek niet veel ver stand te hebben van commercie, want hij is diep in de schulden komen te zitten. Als geleerde echter geniet hij internationale faam. Een groot Ame rikaans concern is voornemens, hem in dienst te nemen, tegen een hoog salaris, zodat hij uit de financiële moeilijkheden kan komen. Hij en zijn gezin moeten wel aan bepaalde eisen voldoen om in de gemeenschap van de werknemers van het concern opge nomen te kunnen worden. Men komt hem opzoeken in zijn eigen omgeving, temidden van zijn familie, om een zo goed mogelijk beeld van zijn persoon lijkheid te krijgen. Hetgeen in feite betekent: voldoet hij aan de eisen, ook in zijn privé-leven. Gedwongen door de omstandigheden maakt het gezin Pilgrim zich op, voor de komst van de vertegenwoordiger van de maatschappij. WOORGELICHT door hun vermoe- delijke schoonzoon, die op de hoog te is van de normen, die de onder neming stelt, wordt het interrieur veranderd. De cello van de vader wordt verstopt, omdat de onderneming daaruit zou concluderen, dat de man gesloten is. Ook de trofee van de moeder, een middeleeuwse glazen vaas, die zij gekregen heeft voor haar ver dienstelijk werk als filologe, wordt aan het gezichtsveld onttrokken. Want ook die verdienste zou de firma geen deugd vinden. Men moet vóór alles lid zijn van de gemeenschap, en men meent, dat dit persé samen moet gaan, met het prijsgeven van de eigen per soonlijkheid. Zelfs de boeken, die mevrouw Pilgrim geschreven heeft, worden opgeborgen, voor de komst van de psycholoog van het bedrijf. Wanneer deze zijn intrede gedaan heeft wringt de familie zich in alle moge lijke bochten om maar te voldoen aan de eisen die het bedrijf stelt. Wanneer echter mevrouw Pilgrim hoort dat de werknemers van het concern ook sa menwonen in één complex huizen en de deuren daarvan altijd open staan want een gesloten deur wordt er varen als een teken van wantrouwen dan wordt het haar allemaal teveel. Op 1 april a.s. zal de heer A. van der Neut. hoofd van de openbare lagere I school „de Schakel" aan de Zuidsingel, In het komende seizoen zal de Maat- alB zodanig worden gepensioneerd. De schappij voor Toonkunst wederom een j hcer Van der Neut- d'e van 1920 tot 1933 drietal concerten organiseren op het i onderwijzer was van de school gebied van de kamermuziek. 1 met vaart voor het voetlicht. De dia logen zijn flitsend en vooral daardoor onderhoudend. Onder de sterke regie van Paul Steenbergen excelleert Gijs- bert Tersteeg in de moeilijk waar te maken rol van Andrew Pilgrim. Any de Lange staat hem als zijn echtge note kordaat terzijde. Eric van Ingen roept waardering op met zijn vertol king van Otis Clifton, de met gemeen plaatsen jonglerende vertegenwoordi ger. Marijke Merckens speelde op na tuurlijke wijze de dochter des huizes, terwijl Jacco van Renesse, als haar geliefde wellicht iets te nadrukkelijk speelde. Een compliment voor Georget te Hagedoorn, die een typetje maakte van het niet zo eerlijke omatje, dat aller lachlust opwekte. Een langdurig applaus viel de spelers na afloop ten LEIDERDORP Raadsvergadering van drie kwartier De Leiderdorpse gemeenteraad Is gis teravond ln drie kwartier akkoord ge gaan met het kleine aantal voorstellen, dat door het college aan de raad werd gedaan. Zo ging het voorstel van de bur gemeester tot verhoging van de wedden der beide wethouders zonder hoofdelijke stemming onder de hamer door, alsmede een aantal onderwijszaken. Enige op merkingen werden wel gemaakt bij het voorstel tot verhuur van het pand Hoofd straat 9 aan de fa. Nagtegaal en Zn. De heer E. Veldl^uyzen (CH) vond de ge vraagde huur van 10.wat aan de lage kant; mej. M. v. d. Voort (PvdA) stelde voor het pand af te breken en ter plaatse een parkeerplaats ln te richten en de heer J. Tieken (KVP) informeerde of het niet voordeliger zou zijn het pand als bedrijfspand te verkopen ln plaats van te verhuren. Daar het college zelf nog niet weet wat met het pand gedaan moet worden (het werd zoals bekend aangekocht voor de huisvesting van de afd. sociale zaken, doch onlangs besloot men tot aankoop van het oude postkan toor voor de huisvesting van o.m. de afd. sociale zaken) adviseerde burgemeester mr. R. M. Gallas het voorstel aan te nemen, want na afloop van de verhuur- termtjn van 1 jaar zal het college met nadere voorstellen komen. Ter uitvoe ring .van het bestemmingsplan besloot de raad tot aankoop van verouderde en te saneren woningen Dwarawatering- kade 7. 8. 9 en 10 voor een prijs van 18.000. Akkoord ging men ook met de verpachting van een perceeltje los land achter de begraafplaats aan de heer C. Hoogeboom voor een prijs van 50. per jaar. De vaststelling van de huurprijs van lokalen in de oude Mar(jkeschool leverde aanvankelijk nogal wat stof tot praten. Mr. J. de Groot (WD) stelde o.m. een verfijning in het huurtarief per week voor, doch toen medegedeeld werd, dat alle lokalen van de voormalige school reeds voor 1 jaar verhuurd zijn en de exploitatielasten volledig gedekt zijn, ging men vlot akkoord met het voorstel en het amendement van de heer De „De Vrijheid" verschoot in 1965 33.000 patronen Gisteravond Is In het clublokaal van de schietvereniging „De Vrijheid" te Leiderdorp de jaarvergadering gehou den. De heer E. Kronenburg, voorzitter, deelde mee, dat drie leden wisselbekers ter beschikking hadden gesteld voor de A-, B- en C-klasse voor de Jaareompe- i titie. De vereniging telde, zoals uit het in de Cecilistraat en de Mariaschool in Warmerdam vele vragen gesteld, die. i jaarverslag van de secretaris bleek, 72 de Haarlemmerstraat) zo gunstig mo- zoals een der vragenstellers zeer terecht j leden, die met elkaar 33.000 patronen ens besproken in het afgelopen jaar hadden verscho- gespreksgroep. Oprichting ondercomité Hartebrug" Nieuwe katechese mag geen kortsluiting tussen ouders en kinderen veroorzaken De onrust rond de geloofsvernieuwing trad weer eens ten volle in het licht tijdens de oprichtingsvergadering van het ouderkomité „Hartebrug". Nu de kinderen van school komen met bepaald hoogst moderne visies op het geloofs leven, voelen de ouders het als een gemis, dat ze de ontwikkeling niet bij kunnen houden. „Wij hebben geen voorlichtingsdagen zoals de onderwijzers, onze geloofsvernieuwing loopt via onvolledige krantenartikelen". Het is duidelijk, dat het ouderkomité ook in het opzicht van de geloofsopvoeding een belangrijke taak te vervullen zal krijgen. Het gemis aan communicatie tussen de ouderen en hun kinderen, dat is ontstaan door het verschil in gods dienstonderricht zal tot op zekere hoogte moeten worden opgevangen. cretaresse; N. van DJjk, penningmeester en mevr. J. Th. Wisse-Heyn. 2« pen- ningmeester. Taak oudercomité veelzijdig Het scheen een riskante zaak een ouderkomité op te richten ln een paro chie. waar drie jaar geleden hetzelfde is gebeurd, maar waarvan sindsdien nooit meer is vernomen. Het nieuwe bestuur zal in verband hiermede een nieuwe wijze van aanpak ter hand moe ten nemen. Het is een bekend feit, dat vergaderingen het tegenwoordig slecht „doen". De mensen blijven liever thuis, dan naar een parochievergadering te komen. Om een indruk te geven, wat het ouderkomité zou kunnen onderne men om de ouderavonden attractief te maken vertelde de heer L. J. Wagenaar uit Leiderdorp over zijn ervaringen op dit gebied. i het komité Nieuwe Inzichten Over de veranderingen, die zich in de afgelopen jaren binnen de katholieke kerk hebben voltrokken en die dus van belang zijn voor het katholieke onder wijs en de katechese, daarover sprak kapelaan H. Warmerdam uit Voorscho ten. De nieuwe katechese kenmerkt zich door de volgende drie punten, aldus de spreker: I We moeten uitgaan van de geschapen werkelijkheid; II aansluiten op de bijbel; III geen feitelijke kennis bijbrengen, maar aanzetten tot daad werkelijke geloofsbeleving. Voorts moet het godsdienstonderricht sterk aanspre ken, waarbij visuele en praktische me thoden zeer gunstig kunnen werken. Als er over de doop gesproken wordt: een doopplechtigheid houden met de klas. om maar een voorbeeld te noemen. Het acqent zal van de droge theorie naar de leefwerkelijkheid verlegd moeten worden. Men zal steeds een actueel onderwerp ter tafel moeten brengen om de ouders te nopen hiervan kennis te komen ne men. Overigens ligt de voornaamste taak van een ouderkomité hierin, dal het de verhouding lussen de ouders en het onderwijzend personeel (in dit ge- de St. Jozefschool voor jongens gelijk moet maken. Het is niét de bedoe- opmerkte, beslist nog ling dat het ouderkomité op de stoel dienden te worden in Zij doorbreekt als eerste de algemene pose en verspeelt daarmee de kansen voor haar man. Gelukkig is er echter tussen de psycholoog en de zuster van de researchwerker meer dan for meel contact ontstaan. Mede door haar en vooral door toedoen van „oma" Pilgrim, wordt het duidelijk dat de man. die namens het concern optreedt, in zijn privé-leven anders leeft dan het concern voorschrijft. De slogans waarvan hij zich, in zulk een ruime mate bedient, acht hij ken nelijk niet op zichzelf van toepassing. Hij bekent zelfs grote bewondering voor de familie te hebben, nadat hy deze had aangetroffen op een onver wacht moment; „ik heb mijn ziel aan de duivel verkocht en jullie niet", stelt hij. Het zijn woorden die de familie bevrijdt van de angst niet meer zich zelf te mogen zijn. Op vrijdag 21 oktober zal optreden het Tatrai Kwartet; op maandag 7 no- cember zal de bekende zangeres Lois Marshall een liederenavond verzorgen, terwijl op maandag 13 maart het be roemde Quintette a vent Francais (met Rampal - fluit), dat al eens eerder voor de Maatschappij voor Toonkunst is op getreden, zal musiceren. De concerten worden gegeven in de Zuiderkerk. Voor verdere inlichtingen kunt u zich wenden tot het secreta riaat, Terweeweg 47, Oegstgeest, teL 51723. Duivenbodestraat. werd in 1933 benoemd tot hoofd van de Zuidsingelschool. Het laatste 1% jaar heeft hij als gevolg van zijn gezondheidstoestand ziekteverlof gehad. Naar aanleiding van zijn pensionering ontving de heer Van der Neut dezer da gen te zijnen huize bezoek van de wet houder van Onderwijs, de heer S. San nes. de Chef van de afdeling Onderwijs, dr. J. Roosenschoon, de gemeentelijk in specteur van het onderwijs, de heer B. Swanenburg en de Rijksinspecteur van 't lager onderwijs, de heer A. Boogaard. Tot zijn opvolger benoemde de raad gis teren de heer M. Beekma. het schoolbestuur of van het school hoofd gaat zitten. Juist wegens het feit, dat ouderkomité'8 zich op terreinen be gaven. waar ze niet deskundig of oor deelkundig waren, zijn vele van deze komité's ter ziele gegaan. Tot de taak van het komité kan b.v. behoren het overleg inzake het organiseren van kin dermissen, kinderbiecht, voorlichtings dagen over beroepskeuze, buitenschoolse activiteiten, leerprogramma e.d. Het bestuur, dat gisteravond op voor dracht werd benoemd, Is aldus samenge steld: G. P. van Haasteren, voorzitter; mevr. M. G. Stolwtjk-v. d. Poel, vice- voorzitster; A. Ficker, secretaris; mevr. A. van der Geest-van der Geest, 2e se- De ouders, die niets liever willen dan het beste voor hun kinderen, zijn er ongetwijfeld het meest mee gebaat, als ze de ontwikkeling niet met stijgende verontrusting en onzekerheid beschou wen. maar met grote openheid en ont vankelijkheid kennis nemen van de nieu we inzichten, die er ten aanzien van de katechese zijn gegroeid. En dan kunnen minder belangrijke zaken, zoals die deze avond aan de orde kwamen voorlopig beter wat naar de achtergrond gescho ven worden. Tenslotte gaat het om de wijze van de opvoeding tot geloofsover tuiging, die in vergelijking tot vroeger wel anders maar overigens niet te ver smaden Is. Bij de bestuursverkiezing werden bij acclamatie herkozen de heren A. Om- mering en A. B. Pley. In de vakature ontstaan door het vertrek van de heer R. Loth werd gekozen de heer O. v. d. Goot. De voorzitter dankte de aftre dende secretaris voor het vele werk dat hij voor de vereniging heeft gedaan en bood hem een plaquette aan en voor zijn vrouw was er een bloemetje. Verder werd uitvoerig besproken de toetreding van de vereniging als lid van de Kon. Ned. Scherpschuttersvereniging. De vergadering machtigde het bestuur stappen daartoe te ondernemen. De bij eenkomst werd besloten met een gezel lig samenztin.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3