Piet Kruiver moest ;eijenoord weer eens )ver de sloot helpen Rudi Mol weer de sterkste in Zilveren Molen-loop OEN MOULIJN /EER IN VORM /oetbalrel hoofdstad Dodenrace kostte aan vijf mensen het leven MAANDAG 28 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT" (Van onze sportredacteur Jan Lutz) iTTERDAM Waar was Piet Kruiver toch? De 43.000 kijkers In de tochtige ttcrdamse kuip vroegen zich dat af toen Feijenoord stug in het offensief was zo op het oog met de neus op een doelpunt zat, de treffer, die dit duel dan lest beslissen. Daar was Piet warempel, onopvallend in het verdedigingsblok. Het b^jna een half uur na de rust. Toen kreeg Bouwmeester een vrfie trap te men. Het werd een hoge bal. die doelman Jongbloed niet klemvast kreeg. En wie md daar meteen om dat buitenkansje uit te buiten? Piet Kruiver! Zaandamse t heeft niet zo veel gedaan, maar hij werd voor zijn ploeg de matchwinner cn was al meer dan genoeg. lecht voetbal aan weerskanten in de ste helft met een iets sterker Feijen- d In de aanval maar ook een iets hter opererende Amsterdamse defen- In de aanval van DWS liep de rech- iving nog wat onwennig. Temming en irtsen waren immers wegens onvol- nde spel drie weken geleden uit het fdteam gezet, het duo mocht thans optreden Het had tijd nodig om wennen. Dat was pas na de rust het al, toen Geurtsen weer op snelheid Temming als vanouds ging ordrukken". Tweemaal drong Geurt- heel gevaarlijk tot het doel van Pie- Graafland door, maar zijn voorzet waren juist niet zuiver genoeg ge it Heel wat bekekener deed aan de b kant Coen Moulijn dat. Hij was in vorm, maar helaas was dat ns Bouwmeester allerminst. Diens i, gewoonlijk haarzuiver, leken dit- il nergens naar; zijn schoten, nor- il bijzonder gevaarlijk, werden thans 'f AJAX—HERACLES (Van onze sportredactie) MSTERDAM. „Die toeschouwer relgde me en nu ben ik wel geen c-htpatser maar Ik had me voorge nen als het ooit zou voorkomen de ste dreon uit te delen". Met deze irden verdedigde scheidsrechter A. gaerts zich na afloop van Ajax acles voor het feit, dat hij tijdens rel In het veld een toegesnelde toe- Duwer met een directe rechtse vol In gelaat had getroffen. an de tribune af had het er niet naar ezlen, dat de toeschouwer de scheids- iter bedreigde, maar wie zal aan het rd van de heer Boogaerte twijfelen! incident vormde een onderdeel van voetbalschandaal, ontstaan toen de Boogaerts vier minuten voor tijd Ajax een penalty toekende omdat zijn mening Johan Cruyff was «■uitgehaald De spelers van Hera- namen het niet, omringden de heer igaerts en betoogden heftig dat yff de penalty had uitgelokt. Maar scheidsrechter was niet te vermur- Hij legde resoluut de bal op de alty8tip en verwees Knoef, die ove ns teerder al een officiële waarschu- g had gehad, naar de kleedkamers, deze speler de bal ver wegtrapte Stapper, die volgens de scheids- iter luid applaudiseerde na deze be ting en daarbij hatelijke opmerkin- maakte, werd opgeschreven. Toen rok Sjakie Swart het vonnis, waar- Ajax aan een gelukkige 1O-zege n. Want tevoren had de Amster- se voorhoede, waarin de zieke Kei- node werd gemist, geen kans gezien reële kansen te scheppen tegen de aclesmuur. In deze slechte wedstrijd ?en de AJmeloërs via gevaarlijke allen zelfs betere doelkansen maar >per en Morsink wisten ook geen met de bal. In het algemeen werd ooral van de zijde ors gespeeld. De Griekse goden, die namen aan deze clubs hebben ge- d, zouden zich voor het gebrek aan tiviteit hebben geschaamd. pe/man Huls van Heracles in 'ctacidaire stijl tijdens het duel met Ajax. gehonoreerd met schrille fluiterij. In de eerste helft speelde Feijenoord, dat nog altijd hoopt op een misstap van leider Ajax, heel alledaags In het tweede be drijf kwam er meer vaart en ook meer voetbal in het Rotterdamse spel. Toch moet wel worden gezegd, dat dit Feijen oord bij geen stukken na meer het team is, dat luttele jaren geleden oppermach tig was in het nationale voetbal. Want als geheel droeg de ontmoeting met DWS het stempel van de matigheid. Voor de pauze kwam de aanval van Feijenoord nauwelijks tot een schot en daar het bij DWS van hetzelfde laken een pak was, bleef er voor de duizenden toeschouwers weinig over om zich op te winden Beter voetbal Onmiddellijk na de pauze liet Harry Bild zijn aanwezigheid zien met een strak schot, dat doelman Jongbloed met een stalen gezicht stopte. Op een haar na had pal daarop Feijenoord het zo verlangde doelpunt, toen Bouwmeester tegen de lat kopte en de vandaar in de Amsterdamse doelmon draaiende bal door Israel met een omhaal werd terug gehaald. Een boogbal van Weering zweefde ook al over de uitgelopen Jong bloed en het doel van DWS Het bleek heel moeilijk voor Feijenoord het net te vinden. Ook voor DWS. Hoofdzaak was echter dat er heel wat beter werd gevoetbald dan voor de rust en dat ten slotte het verrassende doelpunt van Piet Kruiver wel verdiend was voor Feijen oord voor het betere positiespel en voor al voor het weer meesterlijk acteren van Coen Moulijn. Piet Kruiver, de man van belangrijke doelpunt, op weg het doel van Jongbloed. Heracles eist onderzoek naar scheidsrechter Boogaerts (Van i sportredactie) ALMELO. „Wij zijn door scheids rechter Boogaerts op een meer dan schandalige manier behandeld. Deze man heeft naar een weg gezocht om Ajax van Heracles te laten winnen. Wij heb ben vanavond nog een brief naar het bondsbestuur van de K.N.V.B. gezonden, waarin wij vragen om mondeling onder zoek naar het gedrag van scheidsrechter Boogaerts tijdens de wedstrijd Ajax Heracles." Deze woorden zijn afkomstig van Frits van de Eist, vice_voorzitter van de Almelose eredivisieclub Heracles, die gisteren in Amsterdam een 1O-neder laag kreeg te incasseren tegen koploper „Ik ben normaal gesproken de laatste, die kritiek zal hebben op de leiding van een scheidsrechter", vervolgde de heer Van de Eist. „Ik neem de spelleider altijd tegenover iedereen in bescherming, maar dit was werkelijk te erg. In de rust waren de jongens er al van over tuigd, dat de scheidsrechter niet onpar tijdig was. Hij nam de vreemdste be slissingen, voortdurend tegen Heracles. Vijf minuten voor het einde gaf hij, om ook voor de Amsterdammers onbegrij pelijke redenen een strafschop tegen ons. Iedereen kon zien, dat Arnthoff de Ajax- voorhoedespeler Cruyff niet haakte. Alleen de heer Boogaerts zag er een, overtreding in. Dat hij Knoef, toen deze de bal van de penaltystip wegtrapte, uit het veld zond, was terecht. Daar kan ik niets van zeggen, maar dat hij een straf schop gaf, was nogmaals, absurd. Ge durende de gehele wedstrijd heeft de heer Boogaerts tegen ons gefloten. Hij deed ook verder nog merkwaardige dingen. Op een gegeven moment rende een toe schouwer het veld op. In plaats van een suppoost te roepen om de man te laten verweideren, sloeg hij hem tegen de vlakte. Nee, iets dergelijks heb ik nog nooit meegemaakt. Omdat wij met ver schillende achtergronden, die ik hier niet nader wil bekendmaken, op de hoogte zijn, is een mondeling onderzoek beslist noodzakelijk." Strijd van 135 atleten tegen gure zuidwester De vierde Zilveren Molenloop van De Bataven en De Leidse Courant is zater dagmiddag op byna gelyke w(jze als vorig jaar geëindigd ln een triomf voor de taaie en ambitieuze Rudl Mol van het Amersfoortse Altis. Werd vorig Jaar Dirk de Bruyn het slachtoffer van een weergaloze demarrage en In de laatste kilometers, zaterdagmiddag moest Ne derlands marathonkampioen Aad Stey len het hoofd buigen voor de krachts explosie van de Amersfoortse gemeente ambtenaar. „Als we tot de laatste kilo meters bij elkaar gebleven waren zou ik het vergokt hebben," verklaarde een opmerkelijk fitte Mol aan de eindstreep. „Steylen heeft als oud-800 meter loper nog steeds een sterke eindsprint, dus moest Ik wel 1 kilometer voor de finish een beslissing forceren." De slimme zet van Mol slaagde volkomen. Met een vinnige tussensprint sloeg hjj in luttele ogenblikken een gat van ongeveer dertig meter, waartegenover Aad Steylen niets meer kon stellen, doordat zjjn krachten na een geweldige achtervolging tot een minimum geslonken waren. Mol liep verder een gewonnen race en kreeg zo op het laantje achter het Lelderdorpse sportcomplex, waar enige honderden waren samengestroomd, een prachtige revanche voor de nederlaag tegen Stey len in het Nederlands marathonkam pioenschap. Uitstekende tijd Hoewel de tyd van winnaar Mol (1 uur, 7 min., 11,6 sec.) minder was dan vorig jaar en er dus wederom geen verbeteringen van het Nederlands record op de 20 km inzat, ls de prestatie van Mol er toch een van formaat, want de zware zuidwesten wind en de lage tem peratuur heeft Mol en de overige 134 atleten, die zich na het startschot op het parcours in het polderlandschap be gaven, danig parten gespeeld. De weers omstandigheden in aanmerking genomen is de tyd van Mol een uitstekende tyd op grond waarvan men dit seizoen zeker nog op het nodige vuurwerk kan reke- Vooral ook als men in aanmerking neemt, dat Mol door blessures en studie nog niet bijzonder intensief heeft kun nen trainen. Hij had overigens ook on der voorbehoud ingeschreven. Doch niet alleen van Mol zal men dit seizoen nog het een en ander kunnen verwachten. Opzienbarend was bijvoorbeeld het lopen van de Arnhemmer Schooltink, die vrij wel de gehele race om beurten met Mol de kop heeft gedaan en pas in de slot fase, even eerder dan Steylen, had moe ten lossen. Come-back Een verrassing van de eerste orde was ook de come-back van Cees Cle ment, door insiders zo goed als afge schreven voor de lange afstand. De ge hele wedstrijd heeft hij op een afstand van enkele honderden meters tegen de ruggen van Mol, Schooltink en Steylen aangekeken, maar hoe de ex-Nederland se kampioen op de 10.000 m. zich in spande, zijn krachten, ondermijnd door de koude wind, schoten te kort om de sprong naar de kop te maken, 'n Voor- Slimme tussensprint door Aad Steylen niet te volgen i Sebring in Florida heeft zaterdag kind het leven gekost. De i twee SEBRING (Florida) De twaalfuurs autorace aan een coureur en vier toeschouwers onder coureur was de dertig jaar oude Canadese kamptoen Bob Mcleam vader kinderen Doordat een wiel van rijn wagen losliep, raakt de Ford Gt-40 explodeerde en vloog in brand. Twee uur voor het einde raakte een Ferrari met aan het stuur Marlo Andretti een Porche Carrera. De bolide, stuurloos boorde zich Teen groep toeschouwers, doodde vier mensen en verwondde vier toeschouwers e. a uuinxf een vader Willis 1 ci. acht jaar. De race werd voortgezet. Ken Miles Ford Raodster winnaar in deze dodenrace. De bij de zonder een schram af. Willis en Mark, resp. negentien t en Lloyd Ruby werden met e bosting betrokken coureurs kwamen treffelijke prestatie werd ook geleverd door Ruud den Hartog. De Amsterdam mer, die zich op deze wedstrijd zeer serieus heeft voorbereid, eindigde als 4e na bijna 20 km. ln eenzaamheid en dus zonder steun gelopen te hebben. Al vrij spoedig na de start, nog voor het viaduct van de ryksweg waa het duidelijk hoe de kaarten lagen. Voor de bonte sliert at leten. stormden Schooltink en Mol als eersten Hoogmade binnen op enkele me ters gevolgd door Steylen en Vink. Lang hield Vink het tempo van de koplopers en Steylen evenwel niet vol, want nog in Hoogmade viel hy terug in 't groepje, dat beurtelings werd aangevoerd door de styivol lopende Piet Schoonen en de Bataven Bart en Henk Kraan, Peter Brugman en Nederlands 400-meter kam pioen Thom van Rooijen en de vechtlus tige Ter Aarse atleet Jacq. Smits. Moeite beloond Vanaf Hoogmade, door Rypwetering, op de weg naar het keerpunt by Roe lof arendsveen (door Mol als eerste ge nomen in de veelbelovende tyd van 31.28) tot in Oud Ade heeft de eenzaam stry- dende Aad Steylen gepoogd aansluiting te krygen by het duo Schooltlnk-Mol. Met tempoversnellingen en tussensprints konden de drieste koplopers hun belager van zich afhouden, maar In Oud Ade kreeg Steylen toch loon naar werken. In hoog tempo tegen de striemende zuidwester optornend joeg het drietal verder, de meute atleten tot een kilo meters lange stoet uiteenrekkend. Geen uitvallers Doch niet minder heldhaftig was de strijd, die gestreden werd door de ove rige atleten, die dan wel geen kans op Voetbalbeker is terecht LONDEN. De gestolen wereldvoetbalbeker is terecht. De beker werd door de politie gevonden in een tuin in de Zuidlondense voorstad Nor wood. Hij werd vorige week zondag gestolen van een postzegeltentoonstelling in Londen, waar de beker ter verlevendiging van de ten toonstelling was neergezet. Zaterdag werd een havenarbeider, de 47-jarige E. W. Bletchley, in voorlopige hechtenis genomen wegens vermoedelijke diefstal van de beker, die geheel van goud is en verzekerd was voor een bedrag van 300.000. De beker, „Coupe Jules Rlmet" genaamd, is naar de politiepost „Gipsy Hill" overgebracht. Hachelijke situaties EEN vooorsprong van 5—1 bij de rust ls voor GVAV am per voldoende geweest om een positieve uitslag tegen DOS te bereiken. Het bijzonder zwakke verdedigen van de Utrechtena ren scheen in de eerste helft tot een debacle te leiden. Enkele wijzigingen in de DOS-defensie bleken na de rust wel een ver betering. maar de Groningers, blijkbaar ook geducht voor de nu hardere afweer van de tegen standers, verloren hun speel drift en dat was bijna noodlot tig geworden. Een volkomen on nodige handsbal van Breinburg en een uitstekende voorzet van de overigens weinig actieve Van der Linden leverden Wery twee doelpunten op en als Van de» Linden vijf minuten voor het einde iets meer geluk gehad had zijn schot ketste van de bin nenkant van de paal terug had DOS wellicht ln een slot- offensief tot een overigens geflatteerd gelijkspel kunnen komen. GVAV—DOS 5—3 (5—1) 12 Van Styn 0—1, 14 Fritsen 1—1, 23 Bosschleter 2—1, 29 Van Til burg 3—1, 32 Boeschieter 4—1, 36 Oomens 5—1, 70 Wery (straf schop 52); 82 Wery 5t-3. Scheidsrechter: Van Ravens; toeschouwers: ll.OOOi Te weinig produktie DE onproduktiviteit heeft bij FC TwenteFortuna '54 hoogtij gevierd. Beide aanvals- linies, maar vooral die van de Enschedese club, kregen in dit aardig begonnen, maar naar mate de wedstrijd vorderde ook op steeds lager niveau komende treffen, zeer veel scoringskan sen. Behalve na bijna een kwar tier, toen Kohn goed voorberei dend werk van Ter Mors en Oranen met een doelpunt af rondde, bleken de voorwaartsen niet bij machte de doelverdedi- gers te passeren. FC Twente kwam in de eerste helft tot redelijk voetbal, maar na de pauze bereikten beide ploegen geen eredivisiepeil. al dient ge zegd dat de stormachtige wind de spelers erg hinderde. Bij Fortuna speelde Quaedackers ondanks zijn blessure toch mee, maar achterspeler De Vries van Twente moest kort voor het einde de strijd met een knie blessure staken. FC TwenteFortuna '54 10 (1—0), 14 Kohn 1—0. Scheids rechter; Lausberg; toeschouwen 3500. Bijna nog gelijkspel po AHEAD heeft 't MVV thuis niet gemakkelijk gemaakt, maar zag geen kans de eigen aanvallen af te ronden. Steeds wist MVV zich van de ene uit de andere hachelijke situatie te redden, steeds weer viel Go Ahead aan. De Deventenaren kwamen echter wel dicht bij het doel van de Maastrichtenaren, doch daarna wisten zij met de bal geen raad. MVV startte overtuigend en kreeg al in de eerste minuut twee prachtkan sen. waarvoor Brinkhuls en Bonfrére zorgden. De zeer goed spellende Go Ahead-doelman Van Zoghei wist echter van geen wijken. Direct na de rust nam MVV de leiding, nadat de voor Willem6 ingevallen Bro- kamp een pass gaf aan Bon frére, die beheerst scoorde. Het ploegverband van MVV was in deze teleurstellende wedstrijd matig, waardoor verdere doel punten uitbleven. MVV—Go Ahead 1—0 (0—0), 47 Bonfrére (1—0). Scheidsrech ter Roomer; toeschouwers 3500. Afwerking wat beter HET treffen tussen PSV en Telstar was in alle opzich ten een wedstrijd van grauwe middelmaat. Het spel van de beide ploegen was van een zeer matig gehalte en ook in de individuele prestaties van de spelers vielen hoegenaamd geen hoogtepunten te ontdekken. Over het algemeen werden de PSV-aanvallen wat beter afge werkt dan die van Telstar dat dapper tegenstand bood en pas kort voor rust voor de le maal moest zwichten toen de jeugdige invaller Eddy Koens raak schoot. In de tweede helft moest doel man Stuy nog tweemaal de bal uit het net halen na acties van Oranje-middenvoor Willy van der Kuylen: eerst door een kop bal en daarna door een schot van dezelfde speler. Dikstaal bracht ln de 17e minuut met een onhoudbaar schot de eind stand op 3—1. Het werd daar door een van de weinige duels in de eredivisie, waarin een paar doelpunten vielen. PSV—Telstar 3—1 (1—0) 39 Koens (1—0), 52 Van der Kuy len (20), 57 Van der Kuylen (3—0). 62 Dikstaal (3—1). Scheidsrechter Dorpman»; toe schouwers: 7.000. Zorgen om Elinkwijk De massale start in het Lelderdorpse bungalowpark. 135 Frisse atleten gaan op weg voor 20 zware kilometers. Ge heel voorop de Rotterdammer Steylen. de eindzege meer hadden, maar toch een eervolle plaats wilden bereiken alleen maar als een uitdaging hun eigen doorzettingsvermogen de wedstrijd op eigen kracht wilden be ëindigen. Wat die laatsten betreft, zy allen slaagden, want de bezemwagen, welke byna een half uur na de winnaar achter de laatste loper in Leiderdorp terugkeerde, bevatte geen atleet, doch enkel EHBÓ'ers, die bepaald op een rus tige middag konden terugzien. Superieur Op het laatste moment hadden enkele sterke lopers, zoals de Alphenaar Gé Mulders, Spartaan Plet Beelen en Dick de Bruyn, van deelname moeten afzien wegens blessures. Het Is echter de vraag of deze atleten Rudi Mol werkeiyk In gevaar hadden kunnen brengen. De Amersfoortse amb tenaar was In deze vierde Zilveren Mo len veruit superieur. Hy was de man, die vol zelfvertrouwen het tempo bepaalde, het zware „kopwerk" niet schuwde en een taktische en grootse slotsprint afrekende met een groot concurrent als Aad Steylen. VOOR DE UITSLAGEN, ZIE PAG. 10 Pleun v. Leenen begin dit jaar werd hy 65 jaar was er weer by. Voor de vierde keer liep dde Rotterdammer zyn Pleutn van Leen* was er wéér bij De prijzenschat van de vierde Zilveren Molenloop, beschikbaar gesteld door de L.C. en vele be drijven werd dit jaar aan de atleten uitgereikt door burge meester J. C. van Wageningen, eerste burger van de gemeente Woubrugge, waardoor de atle ten op hun tocht kwamen. De prijsuitreiking dit keer in de aula van de Chr. Ulo-school te Leiderdorp was weer als an dere jaren een bijzonder gezel lige plechtigheid. Het deed de heer Van Wageningen uiteraard deugd, dat juist een secretarie- ambtenaar de hoogste prijs in de wacht sleepte en in welgekozen en geestige bewoordingen bracht hij derhalve zijn trots onder woorden. Een hoeraatje vroeg de burgemeester ook voor Pleun van Leenen, de oudste atleet (op 2 januari van dit jaar werd de Rotterdammer AOW'er), die traditiegetrouw niet op de laat ste plaats eindigde. MET de storm mee begon Sparta op het Elinkwijk- terrein aanvallend, zonder even wel tot imponerend voetbal te komen. Het aanvalsspel was nogal traag en te doorzichtig. Er moest een strafschop aan te pBs komen om Sparta aan een voorsprong te helpen. Bosveld schoot in. nadat Onsman, de beste Rotterdamse aanvaller, door doelman De Bree ten val wts gebracht. Een kwartier voor rust nam Elinkwijk het initia tief waaruit de gelijkmaker ont stond en de Utrechter* zijn in het verdere verloop van de ont moeting voortdurend sterker ge bleven. Hun aanvallen misten echter overtuiging en raffinement. De uitvallen van Sparta daaren tegen waren niet van gevaar ontbloot Een daarvan stelde Bosveld ln staat te scoren, toen de defensie van Elinkwijk ver zuimde in te grijpen. EUnkwijks positie werd dus nog somberder, want ln de laatste faze slaag den de blauwhemden er niet meer in de gelijkmaker te for- oeren. ElinkwijkSparta 1t, 8 Bos veld 1 strafschop") 0—1, 33 Van Straal en 1—1, 69 Bosveld 1—2. Scheidsrechter Brouwer: toe schouwers 6500.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9