:k Verleden door heden gevlochten j Joodse petitie afgewezen Verschuiving belastingdruk in richting van indirecte Uitgeputte klimmers bereiken top Eiger John Harlin in Leysin begraven Virginia Hill nam vergift C.A.O. grafici vastgelopen 1966 zesde VASTENACTIE PARLEMENT STEUNT VAN DEN BOEYNANTS GITARIST MAAKTE BEELDROMAN VAN TIEN JAAR TOON-TRIOMFEN IAÏ„..L.AG 26 Maakt TVWI DE LEIDSE COURANT PAGINA f 'Ole spiegel met tierelan- ijntjes zegt het al wie op het de schoonste van het d i-s. Dat is degene, die ug grijpt naar de tijd van de ■le spiegels fnet tierelantijntjes naar de pruik en de ostiche en al het andere fi-öbel- 'iemelwerk ivaar haar aan te komt. Wie modern wil zijn iformeert zich aan overgroot moeders tijd en fotograaf Simon 'm.it, die rechts in het spegelbeeld charmante actualiteit in een de grote magazijnen haarfijn iastlegtis, bij de tijd zijnde, iiettemin uit de tijd met zijn iaardracht. Daar is geen haar- peld tussen te krijgen. Arnhem krijgt „kunstplein" ARNHEM (ANP) De directie Burgers' dierenpark to Arnhem wik-op 16 april starten niet een ,,kunstple.in", naar analogie van het. ivereldhp/oerptje Place du Tertre In Parijs, waar kunste naars en publiek elkaar treffen. Kunstenaars op velerlei terrein kun nen in de zomer op het „plein" werken om, zoals de directie zegt, „de bezoe kers te interesseren in de kunst". Ver koop van werken is toegestaan. De di rectie wil „kitsch" weren. Voorlopig vindt 'hë'tf ëxpêrftrtèrit "alleen op zaterdag plaats. Wanneer het goed uitvalt, kan 't 'aatftal "dagen per v)eek worden 1 uitge breid. PARIJS (ANP) De president van de World Union of Jewish Students, de heer Manfred Gerstenfeld. heeft giste ren bij de Russische ambassadeur in Parijs een petitie aangeboden. De peti tie is bedoeld om te bereiken, dat de po sitie van de joden in Rusland wordt ver- De heer Gerstenfeld moest onverrich- terzake heengaan. De Russische am bassadeur liet weten de petitie niet te accepteren. De petitie was ondertekend door 10 000 studenten en hoogleraren uit acht Wcsteuropese landen. Het hoofdbestuur van de Wold Union of Jewish Students heeft besloten daar geen enkele ambassadeur de petitie heeft willen ontvangen, de petitie naar de Russische regering in Moskou te stu- DEN HAAG (ANP) Het hoofd van de directe algemene fiscale politiek van liet ministerie vhn Financiën. II. baron van Lawick. is voorstander van een zo danige wijziging van de verhouding tus sen de directe belastingen en de Indirec te belastingen. die thans .58 42 la-draagt, dat deze .50/50 wordt, zoals we die ook In 1954 hebben gekend. Baron Van Lawick zette zijn ziens- wijze op de verdeling van de belasting- druk in ons land uiteen in een voor- j dracht, gehouden tijdens een lunchbij- 1 eenkomst voor departement Vlaardin- I gen-Maassluis van de maatschappij voor Nijverheid en Handel. Een naar elkaar toegroeien van de I belastingstelsels van de EEG-landen zal ertoe leiden, dat de verhoudingen tussen de indirecte en de directe belastingen dichter bij elkaar komen te liggen en voor Nederland zal dit de noodzaak tot een verschuiving van de druk in de rich ting van de indirecte belastingen beteke nen. Dit is ook de reden, waarom de re cente belastingverhogingen in hoofdzaak zijn gezocht bij de indirecte belastingen. Een verlaging van de inkomstenbelas ting zou volgens baron Van Lawick voor al gericht moeten zijn op het wegnemen van bestaande knelpunten. Daarom zou een verlaging over de hele lijn „de druk van de i.b. is over het geheel genomen zwaar" ge paard moeten gaan met een afzwakking van de progressie, hetgeen de midden groepen ten goede komt. Een dergelijke verlaging zou „een compenserend effect hebben tegenover de verhoging van de omzetbelasting". Xa ruim een maand SALZBURG (UFI) Virginia HUI. eens Intiem bevriend met de beruchte Amerikaanse onderwereldflguur „Bugsy" 8iezel. heeft zich door middel van ver giftiging van het leven beroofd. had laten brengen om de klimmers op te I wachten. Hij meldde dat Lehne en Stro- bel volkomen uitgeput waren. De aankomst van de klimmers op dc t top van de 3.970 meter hoge Eiger be- i uitgevoerd op het Lich«.m rut tekende het einde van wat waarschijn- de 49-jarige Dit is door de Oostenrijkse gerechte lijke autoriteiten bekendgemaakt nadat KLEINE SCHEIDEGG (UPI) - Dc Duitsers Joerg Lehne en Guenther Stro bel hebben gisteren de top van de Eiger bereikt. Hiermee It een eind gekomen aan de dramatische beklimming van de noordwand van de Eiger waarmee een maand gemoeid is geweest. Op dezeltde dag dat Lehne en Strobel de laatste obstakels bedwongen, werd op het kleine kerkhof van het dorp Leysin de 30-jarige Amerikaanse alpinist John Harlin begraven. Als leider van de Anglo-Amerikaans-Duitse expeditie had hij drie dagen geleden een dodelijke val op de Eiger gemaakt. In de rouwstoet liepen de moeder van Harlin. zijn vrouw, twee kinderen en tal van vrienden Bij hen bevond zich de Amerikaan Lavton Kor die zich na de val van Harlin uit de expeditie had teruggetrokken. Het nieuws dat de top was bereikt werd per radio aan het basiskamp gemeld door i de Brit Chris Bonnington die zich per I helikopter naar de in mist gehulde top lijk de moeilijkste klimtocht was die ooit in de Alpen was ondernomen, tegen de noordwand op via een „direttissima" (verticale) route. De klimmers hebben er een maand en twee dagen over gedaan. Dertien gingen van start en van hen kwamen er vijf aan. (Advertentie) UTRECHT (ANP) De drie werk nemersbonden in het grafisch bedrijf willen geen nieuwe C.A.O.'» (voor het technisch personeel, de chefs en het administratieve personeel t afsluiten al vorens diverse in studie zjjnde vraagstuk ken tot een oplossing zjjn gebracht. Na zeven vergaderingen over de nieu we grafische C.A.O's zijn de in januari begonnen onderhandelingen opgeschort. De grafische C.A.O.'s. waarbij vijftigdui zend werknemers zijn betrokken, zijn op 1 februari jl. afgelopen. De werkgevers zjjn bereid de voor dit jaar maximaal toe laatbare loonsverhoging te betalen en daarna nog verschillende wensen van de werknemers ln te willigen. De vraagstukken die de werknemers echter het eerst opgelost wensen te zien. betreffen de vermogensaanwasdellng. de regeling van ontslag tengevolge van fusie of liquidatie .de grensafbakening tussen offsetdrukkerijen en kleln-offset en de kwestie van het verpldoht lidmaatschap van administratief personeel (ln het gra fische bedrijf is alleen het technische petroneel verplicht georganiseerd), ïmlsslea GIRO: 5850 UTRECHT Het stoffelijk overschot werd donder dag niet ver van een nachtclub aan de rand van Salzburg gevonden. Negerprofessor vermoord in Chicago CHICAGO (UPI) - Voorbijgangers hebben gisteravond in een goot het stof felijk overschot gevonden van de 37-jarige professor Paul v. Moses. een neger dis i de universiteit van Chicago doceerde. Prof. Moses is gedood door twee kogels ln het achterhoofd Roof lijkt niet ln het spel te zijn De politie zoekt naar een Rambler 1963 of 1963 met wit dak en voor de rest blauwe carosserie Ook wordt gezocht naar een man en een vrouw die in die auto waren. Mensen in de omgeving, een blanke wijk. zeggen te hebben horen gillen en een wagen van de gegeven beschrijving in snelle vaart in de duisternis te hebben zien verdwijnen. Felle oppositie van socialisten aangekondigd (Van onze correspondent BRUSSEL Na een debat dat twee dagen heeft geduurd, heeft de regering Vanden Boeynants gisteravond met 119 tegen 80 stemmen het vertrouwen van het Belgische parlement gekregen. Voor de katholiek-liberale regering stemden de leden van de nieuwe meerderheidspartijen, namelijk Christelijke Volkspartij en de partij voor Vrijheid en Vooruitgang, te genstemmers waren de oppositie van so cialisten, Vlaamse Volksunie, communis ten en een paar kleine Waalse partijen. Twee Franstalige leden van de liberale plan neergelegd voor herstel van de I staatsfinanciën Aan het elnd van die periode moet er weer evenwicht bestaan tussen de inkomsten en de uitgaven van de staat, dankzij een reeks drastische be- i zuinigingen. De nieuwe Belgische regering wil miljarden besparen in de sectoren van de ziekteverzekering, het openbaar onder- I wijs en de landsverdediging. Volgens de regering zullen er geen nieuwe belastin gen worden geheven en zal er evenmin een sociale pauze ten nadele van de arbeider» worden ingevoerd. Namens de socialis tische minderheidsgroep heeft partij voorzitter Collard aangekondigd, een fella oppositie te zullen voeren tegen de over wegend rechtse regering. Hjj voegde er evenwel aan toe dat de oppositie zich zal beperken tot het vlak van parlement en politiek en dat er niet wordt gedacht aan stakingen en straatbetogingen. De regering wil op het gebied van dp Waals- Vlaamse verhoudingen en inzake de taal wetgeving een bestand van twee Jaar. Op dit pilnt werd zij heftig aangevallen door woordvoerders van de Vlaamse Volksunie. SFEER OP BOEKENBAL KRAMPACHTIG (Van een onzer verslaggevers) HSTERDAM Was Amsterdam (en de televisie heel Nederland gister- lid getuige van het laatste boekenbal? sten de excellenties band in hand ,Zo-is- het" - redacteuren en provo- ratoren een krampachtige afscheids- naise aan de groeve van een traditie, rens roemrijk was. maar zichzelf overleefd? Het leek erop. De gala- id. die de Vereniging tot bevordering de belangen de» boekhandels jaar- pleegt te beleggen ter luisterrijke ng van de boekenweek, werd dit- (de 31ste keer) het slappe aftrek- ui de voorafgaande festiviteiten. het koninklijk huis was. in af- ig van de gewoonte, niemand aan- ondanks het hardnekkige gerucht, prinses Margriet en Pleter van Vol- incognito zouden verschijnen, aantal ministers, dat de uitnodiging aardde, liep op de valreep terug van en burgemeester Van Hall bleek •en dringend diner bij te moeten Dit. alles kan men nog terug- ot de moei lij kli cd en van de laat- naanden. die mogelijk hier en daar •1 lood in de schoenen hebben gegn- m nog lust over te laten voor licht - gheid. 12160 1829 sgezindheid listiger is de splitsing, die dreigt in van de Vereniging tot bevor- de belangen des boekhandels Minister Vrolijk zinspeelde daar al ;n hij om half negen in het con- itrum te Amsterdam de gala- j opende en daarbij de uitgevers en ïandelaren eensgezindheid toewens- waarom liet hij in het midden, hij niet tegen de zere benen wil- rhoppen". Maar de zaak was voor I S een volkomen duidelijk. Binnen de r liging zijn moeilijkheden, omdat het C inkartel. dat jarenlang de markt beheerst, op springen staat In dez^ feestvreugde slecht gedijen laf was gisteravond, ondanks het -pringwerk van het Nederlandse waarmee de gala-avond begon. 1CE fcijk te merken. Een foto van het Inmiddels tot bioscoop vermink te Leldseplelntheater In Amsterdam vormt de zwart-wit-ouverture van het beeldverhaal van Tien jaar Toontriomfen. Het was medio 1956. toen het camera-oog dit binnenstadtafereel in het celluloid etste Ier lerlnge ende vermaak van komende generaties. Aan de smalle ingangsdeur hangt een bordje met „uitverkocht": daarvóór staat noch tans een rjj van geduldigen. Mannen in verkreukelde regenjassen, vrouwen met onwijs lange jurken, een straatviolist, die de pijn- plooien van het wachten met krap. doch welwillend talent glad strijkt Het is een vertrouwd beeld in die dagen. Het affiche met de lachende muzeman als altijd centraal tussen de opwekkende test is ongewild in het decor geplaatst van een belen dende winkel in grafmonumenten. De klok boven het schaakcafé verderop is door de klikkende slui ter gefixeerd op vijf voor half tien. Op dat moment begint vanaf het kleine plein in het hart van Amsterdam de fotografische zwerf tocht van gitarist Robby Pauwels langs succes en sof van zijn broodheer Toon Hermans. Elke avond zit hij op zijn vaste plaats, rechts op het podium, elke avond versterkt hij met zijn elektrische gi taar de groeiende populariteit van zijn meester. Als hij niet behoeft te spelen, pakt hij zijn camera, die als een trouwe hond naast zijn stoel ligt. Hjj kijkt in de zoeker, vangt een grimas, een wegsnel lende hand, een witgeschminkte clownskop. 's Avonds vervangt hij de volgeschoten film door een nieuwe, want morgen komt er weer een dag. eigen beheer In zijn contract wordt met geen alinea gerept over deze nevenarbeid en desgewenst onthult Pauwels dan ook. dat hjj zjjn fotodrift in eigen beheer af koelt. Hij maakt opnames bij Hermans thuis, tij dens slopende repetities, in uitgestorven theaters; hij observeert het gezicht van de cabaretier met 't geduld van een portretschilder. Daarnaast pelgri meert hij in het voetspoor van Nederlands eerste toonkunstenaar naar Wenen, Innsbruck, München, Antwerpen. De theaters dijen op zijn platen uit als kroepoek, de bordjes bij de Ingang blijven dezelf de. „Uitverkocht". In tien jaar tijds maakte hij duizenden foto's, die hij thuis in Den Haag als relikwieën in zijn donkere kamer verbergt. Zijn collega's weten, dat er iets broeit achter zijn koele cameraoog. maar de resul taten worden niet zichtbaar Toch blijft hij hardnek kig opduiken op alle plaatsen, waar Hermans aan zijn showweg timmert. Hij staat tussen de coulis- DAG IN - DAG UIT DAG IN - DAG UIT - DAG-IN—DAG-UIT-DAG-IN—DAG-UIT ju wets„in voel oor om mijn hele - en met een gitaar voor mijn buik te lopen". sen. knipt af. als de jongste zoon van Hermans Gaby de kaarsen van zijn verjaardagstaart uit blaast. fotoshow Na een paar jaar vraagt Hermans zich zorgelijk af. wat zijn privé-gitarist eigenlijk voorheeft het Oogst uit hoedendoos van Hagenaar Pauwels zijn onzichtbare one-man-fotoshow. „Ik hoor het overal zegt hij, „in theaters, in kleedkamers, in parken, straten en op pleinen, in treinen en auto's, in hotel-huis-werk- of slaapkamers. KLIK. In het begin als hij thuis weer eens tientallen foto's had gemaakt vroegen mijn vrouw en ik nog wel eens „Zouden wij eens oen fotootje mogen zien?" Maar steevast kwam dan het antwoord; „Moet ze nog ontwikkelen" Tenslotte zeiden wij: „Hij doet maar wat. er zit niet eens en film in stiekemerd „Mijn vrouw en lk en zelfs de kinderen doken er ln en wij beklommen samen een berg herinneringen, beleefden vele voorbije momenten opnieuw, de eer ste one-man-show, het oude Leidsepleintheater. waar het begon Wenen. München. Brussel, Antwer pen, Carré. Tien jaar lang had de stiekemerd ons betrapt." Toonfans Opgemelde stiekemerd heeft nu een selectie van zijn duizendvoudige showregistratie bijeengesprok keld In het boek „TOON", een losse greep uit de hoedendoos dat gistermiddag in het Amster damse Hiltonhotel ten doop is gehouden. De eer ste genummerde en gesigneerde exemplaren gin gen grif van de hand en de rest van de oplaag zal de Toonfnns spoedig bereiken via de hartelijke Rot terdani8e weduwe, wier koffiedik al zo menige grauwe ochtendstond heeft verlicht. Robby Pauwels maakte ook tijdens deze bijeen komst weer foto's. Een kwestie van ingeroeste ge woonte. .Misschien valt het iemand op, dat ik kan fotograferen", zei hij hoopvol, „want op de lange duur wil ik toch wel eens wat anders doen dan met êen gitaar voor mijn buik lopen." raak chts één man had niet geleden onder Jgehele malaise: Pieter Groot uit die ditmaal de versiering van wekenbal uit de vermoeide handen detten Koomstra had overgenomen, fantasieën in schroot en afval die ilen en wandelgangen van de RAI n. waren zo ongeveer de enige speel- Jtleven op het gehele feest, en dat n de 1500 bezoekers 's nachts om vier. toen er afgebroken mocht wor- wel weten ook. Zelden is er son lag geleverd om souvenirs. Js d*t nou de Hof van Edenof s

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7