Belangrijk besluit van gemeenteraad van Lisse Gemeenteraad van Voorschoten besloot dat voor klokken-luiden betaald moet worden DE LEIDSE CODEANT ZATERDAG M MAART 19«6 Beleidsnota van B. en W. goedgekeurd De avond van 25 maart 1966 kan voor Lisse als een historische datum worden aangetekend vanwege de belangrijke besluiten, welke genomen werden inzake de ontwikkeling van de gemeente in de komende 10 jaren. Een gedeelte van het Leidse woningcontingent wordt door Lisse overgenomen en onmiddellijk aangevat, waardoor het Poelpoldcrplan wat de bebouwing betreft een grote sprong maakt! In de naaste toekomst gaat Lisse 23 miljoen investeren om grote objecten ten uitvoer te brengen. De opbrengst van de Keukenhof in de vorm van 150.000 per jaar (netto) wordt als basis voor deze grote investering bestemd, terwijl belastingverhogingen zullen worden toegepast. Er was zeer grote belangstelling van de zijde der burgerij. De publieke tribune puilde letterlijk uit; niet minder dan een 50-tal aanwezigen vulden de banken. centrum wilde hij voorrang geven bo- •-n een sporthal. Wij willen de laatste el, maar op de derde plaats. De S.G.P. is tegen alles wat deze be leidsnota biedt, aldüs de heer H. Nieu- wenhuis, omdat de principes erbij in gevaar komen en niet beleefd worden. De grote objecten geven een nooit te verantwoorden last te dragen, dat mo- niet doen. Een zwembad ls nood zakelijk, maar niet voor sportdemon- straties en beslist op zondag gesloten. Een cultureel centrum heeft zijn In stemming alleen, wanneer er niets in gebeurt, dat in strijd is met Gods Woord christelijke levensstijl. Hij zal tegen de beleidsnota stemmen. De KVP-planoloog, ir. Paardekooper, zei tenslotte nog dat de verkeersproble- het komplan van Lisse zeer urgent zijn en de belangen van de mid denstand van Lisse zeer nauw raken. Deze beleidsnota is slechts een start voor de ontwikkeling van Lisse voc toekomst. Lisse gaat van gezicht anderen en het beeld van een stad Bebouwing Poelpolder wordt versneld Na gebruikelijke opening door burge meester mr. Th. M. J, de Graaf als voorzitter werd als punt 3 der agenda de beleidsnota aan de orde gesteld en de fracties gelegenheid gegeven zich hierover uit te spreken. Allereerst voer de hierover het woord de heer J. P. de Koning, voorzitter KVP-fractie. Deze stelde vast, dat de nota wat de Inhoud betreft als grondslag heeft een versnel de bebouwing van de Poelpolder. Daar mede hangen samen het ondernemen van grote objecten om in het raam van de ontwikkeling van Lisse de gemeente tot een goede leefbare gemeente te ma ken. Drie grote objecten springen daar bij bijzonder in het oog zwembad, sport hal en gemeenschapscentrum, allemaal werken voor de komende 3 jaren en de bouw van een rioolwaterzuiveringsin stallatie en de demping .van de haven met aanleg van de grote toegangsweg naar de Poelpolder via de gedempte haven als onmiddellijk in 1966 aan te vangen grote werken waarmede al di rect 5 miljoen gemoeid zal zijn. Het gehele programma voor de toekomst is zwaar; belastingverhogingen en bezui nigingen zijn noodzakelijk, maar gezien het belang van een goed gemeenschaps leven in Lisse heeft de KVP besloten zich accoord te verklaren met de be leidsnota. Er zijn vanzelf vragen als deze, hoe alles gerealiseerd moet wor den, gezien de kapitaalsschaarste, doch de fractie heeft vertrouwen in het be leid van b. en w. om alles tot een goed einde te brengen. DRINGENDE BEHOEFTE De Pr. Chr.-fractie sprak bjj monde van de heer M. Montagne, die zeide, dat de fractie het belang van de nota inziet en deze In totaliteit onderstreept. De bouw van een zwembad is uitermate belangrijk doordat het een overdekt zwembad zal worden, hetgeen v: de is met het oog op het schoolzwem men en de beoefening van de zwem- sport in het algemeen. Ook is de moge lijkheid dan aanwezig om mensen op te leiden die bij het reddingswezen dien sten kunnen doen, terwijl voorts de ge zondheidszorg er groot belang bij heeft. Een sporthal voorziet in een dringende behoefte en zal gelegenheid bieden om binnensporten ook in de wintermaanden te kunnen beoefenen, In de sportont wikkeling heeft de overheid een grote taak. Wat een Gemeenschapscentrum betreft was de fractie iets gereserveerd, zoals reeds eerder uitgesproken is bij de behandeling der begroting. Er is een belangrijlr tekort op de- exploitatie '"te verwachten. In alle jaargetijden zal de behoefte aan een Gemeenschapscentrum moeten blijken. Welke plaats gaat ..Déver" innemen in het culturele leven van Lisse De rioolwaterzuiveringsin stallatie moet er komen. Dan is er het komplan met een westelijke ofnleidlngs- weg, wat 8,5 miljoen vraagt. Daarover wil hij later spreken. Is dit allemaal mo gelijk? Komt de toekomstige generatie voor de grote lasten te zitten van de besluiten welke wij nu nemen? Het pro gramma uitvoeren? Dan: de portemon- iee open en de middelen opbrengen (be lastingverhoging). De fractie gaat ech ter graag met de nota accoord. VERHEUGEND De heer P. van Leeuwen sprak namens de PvdA-fractie. Er is een zeer verheu gend uitgangspunt: de „grote drie": zwembad, sporthal, gemeenschapscen trum. Voorts vele andere grote plannen, o.a. demping van de haven, wat zéér belangrijk is. Hij waarschuwde voor be zuiniging door woningen te dicht op el kaar te gaan bouwen. Het komplan en het verkeer zijn zeer belangrijke vraag stukken. Ook het oude dorp moet leef baar blijven. Dat de korte omleidigsweg vervalt heeft nog niet direct zijn instem ming, omdat een grote omleidingsweg ten westen tot 1976 zou moeten wachten, dat kan niet met het oog op de ver keersproblemen. Rijksweg 8 is een Rijks weg, als deze niet voldoet, laat dan het Rijk maatregelen nemen. Een zwembad moet er komen. Een gemeenschaps gen. WONINGBOUW vandaag de beslissing gevallen Is, dat Lelden een gedeelte van het woningcon tingent beschikbaar stelt en daarvan in Lisse 187 woningen ln hoogbouw zul len verrijzen In het zuidelijk deel van de Poelpolder. Voorts zuien in totaal nog 205 woningen dit jaar in aanbouw wor den genomen, zodat in 1966 behalve de reeds in aanbouw zijnde woningen niet minder dan 476 woningen In aanbouw zullen komen. Spr. dankte voor de waarderende woorden welke de fractieleden gespro ken heben. Veel werk moet verzet wor- om tot realisatie van de plannen te komen, er ligt een taak voor eigen be volking en streek. Er moet veel meer samenwerking komen! Hij zeide, dat de Commissarie van de Koningin en G. S. de beleidsnota kennis hebben geno- en hun waardering erover uitge sproken hebben. Wat het Gemeenschaps centrum betreft werd medegedeeld, dat tekort via Soc. Zaken voor uitke ring uit het Gemeentefonds kan komen. De westelijks omleidingsweg kan door de provincie worden aangelegd en door het rijk betaald worden. Met "Déver" zal men wel een paar jaar geduld moe ten hebben. Er is een fel debat gevoerd met de heer Nieuwenhuis door de voorzitter en de heer Montagne, wiens woorden door de heer Nieuwenhuis scheef getrokken werden. De burgemeester zeide, dat hij de heer Nieuwenhuis een "aardige ke rel" vond, maar dat hij hoopte, dat zijn ideeën in de raad van Lisse geen voet aan de grond zullen krijgen. Wanneer volgens de gedachte van de heer Nieu wenhuis gewerkt zou worden, is Lisse beslist niet leefbaar meer! Er moet ruim te zijn voor ieders overtuiging en de heer Montagne zeide, dat andere chris tenen dan de heer Nieuwenhuis er min stens even goed gefundeerde bijbelse mening op na kunnen houden. „ASAF" IN HILLEGOM ZONG BACHS JOHANNES-PASSION OP EEN ONLANGS GEHOUDEN conferentie van musicologen is men tot de conclusie gekomen, dat muziek uit Bachs tijd vooral een dochter is van de wiskunde en dat muziek dus is: „een wiskundige wetenschap". Ook Telemann wees er reeds op, dat de rekenkunst bij de compositie voortref felijke diensten kan bewijzen. Op die conferentie had een organist op een vel ruitjespapier met passer en drie hoek constructies getekend van in el kaar passende driehoeken, cirkels, ku bussen en veelhoeken. En dit alles paste op de constructie-elementen van een mis van Okeghem. ALS WE NU dit een gingen toepas sen op de uitvoering van gisetravond in „Treslong" te Hillegom door de Oratoriumvereniging „Asaf", dan zal dirigent Cor Kool deze wiskundige op vatting voor de Johannes Passion wel niet willen accepteren. Daarvoor is hij te veel een gevoelsmens, voor wie de woorden en him expressie boven een strenge Bach-opvatting gaan, gehoord de Koraalvertolkingen, de zelf inge legde forti en pianissimo's, de crescen- i décrescendi. Nu kan men echt niet zeggen: ieder heeft het recht om ?n eigen opvatting op na te hou den. Want er zijn toch wel vastgelegde elementen voor een tijd-stijl. In ieder geval: o.i. romantiseert Cor Kool Bach met piëtistische inslag. Ergo geen opvatting waren wü het niet met de dirigent eens. TOCH IS COR KOOL als koorleider zeer bekwaam. Dat bleek wel uit de koorzang. Nergens haperingen, rots vaste inzetten bij de fugatische koren KATWIJK Voorhoutse NKV-bestuur gaat heen Op de jaarvergadering van het NKV, die op dinsadg 29 maart in café „De Bonte Koe" in Voorhout zal worden gehouden, zal het bestuur en bloc af treden. De reden van dit aftreden moet worden gezocht in de afwijzende hou ding van de meeste Voorhoutse vak afdelingen om de plaatselijke NKV- centrale financieel te steunen. Bij de structuurwijziging, vorig jaar mei, is de contributie-afdracht van 't hoofd bestuur aan de plaatselijke centrale zo drastisch verminderd, dat het be stuur er thans geen gat meer in ziet om met deze beperkte financiële mid delen verder te werken. Een verzoek, dat vorig jaar is gedaan, om een extra- bijdrage uit de grote NKV-pot, kon niet worden ingewilligd. Parochie Voorhout kiest haar „raad" Van bevoegde zijde wordt verno men, dat de Parochieraad in Voorhout, waarvoor a.s. zondag alle kerkgangers hun stem zullen uitbrengen, in de toe komst uit 15 personen zal bestaan. De eerder gedane suggestie, dat deze raad uit 5 personen zou bestaan en 'n aan tal leden zou krijgen, die door 't kerk bestuur zou'den worden aangewezen, berustte op een misverstand. Alle 15 leden van de Parochieraad worden door de parochianen gekozen. Iedere parochiaan mag echter maar 5 kandidaten aanwijzen. De 15 van de 35 kandidaten, die na afloop van de stemming de meeste stemmen op zich hebben verenigd, zullen zitting in de Parochieraad krijgen. RAADSAGENDA Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten: aan koop van strookjes grond aan de Ach- terkerkweg; aankoop van grond en opstallen aan de Hoogstraat van de heer A. P. Dijksman; verhoging jaar wedde wethouders; delegatie van de bevoegdheid tot het benoemen, c.q. be noemen en ontslaan, van onderwijzers en kleuterleidsters; beroep van de heer J. Durieux tegen de afwijzende beschikking van b. en w. op zijn ver zoek om vergunning tot het verbou wen van de werkplaats bij het pand Vinkeweg 4; beroep van de heer J. Arnoldus t,egen de afwijzende be schikking van burgemeester en wet houders op zijn verzoek om vergun ning tot het bouwen van een garage bij het pand Meeuwenlaan 4; onbe woonbaar verklaren van' het pand Hoogstraat 30; verlenen van krediet voor het uitbreiden van de parkeer gelegenheid aan de Sportlaan; vast stelling van een verkeersbesluit, ver lenen van krediet voor de bouw van houten systeemschool in de Hoor- nespolder; verlenen van krediet voor stichting van een recreatiegebouw- e in het caravankamp. Verbetering De kruispunten Zee wegJulianalaan en Nieuwe Duinweg Koningin Julianalaan zullen worden beveiligd. Ze krijgen èen verkeers lichteninstallatie. De aanlegkosten zijn begroot op 49.000. Enkele andere voorzieningen vragen nog eens een bedrag van 11.000. KATWIJK AAN DEN RIJN BRIDGECLUB "DE BRUG" In hotel "De Roskam" speelde de bridge club "De Brug" de zevende en laatste drive in de onderlinge competitie. De competitieuitslag luidt als volgt: groep A: 1 J. de Jong-D. v.d. Plas 562 .p. 2 B. d. Bruijn-C. den Duik Jz. 536. W. Klos-M. D. Hage 524. 4 mevr. Den Dulk-J. Parlevliet 493. 5 S. Visser-C. Duijndam 487. 6 de heer en mevr. N. P. Parlevliet 486. 7 P. v. Paridon-J. P. van Kempen 483. 8 de heer en mevr. N. v.d. Anker 461. groep B. 1 mevr. Parlevliet- C. Beudeker 559. 2 mevr. Duijndam-W. H. Agema 542. 3 de heer en mevr. J. de Lange 539. 4 D. Parlevliet-H. Booij 534. 5 A. d. Ruiter-A. Poot 492. 6 Th. Schie-L. J. A. de Wit 468. 7 mëj. J. de Jong-J. Pluimgraaff 451. 8 n De Bruijn-A. de Lange 447. groep C 1 mevr. Van der Valk-P. Parlevliet 562. 2 J. v. Duijn-M. G. Mik 546. 3 W. C. v. Beelen-C. Wassenaar 531. 4 mevr. Van d. Hooge-mevr. Van d. Spek 518. 5 H. v.d. Marel-C. Bik 512. 6 W. Guijt-C. Ouwe hand 476. 7 L. D. Pattinama-T. Berk- heij 468. 8 L. Haasnoot-A. d. Hoek 419. Deze uitslag maakt het paar J. de Jong- D. v.d. Plas tot het clubkampioenschap. Voorts degraderen de paren P. van ridon-J. P. v. Kempen en de heer mevr. M. v.d. Anker naar groep B, pro moveren de paren mevr. Parlevliet-C. Beudeker en mevr. Duijndam-W. H. Age ma van groep B naar groep A, degrade ren de paren mej. J. d. Jong-J. Pluim graaff en mevr. De Bruijn-A. de Lange groep C en promoveren de paren v.d. Valk-P. Parlevliet en J. v. Duijn-M. G. Mik van groep C naar groep B. HILLEGOM SASSENHEIM Botsingen Gistermiddag half één if op het kruispunt Sassenheim- Noord de bestuurder van een DAF- personenwagen, die uit de richting Noordwij k kwam, geen voorrang aan een uit de richting Lisse naderende wagen van de technische dienst van de Rijkspolitie. De DAF werd aange reden en liep aan de achterzijde be schadigingen op. Ook de voorzijde van de politiewagen liep behoorlijke ave- ^Om kwart voor 4 moest op de Park laan een gemeentelijke vrachtwagen even stoppen i.v.m. een stuk hout dal dwars op de weg lag. Een daarachter rijdende volkswagen en een „eend" konden niet tijdig genoeg tot stilstand komen door de gladheid van de weg op dat moment en schoven door, zo dat er van een miniatuur-kettingbot sing gesproken kon worden. Van de vrachtwagen werd de achterzijde open gescheurd, van de volkswagen koffer- deksel, koplamp en spatscherm aan de voorzijde en de achterbumper, uitlaat pijp en motordeksel beschadigd. De „eend" was er het ergste aan toe. Deze had naast de nodige blikschade ook nog motorschade. Persoonlijk letsel deed zich in alle gevallen niet meer voor. Teylingen won van MSV Teylin gen 1 (heren) heeft zich hersteld van de onverwachte nederlaag tegen Tor- nado 2 door thuis met 3-0 te winnen noB MSV 1. Na een wat stroef begin liepen de Sassenheimers uit tot 10-&. De gasten misten voldoende aanvals- kracht om deze achterstand weg te werken en verloren de eerste set met 15-6. Teylingen liet in de 2e set bij een 3-1 voorsprong de teugels wat vieren, irvan MSV direct gebruik maakte al gauw keek Teylingen tegi 4-10 achterstand aan. De. groen-witten vochten terug en gingen in de aanval. wat lakoniek spelende Rob Broxterman zorgde voor 'n reeks da verende smashes, hierbij goed gevoed door aanvoerder Piet Meeuwissen door de niet opvallende, maar z nuttig spelende Frank Meijer. Albert Peters, fel in de verdediging, soms wat te onstuimig in de aanval, zaaide pa niek in de Noordwijkse gelederen. De .nieuwe aanwinsten" Haase, Teeuwis- -:e en v. d. prift werden door deze aan valsdrift geïnspireerd. Time-outs bij 9-12 en 12-12 brachten Teylingen niet in de kook en het werd 15-12. In de 3e set kreeg MSV geen voet eer aan de grond. Teylingen kon de overwinning veilig stellen: 15-4. Bij scheidsrechter Tissing wa leiding in goede handen. WASSENAAR N.K.V. HIELD JAARVERGADERING De Wassenaarse afdeling van het N. K.V. heeft gisteravond in de foyer het Jeroenhuis de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. De voor zitter, de heer A. J. Noordover, gaf ii zijn inleidend woord een overzicht in vogelvlucht van de belangrijkste ge beurtenissen in de afdeling in het afge lopen jaar. 1 Het jaarverslag over 1965 ging wat uitvoeriger in op de verschillende acti viteiten. Het jaarverslag bevatte voorts eer overzicht van de activiteiten van de di- vakafdelingen en van de instel lingen van het NKV. De R.K. Woning bouwvereniging St. Willibrordus hield zich in het afgelopen jaar o.m. 1 met het verbeteren van de oudste ningen in het bezit van de vereniging slaagde er in op korte termijn bouwplan voor 38 woningen „rond" te krijgen zodat intussen met de bouw werkzaamheden een begin kon worden gemaakt. Bij het plaatselijk agentschsap Centrale Volksbank werd 63.000 ingelegd en 27.000 terugbe taald. Het Mgr. van Schaikfonds bracht ƒ1514,62 bijeen. Het financiële verslag van penning meester J. v. d. Berg maakte melding van een bescheiden batig saldo. Voor het jaar 1966 wordt een tekort van 770.geraamd. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat het secretariaat zal worden behartigd door de heer J. v. d. Berg, die tot nu toe penningmeester was. Se cretaris H. v. d. Boog heeft tussentijds bedankt. Tot nieuwe penningmeester werd benoemd de heer Th. C. M. van Deursen. De g.a., kapelaan Van der Meer, sprak een slotwoord. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Cornelia P. M. dr van C. Geerlings en P. M. B. Hermans. Mlchèle J. M. C. dr van J. B. A. de Werd en M. C. C. Planken. Cornells J. zn van T. J. J. M. Taakin en A. P. C. Braun. Suzanna H. M. dr van H. A. van Schalk en A. M. Bode. Monique J. dr van A. A. F. van der Voort en A. G. Kortekaas. Getrouwd: G. P. Hogerheide en C. P. J. m Waas. J. M. Baas en M. J. van den Berg. Overleden: Johannes M. van Zalen 58 jr, ongehuwd. Jacobus J. A. Verhart, 58 jr, ongehuwd. Bernardus Wagener, 82 jr, echtgen. v. J. van Roode, Cornells N. 68 jr, echtgen. v. J. M. L. Guldemond. EERSTE KOOPAVOND VRIJDAG 29 APRIL Op de ledenvergadering van de mid denstandsvereniging ,St. Jozef" is beslo ten, dat een zo groot mogelijk aantal middenstanders op vrijdag, 29 april koopavond zullen houden op de daar op volgende zaterdag (Koninginnedag) om één uur te sluiten. Er zullen branches zijn waar deze regeling moeilijk door te voeren zal zijn, maar het bestuur hoopt op een zo ruim mogelijke deelname. Voorzitter F. Groot deelde nog ten overvloede mede, dat iedere midden stander in Noordwijkerhout, ongeacht branche of geloofsovertuiging van harte welkom is als lid van de afdeling. De door het bestuur georganiseerde enquête naar de wensen en verlangens der leden op zo uitgebreid mogelijk ter rein, was bijzonder goed geslaagd, maar het trekken van resultaten ia een moei lijk en tijdrovend werk. Het bestuur ver zocht om clementie op het punt van uit de enquête voortvloeiende voorstellen. Later op de avond voegden zich de dames der leden by het gezelschap en ging het zakeiyk gedeelte over in een en zijn gevoelvolle intenties waren er bij het koor ingehamerd. Maar niet bij het orkest, zodat er nog wel eens on evenwichtigheden voorkwamen, b.v. tussen solisten en orkest en koor en orkest. Cor Kool heeft een uitstekend koor met goede stemmenverhouding. De solistische medewerking werd verleend door Lize Schoo, sopraan, die haar aria's stijlvol zong, en door de alt Elfriede Beyer, die wij als concert zangeres nog niet kunnen bewonderen; daarvoor bleef alles in haar aria's te vlak; ook haar ademtechneik vraagt intense oefening. Als evangelist trad op Bert van 't Hoff (tenor), die een zeer gevoelige en weke stem bezit, die heel mooi is zelfs, maar die als evangelist dat mist, waardoor hij verteller wordt. Van Cor Niessen (bas), de Christus-vertolker, zouden we bijna hetzelfde kunnen zeg gen. Hij ook is een gevoelig zanger, heeft een zeer fraaie basstem, maar hij mist de grote overtuigingskracht om de Jezus-figuur domnierend te doen zijn. Henk van Monsjou vertolkte, be halve de overige figuren in deze Pas siemuziek, twee aria's. Zijn stem ligt goed, zijn innerlijk beleven van de fi guren (vooral Pilatus) en van zijn aria's is er wel, maar zijn stem heeft geen volume. Het radio-orkest heeft bewezen uit gedegen vakmusici te bestaan, fluittist, de hoboïst en de cellist heb ben hun obligaatpartijen zéér muzi kaal vertolkt en Richard Heidema heeft po het Ahlborn-Lipp-orgel de juiste toon gevonden voor de continuo-bege- leiding en ook als drager van'het ge heel bij de koorwerken. De uitvoering was devoot, soms te mystiek, maar toch een geestelijke, goed verzorgde inleiding tot de laatste passieweken. THEO TEN HOOVEN. Teylingen 2. WARMOND Het is de junioren van WVC gelukt n het eerste winstpunt te behalen en nog wel ln een uitwedstrijd. Toonde MSV zich verleden week veruit de meer dere, ln deze wedstrijd hebben de junio- WVC laten zien dat ze toch ook goed volleybal kunnen spelen, voor al het serveren van enkele spelers was dit keer prima en daarmee werd menig puntje gescoord. WVC kwam ln het veld met 2 invallers, maar zelfs de jongste speler heeft zich prima geweerd. Het is toch wel jammer, dat WVC maar met 6 spelers in Noordwijk verscheen, zodat ze zonder reserve deze wedstrijd moesten zien door te komen. Oe eerste set gaf een gelijk opgaande strijd en werd door WVC met 13-15 ge wonnen. De tweede set gaf eenzelfde spelbeeld, maar in deze set wist MSV de zege te behalen met 15-12. De derde set begon weer goed voor MSV, zij kwamen met 10-2 voor te staan. WVC wist ech ter door het prima serveren deze ach terstand weg te werken en zelfs in een 10-15 zege om te zetten. Het was wel jammer, dat de scheidsrechter moest ingrijpen toen enkele' spelers van MSV het niet goed konden verwerken dat WVC deze bijna zekere setzege van MSV te niet deden. De vierde en laatste set bracht weer winst voor MSV. Het team van WVC stond al gauw weer achter met 10-4, wel werd weer iets van deze achterstand weggewerkt tot 10-9, maar toen wist MSV de service weer over te nemen en deze set uit te maken met 15-10. De wedstrijd van het eerste team te gen KVC 3 kon wegens het stemmen niet doorgaan. Deze wedstrijd zal in mei worden gespeeld. Het programma voor de volgende week is als volgt: dinsdag 29 maart om 21.45 uur WVC 1-Sivols 1 woensdag 30 maart om 18.30 WVC 2- VOORSCHOTEN COÖPERATIEVE RAIFFEISENBANK Reeds vele jaren achtereen verheugt de Raiffeisenbank zich in een ruime mid delentoeneming. Ook ln het afgelopen jaar was er een krachtige verdere ex pansie. De toename bedroeg in 1965 in totaal 2.2 miljoen gulden en samenge steld uit een spaar-overschot van 1.7 miljoen gulden. Het spaartegoed over schreed de grens van de 10 miljoen. De credietgelden ln rekening vertoonden een stijging van 0.5 miljoen. Aan hypothe ken, voorschotten en effecten werd in 1965 een bedrag van 2.6 miljoen uitge zet, waartegen aan aflossingen 1.2 mil joen werd ontvangen. Het financiële re sultaat van het afgelopen boekjaar is be vredigend. Na de gebruikelijke afschrij vingen en reserveringen kan een bedrag van 25.388,93 aan de reserve worden toe gevoegd. Op woensdag 6 april houdt de Raiffeisenbank haar algemene vergade ring in huize "De Werf", Koningin Ju lianalaan. De heer P. M. Grundeken is periodiek aftredend en reglementair niet meer herkiesbaar. Het bestuur stelt voor 1 ir. J. Hardonk, dir. Stichting V.A.M. 2 W. J. M. Duyvesteijn, kweker te Voor schoten. Gisteravond kwamen de charitatieve verenigingen het Interparochieel Soci aal Charitatief Centrum en de stichting katholieke gezinszorg en gezinshulp in een gezamenlijke vergadering bijeen. De voorzitter van het I.S.C.C. drs. F. Beukers, deelde mee, dat hét bestuur, dankzij de vele moeite daarvoor richt door de secretaris de heer L. J. Koot, er in geslaagd is een maatschap pelijk werker, die op 1 juli a.s. in dienst zal treden. Uit het financieel overzicht var I.S.C.C. bleek dat de financiële toestand gezond was, waartoe de vele bijdragen van particuliere organisaties belangrijk had medegewerkt, met de diverse subsi dies van overheid en de parochiële in stellingen. Mej. M. H. Nelis, die ook bij het I.S.S.C. de taak van leidster vervulde, brach£ haar jaarverslag uit. De voorzitter van "Gezinszorg", de heer C. Manshande, deelde mee dat de dag prijs van 11,25 terug was gebracht tot 10,— voor noodgevallen, welke worden gesubsidieerd. De prijs van 11,25 moest worden gehandhaafd voor degenen, die in staat werden geacht dit bedrag zelf te kunnen betalen. De maatschappelijk werkster mej. M. H. Nelis gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden verricht in dienst van het I.S.C.C. KATH. GEZINSZORG Op 1 januari 1965 beschikte het bu reau van de katholieke gezinszorg te Hillegom over 2 gedipl. gezinsverzorg sters, 5 gezinshulpen en 2 hulpen in los dienstverband. Eind januari 1965 kwam daar nog een hulp bij, die bereid werd gevonden de opleiding in Den Haag te gaan volgen. Met dit team van 10 per sonen kon op redelijke wijze aan de aan vragen om hulp worden voldaan. In de periode van juni t.m. oktober verlieten echter 6 meisjes de dienst w.o. 2 gezinsverzorgsters5 meisjes tra den in het huwelijk en 1 kracht ging over naar de Gezinshulp in Haarlem. Drie krachten bleven over. Er is echter weer wat optimisme. Met ingang van 1 januari waren er wederom 1 gediplo meerde, 5 gezinshulpen en 2 hulpen in los dienstverband. Het vertrek van mej. Copray bracht eveneens grote moeilijk heden voor de stichting gezinszorg en gezinshulp. Het aantal gezinnen dat een beroep op de stichting deed beliep 84. NOORDWIJK FOTOCLUB "X 65" Op de laatste bijeenkomst van de Fo toclub "X 65" was de fraaie collectie de Adriaan Boer-wlsselbekerwed- strijd te bezichtigen. Aan deze wedstrijd ook door leden van "X 65" deelge- sn. Via een bandje gaf een der jury leden commentaar op het- materiaal. Zeer vooraanstaande clubs hadden me degewerkt en hadden uitstekende Inzen dingen verzorgd. Het werk van dt Noordwijkse fotoclub werd beoordeeld als: Goed werk, vooral kwaliteit, geen uitschieters. Kunst in herboren „Allemansgeest" te Voorschoten derij-veerhuis „Allemansgeest" aan de Vliet te Voorschoten staat sinds kort onder nieuwe leiding. De heren Walen kamp („Wij zijn van de Leidse tak der Walenkampen") hebben het sinds lang GEVEILDE PERCELEN In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild: to.v. Not. W. F. Karstens te Leiden: Boven en benedenhuis aan de Hoge Rijndijk 162-162 a voor 18.200,- door dhr. Proper q.q. 2 woonhuizen aan de Roodborststr. 28 en 30 voor 26.050, door dhr. Moer man q.q. Woonhuis aan de Fagelstraat 11 op 12.750, door dhr. Veefkind. De percelen De Sitterlaan 28-28 a en Rijn en Schiekade 2 t.o.v. Not. N. W. Holtkamp werden uit de hand verkocht. geanimeerde stemming. ALPHEN AAN DEN RUN GEBOREN: Gerrit Theodorus zn van Catharinus van den Boom ei W. Houtman; Elisabeth Jeannette dr van Hans C. Drijksma en J. J. H. Kroes; Hendrik zn van Hendrik Prins en M. B. van den End; Perry zn van Arie P. de Vries en G. E. de Jong: Willem zn van Johannes Bezemer en C. A. van Ruitenburg; Trijnie Hendri- ka dr van Adriaan Boer en G. I. Gie- len; Gerlinde dr van Jan Meijers W. de Jong; Miranda dr van Fleuris L. Blom en A. P. Rijvers; Jeroen Do- minicus Franciscus zn van Dominicus F. J. de Bruijn en G. L. Dongelmans; Johanna Maria dr van Gerard H. Dijk en A. M. Kasbergen; Marilyne Elena dr van Johannes I. Sana Keij en A. M. Lululima; Theodora Wilhel- mina dr van Corneïus J. van Amster dam en W. van de Laar; Margretha Petronella dr van Arend Buitelaar N. J. van der Laan. ONDERTROUWD: Willem C. van der Wolf. 30 jaar en Willemina van den Heuvel, 20 jaar; Ronald van Bochoven, 27 jaar en Annie M. Don ker, 25 jaar; Gerard J. den Hollander, 21 jaar en Anna C. Velis, 21 jaar; Wil lem J. van Vliet, 24 jaar en Irene van de Vechte, 20 jaar; Jan M. Regeer, 25 jaar en Maria A. van der Kwaak, 20 jaar. GETROUWD: Cornelis Roggeveen en Cornelia E. M. Strijk; Johannes C. van Kats en Agatha P. J. Groot; Harm van de Weerd en Tineke van Zwieten; Jacob J. Idelenburg en Mar- ja B. Rietveld. OVERLEDEN: Aaltje Toet e.v. G. Geerligs, 70 jaar; Marinus van der Kolk, 58 jaar. verwaarloosde en in verval verkerende boerenhuis een ware methamorfose doen ondergaan. De oude deel is herschapen in een gezellige antiek-boerse ruimte als restaurant voor grotere gezelschap pen. In het oude veerhuis is een intiem eetzaaltje gecreëerd, dat een dépendance heeft in de voormalige opkamer boven het buitenterras, die uitziet over water van de ter plaatse vrij brede Vliet. Behalve voor culinaire geneugten is de voormalige deel ook ingericht als expositieruimte voor kunstwerken, die bij tijd en wjjle over het algemeen in perloden van twee maanden den vervangen door andere. Thans poseert de 28-jarige Leidse kunstschil der Willem T. Breddels er een zevental abstracte schilderijen, die het in die geving wel doen. Breddels, waarmee enkele jaren geleden kennis maakten op de eerste tentoonstelling van zijn werk in sociëteit Horus aan het Rapen- LEIDSE AGENDA ZATERDAG 26 MAART Accordeon-orkest „Neerlandia" Concert t.g.v. haar 12^-jarig bestaan. Anthonius Clubhuis, aanvang 20.00 u. LKV Noorderkwartier Opening nieuwe kleedgelegenheid op terrein Burggravenlaan, daarna feestelijke opening van het jeugdhonk Charlotte de Bourbonhof 1, om 3.30 uur. Galerie Walenkamp Opening door burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen. Nieuwsteeg 11, aanvang 16.00 uur. ZONDAG 27 MAART Rijnlandslyceum Lustrumconcert o.l.v. dr. Chr. C. Vlam. Rijnlands- lyceum, M. H. Tromplaan 1, aanvang 15.00 uur. burg, heeft een bijzonder aantrekkelijk kleurgevoel, dat hij uitleeft in dikwijls frappante composities. Het zijn werken uit de periode 1964-1965. Breddels be gon reeds vroeg met schilderen, toen nog volledig figuratief. Langzamerhand ging hij over tot de abstractie, de ten toonstelling in Horus gaf destijds een beeld van een toen nog aarzelende om schakeling. Thans ie hij bijna volledig non-figuratief, hoewel het meest recente werk op de tentoonstelling in „Alle mansgeest" toch weer de figuratieve richting uitgaat, zij het, dat hij in dit „Wit paard" zijn toevlucht neemt tot sterke deformaties. De abstracties dra gen titels als „Hartstochtelijk teken", „Droomgestalte", „Op weg" en „Bethle hem". Het laatste werk, naar onze smaak qua kleur en compositie het aan- Bis trekkelijkste doek met prachtig geel 'h 1 en broeiend paars, zagen wij reeds eer- Bin der op een tentoonstelling in de Boer- B Wpr.g flijr haavezaal. Nieuw gymnastieklokaal komt spoedig De raad van Voorschoten ging ac coord met de grondverkoop in Bosch geest ten behoeve van kerk en pastorie de Moeder Godsparochie. De kerk zal gebouwd worden op een terrein be grensd door de Schlmmelpenninck v.d. Oyelaan, de Rouwboslaan, de Generaal Spoorlaan en de Mnlderlaan. Het onder deel in het voorstel Inzake de parkeer terreinen en parkeerhavens werd terug genomen. Deze materie kan niet Inci denteel worden bezien, maar zal worden bekeken voor de gehele wjjk, zodat de raad hierover t.z.t. een geheel nieuw voorstel zal ontvangen. Het kerkbestuur verwacht dat de rijksgoedkeuring op korte termyn verkregen zal worden,- na met de bouw van kerk en pasto rie kan worden begonnen. De heer Fortanier complimenteerde bij de aanvang van de raadsvergadering ;ns de raad de burgemeester met zijn herbenoeming als burgemeester van Voorschoten. FLUOR IN HET DRINKWATER Oegstgeest heeft principiële bezwaren tegen de fluoridering van het drinkwa ter. De andere gemeenten, die water be trekken van de N. V. Leidsche Duinwa ter Maatschappij waren voor. Wat nu te doen? De Maatschappij staat nu voor moeilijkheid van practische aard. Het wordt nu praten of leveren met en zonder fluor. De proef met het uitbesteden van het onderhoud openbaar groen is geen ces geweest. Was dit wel een proef, zei de heer Rombouts. Het was slechts object, een aannemer en slechte voor jaar. De tijdsomstandigheden nopen de gemeente nu dit in eigen beheer te doen. De heer Hoogwerff Kroon stond op per manente uitvoering van de eigen dienst. Het gemeentebestuur wil zich echter niet binden. Het zal handelen naa omstandigheden. De raad was enthou siast bij monde van mevr. Stoker het rapport, opgemaakt door de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Zij zag gaarne eenzelfde rap port over het andere onderwijs. Bij het lager- en uitgebreid lageronderwijs houdt echter de inspecteur het toezicht. De burgemeester voelde de wens vai raad aan en wilde deze aangelegenheid in de Commisie van Onderwijs wel doorpraten. BETALEN VOOR KLOKKENLUIDEN De verordening op de heffing ei vordering van rechten voor het doen luiden van klokken in de gemeentetoren werd aangenomen. Het recht wordt niet geheven voor het doen luiden van d< luidklok voor de aanvang van de ere diensten ln de kerk van de Herv. Ge meente. Dat is historie. Toch zal de Ned. Herv. Gemeente 10,- per jaar gaan betalen als bijdrage in de onder houdskosten. De gehele P.v.d.A.-fractle was hierop tegen. Er werd zelfs hoofde lijk over gestemd. Het Verbond voor Veilig Verkeer krijgt nieuw materiaal, dat gebruikt wordt bjj het afnemen van de verkeersexamens. De kosten hiervan bedragen ƒ250,—. D# nieuwe brandweervergoedingsre geling werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Bakels informeer de of dit aangepast is aan bepaalde scha- of de gemeente Voorschoten nu niet boven de andere gemeenten gaat uitsteken. De burgemeester deelde mede, dat deze regeling de instemming heeft het korps en dat de richtlijnen zijn gevolgd van de Rijksinspecteur voor het Brandweerwezen. Voorschoten staat nu iets boven de omgeving. De padvinders krijgen sanitair op de kampeerweide. ƒ1200,- stelde de raad beschikbaar voor het aanbrengen van de benodigde voorzieningen. Tot hoofd van de 4e openbare lagere school werd met algemene stemmen benoemd de heer J. de Visser te Hoek. De heer De Groot deze/gelegenheid zijn fiat. Zijn fractie de V.V.D. is voor een voordracht waarop meerdere candidaten voorkomen. Door omstandigheden was dit niet moge lijk, omdat de andere candidaten inmid dels waren benoemd of zich hadden te- rugggetrokken. GYMNASTIEKLOKAAL De gemeente Voorschoten kreeg van hogerhand de mogelijkheid om in samen werking met andere gemeenten de be schikking te krijgen over een gymnas tieklokaal. De wijze van verwezenlijking vond de heer Bakels in het geheel niet sympathiek. Hij zag in de methode rode draad -staatssocialisme-, waarop wethouder Dekker meedeelde, dat dit geen zaak is van de Ned. Heide Mij, maar van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, waarvan Voorscho ten ook lid ls. De Heide Mij is slechts adviseur geweest. Over de wijze aanbesteden had de raad wensen, die ter bevoegder plaatse kenbaar zullen worden gemaakt. De heer Fortanier gaf het college van b. en w. een pluim voor de betoonde activiteit. Het college was ln Limburg gaan kyken hoe zo'n gym nastieklokaal er uit zag. Zij hadden daar alle bewondering voor. Er komen zelfs 2 douches bij en de prijs was niet hoog. Bij de plaats in Voorschoten komt zelfs nog een sportveld en het zal klaar zijn voor 1 september 1967. De heer Bakels bleef bij zijn standpunt en was als enke ling tegen. MONUMENTENLIJST Van de lijst vermeldende de gebouwen die als monument kunnen worden aan gemerkt, en die opgestuurd wordt naai het Ministerie, .worden 2 boerderijen ge schrapt doch ér komen er 4 bij. Voor schoten telt nu in totaal 51 gebouwen, die als monument kunnen worden aange merkt. De heer Vaandrager was van mening dat de Voorschotenaren en in het bijzonder de jeugd eens in kennis ge steld moest worden met deze prachtige boerderijen, die vaak dateren uit de 17e eeuw. Zo iets zou kunnen gebeuren met een teken- of fotowedstrijd. Het adresboek is op komst. Het nieu we adresboek lag bij de raadsleden op tafel ter inzage. Binnenkort zal met de verspreiding worden begonnen. VOORZIENINGEN AAN BURGEMEESTERSWONIN G 15 000,- voteerde de raad voor de te treffen voorzieningen de burgemeester zal 500,— vqrgoeden aan de gemeente. Dit moet niet gezien worden als huur. Wethouder Dekker lichtte het voorstel leg' toe, de raad ging accoord. Het huur- nde pand wordt inderdaad verbeterd, doch jn dat moeten we nemen. Het is altijd nog in. goedkoper, dan een nieuwe ambtswoning te bouwen. Verschenen Memoires van een oorlogsvlleger door J. D. Mc. Donald, uitg, Het Spec trum. Elektriciteit zonder dynamo door J. W. Gardner, Uitg. Het Spectrum. Differentiaal en Integraalrekening door Th. M. E. Liket. Uitg. Het Spec trum. Radiotechniek door F. J. Waters. Uitg. Het Spectrum. Over Claire Lennart door Fre Do- isse. Uitg. Nijgh Van Ditmar. Haken en ogen door Jan Schreiner. Uitg. Elsevier. Jokoenda, het zwarte licht door Arnold Krieger. Uitg. Kosmos, Amster- dam-Antwerpen. De gevangenen door Jose Giovanni Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag- Rotterdam. Kim Samgin's opstandige jeugd door Maxim Gorki. Uitg. L. J. v. Veen Uitg. mij. N. V. Anjsterdam. Dagboek van Nina Kostjerina door Uitg. Heijnis N. V. Amsterdam. Dichter bij Achterberg samenge steld door W. Hazen. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag. Het meisje dat je trouwt een boek over de vrouw voor verloofden ei huwden, door dr. James H. S. Bossard en dr. Eleanor Stoker Boll. Uitg. Broek man en De Meris N. V. Amsterdam. Zo de ouden zongen door S. Vest dijk. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag-Rotterdam Twintig ramen aan de straat door Clare Lennart. Uitg. Nijgh Van Dit mar, Den Haag-Rotterdam. Rampstukken (De geschiedenis van de bij Nederlandse vliegtuigongelukken geheel of gedeeltelijk verloren gegane postzendingen) door W. Baron Six van Oterleek. Uitg. Comp. De Branding, Amsterdam. Het kruis in de asfaltjungle door David Wilkerson. Uitg. Gideon, Gorkum. Kussengevecht door Nicholas Mon- sarrat. Uitg. A. J. G. Strengholt N. V. Amsterdam. De slag by verdun (prisma 1138) door G. Blond. Uitg. Het Spectrum. Aarde, zee en lucht inleiding tot de geofysica door Jerome Spar. (pr. comp. 23) Het Spectrum Utrecht. Kennis van dc liefde (voor het meisje en de jonge vrouw) pr. 1141 Uitg. Het Spectrum. Het lot van anderen door Michael Farrell. Uitg. N. V. uitg. W. v. Hoeve, Den Haag. (Roman over de Ierse vrij heidsstrijd).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4