A nquetil —start— —auto—— ACQUES Levensgenieter gokt elk jaar weer goed H T It j ZATKRI/aG Z6 MAAKT 1966DE T ."FHTVfiTT. COURANT PAGINA 13 Na een van zijn vele triomfen papa Anquetil er sneller bij o zoon geluk te wensen dan de Dikke buikjes verdwijnen bij VETERANEN SP ,lk wil na mijn carrière niet de zoon van een arme aardbeienkweker zijn" (Van onze sportredactie PARIJS. Jacques Anquetil is rijk. Hij is „binnen" zoals dat heet en hoeft de rest van zijn leven niet meer te werken als hij daar geen zin in heeft. Jacques Anquetil kan ook, indien hij dat wenst, vandaag nog het besluit nemen nooit meer op een racefiets te stappen. Hij is verzekerd van een zonnige toekomst. Niettemin trekt de beste zakenman onder de hedendaagse wegrenners ook dit seizoen weer van wedstrijd naar wedstrijd om iets te presteren wat voor een gewone sterveling onmogelijk lijkt. Zijn krachttoer van 1965ligt nog vers in het geheugen: een overwinning in de 557 kilometer lange monsterrace Bordeaux Parijs, minder dan 24 uur nadat hij was gehuldigd als winnaar van de zware, achtdaagse etappewedstrijd Daaphiné Liberé. Voor dit jaar had Anquetil eveneens een interessante combinatie bedacht: een zesde Tourzege, gekoppeld aan een verbetering van het werelduurrecord. Of dit project waaraan, behalve Anquetil, geen van de huidige toprenners zich durft wagen, werkelijk uitvoerbaar is, zal echter dit jaar nog niet bekend worden. De Fransman moet namelijk voorlopig van het record afzien, omdat de Fordploeg onder zijn leiding toch niet, zoals aanvankelijk het plan was, aan de Ronde van Spanje gaat deelnemen, maar aan de Ronde van Italië. Intussen heeft hij in ParijsNice een duidelijk visitekaartje voor dit seizoen afgegeven. hullend na een triomf: „Omdat ik Iets bereikt had. wat ik zelf 24 uur eerder nog voor onmogelijk had gehouden". Misschien is het uurrecord in 1967 aan de beurt. Anquetil maakt zich er niet zoveel zorgen over of het inderdaad nog tot een aanval op Roger Rivières' topprestatie van 47 kilometer, 347 me ter en 89 centimeter komt. Omdat over eenstemming is bereikt over zijn deelne men aan de Ronde van Italië kan hij f een ander plan verwezenlijken: voor de tweede maal in één seizoen zowel I- de Giro als de Tour winnen. Voor hem presteerde alleen „campionissimo" Fausto Coppi (1949 en 1952) dit. Elke uitdaging Terwijl, als alles naar wens verloopt, i I pas op 14 juli (laatste dag van de Tour) k bekend zal zijn of Anquetil het gestelde [HU1 <ioel inderdhad-kan bereiken, is het in- I middels wel mogelijk een antwoord te geven op een andere intrigerende vraag: Waarom legt zo'n rijke man, bovendien 32 jaar, zichzelf zo'n onmen selijk zware taak op? Volgens het feno- jEESf meen zelf is dit louter een gevolg van 1 zijn „liefde voor het spel om het spel". Anquetil is een gokker. Zijn hele car rière is hij gedreven door de wil iets M te doen, waarvan men zei, dat hij het i niet kon. Elke uitdaging heeft hij tot werll dusver aanvaard. r Op 19-jarige leeftijd versloeg hij in 1953 als onafhankelijke alle erkende specialisten van die tijd in de toen nog I 140 km lange klassieke tijdrit om de Grote Prijs der Naties, waarvan de af stand inmiddels tot 100 km is terugge- bracht. Als militair spotte hij met de |j wet, volgens welke iedere sportman tij dens zijn diensttijd in vorm achteruit gaat door in 1956 op de Vigorellibaan te Milaan het 14 jaar oude, onaantastbaar geachte werelduurrecord van Fausto Coppi (45.798 km.) te verbeteren tot 1 461^9 km. Een jaar later zwichtte hij. 1.11 J nadat Louison Bobet plotseling voor de eer had bedankt, voor het verzoek te 209S| debuteren in de Tour de France, op I voorwaarde dat de gehele Franse na- I tionale ploeg hem zou steunen. In het gewoontegetrouw stampvolle .Pare des «■■Hl Princes werd, drieëeneenhalve week na de start in Nantes, de 23-jarige debu tant als ^innaar gehuldigd. IM Idool van massa iutsuj jjet vreemde was. dat na al deze sensationele verrichtingen de populari- ®eJ teit van de blonde Normandiër nog al- i ti;>d nlet b°venmatig groot was. Hij had wei een bijnaam: „Monsieur Chro- k "°j>| no", deels geboren uit i-espect voor zijn blow voortreffelijke prestaties in ritten tegen nog bet uurwerk, deels ook uit verbolgen- beid over het feit, dat hij zich alleen in Hielp (]e ,jrje tijdritten van zijn beste zijde ge- toond had en verder weinig spectacu- kun-| lairs had laten zien. Aanvankelijk con cludeerde men daaruit een gebrek erlijki grote klasse. Later kreeg geleidelijk de 'ertulgjng de overhand, dat Anquetil wel degelijk tot meer in staat was. I maar zich verder niet bovenmatig in- nC: spande omdat het niet nodig was. Het heeft enige tijd geduurd, voor het t fcjt' Franse publiek zich kon verzoenen J met de niet zo tot de verbeelding spre- maar bijzonder efficiënte strijd- wijze van rekenmeester Anquetil. Men nieuwl zwichtte pas definitief, toen hij na de U onii abdicatie van Bobet, gebombardeerd tot idool van de massa, in een reeks ver- O W bluffend? triomfen het bewijs leverde. wel degelijk een coureur van grote klasse te zijn. Gmvaagdc plannen I De ommekeer in de publieke opinie i wer/J in belangrijke mate door Anque- 1 til zelf bewerkstelligd. Aanvankelijk i beurtelings betiteld als trots. koel, "1 hooghartig, gereserveerd en zakelijk, I begon hij vanaf 1960 aan zijn image te J werken door een meer tegemoetkomen- op de houding en door aan het begin van het seizoen zijn bijzonder gewaag de plannen te ontvouwen. Elk jaar bracht iets groots. In 1960 won hij als eerste Fransman de Ronde van Italië en een jaar later ontging hem weliswaar de begeerde ..double" Giro-Tour op een haar na (respectievelijk tweede en eer ste), maar dit werd weer gecompen seerd door overwinningen in Parijs- Nice en het Frans lentecriterium, een ■FTTDS klassieker op nationaal niveau. Viermaal Tour Was 1962 een vrij bescheiden jaar I met naast zijn derde Tourzege als eni- Confrontatie Dat er het komende seizoen een zesde Touravontuur zou volgen, stond eigen lijk al bij voorbaat vast. De confronta tie tussen de Italiaanse „nouvelle va gue", met de winnaar van het vorig jaar, Felice Gimondi, en Anquetil be looft boeiend te worden, waarmee een grote belangstelling verzekerd is. De Uurrecord moet nog even wachten op monsieur Chrono heeft zich nooit aan wetten gestoord, rookte zijn sigaret, dronk zijn wijntje, sloeg een goed glas bier niet af en spot te met de voorschriften door enkele malen tijdens de Tour zijn vrouw naar een etappeplaats te laten overkomen, wat volgens de kenners absoluut de sastreus is voor de concentratie. Tot dusver heeft de Normandiër ongestoord alle voorschriften kunnen laten voor wat ze waren. Het rijden kostte hem kenne lijk zoveel minder inspanningen dan de anderen, dat hij ondanks alle „dwalin gen" toch won. En om het geld Of dat ook in 1966 nog het geval zal zijn? Hij maakt zich er nog totaal geen zorgen over. Hij hield een wintersport vakantie en frequenteerde ijverig en tot diep in de nacht de bars en de parties. Met een achterstand op de overige le den van de Fordploeg begon hij aan de Rivièra aan de training. Bijzonder veel deed hij er niet aan. Zijn concurrenten lieten zich echter door deze schijnbare nonchalance niet meer misleiden. In 't verleden was het wel vaker zo, maar op momenten dat dit vereist was, ver keerde het fenomeen toch altijd in top vorm. Zij weten, dat Jacques Anquetil. zelfs al is hij de dertig gepasseerd, nog altijd gedreven wordt door de wil, het schijnbaar onmogelijke te realiseren, zoals hij in Parijs-Nice weer deed. Daar om getroost hij zich nog steeds enor me inspanningen. Daarom... en om 't geld. „Want", zegt hij, „mét- dat geld blijf ik altijd voor iedereen „Monsieur Jacques'.V Zónder dat geld zou ik na afloop van mijn carrière net zo weinig zijn als toen ik begon: niets, de zoon van een arme aardbeienkweker in Quin- campoix. Ondanks mijn erelijst". Doelstelling: In Nederland belangstelling te wekken voor en in de meest algemene zin voorlichting te geven over alle gezichtspunten van de sportbeoefening op rijpere leeftijd ten einde de gezond heid en de prestatie van die bevolkingsgroep te bevorde- reji. D&t is htet doel waarnaar de dezer dagen opgerlohte stichting Veteranen Sport Nederland streeft. Nu dus ook een lichaam voor veteranen tot wie sportieve grijsaards zich in dit decen nium van verregaande specialisatie Icunnen wenden, bij wie nog soepel bewegende ouderlingen hun hart kun nen uitstorten Zeven personen vormen het bestuur, drie ervan het (in Am sterdam zetelende) dagelijks bestuur. Dat laatste bestaat uit voorzitter Hans Boskamp (acteur, voetballer, oud-Ne- 1 derlands elftalspeler), secretaris-pen- ningmeester C. Stulvenberg (zaken- I man, oud-atleet) en de heer N. J. H. van Hasselt, arts (oud-roeier, sport- arte). De vier andere heren zijn boven- I dien voorzitter van een commissie: een sportdeskundige commissie, een medi- I sche commissie, een redactiecommissie i en natuurlijk een propagandacommia- sie. I De stichting Veteranen Sport Neder- I land pakt de zaken fors aan Overal in Nederland zijn reed9 contactcommis sies ingesteld, bestaande uit een sport- I deskundige en een sportarts, ten be hoeve van de medische begeleiding. 1 Alle vrouwelijke en mannelijke Neder. I landers boven 30 jaar zullen bij deze contactcommissies informatie kunnen verkrijgen betreffende gerichte sport beoefening Inmiddels Is er ook reeds adviescollege ingesteld, bestaande uit vertegenwoordlgers(stere) van alle takken van sport die lichamelijke be weging als basis hebben. De stichting beoogt geen eilandje in de sport te zijn. De activiteiten van be staande bonden, organisaties en ver- ge nieuwe triomf die in de Trofee Ba- racchi (met Rudie Altlg als partner), in het volgende schreef Anquetil opnieuw wielerhistorie door de eerste renner te worden, die zowel de Ronde van Frank rijk, de Ronde van Italië als de Ronde van Spanje won. De frêle Fransman bracht bovendien als eerste coureur in de geschiedenis voor de vierde maal de Tour op zijn naam. Zoals gokkers het spelen niet kunnen laten, zo bleef Jacques Anquetil bij zijn projecten steeds grote risico's nemen. Hij combineerde in 1963 Vuelta en Tour, het volgende seizoen waagde hij zich, ondanks de eerste „mislukking", op nieuw aan Giro en Tour. Toen slaagde hij, waarmee hij na Coppi de tweede renner werd, die tot deze spectaculaire „doublé" in staat bleek. Huileiul De k'euzi Om wat n- brengen, or 1965 werd moeilijker, leven in de brouwerij te het raadzaam dat vijf voudig winnaar Anquetil een keer niet aan de Tour deelnam. Hoofdzakelijk daardoor ontstond het plan, Dauphiné en Bordeaux-Parijs aan elkaar te kop pelen. Hoewel men Inmiddels veel ver trouwen in zijn kunnen had gekregen, hielden zelfs zijn trouwste supporters dit niet voor mogelijk. Anquetil twijfel de ook hij gaf dit achteraf ruiterlijk toe maar liet daarvan niets merken. Faze één van het gigantische olan verliep naar wens. Hij spoedde zich na een gewonnen Dauphiné per auto en vliegtuig naar Bordeaux, sliep onder weg welgeteld drie uur en begaf zich midden in de nacht op weg voor de meer dan 550 km lange marathon van de weg. Heel Frankrijk volgde hem, aan radio- en televisietoestel gekluisterd, tijdens zijn bovenmenselijk zware tocht. Twee-, driemaal stond hij, door vermoeidheid en slaap overmand, op het punt de strijd te staken. Hij zette door en was Ineens tot zijn eigen verbazing, in Dour- dan. Daar wist Anquetil, dat hij toch Bordeaux-Parijs ging winnen. Enkele uren later verliet hij stilletjes een met 30.000 buiten hun zinnen zijnde toe schouwers gevuld Pare des Princes, voor de eerste maal in zijn loopbaan allesbeheersende vraag: is „dertiger" Anquetil na een onderbreking van een jaar nog altijd bestand tegen de. onte genzeggelijk sterker geworden, jeugd? Sceptici menen ran niet. Zij zijn ervan overtuigd, dat Anquetil eindelijk de re kening gepresenteerd zal krijgen voor zijn levenswijze, die zeker niet zo is, als topsportmensen wordt voorgeschre ven. Hij lacht om hun argumenten. Hij Fanclub DE Tour de France heeft Kees Haast toch wél bijzonder populair ge maakt Het Rijsbergse klimm^rtje ondervindt dat dagelijks bij de post bestellingen. Er is nu een nieuw ele ment bijgekomen: een heuse fanclub, waarmee Kees Haast de eerste Neder landse wielrenner is die op deze ma nier gewaardeerd wordt. De 24-jarige Piet Buys uit Tilburg (Outshoorn- straat 91) heeft na overleg met Kees Haast en diens ploegleider grote plan nen uitgewerkt, plannen die variëren van activiteiten bij eventuele huldigin gen tot een maandelijks verschijnend blad van acht pagina's. Tenminste, wanneer er voldoende leden komen. Organisator Buys hoopt dat binnen enkele weken te weten. KAN GEKORTWIEKT WORDEN WASSENAAR Hoewel de drafbaan in Alkmaar ieder Jaar het zomerseizoen voor de drafsport van stapel laat lopen, draaien de dravers en volbloeds pas op volle toeren als de ren baan Duindigt de poorten opent De ranke volbloeds eisen dan na ruim vier maanden van rust hun plaats weer op tussen de overige snelle viervoeters. Dit zal dan zondagmiddag weer op Duindigt gebeuren. Veel nieuws zullen de bezoekers op de openingsdag niet aan treffen. Dat wil niet zeggen dat er niets gebeurd is Achter de schennen is er veel verbeterd: een nieuwe en uitgebreide rekenkamer voor de totalisator, verfraaiingen in het toch ai „aansprekende" restaurant, nieuwe boxen en een volledige be strating van het grote stalterrein (pl.m. 250 paarden). Hoewel de afgelopen winter slechts voor enkele perioden de winterbeweging der volbloeds heeft onderbroken, blijkt voor de renpaarden de opening van het seizoen wellicht nog te vroeg te vallen, en de gemiddelde bezetting zal voor de renner wel onder de verwachting blijven. Ook verklaarbaar, omdat iedere winter veel volbloeds van het strijdtoneel verdwijnen, welke leemte pas later in het seizoen door imports en twee jarigen weer wordt opgevuld. Voor de draverijen van meet wordt zondagmiddag een nleu- Dumdiyt: poorten opei we startauto in gebruik genomen, waarvan de aanschaffings- kosten f 20.000.— hebben bedragen. De nieuwe startwagen is een verbeterde versie van de tot nu toe in gebruik zijnde. Als de vleugels aan de wagen zijn uitgeklapt, bestrijken deze een breedte van 16,20 m waardoor het mogelijk is een groter aan tal paarden in éen gelid te laten starten. Bij deelnemersvelden van acht of minder paarden of op banen, waar deze breedte uit veiligheidsoverwegingen niet kan worden gebruikt, kan de reikwijdte van de vleugels door het „kortwieken" van de uiter ste einden gebracht worden op dertien meter. Als extra op deze eerste Duindigtmiddag van het seizoen een draverij voor televisiemedewerkers en commentatoren. Van het oorspronkelijke aantal zijn overgebleven J. Castelijns. Fred Oster, Dik Bruynesrteyn, Jan Leyendekker, Jean Smits, Hans Eysvogel. Frans van Dusschoten. Ad Versey. Rien Bal. Roel Rengers en Kees Berg. Zij hebben de beschikking gekregen over een goede groep paarden. Voorts zal een groots opgezette modeshow worden gehouden van voorjaars- en zomermodellen. enigingen zullen niet worden door kruist, getracht zal zelfs worden uitgaande van de doelstelling sa menwerking te verkrijgen. Men heeft daartoe ook contact opgenomen met de ministeries van Volksgezondheid en Sport en verdere instanties, alsmede met de Nederlandse Sport Federatie en alle bestaande sportdeskundlge en sportmedische groeperingen. Samen werking met en bundeling van be staande veteranenbonden, .organisaties en -verenigingen zal worden bevorderd. Het ligt tenslotte in de bedoeling door middel van een maandelijkse uitgave alle belangstellenden regelmatig op de hoogte te houden van alle activiteiten betreffende Veteranen Sport Neder- Méér lichamelijke beweging ook na de dertigste verjaardag: gezellig en... u kunt er heel oud mee worden! Niet veel I*|AT de wedstrijden om de Europa H Cup niet overal een magische aan trekkingskracht bezitten wordt ge karakteriseerd door het feit, dat de in Zwitserland gespeelde wedstrijd tussen Sion en het Oostduitse Maagdenburg slechts 2979 betalende bezoekers heeft getrokken. De wedstrijd Dukla Praag Honved werd door 4035 bezoekers bijgewoond. De 15.324 toeschouwers bij Internazlonale Milaan tegen Dynamo Boekarest 9teken daarbij nog heel gun stig af Bepaald veel zijn het er echter ook weer niet...! Wedergeboorte DE buitengewone wedstrijd, die Gar- rincha In de laatste wedstrijd voor de Braziliaanse competitie heeft ge speeld, heeft definitief het aanvalapro- bleem van de Brazilianen ten aanzien van het wereldkampioenschap opge lost. Met grote vreugde en in grote op maak heeft de Braziliaanse pers de „wedergeboorte" van Garrincha (va der van acht kinderen) begroet. Niet minder verheugd zijn de keuzeheren. Zij zijn nog niet vergeten, dat het vooral' Garrincha is geweest die Bra- tot twee keer toe naar de wereld titel stuwde. In Zweden verpulverde hij de Russische defensie en in Chili bracht hij de Engelse verdedigers tot wanhoop. Bij het verdedigen van zijn wereldtitel rekent Brazilië daarom ook nu weer op Garrincha en vanzelfspre kend op Pele, de twee enig overgeble ven spelers uit de „gouden jaren". Trappenlopen DE Russische wereldrecordhouder hoogspringen (2.28 m.) Valery Bru. mei is opnieuw in het ziekenhuis opge. len. Brumel brak enkele maanden geleden bij een motorongeluk een been. Nadat het springfenomeen lange in het ziekenhuis had gelegen werd hij onlangs daaruit ontslagen. De doktoren waren toen zeer optimis tisch over zijn kansen om binnen redelijke tijd weer aan wedstrijden deel te nemen. Enige dagen geleden is eohter gebleken, dat bij het trappen lopen de breukvlakken elkaar weer hebben losgelaten. Het been is nu weer gezet en met vier metalen krammen versterkt. Het ziet ernaar uit, dat Brumel voorlopig weer enkele mann in het ziekenhuis zal moeten ver blijven Niet denken DE geselecteerden voor het Argen tijnse elftal hebben momenteel hun tenten opgeslagen in een trainings kamp in de omgeving van Buenos Ai res. Zij verblijven er ter voorberei ding op de wereldkampioenschappen. Behalve onderricht in de nieuwste tech nische en tactische snufjes worden zij ook onderwezen in de Engelse taal. En wie het waagt in dit trainingskamp aan zijn familie te denken kan met één zijn koffers pakken, zo heeft trai ner Antonio Faldutti zijn discipelen zachtjes maar niet minder kernachtig ln het oor gefluisterd, 't Is precies de militaire dienst: er wórdt voor je ge dacht...! Kleintjes NOORD.KOREA zal aan de wereld kampioenschappen voetbal in En geland deelnemen met in totaal 65 spe lers en officials. De omvangrijke Nd.- Koreaanae delegatie zal daardoor naar alle waarschijnlijkheid alle an dere afvaardigingen in grootte over treffen. Kennelijk willen alle kleintjes helpen Geen sprint DE veelvuldige wereldkampioen bij de beroepssprinters Antonio Mas- pes en zijn vrouw werden door de Ita liaanse politie in een nachtclub be trapt. terwijl zij aan 't gokken waren. Maspes kreeg met nog een aantal an dere personen te horen dat zij op een flinke straf zouden kunnen rekenen, 't Verhaal dat Maspes en zijn vrouw slechts toegekeken hadden en ln de nachtclub op een vriend wachtten, werd niet geloofd. Pech voor Maspes. Doping KOMT er over enige tijd een rege ling inzake de toediening van do ping? We menen deze vraag bevesti gend te kunnen beantwoorden nu het bestuur van de Vereniging voor Sport geneeskunde dezer dagen een com missie heefl; geïnstalleerd, die tot taak heeft een a'dvies uit te brengen over de wijze waaropen door wie in de praktijk de controle op het gebruik van doping in de sport moet geschieden, dit in verband met het feit dat in het verleden problemen zijn gerezen met betrekking tot de controle op het ge bruik van stimulerende middelen door sportbeoefenaren. Het onderzoek staat onder leiding van de NSF. Naar de uitkomst zijn wij straks bijzonder be nieuwd! Nog één wens DE 23-jarige Australische kam pioene Margareth Smith, winnares van Wimbledon, heeft verklaard bin nen een of twee Jaar haar actieve ten- nisloopbaan te beëindigen. ZIJ heeft in de afgelopen zes jaar onafgebroken en overal ter wereld het racket gehan teerd. „Het is moeilijk om de belang stelling gedurende zo'n lange periode in het spel te behouden en toch tot de allersterksten te blijven behoren", meent zij. Margareth Smith hoopt nog wel in één seizoen de titels van Wim bledon, de Verenigde Staten, Frank rijk en Australië te behalen. Dan zet zij er een punt achter. nadat doelpunt was afgekeurd Bamboestokken TIJDENS een voetbalrel in Kairo zijn 20 personen gewond en 50 gearresteerd. Een aantal van de 40.000 toeschouwers In het stadion van de Sportclub Zamalek was het veld op gedrongen uit protest tegen een be slissing van de scheidsrechter, die een doelpunt van Zamalek had afge keurd terwijl de thuisclub reeds met 20 achterstond tegen de National Sporting Club. De voetbalvlegels bra ken reclameborden af en stichtten daar brandjes mee. Terwijl de politie in het stadion de heethoofden te lijf ging met koppelriemen, bamboestok ken en traangas en ook nog schoten ln de lucht vuurde, werd buiten een pa trouillewagen omvergeworpen. Inmid dels had de scheidsrechter de wed strijd gestaakt. Nadat de orde hersteld was begonnen de spelers van Natio nal Sporting Club een slt-downstaking tot ongenoegen van het publiek, dat het niet eens was met het doelpunt maar ook niet met het stoppen van de wedstrijd

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13