KERALA ligt verlamd door droogte Nederlandse politicus slecht op de hoogte van de zorgen van de man - in - de - straat EENS HAALDE HOLLANDER ZN WELVAART Honger komt genadeloos dichterbij Grote FIAT-Show Zuid-Afrika tussen rechts en rechtser Vier jeugdige Nederlanders gaan te keer in Frans dorp AMSTERDAMSE PERS CONTRA Reactie op klacht over terreur van publiciteit MR. CALS Ingewikkelde antwoorden gaan over hoofden van vragers heen VRIJDAG 26 MAAKT 1966 DB UESDSH COURANT PAGINA 13 Link van Bruggen Zoals in de tijd van de Verenigde Oostindische Compagnie: in kleine boten worden de specerijen uit het binnenland aangevoerd in de havens. OCHIN De schaarstestaat Kerala ligt zo'n [rieduizend kilometer van New-Delhi vandaan, lochin, waar ik me thans bevind, is de eerste avenplaats en werd als zodanig al door de erenigde Oostindische Compagnie gebruikt, ie er een bloeiende factorij stichtte. De hoog- nogende heeren, die de Lage Landen de wel- Hier, in deze tropisch-hete uithoek m India, op het punt van samenvloei- g eigenlijk van de Arabische Golf, de dische Oceaan en de Golf van Benga- kan de Nederlander nog veel spo- ontdekken van de handelstraditie en koopmansgeest van zijn voorvaderen. Hij kan huizen en forten zien, die als t ware een oud-Hollandse sfeer ade- en. Hij kan een kerk bewonderen, larin grafstenen liggen met typisch ederlandse namen en opschriften. En als hij de moeite neemt even in „kerkelijk doopboek" te bladeren, ziet hij hele generaties aan zich orbij gaan: „oppercooplieden ende irurgijnen ende commandeuren ende dere e. achtbaaren heeren." Wat hij uit de netjes bijgehouden artallen ook kan opmaken, is dat „pe- lentien" grote gaten in de gelederen n de VOC sloegen. De mannen en de ouwen, die zich hier in de warmte 3tigden, werden niet oud. Vooral de 'rite onder de kinderen was groot, sschien is dit een aanknopingspunt lor de toestand van het ogenblik. Ook is de Indiërs, die in de staat Kerale ien, geen lang leven beschoren. Ook gaan er nog veel babies dood, wat gemiddelde leeftijd uiteraard sterk ukt. Ik heb het al meer gesteld: India, dat groot is als heel West-Europa, is van t noorden naar het zuiden en van het iten naar het westen ontwikkelings- bied. Het is op alle mogelijke terrei- n achter, ook op dat van de gezond- idszorg. Volksziekten, slechte hygiëni- ïe omstandigheden en verkeerde voe- igsgewoonten zijn als teisterende pla- Dit jaar komt daar nog eens de voedselschaarste bij, ver akt door een misoogst als gevolg van ergste droogte sinds zeventig jaar. er, in Kerala, waar zo'n vijftien mil- in rijsteters wonen, is het ook droog, k droog zelfs dat ontelbare waterput- n niets meer kunnen geven, terwijl de ch al zo schrale landbouwgronden ei b onafzienbare plakken verschrompel- I koeiemest bijliggen. De uitzonderlij- droogte heeft al meer op zijn gewe- De helft der stroomverbruikende irijven is grotendeels verlamd om- er niet voldoende elektriciteit (ver- igen uit water) beschikbaar kan wor- gesteld. De stuwmeren, waar alles afhangt, staan nog niet op de helft het peil van vorig jaar. De ver- :hting is dat de stroomtoevoer nog •der zal worden beknot, waardoor meer bedrijven zullen moeten slui- vaart van de gouden eeuw brachten, gebruikten omstreeks 1660 hun musketten om de Portu gezen uit de kuststreken van Malabar te ver jagen. En tot de Franse tijd toe hielden ze hun nieuw verworven specerijenrijk in stand, min of meer op basis van de gevreesde Hollandse scheepskanonnén. Ien werk, geen geld 'oor Kerala betekent dit een nieuwe np. De mensen, die op straat komen staan, missen ook maar de geringste voorzieningen. Geen werk be ent geen geld. Geen geld betekent het met de dag moeilijker wordt tan de kost te l.omen. ;t hoofdvoedsel, rijst, is in de hele t gerantsoeneerd. Per volwassen d van de bevolking wordt 900 gram week uitgereikt net voldoende twee dagen, althans voor een wer- d persoon. De rest moet er zwart den bijgekocht op een vrije markt, vrijwel geen grenzen heeft. Iemand, over geld beschikt, kan daar elke veelheid rijst kopen, die hij maar Advertentie in de Korevaarstr. Vandaag van 3 30 n.m. tot 10 uur n m. orgen van 10 u. v.m. tot 10 u. n.m. ag (laatste dag) van 12 u. vjn tot 6 uur n.m. U bent van harte welkom Korevaargarage ger ujti'.jii. i^r Kreperen er zo nu en dan wat, maar ik geloof toch niet al teveel. Die mensen hebben een enorm uithou- dings- en improvisatievermogen. Ik ben er echt niet bang voor dat ze zich er deze zomer niet doorheen zullen slaan." Voor zichzelf* Koude, harde woorden, waar ik me in dit egocentrisch denkende en hande lende land nog steeds aan stoot. Ieder zorgt voor zichzelf, want zorgt God niet Kerala met zijn vijf miljoen christe nen blijft overigens een unieke plaats innemen in de lange rij van Indiase deelstaten. Het is niet alleen een ge bied. dat minder ongeletterden telt dan welke andere streek ook. het is ook 'n haard van communistische agitatie en verzet. Om deze reden werd het in 1959 tot uniegebied verklaard, na drie mis lukte verkiezingen. Honderden links ge oriënteerde voormannen zitten nog steeds gevangen, terwijl de macht van het parlement naar New Delhi overge heveld werd. De voedselrelletjes, die Kerala al heeft gehad, heeft de regering van me vrouw Indira Gandhi onmiddellijk doen verklaren dat het om de verkiezingen van volgend jaar ging en niet om de rijsttekorten van dit jaar. De komende maanden, de maanden dus, die de hon ger genadeloos dichterbij brengen, zul len moeten leren wat paupers gewoon lijk tot rebellie brengt. Universitair nieuws "tê^u'msgen^geal e toraal Engels: Rijswgk Z.H.l. i rede. Prof. Hulshof ie bedrHfBorga DELVT - lr ir. J. Bill, die hebben wil. ook het vele andere, dat India schaars is, wordt daar in enori kwantiteiten aangeboden. „Zolang de regering niet bereid is boeren hogere prijzen voor hun gewas sen te betalen", zei een Indiër, die het nooit slecht zal krijgen, tegen me, „zul len er, naast de staatsdistributiecentra, bloeiende vrije markten blijven be staan. De mensen, die rijst of graan ach terhouden, hebben groot gelijk. Tussen de ene en de andere staat wordt zwaar gediscrimineerd. Als de voedselzones niet worden afgeschaft en als de verplich te levering niet overal even hoog wordt gemaakt, zal er nooit een goede verdeel sleutel worden gevonden." De man had natuurlijk ongelijk. Zo als iedereen ongelijk heeft die in een tijd van nood alleen maar aan zichzelf denkt. Hij sloeg de plank echter niet mis toen hij nog zei: „De ambtenaren, die voor de verde ling van het voedsel verantwoordelijk zijn. zijn corrupt. Bij iedereen blijft wat de strijkstok hangen. Waarom bij de boeren dan niet?" Tol betalen met al is het weer de pauper, die in Kerala de tol gaat betalen. Op dit moment kan hij het hoofd nog maar nau welijks boven water houden. Een kilo rijst kost meer dan liet dagloon, dat hy verdient, bij inschakeling van de vrye markt tenminste. En wie kan het zon der de zwarte handel doen? De rantsoe- die onder de prysbeheersing val len zijn immers totaal onvoldoende? Wat dat straks moet worden, als de crisismaanden aanbreken, is voor de weinigen, die zich erom bekommeren, raadsel. Zeker is dat de voedsel prijzen nog veel verder zullen stijgen. zeker is ook dat de ploeteraars, die thans eigenlijk al te weinig hebben om te leven, er geen paise bij zullen krij gen. Worden de plantagewerkers (ko kosnoten, specerijen etc.) in Kerala re delijk goed betaald, de massa's die in de cashewnoten verwerkingsbedrijven en in de kokosvezelindustrie de rijst voor zichzelf en het gezin trachten te verdie nen, krijgen maar een schijntje. Zo wei nig zelfs dat ze ook zonder voedsel schaarste constant armoede lijden. „We zijn er aan gewend", verklaar de een rijke planter, uit Cochin, zon der schaamte, „dat de mensen hier hon- vrijdag 1 april hun DELFT - benoemd to tuigbouw lui Ir F. J. Schiiff te T lector in rle afdeling der ide aan de t h te Delft. Veiling Veur e 35 -35. d 23—32. s'a 1 23 2312 da 31—10. snijbone i 7^-9, stoof- P 30 maart gaan meer dan i een miljoen blanke Zuidafri- kanen naar de stembus, on der andere om zich uit te spreken over twee brandende kwes ties de toekomstige rassenpolitiek van de republiek en de houding te genover Rhodesië. De verkiezingen zijn daarom zo belangrijk, omdat 't kiezerskorps terdege beseft dat be slissingen over beide kwesties onher roepelijk zijn en ook bepalend zullen zijn voor de rassenverhoudingen In het land. Evenals in voorgaande verkiezingen zal de strijd voornamelijk gaan tus sen de nationalistische partij van premier Hendrik Verwoerd en de verenigde partij van sir De Villiers Graaff. Premier Verwoerd vindt alleen bij zyn eigen partij steun vóór het „Bantoestan"-plan, welk als conse quentie van de apartheidspolitiek be oogt de meer dan 10 miljoen Afrika nen in het land gescheiden politieke rechten te geven door verlening van onafhankelijkheid aan de reservaten of Bantoestans, en zo de blanke ras- sengemeenschap zuiver te houden. De nationalistische politiek is min der ambitieus wat betreft de 1,7 mil joen kleurlingen en 500.000 Aziaten in het land. Dezen hebben geen traditi onele thuisgronden in de republiek. De nationalistische regering wil bei de groepen in hun eigen woongebie den tot volledig burgerschap laten komen en vervolgens nationale „par lementen" oprichten om de belan gen van de verschillende groepen te behartigen. De volmachten van deze bestuurslichamen zijn tot nu toe ech ter niet duidelijk omschreven. De verenigde partij ziet een gevaar in wat zij noemt de „balkanlsatie" van Zuid-Afrika. Zij vreest dat deze verschillende staatjes in de staat, een vijandige houding tegenover de blanken kunnen gaan aannemen en de communistische landen om mili taire en andere hulp zullen verzoe ken. De verenigde partij wil ook de Ls de eenmansfractie van de pro gressieve partij, geleld door Helen Suzman. Deze partij streeft naar kiesrecht voor alle rassen en evenals de verenigde partij naar gelijke beloning voor arbeiders van alle rassen. Ook streeft zij naar vol ledige afschaffing van de rassen scheiding. De rassenpolitiek van de verenigde partij is gericht op blank leider schap, tenminste voor de afzienbare toekomst, ter garandering van de stabiliteit en verbetering van de economische toestand van alle ras sen in Zuid-Afrika. Volgens de vere nigde partij moeten de Bantoestans met acht vertegenwoordigers in de 166 zetels tellende nationale verga dering, en ook in de Senaat worden vertegenwoordigd, terwijl over uit breiding van het aantal Afrikaanse afgevaardigden slechts door een volksstemming van blanken en kleurlingen mag worden beslist. De partij stelt uitdrukkelijk dat de par lementaire vertegenwoordigers van de Bantoestans blanken moeten zijn. De enige andere partij die thans in het parlement is vertegenwoordigd Aan de verkiezingsstrijd wordt ver der deelgenomen door twee splinter partijen, de republikeinse en de con servatieve nationalistische partij. Hun programma berust op de me ning dat de zwarte bevolking zich nooit zal kunnen voegen in de weste lijke instellingen en daarom onder blanke „baasskap" moet blijven. Ook ageren zij heftig tegen het uit geven van miljoenen rand ter ver betering van de economische- en on- derwijsomstandlgheden van Afrika nen, kleurlingen en Aziaten. Vol gens hen moet het geld aan behoef tige blanken worden besteed. De bestaande partijverhoudingen kunnen echter grote veranderingen ondergaan door de huidige emotione le tendens in het land, die zich op twee punten uit: een duidelijk rechtse tendens en de politiek ten opzichte van Rhodesië. GAP (AFP) Vier jeugdige Neder landers hebben donderdagochtend de verstoord van het dorp Astres-sur- Buech, in de Franse Alpen. Na eerst ge tracht te hebben het offerblok van de dorpskerk te lichten, stalen zij benzine •an een plaatselijk benzinestation. Met ïun auto reden zij door een politiever- iperring in Astres-sur-Buech. De politie opende bet vuur, waarna de wagen slin gerend in een veld terecht kwam. De vier jongelui bleken afkomstig uit Enschede. De wagen werd bestuurd door de 25-jarige W. H. Zijn metgezel op de voorbank, de 19-jarige H. V/. werd door een kogel in de enkel getroffen en in 'n ziekenhuis opgenomen. Op de achter bank zaten twee meisjes en een baby. De vier ordeverstoorders zijn vandaag in Gap voorgeleid. MEeTROnen Wie Rotterdams burgemeester bezoekt wordt vol trots wanden: de Metro. De Franse ambassadeurt Pierre Siraud het onderaards bouwwerk. Burgemeester Van Hall van Amsterdam is mèt zijn stad de laatste maanden sterk op de voorgrond getreden. Meer dan de burgervader ongetwijfeld lief was. Soms treedt de burgemeester alleen op de voorgrond, waarbij de hoofdstad zelf op de achtergrond raakt. Van Hall spreekt hier voor persmensen over de toekomst van Amsterdam-Noord. AMSTERDAM „Wij kunnen de be weringen van de heer Cals onmogelijk over onze kant laten gaan. Iemand met een dergelijke maatschappelijke functie zou moeten weten wat hy zegt". In deze termen reageerde de heer Han Lammers. voorzitter van de vereni ging „De Amsterdamse pers" op de klacht van de premier, dat er In Neder land een terreur heerst van onverant woorde lieden, die de beschikking hebben over communicatiemiddelen als de pers, de radio en de televisie. ..De premier heeft geen enkele grond voor zijn bewering", aldus de heer Lam mers, ..Er zijn goede en slechte journa listen. zoals er goede en slechte bestuur ders zijn. maar dit feit rechtvaardigt niet de beschuldiging, die hij heeft ge uit". De heer Lammers constateerde, dat er momenteel In de journalistiek een open heid en directheid heersen, waarvan de overheid misschien schrikt, omdat het nog maar kortgeleden heel anders was. ..Toen bestond er ln ons vak veel schroom voor de overheid. Dat hierin verandering is gekomen, moet worden toegejuicht. Het kan alleen maar bij dragen tot de kwaliteit van het over heidsbeleid. Natuurlijk stelt deze ontwikkeling eisen aan gevoel voor verantwoordelijkheid bij de journalisten, zeker tijdens een afkoe lingsperiode. zoals burgemeester Van Hall die bepleit heeft, maar primair blijft het de taak van de verslaggever om (Van i parlementaire redactie) weinig hulp Vietnam N HAAG (ANP) Het Nederland- oode Kruis, dat onlangs een actie voor de hulpverlening in Viet- tot dusver 'n bedrag van 172.000 en daarvoor binnenkreeg, meent dat een juiste en effectieve hulpver- g dit bedrag veel te gering is. Door chillende oorzaken is de opbrengst chijnlijk minder geweest dan had q worden verwacht. DEN HAAG De Nederlandse poli tici (behalve clan boerenleider Koekoek) begrijpen oorzaak en gevolg van de po litieke aardverschuiving nauwelijks. Dit n ze onomwonden te kennen. Mi nister Vondeling heeft vergeefs in noord midden Nederland z'n huisbezoeken afgelegd, premier Cals doodmoe van het bevestigen en ontkennen heeft niets gevochten tegen boeren en provo's en minister Den Uyl ervaart, dat ondank het politieke loon schijnt te zijn. Zijn oorspronkelijk luid toegejuieh- mijn-nota heeft blijkbaar alleen maar •erechts gewerkt op de resultaten voor de grote politieke partijen. „Het zal lang duren voordat wij deze zorgelijke uitslag goed geanalyseerd hebben", lie ten verschillende politici weten. Twee politici waren woensdagavond wat eerlijker. Minister Vondeling en PvdA-voorzitter dr. Tans vertelden met zorgelijke gezichten, dat hun huisbezoek bij de Nederlandse burgers hen heel wat geleerd heeft. Zij wisten van heel wat problemen en dagelijkse zorgen van de ze hun eigen burgers niets af, zei minister Vondeling. En juist daar zit vooral voor de grote partijen het grote onbegrip voor en achter de tafel. Poli tici weten nauwelijks meer iets af van wat de gewone Nederlander iedere dag te verduren heeft, de doorsneeburger kent zijn politieke figuren niet of ter nauwernood. Wat weet een minister of Kamerlid in het algemeen af van de vele vragen, die de Nederlander bezighoudt. Raakt het hem nog wel, dat de Nederlandse huisvrouw zich telkens weer zorgelijk afvraagt, waarom het dagelijks brood langzamerhand een duurte-artikel ge worden is door de prijs van 60 tot 70 cent, dat boter bijna niet te betalen is, dat vlees voor vele gezinnen een onge kend genot gaat worden. Weten kabinet en Kamer iets af van de reacties, wan neer sigaretten, bier. benzine, brom fietsen. grammofoonplaten, schoenen en enz. plotseling duurder moeten worden. En op zijn vraag, waarom dit dan wel nodig is krijgt de Nederlandse burger het antwoord, dat hij met geen enkel woordenboek in de hand vertalen kan. laat staan begrijpen. Minister Vondeling wist nu pas. zei hij, welke zorgen de Ne derlandse man en vrouw en de Neder landse jongeren kwellen. Provo's De jongeren vragen zich al sinds jaar' en dag af, waarom rebellerende en vech tende provo's mentaal ongeschikt voor militaire dienst zijn en dus afgekeurd worden en waarom zij, die graag wil len werken en bijzonder graag een goe de positie willen ophouwen, wel goed gekeurd worden en dan nog langer in dienst moeten dan de meesten van zijn navo-collega's. .Jongeren vragen zich ook af, waarom zij jaren moeten wachten voordat zij een huis (je) kunnen krijgen. Ze mogen zicli hoogstens tevreden stel len met een paar zolderkamertje of met inwoning. Oudere Nederlanders, die met hun gezin in drie, vier, of vijfkanier- flatjes geperst worden, begrijpen er niets van, waarom in duizenden grote huizen maar een of twee Nederlandersk tinnen wonen en waarom zij vier, vijf, of zes jaar of nog langer moeten wachten, voordat ze een kamertje in een andere flat kunnen krijgen. En dat ruim 20 jaar na de oorlog en ondanks het roy ale woningbouwprogramma van minis ter Bogaers. Welke Nederlandse politicus heeft al deze vragen normaal, verstaanbaar en begrijpelijk beantwoord En welke Nederlandse politicus heeft zijn kiezer op gewone toon verteld, wat de na-oorlogsc regeringen al gedaan heb ben en hoe het komt dat er ondanks nog zeer vele tekortkomingen toch al heel wat gepresteerd is? Op gewone toon en niet met vooruitgestoken borst? De politieke taal is 'n volledig onver staanbare taal geworden voor iedere Nederlander buiten het parlement, de provinciale staten en de gemeenteraden. Niemand heeft het de laatste tijd de Ne derlander precies en eerlijk kunnen ver tellen, waarom de indirecte belastingen omhoog moesten en wat er precies met het geld gedaan wordt. Tenzij met on grijpbare en onverstaanbare kreten en uitspraken. Evenmin als de politicus de Nederlandse burger weet te vertellen, waarom een beslissing over het mini mumloon. over C.A.O.'s, over A.O.W.- verhoging, kinderbijslag, e.d. maanden moet wachten. Opzij geschoven Zo zijn er nog veel meer vragen: waarom categorale bonden opzij geseho ven worden, waarom zelfstandigen tot de laatste cent van hun vermogen, de meeste sociale voorzieningen zelf moeten betalen, waarom miljoenen be taald worden voor nieuwe rijksgebou wen en waarom 'n grote stadswijk met duizenden schoolkinderen maar over één gymnastiekzaal of hoogstens twee mag beschikken. tiek-Nederland heeft de jeugd jarenlang opgeborgen in te kleine en veel te la waaierige woningen, waar ze nauwelijks ontspanning kunnen vinden, asjeblieft niet al te hard The Beatles aan mogen zetten en nog minder een feestje kunnen vieren met vrienden en vriendinnen. Want dan zitten de buren immers te schudden in hun stoelen. De jeugd heeft nauwelijks kans gehad behoorlijk aan sport te doen, omdat aan alle mogelijke sportgelegenheden een groot te kort was en nog is. Welke politicus heeft de Ne derlandse burger duidelijk kunnen ma ken, hoe dit allemaal gekomen is en waarom het allemaal ook zo lang du ren, voordat er verbetering kwam. Ministers en Kamerleden hebben er In het jaar 1966 wekenlange huisbezoeken voor moeten afleggen om dit van de Ne derlandse burger te horen. Een ge sprek van een dag met een tien taf of wat meer medeburgers had hen al lang kunnen leren, met welke dagelijkse problemen men in Nederland bijna huis- aan-huis worstelt. Moet de politicus dan vreemd opkij ken, als zijn kiezer radeloos vraagt wat hij met zijn kiesrecht moet begin nen. De tijd dat zijn eigen club hem toch wel koos, ls voor de politlcus-'OG al lang voorbij. De dag van bet onbehagen heeft hem dit hopelijk eindelijk duidelijk ge maakt. Zo niet, laat hij dan, zoals wij donderdag deden, zo maar eens met een aantal medeburgers praten. Dan zal het hem zeker duidelijk gemaakt worden. de feiten weer te geven zoals hij ze sig naleert. en pas in tweede Instantie mag hij zich afvragen in hoeverre h(J met zijn werk een bijdrage kan leveren tot het overheidsbeleid" Dé heer Lammers hekelde fel het ant woord. dat de ministers Samkalden en Smallenbroek hebben gegeven op de vra gen van het Kamerlid mevrouw Brauti- gam Hij vond. dat de jouralisten bij de uitoefening van hun vak beschermd moe ten worden en nopmde de wijze waarop de bewindslieden ln hun antwoord over deze kwestie heenliepen, lichtvaardig. De heer Lammers sprak tijdens een verga dering van de vereniging „De Amster damse pers", waarop de burgemeester van de hoofdstad de Jaariykse persprijs uitreikte. In de voorafgaande jaren placht mr. Van Hall deze gelegenheid aan te vatten om Amsterdamse proble men te behandelen, maar ditmaal zag hij daar, gezien de recente gebeurtenissen, van af. De heer Lammers zei hiervoor begrip te hebben en het te waarderen, dat de burgemeester in de heersende situatie toch de prysuitreiking had wil len verrichten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13