NIEUWE WEGEN BIJ PROPAGANDA VOOR HET NEDERLANDSE BOEK T Episch verhaal lezen IS ZALIG lezen IS HET EINDE lezen IS HIP uit de Vorig jaar meer dan titels 10.000 Corneille preekt na drie eeuwen drama der ijdeiheid VRIJDAG 25 MAART 1960 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 11 Morgen begint boekenweek (Van onze Morgen begint Boekenweek 1966. Met traditie getrouw een Boekenbal in Amsterdam, wat kleiner opgezette evenementen in tal van andere plaatsen en met overal een dringende opwek- king om boeken, meer boeken, heel veel boeken te kopen. De komende week, als men er Het Geschenk bij cadeau krijgt en ook in de eenen vijftig volgende weken die aan Boekenweek 1967 zullen voorafgaan. De Boekenweek wordt, redacteur) als bekend, georganiseerd door een commissie voor de Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek, daartoe ingesteld door de „Veree- niging ter bevordering van de belangen des boekhandels". De Vereeniging pakt de zaken overigens lang niet zo ouderwets aan als haar naam zou doen vermoeden. Zij gaat dit jaar adverteren en in die advertenties zal o.m. komen te staan dat lezen ZALIG, HET EINDE en HIP is, De eerbiedwaardige stichten vai Vereeniging zouden zich waarschijnlijk in hun graf omdraaien als zij van zalig, het einde of hip hoorden. Maar hun na zaten hebben het grootste gelijk van de wereld. Want boeken zijn allang geen artikelen meer die in de studeerkamer- sfeer thuishoren. Het boek is een ge bruiksartikel geworden, iets dat-je even meeneemt. Iets ook waarvan de prijs vooral niet te hoog mag zyn. Vorig jaar werden er (buiten de schoolboeken maar liefst 45.400.000 van verkocht. Daarvan was de helft in pocket- of pa- perbackvorm. Nog maar een paar jaar geleden was er een hoogleraar die betoogde, dat eer pocket geen boek was, maar een pam flet waarvoor de bezitter zich eigenlijk moest schamen als hij het in zijn boe kenkast zette. Het Nederlandse lezers publiek heeft hem schromelijk ongelijk gegeven en, als de plannen van de Ver eeniging doorgaan, zal dat ongelijk in de komende jaren steeds maar groter gaan worden. Naar verdubbelde omzet De Vereeniging is niet ontevreden, ook nog lang niet voldaan. Zy is gaan studeren op de uitkomsten van een enquête die bewees dat grofweg 60 pet van de Nederlandse bevolking te ken nen geeft dat zij graag boeken leest, terwijl slechts 30 pet. van die bevol king regelmatig boeken koopt. Daar moet iets aan worden gedaan. Vandaar ZALIG, HIP en HET EINDE. Er ligt nog een potentiële markt open, die de boekenomzet in 1975 zou kunnen verdub belen. Het gaat er dus nu om een markt- verbreding tot stand te brengen zonder de tot nu toe opgebouwde positie bij de boekenvrienden te schaden. De direc teur van -t bureau van de CPNB de heer F. de Smit ziet het zo: „Wanneer er een behoefte is aan het beïnvloeden van een positieve houding ten aanzien van het boek zal die vooral betrekking moeten hebben op het lezen van boeken als ont spanning. Bij het thema van de propa ganda zal het accent moeten vallen op het plezier van het leven". Pockets en paperbacks wonnen de slag Devaluatie? De 45.400.000 van vorig jaar hadden een gemiddelde verkoopprijs van 4,40 gulden. Als men rekent dat er. tal van dure, en soms hele dure boeken verschij nen, die bij een bepaalde kring van le zers gretig aftrek vinden, bewijst dit wel dat men het in de ontspanningslec tuur vooral in de laagste prijzencatego- rie moet gaan zoeken. En ook in een ge makkelijkere bereikbaarheid. Boek handelaren zijn 't er nog lang niet mee eens dat de pockets straks in kruide nierswinkels, wasserettes en sigaren- handel volop verkrijgbaar zullen zijn, maar op den duur is daar domweg niet aan te ontkomen. Betekent een en ander een devalua tie van 't Nederlandse boek als zodanig? Had die professor misschien toch ge lijk? We geloven het bepaald niet. Ech te boekenvrienden blyven hun goede ro mans, essays en gedichten echt wel le zen. Zy zullen dat misschien wat meer uit de paperbacks of pockets doen, maar dat betekent dat zy voor hetzelf de geld zich nieer leesvreugde kunnen verschaffen en wie kan daar bezwaar tegen hebben? En wie kan bezwaar ma ken tegen lezen als amusement alleen? Er zyn echt wel slechtere manieren om zich te amuseren. Devaluatie van het boek ontstaat al leen als om de onverbiddelijke bestsel lers en aan de lopende band geschre ven detectiveverhaaltjes de produktie van het GOEDE BOEK zou gaan afne men. Dat Is dus een zaak van de schry- vers en vooral ook van de uitgevers die hier, evenals In het verleden, risi co's moeten durven blyven nemen. We hopen dat uitgevers en boekhandel hier hun cultureel belangrijke taak zullen blijven zien. Zalig, het einde, hip ons best. Maar toch nog iets meer ook! We hopen dat de Vereeniging dit ook zo ziet. En dat ze daar ook in haar propa ganda van blijk zal geven. [Willem Brakman: Die ene mens. luerido's Uitgeverij nv, Amster- n) Het motief van deze roman is eenzaamheid, waarin iedere mens ïft. Eenzaam hoofdfiguur in „Die ene i" is de Hagenaar Wim Akijn, me- ich student. In plaats van college lo- n studeert hij thuis op een kleine ka- lar hij met alle geluiden van de aat is vergroeid. Na zijn doctoraal irkt hij in een ziekenhuis en in een ychiatrische inrichting. In zijn een- amheid vindt hij houvast in de over- Iging dat de mens in zijn verhouding de medemens onvervangbaar is, dat in die verhouding „die ene mens" In een „van de hak op de tak" ver- .1 komt dit tot uiting na het overlij- van Akijns jeugdvriend. Dr. R. F. Beerling De transcenden- i vreemdeling (Uitgave W. de Haan, lversum en J. M. Meulenhoff, Am- irdam) Een nieuw deel in de wijs- alge verkenningen die zich, zoals de gevers mededelen „tot een breed bliek richten". Niet dat deze boeken pulair geschreven zijn, maar dat deze kstudies „door de actualiteit van het ima" in brede kring belangstelling kken. Men moet zich echter niet met de op vleien dat zo'n geschrift als van Beerling in brede kring gelezen zal irden, daarvoor is het te gespeciali- I en té vaktechnisch geschreven. filosofen en zij die letteren en isbegeerte studeren zullen het zeker een welkome bijdrage van de mo- litteratuur rond Husserl beschou- Het handelt n.m. over de inter- bjectiviteit als probleemstelling in rband met Husserls opvattingen. Al- Ceenvoudigst uitgedrukt: Hoe valt het staan aannemelijk te maken van ai r-ego's die zich van dat bestaan even idelijk of nadrukkelijk bewust zijn als het van het mijne ben? Het gaat r om een uitbouw van de filosofie i het primaire bewustzijn. En dan eft de auteur ons inziens de realis- leh-idealistische spanningen bij Hus serl In één hoofdstuk bewonderenswaar dig samengevat, zoals ook de behande ling van de „twee metafysische posi ties" onder hoofdstuk VIII een goed passende sleutel op de moeilijk te vat ten principia van de grote wijsgeer is. Een boek van hoge wetenschappelijke waarde. Joost de Klerk: Grietjebie, schoon heid van Suriname (Uitgeverij De Toorts, Haarlem) „Het liefst probeer ik onder woorden te brengen de dingen die ik heel mooi vind", zo zegt de au teur van zichzelf. Dit verlangen volgend moet hij in Suriname een taak hebben gezien: het samenstellen van een verhaal vol bijzonderheden over het geheimzin nig mooie wereldje dat zolang ongekend en onbeschreven onder Nederlands be wind heeft gestaan. Het is een boeiend relaas geworden. Joost de Klerk heeft politiek en economie buiten beschou wing gelaten. Hij verhaalt van de onaf zienbare oerwouden, doorkruist door woeste rivieren met aan de kust einde loze savannen. In zijn opmerkelijke be schouwing .vordt de nadruk gelegd op de bijzondere samenstelling van de bevol king (350.000 inwoners) op de rijke fau na en de woeste flora. Jan Geysen: De leeuw in zijn hemd (Uitgeverij Heideland Hasselt) Er zijn in België eindelijk een paar durvers opgestaan, die met radde tong en scherpe pen de Vlaamse leeuw al eens flink in zijn hemd hebben gezet. Een paar staaltjes hiervan zijn te vin den in de Vlaamse pocket. Jan Geysen laat hierin veertien reeds bekende of nog onbekende personen aan het woord. De dodelijke ernst van zaken als de politiek, het dierbare Vlaming-zijn, de cultuur en de religieuze vooroordelen worden op de hak genomen; een bezig heid die tot voor kort slechts in intie me kring tijdens familiefeestjes, op boerenbruiloften of tussen herbergvrien- den beperkt bleef. Niet vaak werden spotternij en humor zo heerlijk openlijk bedreven. Gaston Durnez: Een bloem in het ge weer (Uitgeverij Heideland, Hasselt) „Zeer beminde ouders", schreef soldaat George Dauwe uit Gent op 4 augustus 1914 in een brief naar huis, „alles is hier goed, doch nu hebben wij verno men dat Duitsland aan België de oor log heeft verklaard. Welnu, laat de Duitsman maar komen. Wij zijn op al les voorbereid". George Dauwe over leefde de oorlog echter niet. In de be ruchte dodengang werd hij door een vij andelijke kogel getroffen. Ruim vijftig jaar is het nu geleden dat lachende sol daten Berlijn verlieten voor een „uit stapje van enkele weken naar Parijs"; het uitstapje duurde vier jaar. Gaston Durnez is op zoek gegaan naar onbe kende details uit die donkere jaren. Hij sprak met overlevenden, las soldaten- krantjes en verkreeg zodoende stof voor een boeiende reportage uit het ver leden. Theun de Vries (geboren 1901) kan gelden als een van onze best- vertellende schrijvers. Hij is de schrijver van een reeks van historische romans (waaronder Rembrandt; Stiefmoeder aarde; Sla de wolven, herder: De vuurdoop; Anna Casparii; Het wolfsgetij), novellen (waaronder De tegels van de haard; Eros in hinderlaag; De laars; Noorderzon; Doodskoppen en kaalkoppen), essays (onder andere over M. Nijhoff) en biografieën (onder anderen R. J. Schimmel- penninckZijn werk werd ver scheidene malen bekroond. In 1962 kreeg hij de Staatsprijs voor Letterkunde: P. C. Hooft prijs. Van zijn boeken bestaan vertalingen in zestien Europese talen. Sombere visie van Stevin Membrecht Het Geschenk van Boekenweek 1966 (gratis bij aankoop van f7,50 aan boekenis een novelle van Theun de Vries „Het zwaard, de zee eh het valse hart". Een sage, zo noemt de schrijver zelf dit verhaaldat zich ufspeelt in de vijfde eeuw als koning Vortigem van Brittannië Saksen, Jutten en Friezen te hulp roept in de strijd tegen de Pieten. De ik-figuur is een jonge Friese boer, Liafbarn, die mede ten strijde trekt en in wie evenals bij zijn tochtgenoten het verlangen ontstaat om zich op het nieuwe land te vestigen. Voor het zover is, moet er veel gevochten worden. Er is ook steeds listige tegenstand onder de schijnbare bondgenoten en er is Reonix, de vrouw met het valse hart, die elke man weet te bekoren, maar die koel, berekenend en wreed elkeen gebruikt bij DE ALS VR,ES BOEKENWEEKGESCHENK 1966 haar streven naar macht. „Het zwaard, de zee en het valse hart" is een typisch episch verhaal, dat een wat gedragen, haast plechtstatige verteltrant verdraagt. Dat is een stijl, die Theun de Vries uitnemend ligt en we geloven daarom dat dit Geschenk voor tal van lezers een waardevol geschenk kan zijn. Een waarachtige driehoek Traditiegetrouw verschijnt telkens ty- dens de Boekenweek ook een speciale uitgave voor jongere (niet de allerjong ste lezers. In het verleden was dat meestal een dichtbundel. Dit jaar is de keus gevallen op een heel wat zwaarder kaliber: Een waarachtige driehoek, es say van Steven Membrecht. In Mem- brechts visie heeft de mens, elke mens, drie basisgevoelens die zijn leven beheer sen: eenzaamheid, schuld en angst. „Zy zyn een waarachtige driehoek waarin wy ons bevinden. Hoe meer wij met de punten van deze driehoek doen, hoe rui mer onze begrenzing, hoe milder ons oordeel, hoe groter ons geloof. We moe ten van het idee af, dat ze leiden tot moord en doodslag en verderf en zelf moord. De mens heeft altijd met die driehoek geleefd. Nu de algemene be wustwording intreedt, hoeft het leven niet onleefbaar te worden daardoor". Het is een sombere visie, die Mem brecht bijeengelezen heeft uit de litera tuur van een recent verleden en uit de moderne toneelliteratuur. In zijn syste matische exposé, met telkens knap bij eengezochte citaten, zit iets virtuoos. Om deze eigenschap is het boek zeker boeiend en dat bepaald niet alleen voor jongere lezers. Somber is als gezegd echter wel deze levensfilosofie. Met wat meer optimisme zou men een driehoek van liefde, tevredenheid en geloof als even waarachtig kunnen beschouwen. Maar het zou wellicht heel moeilijk zyn zo'n driehoek uit de moderne literatuur byeen te lezen. (Van In 1965 ;yn in Nederland boektitels geprodu ceerd. Na een geringe terug gang in 1963 kwam in het jaar daarop voor het eerst in de geschiedenis van het Ne derlandse boek de totale pro duktie in titels boven de 1U.0U0 te liggen. Het vorig jaar werd deze styging in be perkter niate gecontinueerd. 1950 6.537 titels: 1955 7.353; 1960 7.983; 1961 9.010; 1962 9.674; 1963 9.448; 1964 10.026; 1965 10.193. redacteuren) lectuur met 10%. Van de in 1965 geproduceerde titels was 59% een nieuwe uitgave en 41% een herdruk. VROUWEN KOPEN MEER BOEKEN DAN MANNEN IU.UUU IU.UUU e.d. kwam men vorig jaar Boeken kopen heeft veel '.e1 aan een totale binnenlandse maken met de gevolgde boekenomzet van ongeveer schoolopleiding. Het volgend een kwart mHjard gulden. overzicht bewust het, waarbij t I duidt op het percentage van Boeken worden voornamelijk Nederlandse bevolking en door vrouwen gekocht. Van °P percentage van de 1965 verkochte boeken totale boekaankopen. de I II De jaarproduktie kan onder verdeeld worden in een aantal rubrieken. De grootste daar- zijn taalwetenschap hun rekening. Wel koch- ten "e »»nnen „ver het alge- y.g.t^ 66 46 meen duurder, want van de U.I.O., m.u.l.o., 3 j. h.b.s. 21 27 boekenomzet in geld gerekend en h°8®r onderw. 13 25 In 1965 werden met uitzon- ging slechts 53% naar de Ook al dan niet aanwezige welstand heeft zün invloed op boekenconsumptie: dering van de schoolboeken dames. 45.400.000 boeken verkocht. De omzet in geld uitgedrukt Van de in 1965 verkochte bedroeg f 200,1 miljoen. Met boeken had koopsprys onder daarbij geteld een f 43 miljoen In de schoolboe- 28% had een prys letterkunde met 17%, romans kenseetor en f 6 miljoen leve- f 4,50 en f 10,en 11% en novellen met 15% mi jeugd- rantiea aan schoolbibliotheken duurder dan een tientje. in% li f 4,50; Welgesteld Middenklasse 39 46 Minder gesitueerden 42 33 Laagste inkomens 11 8 „L'Illusion Comique" op Parijsc planken (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS Het is geen gemakkelijk stuk, dat Corneille ons heeft nagela ten, „L'Illusion Comique", en dat in deze dagen wordt opgevoerd door 't TNP (Tédtro Nationale Populaire) met Georges Wilson in de hoofdrol. Men zegt dat Corneille zich tijdens het schrijven met de mensen heeft geamuseerd en dat klopt ook wel ten dele. Maar tocli vallen er in latere bedrijven twee doden en daar lacht men niet om. Komedie en tragedie lopen in dit stuk door elkaar heen. In het werkelijke leven is dat niet anders. Corneille schreef het stuk in 1636. Drie eeuwen later trekt het nog altijd volle zalen en dat zal, naar menselijke berekening, ook wel zo blijven. IJdelheid der ijdeLheden, zegt de prediker, het is al ijdeiheid. Die ijdeiheid wordt waarlijk niet alleen ebdreven door de vrouwen. Zijn wij mannen minder ijdel, omdat wij minder voor de spiegel staan De hoofdpersoon op het toneel is Matamore, een krijgsman, die zich verbeeldt, dat God de zon een halve dag stil heeft laten staan om hem 'n veldslag te doen winnen: ,X>e seul bruit de tnon nom renverse les murailles défait les escadrons et gagne les batailles". Alleen al als mijn naam wordt ge noemd storten de muren ineen, stui ven mijn vijanden uit elkaar en wor den veldslagen gewonnen .De bliksem is mijn kanon, mijn soldaten zijn 't noodlot. Onwillekeurig denkt men aan de Bijbelse Simson, die met zijn sterke schouders pilaren van tem pels deed wankelen, maar die in de armen van zijn minnares krachteloos werd toen hem de lange lokken wer den afgeknipt. Zo vergaat het ook Matamore, die zich bedrinkt aan woorden en pocht en snoeft op zijn macht. En op zijn zogenaamde schoonheid als man als hij Isabelle wil veroveren. Durft zij, Isabelle, hem afwijzen, hem. die de stilstaan de zonnegodin ln zijn bed heeft ge koesterd? Diezelfde Isabelle wijst hem inderdaad af en geeft haar voor keur aan de schildknaap Clindor. Op het verhaal zijn wij vooruit ge lopen. Deze Clindor is de zoon van Pridamant, een man, die zijn zoon 'door overdreven hardheid het huls uit heeft gejaagd Als hij oud gewor den is treurt hij om die verloren zoon. Vleugels zou hij willen hebben om hem op te sporen, al was het naar de twee uitersten dér aarde. Zijn wanhoop drijft hem naar een tovenaar, een ziener, in een donkere grot In die grot, ons diepste binnen ste, zal hij, de ziener, Pridamant de levensloop van Clindor laten zien. Clindor is van alles geweest: twaalf ambachten. dertien ongelukken Maar nu is hij schildknaap van Ma tamore, de krachtpatser. Van zijn leenheer, Matamore. heeft Clindor, de schildknaap, helaas veel geleerd. Karaktervast is hy bepaald niet. Zijn hart trekt naar Lyse, de dienst maagd op blote voeten. Zijn verstand trekt naar Isabelle met rijkdom en schoonheid, die bereid is de tyrannic van haar vader te trotseren en diens schatten en juwelen te ver achten. Beiden, Lyse en Isabelle. wordt Clindor ontrouw. De een speelt hij tegen de ander uit. Lyse zint op wraak, krijgt Clindor de ge vangenis in, maar als zij de naderen de scherprechter ziet met de bijl, krijgt zij berouw, weet Clindor er door een list uit te halen en geeft hem over in de armen van Isabelle. Als Clindor door verraad toch om 't leven komt, valt Isabelle dood neer op het ontzielde lichaam van Clin dor. De twee vrouwen in dit stuk van Corneille, zijn de enige figuren met karakter. En de vader, die verborgen in de grot dit schouwspel voor zijn ogen ziet? Is, wat hij ziet, toneel of wer kelijkheid Hij ziet zijn zoon op het toneel dood steken, maar als het stuk voor zijn ogen is afgelopen, ziet hij alle ac teurs en actrices, ook zijn zoon, naar de kassier lopen om hun gage op te halen. Is die zoon dan niet dood? Leeft hij toch nog? De vader be grijpt het niet en vraagt de ziener om opheldering. Als de tovenaar hem zegt, dat alles, wat hij heeft gezien, maar toneel en schouwspel is, roept de vader ontzet: „Mon fils comédien! Mijn zoon toneelspeler...." Voor hem, die vader, stort de wereld ln elkaar. Alles, wat wij in dit stuk van Corneil le zien is leugen en bedrog. Wat wij zien als toneel is werkelijkheid en wat wij zien als werkelijkheid is to neel. Is dan alles op deze wereld van nul en gener waarde? Is er dan ln 't geheel niets meer. dat beklijft? De liefde van Isabelle? Over de liefde staat in het dertiende hoofdstuk van Korinthe geschreven: „Zij bedekt alle dingen, zij gelooft alle dingen, zij hoopt alle dingen, zij verdraagt alle dingen, de liefde vergaat nim mer meer". Schone taal, mooier kan het haast niet worden gezegd. Maar wat doet de arme tooschouwer in de zaal? Zelfs Isabelle triom feert niet. Dood valt ze neer. Wèg. En wèg voorgoed! Toneel Werkelijkheid? Komedie Tragedie Finse kinderen gran vasten voor India RAUMA (UPI) De schoolkinderen van het Finse district Kiokianen bij Rauma hebben besloten de prijs van een schoollunch te schenken voor de hulpverlening aan India door een dag te vasten. De 536 schoolkinderen heb ben de plaatselijke overheid verzocht de vrije schoollunch op zaterdag 26 maart te laten vervallen en het geld daarvoor te besteden aan de hulp aan hongerend India. bij Lia Dorana „Ensemble" AMSTERDAM (A.N.P.). Lia Dorana, die op het ogenblik bij Ensemble als gaste de rol van Olga vervult in Tsjechovs „Drie Zusters", heeft zich voor het komende seizoen aan dit gezelschap verbonden. Corneille redivivus op de planken van het Parijse Thédtre Nationale Populaire.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11