Vroom theoloog op zoek naar eenheid Brug tussen onze Kerken thans door u hersteld Stemmachine was verre van feilloos Politie gaat nu strenger optreden Predikanten veroorzaken incidenten Stemming in mineur Provinciale jeugdsportsubsidie stimuleerde zwemactiviteiten Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! WOENSDAG 23 MAART 1966 A RTHUR MICHAEL RAMSEY werd op 14 no- '"vember 1904 in Cambridge geboren. Zijn ouders behoorden tot een milieu, dat de hoog kerkelijke (dicht tegen het katholicisme aanlig gende] richting was toegedaan. Na het behalen van zijn theologische graad werd hij in 1929 priester gewijd. Na twee jaar als parochiegees telijke in Liverpool te hebben gewerkt, ging hij theologie doceren aan verschillende colleges. In 1950 werd hij professor aan de universiteit van Cambridge. Al spoedig (1952) volgde zijn benoeming tot aartsbisschop van York. En toen in 1961 aartsbisschop Geoffrey Fisher ontslag nam als leider van de Anglicaanse Kerk, was hij de enige die geschikt werd geacht om hem op de zetel van Thomas Becket op te volgen. Aarts bisschop Ramsey is in 1942 getrouwd met Joan Hamilton, tot dan toe secretaresse van de bisschop van Jarrow. Aartsbisschop van Canterbury erkent Paus als patriarch Dr. Arthur Ramsey van Westen Ramsey Is van huid uit een theoloog 1 hij is dat tot nog toe gebleven. Maar hij is bovenal een vroom man, die een grote waarde hecht aan traditionele vroomheid. „In deze moeilijke tijden, aldus een van zijn uitspraken, „moeten eer dan ooit mediteren en bid den". Hij is bepaald geen vooratander van de ideeën, die mgr. Robinson heeft neergelegd in zijn boekje „Honest to God". Kort na het verschijnen van deze bestseller, heeft hij een werkje gepubli ceerd onder de titel „Images, old and new", dat vierkant tegen Robinson's vi sie Ingaat. Ook van de zogenaamde „nieuwe moraal" moet hij absoluut niets hebben. Dat bleek nog onlangs tij dens een debat in het Hoger Huis waai-van Ransey qualitate qua lid is) de homoseksualiteit. Hoewel Ram sey de zeer strente wetgeving op dit ge bied veranderd wilde zien, hield hij vast aan zijn stellen, dat homoseksuele daden in zich verkeerd zijn en dit ook altijd zullen blijven. AT Bemiddelend Uit een en ander blijkt^,«dal Ffem-ï »ty niet zo gemakkelijk in de gangbare taders Is te "vangen, -Door sommigen Fordt hij beschouwd als een linkse fi- ioden guur, omdat hij zich onlangs heeft uit- istus gesproken voor het gebruik van geweld grote tegen het regime van Ian Smith. Ook trek- verklaarde hij zich tegenstander van geen regeringsmaatregelen, die de immlgra- le van negers in Engeland op drastl- iche wijze wilden beperken. houding ten opzichte van Rome moet gezien worden tegen de achter grond van de opvattingen die daarover In de Anglicaanse kerk door velen wor den gekoesterd. Deze Kerk wil een be middelende rol spelen in het oecume- olgde nisch gesprek. ifloop Zij acht zich daartoe ln staat omdat 'erto- een deel van haar aanhangers, het hoog- <erkelijke deel, zich vrij nauw met het Catholicisms verwant voelt, terwijl het aagkerkelijke deel dicht tegen het pro testantisme aanligt. Volgens velen noet de Anglicaanse Kerk het bewijs everen, dat katholiciserende en refor- natorische elementen in één verband kunnen samenleven. Indien de oecume nische beweging de gewenste resultaten iplevert. zou de Anglicaanse Kerk vol- ;ens velen zelfs kunnen verdwijnen. Maar zover is het nog lang niet: voor lopig heeft zij zeker een belangrijke rol te vervullen. Pausschap In de laatste decennia tekent- zich een Iterk toenadering af tussen het angli- canisme en de orthodoxie. Met name de loog-kerkelijken verwachten, dat uit de >amenwerking van anglicanen en ortho doxen een katholicisme zal kunnen (roeien zonder pauselijk oppergezag. Jat Ramsey ook met deze gedachte ipeelt, is meerdere malen gebleken, o.a. bij zijn bezoek aan patriarch Uexej van Moskou. Wat denkt Ramsey persoonlijk van 't pausschap? Hierover heeft hij onlangs gesproken op een bijeenkomst in Kings College, waar hij een rede hield voor studenten. Iemand stelde hem de vraag, die wij zojuist hebben geformu- Ramsey dacht' een ogenblik na en antwoordde: „Ik ben er niet helemaal zeker van dat mijn gedachten over de ze zaak met die van de Paus overeen stemmen. Maar ik beschouw hem ze ker als 't hoofd van de Katholieke Kerk en als patriarch van het Westen". Hier komt weer de gedachte van het katholicisme-zonder-pausschap om de hoek kijken. Van het begin af aan heeft de theoloog Ramsey geschreven en ge-' zegd, dat hij ,,op basis van het nieuwe testament de wettigheid erkent van een primus inter pares als orgaan van een heid en van gezag". Maar hij vraagt zich af, of Rome in feite geen afbreuk doet aan de rechten van die zetels, die op andere apostelen teruggaan, en of het zijn aanspraken niet moet beper ken tot het westen. Hieruit blijkt wel, dat het gesprek Dr. Arthur Ramsey, aartsbisschop van Canterbury, gezeten op de stenen bisschopszetel van de Heilige Augustinus. Deze opname werd gemaakt bij de plechtige intronisatie in 1961. dat Ramsey nu in Rome gaat voere met de Paus van grote betekenis zal zijn. Het is een beslissende stap voor uit, dat nu voor de eerste maal de leider van de Anglicaanse Kerk in zijn functie met de leider van de Katholie ke Kerk gaat praten. Zoals bekend heeft in 1960 de voorganger van dr. Ramsey, Geoffrey Fisher, een bezoek gebracht aan Joannes XXIII: maar dat was beleefdheidsbezoek van een privé-per- soon, waaraan geen officiële betekenis mocht worden toegekend. Ditmaal lig gen de zaken volkomen anders. Ditmaal gaat het om een echte top conferentie tussen twee Kerken van we reldformaat. En om een ontmoeting tus sen twee geestelijke leiders, die zich al- lebie gesteund weten door miljoenen ge lovigen in alle continenten. DR. ALFRED VAN DE WEIJER DB LETDSK COURANT Ordeverstoringen Amsterdam AMSTERDAM (A.N.P.). Ordeversto ringen als die welke gedurende het weekeinde in Amsterdam plaats vonden kunnen niet meer worden geduld en de politie zal volgens de haar te verstrek ken instructies daartegen optreden, al dus de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam. fungerend directeur van politie, mr. M. H. Gelinck. Onder meer zal bij dreigende ordever storingen artikel 186 van het wetboek van strafrecht worden gehanteerd. Dit artikel luidt: „Hij die opzettelijk bij gelegenheid van een volksoploop zich niet onmiddellijk verwijdert na het derde door het bevoegd gezag gegeven bevel, wordt gestraft met een gevange nisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste f 1200.-. Iedere deelnemer aan een volksoploop en dus ook een eventuele belangstellende zal zich aan een strafbaar feit schuldig maken, indien hij zich na de daartoe gegeven bevelen niet onmiddellijk ver wijdert. Mr. Gelinck heeft dit vandaag bekend gemaakt na besprekingen, die hij naar aanleiding van de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde in Amsterdam heeft gevoerd met de burgemeester van Am sterdam. mr. G. van Hall. met de officier van justitie, hoofd van het arrondisse mentsparket, dr. J. F. Hartsuiker, en met de hoofdcommissaris van politie, H. J. van der Molen. Catholic Herald meent: Engels episcopaat voelt niets voor de oecumene LONDEN (KNP) In een fel arti kel heeft de hoofdredacteur van de Ca tholic Herald, Desmond Fisher, de En gelse bisschoppen verweten, dat z\j te genover de oecumene een houding aan nemen, die op zijn best als lauw en op zjjn slecht# als ijskoud moet worden ge kenmerkt. Op het concilie, aldus Fisher, hebben zij bij monde van kardinaal Hee- nen gezegd, dat zij alles voor de een heid zouden doen. zonder hun geloof te verloochenen. Maar tot nu toe hebben zij, op twee of drie uitzonderingen na, niets gedaan om hun beloften in daden om te zetten. Zij baseren hun gebrek aan activiteit op enkele argumenten, die wel enige juistheid bevatten, maar die toch vooral worden gebruikt om hun oppositie tegen de oecumene een schijn van redelijkheid te geven. Fisher wijt de houding van de grote meerderheid der bisschoppen aan hun opvoeding in de sfeer van.het katholiek isolement. „Tegen deze achtergrónd", aldus Fis- lier, „krijgt liet bezoek van dr. Ramsey een bijzondere betekenis. Want in feite richt de anglicaanse primaat, die in En geland geen gesprekspartners kan vin den, zich over de hoofden van de Engel se bisschoppen heen direct tot de Paus. Deze heeft zich immers al heel wat pro gressiever getoond." Drs. Coppes commissaris bij Nederl. Spoorwegen UTRECHT (ANP) In een buiten gewone vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Nederlandse Spoorwe gen, is benoemd tot lid van de raad van commissarissen drs. Th. Coppes (43). Daarmee is voorzien in de vacature, die vorig jaar ontstond door overlijden van dr. ir. W. Hupkes. Van algemeen secretaris van het NKV (Sinds 1962) werd drs. Coppes per 1 januari alge meen directeur van de N.V. dagblad de Volkskrant. Paus Paulus in toespraak tot Ramsey I welgerd. De resterende drie ontrolden I een spandoek, waarop Ramsey als ver rader van het protestantisme werd ge- I brandmerkt en zijn bezoek aan de Paus j godslasterlijk werd genoemd. Eén van I hen droeg een zwarte band om de arm I uit rouw om „de dood van het protes- i tantieme" Ramsey heeft niets van het incident gezien. Hij had het vliegtuig reeds eerder verlaten en was tijdens het incident al van het vliegveld verdwenen. VATICAANSTAD (UPI-Reuter-KNP) j De aartsbisschop van C anterbury heeft vanmorgen In de Sixtijnse kapel een toespraak tot Paus Paulus gericht. Daarin wees hij op de enorme moeilijk heden die moeten worden overwonnen om tot eenheid te komen. Hij sprak de hoop uit, dat het oecumenisch gesprek, met name lussen katholieke en angli caanse theologen, tot resultaten zou leiden. Paus Paulus antwoordde, dat de betrekkingen tussen Rome en Canter bury voortaan in het teken van vriend schap"* zullen staan „II herstelt een eeuwen geleden bezweken brug tussen onze Kerken: een brug van respect en barmhartigheid, die weliswaar nog wankel is maar die u spontaan op eigen Initiatief hebt. betreden". De Paus heeft zijn bezoeker een Christusvoorstelling uit de dertiende eeuw geschonken en een 55 delen tellend werk over de geschiedenis van alle con- cjli$s tot en met Valjcanyml. Ramsey schonk aan de Paus een gouden borst kruis met ketting, uitgevoerd door leer lingen van de kunstacademie van Can terbury. Dat er nog obstakels op de weg naar eenheid liggen, was overduidelijk geble ken tijdens de reis van Ramsey naar Rome. In Engeland hadden vijf predi kanten hetzelfde vliegtuig als de aarts bisschop genomen met de bedoeling tegen de door hem ondernomen stap te protesteren. Bij het Instappen probeer den zij door te dringen in het eerste- klassecompartiment, waarin dr. Ramsey plaats had genomen, onder geroep van „Ramsey is een verrader, geen kwestie van vrede met Rome, Engeland is een protestantse natie" Door een politieman werden zij beleefd 'maar dwingend naar hun eigen plaatsen in het toeristen- compartiment teruggeleid. Op het Romeinse vliegveld Fiumicino werd aan twee van de vijf predikanten, Ian Paisley en John Wylle, belden uit Noord-Ierland, de toegang tot Italië ge- Ter verwelkoming waren op Fiumi cino aanwezig mgr. Angelo dell'Acqua, substituut van het «taatssecretariaat, mgr. J. Willebrands van het secreta riaat voor de eenheid alsmede enkele leden van het corps diplomatique. Op de vraag wat hij als resultaat van zijn bezoek verwachtte, zei dr Ramsey: „Wait and see". Hij verklaarde hoopvol gestemd te zijn en te hopen, dat alle leden van de Anglicaanse Kerk achter (Advertentie) J3a/nes.1[er*huid'! Ba byderm-zeep Dr. Michael Ramsey op het vliegveld van Rome door mgr. Dell' Acqua verwelkomd. Kort na het maken van deze opname vonden enkele inci denten plaats, waarvan de hoge bezoeker niets heeft gemerkt. hem stonden. Insiders menen te weten, dat met name gesproken zal worden over de kwestie van het gemengde hu welijk, de geldigheid der anglicaanse wijdingen en de oprichting van een werkgroep Rome-Canterbury. Eerder in de morgen had Ramsey ben dienet in de anglicaanse kerk van Rome geleid, waar hij een korte predikatie hield Tijdens deze plechtigheid deed zich opnieuw een incident voor. De drie baptistenpredikanten, die ook gisteren voor moeilijkheden hadden gezorgd, trokken stilzwijgend hun jasjes uit. Op hun overhemd was een band aange bracht en daarop stond met grote letters te lezen, dat Ramsey een verrader van protestants Engeland was. Enkele re chercheurs in burger sommeerden de geestelijken de kerk te verlaten. Waar schijnlijk zullen zij Italië moeten ver laten. Vertraging in Wassenaar (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG In 1965 werden in het 'bied van de kring Den Haag van de ÏNZB bijna 25.000 zwemdiploma's uit gereikt. De helft hiervan komt voor re- iening van het gemeentelijk zwenion- lerwijs, waarbij Den Haag 9428. Delft l"98, Voorschoten 244, Wassenaar 227, 'idschendam/Stompwijk 199, Voor burg 170 en Wateringen 124 diploma's behaalden. Van de aangesloten vereni- (ingen kwam Excelsior aan de top met naar liefst 828 zwemdiploma's, terwijl )ES tweede werd niet 712 en RZV der- met 598. Het jaarverslag van de kring Den laag geeft een overzicht van bruisende ictiviteit. Er werden 91 zwemwedstrij- n waterpolotoernooien gehouden, iet aantal zwemdiploma's steeg met 6 irocent, de winter- er. zomercompeti- waterpolo omvatten zo'n 1000 wed- itrijden, 81 kringrecords zwemmen wer- I 'en verbeterd, de kring ging tweemaal paar Duitsland voor estafettewedstrij- met Duitse kringen waarbij twee- naai de eerste plaats werd bereikt, waalf Hagenaars werden nationaal kampioen, tien provinciaal jeugdkam- rking ,ioen' het aantal alleen al door de kring °r^an'seercie wedstrijdevenementen •edroeg 18, de kringzwem- en waterpo- otrainingen konden vanaf 2 oktober wekelijks doorgang vinden in het Rijs- wijkse zwembad. Men realiseert zich ten volle, dat de ze verhoogde activiteit slechts mogelijk was dank zij de sinds vier jaar bestaan de provinciale jeugdsportsubsidie. De KNZB heeft deze subsidie van het be gin af zo goed mogelijk gebruikt vla een bijzonder actieve commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de drie Zuidhollandse kringen. Door het ge reed komen van steeds meer zwemba den (in 1966-1967 verwacht men de ope ning van het zwembad in Morgenstond en Voorburg) ontstaan steeds meer ac tiviteiten. Aangezien het kringbestuur met zorg de verhouding tussen qigen inkomsten en subsidies gadeslaat, heeft men voorgesteld de kringcontributie te verhogen met 5 cent tot 25 cent per lid per jaar. terwijl men tevens elke start vergunning administratief wil belasten met 50 cent. waardoor de inkomsten met 2000 gulden kunnen worden ver hoogd. De kring Den Haag telde op 1 juli 1965 17.762 leden en was daarmee op nieuw veruit de grootste kring van Ne derland. RZV (2668) en Excelsior (2576) leiden in de rij van KNZB-verenigin- gen. De kring telde 41 verenigingen. Veel aandacht wordt besteed aan de uitstekende contacten met de gemeen telijke autoriteiten. Ze» kringfunctiona rissen maken deel uit van gemeentelijke besturen en commissies. Met waarde ring wordt gewezen op de prestatie medailles voor scholieren, waarvan er 3079 werden uitgereikt. De jeugdwater- polo-interland NederlandGroot-Brit- tannië werd op verzoek van de Haagse Stichting Centraal Badbeheer georga niseerd door de kring in verband met het 40-jarig bestaan van het zwembad Zuiderpark. De opsomming van het aantal Hage naars (15) dat lid Is van bondsbestuur en -commissies is eveneens indrukwek kend. Er is een. tijd geweest, dat de kring Den Haag met recht kon klagen over gebrek aan invloed. Sinds de reor ganisatievoorstellen is er iets veran derd. Drie Hagenaars zijn bondsbe- stuurslid en drie andere makerr deel uit van de commissie sportzaken. Op 16 april wordt de Jaarvergadering van de kring gehouden. De penningmees ter in de provinciale subsidiecommis sie, de heer J. B. Nieuwenhuizen, treedt af wegens vertrek uit de kring. De twee de secretaris, de heer A. L. Kareis, stelt zich niet herkiesbaar. In hun plaats wor den kandidaat gesteld de heren B. A. Winterlnk (CWP) en S. Prins (WIK- Wassenaar). Penningmeester A. A. Kas en commissaris C. J. Naaborg stellen zich herkiesbaar. Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonzeloon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag en vrijdagavond in café-res taurant „Paviljoen", Rijswijk- seplein 39. LEIDEN: Elke donderdag avond in het N.Z.H.-haltekan toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. WASSENAAR Het stemmen met de stemmachine in de twee Wassenaarse stembureaus is een mislukking gebleken. Voor elf uur al was de stemmachine in het raadhuis reeds uitgevallen en ver vangen. Hetzelfde euvel had zich toen ln sterkere mate. ook al voorgedaan in het andere stembureau aan de Schout b»j Nacht Doormanlaan te Wassenaar. Tal van klachten waren er voorts bij de stemmers over de lange wachttijden; Wassenaar kent doorgaans helemaal geen wachttijden bij stemmingen. Verder vra gen diverse 6temmers zich af of niet, als gevolg van de onwennigheid sommige kiezers andere hun stem hebben uitge bracht dan zij voornemens waren te doen. Tot elf uur vanmorgen had men be rekend, dat de gemiddelde wachttijd twintig minuten ln het Wassenaarse raad huis geweest ls. Voornamelijk was dit te wijten aan de bezoeken tijdens het odh- tendsplteuur. De situatie van „even gauw naar binnen wippen om te stemmen" was vanmorgen verleden tijd. Bijna 80 kiezere konden vanmorgen per uur geholpen wor den. Bij het stembureau was aanhoudend een Amerikaans reparateur aanwezig. Hij was vanmorgen geenszins tot. werkeloos heid gedoemd. Burgemeester Geertsemu. de voorzitter van het stembureau in het ruadhuis. ont hield zich voorshands van commentaar. Hij volgde de bewegingen bij de stem machine aandachtig en zat als het ware gereed om ln te grijpen. Een vertegen woordiger van de Vereniging van Neder landse Gemeenten te Den Haag nam de 'diverse tijden op van wachten en stem- Of vul onderstaande coupon in: Noord-Zuid-Hollandsa Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE Grote brand bij Englebert-Aken (Van onze correspondent) AKEN De grootste brand sinds het einde van de oorlog heeft dinsdag de fabriek van Englebertbanden in Aken i Roth" Er de .voorlopig buiten gebruik j gesteld. De enorme schade is nog niet j te overzien. Evenmin is te voorzien, wau- j neer de produktie hervat kan worden en of hier eventueel gevolgen uit zullen voortvloeien voor hot 2100 man sterke i personeel. Behalve de brandweer in Aken schoten j 12 andere brandweren uit do Landkreis j te hulp om met 170 man sterk en met 22 slangen hot vuur te bestrijden. Van het vuur zelf was overigens weinig te zien door de enorme rookontwikkeling I die gedeelten van Rothe Erde en Eilen- I dorf in het donker hulde De brand werd dinsdagmiddag om 2 i uur ontdekt in de kelder van de meng- afdeling. De oorzaak ls nog steeds onbe kend. Het vuur breidde zich vervolgens uit naar het pas in 1905 voltooide grond- stoffenmagazijn. De beide gebouwen moeten als verloren worden beschouwd. Verwacht wordt dat ook al wat overeind bleef, neergehaald zal moeten worden. Voor hoogbejaarden en voor personen met een traag bevattingsvermogen blijkt het machinale stemmen een moeilijke zaak. In de hal werden de stemmers eerst via een bord voorgelicht, daarna kwam het wachten en vervolgens het eigenlijke stemmen, dat menigeen het ongeduld van vele waohtenden achter zich voelend niet met de nodige rust kon verrichten. Schooljongen (10) miljonair LONDEN (Reuter) Een tienjarige Britse schooljongen zal miljonair wor den als gevolg van een dinsdag door 't hooggerechtshof ln Londen goedgekurde regeling om de successierechten op het bezit van Engelands eerste edelman, de hertog van Norfolk, te verminderen. Edward William FItzalan-Howard, de jeugdige vermoedeHjke opvolger van de 57-jarige hertog, zal krachtens de door het hof goedgekeurde bepaling 1.426.000 pond sterling (ruim 14V\ miljoen gul den) ontvangen uit een van de grootste familiekapitalen van Engeland. De hertog, organisator van de plech tigheden bij gebeurtenissen als de kro ning van koningin Elizabeth en de be grafenis van Sit Winston Churchill, vroeg het hof toe te stemmen in wijzi gingen in de verdeling van zijn landgoe deren die meer dan 3 miljoen pond ster ling waard zijn (30 miljoen gulden). Zijn advocaat deelde mee dat bij over lijden op het ogenblik ongeveer tweeder den van het bezit naar de staat zouden gaan. De hertog heeft vier dochters, maar geen zoon. Zijn opvolger is de kleinzoon van zijn tachtigjarige neef, lord Howard van Glossop. Pas per post thuis UTRECHT (ANP) Om de aanvra gers van paspoorten en toeristenkaarten een tweede gang naar het gemeente huis te besparen, zal Utrecht op 1 april de mogelijkheid openen het aangevraag de reisdocument per aangetekende brief te laten thuisbezorgen. De aanvrager moet wel de kosten zelf betalen, dat wil zeggen 75 cent voor een paspoort en 63 cent voor een toeristenkaart. Het Utrechtse gemeentebestuur heeft dit be sluit onder meer genomen om het lange wachten voor de loketten te voorkomen. Defensie blijft soepel voor jonge mijnwerkers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Jong van Defensie zal, in afwachting van het ad vies van de commissie dienstplichtza ken, zo soepel mogelijk de dienstplicht wet hanteren voor Jonge mijnwerkers, die eventueel opgeroepen zouden moe ten worden. Dit heeft hij gisteravond meegedeeld in antwoord op vragen van Tweede-Kamerleden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5