DE RAAD VAN VOORSCHOTEN KRIJGT WEER HEEL WAT TE BEHANDELEN .BARABBAS" SLEUTELGAT WOENSDAG 23 MAART 1966 STAD DE LEIDSE COURANT Voorstel tot voorzieningen in ambtswoning burgemeester Stichting van gymnastiekzaal in Adegeest De gemeenteraad van Voorschoten krijgt in de komende vergadering: weer een heel scala van voorstellen te behan delen. Een der voornaamste onderwer pen, dat ter tafel zal komen ls wel een voorstel tot stichting van een gymnas tieklokaal In de buurtschap „Adegeest", voor b. en w. een krediet vragen van AM.000,-. By het ministerie van Onderwas en Wetenschappen bestaat het voornemen binnenkort te beginnen met een nieuwe serie bouw van zulk* lokalen en wel in dat gedeelte van Zuid-Holland, waarin ook Voorschoten is gelegen, in verband waarmede ook deze gemeente de moge lijkheid wordt geboden om aan deze se- rlebouw deel te nemen. Deze serie omvat een aantal van 18 aaien waarvan er zijn toegewezen aan: Alphen a. d. Rijn 2, Hazerswoude 1, Lei derdorp 1. Leidschendam 1, Zoetermeer 1 en Voorschoten 1. In verband met het tekort aan gym- nasttcklokaleü werd destijds een aan- vraag Ingediend voor 2 lokalen. Hoewel deze lokalen ln serie worden gebouwd is de uitvoering toch traditio neel. De zaal heeft een afmeting van 20 bij 10 m. met een vrije speelhoogte van 5.5 m. Omtrent de inrichting van de saai merken b. en w. op, dat hierbij rekening ls gehouden met het medege bruik door verenigingen. Deze zaal ware te bouwen in de wijk I „Adegeest". Becijferingen hebben aan getoond, dat voor die wijk de behoefte het grootst is. Voorts heeft de inspecteur van de lichamelijke opvoeding de keus ook bepaald op bedoelde wijk. Bedoeld perceel is in totaal circa 5000 m2 groot, zodat op dit terrein gelijktijdig een schoolsportterrein kan worden aange legd. De totale kosten van de stichting van het gymnastieklokaal en de aanleg van het schoolsportterrein kunnen voorlopig als volgt worden geraamd: bouw- en inrichtingskosten 255.500.- groodkosten zaal- en sportterrein 160.000.- ophogingskosten 10.500.- 170.600.- 426.000.- De/e raming kan echter slechts zeer globaal zijn, omdat de werkelijke kosten te zijner tijd eerst zeker zijn. wanneer met een aannemer overeenstemming Is bereikt. NIEUW MATERIAAL VOOR VEILIG VERKEER Het in gebruik zijnde materiaal voor het afnemen van het verkeersexamen is zodanig versleten, dat vervanging nodig is. Het bestuur van de afdeling voor veilig verkeer heeft de gemeente veraocht gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van bij het prak tisch gedeelte van het verkeersexamen te gebruiken borden e.d. B. en W. kun nen zich met het verzoek verenigen en stellen de raad voor het bedrag van 250,- beschikbaar te stellen. NIEUWE VERGOEDINGSREGELING BRANDWEERPERSONEEL De vergoedingsregeling voor het per soneel van de vrijwillige brandweer da teert van 1 januari 1962. Deze regeling moet aan de huidige toestand van lonen en prijzen worden aangepast. B. en W. stellen de navolgende regeling voor: jaarlijkse vergoeding voor ondercom mandant. adjunct hoofdbrandmeester le klas 500.-. adjunct hoofdbrandmeester 425.-. brandmeester le klas 350.-. brandmeester 300,-. onderbrandmees ter 150,-. hoofdbrandwacht 120,-. chauffeur-pompbediende 120.-, brand wacht le klas 100,-, brandwacht 2e klas 80,-, adspirant brandwacht 60.-. Het personeel van de brandweer ont vangt voor elk vol uur werkelijke dienst bij brand 5.- per uur. Voor het deel nemen aan oefeningen, het volgen van theorielessen een vergoeding van 5.- per oefening of les. Voor het vervullen van brandwachtdienst bij voorstellingen wordt een bedrag van 10,- per avond uitgekeerd. Het verrichten van onder houdswerken. zoals controleren van motoren en slangen, het schoonhouden van wagens, garage etc. wordt vergoed met een bedrag van 5,- voor elk vol SANITAIR WEIDE BOSCHGEEST Op de weide, gelegen achter de kwe kerij ,,Ro8enburgh" in Boschgeest wordt door de padvinderij regelmatig gekam peerd. Op dit terrein is echter geen en kele voorziening aanwezig. Het aan brengen van een eenvoudige voorzie ning komt neer op 1.200,-. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag be schikbaar te stellen. VOORZIENINGEN AMBTS WONING BURGEMEESTER Bij b. en w. is het verzoek ingekomen in de ambtswoning van de burgemeester enkele voorzieningen aan te brengen. De totale kosten hiervan worden begroot op ƒ15.200,-. Bij het ontwerpen van de begrotingen voor het dienstjaar 1966 is reeds reke ning gehouden met een voorlopige uit gaaf van 4.173,-. Evenwel werd zowel dit bedrag als het bij begrotingswijziging geraamde bedrag van ƒ11.027,- voorlo pig afgevoerd. De betrokken woning is kwalitatief goed. Niettemin is het nodig enige voor zieningen te treffen om de woning te j laten voldoen aan de huidige woontech- nische eisen. Daarnaast kan hiermede het representatieve karakter vari de wo ning worden verhoogd. De eigenaar van de woning, de heer A. van der Marei, heeft bij het overleg hierover te kennen gegeven de kosten van vorengenoemde werken niet voor zijn rekening te willen nemen. Indien de gemeente hiertoe mocht overgaan, zul len deze voorzieningen echter niet on gedaan behoeven te worden gemaakt, wanneer de woning niet langer als ambtswoning In gebruik zal zijn. De betrokken bewoner van het per ceel heeft zich bereid verklaard bij uit voering van gemeentewege een verho ging van de huurprijs van 500,- per jaar te zullen betalen. Het college ls van oordeel, dat tot uit voering van de werken dient te worden overgegaan. Hierbij is ln beschouwing genomen de overweging, dat de gemeen te tot taak heeft te zorgen voor een re presentatieve woning voor de burge meester, waarbij opgemerkt zij, dat in dien zou worden overgegaan tot stich ting van een ambtswoning de lasten voor de gemeente aanmerkelijk hoger zullen zijn. Voorgesteld wordt dan ook om de voorzlentngen van gemeentewege te la ten aanbrengen en daarvoor een krediet te verlenen van in totaal 15.200,-. (Wethouder Schrama dient dit voor stel in. doch zal de raad het slikken Het huis is nl. geen gemeente-woning. Red.) LEIDSE AGENDA WOENSDAG 23 MAART K en O Film van de maand ..The great imposter". Camera, aanvang 19 en 21.15 uur Ned. Ver. v. ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd (afd. Leiden) Jaarvergadering. Rest. Centraal, Breestraat 49. aanvang 20.00 uur. Gesprekavond St. Jozefpar. over „Betekent de vasten iets voor uw in nerlijk leven". Fam. Smeding, Oude Herengracht 12. aanvang 20.15 uur. DONDERDAG 24 MAART Prof. dr. M A Beek, „Een archeologische reis langs Eufraat en Tigris". Stadsgehoorzaal (foyer), aanvang 20.00 uur. Leidse Assurantie Club - Bijeen komst over „Verkooptechniek". Rest. v. d. Heijden, aanvang 20.00 uur. Kath. Bond v. Overheidspersoneel, afd. Leiden Jaarvergadering. De Kleine Burcht, aanvang 20.00 uur. Boerenleenbank „Voorschoten" sloot 1965 gunstig af Het bestuur van de Coöp. Boeren leenbank te Voorschoten stelt, dat de ontwikkeling van de bank zeer bevre digend kan worden genoemd. De toe vertrouwde middelen in de vorm van spaar- en depositogelden namen toe met bijna 1.3 miljoen gulden en het aantal spaarders steeg met 500 tot 4200. Aan nieuwe voorschotten werd een bedrag van f 950.000.- uitgegeven. Aan aflossingen werd ontvangen f 490.000.-. Veel werknemers krijgen hun salaris waardoor het bank-giroverkeer sterk in omvang toeneemt. De totale omzet benaderde de honderd miljoen, waar onder aan kasomzet 14 miljoen en via de lopende rekening 30 miljoen. Het bestuur ziet het ook als de taak van de bank om haar cliënten met raad en daad bij te staan, waar het de assurantiebemiddeling betreft. Effec tentransacties en de aan- en verkoop van reisdeviezen maken een belang-; rijk deel van de activiteiten uit. De Boerenleenbank ging er dit jaar toe over een bijkantoor te stichten in de nieuwe woonwijk Leiden-Zuidwest. Wagnerplein 19. een moderne vesti- ging. De verlies- en winstrekening van de bank geeft na aftrek van alle kosten j een winst van f 10.375.70. De groei van de bank wordt het best gedemon- 1 streerd met de volgende cijfers: Leden 1964 182. in 1965 192. Spaarboekjes in 1964 3702. in 1965 4200. Voorschotten in 1964 276. in 1965 289 Lopende re-i keningen in 1964 260, in 1965 301. Dag boekpotsen in 164 50.000, in 1965 65.000. Woningfinanciering vertoonde in 't afgelopen jaar, ondanks de moeilijk heden met de hoge rentevoet nog steeds een stijgende lijn. De krediet verlening in rekening-courant aan middenstanders bleef toenemen. Het aantal middenstanders dat zich tot de Boerenleenbank wendt voor ^lgemene bankdiensten breidt zich gestadig uit. De algemene vergadering van de Boe renleenbank wordt gehouden op maan dag 28 maart a.s. in het r.-k. vereni gingsgebouw aan de Leidseweg en be gint om S uur. LEIDSE RAADSAGENDA DOORTASTEND OPTREDEN REDDE TWEE KLEUTERS HET LEVEN Pater Weintjes op ouderavond van St. Barbaraschool: OUDERS MOETEN NIET GELOVEN IN DE ZIN VAN IK GELOOF HET WEL. De gemeenteraad van Lelden komt op de Bank uitbetaald, maandag 28 maart a.s. te veertien uur ln openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: ïaar groeien in een Benoeming van twee leraren aan de geloof-het-we w^ÊÊÊ grotere zin voor vrijheid en zelfstan- Louise de Coligny-HBS. benoeming digheid" vond pater Weintjes, die van een hoofd van de openbare lagere mening was. dat men te veel is opge- school „De Schakel" aan de Zuidsin- groeid met het idee dat de Kerk het gel: voorstel inzake het verlenen var niet. eervol ontslag aan de heer F. H. Sachs hpp|t kinderen het l< „De Het onderwerp „De nieuwe geloofs opvoeding van onze kinderen", dat het oudercomité van de St. Barbara school gisteravond aan de orde stelde, heeft de belangstelling van veel ouders. Dat bleek uit de grote opkomst maar liefts 125 ouders waren naar het zaaltje van de St. Lidwinaschool ge komen dat bleek ook uit de aan dacht waarmee men naar de inleiding van de heer mr. J. Weitjens s.j. luis terde en het enthousiasme waarmee men na deze inleiding deelnam aan de discussie in groepjes. De geloofsopvoeding van de kinde ren is voor vele ouders een probleem. De kinderen komen thuis met een ma nier van denken, waarin de ouders niet zijn opgevoed. „De vernieuwing van de Kerk van nu in Nederland is door allerlei omstandigheden versneld", zei pater Weintjes, die begreep dat een en ander verwarrend werkte en on zekerheid ten gevolge had. „Wij moe ten echter leren leven met onzeker heid" vond pater Weintjes, die iei: „De zekerheid, die wij hebben, is dat wij van onze kinderen houden". „Men beseft te weinig, dat wanneer de hele wereld verandert, zoals de huisvesting, de techniek en de ont spanning, dit de godsdienst niet on beroerd laat. Maar ook godsdienst, ge loven is iets van het dagelijks leven..." aldus pater Weintjes. Godsdienst: geen vak apart Pater Weintjes baseerde zijn inlei ding op een drietal punten, nl. de ka- techismus, de onrust van de ouders als zouden hun kinderen helemaal niets meer horen over godsdienst op school, en het weten en het geweten; het moeilijke „vrij" zijn. Inzake de ka- techismus gaf pater Weintjes te ken nen dat de zin van de katechismus reeds vlak na de oorlog, in opdracht van de bisschoppen is onderzocht. Vroeger dacht men dat geloofsken nis afhing van het aantal vragen, dat men kon beantwoorden. Proeven heb ben echter uitgewezen dat het fout loos opdreunen van de katechismus geen fundamentele kennis van het ka tholieke geloof garandeerde, dal veel van de katechismus niet genoeg door drong en dat men bovendien om een goed gelovige te zijn helemaal niet „zoveel" hoefde te weten Een groot nadeel was ook, dat de katechismus een tweeledige functie had; het was enerzijds voor het kind het boekje dat hij van buiten moest leren en anderzijds voor de volwasse ne het boekje, waarin hij alles wat zijn geloof betrof kon vinden. „Het boekje met het vraag-en-ant- woord-systeem is dus afgeschaft" zei pater Weintjes. en daarmee is er ook een eind gemaakt aan de illusie, dat men door die vragen te beantwoorden zijn geloof kende. De afschaffing van de katechismus betekent echter beslist niet, dat men' aan de godsdienstige opvoeding vari het kind op school geen aandacht meer besteedt. Het vak „Godsdienst" van vroeger, waarvoor men een apart uurtje uittrok, heeft plaats gemaakt voor een integratie van het godsdienstige element in het hele schoolprogramma" Zelfstandiger geloven Het gevolg hiervan is dat veel ouders verontrust zich afvragen of hun kin deren „nu helemaal niet meer op school over godsdienst horen". Juist omdat het vak godsdienst thans ge ïntegreerd is in het lesprogramma, er vaart het kind het niet meer als iets bijzonders en zal er thuis minder over Niettemin komen kinderen vaak thuis met een heel andere gedachten- gaaf dan hun ouders. Hierover zei pa ter Weintjes. dat ..de opvoeding van kinderen voor de ouders vaak bete kent: zélf opgevoed worden". Ouders moeten niet geloven in de zin van ik- zèlf zijn de Kerk en uit zijn betrekking van logopedist iets wat een hele gemeenschap doet de school voor BLO verbonden aan het kan nooit helemaal fout zijn" zei pa- Pedologisch Instituut; idem inzake het ter Weintjes. die nogmaals benadruk- treffen van voorzieningen in het belang te dat het katholieke geloof niet iets van de brandveiligheid in een aantal was dat zich beperkte tot hoogtijda- openbare en bijzondere scholen; Pread- gen. maar tot elke dag. en zijn gehoor vies op het verzoek van het bestuur op het hart drukte om minder intel- van de Vereniging voor Chr. Fröbel- lectueel. meer praktisch, vrijer en scholen om medewerking voor het ver- zelfstandiger te geloven; het geloof i nieuwen van de olietank ten behoeve *j~ Het kordate en resolute optreden van Door de E.H.D. werden de kinderen de S4-jarige mevrouw C. de Bolster naar het Academisch Ziekenhuis ------ gered. Gis- voerd. Er is geen levensgevaar. De jon- als i gewo terochtend om kwart over elf zag zij gen blijft nog enige dagen ter obser- tot haar schrik twee kinderen ln de vy- vatie. Mevrouw De Bolster kreeg tijdens ver aan de Churchiltlaan. Het waren de het reddingswerk enige schrammen a het belang j,yna 3-jarige Ilonka Klentz en de 2'2- het been, terwijl haar horloge defect jarige Johnny Verhoeka, heiden uit de geraakt. Rachstraat. Mevrouw De Bolster, die i Vlak bij de vijver bevindt zich e eveneens in de Bachstraat woont, aar- zandbak, waar de kinderen spelen. Af zeide geen moment en trok het meisje, gezien van het feit. dat het niet lak bij de walkant lag, op het standig is een dergelijke speelgelegen ige. De moeder van het meisje was heid in de directe omgeving (de afstand te zien, dan als Succesvol optreden van Jeugdorkest De Burcht in België Het Eerste Leidse Jegdorkest „De Burcht" heeft in het Belgische Le Louvière maandag veel succes geboekt met het optreden aldaar. De show moest later, op verzoek van het ge meentebestuur, in het raadhuis wor den herhaald. Hierna werden de jeug dige leden van het orkest door de bur gemeester gehuldigd. van zijn kleuterschool aan de Oude yaar aanwezig. Vervolgens zwom zij bedraagt slechts ongeveer tien meter Rijn 174: voorstel inzake het voorlopig naar hpt m|d,|en van vyver en bracht van een vijver te plaatsen, is het voora •aststellen van de bedragen, bedoeld jongetje zwemmend aan de kant. ondoordacht deze vijver onbeschermd te J J~ T Daar bleek hij het bewustzijn verloren laten. Het plaatsen van een hek is te hebben. F. M. Klein uit de Toscanlni- de eerste vereiste. Gelukkig is het straat paste mond-op-mond-beademlng nog goed afgelopen, doch hopelijk zal toe, waardoor het kind weer tot bewust- de dienst gemeentewerken hier lering zjjn kwam. i uit getrokken hebben. AUTO REED DWARS DOOR LEUNING HERENGRACHT IN Gisteren om Hen minuten over vijf reed een personenauto, bestuurd door een 58-jarlge spoorwegbeambte tilt loeiden, en met als passagiere diens 16-jarige dochter. op de Zuidsingel. Toen hi) rechtsaf de Wijnbrug op reed schrok de bestuurder van een tegenligger. Als reactie trapte hjj l.p.v. de rem het gas pedaal in, zodat hij door de brugleuning schoot en de Herengracht In reed. Beide personen konden zich uit de auto be vrijden en werden door behulpzame handen op het droge getrokken. De auto werd door een transportbedrijf op het droge gebracht. Gemeente over verstopt riool Gisteren publiceerden w(J een artikel over de ellende, die een verstopte riool- put aan de Oude Rijn veroorzaakte. Toen wy de gemeente om commentaar vroegen betreffende deze kwestie, deel de zij het vogende mede. Indertijd is door de betrokken per sonen een klacht" ingediend. Men heeft de situatie in ogenschouw genomen en op grond daarvan de eigenaars van de drie panden, waarbij de betrokken put hoort, verzocht maatregelen te treffen. Deze eigenaars bleken in het geheel niet bereidwillig aan dit verzoek gehoor te geven. Inmiddels is een sommatie aan deze heren gericht binnen acht dagen de zaak in orde te maken. Mocht dit nog geen resultaat hebben, dan zal de dienst gemeentewerken hiervoor zorg dragen. De kosten zullen dan gerechte lijk worden verhaald op de eigenaars. Dat dit alles acht weken geduurd heeft is dus te wijten aan deze gang van za ken. aldus de gemeente. Het ziet er dus naar uit, dat over acht dagen het leed voor de bewoners geleden zal zijn Ook de onmiddellijke omgeving zal bltj zijn van de stank ver lost te zijn. Voor de eigenaar» bleak het geld belangrijker te zijn dan da f»aond- held van hun huurders. Als blijk van het gemeentebestuur van Le Louvière schonk de burgemees ter vervolgens aan het Jeugdorkest een vaas met inscriptie; dergelijke va zen worden slechts bij hoge uitzon dering uitgereikt. De Belgische bur gemeester feliciteerde nog het Leids gemeentebestuur met dergelijke muzi kale ambassadeurs die dit orkest vor men. De Leidse muzikantjes keerden vermoeid maar voldaan naar de Sleu telstad terug met weer enkele uitno digingen voor buitenlandse reizen in Freek Sachs maakte zijn come-back •lksliedjes en oude Nederlandse liedjes. Deze avond was bedoeld als come-back en had derhalve het karakter van een première. Voor een zaal, geheel gevuld met kweekschoolleerlingen en genodigden, bracht hy zijn liedjes, bege leid op de piano door Charles Gebhardt. 1 De liedjes waren gegroepeerd in pro grammaonderdelen van drie stuks, die een bepaalde categorie vertegenwoordig den. Ieder lied werd ingeleid, hetgeen vaak niet zonder humor geschiedde, maar naarmate de avond vorderde steeds langer begon te duren. Een korte inlei ding kan zeer wenselijk zijn, doch wan neer deze te lang wordt, haalt dit de vaart uit het programma. DE PRESENTATIE van Freek Sachs was goed. Hij maakte soms zeer oude songs levend voor het publiek. Een be zwaar, dat steeds sterker voelbaar werd, was echter, dat het programma te een zijdig was. Het is bijzonder moeilijk hier mee het publiek een hele avond te blij ven boeien. In een café-chantant zou 'n optreden telkens 20 minuten veel aan trekkelijker zijn. Bijzonder veel waardering hadden wij voor de wijze, waarop hij Nederlandse en Engelse volksliedjes bracht. Door stembuigingen en gebaren maakte hij daar een levendige voordracht van. in artikel 55ter. eerste lid. van de La- ger-onderwijswet 1920, met betrekking tot het openbaar gewoon lager, voort gezet gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs over het jaar 1963; idem voor lopig vastleggen van de bedragen, be doeld in artikel 55ter. eerste lid van de Lager-onderwijswet 1920, met betrek king tot het openbaar gewoon lager, voortgezet gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs over het Jaar 1964; idem het beschikbaar stellen van gelden voor de aanleg van sportvelden op het re creatieterrein In de Kikkerpolder; idem overdracht van tot gemeenschappelijke tuin bestemde gronden, gelegen in de Meerburgerpolder, aan de Woning bouwverenigingen ,,De Eendracht" en „Eensgezindheid"; voorstel van de bur gemeester inzake de wedde van de wet houders; voorstel inzake verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Rooseveltstraat; idem beschikbaarstel len van een perceel grond, gelegen aan de Vondellaan, aan de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit, ten behoeve van de bouw van een trans formatorstation: idem verlenen van goedkeuring aan de door de N.V. Leid- sche Duinwatermaatschappij gesloten overeenkomst, waarbij aan de N.V. Ne derlandse Gasunie het recht voor het leggen van een gastransportleiding wordt verleend; idem beschikbaar stel len van gelden voor het doen van kapi taaluitgaven in 1966 door de Stede lijke Fabrieken van Gas- en Electriciteit. ten behoeve van uitbreidingen als ge volg van de normale bedrijfsvoering de uitbreiding SOLOTONEEL IN DE LAKENHAL DE LEIDSE VOLKSUNIVERSITEIT I Barabbas. die overigens niet als hoofd- „K. O." heeft in samenwerking met figuur wordt gebracht, Maria Magda- het Leids Academisch Kunstcentrum lena en Pontius Pilatus in de perioden juur, (LAKI in De Lakenhal gisteren een vóór en na de kruisdood van Christus [wpr voorstelling gearrangeerd van „Barab- Dat de joodse schrijfster zich groti «j bas", een toneelspel In drie bedrijven vrijheden heeft veroorloofd met betrek en een epiloog, geschreven en in solo king tot de historie achten wij geei gespeeld door Lisbet Sanders. bezwaar, maar er zitten grove kron Lisbet Sanders ls jaren geleden ver- kels in de lijn der intrige en bovendien bonden geweest aan het toneelgezel- werken de zonder noemenswaardige schap van Verkade in diens beginperio- overgang gesproken uiteenzetting de. Zij woont thans in Parijs. Er is het denkbeeldige decor storend vc waarlijk moed voor nodig om het door vloeiende gang van het verhaal, haarzelf geschreven spel als soliste Het slechts een honderdtal koppen voor het voetlicht te brengen en als tellende publiek toonde zich dan ook zodanig is dit een vermeldingswaardige slechts matig voldaan en er volgde prestatie. Helaas hebben we echter slechts een vormelijk applaus na afloop moeten vaststellen, dat de uitvoering v®n de pijnlijke en wat zielige verto- ver beneden de maat bleef. De actrice ning. „leed" aan te holle pathos en rethorisch werkte ze nog, in de stijl van laten we zeggen 1910. Bovendien was de tekst matig en bijwijlen- zeer onsamen- het debiet; idem be- hangend. Wellicht dat het als leesstuk o •stadsKphoor*aal schikbaar stellen van gelden voor het door een goede voordrachtskunstenares 9 Gisteren gleed de 25-jarigs grond- verzorgde Freek Sachs een programma doen van kapitaaluitgaven in 1966 door beter zou voldoen, maar als acteerstuk boorder H. v. Kranenburg te Rotterdam de Stedelijke Fabrieken van Gas en kon het geen aanvaardbaar peil berei- tijdens het transport van een grondpen Electriciteit. ten behoeve van de om- ken.' op -t terrein van de meelfabriek bouw op aardgas. Het stuk speelt rond de figuren deze come-back kwalitatief gezien zeker verantwoord. Het publiek had dan ook veel waardering voor 't gebodene. Wan- het programma in een andere „BOEING-BOEUNG" VOOR L.J.A. LEIDSE UNIVERSITEIT Openbare les dr. P. van den Broek LAGER TECHNISCH ONDERWIJS HEEFT STERKE VERANDERING ONDERGAAN Schoolkeuzevraag Dr. P. den Broek, benoemd tot ge woon lector In de schoolpsychologle, heeft gistermiddag ln het Groot-audito rium by de officiële aanvaarding van r.yn ambt een openbare les gehouden over de „Schoolpsychologle In het Tech nisch OnderwUs". Het L.T.O. i lager technisch onderwijs) Deze ontwikkeling stelt het L.T.O. oor drie kernproblemen: a. Het onderzoek naar haar doeleln- b. De ontwikkeling van aangepaste onderwijsmethoden en c. De vraag voor welk type leerling deze opleiding geschikt is. Met deze laatste vraag, de schoolkeu- Oosterkerkstraat uit. Hij viel en kwi tevens in onzachte aanraking met pers. Met onbekend letsel is hij door E.H.D. naar het Diaconessenhuis v voerd. 0 Gisteren klom om tien v< vjjf de 5-jarige Cornelia van der Maat op het hek voor de woning op het Plant soen. Toen zjj er bovenop stond verloor zy haar evenwicht. Tijdens de val kwam haar linkerknie op een van de penne: van het hek. Zij werd met een diepe vleeswond door de E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Giste ren raakte omstreeks half zevi grasberm van de spoordyk by het Pies- manviaduct in brand. De oorzaak bekend. De brandweer heeft het geblust. De op zaterdag 19 ma; gehouden Einmabloem-collecte ter be strijding der TBC te Leiden, heeft, dank zij het gunstige weer, een bedrag opge bracht van 4.432.24. tegen verleden jaar 3.467.80. De leerlingen vi Louise de Colligny-HBS brachten hier van een bedrag van 2.929,- by elkaar, heeft in de afgelopen 100 jaar een ster- zevraag, hangt de plaats s ke verandering ondergaan. Oorspronke- L.T.O. binnen het voortgezet onderwijs, lijk was haar doel vooral het aanleren Om dit schoolkeuzeprobleem op te los- van vakbekwaamheid (vandaar de naam j sen dienen wij te beschikken over een ty- Ambaeht8schoolNa de tweede wereld- pologie van de zesde klas leerline ent oorlog is deze taak meeromvattend ge- 1 over een typologie van het voortgezet worden. Zij wil nu mensen afleveren die onderwijs. Het opstellen van deze typo- intellectueel en technisch ontwikkeld logieën en hun onderlinge vergelijking zyn en die bovendien sociaal en als per- is een van de hoofdtaken van de school- soonlijkheid ontplooid zijn. Vakbe- psychologie. kwaamheid is van deze doelstelling een Daarnaast ls het een hoofdtaak hoolpsychologie te zoeken r Tarieven Leidse taxi's verhoogd Leidse taxi's De tarieven van de rhoogd. Was de pryi de stad vroeger: 45 ct. per km. met een -( aanslag van ƒ1.30; thans Is de kiloim de 1 terprys 50 ct. en de aanslag f 1.80 ge- gegoten wordt, zal Freek Sachs zich onderdeel geworden. Bovendien blijken schoolpsychologie te zoeken naar de oor- worden. Buiten de stad ls de aanslag „iX zeer zeker weer een plaats veroveren de e,sen dle industrie en ambacht aan de zaken van een toch falen van geschikte i.go en de kllnmeterpry» 35 et. onder de Nederlandse kleinkunstenaars vakbekwaamheid stellen meer gevari-leerlingen tijdens him opleiding. De hoop eerd te zijn dan vroeger. is gevestigd dat In deze oorzaken wet- Een tweede verandering is dat veel matigheden gevonden worden en dat de meer jongens dan vroeger de L.T.S. be- kennis daarvan veel mislukkingen kan zoeken - 39% van de zesdeklassers voorkomen, van de L.S. gaan daarheen, tegen 31% naar de U.L.O. en 17% naar het V.H. PROF. HIRSC'H GEWOON M.O. HOOGLERAAR. LEIDERDORP Onder auspiciën van K O en de Leidse Jeugd Actie geeft de Kon. To neelver. „Litteris Sacrum" vrijdag in de Leidse Schouwburg een opvoering van het blijspel van Mare Camoletti „Boeing-Boeing", waarmee „Litteris" al eerder grote successen heeft ge boekt. Aanvang der voorstelling 8 uur UNIVERSITAIRE EXAMENS Geslaagd voor het Doet. ex. scheikunde: de heer O. J. Schrumpf (Hazerswoude). Met Ingang van 1 jan. 1966 is prof. dr. De verscheidenheid van de leerlingen E. D. Hlrsch Ballln In Ameterdem be- ie den ook eterk toegenomen. „oemd lot gewoon hoo8i,ralr hat „a. J tionale en internationale auteur*- en uit- Beide lectoren, de groter en gecompll- s,ve„recht en het n.tloneïe ceerder geworden doelstelling en de toe- tionale recht name van de gevarieerdheid van de leei» dom. Prof Hlrsch w lingen dringen het L.T.O. ln de richting privaatdocent •erd in 1954 benoemd tot docent Lezing van K O Gisteravond in het clubhuis van De Munnik e lezing gehouden door dr. O. de Va uit Leiderdorp, met als onderwerp „Gevaren van radioactiviteit voor meni i interna- dier' De spreker werd ingeleid doo: de voorzitter, de heer P. v. d. Stern die in het bijzonder welkom heette burgemeester mr. R. M. Gallas. De hee: d. Sterre zei het op prijs te stellen -at, ondanks het minder prettige on J 1 l4 tot 19.i4 derwerp, er toch een behoorlijke op- he Leidse universiteit komst wa. Dr de Vos begon noemd tot docent aan uiteenzetting te geven van de verschil vérgaands onlelriln?*riifferen 88 j 8^noemdc universiteit. In 1960 ]ende stralen, de ontdekking en c #n opleldingsdlfferen- Werd hij lector in het internationaal vaststelling van hun uitstralingsve: auteurs- en ultgeversrecht en het recht mogen. Vervolgens hield hij een diep linria 10IR 1 5. gekenmerkt worden door van de Industriële eigendom. Sinds 1958 gaande beschouwing over de werking de techniek als middel van onder- is hy verbonden aan de universiteit van der stralen en de invloed erva wijs dan als enig doel daarvan. j Amsterdam. mens en dier. iüj is grote vroon sis li vi"£k sterk Het len v len i

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4