Door roekeloze snelheid kinderen op zebrapad aangereden KVP Zoeterwoude keerde zich tegen ingediend gemeenteprogramma Nu in Nederland: ASTOR Een American Blend voor gedistingeerde rokers WOENSDAG 23 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT Voor de Leidse kantonrechter Dat het oversteken op een x.g. „zebra pad" nog altijd de nodige risico's zich meebrengt, bleek weer eens temeer In de zaak tegen een 24-jarige vlieg- tuigbouwkundige uit Warmond. Hij stond gisteren voor de kantonrechter, nor. W. de Koning, terecht omdat hij met zyn auto een voetgangersoversteek plaats op de Zeeweg te Katwyk was opgereden en wel op het moment, dat aantal kinderen overstak. Een de kinderen werd door zyn auto enkele meters meegesleurd en liep tengevolge hiervan onder meer een hersenschudding i een gebroken neusbeen op. Het feit werd hem door het rechts college des te kwalijker genomen, omdat n vrachtauto, die wel voor de steekplaats c.q. de overstekende kinde ren stopte inhaalde en pas tot stilstand kwam nadat het kind enige meters meegesleurd. „Volgens de getuigen reed me't een zeer hoge snelheid en ki daardoor zowel vóór de oversteekplaats als daarna niet tijdig genoeg stoppen", ontdekte de kantonrechter in het pro ces-verbaal. Dit punt bestreed verdachte ten stelligste. Hij had absoluut niet hard gereden. „Die vrachtauto reed nog toen ik hem ging inhalen en ik nam dus aan. dat de oversteekplaats vrij was", ver klaarde hij de reden van z'n overtreding. 100,- BOETE De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug- ;n was tot de conclusie gekomen, dat verdachte op een roekeloze en totaal onaanvaardbare wijze had gereden, waarbij de hoogte van de snelheid wei nig ter zake deed. Hij vond dat ver dachte nog van geluk mocht spreken, dat het kind de aanrijding overleefde, daar hy zich anders voor de rechtbank had moeten verantwoorden. Hoewel hij ;n bijzonder ernstig feit vond, wilde hy rekening houden met verdachtes blanco strafregister en daarom ditmaal nog niet tot de eis van de intrekking het rijbewijs overgaan. Hij eiste derhalve naast een geldboete van 100,- subs. 20 dagen nu nog slechts de voor waardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 jaar. „Ik heb niet roekeloos gereden en al- :n maar een vergissing gemaakt", wierp verdachte nog tegen. „Zelfs uw verloofde achtte u schuldig aan roeke loosheid", repliceerde hierop de kanton rechter er nog aan toevoegende, „en roekeloosheid kan in het moderne ver keer absoluut niet worden geduld". Het vonnis luidde geheel conform Geramd door vrachtauto In de zaak tegen een 82-jarige ver tegenwoordiger uit Oegstgee9t was liet rechtscollege niet gering verwonderd het standpunt, dat verdachte bleek In te nemen. Hy stond voor de balie, omdat hy met zijn auto op Ryksweg 8 onder Sassenheim was gaan keren zon der acht te slaan op het hem achterop komende verkeer. De bestuurder van een achteropkomende auto moest „op de gaan staan" om een botsing te voorkomen en zyn auto werd tengevolge llervan van achteren dóór een vracht rato „geramd". „Ik heb eerst wel degelijk goed uit gekeken en dat het nog best ging biykt wel uit het feit, dat ik geen van die auto's heb geraakt. Zy raakten onnodig in paniek anders zou er niets zijn ge beurd", verklaarde verdachte heel laco niek. Met andere woorden: „Het is hun Hchuld, dat zij in botsing kwamen, dus ga ik vrijuit". De kantonrechter was zichtbaar verwonderd over verdachtes vreemde zienswijze en antwoordde dan ook: „U blokkeerde daar plotseling de vrye doorgang en meent toch nog, dat geen schuld heeft aan die botsing". Verdachte knikte instemmend. Haagse politierechter Chauffeur stal zonder motief De officier dacht er uiteraard anders over en eiste ter correctie v. verdachtes zijns inziens zeer kwalijke onoplettend heid een boete van 75,- subs 15 dagen. „Nogal veel geld" vond verdachte. De kantonrechter vond daarentegen, dat die boete verdachte volkomen toekwam en vonniste conform. Wiskundige week te veel uit „Ik werd verrast door het feit, dat de auto, die ik inhaalde langzamer reed dan ik dacht. Ik moest toen even links uitwijken om een botsing met hem te voorkomen", aldus de reden waarom hij, een 31-jarige wiskundige uit Den Haag, met zyn auto op Rijksweg 4A onder Leiderdorp plotseling 'n zwenking naar links had gemaakt. De zwenking had tot gevolg dat de bestuurder van een hem inhalende auto teneinde een botsing te vermyden sterk afremde en daardoor de middenberm in reed en daar met auto en al over de kop sloeg. „Waarom remde u dan niet af zodat u achter die auto kon blijven", informeer de de kantonrechter. Verdachte bleef het antwoord schuldig. „U reed blijkbaar met een vrij hoge snelheid en kon daar om niet tydig genoeg vaart verminde ren", trok de kantonrechter hieruit de conclusie. Ook nu reageerde verdachte niet en zweeg. Om dat de wiskundige nog een blanco strafblad had, beperkte de officier zijn eis tot een boete van 100,- subs 20 dagen. „Ik zag die auto niet achter my aan komen en schrok toen ik hem naast my zag wegslippen", aldus verdachtes „laatste woord". De rechter liet het dit maal by 80,- subs 16 dagen. Geen steekhoudend excuus Hoewel hy destyds tegen de politie de volledige schuld van de botsing op zich had genomen, probeerde een 43-jarige vertegenwoordiger uit Rynsburg giste ren ter zitting een groot deel ervan op de „benadeelde party af te schuiven. Hy kreeg destyds een proces-verbaal omdat hy met zijn auto vanaf de afrit van Rijksweg 4A onder Zoeterwoude linksaf de Hoge Ryndyk was opgereden en aldoende een naast hem rydende auto had „gesneden", hetgeen een botsing tot gevolg had. Verdachte gaf dit feit; wel iswaar toe maar weet dit aan mede- schuld van de ander. „Ik haalde hem even tevoren in en was hem al voorby toen hij meer gas gaf en ineens links naast my kwam rijden. Daar rekende ik helemaal niei op en botste by het linksafgaan dus even tegen hem op", aldus de van het proces-verbaal afwykende versie, die hy nu van een en ander gaf. „Als verdachtes nieuwe lezing juist is, had hij die auto links van hem toch moeten zien. En zo niet dan heeft hij wel byzonder slecht opgelet", aldus de conclusie van de officier, welke conclusie door de rechter werd onderstreept. „Hy verraste my door die onverwachte op voering van zyn snelheid", probeerde de vertegenwoordiger nog eens zijn schuld te halveren. „Dat is geen steekhoudend excuus", waren de magistraten eenslui dend van oordeel. De vertegenwoordiger zal derhalve 45,- boete moeten neer tellen. De export van bolbloemen naar Frankrijk De vaststelling door de Franse rege ring vay minimum-invoerprijzen bepaalde bolbloemen zou niet achter wege zyn gebleven, indien de Europese commissie eerder zou hebben beslist over het Franse verzoek, heffingen te mogen leggen by invoer In Frankryk van bepaalde uit Nederland afkomstig bolbloemen. De Europese commissie spreekt deze mening uit in antwoord op vragen var het cliristelyk-democratische Neder landse lid van het Europese parlement, de heer C. J. van der Ploeg. Op 16 april 1965 vroeg Frankrijk de Europese commissie, op grond van arti kel 46 van het E.E.G.-verdrag invoer heffingen te mogen leggen op bepaalde uit Nederland afkomstige bolbloemen. Op 15 december 1965 stelde de Europese commissie de hoogte van deze heffingen vast. Inmiddels had Frankrijk op 2 de cember 1965 aangekondigd, dat het mi nimum-invoerprijzen voor afgesneden tulpen zou Instellen. De Europese commissie is nu, blijkens haar antwoord aan de heer Van der Ploeg, van mening dat geen enkele door haar genomen maatregel de Franse gering aknleiding heeft kunnen geven om eraan te twijfelen, dat voor het koopselzoen 1955/1966 een compense rende heffing zou kunnen worden toege- Boskoopse scholier na botsing overleden In het Academisch Ziekenhuis te Lei den is aan zyn verwondingen overleden de 13-jarige Cornelis Vuyk uit Boskoop, die donderdag een schedelbasisfractuur opliep by een botsing met een vracht auto. De jongen, die leerling was va tweede klas der Chr. Lagere Tuinbouw school te Boskoop, was niet mee: kennis geweest. NA LANGDURIGE EN VAAK EMOTIONELE BESPREKINGEN De huidige moeiiykheden in de Zoe- terwoudse KVP maken het leiden van ledenvergadering niet tot een sine- i. By de belangryke zaken die gister avond aan-de orde kwamen kweet de plaatsvervangend voorzitter C. J. LeeuWen zich echter uitstekend van zyn taak. Ondanks de uitvoerige en f emotionele besprekingen hield hy de teugels in handen. De belangrykste resultaten van de ver gadering Het bestuursvoorstel om by gebrek in kandidaten en om de twyfelachtlge houding van de LTB'ers geen groslijst stemming te houden haalde de eindstreep niet. Het door een aantal leden inge diende gemeenteprogramma werd met groot aantal tegenstemmen verwor- Voorzitter C. van Leeuwen noemde in zyn openingswoord de moeilijkheid om in de huidige situatie een kandidaat te vinden voor de voorzittersfunctie. De politieke belangstelling van de KVP- leden geeft elke 4 jaar een sterke op- ganade iyn te zien, maar bereikt in dit jaar een hoogtepunt. De gevoerde cam pagne tegen raads- en bestuursleden de KVP is een groot gevaar. De kleine teruggang in het ledental is niet erg als de uitholling door een derge lijke aktle. Deze zou de KVP kunnen ren. Hij vroeg zich af of men erg gelukkig kon zyn dat de LTB'ers toch geadviseerd wordt, lid van de KVP te blijven en anderzyds aanbevolen wordt op de Vrye Lijst te stemmen. De wat passieve houding van de mid denstand, die geen kandidaten kan vin den voor de gemeenteraad en KVP-be- stuur, werd ook door de voorzitter ge constateerd. Grote aderlatingen Het op de agenda aangekondigde jaar- Een 28-jarige chauffeur kon het voor politierechter niet verklaren. kwam te vervallen, de le'denkri). hd van rijn werkgever uit Bo-geB het thu(s geatuurd De heren j degraven een bedrag van 641,- had Vink e verduisterd. Ik had het echt niet no- hadden verrlchti „areo met 20 gelukkig Hg ro verklaarde hfl voor de Haagse j met het resultaat. De zeee politierechter Ik verdiende goed en derkosten en het flMC0 van sde da^. f WaL1 nodlg h*d avond waren onverantwoordelijk grote Ook de officier van Justitie sprak aderiatingen voor de kas geweest De zijn bevreemding uit over de handel- I ingediende rekening van de oud-voor- rtfze van verdachte, maar goed, het zitter kwam hen erg hoog voor. Gead viseerd werd aan het bestuur dit tal LTB'ers, die kenneiyk verlegen zijn met de handelwyze van hun bestuur, en het KVP-bestuur heeft hy zich echter alsnog bereid verklaard een kandidatuur te aanvaarden. Het aantal kandidaat raadsleden kwam hiermede op 6. Gezien de houding van het LTB-be- stuur, welke het mogelijk maakt de bes te kandidaten van de KVP bij een evt. grosiyststemming naar beneden te druk ken om de eigen kandidaten op de Vrye Lyst naar boven te schuiven, kwam het bestuur, mede gezien het gering aantal kandidaten met het voorstel de grosiyst stemming te laten vervallen en het be stuur te machtigen de volgorde van de kandidaten te bepalen. Vele leden maakten hiertegen bezw o.m. een aantal LTB'ers die niet inzagen dat de oproep van hun bestuur zoveel effect zou sorteren. Grosiyststemming op 3 april De KVP-voorzitter vroeg zich af waarom de leden van de LTB hun be stuur niet ter verantwoording hebben geroepen. Uiteindelijk werd besloten als nog een groslijststemming te houden er wel op 3 april. De kandidaten zullen dan in een willekeurige volgorde op het stembiljet worden geplaatst waarbij vijf van de zes kandidaten moet kruisen. De heer C. P. J. Paardekooper sr. uit het verleden de praktijken van z.g. druksysteem goed kent, feliciteerde de vergadering dat er op deze avond toch iets positiefs is tot stand gekomen nu er niet volgens dit verwerpeUjk systeem gestemd zal worden. Politie controleert opgevoerde bromfietsen By de politie staat op het ogenblik voor een klein kapitaal aan voorlopig in beslag genomen bromfietsen. Deze worden zorgvuldig gecontroleerd, nadat by een controle op straat gebleken was dat de betreffende voertuigen niet aan de wettelyke eisen voldeden. Op alle mogeiyke en onmogelyke manieren was geprobeerd de snelheid op te voe ren. Ook geliefd bleken de hoge sturen, waar op zich, wettelyk gezien althans, geen bezwaar tegen Is. Wei is een aan tal sturen verwyderd, die te breed wa- Het ls niet de bedoeling op deze plaats een exposé te geven van de manier waar op een bromfiets opgevoerd kan worden. We volstaan met vast te stellen, dat door knoeien aan de uitlaat, inlaat, tand wielen en diverse onderdelen van de cy linder etc. snelheden bereikt worden van 60 tot 70 km. 't Woord knoeien is op- zetteüjk gebruikt, want de meeste wij zigingen kan men zonder meer kwalifi ceren als vernielingen. Slechts in een enkel geval is er zorgvuldig gewerkt. Het Is verbijsterend om te zien, hoe de jeugd by splinter nieuwe bromfietsen domweg gaten slaat of stukken af slaat van onderdelen. De beide technische functionarissen maken hierbij vreemde dingen mee jongen, wiens bromfiets gecontroleerd wordt, is deze ongeveer 14 dagen kwijt. Daarna krijgt hij hem terug, nadat de onderdelen, waaraan geknoeid is, er zijn afgehaald. Met de bekeuring, die er op volgt, kan dit honderden guldens gaan kosten. Een man kwam op hoge poten naar de politie om te informeren, hoelang zijn zoon zijn nieuwe bromfiets, die zo'n duizend gulden gekost had, kwyt zou zyn. Toen hem medegedeeld vóerd, dat dit veertien dagen was. zei hy tot zyn zoon: „Zolang kan je niet wach ten. Ga maar een nieuwe kopen". Gelukkig zijn er ook andere voorbeel den. Vanaf 1 januari heeft de politie 78 bromfietsen verwerkt. Men gaat regel matig met de controle door. De handel verkoopt, helaas, de onderdelen. Zij zijn niet verboden op zich, wel gemonteerd op de bromfiets. Het is de taak van de ouders er op toe te zien, dat de brom fiets van hun zoon niet moedwillig ver nield wordt ter opvoering van de snel heid. ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Een exclusieve sigaretmen ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk 20 stuks King Size (Advertentie) SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart Actean 20 te Madang. Aegis 21 te Willemstad. Banggai 22 te Penang. Heemskerk 22 te Madras. Oranje Nas- 21 te Amsterdam. Vitrea 21 400 Ouessant nr Rotterdam. dan toch maar gebeurd dachte moest er voor gestraft worden. Hy moest als chauffeur goederen bezor gen door heel het land en dat deed hij ook. Doch het haperde nogal eens met afdracht van de gelden die hij ontving opgelopen tot genoemd be drag, toen het geknoei werd ontdekt. Verdachte had voor het geld o.m. een costuum gekocht en er royaler van ge- eefd. De officier wilde wel rekening louden met het nog blanco strafblad verdachte en eiste daarom 150,- )oete en voorwaardelijk een maand ge- 'angenisstraf met proeftijd van 3 jaar. De rechter was het daarmee eens en ■eroordeelde conform die eis. Een 50-jarige directeur uit Alphen aan den Rijn zou, terwijl hij onder in- van drank verkeerde, zijn auto lebben bestuurd. Twee politiemannen ïadden in hun auto de directeur vanaf Avifauna naar Alphen aan den Rijn ge en volgens hun verklaring voor ie Haagse politierechter, had verdachte ■rijwel voortdurend slingerend gereden, in de brede Willem de Zwygerstraat had lij vrijwel de volle breedte van de straat ïodig, zo verklaarden zij. Doch ver lachte ontkende, dat hij niet in staat vas zijn auto te besturen. Hij gaf wel een hoeveelheid Duitse wijn te heb- gedronken op een feestje dat hij in Avifauna bezocht, doch dat had hem veinig gedaan. Blijkens het bloedonder zoek, bedroeg het alcoholpromilage 1,05 letgeen niet hoog is. De officier van lustltie was van oordeel, dat het ten aste gelegde was bewezen en vorderde 250,- boete, benevens intrekking van iet rijbewijs gedurende acht maanden, 'aarvan vier maanden voorwaardeiyk. De verdediger was van oordeel, dat er •nvoldoende bewijs was en bepleitte 'rljspraak. De rechter verklaarde niet •vertuigd te zijn, dat verdachte geheel mschuldig was, doch bij gebrek aan •ewrja, sprak hij hem vrij. derling overleg met de betrokkene te regelen. Het geleden ledenverlies is niet verontrustend, dit was ook in het ver leden steeds zo. Bij de begroting voor 1966 vroegen enkele leden zich af of er wel voldoende rekening was gehouden met een even tueel groter ledenverlies in de toekomst. Anderen stelden dat als alles weer wat rustiger zou worden dit wel zou mee vallen. De voorzitter zei dat hiermede ten dele rekening was gehouden maar dacht dat uiteindelijk het gezonde ver stand het wel weer zou gaan winnen. Gemeenteprogramma Door een aantal leden was een ge meenteprogramma ingediend dat ter be spreking werd aangeboden. De voorzit ter verklaarde hierbij dat dit ook was gebeurd in de afdeling Hoge Ryndijk die er echter niet mee akkoord is gegaan. De heer J. v. 3. Ploeg, fractievoor zitter van de KVP, ging uitvoerig op dit programma in en kwam tot de con clusie dat er aan dit programma niet de minste behoefte bestaat. Hij stelde voor het programma van de landelyke KVP als richtlijn aan te houden. Een reglementskwestie aangaande dit punt werd door mr. M. Kortmann zeer deskundig toegelicht, waaruit bleek dat men de raadsleden niet aan dit program ma kan verplichten. Dit is reglementair onjuist. Bij stemming werd het pro gramma verworpen, er waren 7 vóór- Kandidaatstelling gemeenteraad. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen waren slechts 5 kandidaten inge diend t.w. J. H. v. d. Ploeg, A. Paarde kooper, mr. M. Kortmann, J. v. d. Drift en A. v. d. Poel. Daarby legde voorzitter v. Leeuwen (zittend raadslid) een verklaring af. Bij de ommezwaai van het LTB-bestuur had hij geen enkele behoefte aan een kan didaatstelling. Op aandrang van 'n aan- BURGERLIJKE STAND Geboren: Alastair Julian z. v. M. R. Westcott en J. F. Pinckney. Hijlke z. v. C. Kapaan en H. Visser. Ruth Barbara Theodora d. v. F. G. de Munck en H. Daalhuizen. Roelof z. v. R. Roodenburg en M. E. Klötgen. Hendrik Johannes z. v. P. Kaak en D. Messemaker. Je roen Domlnimus Franciscus z. v. D. F. J. de Bruyn en G. L. Dongelmans. Jo hanna Maria d. v. G. H. van Dijk en A. M. Kasbergen. Linda d. v. P. Labruère en A. Erades. Paul z. v. S. M. van den Burg en O. M. Vogelenzang. Overleden: T. van Dijk 69 jaar man. J. C. Pieket 48 jaar echtgenote van W. F. de Wolf. H. Verver 69 jaar man. J. Noorlander 20 jaar zoon. T. Vergeer 48 jaar echtgenote van P. van der Horst. S. Oudshoorn 55 jaar man. S. H. Wijn- nobel 80 jaar man. D. C. Martijn 55 j; echtgenote van W. Kooien. H. straaten 7 jaar man. PAUZE INTERESSANTE WEZENS Voetstoots nemen velen aan, dat overal in het heelal bewoonde wet'elden zyn. Het is mogeiyk, want by God is alles mogelijk (maar niet het onmogelijke!). We zijn er zelfs vast van overtuigd, dat er massa's levende wezens zyn gescha pen, die in verstandeiyke vermogens de mensen overtreffen. Dat is interessant, tot we het woord engelen laten vallen. Dan kijkt men sip. Men gelooft wel in bewoonde werelden, maar niet in enge len, terwijl het redelijker zou zijn in engelen te geloven en niet in bewoonde werelden. Dat is niet alleen redeiyker; het is ook breder, wijdser, meer kos misch, méér in overeenstemming met het hedendaagse weten: geplonst te zijn in één groot mysterie van ongedachte mogelijkheden. Morgen wordt opgeroe pen de verschijning van de engel Gabriel aan de vooravond van de menswording. Hy komt uit een andere „bewoonde we reld" en wij zien er niets onredelyks of ouderwets of kinderachtigs in daarin te Ver-geloven. Het is veel interessanter! En t modern! LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 17 t/m 23 maart zyn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Topkapl (14 Jaar). Woensdag: De grote bedrieger (14 J.) Dageiyks en ook zondag: 7.00, 9.15 u. Dagelijks van.2 tot 5 uur Huweiyks- reportage. Lldo: Trottoirmeisjes (18 Jaar) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luvor: Saboteur ln volle zee (14 jaar). Woensdag: Wonderfull Life (a.l.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Een ochtend van zes weken (volwassenen) - geprolongeerd. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15' uur Trianon: The sound of music (a.l.) geprolongeerd Dageiyks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 500 en 8.00 uur. Rex: De heerser 18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en kamp Singapore Betaling Abonnementsgeld P E R GIR 0 Abonnees die het abonnementsgeld per giro wensen te betalen, worden verzocht dit vóór de aanvang ^an het betreffende kwartaal te doen op onze postrekening no. 1 0 3 0 0 3. üe abonnementsprijzen zyn vanaf 1 januari 1966: per maand 3.75 per kwartaal 11.30 per kwartaal per post 11.80 AUTOMATISCHE GI RE RING Het bespaart U tyd en moeite indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Girodienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wy U gaarne een oj Irachtformulier toe. De Leidse Courant - Abonnementen Administratie PUNT J/6 het prachtigste beroep ter we- reld zyn als dat eeuwige schoonmaken 'er niet by was! KORRELTJE

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3