VERKOOP VAN GROND VOOR KATH. KERK EN PASTORIE IN BOSCHGEEST PINSDAG 22 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT REEDS ACHT WEKEN IN DE STANK VERSTOPTE RIOLERING GEVAAR VOOR DE GEZONDHEID Op de Oude Rijn 22 heerst al sinds acht weken een onhoudbare toestand. Een toestand, die niet alleen onaangenaam is vanwege de ondraaglijke stank, doch ook een gevaar oplevert voor de gezondheid. En ondanks alle verzoeken van de betrokkenen heeft de gemeente tot nog toe geen maatregelen getroffen. Vooral twee bejaarde mensen, respectievelijk 71 en 73 jaar oud, zijn hiervan de dupe. :8.55 ido- Van hele lea's J 'ten. 22 30 nuz. BREI Reden van alle narigheid is verstopte rioleringsput. In het poortje, waar zich de put bevindt, heeft zich een brei verzameld, die een walge lijke stank verspreidt en die de func- fie van de ademhalingsorganen ern stig belemmert. Wanneer ergens een w.c. doorgetrokken wordt, ziet men het uit het putje omhoog borrelen. Het huis van de heer en mevrouw Bavelaar, op nummer 22, is geheel doortrokken van de stank. Vooral in de slaapkamer is de atmosfeer bijna ondraaglijk. Deze oude huizen zijn toch al vochtig en tochtig. De combi- Eatie van deze omstandigheden garan- eren een regelrechte reis naar het liekenhuis, als dit nog langer aan- loudt. De beide mensen hebben veel jast van hoofdpijn en maagpijn, ter- 7.45 irijde J Voor 9 40 r de r de 12.00 12.22 1125 13.45 idio- :ugd. i\ i£w 14-00 16.00 (gT.), Van het Ook ui u 10.00 r dé 'i iderl. DRS. H. H. ROOSE SPRAK VOOR DAMESCONTACT OVER MODERN ISRAEL De bijeenkomst van het Damescon tact van de St. Antoniusparochie, die gisteravond plaats vond in „Het Ronk", stond in het teken van 't mo derne Israël. De voorzitster, mevr. J. M. Mentink-v. d. Klauw, leidde als spreker in de heer H. H. Roose uit Amsterdam, die door hei ministerie ran Buitenlandse Zaken vier jaar uit gezonden is geweest naar Israël in het tader van de blindenzorg. Aan de hand van een groot aantal lia's, die een vry algemeen beeld van iet land gaven, belichtte spreker in iet kort de oprichting van de jonge staat. In het land, dat in oppervlakte en derde kleiner is dan Nederland, is de Zionistische bewegnig in snel empo een hoog ontwikkelde staat ge roeid, die in schril contract staat tot ie omringende landen, waar de ont wikkeling vrijwel stil is blijven staan. Een gevolg van de uitgebreide im- nigratie van Joden uit alle delen van e wereld is o.m., dat de godsdien- tige inbreng een geschakeerd beeld ertoont. Overigens is volgens spre- ler niet meer dan 15 pet. van de be- olking godsdienstig. Een ander ver- chijnsel, dat de aanpassing in 't nieu- vaderland soms bemoeilijkt, is het cit, dat 70 pet. een andere taal spreekt lan het Hebreeuws, dat de volkstaal noet zijn, en dat met dat doel aan alle linderen op de scholen wordt geleerd. )e opvoeding van de kinderen in de [ibboets is wel op een verregaand so- ialistische leest geschoeid. In kinder- ehuizen krijgen ze allen een geza- lenlijke begeleiding. De ouders die op de kibboets, een ijrarische gemeenschap, werken, zien i kinderen in de middaguren, zodat toch een regelmatig contact moge- is. Het waardevolle van de inlei- mg van drs. Roose lag hierin, dat hij prak uit een ervaring, die hij heeft ipgedaan te* midden van het dagelijkse Omdat de heer Roose zelf He- ireeuws spreekt, was hij in staat nau- pe contacten met de bevolking te leg- Deze geslaagde avond werd helaas een zo groot getal bezocht als iet onderwerp en de wijze van pre- ensatie billijkten. Leidse Universiteit Kand.ex. W. Sociologie, de heren A. Th ie (Groningen) en J. P. v. Ber- i (Leiden); kand.ex. Geschiedenis, nej. E. Q. Hesselink (Oegstgeest). mld- jullie bureau uit de wijl de 73-jarige heer Bavelaar last heeft van rheuma en bovendien asth- matisch is. Wij waren blij, toen we de deur achter ons dicht konden trekken. Het bejaarde echtpaar zit echter al acht weken met de ellende, en zal daar nog in zitten, totdat de gemeente ein delijk eens ingrijpt. Erf dat wordt de hoogste lijd BURGERLIJKE STAND Geboren: Mattheus Johannes, zn. v. N. C. van Paridon en J. G. van Tol; Yvonne Adriana Sophia, dr. v. M. C. Kors en C. W. Brama; Adriana Chris- tien, dr. v. G. C. Mulder en M. Docter; Jacobus Arie, zn. v. L. A. v. Duijn en P. Verdoes; Edwin Franciscus, zn. v. J. Wiersma en J. C. Kruijdenberg; Jeannine, dr. v. A. van Kesteren en W. F. van de Vosse; Bernardus, zn. v. E. A. Miggelenbrink en E. Philippo; Wilhelmina Martha, dr. v. J. van der Tang en E. J. Kennis; Comelis, zn. v. C. Cornelisse en E. van Groningen; Apolonia Hendrica, dr. v. J. C. H. Tuinhof de Moed en W. van den Hoed; Ellen Martine, dr. v. H. W. Dicke en J. A. F. Heerdink; Richard Hendrikus Gerardus, zn. v. G. A. W. Scholtes en G. M. Blom. Gehuwd: A. A. N. van Brussel en C. M. M. Cornet; T. Veenstra en I. Gajj- kema; G. E. Corbett en H. de la Haijze; J. J. Pijnacker en M. E. Zandvliet Overleden: P. Dubbelaar, 57 jaar, man; W. H. F. Gietelink, 80 jaar, man; J. Haarland, 54 jaar, echtg. van M. P. Polane; C. J. Stolwijk, 86 jaar, man; P. H. J. Dickhoff, 69 jaar, man; G. A. Landsweers 4 jaar, zoon; C. J. A. Al- kemade, 29 jaar, man; M. van der Kolk 58 jaar, man; L. Troost, 70 jaar, man; A. C. Vuyk, 13 jaar, zoon. Galerie Cartouche, Lange Brug 67. Expositie Rein Dool en Thom Ge- raedts. Gedurende maart. Dag. 2-5 uur, wo. en vr. ook 7-9 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28 Ten toonstelling litho's van Kokoschka. Tot 18 april. Open 10-16 uur, znd. 13-16 uur. Restaurant „De Ruif", Jan Vossen- steeg 59. Tot 12 maart: May Hobijn- Roth exposeert poppen en wandkleden. Open: dag. 10-20 uur, vry-za-zo: 20-24 Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 uur: zondags Legermuseum (Pesthuislaan): Met i zondering van zaterdag van 9-5 i (zondags 1-5 uur). Voor de Haagse politierechter FIETS IN LEIDSE STUDENTENWERELD BESCHOUWD ALS GEMEENGOED „Ik weet het wel, een fiets is in Leiden, en waarschijnlijk ook in an dere universiteitssteden gemeengoed, dat heb ik in mijn studententijd ook ondervonden, maar uiteindelijk blijft het toch een gewone fietsendiefstal,'" aldus dë Haagse politierechter, in d< zaak tegen een 20-jarige student uit Leiden, die terecht stond wegens dief stal van een fiets. Het motief: „Ze hebben een paar keer mijn fiets gestolen." „Dat kan wel zo zijn, maar dat geeft u niet het recht de fiets van een ander te stelen," repliceerde de rechtej. Nu beweerde verdachte niet dé be doeling te hebben gehad de fiets te stelen, hij wilde er alleen op naar huis rijden. „En dan?, wilde de rechter weten. „Dan zou ik er misschien wel weer op zijn gaan rijden, als de fiets er nog stond," aldus verdachte. „Het gaat niet aan, dat jullie Leiden met een andermans eigendom raak hannesen, ieder heeft een eigen domsrecht. Het kan nog weieens ver keerd uitpakken, als er op uw straf blad komt te staan wegens diefstal veroordeeld te zijn. Bovendien hebt u bij de politie helemaal niet gezegd, dat u alleen maar naar huis wilde rij den op de fiets." En dus vond de officier de diefstal bewezen en vorderde hij 50 boete en voorwaardelijk twee weken ge vangenisstraf. De verdediger deelde mee. dat in het nachtelijk uur na 10 a 15 glazen bier verdachte huiswaarts was ge sukkeld. Hij zag toen op het Rapen burg een fiets staan en reed daar op LEIDSE UNIVERSITEIT Hrecteur Prentenkabinet ontvangt subsidie voor corpus van Ned. Boekillustraties De Nederlandse Organisatie voor Zuf- Wetenschappelijk Onderzoek heeft if. dr. H. van de Waal, hoogleraar in kunstgeschiedenis aan de Leidse uni versiteit en directeur van het prenten- labinet aldaar, een subsidie verleend ter Oorbereiding van 'n corpus van Noord- pderlandse boekillustraties van 1584 tot 700. Deze voorbereiding geschiedt onder ipervisie van de hoogleraar door mej. i. M. E. Deelen, de heer J. P. Hulsebos mej. G. Zeelt, kandidate in de ge- 'hledenis. Een dergelijk werk is niet van groot belang uit bibllogra- laar ook uit cultuurhistorisch en liver kunsthistorisch oogpunt. Het is 1 bedoeling, dat van het voor dit cor- i verzamelde en wetenschappelijk be- 'erkte materiaal alleen een titellijst en registers zullen worden afgedrukt, e zullen verschijnen in de reeks Rijks geschiedkundige publikatiën". het materiaal voor zoveel mogelijk ebruikers toegankelijk te doen zijn, zal et werk in het Engels worden uitge- Zowel in Nederland als daarbuiten is og altijd een kloof waar te nemen tui- prentenkabinetten en bibliotheken. Kan men In de prentenkabinetten de prenten bestuderen die los zjjn uitgege ven; de prenten die In boeken voorko men, z\jn eigenlijk alleen maar aan de bibliothecarissen bekend, die deze niet in de eerste plaats van kunsthistorisch standpunt bekijken. Dit is de reden waarom er in ons land enige tienduizenden zeventiende-eeuwse prenten bestaan die nog altyd niet in de officiële prentkundige literatuur zijn opgenomen. Vandaar dat men in het prentenkabinet in Leiden op de gedachte kwam deze kloof voor het Noordneder landse boek uit de zeventiende eeuw te overbruggen. Bij deze arbeid kan het prentenkabinet hier ter stede, dat ruim honderdduizend prenten ryk is, voor het vergelijkingsmateriaal niet alleen ge bruik maken van de universiteitsbiblio theek, maar ook van de boekerij van de Maatschappij der Nederlandse Letteren, die in hetzelfde gebouw is onderge bracht. Weliswaar beschikt het prenten kabinet in Amsterdam over een collectie die ongeveer tienmaal groter is dan de Leidse, maar het ontbreekt daar aan krachten en materiaal om een dergeiyk corpus te gaan voorbereiden. En wat de konlnkiyke bibliotheek betreft, deze zou de aangewezen plaats zijn om het on derhavige standaardwerk op te zetten, maar Den Haag is nu eenmaal niet in het bezit van een prentenkabinet. LEIDSCH STUDENTEN CORPS VIERT EERSTE VOORJAARSFESTIVAL Het Leidsche Studenten Corps viert 22, 23 en 24 maart zijn eerste Vi larsfestival. De gedachte, die aan dit estlval ten grondslag ligt is allereerst, die artistieke en culturele elemen- In het Leidsche Studenten rps aanwezig zyn, te benadrukken het voetlicht tc halen. Vandaar ge- irende deze drie dagen de permanente [posities van eigen werk van Corps- i, beeldenden kunst en foto's. Ook de historie van het Leidsche Stu- enten Corps is in een tentoonstelling, «rzorgd door het Archief, vertegen- ordlgd. Als hoogtepunten van deee culturele manifestaties kunnen worden beschouwd het stuk „The Birthday party" van Ha rold Pinter door het Leidsch Studenten Tooneel en een concert door Sempré Crescendo. Daarnaast zijn er nog vele activiteiten, waaronder een forum over de NATO-kwestie en een vertoning van de film „Ballade van een Soldaat", in geleid door Jan Blokker. De opening van dit Festival zal ge schieden door mr E. Elias, reünist van het Leidsche Studenten Corps. Op deze wyze hoopt het Leidsche Stu denten Corps aan zyn leden te tonen een zo volledig mogelflke staalkaart van de mogeiykheden en de talenten, die een dergelijke vereniging in zich bergt. weg. Maar een politieman zag dit en hield verdachte aan. Die heeft zijn roes op het politiebureau mogen uit slapen. Gezien de mogelijke 'toekomstgevol- gengen bij een gevangenisstraf vroeg pleiter met een geldboete te volstaan, omdat hier eigenlijk alleen maar spra ke is van joy-riding, doch pl. vroeg om die reden ook vrijspraak. De rech ter veroordeelde tot f 75 boete. Burgemeester vraagt voor wethouders De burgemeester deelt de raad me de, dat in overeenstemming met het gevoelen van de minister van binnen landse zaken de wedde van de wet houders met ingang van 1 januari '66 verhoogd kan worden in verband met de op die datum op salarisgebied ge troffen algemene maatregelen. De burgemeester is van oordeel, dat, gelet op de doorgevoerde verhoging van het salarispeil en de omstandig heid, dat Leiden thans in de groep gemeenten van 100.000 tot 125.000 in woners moet worden ingedeeld, er voor de raad alle aanleiding aanwezig is de door G.S. aangegeven verhoging te aanvaarden. RUIM 1 MILJOEN VOOR RECREATIE-COMPLEX KIKKERPOLDER (2e deel) Overeenkomstig de door het College gedane toezegging tijdens de monde linge begrotingsbehandeling in december van het afgelopen jaar, hebben B. en W. thans de raad het plan voor de aanleg van sportvelden in het recreatie-com plex Kikkerpolder (2e deel) doen toe komen. Het plan omvat de aanleg van 2 permanente korfbal- en 2 tydelyke voetbalvelden, zonder toeschouwers-ac commodatie. Het ligt in de bedoeling de voetbal velden om te zetten in 3 permanente korfbalvelden zodra elders in de ge meente meer voetbalvelden ter beschik king zullen zijn gekomen. Bij elke com- plexdeel is een parkeergelegenheid ont worpen. De kosten, welke in totaal ge raamd worden op 1.088.100,- zijn als volgt samengesteld: 1 2 dubbele kleedgebou wen met bijkomende voorzieningen 236.000, 2 grondbewerking, drainage en beplantingen 3 afrasteringen c.a. 4 bemalingsvoorzieningen 5 verhardingen 6 ballenvangers, doelpalen 7 kunstzinnige versiering 8 grondkosten 9 voorbereiding, toezicht en onvoorzien J. M. Ballego ontving Franse onderscheiding De bekende Leidse dahliakweker J. M. Ballego is door de Franse minister van landbouw onderscheiden met een benoeming tot Chevalier de Mérite Agricole. D D S-NIEUWS Stand na de 6e parenwedstrijd: Groep zwart: 1 v. d. Meer-Brouwer 340,37%, 2 Leenhouts-Kuilman 338,08, 3 v. Heusden jr.-Mekking 312,15, 4 mevr. v. Heusden-Stapel 296,59, 5 da mes v. d. Meer-Visser 274,60, 6 Lange- meyer-Plouvier 251,94. Groep groen: 1 Parmentier-v. d. Voort 398 p., 2 dames Sels-v. Deete- ren 395, 3 dames Kuilman-Nagel 383, 4 dames den Holder-Verstraaten 379, 5 dames v. Berge Henegouwen 376, 6 da mes de Jong-Brouwer 373, 7 v. Heus den sr.-Vogelenzang 370, 8 echtpaar Krul 365, 9 mej. Schneider-Tellekamp Voorzieningen voor brandveiligheid op Leidse seholen De Commandant van de Brandweer heeft B. en W. gerapporteerd dat een aantal gebouwen van openbare scholen deze gemeente niet voldoen aan tegen woordig uit een oogpunt van brandvei ligheid te stellen eisen. De ln bedoelde scholen aanwezige brandblusmiddelen zijn verouderd of in onvoldoende mate /ezig. terwijl er in enkele gebouwen reinig vluchtwegen zyn. B. en W. achten het nodig dat daaraan wordt te gemoetgekomen. De daartoe te treffen voorzieningen behelzen in hoofdzaak het maken van stijgleidingen, aangesloten op de waterleiding, met drukslangen- haspels, het plaatsen van bluspoeder- appaiaten en het maken van nieuwe vluchtwegen. De daaraan verbonden kosten worden geraamd op 2.650,- >or het gymnasium en op 19.325,- >or de lagere- en kleuterscholen. Omtrent de brandveiligheid van de gebouwen van bijzondere lagere- en kleuterscholen is aan de desbetreffende schoolbesturen gerapporteerd. De aan de gevraagde medewerking verbonden fi nanciële consequenties worden geraamd op 21.100,-. 299.769,25 15.620,— 15.000,— 124.695,40 9.600,— 15.000,— 225.500,—, 146.915.35 Totaal 1.088.100,— Ombouw op aardgas vraagt in 1966 ruim 5 miljoen In de begroting van de kapitaalsont vangsten en -uitgaven voor het dienst jaar 1966 van de Gasfabriek dienen naast de uitgaven voor de normale bc- dryfsvoering en de uitbreiding van het debiet, te worden opgenomen de kosten van de investeringen, voortvloeiende uit de aardgasombouw. Deze kosten zullen in 1966, rekening houdende met de om houw voor aardgaslevering van 28.000 gas aansluitingen, 5.194.000,bedra gen. Van dit bedrag kan 4.400.000,- wor den toegeschreven aan de ombouw in engere zin. Daarnaast moeten echter kosten worden gemaakt wegens recon structies van transpórt- en distributie netten. Voor 1966 is hiervoor uitgetrok ken een bedrag van 490.000,-. Voorts vereist de hogere druk van het aardgas aanpassing hieraan van de M.A.N.-gas- houder. Het verzwaren van de schyf van deze gashouder zal circa 50.000,- ver gen. Tenslotte zal het noodzakelijk zyn het aardgas onder een hogere druk te transporteren en het vervolgens door middel van regelstations op de juiste leveringsdruk te brengen. De kosten hiervan worden begroot op 254.000,-. B. en W. vragen de raad de ruim 5 mil joen gulden beschikbaar te stellen. „Neerlandia", het Leids accordeon orkest, viert zaterdag 26 maart a.s. zijn 12'/i jarig bestaan. Dit orkest biedt daarom zijn stadgenoten een jubileumconcert aan, waaraan het accordeonorkest „Akkordeana" uit Frankfurt haar medewerking ver leent. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden van Neerlandia en aan het Anthonius Clubhuis. LEIDSE AGENDA DINSDAG 22 MAART Oudercomité St. Barbaraschool Bijeenkomst voor ouders over de nieu we geloofsopvoeding van de kinderen. St. Lidwinaschool, Lammenschansweg 6, aanvang 20.00 uur. L.A.K. en K. en O. „Barabbas", door Lisbet Sanders. Lakenhal, aan vang 20.00 uur. Kleinkunstrecital Freek Sachs, Stadsgehoorzaal (foyer), aanvang 20.00 Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden Aanvang diplomacursus. Ge bouw GG en GD, 20.00 uur. WOENSDAG 23 MAART K en O Film van de maand „The great imposter". Camera, aanvang 19 en 21.15 uur. Ned. Ver. v. ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd (afd. Leiden) Jaarvergadering. Rest. Centraal, Breestraat 49, aanvang 20.00 uur. Gesprekavond St. Jozefpar. over „Betekent de vasten iets voor uw in nerlijk leven". Fam. Smeding, Oude Herengracht 12, aanvang 20.15 uur. DONDERDAG 24 MAART K en O-causerie Prof. dr. M. A. Beek. „Een archeologische reis langs Eufraat en Tigris". Stadsgehoorzaal (foyer), aanvang 20.00 uur, Leidse Assurantie Club Bijeen komst over „Verkooptechniek". Rest. v. d. Heijden, aanvang 20.00 uur. Kath. Bond v. Overheidspersoneel, afd. Leiden Jaarvergadering. De Kleine Burcht, aanvang 20.00 uur. St. Augustinusver. voor R.K. Onder wijsgevenden Beschermfeest v. d. afdelingspatroon. Eucharistieviering in Natuurzuivere frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De wilde flora „DOOR EENDRACHT VERBONDEN" HIELD BOLLENKWEEKWEDSTRIJD De Leidse tuiniers- en bloemlstenver- enlging „Door Eendracht Verbonden" heeft gisteravond ln het gebouw voor Chr. Belangen haar 77ste algemene Jaar vergadering gehouden. Traditiegetrouw stond een deel van de avond weer in het teken van de bollenwedstryd, waarvoor een groot aantal leden ditmaal twee pot ten met ln bloei getrokken narcissen ter beoordeling inzonden. Na een hartelijk woord van welkom, wierp de voorzitter, de heer J. H. Smit, een korte terugblik op het afgelopen ver- enigingsjaar, dat zich weer kenmerkte door een groot aantal aktiviteiten en de verenigingstrouw van de leden. De secretaris, de heer M. den Hartog, vroeg vervolgens aandacht voor zyn ge detailleerd en goed verzorgd jaarver slag, waaruit onder meer naar voren kwam dat DEV inderdaad weer op een Hartebrugkerk (aanvang 18.00 uur), daarna koffiemaaltijd in Anth. Club huis en „mental show" door Jack Chandu. Amsterdams Volkstoneel Laatste voorstelling v. „Rooie Sien". Schouw burg, 20.00 uur. Gespreksavond St. Jozefpar. - over „Betekent de vasten iets voor uw in nerlijk leven". Fam. Elfering, Kooilaan 69, aanvang 20.15 uur. K.W.J. Dia-serie - het leven is een wonder - Petruszaal, Lamme- schansweg, aanvang 20.00 uur. APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. zeer aktief jaar kan terugzien en than» byna 100 leden telt. Dat DEV ook in financieel opzicht een gunstig jaar achter zich liet bewees het verslag van de penningmeester, de heer A. Hofman, die wederom melding kon maken van een batig saldo. KLEURENPRACHT De bestuursverkiezing verliep hierna zeer vlot daar de periodiek aftredende heren A. Hofman. A. Korenhof (alg. adj.) en H. de Pree vice-voorzitterbij acclamatie werden herkozen en de ver gadering er unaniem mee instemde, dat de heer C. Nlevaart het bestuur als alg. adj. gaat completeren. Na de pauze hield de voorzitter een zowel interessante als leerzame cause rie met als onderwerp „De wilde flora", waarin hy onder meer de bloeiwyze, de onderscheidene wyzen van vermenigvul diging en de specifieke groeiplaatsen van een aantal in het wild groeiende bloemen zoals boter-dotten en pink sterbloemen onder de loep nam. Hij vroeg daarby ook de nodige aandacht voor de kleurenpracht, die ook de z.g. wilde flora ten toon kan spreiden en waaraan wy maar al te vaak achteloos voorby gaan. Inzake genoemde bollenkweekwed- stryd kwam de jury, gevormd door de heren H. Wagemans, D. M. Kuivenho- ven en J. H. Goossens tot de navolgen de uitslag: 1 J. Ouwerkerk 26%p„ 2 B. J. Limburg 26 p., 3 H. F. Nederberger 24% P-, 4 M. den Hartog 23% p.. 5 P. G. Buis sr. 23 p., 6 J. B. Korenhoff 22% p., 7 P. Staffeleu 21 p., 8 J. H. Smit 19 p., 9 K. G. Korenhof 18% p., 10 A. Hof man 18 p. Voor het puntenstelsel luidde de uitslag: H. F. Nederberger 8 p. (pot narcissen): P. C. de Haas 6 p. (pot amarilla's); J. Goossens 6 p. (pot nar cissen), P. C. de Haas 5 p. (pot tulpen). Voorstel aan Raad van Voorschoten Investeringen 1966 voor Lichtfabrieken In de begroting van de kapitaalsont- vangsten en -uitgaven voor het dienst jaar 1966 van de Gasfabriek en de Elek triciteitsfabriek moeten de kosten wor den opgenomen van de regelmatig te rugkerende uitbreidingen als gevolg van (le normale bedrijfsvoering en de uitbrei ding van het debiet. Deze investeringen worden voor de Gasfabriek geraamd op f 'J.632.500,- en voor de Elektriciteits fabriek op 6.053.300,-. Hiervan kan resp. 250.000,- en 50.000.- ten laste worden gebracht van de vernieuwings fondsen, zodat voor beide fabrieken in totaal per saldo een kapitaalsverstrek king door de gemeente nodig is vun 8.385.800,-. De kosten van de in 1966 te verrichten investeringen, voortvloeiende uit de om schakeling op aardgas, staan enigszins buiten het raam van de hiervoor be doelde uitgaven en zyn op grond daar van niet in laatstgenoemd bedrag be grepen. Ten behoeve van de voorzienin gen van de Langegracht moest voor beide fabrieken tezamen 404.900.- worden uitgetrokken. Onder de geraam de investeringen voor de Elektriciteits fabriek is o.a. begrepen 2.170.000.- voor uitbreiding van het 50 kV-trans- portnet, in het bijzonder voor de bouw van een 50/10 kV-station in Leiderdorp met daarby behorende werken en voor de met het Esteo-project samenhangen de uitgaven. Oprichting van bejaardencentrum Na de afsplitsing van het zuidelijk deel van de parochie van de H. Laurentius, noodzakelijk geworden door de snelle groei van de parochiegemeenschap, werd eind 1962 aan de nieuw gestichte Moeder Godsparochie de kantine van het voormalige M.O.C. verhuurd, teneinde deze voorlopig als noodkerk te gebrui ken. Van de aanvang af heeft de bedoeling voorgezeten de definitieve paro chiekerk c.a. in Boschgeest te stichten en voor deze en andere parochiedoel einden werd een terrein gereserveerd, dat is omsloten door de Baron Schim- melpenninck van der Oijelaan, de Rouwboslaan, de Generaal Spoorlaan en de Mulderlaan. Dit terrein biedt, naast de mogelijkheid tot de bouw van een kerk, pastorie en kerkelijke bijgebouwen, ruimte voor een bejaardencentrum. De ontwikkeling van zaken op het stuk van de bejaardenvoorzieningen noopte de R.K. Stichting Bejaardenzorg evenwel, mede met het oog op een rendabele exploitatie, te zoeken naar een meer moderne bedrijfsvorm, hetgeen heeft geresulteerd in een plan voor de bouw van een bejaardenflat met dienstver leningscentrum. Breder werkterrein Intussen is wel gebleken, dat een be jaardenflat en een dienstverleningscen trum, zoals in het bouwplan is voorzien, meer mogelijkheden bieden dan alleen voor de katholieke gemeenschap. De r.k. Stichting Bejaardenzorg is momenteel in onderhandeling met soortgelyke plaat selijke organisaties, teneinde te komen tot een gemeenschappeiyk project. Daar toe zal waarschijnlijk binnenkort een nieuwe stichting in het leven worden ge- Het kerkbestuur van de Moeder Gods Parochie heeft de wens te kennen gege ven de aankoop van bouwterrein te wil len beperken tot de voor kerk, pastorie en kerkeiyke bygebouwen benodigde gronden, aangezien de voor het stichten van deze definitieve gebouwen vereiste rijksgoedkeuring op korte termijn zal worden verkregen. De totale oppervlakte van het voor bedoelde kerkeiyke gebou wen benodigde terrein bedraagt 3345 m2. UITBREIDINGSPLAN Dc .situering van kerk en pastorie noopt tot een afw(jking van liet uitbrei dingsplan ln onderdelen "Boschgeest", aangezien op enkele plaatsen de gelden de rooliynen zullen worden overschreden. De koopprys van de grond zal 142.250,- dienen te bedragen. Zoals gebruikelijk zal daarby de overdracht ln eigendom zich beperken tot de gronden, welke direct voor ijebouwing en verhar ding moeten worden aangewend, ter grootte van ongeveer 2065 m2, terwijl by eventuele uitbreiding van de bebou wing in de toekomst de daarvoor beno digde grond om niet aan de Moeder Gods Parochie zal worden overgedragen, nu het aantal m2 voor beplanting bestemde grond mede in aanmerking is genomen voor de bepaling van dc totale verkoop prijs, mei dien verstande, dat uiteinde lijk nimmer meer dan de bovenbedoelde 3345 m2 zullen worden uitgegeven. Het verkeeraantrekkende karakter van de kerk en het voor de bejaarden te stichten cohiplex maakt het noodzake lijk te voorzien in een aantal parkeer plaatsen voor auto's. Deze voorzieningen zijn voor een deel geprojecteerd op eigen terrein, doch aangezien de verkoop van het gereserveerde perceel wordt gesplitst, dienen voor de aanleg waarborgen te worden geschapen. In verband hiermede Is met het kerkbestuur overeengekomen, dat ten behoeve van de kerkgangers, naast de van gemeentewege te treffen openbare parkeermogeiykheden, parkeer plaatsen zullen worden aangelegd op de grond, welke mettertyd zal behoren bij het terrein voor de bejaardenflat. In de kosten van aanleg van deze parkeer plaatsen welke aanleg van gemeente wege zal worden verzorgd, zal door de parochie een vaste bydrage van 15.000.- worden gegeven, GROENVOORZIENING Omtrent aanleg en onderhoud van ge meentewege van de rond de bebouwing op dit perceel gedachte groenvoorzie ningen. zal met de parochie een regeling moeten worden getroffen. Waar deze groenvoorzieningen deels aansluiten aan het openbare groen aldaar en er voorts, vanwege de centrale positie van het bouwperceel in de wyk, met een tuin- architectonisch verantwoorde aanleg, alsmede een goed onderhoud van de be planting tevens een algemeen wijkbelang wordt gediend, ware de kosten van aan leg en onderhoud van dit groen voor 40 voor rekening van de gemeente te nemen en niet meer dan 60 dier kos ten ten laste van de parochie te brengen. Dit is eenzelfde verhouding als welke uit de regeling met het kerkbestur van de Gereformeerde kerk (vrygemaakt) voor het in Adegeest te stichten kerk gebouw voortvloeit. De aanlegkosten, exclusief kosten van ophoging van het terrein, worden geraamd op 4 200,—, waarvan derhalve naar schatting een be drag van 2 520,— aan de parochie in rekening zal moeten worden gebracht. Het jaarlijks onderhoud zal tegen die tyd naar raming een totaalbedrag van 1,- per m2 vergen, achteraf voor 60 te verrekenen op basis van de werkeiyke kosten. De kosten van ophoging van het voor groen bestemde terreingedeelte be dragen plm. 2 400.-. Van de werkeiyke ophogingskosten zal derhalve 60 aan de parochie in rekening worden gebracht. Koninklijke onderscheiding voor goed voorbeeld P. M. GEERTSEMA 40 JAAR BIJ DE NZH gezellig onderonsje van bur gemeester mr. G. C. van der Willigen, wethouder ir. Aan Hoek met de di rectie van de N.Z.H. en enkele van zijn familieleden werd vanochtend in de koffiekamer van het stadhuis de heer P. M. Geertsema gehuldigd, die 40 jaar in dienst was van de N.Z.H. De burgemeester was erg verheugd de jubilaris de bronzen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau te kunnen overhandigen, een ge baar dat de heer Geertsema zeer ont roerde. De burgemeester hoopte dat de jubilaris deze onderscheiding als een voorbeeld zou dragen voor de jongeren, die - getuige de moeilijk heden in Amsterdam - goede voorgan gers behoeven. „De hoogste bekroning van uw werk moet u zien in de vreugde, die dit werk heeft verschaft, maar daar naast is het ook een prettig idee. dat uw werk van hogerhand wordt ge waardeerd". aldus de burgervader. De heer Geertsema, wonende op de Zuidsingel te Leiden, zal nog een vier tal jaren zijn beste en zeer gewaar deerde krachten kunnen geven aan de N.Z.H. Hij kwam veertig jaar geleden in dienst in de centrale werkplaats te Rijnsburg waar hij de revisie van de trammotorrijtuigen deed, zoals het controleren van rem-installaties en on derstellen. Ruim vijf jaar geleden verhuisde de heer Geertsema naar de werkplaats te Haarlem, waar hij be last werd met werkzaamheden aan ca- rosseriën e.d.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3