TRICOT 4 DAAGSE Vertrek V.S.-troepen kost Frankrijk een miljard «Z»«\9 Computerindustrie van Amerika afhankelijk Amateurtest HISWA-NIEUWS erv. kantoorbedienden Kapsalon „Mary Home" DE LEIDSE COURANT MAANDAG 21 MAART 19f (Van onze financieel-economische medewerker TILBURG. Wanneer generaal Charles de Gaulle bij zijn plan blijft om de Amerikaanse strijdkrachten uit zijn land te verwijderen, dan zal de exodus van de G.I.-mannen de Franse economie per jaar ongeveer één miljard gulden kosten. Opnieuw heeft deze Napoleon van de twintigste eeuw laten merken, dat hij met zijn handjevol trouwe ministers er de voorkeur aan geeft op zoveel mogelijk terreinen zijn eigen weg te bewandelen. Deze wijkt, wat de richting betreft, steeds meer af van de landen, die met Frankrijk nauwe militaire, politieke en economische betrekkingen onderhouden. De vraag, die hierbij van belang is: kan Frankrijk zich op economische gronden de luxe permitteren eenieder in het harnas te jagen? De Amerikanen hebben ln Frankrijk te kampen met een aanzienlijke beste veertig kampementen voor legereenhe den en veertien vliegvelden in gebruik. Daarbij zijn 26.000 militairen betrokken die allen met hun 35.000 in Frankrijk wonende gezinsleden hun hoge slaris- sen voor het grootste gedeelte in dit land besteden. Voorts vinden ruim 14.000 Fransen werk bij de bases. Het is van zelfsprekend dat zij hun baan verliezen wanneer de Amerikanen verdwijnen. Uit statistieken is gebleken dat de Ame rikanen voor ruim 150 miljoen dollar per Jaar in Frankrijk besteden hetgeen neerkomt op ongeveer 570 miljoen gul den. Voorts wordt de waarde van de Amerikaanse militaire installaties ge schat op zeven miljard gulden; aan on derhoud per Jaar wordt door Franse on dernemingen 350 miljoen gld. verdiend. Het gedwongen vertrek van de Ame rikaanse militairen betekent voor de Franse zelfstandigen en ondernemin gen een inkomensverlies van meer dan 900 miljoen gulden. Hoewel dit bedrag indrukwekkend lijk, maakt het een zeer klein percentage van het nationaal inkomen uit Het is nog geen 3 per mil le. De nationale economie van Frank rijk zal dan ook nauwelijks beroerd wor den door de aftocht van de Amerikaan se legers. Gezond De vraag die wij hebben gesteld of de Franse economie geen schade onder vindt van de vreemde handelswijze van de Franse president kan niet gemak kelijk worden benatwoord. De economi sche situatie van het land is momenteel gunstig. De inflatie is zeer beperkt, in tegenstelling tot andere EEG-landen. In '65 bedroeg 't inflatiepercentage slechts 2.4 terwijl Nederland, België, West- Duitsland en Italië respectievelijk een percentage boekten van 5,6, 3,9, 3,8 en 4,1. Frankrijk heeft voor dit lage percen tage van geldontwaarding offers moeten brengen. In het afgelopen jaar is de eco nomische groei van het land enigszins gestagneerd doordat de bedrijfsinveste ringen achterbleven. Voorts had 't land den. De Amerikanen kunnen immers hun schulden met de nog steeds begeer de dollar betalen zonder daarvoor 'n of fer te moeten brengen. Het betreft im mers een schuldbekentenis aan henzelf. De Gaulle heeft aan deze situatie een einde willen maken door zijn enorme dollarvoorraden en tegeoden regel matig in te wisselen in goud. De dol lar is de enige valuta die in goud in wisselbaar is. De Amerikanen zien hier door hun toch reeds geslonken goud voorraden, die de basis van hun econo mische macht vormen, afnemen. De Gaulle hoopte daarbij dat de Ameri kaanse investeringen die met dollars worden gefinancierd zouden afnemen, hetgeen tot heden nauwelijks het geval is. Niet alleen politieke en militaire, maar ook economische redenen heb ben de president tot zijn jongste stap bewogen. Controle De Amerikaanse penetratie in het Europese bedrijfsleven is reeds zo ver voortgeschreden dat ongeveer de helft de auto- en elektrotechnische indus trie in vele landen door de Amerikanen wordt gecontroleerd. Ook de voedings middelensector geniet hun belangstel ling. In Frankrijk heeft IBM in 1965 de controle over zeventig procent van de Franse produktie van elektronische rekenmachines verworven nadat de Franse Buil door de Amerikaanse Ge neral Electric was opgekocht waarmee IBM nauwe relaties onderhoudt. De Fransen hebben momenteel geen be langrijke computerindustrie. De Franse atoombom en raketten kunnen niet wor den gemaakt zonder de steun van deze belangrijke machines. De Amerikaanse wet regelt echter de „uitvoer" van stra tegische kennis en die van goederen. In theorie is het mogelijk dat Washington de Franse atoommacht de ..force de frappe" controleert. Deze situatie is De Gaulle geen splinter maar een balk in het oog. dingsbeperking die een einde moest ken aan de ongezondere positie van de betalingsbalans die sedert 1962 'n steeds kleiner wordend overschot te zien gaf. Daardoor was het mogelijk om het over schot van 1964 van 3,9 miljard frank in 1965 weer te verhogen tot 5,4 miljard frank. Het is in de eerste plaats de han delsbalans geweest die voor deze verbe tering heeft gezorgd. De Franse ondernemers werden door de binnenlandse bestedingsbeperking ge dwongen hun exportactiviteiten te doen intensiveren, terwijl de invoer beperkt is gebleven. De uitvoer steeg dan ook met veertien procent in het afgelopen jaar hetgeen niet gering kan worden genoemd. De Franse economie verkeert in bla kende welstand. Dit is voor Charles de Gaulle een belangrijke steun bij zijn anti-Amerikaanse activiteiten. Ontegen zeggelijk is 't de regering-De Gaulle geweest die de Franse economie van de ondergang heeft gered Sedert 1958. toen de generaal aan het bewind kwam, is de economische situatie met het jaar verbeterd. Afhankelijkheid Een van de belangrijkste Amerikaan se splinters in de ogen van De Gaulle zijn de Amerikaanse investeringen in West-Europa en m.n. die in Frankrijk. Het belang van de Verenigde Staten in Europa is de 300 miljard gulden reeds overschreden. In de afgelopen tien ja ren hebben Amerikaanse bedrijven hun investeringen in dochterbedrijven in West-Europa met tien miljard dollar verhoogd. De Gaulle ziet in deze handelwijze een poging tot economische kolonlallsa- tie van de Europese economie. Hij heeft hiertegen steeds fel geageerd. Zijn wens om het internationale monetaire stelsel te herzien houdt hier nauw ver band mee. De dollar moet zijns inziens van haar belangrijke positie als sleu- telvaluta afzien omdat deze de Ameri kanen in de gelegenheid stelt als maar te profiteren ten koste van andere lan- aan die van vandaag. Ondergrondse kernproef in Rusland WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft gewag gemaakt van een Russische ondergrondse kernproef met een kracht van een miljoen ton t.n.t- Het is niet de eerste Russische kern proef van dit jaar. Ook op 13 februari j.l. meldde de commissie van atoom energie dat ln Siberië, waar de meeste ondergrondse proeven van de Russische geleerden worden genomen, een kern bom tot ontploffing was gebracht. De kracht van die explosie was gelijk Tuinbanken, Tuinstoe len, Tuintafels, Grasmachi nes, Bloem-, gras- en tuin zaden, spaden, graven, schoppen, harken, schoffels en alles voor Uw tuin by: Hartwijk, Nieuwe Beesten markt 511, Leiden. "S* Singer zig zag naaimachi ne 150.- onder nieuwprijs, slechts een enkele maal ge bruikt. compleet elektrisch, volledige garantie. Bel. op of schrijf demonstratie aan huis. H. Bennlng, Prins Frederik- straat 3, Leiden. Tel. 22578. y Conditiemassage werkt doeltreffend. Voorkomt rug klachten. Spit en vermoeid heid verdwijnen absoluut Maak afspraak. Wij behan delen de gehele dag (ook aan huis). F. X. Goddijn, medisch gedlpl. masseur. Cos ij n- straat T iHoge Rijndijk), Lelden. Telef. 33269. Aangeboden: prima eike houten buitenlandse wijn vaten van ongeveer 250 liter. Noordman Freres. Haagweg 59 Anker zig zag naaimachi ne 195. occasion. Veritas zig zag naaimachine 160. oc casion. Beide machines elek trisch met volle garantie. Bel op of schrijf demonstratie aan huis. H. Benning. Prins Frederikstraat 3. Leiden. Tel 22578. Wilt U het Bronzen, Zilveren of Gouden Insigin behalen? morgen dinsdag 7.30 i a.s. woensdag 7.30 ui ij. donderdag 7.30 u ij. vrijdag 7.30 uui 2gficta& Ciêttfia ZXvmw.2 Woerden 8 u Reeuwük 8 i Leiden 8 ut Jongedame. 20 Jaar ouder gevraagd voor onze platenafdellng en lichte ad ministratieve werkzaam heden. Radio Westlok. Oegstgeest. We vragen: Geschoolde en ongeschoolde werkkrach ten. Desgewenst woning be schikbaar! Vicon N.V. (land bouwwerktuigen). Nieuw Ven nep (teL 02526-841). A. van Dam, Damesstoffen vraagt verkoopster. 5-d. pret tige werkkring, goede salarië ring. Botermarkt 10. Leiden. A. van Dam, Damesstof fen. vraagt aank. verkoopster. 5 dgs. werkweek, prettige werkkring, goede salariëring Botermarkt 10, Leiden. Aan melden bij de cheffin. J Wij leveren voor Uw tuin: polyester vijvers in vele maten, tuinbeelden, sproe iers, fonteinen, centrifugaal- pompen, goudvissen, karpers, waterplanten, rotsen, flag jtones. Tuinbouwbedrijf C. L. Mulder, Haarlemmerweg 21 te Leiden, Telef. 20550. Nog enige duurdere was machines met schoonheids foutjes. dubbelwandig, voile jarantie. Wasmachines van af ƒ155.-; ƒ210.-; ƒ310- De nieuwste Twinset Combi's vanaf ƒ490 - enz Firma DUSOSWA. Turfmarkt 1-3. Lelden. Tel. 24409. 2* Overhemdenreparatie. Nieuwe boorden 2.95 ln nylon 3.75: nieuwe enk. manchetten 2.50 in nylon 3.-. Warnecke. Haarlemmerstraat 158. Dames, houdt u niet van =en permanent? Neem dan een modeling kracht en volu me in het haar, echter geen krul Salon Rita, W. Kloos- laan 15, tel. 24683. Lage Rijn dijk 92, tel. 34851. Zig zag naaimachines 245.-. Kompleet elektrisch knoopsgaten maken, afwer ken. borduren. In een woord geweldig. 3 jaar garantie, gratis les. Bel op of schrijf demonstratie aan huis. H. Bennlng. Prins Frederik straat 3. Leiden. Tel. 22578. Meisje gevraagd voor de hulshouding voor enkele dagen per week. Mevrouw Gussenhoven O. Rijn 2. Lel den.. tel. 01710 - 20411. Bezoek onze toon kamers voor keukens. aanrecht- bladen in alle prijsklassen. Speciale aanbiedingen voor luxe aanrechtbladen met stalen bakken 100.-. Onze keukenafdeling is een door lopende expositie. Kom eens even kijken. Jac Amoldus Minnebroergracht 9, Leiden (bij Zuidsingel). Tel. 24166 - 21510 Voor beddenreparatie naar De Kleine Winst, Haarlemmerstraat 51. Over trekken ln één dag klaar! 2-pers. vanaf 26.50; 1-pers. vanaf 19.50. <3? Gelegenheid tot het wei van pinken op prima welland. Omgeving van Lei den. Brieven onder. no. 4942 bur. v. d. blad. 2* Te koop aangeboden pracht tour-sport boot je met [ebouwde Citroën-motor en 5? Wie heeft er tijd om thuiswerk te verrichten? Inl. „De Tipgever", Postbus 21. Hendrik Ido Ambacht. Dames opgelet! Als enigen in Leiden gebruiken wij de Essex duinwater-ontharder, nieuwe service zonder prijs verhoging. een langere levensduur van permanent of watergolf. Wij permanenten ook bij U aan huls. L. van Tongeren, Levendaal 104. Tel. 23612. Moderne mensen willen een moderne stalen slaap kamer. De grootste sortering ledikanten, divanbedden, enz vindt U bij De Kleine Winst. Haarlemmerstraat 51. Leiden. Vuren, beuken, eiken, mahonie, limba. afromosie en teaklatten in diverse dikten en breedten. andplaten en wandbetimmeriug. Ronde stokken, profiel en afwerk - lijsten, enz. vh Voordijks Houthandel. Mare 106, tel 22017. Haagse b)ust het vvpl! De Vink e Schouw. Koningen 30 pet. Vraagt benzinebon- -v» Kasten Is on/, nenboeken, wat nog wat ex- 75 verschillende korting geeft (Fa A v.d. lombineerde) hebben wij in t specialiteit Pouw Kraan en Zn.), telef 01710 - 42861 Grote bespa- in g door vrije benzine *2* Leerling kapster gevraagd om geheel in het vak te wor den opgeleid. Aanmelden 's avonds tussen 8 en 9 uur Salon Rita. Willem Kloos- Hardboard, zachtboard, tegelboard. brandvrij board iohoorsteenplaat. spaander plaat. golfplaat, plasticplaat, triplex, multiplex, meubel- Autorijles VAMOR. Rij ziekenhuizen breedten Aan de plaat of op school Frans Goddijn, Lee 21 Dameskapsalons Tongeren doet ook uw manent aan huis door speciale hulsservlcedienst plaat ln diverse dikten Ook in rust- •raad. Komt kijken? Een keuken onder stel, 1 x voorgelakt ƒ87.50. Houthandel „Den Burcht" hoek NieuwstraatHoogl. Kerkgracht, tel. 33078. Gaat U trouwen?? Laai U zich dan voor Uw woning deskundig voorlichten door P. v. d. Horst. Vijf Mei plein 34 tel. 22705. Wij leveren alle stijlen meubelen. Vele soor ten vloerbedekkingen, gor- 236 12. Levendaal 104. maat gezaagd v'h Voordijks destraat 8 Les ln Opel Re- Lelden. Speciaal op dinsdag Houthandel. Mare 106. Leiden, kord en Kadett. Telef.: 34430. woensdag, donderdag 'el 22017 b.g.g. 25574. Voor Leiden en omstreken hebben wij de alleenverkoop van het GROTE NIEUWS van de HISWA, n.l. de Amerikaanse, op accu's lopende buitenboordmotor. Pr ijl vanaf 278. Het varen met deze motor ls het toppunt van rust en gemak. Vraagt geheel vrijblijvend Inlichtingen en demonstratie na de Hiswa bij GROENEN - Accu's LEIDEN NIEUWE RIJN 106 TELEFOON ©1710-2MO*. De practlsche en mo dieuze vrouw draagt bij voorkeur een tricot ny lon duster. Elegant mo del met grote zak. In 6 kleuren. Maten S.M.L. 10.90 Parterre Breestraat Bijzondere charme in nylon en kant Nylon onderjurk met modieuze kantgarnering. In rose, bleu en wit. Maten 40-48 3.50 Parterre Breestraat LEIDEN ALPHEN Kanten B.H. met voorge- Helance demesslips van het vormde en verstevigde cups soepele materiaal .Helanca" Smalle schouderbandjes. Ge- in veel mooie kleuren. Ge durende de tricot 4 daagse durende de tricot 4 daagse 3.50 P®r ttuk 1.45 Parterre Parterre Breestraat Voor moderne meisjes van 3-12 jaar. Katoe nen baby-doll. Stevige kwaliteit met frisse des sins bedrukt. Leeftijd 3 jaar 3.40 Leeftijd 12 jaar 6.40 Darterre Breestraat Herenpyama van stevig keper flanel. Klassiek model In di verse streepdessins. Maten 48-56 9.95 Parterre Breestraat Singlets per stuk 1.- Sllps per stuk 1.- Parterre Breastraat RAIFFEISENBANK .ALPHEN AAN DEN RIJN 'MNL of VRL.) Leeftijd 0*. 20 tot 20 jaar. Sollicitatie* te richten aan de directie. Pleter Doel manstraat 10. Alphen aan Óen Rijn. Gevraagd voor spoedige indiensttreding Jongste bediende voor eenvoudige kantoorwerkzaamheden. Bij voorkeur ln bezit Mulo-diploma. Adm. kracht (mnl. of vrl.) voor het verlichten van de Duitse correspon dentie en voor het bijhouden van de legger. Zij die met het bloembollenvak bekend zijn genieten de voerkeur. Sciiriftelijke sollicitaties te richten aan GERRIT ELDERING N.V. Hoofdstraat 12 Sassenheim Dames: K Laat Uw haar permanenten, spoelen of verven 1 n ln het begin van de week. Uw kapster heef' daarvoor dan rustig de tijd-. Prettig voor U en haar. Het juiste adres voor moderne coiffures. 42a BREE8TRAAT 148 TELEFOON 22371

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8