Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Nerveuze Van Hall in Mies-en-scène Bij voortduring van spanning vrees dat bij relletjes doden zullen vallen Joodse agent uitgemaakt voor SS-er NTS WEIGERDE RELFILM VAN CINEAST LOUIS VAN GASTEREN Oostduitse grenswacht neergeschoten Nieuwe rage in Engeland Tieners kauwen zaad verdovende tuinbloem VARA zond film wel uit Aartsbisschop Canterbury morgen in Rome Ontevreden spoorman zinspeelt op staking Belgisch kabinet komt morgen voor parlement StaatssecrBarlels: Overheid mag aantal mensen niet plannen Moeilijkheden Gemini door kortsluiting 8 MAANDAG 21 MAART 1966 DE T.prmSF, COURANT PAGINA (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM/DEN HAAG. In de uitzending „Mies-en-scène" zaterdagavond heeft een nerveuze burgemeester Van Hall zijn visie gegeven op de Amsterdamse rellen. De tien levensvragen, die Mies Bouwman hem ter voorbereiding had toegezonden, kon hij niet meer beantwoorden zo zeer was hij van zijn stuk geraakt na het lezen van het rapport over de gebeurte nissen op de Prinsengracht, dat hem in handen werd gestopt, toen hij om half zes, niets vermoedend, van een vergadering terugkeerde. In plaats daarvan vroeg hij de V.A.R.A. toestemming om een ver klaring te mogen afleggen. Onder meer drong hij via het scherm in op begrip voor de politiemensen, „die achter hun uniform mensen zijn zoals u ik". Hij vertelde, dat een joodse agent uitgescholden voor „lelijke SS-er" en e een andere agent, die tijdens de oor- 5 vier jaar lang van concentratiekamp ar concentratiekamp was gesleurd om eindigen in Buchenwald, zich een half r lan voor fascist had moeten laten uit schelden. „Ik vraag begrip voor wat er in >'n man moet omgaan". Hij rechtvaardigde het wapengebruik door erop te wijzen, dat vijftien agenten weinig kunnen uitrichten tegen 300 man publiek. ,Als er auto's worden omgegooid, zoals vanmiddag, kun je dan afzijdig blijven?" Hij sprak er ook zijn vrees over uit, dat als er geen einde komt aan de gespannen toestand, er ongelukken kun- gebeuren. Geïnterrumpeerd door Mies verduidelijkte hij, dat er doden bi) kun nen vallen. Na tot slot nogmaals gepleit hebben voor een afkoelingsperiode, zei Mies, terwijl de burgemeester al wegliep, dat de politie daarmee een begin zal moe- in maken. Tijdens de uitzending pleitte de burge meester (zeer nerveus geworden door het bericht, dat de provo's op het punt ston den opnieuw tot actie over te gaan) voor *en afkoelingsperiode. Gevraagd naar de etekenis van dit wbord zei de heer J ■fastenbroek, chef-voorlichting van de ge- i neen te en persoonlijk adviseur van de burgemeester ons gisteravond: „een perio de. waarin geen botsingen voorkomen. Dit moet mogelijk gemaakt worden door een wilsinspanning van de burgemeester zelf. BERLIJN* (AFP) Een onder-offl- der van de Oostduitse grenswacht la zaterdag door zijn collega's neergescho ten toen hij tTachtte naar West-BerilJn te vluchten. Een andere grensbewaker gelukte het ongedeerd het westelijk stadsdeel te be reiken. De neergeschoten man bleef op Oostduits gebied liggen. Het is niet be kend of hij dodelijk is getroffen. De vluchtelingen leverden een vuur gevecht met hun collega's en schoten twee waakhonden dood die aansloegen toen de twee mannen op klaarlichte dag de grensversperringen passeerden. MMIIIMUllll de politie en de hele overheid, maar ook door die van de mensen, die invloed hebben op de rebellerende groepen". De heer Mastenbroek verklaarde ook, dat hij op het moment, waarop de rel op de Prin sengracht los brak, juist elders ln de stad een vergadering voorzat van mensen, die geacht kunnen worden een oplossing te kunnen vinden voor de heersende onrust in de hoofdstad. Wie het waren en welke groepen zij vertegenwoordigden, wilde hij liever geheim houden „om in de toch al gespannen sfeer geen verdere vooroor delen te kweken". Hij had de bijeenkomst belegd op ver zoek van de burgemeester, die alles in het werk wil stellen om opklaring te brengen in de troebele situatie. De bedoeling is, dat deze „raad der wijzen" (waarin be halve politie- en p'ubliciteitsmensen ook psychologen zitten) nog deze week met advies komt, waarmee de burgemees ter verder kan werken. De zaak wordt als urgent beschouwd, omdat men woens dag op de avond van de verkiezingsuitsla gen nieuwe uitbarstingen vreest, die ge zien de sfeer in het politiekorps, tot on herstelbare schade kunnen leiden. Onderzoek van deskundigen (Van onze correspondent) LONDEN De farmaceutische verenl- ing van Groot-Brittannlë is een onder zoek begonnen naar aanleiding van ge ruchten dat tieners bij bloemisten het zaad opkopen van een tuinbloem die ..morning glory" („lpomea purpurea") heet en verkocht wordt in pakjes van ongeveer een kwartje. De „morning glory" i klimplant waarvan het zaad hallu cinaties zou verwekken, gelijkend op die m het beruchte produkt LSD- Volgens F. W. Adams, secretaris van de farmaceutische vereniging, heeft het zaad in sommige gevallen zeker zinsbegooche- lende eigenschappen Hij verklaarde: „Onze vereniging tracht te achterhalen of het zaad op grote schaal verbruikt wordt. Er bestaan talrijke soorten van de ..mor ning glory" en we verzamelen nu allerlei zaad om te onderzoeken welk type ver antwoordelijk Is voor deze nieuwe rage In Londen zouden tieners zaad kauwen Betoging tegen rehabilitatie van Stalin MOSKOU (Reuter) Rechercheurs van de Moskouse politie hebben on langs een aantal personen gearresteerd, die zich op het Rode Plein hadden ver zameld voor een betoging tegen de eventuele rehabilitatie van Stalin. On der hen bevonden zich de schrijver Wa- sili Aksenov. Zij werden korte tijd la ter na een verhoor vrijgelaten. Overval benzinestation HEER (ANP) De rijkspolitie van Heer en Amby speurt momenteel naar drie onbekende mannen die dezer dagen «en geslaagde roofoverval hebben ge pleegd op een benzinetankstation langs de E9 tussen Maastricht en Rotem. De drie mannen, die nylonkousen over het hoofd hadden getrokken, overvielen omstreeks half tien de enige aanwezige pompbediende. Onder bedreiging met vuurwapens dwongen zij de pompbe diende het aanwezige geld, onge- 700 gulden af te geven. Daarna •loten zij de pompbediende op in een bergruimte onder het tankstation, van waar hij later heeft kunnen ontsnappen. en snulven op „partijtjes" die volledig ge wijd zijn aau de consumptie van verdo vende middelen. Het misbruik dat naar verluidt van dit zaad gemaakt wordt, werd ontdekt toen jonge mensen zich grote hoeveelheden pakjes zaad begonnen aan te schaffen. Een winkelier te Richmond in Surrey vertelde: „Twee weken geleden kwam er hier een jonge snaak binnen, die al ons ..morning glory"-zaad opkocht. Het waren twintig pakjes Enkele dagen later kregen we het bezoek van eèn ge zondheidsinspecteur. die verklaarde dat dit zaad een verdovingsmiddel bevatte en ons aanraadde er geen meer van te ver- Rode mijnlamp NK V - voorzi tter UTRECHT (ANP) Sinds zaterdag avond brandt in de werkkamer van de heer J. Mertens, voorzitter van 't NKV een rode mijnwerkerslamp. Het is een geschenk van de mijnwer kers uit Limburg, van wie een delega tie naar Utrecht was gekomen om haar belangen te bepleiten bij het Neder lands Katholiek Vakverbond. Dit ge beurde tijdens een bijeenkomst van propagandisten van het NKV. De rode mijnwerkerslamp zal dag en nacht in de werkkamer van de heer Mertens in het gebouw van het NKV blijven branden tot het tijdstip dat voor alle mljnwerers een nieuwe werkkring of een goede sociale oplossing is gevon- Fabriek Schoonebeek in de as SCHOONEBEEK (ANP) In Schoo nebeek ls zaterdagmiddag de kunsthars- fabriek Scado-Areher-Dnnlëls NV uit gebrand. Het kantoorgebouw kon wor den behouden. Omtrent de oorzaak tast men nog ln het duister. Het hoofdkantoor van het bedrijf be vindt zich ln Zwolle, waar men ook een fabriek had. Deze ging ongeveer een jaar geleden door brand verloren. De tweede fabriek in Schoonebeek, waar 35 personen werkten, is het vorig Jaar door brand verwoest. Nu is de andere fabriek verwoest. De directie kon niet meedelen hoe groot de schade 1». Dit la de tweede keer binnen een week, dat ln Schoonebeek een fabriek door brand wordt verwoest De eerste waa de radiotorenfabriek „Wirad", ln de Beethovenstraat zaten de provo's zaterdagnacht op straat, scanderend: „Weg met Van Hall". (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM. De filmer Louis van Gasteren heeft van het treffen zaterdag middag tussen politie en provo's op de Prinsengracht een fUm gemaakt, die hy direct heeft aangeboden aan de journaal- radactie van de NTS. Ongezien weigerde de NTS deze film, „omdat er anders maar moeilijkheden zouden komen". Dit gebeurdë telefonisch. I)e NTS-man, die hy aan de lijn kreeg, adviseerde hem het eens te proberen by de heer Wigbold van .Achter het nieuws". Deze vroeg Van Gasteren zyn materiaal onmiddellijk naar Bussem te sturen. Enige uren later zond de VARA dit filmpje uit. Na een korte Inleiding van redacteur Pier Tania, die slechts aanstipte wat er zich die middag in Amsterdam had afge speeld, werden de kijkers geconfronteerd met een filmpje van zulk een Indringende en dramatische kracht, dat het voor velen een raadsel blijft, waarom een journaal- redactie deae kans heeft voorbij laten De filmer Van Gasteren toonde zich verbaasd, dat de Journaalredactie zijn re portage niet durfde te accepteren. Op de vraag of hij vooraf op de hoogte was van de relletjes, antwoordde hij ontkennend. Hij vertelde dat hij van plan was de ex positie te bezoeken met een vriend, die ook filmer is. „Ik heb altijd mijn 35-mm camera gereed voor gebruik in mijn auto liggen. Toen wij die strijd tussen de wach tenden en de politie zagen ontstaan, zijn wij direct aan het werk geslagen". Wat hem het meest frappeerde was het feit, dat de dienstdoende journaalredacteur tegen hem zei, dat zijn onderwerp te con- trovlsiëeel was om 't zonder toestemming van de hoofdredactie te kunnen accepte ren. terwyi de man geen beeld ervan gezien had. Men suggereerde mij zelfs de film bij „Achter het nieuws" aan te bieden. Toen hij de heer Wigbold had opgespoord, antwoordde deze: „Waarom bied je dit nieuws niet aan het 'Journaal aan". Hoofdredacteur Simons van het N.T.S.- Joumaal deelde vanochtend meer. dat de dienstdoende redactiechef geen overleg heeft gepleegd met de hoofdredactie, die zaterdag deelnam aan een forum bij een Journalistenconferentie De hoofdredae- an het N.T.S.-journaal is van mening dat dit onderwerp wel uitgezonden had en worden en betreurt, dat de dienst doende chef-redacteur geen overleg heeft gepleegd. mini VATICAANSTAD (UPI) De aarts bisschop van Canterbury, dr. Michae Ramsey, wordt morgen in Rome ver wacht voor eeu officieel bezoek aar Paus Paulns VI. Dr. Ramsey is de tweede aartsbis schop van Canterbury, die een Paus bezoekt sinds koning Hendrik VIII meer dan 400 jaar geleden met Rome brak en de fundamenten legde voor de Kerk van Engeland. De eerste was dr. Geof frey Fisher die in 1960 wijlen Paus Jo annes een bezoek bracht. De Paus en de aartsbisschop zullen elkaar driemaal ontmoeten tijdens de drie dagen dat dr. Ramsey in Rome verblijft. De eerste officiële ontmoeting vindt woensdagmorgen ln de Sixtijnse kapel plaats. Later op de dag zullen de beide kerkvorsten elkaar gedurende meer dan een uur ln privé spreken. Donderdag zullen zij in de basiliek van St.-Paul buiten de muren waar wij len Paus Joannes zijn plan om «en oe cumenisch concilie te beleggen aankon digde, gezamenlijk een eredienst hou den. Kremlin belooft goedkopere en betere auto's MOSKOU (UPI) Tegen 1970 moet volgens het nieuwe Russische vijfjaren plan het aantal personenauto's ln Rus land met 400 procent toenemen, aldus het Russische persbureau TASS. Te vens zullen de auto's sneller, goedkoper en mooier van lijn worden. Rusland, dat een bevolking van 23 miljoen zielen heeft, produceerde vorig Jaar slechts 200.000 personenauto's, maar tegen 1970 zal dit jaarlijks 800.000 zijn, aldus Tass, met een grote nadruk op de produktie van. de Moskvitsj, een vijfpersoons auto, gelijk aan de middel grote Westeuropese wagens. Ook de produktie van de zwaardere Wolga zal worden opgevoerd, het mo torvermogen zal worden verdubbeld en de auto zal een radicale „face-lifting" ondergaan. De Wolga, een vijf- tot zespersoons- auto, lijkt op een oude chrevolet en ls stug, maar uiterst betrouwbaar. Ultimatum tot 15 april UTRECHT (ANP) Met het hoofd bestuur van de federatieve spoorweg- vakvereniging (3500 leden) voorop en begeleid door politie te paard hebben zaterdagmiddag ongeveer 800 leden sym pathisanten van deze categorale spoor wegvakorganisatie, gewapend met tien tallen spandoeken, een protestmars ge maakt door de Utrechtse plantsoenen. Met deze mars eindigde een demon stratieve vergadering in Tivoli, waar de 800 ontevreden spoorwegmannen op emo tionele en vaak luidruchtige wijze uiting hebben gegeven aan hun misnoegen over het trage overleg over hun CAO en de houding van de directie en de rege ring ten aanzien van de door de onaf hankelijke commissie Van der Dussen geconstateerde loonachterstand. FSV-secretaris J. A. van Hattum zin speelde op een staking van het spoor wegpersoneel als op 15 april de eisen niet zijn ingewilligd. De FSV verlangd over 1965 een uitkering ineens van 500 gulden voor elk personeelslid, volledige realisering van het rapport Van der Dussen (inhalen van de achterstand) alsmede de 7 procent loonsverhogisg. „Het sein staat nog op groen, we zetten het op rood als onze eisen niet worden Ingewilligd", aldus de heer Van Hattum. „Wij staan voor 't meest dramatische moment in de spoorweggeschiedenis, 't FSV-bestuur Is vastbesloten tot het ui terste te gaan. WIJ zullen niet wijken van het door ons Ingenomen standpunt". Tientallen spandoeken met leuzen als „Zet uw vijand een spoorpet op", „Met tevreden personeel loopt het spoor weer in het gareel", „Ondanks van der Dus sen neemt men ons er tussen", stonden ln de volle zaal van Tivoli. Ze werden daarna meegedragen ln de protestmars. Zingend en Joelend gingen de spoor- mensen daarna weer huiswaarts, met de trein uiteraard. Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 Conservatieven krijgen overhand (Van ome correspondent Luc van Gastel) BRU88EL. België heeft een nieuwe regering. Ze wordt geleld door Paul Van den Boernants, voorzitter van de Chris telijke Volkspartij en telt 14 CVP'ers plus negen leden van de Liberale Party vdor Vryheld en Vooruitgang. In de regering zetelen 19 ministers en 4 staatssecreta rissen Ze komt morgen voor het parle- De nieuwe Belgische regering kwam tot stand na zeer lange en moeizame onder handelingen. De vorige rooms-rode rege ring viel uit elkaar op 4 februari, nadat er ln de schoot van de Belgische Socia listische Partij onenigheid was ontstaan over de kwestie van de ziekteverzekering. Achtereenvolgens belastte koning Boude- wijn de socialist Achlel van Acker, de christen-democrat en Paul Willem Segera en Paul Vanden Boeynants met n forma tieopdracht, nadat Om air van Oudenhove, voorzitter van de Liberale Partij voor Vrijheid en Vooruitgang, zijn lnformatte- opdracht van de hand had gewezen. Zowel Van Acker als Segere streefden naar een nieuwe rooms-rode regering, maar hun inspanningen liepen spaak op de innerlij ke tegenkantingen in de schoot van de Belgische Socialistische Partij. Zo bleven er tenslotte nog slechts twee oplossingen: ofwel parlementsontbinding en nieuwe verkiezingen, die naar alle waarschijnlijkheid nieuwe verliezen zou- Universitair nieuws beschouwing 'v rui-oorlogse economische politiek In >tor was prof. drs. H. den opleveren aan katholieken en aoeia- listen. ofwel een CVP-UberaJe regering Zonder geestdrift hebben, de christen democraten zich uiteindelijk bij deze for mule neergelegd. Gevreesd wordt, dat ln deze regering het conservatieve element de overhand zal halen, wat de populari teit van de CVP bij de arbeiders zeker niet ten goede zou komen. De partijraad van de CVP gaf tenslotte zijn instemming met een samengaan met de llbaralen. doch slechts nadat de voorman van de christen democraten. Paul Willem Segers. gezien had dat er geen andere uitweg meer waa. Het ls opvallend, dat Segers. die in da vorige regering-Harmei een topmlniste- rie beheerde, thans een portefeuille ge weigerd heeft. Ook Gaston Eyskens, minis ter van Financiën ln het vorige kabinet, bedankte thans voor de eer. Vrij alge meen wordt verwacht, dat de centrum rechts-regering geen erg lang leven be schoren zal zijn, en slechts een over gangsregering kan zijn. De socialisten heb ben aangekondigd dat ze een harde oppo sitie zullen voeren, maar ln hun eigen rangen is de eensgezindheid ook nogal ver zoek. Paul Henri Spaak heeft openlijk gezegd dat het te wijten is aan de on handigheid van de socialistische onder handelaars. dat de besprekingen met de CVP mislukt zijn, en Antoon Splnoy. vice- premier ln het vorige kabinet, verklaarde onomwonden dat het nu uit moet zyn met de dwarsdryvers. die de Belgische Socialistische Party sedert jaren ver lammen. tegen de PvdA als regeringspartner, maar Ik heb er wel bezwaar tegen, dat de PvdA zleh ln deze verkiezingsperio de zo siert met de veren van anderen. Laat men ln socialistische kring toeh wat bescheidener worden bij het zich aanmeten van Initiatieven, die mede en dank zij vooral anderen in goede banen geleid zijn". Dit zei staatssecretaris Bartels (Volksgezondheid) zaterdag op een goed bezochte verkiezingsbijeenkomst te Den Haag van de KVP-jongerengroe pen ln Zuid-Holland. Staatssecretaris Bartels met minister Veldkamp de opsteller van de volksgezondheidsnota had ln dit verband eerder reeds op gemerkt. dat in het WD-verklezings- manifest met geen woord over de volks gezondheid gerept wordt. „Maar ook ln het PvdA-verkiezlngs- manifest „Om de kwaliteit van t be staan" heb Ik slechts mek moeite «en Grotere openheid anti-conceptie wel gewenst enkel woord over de volksgezondheid kunnen vinden. Voor de bevolklnga- en gezinsproblematiek heb ik geen aan dacht kunnen vinden. Men zag het ken nelijk toenmaals nog niet", aldus de staatssecretaris. De KVP-jongeren bleken met name ln kwesties, verband houdend met het bevol kingsvraagstuk, geïnteresseerd te zijn. Staatssecretaris Bartels zei daarvan: „De vraag hoeveel mensen er zullen komen mag nooit een zaak van overheldsplan- nlng worden. Er moet een grotere open heid Inzake de verstrekking van antl- eonceptionalla komen en steunverlening aan individueel gerichte adrtea- an hulp verlening In de voorlichting mag echter niet de techniek van de geixxirteregellng gaan overheersen. Dat zou een te cen- zndlge benadering zyn van een zak. die om een ruimere aanpak vraagt. KRO-voorzitter en tweede kamerlid mr. Van Doorn gaf een uiteenzetting over het recente rapport „Grondslag en ka rakter van de KVP". Hij zei dat de KVP zich daarin op historische wijze de spie gel heeft voorgehouden. „Geen der andere partyen heeft nog een dergeiyk gewetens onderzoek gepleegd", aldus mr. Van Doorn. Hy concludeerde dat in de hui dige omstandigheden een eigen party- verband van katholieke politici nog altijd byzonder wenselijk Is. De heer R J. A. M. Vrouwenfelder. lid van provinciale staten van Zuid-Holland, gaf de KVP-jongeren een treffende schets van de provinciale problematiek Een geanimeerde discussie vormde het sluitstuk van deze bijeenkomst van KVP- HOUSTON (Reuter) Kortsluiting la de oorzaak geweeet van de moeilijkhe den met de Gemlni-8, die de ruimtevaar ders Nell Armstrong en David Scott In de nacht van woensdag op donderdag noopten hun vlucht voortijdig te beëin digen. De woordvoerder van het ruimtevaart- centrum in Houston, Paul Haney, ver klaarde zaterdag tegenover verslagge vers dat de beide astronauten geen en kele blaam trof. Zij hadden Integendeel „een opmerkelijke prestatie geleverd met het overwinnen van dit hoogst ern stige probleem". Haney vertelde dat het vastkoppelen van de Gemlnicabine aan de Agenara- ket zonder moeilijkheden waa verlopen, evenals de daarop volgende draallngs- manoeuvre. Kort daarna was echter door de kortsluiting In het elektrlcitelts- systeem van de ruimtecabine een kleine manoeuvrerlngsraket gaan werken. Armstrong en Scott hadde, er geen Idee van hoe het kwam dat hun cabine om zijn as ging tollen. De cabine draalde zo snel om zijn sa een omwenteling per seconde dat de Inzittenden beseften dat ze de gren zen van hun lichamelijk weerstandsver mogen naderden. Met „uiterste behoed zaamheid" hadden ze hun manoeuvre- rlngesysteem uitgeschakeld en bet be sturingsmechanisme in werking geeteld voor terugkeer naar de aarde.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5