Bert van der Helm door Zoeterwoudse bevolking op spontane wijze gehuldigd Modern autobedrijf met lunchroom in Alphen geopend GOEDE DAG VOOR SISEO, WANT DAMES-ENHERENTEAMWONNEN Ongelukkig doelpunt bleek beslissend Stille Omgang uit Leiden en omgeving werd ook door jongeren druk meegebeden MAANDAG 21 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 CADEAU VAN DE INWONERS: FONKELNIEUWE SPORTFIETS Ook andere kampioenen met drumband en fakkels binnengehaald De inwoners van Zoeterwoude hebben zaterdagavond op spontane wijze uiting gegeven aan hun waardering voor de prestatie van hun dorpsgenoot, de 17-jarige Bert v. d. Helm, die het drievoudig Nederlands tafeltenniskampioen schap behaalde. Zij onderstreep ten dit met het aanbieden van cadeaus tijdens de huldigingsavond die volgde op de triomfale rond rit door het dorp. Velen hadden om half acht de geving van de ouderlijke woning J de Schenkelweg opgezocht om getuige ♦j te zijn van het afhalen van de kam- pioenen, want ook de partners var Jfl de dubbeltitels, Ellen Kort en Gerard Bakker, deelden in de hulde. Vooraf- J gegaan door de Sint Jansdrumband, J o.l.v. tamboer-maitre W. K. v. Bohe- J men, werden de kampioenen, gezeten in fraaie luxe auto's waarin ook de ouders een plaatsje hadden gekregen, Dankbaarheids-diner van „Mater Amabilis" in Alkemade ds haar oprichting heeft de Mater Amabilisschool van Alkemade zich bij de jongedames in een grote belangstel ling mogen verheugen. Dit is mede te danken aan het feit dat het bestuur er eteeds in geslaagd is hiervoor zeer be kwame docenten aan te trekken. Dat dit door de meisjesleerlingen er gedaardeerd wordt, kwam op wel heel spontane wijze tot uitdrukking in de afscheidsavond van de 3e jaarsleer lingen, welke in de Huishoudschool bij de Eerw. Zusters te Roelofarendsveen werd gegeven. Hierbij waren uitgenodigd o.a. het bestuur en alle docenten van de school \o. de leidster der school, mevr. Meu- lemans, alsmede pastoor Tweehuysen 1 de g.a. pater Weisenborn. Aan de tafelversiering was het merkbaar, dat men op school het bloem schikken zich vakkundig had eigen ge maakt alsook aan de aangeboden cor sage ter verhoging van de feestelijke* stemming. Overigens werden op deze avond meerdere proeven van bekwaam heid afgelegd. De initiatieven en leiding van deze avond waren geheel in handen van de 3e Jaarsleerlingen zelf. De waardering voor docenten en bestuur kwam dan ook niet alleen tot uiting in het op versvorm ge stelde dankwoord, maar vooral ook in liet door de meisjes aangeboden en zelf bereide diner. Vakmanschap sprak ook uit het hier bij geserveerde wijntje maar vooral ook uit de opgediende schotels welke stuk voor stuk ware delicatesse waren. De presidente van het bestuur mevr, Veld sprak tot besluit een dankwoord. Allereerst tot docenten die in deze avond een compliment mochten zien voor de gegeven lessen, welke men nu in praktijk gedemonstreerd kreeg, alsmede tot de leerlingen, die op een zo warme, spontane wijze van hun waardering voor de Mater Amabilisschool hebben doen blijken. LEIDSCHENDAM Zaterdag 26 maart a.s. zal in de ka thedrale kerk te Roermond door mgr. P. J. Moors tot priester worden gewijd pater Hans Kappetein O.S.C. (Camilia- nen). Na in Roermond het klein-semina- rium te hebben doorgemaakt en vervol gens het noviciaat te Kramsach in Tirol, studeerde hij verder te Vöckamal bij Salzburg en daarna te Südmühle bij Munster. Zaterdag 16 april a.s. arriveert de neomist in Leidschendam en zal ver volgens op zondag 17 april zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de paro chiekerk H. Petrus en Paulus aan de Sluiskant. De receptie wordt gehouden des middags van 14-15.30 uur in het parochiehuis aan d® Damlaan, begeleid door jeugdige fakkeldragers, Jeden van de plaatselijke sportver enigingen, door het dorp gevoerd. De bevolking had in groten getale de huizen verlaten om langs de route van haar belangstelling blijk te doen geven. In het smaakvol versierde Don Bos- cohuis werd de trots van Zoeterwoude nog eens benadrukt door een groot spandoek, waarop o.m. de woorden „Maar Zoeterwoude heeft Bert v.d. Helm" voorkwamen. De ere-gasten van de huldigings bijeenkomst namen plaats achter een heuse tennistafel compleet met net. Dat waren op de eerste plaats Bert v.d. Helm met Ellen Kort en Gerard Bakker, de ouders van de kampioenen en Scylla-coach Will van Zoelen. Aan wezig waren o.m. ook ds. R. Hengst- Mangers, vicaris A. Hermus, pater A. Scheerder; namen 't gemeentebestuur' waarvan de burgemeester verhinderd was) wethouder J. M. Kraan en de heer H. Sieverding, afgevaardigden van het Scylla-bestuur en alle plaat selijke sportverenigingen. Zoeterwoudse mentaliteit Namens het comité sprak de heer H. v.d. Berg óp de hem eigen humo ristische, wijze een woord van wel kom. Hij merkte op dat Bert v.d. Helm kennelijk de typisch Zoeterwoudse mentaliteit bezit door alles in Drie bergen weg te slepen wat daar maar te halen was. Deze prestatie vervulde ons met trots. Hij sprak ook felicitatie- woorden namens Effect '54. Joop v.d. Helm wees op de noodzaak van een goed vervoermiddel. Vele keren per week moet Bert de rit Zoeterwoude Leiden vice versa maken i.v.m. de studie, training en wedstrijden. Hope lijk volgt daar over enkele maanden de dagelijkse gang naar de kweek school in Den Haag op. Tot grote verbazing van de nieuwe kampioen werd een fonkelnieuwe 'sportfiets binnengereden, een cadeau van de inwoners van Zoeterwoude. C. van Klink voorzitter van PIT '54 sprak z'n grote vreugde uit over het feit dat de tafeltenniswieg van Bert bij PIT stond. Hij nam de gelegenheid te baat om zijn misnoegen uit te spre ken over de beslist onvoldoende ac commodatie in .het Don Boscohuis terwijl de fraaie gymnastiekzaal, die een ideale gelegenheid zou zijn, niet door PIT betreden mag worden. Stimulans Desondanks hoopte hij dat deze pres tatie een stimulans mag zijn voor de ontwikkeling van de tafeltennissport zowel plaatselijk als landelijk. Spre ker bood een trainingspak aan. Afge wisseld door de klanken van de Sint Jansfanfare voerden nog enkele spre kers het woord. De heer C. v.d. Geest, lid van het comité, deed dit namens S.J.Z. De afstand tussen voetballen en tafel tennis lijkt groot, maar beide sporten worden met hetzelfde doel beoefend. De aankomst bij het Don Boscohuis: Bert geflankeerd door Ellen Kort en Gerard Bakker, daarachter Will van Zoelen. Bert v.d. Helm met het cadeau van z'n oude club, PIT '54: een trainings pak. Hij vond het verheugend dat bij het streven naar hoge sportprestaties de studie niet het slachtoffer wordt. Het speciaal batje, dat onder de naam Bert v.d. Helm-bat in de handel is gebracht, werd aangeboden door de heer Heemskerk, die felicitaties over bracht namens „Treffers". Op verzoek van de familie Van der Helm sprak de heer L. v.d. Geest een dankwoord aan allen die hadden mee gewerkt aan deze huldiging. Aan het slot van de bijeenkomst namen zeer velen van de gelegenheid gebruik, de kampioen persoonlijk te feliciteren. VOORSCHOTEN P.V.D.A.-KANDIDATEN GEMEENTERAAD Tijdens de vorige week gehouden ver gadering werd de definitieve kandida tenlijst van de PvdA te Voorschoten voor de gemeenteraadsverkiezingen sa mengesteld. De groslijst werd voor de zitting hebbende leden ongewijzigd ge handhaafd. De lijst is als volgt: 1. P. S. Pels; 2. mevr. A. Stroker; 3. H. J. van Eerde: 4. B. Hoogwerff Kroon; 5. C. Baarveld; 6. H. van Wijk; 7. A. van der Kamp; 8. C. J. Koole; 9. A. N. van Leeu wen; 10. mevr. J. J. BaardaGertenaar; 11. J. Delcourt; 12. C. van der Werf; 13. J. A. Steg; 14. mevr. G. de GrootGi- liam; 15. P. Burger jon; 16. G. Nasveld; 17. H. J. M. Harms; 18. C. Rector v. Duuren van St. Agnes Voorhout met emeritaat Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft met ingang van 29 maart a.s. eervol ontslag uit de bedie ning verleend aan rector F. F. van Duuren van Huize St. Agnes te Voor hout en in diens plaats benoemd de Z. E. heer W. G. Tweehuijsen, die conrector was van Huize Sancta Ma- a te Noordwijkerhout. Rector v. Duuren is 65 jaar oud. Hij werd in 1925 priester gewijd en was sinds 1945 rector van St. Agnes. Zijn opvolger in Voorhout was sinds 1953 als conrector in Sancta Maria werk zaam. Hij werd geboren in 1910 en in 1934 priester gewijd. Nieuw orgel in St. Josephkerk te Wassenaar Gisteren is in de St. Josephkerk aan de Parklaan een nieuw orgel ingezegend en in gebruik genomen. De inzegening had plaats voor de Hoogmis van kwart roor 9 door pastoor H. F. Jansen. Tij dens de Hoogmis, die door de pastoor met assistentie van zjjn beide kapelaans werd opgedragen, werd het orgel voor het eerst gebruikt. Het parochiële zang koor, versterkt met leden van het ge mengde zangkoor „Stella Maris" en met als soliste de sopraan Lies Koning voer de de beroemde „Krönungsmesse" van Mozart uit. Het orgel werd bespeeld 's Middags was er een orgelbespeling met explicatie. Pastoor Jansen sprak een inleidend woord waarin hij de prettige sa menwerking bij het plaatsen van het orgel prees tussen kerkbestuur en de firma Jos Stevens te Duffel (België) die het orgel plaatste. Nu er beschikt kan worden over een orgel is het kerkge bouw, dat vier jaar geleden in ge bruik genomen werd geheel af, aldus de pastoor. De heer Marius Monnikendam, die adviseerde bij de bouw van het orgel vertelde daarna enkele technische bij zonderheden over het Caveillé-Coll orgel een antiek front, vervaardigd uit wagenschot-eikenhout. Dit front is on geveer anderhalve eeuw oud. Het orgel beschikt over 1200 pijpen. Het heeft twee hand- en 1 voetklavier en in totaal 15 registers. De heer Monnikendam liet een aantal in de registers horen. Daarna speelde hij zelf een thema met variaties. Het koor „Stella Maris" zong vervolgens onder leiding van Ad de Groot enkele polyphone liederen. Organist Rien Calis Jr. voerde het Concerto del Slgnor Meek van J. G. Walter uit. Mej. Lies Koning zong een aria uit Josua van Hündel. Nadat ook de heer Ad de Groot op de orgelstoel had plaats genomen om het door „Stella Maris" gezongen Mag nificat van H. Andriessen te begeleiden besloot Rien Calis Jr. de orgelbespeling een Preludium en Fuga van Bach. UITGAVE REGENB00GB0EK T.G.V, 50-JARIG JUBILEUM REGENBOOG Een der voornaamste punten van de jaarvergadering der Regenboogclub, de Vereniging van Regenboogzeilers, zaterdagnamiddag in café-Restaurant Koekenbier te Alkmaar gehouden, werd gevormd door de bespreking van de herdenking van het vijftig jarig bestaan van de Regenboog in ons land, welk feit het volgend jaar zal- worden gevierd. De voorzitter der Regenboogclub, heer J. C. v.d. Velde, zei in de inlei ding tot dit punt het haast vanzelf sprekend te achten, dat men bij deze herdenking rekent op de medewer king van de Watersportver. „De Kaag" waar de Regenboog immer een geziene figuur is geweest. Een der belangrijkste herdenkings- vormen zal zijn 'de uitgave .van „Het Regenboogboek", waarin de geschie denis van de 91 Regenbogen in ge schrift en foto's zal uitgebeeld worden en dat voor menigeen, die hart heeft voor het zeilen en voor de Regenboog klasse een bijzonder aandenken zal zijn. Er is bereids een uitgever voor dit boek gevonden en de redactie commissie is reed& hard aan 't werk Maar, historische bijzonderheden over deze klasse zijn nog immer welkom! De heer H. Rövekamp dacht aan 'n Regenboogklasse-vlag, waarvoor het Verbond of een andere vereniging na der gepeild zou kunnen worden. Natuurlijk komt er een grote Regen boogwedstrijd, waarbij men dacht aan een verlengstuk van de Kaagweek met bijvoorbeeld twee dagen. De heer Sie- verts opperde het plan deze wedstrij den te houden op de Braassemer, waar de eerste Regenboogweds'trijden plaats vonden, maar anderen achtten de Kagerplassen, waar de Regenbogen Is een machtige indruk maakten, toch meer geschikt. Voorts zal de mogelijkheid onder zocht worden tot het maken van een kleurenfilm over de Regenboogklasse, in tal van wedstrijden vereeuwigd zouden kunnen worden. Het bestuur zegde 'toe een en ander nader onder de loupe te zullen ne men. Bij de opening der vergadering had de heer J. C. v.d. Velde de meer dan zestig aanwezigen hartelijk wel kom geheten, in het bijzonder het ere lid de heer Luc. v.d. Steur, tevens afgevaardigde van de KVNWV in de klasse-organisatie, alsmede de heer W. Nijman, lid van verdienste. Voorts heette hij welkom de heer M. Zonderop, oud-sportredacteur van de Leidse Courant, die gedurende bij na 50 jaar alle zeilwedstrijden heeft verslagen en daarbij vooral veel de Regenboogklasse. Hierdoor kreeg de zeilerij én de Regenboogklasse grote bekendheid en het was spreker eer genoegen de vergadering het bestuurs voorstel bekend te maken tot benoe ming van de heer Zonderop tot lid van verdienste van de Regenboogclub. De vraag of de aanwezigen hiermee akkoord gingen, werd met een luid applaus beantwoord. De traditionele Regenboog-das vergezelde tevens deze benoeming, waarvoor de heer Zonder op hartelijk dankzegde. Van de 16 m2 klasse-organisatie was een schrijven binnengekomen om •te trachten tot meerdere onderlinge samenwerking in de verschillende klasse-organisaties te komen. Hiertoe zal op 4 april een voorbespreking plaats vinden. De voorzitter merkte evenwel op, dat hij echter niets voelde voor de aanstelling van een eigen klasse-meter. Er is immers altijd mo gelijkheid voor elke zeiler, om, indien zich onverhoopt onregelmatigheden met schepen zouden voordoen, een beroep op het bestuur te doen. Er werden het afgelopen seizoen 41 nationale wedstrijden gehouden met 415 starts. Bouw van Wijk werd kam pioen bij de in Friesland gehouden kampioenswedstrijden, de beide Hol land-Frieslandwedstrijden werden het afgelopen jaar door De Kaag gewon nen, waardoor de balans van alle wed strijden tussen Holland en Friesland thans in evenwicht is gekomen. Ook de hardzeildag in Friesland werd door Bouw v. Wijk gewonnen. Na uitreiking der prestatieprijzen overhandigde de voorzitter aan de hr. J. Alberda weer een drietal Delfts blauwe borden voor de wedstrijden der Friese Regenboogzeilers. Voor de prestatieprijzen in het ko mende seizoen werden de volgende wedstrijden aangewezen: de Voor- Braassem op 21-22 mei, de WZW-wed- strijden op de Westeinder op 25-26 juni en 2-3 juli, de Braassemweek 9-13 juli, de Kaagweek van 16-21 juli, de Sneekweek van 13-18 augus tus en de Na-Braassem op 1-2 oktober, met een totaal van 24 wedstrijden. Voor de Holland-Frieslandwedstrij den gaven zich op Bouw v. Wijk, ir. G. A. Bakker, Do v.d. Hulst, John Hofland, A. Bakker en H. de Goede ren. Later zal het Kaagbestuur hieruit een selectie maken. NOORD WIJK Rectificatie. In het verslag van de Johannes Passion in Noordwijk is de naam.van de sopraan-soliste weggeval len. De zin moet zijn: Over de sopraan soliste Lize Schoo nog te schrijven Is bflna niet nodig. SCHC -LEIDEN 4—0 Mede doordat de gehele verdediging ditmaal wel bijzonder slecht op dreef was, heeft Leiden het duel tegen SCHC kansloos verloren. Ook al was de Stichtse zege een weinig geflatteerd, de gastvrouwen verdienden de beide winstpunten volkomen. De ster van het veld was de Stichtse linksbinnen mej. Verloop, die steeds weer „als een hinde" door de Leidse verdediging snelde en hierin de nodige verwarring teweeg bracht. Zij nam daar dan ook voor rust drie doelpunten en de hat trick voor haar rekening. Na rust scoorde mid voor mej. Koeman het vierde doelpunt. Burgemeester Bruins Slot heeft zaterdagmorgen in aanwezigheid van een groot aantal genodigden aan de Rijksweg AlphenLeiden op de hoek van de Ondernemingsweg het nieuwe bedrijf Hemcar n.v. geopend. Daarmee heeft Alphen een compleet verzorgingscentrum voor motorvoer tuigen gekregen, waar elke auto tot in de kleinste bijzonderheden gecon troleerd, nagemeten en hersteld kan worden. Deze complete auto-verzor ging is in principe opgezet door de heer A. van Bodegraven, eigenaar van de auto-uitdeukerij en -spuiterij aan de Merelstraat. Een hoofdinspecteur van de afde ling verkoop van de Shell sprak ge lukwensen uit evenals de heer Meijer namens de firma Stokvis. De schoon vader van de heer J. van Bodegraven, de heer Okee, noemde het een groot voorrecht voor de Rijnstreek, dat dit bedrijf in Alphen is gesticht. De heer A. van Bodegraven, vader van Jan van Bodegraven, dankte voor de gelukwensen en de belangstelling. Van de gelegenheid het zeer moderne bedrijf te bezichtigen werd een druk gebruik gemaakt. Een bijzonderheid aan dit bedrijf is, dat er tevens een lunchroom in is gevestigd. het Doordat beide "Siseo-troefen" t.w. dames I en heren I een overwinning boekten en dus "in de running" bleven, was men gisteravond in het Siseo-kamjf uiterst voldaan. Daar ook dames 3 en meisjes A de volle winst konden boeken, liet Siseo een goed hockey-week-einde achter zich. De uitslagen werden: Dames 1-H. H.- Y. C. 2 3-1; dames 2-Zandvoort 2 0-3; HDS 4-dames 3 0-5; Rijswijk 2-heren 1 1-2; Kieviten 5-heren 2 6-1; HDM E- meispes A 1-3; jongens A-Groen Geel D 0-4. Dames 1-H. H. Y. C. 2 3-1. In de eerste helft van de strijd waren de Leidse dames kennelijk bang om te veel in het offensief te gaan. Doordat zij het accent op de verdediging legden, kregen de Haagse aanvalsters de kans zich goed te ontplooien met als gevolg, dat Mene Schoenmaker in de 15e mi nuut kans zag de score met een rake push te openen (0-1). Hierdoor als het ware "wakker geschud" ging ook Siseo eindelijk tot een reeks van aanvallen over en kon even voor rust Joke de Vrind uit een hiervan de gelijkmaker in de Haagse kooi pushen (1-1). Na de thee trok Siseo van meet af sterk ten aanval en had HHYC in de tweede helft vrijwel niets meer in te brengen. Els de Vrind en Emy van Brus sel schoten ieder nog eenmaal raak en zorgden zodoende voor een ruime over winning. Rijswijk 2-Heren 1 1-2 Hoewel Siseo door de bank genomen de betere ploeg was, heeft het met slechts een doelpunt verschil kunnen winnen. Dit komt mede omdat Rijswijk in de 10e minuut op een wel zeer for tuinlijke wijze de score kon openen. In die minuut klonk een fluitsignaal, het geen de Rijswijkse midvoor Jansen ech ter niet belette door te spelen om al doende ongehinderd -de Leidse verde diging stond na het fluitsignaal name lijk wel "pal"- zijn club de leiding te ge ven (1-0). Het werd nog een geldig doelpunt ook. Want toen Siseo protes teerde bleek, dat een arbiter op een naburig veld had gefloten en de Leidse verdedigers dus "een kapitale vergis sing" hadden begaan. Edoch, nauwelijks drie minuten later scoorde Jaques Gerris alweer de gelijk maker en was Siseo meteen over de te leurstelling heen. Nog voor rust zorgde Bert van Brussel met een fraai schot voor een voorsprong van 1-2 en werd hij dus uiteindelijk nog de match-win- Na de thee was Siseo weliswaar vrij wel voortdurend in het offensief, doch mede doordat Rijswijk de verdediging steeds tot 8 man opvoerde was er voor de Leidse aanvallers "geen doorkomen HHYC - Leiden Hoewel de Leidse heren zich ook tegen het Haagse HHYC goed hebben verweerd konden zij weer niet tot winst komen. In de eerste 15 minuten van de strijd speelde Leiden sterk op de aanval, doch het was bepaald jam mer, dat in deze fase van het vrij goed hockey opleverende duel tijdens een tegenaanval van HHYC midvoor Moor in duidelijke off-side positie de score kon openen (10), en Leiden was hierdoor dermate aangeslagen dat de aanvalsdrift er meteen uit was. Mede hierdoor kon HHYC zich goed ontplooien en zou het ongetwijfeld met hogere cijfers hebben gewonnen als de Leidse verdediging niet onver vaard pal was blijven staan. Nu kon den de Hagenaars met „slechts" 20 winnen en wel doordat in de 20ste minuut van de tweede helft linksbin nen Dalhuijzen er in slaagde met een - overigens voortreffelijk schot kee per Huijbrechts te verschalken. Een vreedzame „teach-in" van moderne Emmaus-gangers Het was zaterdagavond Reeds vroeg in de avond maakten dui zenden zich klaar om in groepen, met trein of bus, auto, brommer of fiets op te trekken naar Amsterdam, of „ter Heilige Stede", zoals onze vroege vaderen het reeds noemden. Velen van de thuisblijvers en van degenen die nog nimmer op deze ma- Amsterdam bezochten zullen bij dit alles een groot vraagteken zetten. Ja, waarom? Een gezellig uitje, sen satie, traditie? Dit laatste misschien nog bij een deel der ouderen, doch zeker niet bij de jongeren, die groot aandeel hadden van het totaal der deelnemers. Van een gezellig uitje noch sensatie is sprake meer als men reeds éénmaal in een koude, soms re genachtige nacht, een uur lang over Amsterdams gelijke en ongelijke stra ten heeft gelopen. Wat bezielt deze sen dan om gedurende de nacht biddend door deze stad te trekken? ij menen dat hier slechts één ant woord op is: in deze moderne tijd van protest-marsen en „teach-in" bij aller lei gebeurtenissen, beschouwen wij de ze nachtelijke als de oudste en de grootste, de bestgeleide en georgani seerde protestmars, zonder spandoe- en borden, zonder gejoel en ge schreeuw, maar voor het heiligste doel: alle noden van kerk, wereld en gezin. Een „teach-in" waarin wij el kaar niet vruchteloos trachten te over tuigen van gelijk of ongelijk, doch al gedachten en moeilijkheden zwij gend doch met meer vuur open leggen Christus met de vurige bede ons te aanhoren. In de Hartebrug Zo trokken dan zaterdagavond hon derden mannen uit Leiden, Oegstgeest, Voorhout, Warmond, Katwijk, Hazers- woude en Hoogmade naar hun eigen parochiekerk. Voor Leiden en Oegst geest kwam men samen in de Harte brug, waarin pater L. v.d. Vat OFM ;n korte bijeenkomst de mannen met een korte toespraak voorbereidde op da stille tocht Volgens hem was het een complex van motieven, waar op deze tocht steunt, waarvan de basis steeds weer is: het geloof en de liefde tot Christus in de Eucharistie. En dit voert tenslotte tot het christelijk le ven, christen-zijn gestalte geven en waar maken in ons dagelijks leven, de mentaliteit van Christus tastbaar en concreet maken in ons eigen leven. Dit alles is slechts mogelijk door Chris tus zelf, door zijn Eucharistie, dat gro te geheim dat wij straks gezamenlijk gaan vieren. Zoals gewoonlijk stonden de grote reisbussen van de fa. Beuk gereed om de deelnemers naar Amsterdam te brengen. Tijdens de reis kwam de tweede voorbereiding op de grote mars in samen bidden en zingen. Ook ro ken en spreken was tijdens de reis ta boe. In Amsterdam, op het Waterloo- plein voor de Mosos en Aaron-kerk, was het punt van samenkomst met de omliggende dorpen en vulde de kerk zich langzamerhand met de bijna 500 deelnemers. Pater v. d. Vat droeg hier de gezongen H. Mis op. De heer Otte dirigeerde het mannenkoor van Hoog made bij de wisselende gezangen, ter wijl de heer de Boer uit Hazerswoude de volkszang dirigeerde. Traditioneel begeleidde de heer Schellekens de ge zamenlijke zang van de zware man nenstemmen. Kapelaan W. van Eg- mond, van de St, Petrus-parochie, as sisteerde pater v. d. Vat en gaf tijdens een korte, kernachtige toespraak de laatste injectie voor de grote tocht. Hierin behandelde spreker de hoofd intentie van de tocht, dat „de H. Geest de Kerk helderheid en werkelijkheids zin moge geven in vragen van 't ge mengde huwelijk en de geboorte-mo- Oecumene begint in gezin Reeds miljoenen jaren geleden was de H. Geest boven de aarde en gaf deze gestalte èn vorm èn warmte; dui zenden jaren geleden schiep hij de eerste mens. TVeeduizend jaar ge leden gaf dezelfde Geest gestalte aan de maagd Maria, die Christus op de aarde zou brengen, de Super-Mens, die gewóón mens was, maar toch altijd iets meer en iets beter dan wij. En nog steeds hangt diezelfde Geest bo ven de aarde om helpend die Christus te blijven volgen en navolgen. Laten wij niet zoeken naar definities over Kerk, priesters en gelovigen, maar simpel doen wat Christus ook zo een voudig deed. Simpel gehoorzamen aan God, laten zien dat wij samenhoren. In ieder gezin is iedereen een anders denkende. Hier begint reeds de oecu mene, doch nog vele duizenden jaren zullen nodig zi.jn om het ideaal van God tot werkelijkheid te brengen. La ten wij blijven hunkeren naar cfeze voltooiing. Dit moeten wij overwegen in de stille tocht en trachten de goede~ weg te vinden. Laten wij vragen stuk voor stuk betere mensen te worden. De stille tocht Na de gezamenlijke eucharistische maaltijd werd begonnen aan de grote stille mars door de nog vrij drukke stad, waar toch iedereen in stilte en misschien wel met bewondering keek naar die stille wandelaars, die niet spraken, niet rookten, doch stil en zwijgend voortgingen, diep in gedach- ten of in gebed. Gebed voor de grote intentie, gebed op d'e Dam voor Ko ningin en Vaderland, gebed op de Nieuwe Brug voor de zeevarenden, bij het Nat. Monument voor de gevalle nen, op de Lange Brug voor Kerk, Paus en de eenheid der christenen, en daartussendoor gebed voor gezin, voor eigen noden en de meest uiteenlopen de intenties. En even onopvallend als het begin eindigde ook weer de tocht om onge veer kwart over drieën en trokken al len weer naar het Waterlooplein. Hier stonden de bussen al weer gereed, om deze moderne Emmaüsgangers („Brandde ons hart niet in ons, toen Hij onderweg tot ons sprak") naar huis te brengen, tevreden en gelukkig te hebben mogen deelnemen aan deze stil le mars en daarmede te hebben mee gewerkt aan de hervorming en ver nieuwing van geloof en wereld en in stilte te hebben mogen getuigen van dit rotsvaste geloof in ChristU6 en zijn eucharistie.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3