VERSIERDER PIETER GROOT HEEFT :sHET BOEKENBAL IN METALEN GREEP Bepaling huwelijk gemengd verzacht Uilen, moeder-oversten en glazige vogels uit schroothoop oorbereiding feest: een ange vakantie PIERROT VASTENACTIE Renaissance Treinstaking in Frankrijk geëindigd Politieoptreden tegen Defence and Aid Fund HUIBERS „PROCEDURE NIET IN BELANG HUWENDEN" TOPPERS Gé Hofenk TERDAG 19 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT verslaggevers) ISTER'DAM Waarachtig, als Pieter •oot uit Westzaan zijn zin krijgt, zal het lekenbal 1966 de geschiedenis ingaan g!js het feest van de complete chaos. De iferelen, die zichtbaar moeten worden, idat de dikke walm van het officieel ideelte is opgetrokken, heeft hij in elk ival reeds doorgekregen op het netvlies in zijn mild provocerende ogen. Eén ■ote pan moet het worden met daarin eng gerokte magistraten, die op eikaars 'E schouders klimmen om een verbeten greep te doen naar zijn uilen, moeder oversten, glazige vogels en exotisch ge decoreerde biertonnen. Vrouwen zullen zich op het eerste teken van de grote, niets ontziende vernieler losscheuren van Zelf zal Pieter Groot discreet als ge- '~e a decharge optreden in die happe- l van op buit beluste bibliofielen, zal dat doen in een onberispelijk kostuum, dat hij gekocht heeft met voorschot van zijn honorarium. Zijn pte, eigen rokkostuum. vorige ge- ^hnheden huurde ik altijd zo'n appa- c, maar er mankeerde steeds wat iaarn. Ik had altijd het gevoel, dat ze de T>- Onhangers erin hadden laten zitten." DOLLE UITVERKOOP ieter Groot zal weliswaar niet per- [ilijk deelnerAen aan het -wraak ge it, maar hij zal er wel op toezien, i schrijvers en boekverkopers zijn ba- )eken grondig van de wanden sCheu- i de loodzware biggen, stieren, en popen tot en met het laatste exem- r de nacht indragen. Het moet een uitverkoop worden, een machtige onstratie van menselijke hebzucht. fan zijn kant behoeft men niet te re- op een protest. Hij zal ook geen ondernemen om één van zijn 600 eskinderen te redden, die hij in de talopen maanden moeizaam heeft ird. Die periode heeft hij wel ge- maar dat is voorbij. Op een gege- ogenblik kostte het hem deksels ;1 moeite afstand te doen van een uil, hij uit een weerbarstig stuk radia- jr had geboetseerd, j geeft het grif toe. „Ik vond hem te voor het boekenbal. Dat heb je i Je staat te lassen en je denkt: is verrekte aardig, dat kunnen ze a het Stedelijk Museum zetten". Avonds heeft hij de uil nog meegeno- 1 naar zijn huis, maar toen de vo- l; goed en wel maast de bustefoto van /I vrouw op de schoorsteenmantel zag hij, dat die hoop oud ijzer kleurde bp" zijj^bankstel gnifyet be- |g. De volgende dag hééft hij het fcje voorzichtig weer op de achter- i zijn auto gezet en naar Am- teruggebracht. Vanaf dat mo- concentreerde hij zich geheel en sdig op de afbrekende kritiek van GROTE VERSIERWERK fleter Groot, die met zijn sterk ge- maar nog steeds breed uitwaai- haardos een verdienstelijke ty- ïg geeft van Pilatus in zijn nada- kreeg eind november de opdracht iet grote versierwerk rond het boe- .1 van vriend en collega Metten istra over te nemen. Koornstra had lat moment twintig keer met het bi- bijltje op de boekenbalreus inge- en hij vond het genoeg zo. Zijn lingen van papier-maché en bord- kregen van jaar tot jaar een uitmonstering en toen hij de ar- ministers en wederverkopers vo- Dezjujaar trakteerde op een doodkistje twee etalagepoppen erin, begreep lat de laatste halte voor het eind- door hem bereikt was. De conclu- ïag voor de hand: hij stapte deemoe- juit de feesttrein. faarom de vacante -troon daarna bij lamatie aan Groot werd toegewezen fen delicaat vraagje, waarop de kers- Ie koning het antwoord voorlopig Idig blijft. Aan zijn boekomslagen ïdustrlële folders kan het niet lig— 1 Die zijn zonder uitzondering wel- l0.'cttimmerd rk) A ituur, die duidelijk moet maken, de opdrachtgever zijn centjes niet t water heeft gegooid, oot is sinds jaren free lance grafi eën status, die hij via een omcirke- afleldingsmanoeuvre als zetter en ne] de bi h? D| zulle i krachtige (Advertentie) Joke de Groot schrijft aan vele jonge ebruii ien en verkrijgbaar uw juwelier Hearings" over ocjoorwegpensioenwet tlefn]! in onze parlementaire red acteur) HAAG De vaste commissie ambtenaren en pensioenen uit de !de Kamer is bereid organisaties tstanties te horen over het ont- -spoorwegpensioenwet. Deze „Hea- kkeD zullen eind april gehouden wor- en w" Belanghebbenden kunnen zich voor hearing uiterlijk tot 14 april aan- in bij de griffie van de Tweede hun partners en een strijd op leven en dood aanbinden omwille van een brok schroot, dat onder de vlam van zijn sis send lasapparaat zijn nooit gedroomde wederopstanding beleeft in die koele, kille zalen van de Amsterdamse RAI. is dit net een hele lange vakantie, waar je steeds de zenuwen van krijgt. Ik word regelmatig 's nachts badend in mijn zweet wakker. Even ervoor is er dan een minister op me af gekomen, die me met mijn eigen uil om de oren sloeg. Na tuurlijk, ik had neen kunnen zeggen, toen ze met die opdracht aan kwamen draven. Maar toevallig ben ik een jon gen die het geprobeerd wil hebben. In mijn eerlijk gekochte rok kostuum zal ik straks wel zien, waar het schip strandt". Advertentie Pieter Groot U^ssen .gesmede ijzer feestartikelen. drukker geënterd heeft. Achter zijn te kentafel gunt hij zich sindsdien weinig voor geintjes, die achteraf zijn uit verkiezing kunnen rechtvaardigen tot privé-practical-joker der Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boek handels.- Er moét dus een andere oorzaak zijn. Komaan meneer Groot, voor de draad ermee. Omzichtig streelt hij een lege champagnefles, die hij met een fietsdy- tmo en twee kamwielen de broze ziel in een vogel heeft ingeblazen. Hy wil een gok doen. „Misschien komt het door die beesten, die ik maak, als mijn werk niet opschiet. Die periodes heeft elke ontwerper. Je zit de hele dag te turen op een paar lijntjes en als je er dan niet afstapt, word je gek. De een gaat op zo'n moment wandelen, ik vlucht een smederij en bak een uil of een varken. Dat ligt aan het ijzer dat voor handen is. Meestal geef ik die dingen vrienden, want het blijft voor mij 'n hobby, een afleiding. Het kan best zijn een of andere boekhandelaar zo'n beest heeft gezien en dacht: „Die vent gek genoeg om de RAI vol te gooien." VEESTAPEL Hij geeft toe: het is geen verklaring c cathedra, maar de situatie wordt er toch niet door veranderd. Toen hij zich op 1 januari nestelde in een donkere op- plaats aan de Kuypersteeg in Am sterdam, stond hij voor de bizarre op gaaf om binnen drie maanden uit ijzer- afval, boomschors en afgedankt eetge- ei een veestapel te creëren, die de ste- iele badhuislucht van het RAI-complex :ou kunnen vullen met egn authentieke plattelandsgeur. Op 1 januari zette hij met drie man de schouders onder dit karwei, een maand later trommelde hij nog twee paladijnen extra op, die sinds dien in ontroerende eensgezindheid een uitdragerij hebben opgebouwd, waar zelfs Stiefbeen nog „U" tegen zegt. Zelf ondernam Groot snelle razzia's naar Schroothaven en Waterlooplein, waar hij tot grote vreugde van de ouwe jongens juist die handel wenste te kopen, die al jaren de muurbloem van de open- luchtcommercie vormde. Op het plein stonden zijn papieren trouwens al hoog genoteerd, voordat hij in de rafelige schoenen van Metten Koornstra stapte: vijf jaar geleden begon hij met het ver zamelen van Jugendstil-potten je moet toch wat te doen hebben en het ten dode gedoemde plein was bij zijn speurtochten steevast een bron, die goed was voor een gaaf potje. Hij heeft er nu 500, die hij in bruikleen heeft af gestaan aan het Museum Prinsenhof in Leeuwarden. POP-ART-BEESTEN De drie etages van het donkere pak huis in de Amsterdamse binnenstad zijn door grootversierder Groot inmiddels omgetoverd tot een op het droge getrok ken ark van Noë, waarin een adembene mende verzameling pop-artbeesten wacht op de grote bevrijding. Zelf neemt Groot aan, dat er straks hevig gevoch ten zal worden om een takshond, wiens laaghangend lijf bestaat uit een fietsket- ting, die met steeksleutels omhoog wordt gehouden. BOEKENWURM Daarnaast kan Pieter Groot uit on voorstelbare voorraad leveren: 48 in provo-wit overgespoten televisietoestel len, die hij voor een tientje per suk heeft gekocht. Tien exemplaren bleken punt gaaf en zweetten onmiddelijk een bevend beeld uit, de rest hoopt hij met opgelap te beeldbuizen weer aan de praat te krijgen, voordat het boekenbal los breekt. Tegen die tijd moeten ook de metalen slingers gemonteerd zijn, die het uitzicht op de toestellen aanzienlijk zullen bemoeilijken. Dan zijn er nog de uilen. En de vogels van fietswielen en de nonnen, met losse hand uit kachelpijp getrokken. Pièce de resistance moet een boekenwurm wor den, opgebouwd uit ruige bezems, hon derden, in liturgisch paars gespoten kippepoten en 'n stalen haaiebek, waar in een luidspreker opruiende taal zal uitslaan. Vanmorgen kwam een welwil lende ziel nog aandragen met een blote etalagepop, die nu op de tweede etage smachtend in een holle boomstam staat als een figurant in een gedurfde nouvelle- vaguefilm. In het voorbijgaan geeft Pieter Groot haar een bemoedigend klopje op de schou der. „Een lekker vrouwtje" stelt hij met kennersblik vast, „maar ik laat haar toch rustig hier. Metten Koornstra heeft ja renlang met poppen gewerkt en als ik het nou ook ga doen dan zegt iedereen: „Dat heeft ie van Metten gejat". Ik moet het dus in een andere hoek gaan zoeken. Bij de beesten bijvoorbeeld En de batikdoeken. Je moet niet vergeten, dat Metten een enorme naam als ver sierder heeft en daar moet ik als be ginneling tegen opboksen. Het is een uitdaging, die je als vent niet kunt ne geren". PAARD VAN TROJE Dinsdag sleept hij zijn 600 roestende meesterstukken naar een dekschuit op de Oude Zijds Achterburgwal en van daar zal liij zijn privépaard van Troje binnen de muren van de RAI smokke len. Tot dat ogenblik werkt hij koorts achtig door aan zijn practical jokes en inspireert hij zijn medewerkers met mis tige missieves, die hij met blokletters op vellen behang schildert. „Edwin, be gin beneden vast aan de schering van de vogels". Voor een buitenstaander is het Sanskriet, maar Edwin begrijpt het: die weet al maanden uit welke duistere hoek de wind waait. Haastig scheert hij be neden de vogels en ademloos wacht hij daarna op volgende orders. HELE LANGE VAKANTIE Pieter Groot heeft in dit kortstondig GIRO: 5850 UTRECHT Een koninklijk bestek Klassiek geschenk voor mo derne mensen, een werkelijk koninklijk bestek met blijven de schoonheid. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. <TTT> Koninklijke Van Kempen Begee Excommunicatie afgeschaft VATICAANSTAD (KNP) In haar instructie „Matrimonii Saeramentum", die vandaag is gepubliceerd, bepaalt de congregatie voor de geloofsleer (het vroegere H. Officie) dat de tot dusver geldencle excommunicatie van katholie- PARIJS (Reuter) De staking bij de Franse spoorwegen, die twee dagen heeft geduurd, is geëindigd. Tegen het avondspitsuur was het treinverkeer weer normaal. De communistische en socialistische vakbonden hebben voor vandaag een staking van een dag bij de kolenmijnen uitgejipeppp; De katholieke bonden steu nen de staking niet, zodat verwacht wordt dat de industrie niet geheel zal worden verlamd. Elektriciens, onderwijzers, bankbe dienden en ambtenaren hebben gedreigd deze maand ook te zullen gaan staken. De stakers willen hogere lonen en an dere betere arbeidsvoorwaarden, ter wijl de regering tracht loonsverhogin gen tegen te houden om de prijzen sta biel te houden. Door een noodlottig on geval is in die Ursula- kliniek te Wassenaar overleden na voorzie zijn van de H.H. Sacra menten der zieken lieve man, vader, groot vader en overgrootvader GERARDUS VERHAGEN echtgenoot van Wilhelm ina Granneman in de leeftijd van 77 jaar. W. VERHAGEN— Granneman kinderen, achterkleinkinderen De H. Mis van Requiem zal aan God worden op gedragen dinsdag 22 maarl a.s. te 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Lauren tius te Stompwijk, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Rozenkransbidden zater dag-, zondag- en maan dagavond om 8 uur Van Raaphorststraat 3 te Stompwyk, alwaar de overledene is opgebaard. Kanunnik Collins Wij blijven opereren PRETORIA (U.P.I.), Nadat het Defence and Aid Fund gisteren door de Zuidafrikaanse regering was verboden, hebben detectives van de veiligheids dienst een inval gedaan in het kantoor van de organisatie in Johannesburg. Er werden bescheiden in beslag genomen. In Durban werd hetzelfde door de politie gedaan bij de schrijver Alan Paton. Hij 1» de auteur van „Cry, the beloved country" en is in do regerings maatregel genoemd alfl iemand dia heli foods steunt De politie bracht voorts een bezoek aan de redactiebureaus van de Sunday Times in Pretoria. Een ver slaggever werd èr over het Defence and Aid Fund verhoord. Kanunnik John Collins heeft in Lon den verklaard dat het Defence and Aid Fund in Zuid-Afrika za1 blijven opereren ondanks het verbod van de Zuidafri kaanse regering Kanunnik Collins, ver bonden aan de St.-Pauls kathedraal te Londen, beheert het fonds. „Er zijn an dere, volmaakt wettelijke kanalen waar langs het mogelijk is het menslievende werk dat wij doen, te blijven verrichten", verklaarde hij. „Wij zullen voortgaan geld in te zamelen en wij vertrouwen erop in staat te zijn het in Zuid-Afrika te verdelen". ken. die een huwelijk aangaan voor een niet-katholieke geestelijke wordt afge schaft. Deze afschaffing geschiedt met terug werkende kracht. De instructie van de congregatie is tot stand gekomen na raadpleging van de in dit probleem ge- interesseerde bissohoppen. Dit is ook de reden waarom zij zo laat komt. met de aanvankelijke opzet waren vo'tname- lijk de bisschoppen uit de Angelsaksisohe landen het niet eens. De instructie van de congregatie voor de geloofsleer beves tigt in grote lijnen de geldende huwe lijkswetgeving der Kerk maar brengt wel in details verzachtingen aan. Zo kan een gemeng huwelijk, dat. voor een katho lieke priester wordt gesloten (dus met dispensatie van de bisschop), begeleid worden door de viering van de mis voor bruid en bruidegom. Bij de katholieke huwelijkssluiting mag ook een niet- katholieke geestelijke aanwezig zijn. Het is ook toegestaan tijdens de ka tholieke plechtigheid een toespraak voor het echtpaar te houden. Bij deze plech tigheid kunnen katholieken en niet-ka- tholieken ook gezamenlijk gebeden bid den. Wat de canonieke vorm der huwe lijkssluiting betreft houdt de instructie aan de bestaande voorschriften vast, die bepalen, dat het katholieke huwe lijk .gesloten moet worden voor de pastoor met twee getuigen. De instructie bepaalt verder, dat ook de zogenaamde voor waarden gehandhaafd blijven, maar voegt eraan toe dat de bisschoppen in geval len,' waarin inachtneming van die voor waarden moeilijk is. een beroep kunnen doen up de'H. Stoel. ëD H. Stoel*zal' er dan zorg voor dragen, dat die moeilijk heden met gepaste verzachtingen der voorschriften worden opgelost. De kwestie van het gemengde huwe lijk was bij de Nederlandse bisschoppen en hun adviseurs reeds lang onderwerp van ernstige discussie. Zij hadden 'n serie maatregelen in beraad om voor wat betreft de Katholieke Kerk tegemoet te komen aan de ernstige bezwaren, die bij niet-katholieken en ook onder de katholieken zelf leven en tegen het vi gerende kerkelijk recht. Alex de Haas, Toon Hermans, Bert Robbe (op de foto) en Jan de Cler schilderen of tekenen in hun vrije tijd. Hun werken kan men thans zien in het Goois Museum te Hilver sum. Zij exposeren onder de titel „Four men show". De vier expo santen hebben gemeen dat zij in hun vrije tijd voor hun plezier schilderen, maar dat zij het niet kunnen laten. Betoging tegen bezoek dr. Ramsey aan Paus Paulus Van onze correspondent) LONDEN Meer dan honderd beto gers trokken gistermiddag in stoet naar het Lambeth Palace, de Londense resi dentie van de aartsbisschop van Can terbury dr. Ramsey om te protesteren tegen hot bezoek dat deze anglicaanse primaat volgende week zal brengen aan de Paus. De betogers waren voorzien van span doeken. Op een daarvan werd de aarts bisschop „een verrader van het protes tantisme" genoemd. De betoging was op touw gezet door het Britse comité van de internationale raad van christelijke kerken dat zich „de stem van het waarachtige protes tantisme" noemt. Voor de mars naar Lambeth Palace begon aan Westmin ster Abbey, deelden de leider en secre taris van het comité mee dat de betogers bovendien een afvaardiging zouden zen den naar Buckingham Palace en Dow ning Street nr. 10 om petities te over handigen, gericht tot koningin Elizabeth en premier Wilson. Advertentie Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sorbering in geboorte aankondigingen Vraagt monsterboeken ter inzage St.-Willibrord over huwelijksinstructie: Weinig te vinden van geest van oecumenisme DEN HAAG (KNP) De St.-Willi- brordvereniging stelt naar aanleiding van de instructie over het gemengde huwelijk vast. dat slechts weinig veranderingen in de geldende praktijk zijn aangepast. Nieuw is, dat bij weigering op gewetens- gronden van beloften door de nict-katho- lieke party de zaak rechtstreeks aan Rome moet worden voorgelegd. De St.- VViitibrordvereniging neemt aan dat dit bedoeld is1 om te voorkomen, dat al te ijverige bisschoppen dispensatie zonder meer zouden weigeren, maar vraagt zich wel af of een dergelijke omslachtige procedure voldoende rekening houdt met de belangen van de huwenden. „Met pijnlijke verbazing" wordt voorts geconstateerd dat ondanks de verwijzin gen in de aanhef het stuk weinig blijk geeft van verwerking van de letter en de geest van het dekreet over het oecume nisme en van de verklaring van de gods dienstvrijheid. De werkelijke problemen, aldus de Willibrordvereniging. die de geldende kerkelijke wetgeving over het gemengde huwelijk oproept, worden In deze instructie nauwelijks aangeroerd, laat staan opgelost. Met des te meer hoop mag men uitzien naar het motu proprio, dat hopelijk meer in overeenstemming zal zijn met de geest van Vaticanum TI. De St.-Willibrordvereniging merkt nog op, dat de concepttekst, waarin vèv- Advertentie) UIT VOORRAAD LEVERBAAR De zaak voor Leiden on omstreken Muziek- en grammof oonplaterfhandcl HAARLEMMERSTRAAT 66 gaande verzachtingen waren opgenomen, bezwaren had opgeroepen van bepaalde Amerikaanse, Engelse en Duitse bisschop pen „Het doet nu wat wonderlijk aan. dat de zaak uiteindelijk terecht is ge komen bij de congregatie voor de geloofs leer, dat wil zeggen, bij een niet-conci- liaire instantie". Zoals gisteren in een deel van de oplage gemeld, heeft de congregatie voor de geloofsleer een Instructie „Matrimonii Sacrementum" gepubliceerd, waarin de tot dusverre geldende excommunicatie van katholieken, die een huwelijk aan gaan ten overstaan van een niet-katho- lieke geestelijke wordt afgeschaft. De instructie bevestigt in grote lijnen de gel dende huwelijkswetgeving van de Kerk, maar brengt in details enkele verzach tingen aan. Zo kan een gemengd huwe lijk dat door een katholiek priester wordt gesloten, begeleid worden door een mis viering van bruid en bruidegom. Er mag ook een niet-katholieke geestelijke aan wezig zijn. Er wordt vastgehouden aan de bepaling dat het huwelijk gesloten moet worden voor een pastoor en twee getuigen. Ook de zogenaamde voorwaar den blijven gehandhaafd, maar indien de inachtneming van die voorwaarden moeilijk is. kan een beroep worden gedaan op de H. Stoel. Een klacht over politie-optreden op 10 maart AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie heeft tot nu toe één klacht ontvangen van een burger 'n journa list over het optreden van de politie op de 10e maart. De journalist meent dat hij op de avond van die dag tijdens het optreden van de politie voor Kras- napolsky (waar het perscentrum was gevestigd) ten onrechte een klap heeft gekregen. Hij heeft de klacht inge diend bij de hoofdcommissaris. In de nacht van 10 op 11 maart hebben een aantal journalisten van het Franse geïl lustreerde weekblad Paris Match aan de wachtcommandant van het bureau Singel te kennen gegeven dat zij naar hun mening ten onrechte door de poli tie van het Spui waren verwijderd (daar deden zich kort na middernacht wanordelijkheden voor). De journalis ten overwogen een klacht in te dienen. Dit ia echter tot op heden niet gebeurd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5