ook VOOR JOU li ONS KNUTSELHOEKJE RHYTHM EN BLUES: DE STIJL VAN DE TOEKOMST? LOPEND VUURTJE TOPPERS Gé Hofenk DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 MAART IX (ATE IX (AT DE LANDBOUW IN ISRAEL TEN TIJDE VAN JEZUS Toen Abraham de Joden het land va Palestina binnenvoerde, hield dat volk zich hoofdzakelijk bezig met veeteelt. Dat kwam grotendeels omdat het uit een gebied (Ur) kwam, waar dit het hoofdmiddel van bestaan was e omdat de Joden toen nog 'n volk dat zich veelvuldig verplaatste. Dit de den ze telkens wanneer hun kudden nieuwe weidegronden nodig hadden. De tentet^ waarin ze woonden vormden geen bezwaar, die waren gauw afgebro ken en weer opgezet. Maar toen de Israëlieten naderhand meer vaste verblijf- en woonplaatsen kregen gingen zij zich meer toeleggen op de landbouw. In dit middel van be staan en het bouwen van vaste woningen zijn vooral de Egyptenaren hun leer meesters geweest. Daar de Joden heel knappe wets- geleerden waren, vinden wij hun zucht om alles door wetten te regelen ook in de landbouw terug. Omdat we de toe standen van die tijd slechts gebrekkig kennen, vinden we sommige voorge schreven wetten en bepalingen misschien wel wat vreemd en bemoeierlg. Ik wil er enkele van noemen. Zo was het een landbouwer verboden om een os en een ezel samen voor ploeg of wa gen te spannen. Een dorsende os mocht niet gemuilband worden. Op 'n akker mocht men slechts één soort zaad zaal- en. Om de "e jaar moest een akker braak blijven liggen, dus niet geploegd en bezaaid worden. Het grint (steneD dus) waar bijna alle akkers mee be zaaid waren, mocht er niet ultgeraapt worden als men de akker wilde verko pen. Dat maakte bedrog onmogelijk, want aan de stenen kon men zien of het een vruchtbare of een schrale akker was. Wie een nieuwe akker wilde aan leggen, moest op grond die hij er voor wilde gebruiken, eerst een hoekje met vlas bezaaien. Groeide dit er goed op, dan mocht hij die akker voor gerst- en tarweland gebruiken, want waar 't vlas gedijde, daar deden die andere gewassen het ook. Er waren in Israél veel droge gron den die niet bepaald onvruchtbaar wa ren, maar door bewatering voor land bouw geschikt gemaakt moesten wor den. Gelukkig kwam er veel water van de berghellingen afvloeien, dat dan op gevangen werd in kanaaltjes en grep pels en vervolgens over de dorre gron den verspreid werd. Ook hierbij trad de wet der Joden weer regelend op. Diepte en breedte van de kanaaltjes werden op de cm. af voorgeschreven en ook hoeveel water ieder ervan gebruiken mocht. Ook omtrent het ploegen van d$ ak kers bestonden er vaste gebruiken; dat moést nl. 4 keer gebeuren, telkens on dieper. De laatste keer ging de ploeg niet dieper door de grond dan een eg bij ons. Dat was voldoende om het uit gestrooide zaad goed te laten ontkiemen. De ploeg was heel eenvoudig en geheel t van hout gemaakt, behalve de punt van de schaar (het deel dat door de grond snijdt), die met ijzer beslagen werd, want anders werden ze te gouw bot. Wanneer het graan rflp geworden was, werd het natuurlijk gemaaid. Dat ge schiedde met sikkels en zeiken; sikkels hadden een korte steel en zeisen lange. De bindsters kwamen achter de maaiers aan, bonden de losse halmen tot bundels, die dan in hoopjes tegen elkaar werden gezet om te drogen. Natuurlijk bleven er ook wel losse halmen en afgebroken aren liggen. Deze mochten de boeren niet verzamelen maar over laten voor de arenlezers. meest was dat het werk voor vrouwen en kinderen. Denkt hierbij aan het verhaal van de vrome Ruth uit de bijbel. Het droge graan ging niet in schuren maar werd in 't open veld gedorst. Dan maakte men een stuk van het veld goed schoon en gelijk en plempte de grond netjes aan. Dan spreidde men "n flinke laag schoven daarover heen en liet er de ossen overheen marcheren, net zo lang tot men kon veronderstellen dat alle aren leeg waren. Daarna werd de laag. nadat ze eerst nog eens goed ge schud was, verwijderd en door een nieu we vervangen. Een dorsvlegel gebruik ten de boeren wel voor het dorsen van vlas, want de stengels daarvan moch ten natuurlijk niet stuk getrapt worden. Het stro van het graan werd gedeeltelijk bewaard, terwijl de rest op de mestvaalt geworpen werd. Het schoonmaken (zui veren) van de korrels geschiedde met wannen en met grote houten schoppen Dat geschiedde in de wind, die het kaf en de kleine stukjes stro meenam, ter wijl de zware korrels in de wan achter bleven. Kaf en de kleine stukjes van de stengels gingen ook op de mestvaalt of werden aan de steenbakkers verkocht om er vermengd met leem stenen van te bakken. CORRESPONDENTIE Allereerst hartelijk dank aan alle kin- dei-en, die mij een kaart gestuurd heb ben op mijn verjaardag en d; er heel veel. Vooral de zelfgekleurdc kaarten vónd ik prachtig. Oom Toon en ik hebben ze stuk voor stuk bekeken We konden haast niet zeggen welke de j mooiste was. 't Was reuze hoor! Nog maals bedankt. Nu zijn jullie weer aan de beurt met Je verhaaltjes. SJaantje Borst stuurde ons: EEN WAAR VERHAAL Het was op een zaterdagmorgen heel vroeg, dat de kruidenier ons uit bed bel de. Wat was er aan de hand? Hij kwam een boodschap brengen van mijn die hem opgebeld had. Mijn tante, die missiezuster is in Indonesië, zou om half tien op Schiphol aankomen. Dat was prettig nieuws. Mijn tante kan heel mooi en veel vertellen over de missie Ze werkt daar in een ziekenhuis op de baby-afdeling. Er komen daar heel an dere ziekten voor dan hier. zoals cholera en malaria. Heel veel mensen zijn daar ziek en gaan er ook veel dood van het slechte eten. Om het ziekenhuis liggen grote tuinen. Op een keer kwam er ie mand binnenhollen, die hijgend vertelde dat hij in de tuin een gifslang gezien had. Gauw gingen een paar werklieden er op uit om hem te doden, maar er iemand 'n Paar weken later had een gifslang gezien, de mannen er vlugger bi het die dood. Dat was werkje, want als zo'n komt het gif in je vlees wel eens dood gaan. De mensen zijn daar verschrikkelijk arm. Ze hebben haast geen kleren aan, Er komen wel kindertjes in dat zie kenhuis, die helemaal niets aan hebben. Mijn tante krijgt wel eens van mensen die dat weten kleren, vooral kinder- kleertjes. Misschien liggen er in de kast bij jullie thuis kleertjes die niet gedragen worden, ook al zijn z beetje oud. Mijn tante zou ze heel graag hebben voor die arme kinderen daar. Ook restjes wol. Mijn oma heeft al vi tig broekjes gebreid. Zeg jongens meisjes die dit lezen, vraag eens aai moeder of ze wat kinderkleertjes heeft die niet meer gedragen worden. Maak er een pakje van eBMHkÉI ter Hilaria, Sint Elizabeth ziekenhuis, Hooigracht 15, Lelden. Of als jullie in de buurt wonen aan Oma Kraan. Ru- viusstraat 20, Hazerswoude en daar krij gen jullie vast en zeker een snoepje. Later schrijf ik nog wel eens of dit door heel veel kinderen gelezen is. Veel groeten van Sjaantje Borst, molen „De woudaap", Krommenie. Eric-Jan Berentsen. Er was eens een prins die woonde in het mooiste paleis dat je je maar kunt voorstellen. Die prins woonde er niet alleen, nee. er waren ook nog een koning en een koningin en 500 lakeien en 700 soldaten. Op een morgen bracht een kamer meisje de krant binnen. „Dank je wel" zei de koning. Op de voorpagina stond: „In het bos van de koning sluipt een misdadiger „Dat is niet zo mooi" zei de koning In zichzelf en hij pakte gelijk een kope- n bel en belde er mee. Met een verscheen er een officier. De koning liet het hem lezen. „Dus jij trekt met 100 man het bos in om de misdadiger te vangen". „Maar dan ga ik ook mee", dacht de prins, die alles had afgluisterd. Even later zag je 100 soldaten te paard naar de bossen rijden en de prins er achter Midden in het bos stegen ze af. .Handen omhoog en één verdachte beweging en je bent er geweest". it was de stem van de prins, die zijn paard was gestapt toen hij de misdadiger tussen de struiken zag slui pen. De prins hield zijn sabel in de rug de dief. Toen de dief de prins zag viel hij flauw. De soldatgn bonden kern de handen en benen vast, namen hem mee en gooiden de cel jn^ „Je bent een flinke jongen'', zei 'de Marion v. d. Drift. het Marmotje een grasveldje stond een huisje en daarin woonde Frits. Frits had ook nog zusje, ze heette Mieneke en was pas twee jaar. En nu het verhaaltje: Op een dag kwam vader thuis. „Frits, jongen. Clemens heeft gevraagd of je een uurtje bij hem komt spelen", zei vader. .O vader, heel graag, dan gaan we misschien wel met 't marmotje spelen". „Itte ook mee", riep Mieneke. „Meisjes met meisjes en Jongens met jongens" zei moeder. ,Itte ook vriendje hebben" huide Mie neke. „Mieneke mag niet huilen", zei vader. Maar meteen begon ze nog harder te huilen. „Ga maar in het hoekje staan", zei moeder een beetje boos. Mieneke loopt naar de hoek en blijft er stil staan Moe- der pakt hij breiwerk, vader neemt z'n j krant en Frits zijn taalkladschrift. Hij j heeft wel geen zin, maar het is huis- werk, dus 't moet wel. Hij ziet na een j poosje een kleurpotlood liggen, stiekum pakt hij het en begint in zijn schrift te kleuren. Hij tekende een marmotje en toen nog een en toen nog een kleintje en daarnaast een hele grote. Jongens, wat waren ze goed uitgevallen. „Ben je al klaar Frits?" vraagt vader opeens. „Nee vader, bijna". „Laat maar eens kijken". Frits gaf zijn schrift. „Wat heeft dat te betekenen? vrdeg vader kwaad toen hij al die marmotjes zag. „O, ik had geen zin in die oefening". „Ga dadelijk naar bed". Moeder nam Frits by de arm en bracht hem naar bed. Later droomde hij van marmotjes. „Ja daar gaan we naar toe." „Ik ga voor", zei Hans. „dan Els en dan Joop, een twee drie daar gaan we!" Wat gaat dat lekker. „Joop kijk uit, daar ligt een steen!" Hans duwde hem net op ttjd weg. Telkens liepen ze weer naar boven en dan weer fijn naar beneden. Toen dat spelletje een poosje geduurd had gingen ze glijden en daarna weer eens schaat sen. Joop moest het achter een stoel doen. Els kon het al los en dat wou Joop ook proberen, maar bij de eerste tel viel hy al. Ze hadden dorst gekregen en gin gen toen thuis wat drinken. Ze gingen weer naar bulten om een grote sneeuw man te maken. Jan rolde de buik, Joop zijn hoofd en Intussen ging Els een hoed, das en een bezem halen. Toen de sneeuw pop helemaal af was, gingen ze hem met sneeuwballen gooien, zolang tot de pop stuk was. Els nam hoed. das en bezem mee en ze gangen naar huis toe. Kok Janson. DE WINTER Het was de eerste dag van de winter. Het was koud maar het zonnetje scheen. Na een paar dagen begon het te vriezen en te sneeuwen, 't Was vakantie en Jan en Els gingen bulten spelen. „Moe, mogen we de slee hebben?" vroeg Jan. Moeder pakte de slee uit de schuur en toen. gingen ze eerst nog een vriendje. Kees. halen om te sleeën. Ze zochten een hoge berg op. Wat gingen ze lekker naar omlaag. Na het sleeën gingen ze een glijbaan maken. Els viel "ijk op ze naar huis om te eten. „We eten een hele boel." zei Jan. „Ja, of 't nou brood of groente is, 't Geeft niets". Na h^t eten gingen ze schaatsen. Daar kwam Kees ook al aan met zyn schaat- „Jan, vraag aan je moeder een oude kruk of stoel," vroeg Kees. Moeder kwam al met een oude stoel aandragen. Zo achter dt^ stoel ging het heerlijk. Els ging liever glijden. Ze ble ven op het ijs tot het avond werd. Ze moesten om half zes binnen komen. Samen gingen ze met de stoel naar huls. Moeder had het eten al klaar. Wat had den ze weer een erge trek in eten. Na het eten gingen ze zich eerst uitkleden, Ze mochten tot acht uur opblijven, want het was vakantie. Ze zagen Flipper op de t.v. Maar om acht uur moesten ze naar bed. Dag kinders. Tot de volgende week. Wie maakt er nog eens een verhaaltje over: "Mijn leventje"? Tante Jo en oom Toon. vingerafdrukken «g. a Op een plaats, vaar een misdaad is geschied, zoekt de politie het allereerste vingerafdrukken. Heeft de schuldi ge deze achter gelaten, dan wordt hij zonder twyfel ten spoedigste ingerekend. Er zijn nl. geen twee mensen ter wereld, die dezelfde vingerafdrukken hebben. Het fijne patroon In de huid van de vin gertoppen blijft ook 'n heel leven lang onveranderd. Daarom kon de politie ook snel de afdrukken die ze mocht vin den, thuisbrengen' en daarmee de daders tn de misdaad. Het beetje vetstof, dat wij steeds op de huid hebben, werkt als drukinkt als wy een voorwerp aanraken. Op glas en andere voorwerpen zijn de afdrukken na tuurlijk bijzonder duidelijk. Zijn afdruk ken niet duidelijk genoeg, dan moet de politie vergrootglazen gebruiken om meer zekerheid te krijgen. Heeft zij ze gevonden dan worden ze onmiddeilijk ge fotografeerd en daarna probeert men ze 1n 't archief Van dè politie terug tevin- den. Is de verdachte vroeger al eens ver oordeeld. dan vindt men z'n vingeraf druk altijd in dat archief. De politie kan ook vingerafdrukken met alle andere landen uitwisselen, als het internationalemisdadigers betreft. Je kunt zelf ook wel eens speurder (detective) spelen op jacht naar vinger afdrukken. Voor 't gemak moet je dan liefst over een vergrootglas beschikken of over een postzegelloupe. Waar je een vingerafdruk vefmoedt, strooit men wat fijn poeder en dan komt hij voor de dag, nadat je 't overvloedige poeder met een fijn penseeltje verwijderd hebt. Op don kere voorwerpen neemt men wit poeder (zinkwit of zoiets), terwijl men voor af drukken op lichte voorwerpen roet of een donkere verf in poedervorm gébruikt. Laurens de Does. IN DE SNEEUW Hans. Els en Joop zochten naar een heel hoge berg. „Hans, daar is een hoge berg!" riep „Wat zyn dat voor vo gels"" vraagt Hans aan z'n vader terwijl hij op 'n vlucht schreeuwende vo gels wijst, die boven een veld vliegoefeningen schij nen te houden. „Dat zijn kieviten, die tot een der eerste voorjaarsboden be horen. De allereerste ver schenen reeds half febru ari." Die kievit bouwt zijn nest in een ondiep kuiltje In het gras. De eerste leg geschiedt meestal begin april, (zeer vaak ook eer der. soms al begin maart) een tweede leg soms nog in mei of juni. Je zou verwachten, dat zo'n nest makkelijk te vinden is, maar daar vergist men zich heel erg in. omdat de kievit van alles doet om de opmerkzaamheid van een elerzoeker af te leiden. Hij zal nooit van zijn nest opvliegen, maar loopt eerst 'n eindje en gaat dan pas de lucht in. Op de plek waar hij opvliegt is natuurlijk niets kenners van 't eierenzoeken toch niet. want jaarlijks worden duizen den kievitseieren geraapt en voor 'n goe- hans en de kievit de prijs verkocht. Zoals jullie weten, H<B 0 s 3 M fig. D „He! mama. zich vrywlllig een stuk van i loofde! deze gevangenen hebben overgegeven, toen ik hun iw zelfgebakken taart be- REKENOPGAVE Kleine Leo is een meesterrekenaar en Je ziet hem hier staan voor 'n moeilijke rekenopgave. De zes getallen, die op de grond liggen moeten in de 9 vlerkanten gelegd worden, maar zó, dat ze horizontaal, verticaal en ook diagonaal (dit is van hoek tot hoek) de som 27 opleveren. Zoeken Jul lie 't ook met Leo samen Musicus John Boelee zei het vorige week al in een gesprek, dat we met hem hadden voor onze Ook Voor Jou-rubriek: beat, -op-art en pop-art in de muziek zijn zaken, die in deze jachtige tijd thuishoren. Daartegenover stelde hij weer, dat deze muziek beslist niet blijvend zal zijn en mettertijd weer plaats zal moeten maken voor wat anders. Wat het zal zijn Het zit er natuurlijk in, dat rhythm and blues veld gaat win nen. sterker nog: gaat overheersen. Twintigjarige Teun de Reede. deel uitmakend van de pop-art sound-makers „Nou bijvoorbeeld ziet in rhythm and blues dè stijl van de toekomst. „NOU POP-ART SOUNDMAKERS Bovenstaande tref je aan op het naam kaartje, dat zeventienjarige Henk Verhoog uit Leiderdorp je presen teert, wanneer Je gaat praten over „NOU In het begin van dit jaar Is deze Lelds-Lelderdorpse groep in feite pas begonnen met succesje* hoeken. „Hoofdzakelijk buiten de stad", aldus „manager" Henk, die het er wel over eens Is dat de fans uit de stad met de zes jongens mee trekken naar de. plaatsen In de om geving. „NOU A" leidde overigens vóór Ja- nuari van dit jaar al een bestaan, maar lopen, nee. dat wilde maar niet. Datzelfde kon gezegd worden van de groep „LEG" en wat doe je dan? Na- tüüriyk. een fusie aangaan. Een wed- denschapje deed de rest en de nieuwe beat en pop-art groep, die overigens de naam „NOU behield, was er. Zes man sterk Twintigjarige Teun de Reede en achttienjarige Jerry Sjardin, beiden van dezelfde lengte en alle twee lang haar, zijn de voorzangers van hel gezelschap. Dlck Hilarius (18) is de hasgitarist van het stel. Ronald de Leeuw (16) de sologitarist. Wlm van Wleringen (16) neemt de drums voor zjjn rekening en benjamin Ar thur de Leeuw (18) maakt zich ver dienstelijk op de slaggitaar. Deze leerlingen van het Rembrandt-gym- nasium. een ulo-scholier en een re clame-ontwerper beschouwen hel spelen en optreden overigens alleen als vrijetijdsbesteding, zoals zakelijk leider Henk Verhoog zelf zegt. „Za terdags en zondags optreden, maar: studie gaat bij allen toch voor". The Kinks ZANGER TEUN DE REEDE valt bij: „The Kinks vinden we ons grote voorbeeld, maar ook anderen willen we onze eigen wijze vertolken. Neem nou „Ik heb geen zin om op te staan" ATTENTIE!! Tot onze spijt zal het ons niet Ingang van heden niet meer mo gelijk zyn verenigingsactivitei ten in de vorm van dansavonden e.d. in „Lopend Vuurtje" te ver- melden. Wy moeten hiertoe over gaan om het aantal verzoeken tot vermelding van verenlgings- en socleteitsaetiviteiten In „Lo pend Vuurtje" te uitgebreide vormen gaat aannemen. Niette min houdt de „Ook voor-jou-re- dactie zich uiteraard zeer gaarne aanbevolen voor tips inzake h ij zon dere verenigingsacti viteiten. STOMPWIJK heeft een nieuwe dans club, De Bles geheten. Deze club. die voor ledereen toegankelijk is, houdt haar eerste dansavond zondagavond in "Het Blesse Paard" te Stompwyk. Inschrijvingen aan de zaal. Aanvang van Bob Bouber, daarmee boeken we enorm succes. We gaan ons wél hele maal bekwamen in rhythm and blues, want dat wordt hét in de toekomst!" Noord-Brabant De Lelds-Lelderdorpse combinatie i van nog geen drie maanden oud blyft i toch niet helemaal aan eigen omgeving i gebonden, zoals het ernaar uitziet. „NOU Ar" heeft Inmiddels al een uit- j nodiging ontvangen op 2 april In Bre- da in „Bent City" de kwaliteiten te j demonstreren, terwijl ook al een in vitatie Is gekomen van een hedryf in Eindhoven. Dat Is allemaal erg vlot, wanneer je even beziel, dat het showen en beaten, pop-arien en was dies meer zij tot nu toe nog nl t zo heel frequent aan den tiener- en tenner-volke Is ver toond. Niettemin: tjjd is er tussen de bedrjjven door ook nog gevonden voor wat eigen composities. Een vereiste ook om tegenwoordig voor „vol" te wor den aangezien. Manager HENK VERHOOG, in het dagelijks leven werkzaam in een Lelds kledlng- magazijn, managet en runt de zaken rondom „NOU Eertijds als zanger by de inmiddels opgeheven CAMELS en ook nog wel eens opgetreden als gast bij andere groepen, is hij in de business geen vreemde. „Ik heb. mede door medewerking van een tweede, heel wat geld in „NOU gestoken en ik kan zeggen: ik heb er geen spyt van. Het was destijds een gok, maar kijk nu eens! Voor ons eerste optreden ln Voorschoten was niet veel belang stelling, maar we zyn niet bij de pak ken gaan neerzitten. Het is er toch uit gekomen!" na. Ook wanneer ze pop-art gaan gen! Henk Verhoog: „Pop-art li genlijk niks, hé. Wij proberen hr| de effecten te bereiken met de gili Ook mondaccordeon en de zang s| natuurlijk een woordje mee!" En hier moet perfectie betracht woi want je gaat maar niet zomaar weddenschap met Iemand aan, hi je In het vooruitzicht stelt, dat je gaat bewijzen iets te kunnen presti Pop-art LEIDSE T 0 P-TIE N Hy heeft het dan toch Luiz tballe ejM'in. icteur fvoerig geleverd, die Dave Berry. O danks andere beweringen v "experts" heklom de releva van het Knokkefèstlval 19 weer de Leldse hlt-laddei1 en. steeg alweer töt de zeven plaats. Van de top-tien-HJst vi dwenen: The Pretty Things, T( de Braak en The Motions. 1. Michelle - The Beatles. 2. These boots are made walking Nancy Sinatra. 8. Glaasje op. laat Je ryden fcSjakie Schram. 4. Bald headed woman 1 Jay Jav's. 5. Dedicated follower of fashloi The Kinks. 6. 19th Nervous break down - The Rolling Stones. 7. If you wait for love Dai 8. Mystic eyes The Them. 9. That day The Golden Ear rings. 10. Second hand roses Barbri Streisand. too 1 JONGERENMISSEN staan zowel morgen als volgende week in ons lezersgebied op het programma Morgenavond om zeven uur in de Scheepjeskerk in de Groenendijk, volgende week zondag om vijf uur in de Oegstgeestse St. Willibrordus-kerk. AANSTAANDE woensdag verkiezingen voor de Provinciale Staten. Dat laat de jeugdige leden van de KVP in Boskoop blijkbaar niet koud. Mr. J. G. M. Speetjens was door de adviescommissie van de KVP als vijfde op de voorlopige lijst van de kandidaten voor de ge meenteraad gesteld. Het comité sport en jeugd van de KVP ging er zich mee bemoeien, stuurde brieven uit en bereikt ermee, dal ge noemde kandidaat na de gehouden groslijststemmingen op de derde plaats staat. DE AVRO is vanavond voor radio-opnamen present in de Zuiderkerk, wanneer daar het Jeugdkamerorkest onder directie van Henk Briër concerteert. Op het programma staan onder meer werken van Han del, Bach, Mozart en Haydn. DAVE BERRY, toch weer „in" in Leiden met „If you wait for love", komt binnenkort naar Zwolle. Hij komt er de prijzen uitreiken bij de Dave Berry zangwedstrijden, die theaterbureau Jan W. Maassen er gaat organiseren. Vanaf begin deze maand tot begin mei worden er elke zaterdagavond wedstrijden gehouden. Meisjes mogen ook meedoen!!! uit voorraad leverbaar. DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66 Die hadden juli nog te goed die foto van de Gamhlt Voorschoten, die Margie Ball vrij quent begeleiden tydens haar opli ln "Ook Voor Jou" van vorige hebben we dan wel met grote ivo geschreven dat "we nó eens een je afdrukken" van deze Gambler kara fer zljt Ifs wir chzelf 'rsing, Iet in Suar is he< akt. I iskisch getrou itbal

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10