„ik ben blij mijn groeten aan Nederland te kunnen overbrengen Mevrouw Ghandi: Politie voorkomt complot bankroof Blijvende vriendschap op basis van begrip Gezinsplanning met weinig resultaten Ontdek uw reis Wel daders, geen bewijzen Ruimtehondjes uitgeput voor Russ. televisie yRUDAG 18 MAART 1966 DE LESDSE COURANT Mevrouw Indira Gandhi. Link troggen NEW-DELHI Geen gewone tuin, maar nu ook weer niet een heel bijzondere. Een kleurig baldakijn op het voorgazon, even kleurige tenten naast de hekken van de oprit. In uitzonderlijk mooie sari's gestoken vrouwen, mannen in het zondagse nationale kostuum, lange rijen stoelen in de schaduw. Achter de villa die bepaald niet luxe kan worden genoemd, een proefveldje met wuivend graan. Een bijna bijtende symboliek in het uitgedroogde en onder een misoogst lijdende India kan op dit moment slechts ingevoerde tarwe uitkomst brengen. Bondsorgaan K.F.B.I. Middengroepen voor regering melkkoetje UTRECHT (ANP) „Het beleid van df regering Is er kennelijk op gericht, via k premie van de sociale verzekeringen jeraken tot een herverdeling van het likomen". Tot deze conclusie komt de illchting katholieke federatie van beamb- Imbonden voor industriële en aanverwan- b bedrijven in haar bondsorgaan. Als voorbeeld noemt het blad de wijzi ging ,in het ziekemföndsbesluit met be trekking tot het kraamgeld. Voor verplicht verzekerden bedragen de kosten voor tien dagen kraamhulp nu vijftig gulden, aldus de K.F.B.I., maar voor particulier ver zekerden betekent de verhoging van de kraamzorg tot 40 gulden per dag een «onzienlijke lastenstijging. Gezinsuitbrei ding wordt volgens de federatie voor de middengroepen een dure aangelegenheid. Dot met name degenen met een inkomen dak boven de loongrens de dupe zijn geworden van deze eenzijdige maatregel van het ministerie van Sociale Zaken, «cht de K.F.B.I. duidelijk. Ook is duidelijk, zo voegt zij hieraan toe, dat dit ministerie en deze regering de middengroepen als een melkkoetje be schouwen. hetgeen nog eens wordt onder streept door de voorgestelde financie ringswijze van de wet zware geneeskundige risico's. De KJF.L heeft tegen wat zij noemt de „nieuwe aantasting van de toch al wankele positie van de werknemers in de middengroepen" stelling genomen. Zij «preekt de verwachting uit, dat de vak- centralen de bezwaren van de midden groepen tegen de voorgestelde maatrege len met kracht zullen steunen. In een aftandse taxi heb ik me naar het huis van India's minister-president, mevrouw Indira Ghandi, laten rijden. Het is half negen 's morgens en ik heb geen afspraak. Ik weet echter, dat de 47-jarige opvolgster van Sjastri zij is de dochter van Nehroe elke dag ge durende anderhalf uur mensen ont vangt, die uit alle windstreken op de bonnefooi naar haar toekomen. Het is de gewoonte van elke premier, en het lijkt een gebruik dat nog uit de glorietijd van de eens zo machtige In diase vorsten stamt. Bij het hek politiemannen, maar ook tweè secretarissen. Wat ik kom doen, wat ik wil zeggen of vragen, hoeveel tijd ik denk nodig te hebben. Ik houd het allemaal zo algemeen dat een functionaris mijn kaartje naar binnen brengt en ik onder het baldakijn een stoel krijg aangewezen. Ik ben de Muziekconcours voor studenten UTRECHT. (A.N.P.). Op 14. 15 en 16 april zal in Utrecht een muziekuniversi- taire worden georganiseerd. Het overkoe pelend orgaan van de studenten muziek gezelschappen „PAN" viert met deze ma nifestatie het eerste lustrum. In de afgelopen vijf jaar heeft „PAN" steeds in een andere universiteits- of hogeschoolstad een muziekuniversitaire •ganiseerd. Tot nu toe werd ieder jaar een pianistenconcours gehouden, met daarnaast het ene jaar een concours voor kamermuzikanten en het andere jaar een concours voor orkesten, koren en orkesten of koren a capella. Voor het eerst in het korte bestaan van „PAN" zal nu in Utrecht ook een orgel concours worden georganiseerd. In de pia nistenjury hebben zitting Gerard Henge- veld, George van Renesse en Hans Henke- mans. In de organisten jury: Albert de Klerk. Louis Toebosch en Jaap Hillen. Bij het kamermuziekconcours bestaat de jury uit Rutger Schoute, Jaap Stotijn en Johannes Röntgen. Dit jaar worden twee slotconcerten ge organiseerd, waarop de winnaars zullen spelen. Op de avond van het organisten- concours wordt in de Nicolaikerk een kerkconcert gehouden, waarop de winnen de organist zal spelen en verder de Utrechtse Studenten Cantorij- Op de avond van het kamermuziekconcours wordt in de aula van het reformatorisch college Blaucapel het slotconcert gegeven. Oude vrouw bij brand omgekomen DEN HELDER (ANP) Bij een hrand in een woning aan de Van Ga lenstraat in Den Helder ia vannacht de 13-jarige weduwe mevrouw M. M. H. Rljkers-Deelder om het leven gekomen. Brandweerlieden vonden het lichaam v&n de vrouw gekleed bovenaan de trap. De woning is geheel uitgebrand. Talloze rekruten dienen zich aan voor het leger van India. De geboortetoename werkt ook hier enige Europeaan. Op zetels naast me zitten tientallen Indiërs, die de tnassale audiëntie hebben aangegrepen om na mens zichzelf of een groep een klacht over te brengen, of alleen maar van hun respect te getuigen voor de zo plotseling tot eenzame hoogte geroepen vrouw. In de deuropening wordt dan een op het oog hooghartige vrouw zichtbaar. Ze draagt een champagne-kleurige sari. die min of meer contrasteeft met haar ble ke huid en haar moderne kapsel. Met een koele blik taxeert ze de mensen on der het baldakijn, die allen zijn opge- Snelheid Als ze bij haar eerste bezoeker, een j martiale Sikh met een rose tulband op het hoofd, staat, vouwt deze devoot de handpalmen tegen elkaar. Ze beant- woordt zijn groet op dezelfde wijze. Han den schudden doet ze niet. Met 'n snel- i heid die de vreemdeling lichtelijk ver- I baast, handelt mevrouw Ghandi de vaak van zeer ver gekomen mannen en vrou- wen af. Ze zegt weinig of niets. Soms is dege- I Spotprent uit deJSunday Statesman" in Calcutta: „Wij kunnen niet ver meer van de kust van India zijn." ne, die tegenover haar staat, nog mid den in een zin, als ze weer verder schrijdt. Voor mij belooft het niet veel, hoewel ze veel eerder dan ik verwacht had tegenover me staat. Met haar donkere vermoeid staande ogen kijkt de enige vrouwelijke premier ter wereld me uitdrukkingsloos aan. Ik me voor en stel haar de verre van compromitterende vraag haar groeten het Nederlandse volk te willen over brengen. Haar gezicht heldert op. De koude vrouw van daarnet wordt zelfs een charmante vrouw. „Ik. ben blij dit te kunnen doen", zegt ze in accent loos Engels, „Van deze plaats af, is het :en genoegen en een vreugde 't Ne derlandse volk mijn groeten te zenden". Dan, wat minder plechtig: „Jaren geleden, in 1936, ben ik in uw land ge weest. Ik heb toen Amsterdam bezocht, dag of vier, geloof ik en ik heb me daar bijzonder geamuseerd". „Dat is dertig Jaar geleden", zeg Ik, „alles Is sindsdien enorm veranderd". „Natuurlijk, natuurlijk" luidt het antwoord. „Dat kan uiteraard niet an- Veel groots Ik vat de moed op om een politiek on derwerp aan te snijden: het voedsel te kort en de dreigende hongersnood. Me- w Ghandi is per slot van rekening degene geweest, die de toestand niet zo donker inzag, terwijl ze er ook blijk van heeft gegeven zich voor „het bedelen" op internationaal niveau te scha- Later heeft ze overigens een deel van haar verklaringen ingeslikt, of lathans gewijzigd. Het zou volgens haar niet nodig zijn dat hongerende mensen „als vliegen" op straat zouden neerval len en sterven, maar in de komende maanden zou de voedselschaarste ern stiger vormen aannemen dan op het ogenblik. „Mrs. Prime minister", vraag ik, ,bent u bereid commentaar te geven op de acties, die in Nederland gehouden zijn ter leninging van de nood in In- De ogen van mevrouw Ghandi zijn weer afwijzend. Ze hebben tenminste de warmte verloren, die bij liet verhaal over Amsterdam duidelijk zichtbaar was. Toch zegt de: „We zijn, hier heel dankbaar voor. l»e handen van vriend schap tussen India en Nederland zijn er opnieuw door aangehaald, l'w volk wordt er door in slaat gesteld meer van onze problematiek te Ingrijpen, hoewel het niet mag vergeten dat er sinds on- onafhankelijklieid ook veel groots Is bereikt. Voor een blijvende vriendschap zijn beide zaken net zo belangrijk". Het gesprek, dat, vergeleken met de andere dialogen onder het baldakijn, rij kelijk lang heeft geduurd, is ten einde. Ik buig en bedank de vrouw, die ver antwoordelijk is voor het wel en wee van liefst 500 miljoen mensen, brengt de formele. Indiase groet. Een fiere, stokoude Indiër, die naast me staat, begint onmiddellijk zijn ver haal af te steken. Ik versta er niets van. NEW DELHI. De omstan digheid dat er zoveel magen te vullen zijn, is een van de achter gronden van de dreigende hongers nood in India Het grote probleem is n.L dat moderne voedsel- en landbouwproduktlemethoden geen gelijke tred houden met de bevol- gingsgroei. Er zijn momenteel on geveer 500 miljoen Indiërs om dat er geen burgerlijke stand is, moet er altijd een schatting wor den gemaakt tegen nog niet de helft onmiddellijk na de oorlog. Elk jaar komen er meer dan 12 miljoen zielen bij, wat wil zeggen: de totale bevolking van Neerland. Als voortgaande verbetering van de medische zorg tot resultaat, zou hebben dat de gemiddelde leeftijd van de Indiër nog verder wordt opgevoerd, verloopt de bevolkings aanwas in een dubbel versnelde pas -Dit zit er overigens duidelijk in. want de bestrijding van de kindersterfte vooral die van pas geboren babies en kinderen onder de twee jaar wordt met merk bare successen bekroond. Wat de i gemiddelde leeftijd van de Indiase vrouw en man 20 jaar geleden nog i geen 30 jaar. op het ogenblik is zij al tot 40 gestegen j§ Om in democratisch opzicht M zichzelf niet te overspoelen, is New 1 Delhi al jarenlang bezig op 't uit- jj gestrekte platteland de gezinsplan- S ning te propageren Dit gaat ten koste van veel moeite en ook veel geld, omdat hele legergroepen in- 1 structeurs en vooral instructrices j nodig zijn om de bevolking de ver- g schillende technieken van de ge- 7 boorteregeling bij te brengen 1 De resultaten op het gebied van de gezinsplanning kunnen ronduit 1 ontmoedigend worden genoemd, f Hoewel de verwachtingen aanvmi- 1 kelijk rooskleurig waren de B ouders, die bewerkt werden, ble- g ken bijna allen even enthousiast 7 te zijn— was voor slechts 2 pro- i§ cent van de groep gezinsplanning een levend begrip geworden Taxi's nog niet overal fooiloos UTRECHT, (A.N.P.). Het overleg over de nieuwe c.a.o. voor het huurauto-taxi bedrijf, die op 1 april aanstaande Ingaat, heeft tot overeenstemming geleid. Lande lijke Invoering van het fooiloze ssteem bleek evenwel nog niet mogelijk. Daarom werd de voorkeur gegeven aan een c.a.o. voor één Jaar. Wel is overeengekomen, zo hebb enwij aan de katholieke bond van vervoerspersoneel vernomen, dat tijdens de contractsduur ln gemeenten, waar de invoering van een fooiloos ssteem moge lijk is, hiertoe zal worden overgegaan. De werkgeversorganisaties hebben positieve medewerking toegezegd. Landelijke in voering van het fooiloze systeem is af hankelijk van allerlei gemeentelijke ver ordeningen en plaatselijke 6ituaties, waar voor een snelle realisering op nationaal niveau niet mogelijk bleek. De ongeveer vierduizend met dez c.a.o. betrokken werknemers voelen thans na jarenlang verzet, vooral na de gunstige ervaringen ln Rotterdam, veel voor snelle invoering. Zieio. Vandaag de laatste puzzel plus de reeds eerder aangekondigde eztra- opgave In de eerste ronde „Ontdek-Uw-Reis". Zoals gebruikelijk: de knlp- raster-puzzel uitknippen.... en oplossen....! Wij hopen nu maar, dat njj u het in deze eerste ronde niet te moeilijk hebben gemaakt en n erin geslaagd bent alle 15 antwoorden van deze leuke knip-rasterpuzzel te vinden. Wal moet U nog meer doen Bedenk voor de cartoon een ao origineel mogelijke zin. Insturen op een briefkaart 1. Schrjjf op een briefkaart, formaat 10 x 15 cm, de oplossingen van de 15 knip-raster-puzzels in volgorde van plaatsing. Daaronder de zin, die u bedacht bij de cartoon. 2. Knip onderstaand adresstrookje uit en plak dit op de adreszijde van de briefkaart. Vergeet vooral niet in de linkerbenedenhoek van de briefkaart uw naam, voorletters en adres te vermelden. posten. Kaarten met strafport Ook wordt de gelegenheid opengesteld uw briefkaart op ons hoofd kantoor aan de Papengracht 32 te brengen, eveneens vooralen van onderstaand adreastrookje. Ontdek uw reis Papengracht 32 Leiden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door een toeval heeft de politie de zorgvuldig en met veel in telligentie voorbereide geldroof bij ten minste negen Nederlandse banken kun- voorkomen. De arrestatie van twee e jongens een Hagenaar en een Haarlemmer leidde tot een onderzoek, waarbij bleek, dat de sloten van de klul- •an deze negen banken onklaar waren waar afgewerkt. .u» «-V Can«nmL gemaakt nog vóór de plaatsing. De nokken waren tot op een millimeter na doorgezaagd en met metaallijm en verf onzichtbaar afgewerkt. Na het binnen dringen in het bankgebouw zou een klap voldoende geweest zijn om de kluisdeuren <5 wnunasKcw^ 1 De ontmaskering van alt kompiot, waar bij een groot aantal mannen betrokken moet zijn. begon verleden jaar april. Een verpleegster van een bejaardentehuis in Vlaardingen zag bij het uit het raam kijken naohts twee mannen bezig binnen dringen in een bouweeet. Deze bouwkeet stond op het terrein, waar een bijkantoor de Algemene Bank Nederland in aan bouw was. Zij waai •schuwde de politie wist een van de mannen op heter daad te betrappen. De ander, die kans zag te vluefhten, werd enige uren later aangdhouden. In de bouwkeet was weinig waardevols te vinden. De politie ging er dan ook vanuit, dat het de mannen om andere dingen te doen was dan zij wilden toe geven. Het ln aanbouw zijnde bankgebouw werd grondig geïnspecteerd. Men ontdekte, dat de nokken van de reeds geplaatste kluisdeuren goeddeels waven doorgezaagd. Eén stevige klap was voldoende om de deur uit de stalen lijst te laten vallen. Het. stond toen voor de politie vast. dat de inbraak in de bouwkeet geen andere bedoeling had dan het maken van een afdruk van het buitenslot van het bank gebouw. De mannen zijn hierover uiten- tema aan- de tand gevoeld. Zij zijn blijven zwijgen. Voor de inbraak ln de bouwkeet w—-den zij inmiddels veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf Jaar. Een ging zelfs hoger beroep en kreeg toen dezelfde straf omlegd. Na de ontdekking in Vlaardingen zijn maar merk wel aan het overslaan van zijn stem dat hij klachten heeft. „Heeft u een petitie bij u" vraagt de oplettend luisterende minister-president ten laat- ste de vertaling krijg ik van een van de drie functionarissen, die mevrouw Ghandi constant volgen). De man haalt met trots een stuk papier uit een bin nenzak. Als hij dit heeft afgegeven aan een secretaris schijnt hij helemaal te vreden te zijn. Buiten het hek houdt een pauper met broodmagere armen en benen zijn bedel nap voor. Hij kan met minder per week toe dan een fles bier in India kost. Dit althans kan men in New Delhi horen. Hoewel het beter is van een dwangtoe- stand te spreken. MOSKOU (UPI) De Russische ruimtehondjes Briesje en Kooltje, die 22 dagen om de aarde hebben ge draald, hebben gisteravond hun op wachting gemaakt op de Russische tc- „U kunt zien dat ze uitgeput zjjn", vertélde de ruimtevaartarts Boris Je- gorov, terwijl hij de hondjes opporde dat ze wat met elkaar gingen spelen en elkaar likten. Voor het overige werd ge zegd dat de hondjes in goed conditie verkeerden. Ze zouden geen nadelige gevolgen van straling hebben ondervon den. Maar natuurlijk is het wat dat be treft nog t.- vroeg voor een definitef oordeel, zei dr. Jegorov die in oktober 1964 zelf een ruimtereis van een dag heeft gemaakt. Briesje en Kooltje, twee reuen, dien den als proefkonijnen om te onderzoeken of de nieuwe afscherming van ruimte vaartuigen tegen de Van Allen-stralings- gordel is opgewassen. B(J Russische en Amerikaanse bemande ruimtereizen is men tot dusverre onder die gordel ge bleven. in samenwerking tussen justitie, politie en gemeentelijke politiekorpsen onderzoeken ingesteld bij alle in aanbouw zijnde banken in ons land. Aan het licht kwam, dat bij nog acht In aanbouw zijnde banken de nokken van de kluisdeuren eenzelfde voorbewerking hadden onder gaan. Of de daders intussen al waren toegekomen aan het maken van sleutel- af diukken van de buitendeuren van deze gebouwen heeft men niet kunnen achter- Voor de politie 6taat vast, dat bij deze affaire meer mannen betrokken zijn dan de twee, die men heeft kunnen grijpen, maar tegen wie men nog steeds niets heeft kunnen bewijzen. Dit betekent, dat er voor dit doel een kompiot ls gepleegd met behulp van vele handlangere en met een of meer centrale figuren aan het hoofd. Mr. J. van Leeuwen, substituut officier van justitie te Rotterdam, die de leiding van dit onderzoek in handen had en nu al bijna een jaar lang op de daders jaagt, geholpen door de gehele Neder landse politie, is tot nu geen stap verder gekomen. Wel heeft de ontdekking van het kompiot schrik aangejaagd bij de directies van het Nederlandse bankwezen. Overal zijn de kluisdeuren aan een nauw gezet onderzoek onderworpen. Tot op heden heeft dit echter niets aan het ücht gebracht. De schrik heeft intussen wel geleid tot de verhoging van de algemene waakzaam heid. Men heeft opnieuw de koppen bij elkaar gestoken om te komen tot een systeem, dat het mogelijk maakt om de banken te beschermen tegen oomplotteren - den en bij mogelijke roof of overvallen snel gewaarschuwd te zijn. Het staat voor de politie vast. dat zou dit kompiot niet tijdig ontdekt zijn er wellicht op een nacht door verschil lende deelnemers aan het kompiot in negen banken inbraken zouden zijn gepleegd. Miljoenen guldens zouden dan In de handen van de komplotterenden zijn ge- Voor- en tegenstanders van een eigen staat voor de Sikhs gaan hier elkaar te lij/ m de Pensjaab in India. In deze staat I oil de regering »»i New-Delhi ite Sikhs een eigen staat geven nier hef Poendjabi als voertaal. De Sikhs zijn er evenwel in de minderheid, voldoende reden voor hun tegenstanders zich daar tegen te verzetten. Bij de onlusten *yn twee personen om het leven gekomen. Meer verlof dienstplichtigen van landmacht DEN HAAG (ANP) Dienstplichtige militairen van de landmacht krijgen voortaan tien dagen vakantieverlof in de eerste twaalf maanden dat ze in dienst zijn en vijftien dagen voor de tweede twaalf maanden. Degene, die korter dient krijgt, naar evénredlgheld, min der verlof. Dit is vastgelegd In een mi nisteriële beschikking. Van de tien dagen in het eerate Jaar moeten de dienstplichtigen er twee ver plicht opnemen op het einde van hun basisopleiding, en zij die een opleiding krijgen aan een militaire onderwijsin stelling waarvoor vakantieperioden zijn vastgesteld, moeten hun verlof opne men in perioden van vijf aaneengeslo ten dagen. Ze kunnen geen halve dagen opnemen. Er kan geen verlof opgeno men worden in de periode van de basis opleiding en als het dienstbelang zich naar het oordeel van de compagnies commandant ertegen verzet. Verlof kan ook ingetrokken of onderbroken worden als het dienstbelang dat vergt. Als de dienstplichtige tengevolge van intrekking van zijn verlof geldelijke schade lijdt dan stelt de minister hem I daarvoor naar billijkheid schadelooe.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9