HOOFDSCHOTEL? VLEES! Hulp India nooit voldoende BOUWLAND LIGT GEBARSTEN, HET VEE UITPUTTING NABIJ W.E. U. bijeen in crisissfeer APEN EN HYENA'S TREKKEN ROVEND ROND Vrouwen dreigen met boycot Gewonden en doden bij strijd Sikhs - Hindoes Canadese ex-minister zegt Gerda te kennen NAVO zoekt antwoord op De Gaulle DEMONSTRATIES VAN STUDENTEN TEGEN BEWIND IN SAIGON PAGINA 6 DE 1EIDSE COÜRAHT DINSDAG 18 MAART 1966 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) NEW-DELHI. De apen hebben geen last van de mensen In India, de mensen daarentegen wel van apen Het land. vooral het jungleachtlge binnenland, lijdt zo nu en dan onder een ware apenplaag- De dieren zijn vaak honge rig en worden daarom brutaal en ag- greaslef. De Indiërs Laten ze veelal be gaan, wat betekent dat ze steeds dries ter worden. Apen, die mensen aanvallen, zijn in India geen uitzondering. Ze zoeken hun slachtoffers natuurlijk uit: oude vrouwen en kleine kinderen. Bij deze plotselinge overvallen gaat het bijna nooit om de geweldpleging op zichzelf. Wel echter om eetbare of drinkbare zaken, die worden meegevoerd. Zijn de vruchten, die men bij zich draagt, een maal gegapt water is in droge en hete streken trouwens ook een geliefd object dan wordt men verder met rust gelaten. In het zuiden dringen de brutale apen dikwijls de coupés van stilstaande trei nen binnen. En er is niemand, die dan blijft zitten, ook de sterkste man niet. Ver uit de buurt wacht men af tot de dieren uitgeplunderd en verdwenen zijn. Door schade en schande heeft men Inmiddels wel geleerd dat het ple gen van verzet het risico van toetake ling alleen maar groter maakt. Tot in een stad als New-Delhi toe vor men de apen vaak een plaag. Het In diase parlement bijvoorbeeld heeft voor dit jaar 7.500 gulden uitgetrokken om de dieren, die in hor den de bomen in de buurt bevolken, te verjagen De. bees ten worden door mensen, die er iets bij willen verdie nen, op een listige manier gevangen, waarna ze weer ln de rimboe, waar ze thuishoren, worden losgelaten. Een omslachtige operatie, zal de bui tenstaander mis schien zeggen, en ook 'n metbode. «11e op lange termijn weinig effect sor teert- De grote moeilijkheid Is ech ter dat de aap. evenals de koe, in de Hindoe-gods dienst al» een heilig dier wordt be schouwd. Het beest mag dan de over brenger zijn van 'n groot aantal be smettelijke ziekten, omdat het de re ïncarnatie van een overledene kan zijn. mag het niet worden gedood- Een ander aggressief dier. dat veel ln India voorkomt, la de hyena. Net zoal» de mens en de aap wordt hij dikwijls door een lege maag geplaagd, wat hem ertoe brengt zijn schuil plaats ln het open veld te verlaten. Wie mocht denken dat dit aasetende roofdier zich wel uit de buurt houdt van de grote steden, is er naast. In m'n hotelkamer in het hart van New- Delhi kan ik die laffe zwervers des avonds en *s nachts horen „lachen" en huilen. Het is een door merg en been dringend geluld, dat ln andere landen uitsluitend ln de wildernis weerklinkt. (Van ome speciale verslaggever Link van Bruggen) NEW-DELHI Terwijl de Amerikaanse tarwe al volop in havensteden als Bombay en Madras wordt gelost, is uit alle delen van de wereld hulp onderweg om de voedselschaarste in India te bestrijden. De crisismaanden zijn april en mei met een waarschijn lijke nawerking tot diep in de zomer. Er is dus nog maar weinig tijd om de voorgenomen leniging van Nog deze week worden in de havens van Australië de tankers gevuld, die 'n regeringsgift van 100.000 ton graan'naar India moeten brengen. New-Delhl heeft in Canberra nog eens 150.000 ton graan aangekocht, ondanks het nijpend te kort aan deviezen. Uit Denemar ken zijn tien miljoen hoogwaardige vitaminetabletten aangekomen. Ze zijn een gift van de gezamenlijke Deense Kerken. Ze hebben het voordeel weinig volumineus te zijn, waardoor ze met 'n gecharterd vliegtuig in een vlucht kon den worden overgebracht. Wat de hulp uit Nederland betreft, hiervan is al voor een waarde van 200.000 gulden aangekomen. Het zijn weliswaar voedingsmiddelen, die voor de succesvolle actie Eten voor India werden verstuurd, maar ze zijn per sal do voor dezelfde hongerige magen be stemd. Ook is er nog een lading melk poeder onderweg, die de NOVIB uit zijn eigen fondsen betaalde. In New-Delhi wordt steeds duidelijker dat de hulp uit de lage landen niet lan ger uit tarwe kan bestaan in verband met de beperkte havenfaciliteiten. Ook bloem is uitgesloten, omdat men de verwerking hiervan niet kent. Er zal melkpoeder moeten komen, babyvoe ding en vitaminepreparaten. Daarnaast nog kunstmeststoffen en onkruidverdel- de nood te effectueren. Behalve tarwe uit de Ver enigde Staten, die onder een regeringsprogram al geruime tijd helpen, komt er rijst uit Birma en Japan, een medisch team uit Duitsland en een colonne vrachtauto's uit Vaticaanstad. De meeste multilaterale en bilaterale projecten zijn opgevoerd, met andere woorden: men stuurt meer geld, meer agrarische specialisten en meer voedingsexperts. NEW-DELHI (UPI) Duizenden Hindoes hebben gisteren ln de Indiase hoofdstad en In de heilige stad der Slkbs, Amritsar. branden gesticht en geplunderd. Verslaggevers zagen min stens drie doden en een tiental gewon den toen Sikhs, die bulten de heilige Ooerdwara Sisgoeng tempel in New- Delhl op wacht stonden, de Hindoes met zwaarden te lijf gingen. Tientallen an deren raakten gewond onder charges van de politie. Het waren de ernstigste onlusten In vier dagen van door Hindoes veroor zaakte onlusten tegen een besluit van de regering om in de Pendsjaab een aparte staat voor de Sikhs af te bake nen. De leiders van de Sikhs hebben ervoor gewaarschuwd dat er in heel de Pendsjaab bloed zou vloeien, wanneer de Hindoes zich tegen de Sikhs zouden blijven keren. Staking Spaanse arbeiders bij Verolme ten einde ROTTERDAM (ANP) De stakings actie van ongeveer 250 Spaanse arbeiders, die blJ Verolme in dienst zyn, is afge lopen. De Spanjaarden, die afgelopen vrijdag wegens een conflict over de uit betaling van de kinderbüslaggelden het werk neerlegden, begonnen vandaag normaal aan hun dagtaak. De overeenkomst tussen de Verolme- directie en de stakers kwam tot stand na bemiddeling van de Spaanse ambassade in Nederland. De moeilijkheden bij Verolme ontstonden, toen de Spanjaarden eisten dat de kinderbijslag rechtstreeks aan hen zou worden uitbetaald ln plaats van aan de Spanje achtergebleven echt genote. De Spanjaarden hebben ten slotte toegegeven. Bromfietsplaat wordt gestolen AMSTERDAM (ANP) Tientallen mensen blijken er brood in tc zien het verzckeringsplaatje, dat sinds 1 maart op bromfietsen moet zijn aangebracht, te stelen. Tot dusver zyn er by de drie grootste schadeverzekeringsbedryven en kele tientallen gevallen van diefstal van deze platen bekend. Informatie bij de Amsterdamse politie leerde, dat daar sinds 1 maart twaalf aangiften zijn binnengekomen. Over de zin van de diefstallen tast men in het duister, want bij de eerste de beste con trole valt zo n dief door de mand. omdat h ijniet het bij het gestolen plaatje be horende verzekeringsbewijs bezit. gers. maar net een zowel als het ander is meer bestemd voor hulp op lange ter- Duidelijk is dat de vrije giften, die uit alle delen van de wereld komen, niet zullen worden verkocht. De minister van voedselvoorziening en landbouw, Soebramaniam, heeft dit tenminste na drukkelijk verklaard, toen we hem hier naar vroegen. Voor de normale rant soenen. die via de distributie-organen (staatswinkels) worden verdeeld, zal wel moeten worden betaald. In de toekomst De structurele hulp, die overigens even noodzakelijk is alleen hierdoor kan een nieuwe dreiging van voedsel schaarste in de toekomst worden voor komen zal uit de fondsen worden be taald, die de diverse buitenlandse rege ringen beschikbaar hebben gesteld. De Indiase vrouwenbeweging heeft Inmiddels een oproep gericht aan de in woners van de noordelijke staten om 't ingrediënt rijst zoveel mogelijk van het dagelijkse menu te schrappen. Het hier door verkregen surplus kan dan naar de rijstetende staat Kerala worden ge stuurd 20 miljoen mensen waar de nood waarschijnlijk het grootst zal worden. Dezelfde vrouwenbeweging heeft nog met een boycot gedreigd van die hotels en restaurants, die voortgaan met het serveren van rijst aan hun gas ten. De politieke sfeer, waarin de door droogte veroorzaakte schaarste van voedsel is komen te liggen, verhindert de waarnemer een juiste momentopna me te krijgen van het platteland met zijn miljoenen paupers. De oppositie, de socialisten dus, die uit de noodtoestand garen hopen te spinnen in oktober van het volgend jaar gaat India naar de stembus beweren met klem dat er reeds nu mensen zijn, die van hon ger kreperen. De regering spreekt dit categorisch tegen, er hierbij op wijzend dat de gevallen die worden aangehaald, op zijn minst twijfelachtig zijn door het „onwetenschappelijk vaststellen van de doodsoorzaak". Hoe dit ook zij, al in de onmiddelijke omgeving van New-Delhl kan worden geconstateerd dat de droogte teiste rend inwerkt op de samenleving. De meeste waterputten zijn opgedroogd, 't toch al zo bonkige vee is de uitputting nabij, de landbouwgronden zijn als har de, gebarsten korsten en konden dik wijls niet voor het komende seizoen worden ingezaaid. meest behoeftige ontwikkelingsgebied van India geldt, is het levenspatroon to taal verstoord. De landarbeiders, de „nichtshabers" hebben al voorschotten in de vorm van voedsel bij de boeren opgenomen, wat betekent dat ze straks voor niets zullen moeten werken. Gloeiende plaat De oogst is zo gering, dat er ontelba re bedrijfjes zijn, die de gewoonte om in voedsel uit te betalen, hebben moe ten staken. De werknemers krijgen nu geld. maar raken hierdoor alleen maar achterop. Ze kunnen er wel de laag ge prijsde, doch schamele rantsoenen in de staatswinkels mee betalen, maar niet de aanvulling, die nodig is. Voor de welig bloeiende zwarte markt gelden, voor paupers althans, kapitale prijzen. Omdat vraag en aanbod bepalend zijn voor de roepies, die moeten worden neer geteld, is de ellende straks niet te>over- Samenvattend kan gesteld worden dat het in India gaat als in alle schaarste- gebieden van de wereld. Wie geld heeft kan zich redden, wie niets bezit, moet zich behelpen. Daar de existentie, het spel staat, en ook omdat er altijd al gewankeld wordt op de marge, die het leven van de dood scheidt, kan van de weerstand niet meer worden verwacht dan die van een fragiel bolwerk in een zware storm. Nederland en de andere landen van de wereld, die zulk een roy aal gebaar maakten, mogen misschien tegen de dank aanleunen, die ongetwij feld wordt verdiend. India telt 500 mil joen mensen van wie vier-vijfde deel niets bezit. De geboden hulp kan dan ook vergeleken worden met de bekende druppel op een gloeiende plaat. 60.000 Engelsen op bollenbezoek (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met de Britse maat schappij Inviota zullen op zondag 3 april de eerste bezoekers uit Engeland op de Rotterdamse luchthaven aankomen voor een bezoek aan de bollenvelden. Zij zullen de eersten zijn van in totaal ruim zestig duizend passagiers, die naar ons land vliegen om de bollenstreek te bezoeken, hetgeen een nieuw record voor de lucht haven betekent. Het merendeel komt voor slechts één dag naar Nederland. Men Is net deze bollenluchtbrug begonnen ln 1960, toen een paar duizend passagiers op de luchthaven Rotterdam landden. Canadese .Keeler' verkoopt rechten op levensverhaal OTTAWA (U.P.I.). De voormalige conservatieve Canadese minister van Handel, George Hees, heeft in het Huls van Afgevaardigden verklaard zich te herinneren een vrouw te hebben ontmoet die lijkt op Gerda Munsinger zoals die is afgebeeld op persfoto's Ingaand op haar bewering in een maandag gepubliceerd dagbladartikel dat zij tweemaal met Hees geluncht zou hebben, verklaarde Hees: „Het kan best zijn dat zij gelijk heeft, hoewel ik mij haar naam niet herinner. Maar ik geloof haar te hebben herkend van de foto's die ik van haar heb gezien". Oud-minister Hees legde deze verkla ring af onmiddellijk nadat premier Les ter Pearson bekend had gemaakt dat een gerechtelijk onderzoek zal plaats vinden in verband met het sex- en veilig heidsschandaal met de Duitse Gerda Munsniger als middelpunt. In een vraaggesprek met Franz Baumg&rtel van ..Bildzeitung" heeft Gerda Munsinger gezegd, dat „natuur lijk" de vroegere Canadese onderminis ter van Defensie, Pierre 'Sevigny, tot haar kennissen behoorde. „Ik heb veel mannen gekend. Maar dat is mijn zaak", aldus Gerda Munsinger Munsinger, die ontkende dat ze spion ne wap, heeft volgens „Bildzeitung" de rechten op haai' levensgeschiedenis voor een niet nader omschreven bedrag van zes cijfers verkocht. Haar agent, Josef Ferency, zei, dat de blondine nog steeds in West-Duitsland was, maar dat hij niet kon zeggen waar. (Van onze parlementaire redactie) DE ministerraad van de Weet- Europese Unie, die vandaag en morgen onder voorzitter schap van de Engelse minis ter van Bultenalandse Zaken In Lon den vergadert, houdt zich volgens In gewijden maar zydellngs met de pro blemen binnen de NAVO bezig. Wel zullen de moeilijkheden schaduw werpen op de discussies, die over di verse algemeen-politieke kwesties ge voerd worden. Morgen behandelt de ministerraad economische onderwer pen, waarbij men aan de EEG en de EVA aandacht schenkt alsmede aan hun onderlinge verhouding en even tuele toenadering. De laatste ministerraad, die vorig jaar in Den Haag vergaderde, ein digde in een opvallend welwillende sfeer. De WEU kwam toen byeen voor het eerst na de juni-crisis van de EEG. Men vreesde dat Frankrijk verstek zou laten gaan, maar tot ie ders verrassing zond de Franse rege ring niet alleen een behoorlijke dele gatie, maar liet haar vertegenwoor diging zelfs zeer optimistisch over toekomstige Europese samenwerking debatteren. Ingewijden verwachten, dat dit ook in Londen het geval zal zijn. De WEU-raad praat over algemene on derwerpen, zoals de oost-west-ver houding, de Afrikaanse problema tiek met haar steeds wisselende staatshoofden en regeringen, Zuid- Amerika en dergelijke. Het zou ech ter niemand verwonderen, wanneer de Franse delegatie evenals eind vorig jaar ln Den Haag met groot elan aan deze besprekingen deel neemt. Men moet namelijk niet ver geten, dat president Charles de Gaul le in deze ministerraad van de West- Europese Unie in feite precies vindt, wat hy over Europese samenspraak denkt. Het Franse staatshoofd houdt van het Europese politieke spel, dat aan niet al te strakke regels verbon den is. De WEU-raad is een instel ling zonder bindende bevoegdheden. Men discussieert vrijblijvend over al lerlei moeilijke kwesties, men kan in deze raad zyn mening uiten zonder bang te zijn voor eventuele gevol gen en men kan zyn standpunt over diverse onderwerpen naar voren brengen zonder een onmiddeliyke crisis te veroorzaken. Bovendien en dit is thans wel het belangrykste ligt in de overeen komst van de West-Europese Unie een gedragsiyn vast, die De Gaulle bijzonder aanspreekt. In tyd van kele moeiiykheid veroorzaakt heeft, I ook al vindt minister Couve de Mur- l V ville van Buitenlandse Zaken het nog I steeds niet nodig zelf de leiding van j de Franse delegatie op zich te ne- Frankryk kan desnoods allerlei pro blemen scheppen en moeilijkheden veroorzaken in instituten zoals de EEG en de NAVO, zolang er een WEU-raad bestaat. De Gaulle blijft via deze raad op de hoogte van alle ontwikkelingen in de EEG, de EVA, de NAVO de Atlantische gemeen schap en van wat de andere part ners daarover gezameniyk denken. Hij weet bovendien, dat andere le den van de raad (bestaande uit mi- nood zullen de WEU-partners elkaar volgens het verdrag nameiyk zeer militaire bystand verlenen. Welnu: De Gaulle wil de NAVO uit, maar zich niet onttrekken aan zyn Euro pese verplichtingen in tyden van nood. Precies, wat hy in de West- Europese Unie aantreft. De Franse president zou de WEU- raad wel eens kunnen verheffen tot het Europees instituut, dat hem voor ogen staat. Een Europees comité dus, dat over eigen Europese zaken handelt zonder ruggespraak met de buiten-Europese landen en dat zou kunnen optreden als gesprekspart ner met Amerika. Waarschijniyk is dit alles ook de reden, dat Frankrijk in de WEU-raad tot nu toe geen en- nisters van Engeland, Frankryk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg) sterk aan de ze WEU-byeenkomsten gehecht zyn, ook al als klankbord van het Euro pees denken. Wat wil hij in dit sta dium nog meer Ook al denkt de generaal waarschyn- lijk anders over de WEU dan minis ters Luns, die ervan zegt: „Het is een gelukkige omstandigheid dat de ze organisatie bestaat en dat zy tel kens wanneer dit nodig is, haar dien sten en faciliteiten ter beschikking kan stellen om de landen van Euro pa met .zachte drang de weg te wy- zen en Tien er vanaf te houden een eng nationalisme te verkiezen boven saamhorigheid." Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittannië en de andere NAVO-leden plegen nog steeds overleg in verband met een gemeen schappelijke verklaring die ze willen af leggen sis antwoord op de houding van Frankrijk ten aanzien van het bondge nootschap. Van Britse zijde schijnt men de vooruitgang die ln deze raad plegingen gemaakt wordt, bevredigend te achten. Er is dezer dagen een ver klaring mogelijk, die echter niet nood zakelijk een gezamenlijk document zal zijn.' Groot-Brittannië speelt een leidende rol in deze reactie op het Franse voor nemen om zich volledig los te maken van de militaire integratie in de NAVO en het opperste geallieerde hoofdkwar tier. het centrale Europese bevel en al de NAVO-bases binnen het jaar van zyn grondgebied te verdryven. De Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, verklaarde gisteren dat de toekomst van de NAVO zeer ern stig in gevaar gebracht werd door Frankrijk en dat men deze ernst niet mocht onderschatten. De Amerikaanse democratische Sena tor Mike Mansfield heeft verklaard dat het niet in uitgesloten dat de Franse president Charles de Gaulle de NAVO een dienst heeft bewezen met zyn eis tot herziening van de structuur van de NAVO. In een zitting van de Senaat verklaar de hij dat een dergelijke herziening, die spoedig zal moeten plaats vinden, zou kunnen leiden tot een „aanmerkeiyke verlichting van de Amerikaanse ver antwoordelijkheid en lasten in West- Europa en in het bijzonder van onze verplichtingen in Vietnam." Zwitsers berggids Von Allmen in lawine omgekomen SAMADEN (UPI) Hilti von All men, een bekende Zwitserse berggids, Is gisteren omgekomen op bijna dezelf de plaats als waar de kampioenskiërs Bnd Werner en Barbi Henneberger twee jaar geleden onder een lawine de dood vonden. Hilti von Allmen die in de winter maanden als skileraar werkte, passeer de met twee toeristen de Val Saluver dichtbij Samaden, toen hij door een sneeuwlawine werd bedolven. Hij was zijn metgezellen voorgegaan, omdat hij zag dat er gevaar dreigde. Hilti von Allmen werd ln 1961 be roemd toen hij de noordwand van de Ei- ger beklom ln de sensationele tijd van 18 uur. Hij was toen in gezelschap van een Zwitserse alpinist. In 1962 was hij weer ln het nieuws, toen hij als eerste in de winter de noordwand van de Mat- terhorn beklom. Monarchie in discussie NIJMEGEN (ANP) Onder auspiciën I van de ..Organisatie van studenten in de I geschiedenis in Nederland"' (OSGN) en de Nijmeegse historische studentenkring „Dr. Huybers" wordt van 31 maart tot en met 2 april in Nijmegen een congres gehouden, dat gewijd zal zijn aan de monarchie. Inleidingen zullen onder meer worden gehouden door oud-premier dr. W. Drees, prof. dr. P E. Schramm uit Götttngen, prof. dr. L. J. Rogier uit Nij- In Knoxville in de Amerikaanse staat Tennessee is in vlammen en veel rook opgegaan. De walm was zo groot, dat honderden bewoners van omliggende huizen de vlucht moesten nemen. Groeiende onrust bij kiezers in V.S. SAIGON (UPI) Studenten in Da Nang hebben gedemonstreerd ten gunste van de afgezette generaal Ngoeyen Khan Thi en het aftreden geëist van de Zuid- vietnamese regering van premier Ngoeyen Kao Ky. Het was de vierde achtereen volgende dag dat In Centraal Vietnam demonstraties tegen de generaalsregerlng in Saigon gehouden werden. De onrust is begonnen na het ontslag van de popu laire generaal Thi. commandant van de vyf noordelijkste provincies, die om zyn macht in Saigon werd gevreesd. Vooral de boeddhisten willen dat er een burger- iyk bewind komt, op basis van recht streekse verkiezingen. In de Verenigde Staten groeit de on gerustheid onder de kiezers over de kosten van de oorlog in Vietnam en de weinig flexibele houding van Washington tegenover de Vietkong De democratische partij heeft, volgens nieuwe opiniepei lingen. een deel van zijn grote voorsprong op de republikeinen moeten prijsgeven. Het publiek is niet gekant tegen het Vietnambeleid zelf. maar tegen de con sequenties van de voortzetting van de oorlog: hogere prijzen in, Amerika zelf en besnoeiing van uitgaven voor onder- De gezamenlijke chefs van staven dringen in Washington aan op uitbrei ding van de oorlog tegen Noord-Vletnam met als voornaamste doel de olie-opslag plaatsen en raffinaderijen in het gebied rond Hanoi en Haiphong. Aangenomen wordt dat Johnson zal overgaan tot een uitgebreidere oorlogvoering in Ztlid-Viet- nam als Hanoi blijft weigeren aan de conferentletafel te gaan zitten. Niets nieuws in verkiezingskrant „Z.-Holland '66" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dezer dagen wordt over geheel Zuid-Holland de verkiezingskrant „Zuid-Holland '66" verspreid: een geza- meniyke uitgave van KVP, P.v.«LA., VVD, AR en CHU. De bijdragen van de vijf politieke par tijen ieder een halve pagina (kranten formaat) bevatten de rond de ver- kiezingstijd gebruikelijke beloften, op wekkingen. uiteenzettingen en verkla ringen Vier van de vijf bijdragen bevat ten nogal veel tekst. Het is de vraag of er velen zullen zijn die zich de moeite zullen getroosten zich daar doorheen te werken. Opzienbarende of nieuwe stand punten zal men er trouwens niet ln tegenkomen. De totaal tien pagina's tellende verkie zingskrant waarvan 6.5 pagina's met advertenties verraadt op de achter pagina zijn afkomst: „De Arbeiderspers Het Vrije Volk staat links boven op de pagina

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6