GEEF ZE DE RUIMTE' Nieuwe instructies geweld door politie Bisschoppen hebben een perschef, regisseur en reclameman nodig Kindermode in draion Zwaar letsel moet worden voorkomen FRANS OUDEJANS OVER KERK EN PUBLICITEIT: Ned. zakenman moet buitenlandse collega actiever benaderen DE L.EIDSE uOURAivi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de politie en de rijksbelastingsdienst worden op 1 juli aanstaande nieuwe regels van kracht voor het gebruik van geweld. Ze gelden Bonder meer voor de rijkspolitie en voor de belastingdienst (douane), alsmede voor politiemannen die een ander politie korps moeten bijstaan. De burgemees ters met een eigen politiekorps is ver- Bocht deze regels over te nemen, opdat er geen verwarring zal ontstaan. Belang rijkste bepaling is, dat pas mag wor den geschoten, als een aan te houden persoon verdacht of veroordeeld is i n verband met een ernstig midsdrijf, dat bovendien moet worden aangemerkt als een grove aantasting van de rechtsorde. In 't algemeen wordt in de nieuwe- inatructie gesteld, dat een politie-amb- tenaar zo zorgvuldig mogelijk moet af wegen, of in een bepaalde situatie tot gebruik van geweld moet worden over gegaan. Hij moet daarbij afwegen het doel, dat beoogd wordt en het nadeel, dat optreedt als het beoogde doel niet wordt bereikt. Ook moet hij het risico, verbonden aan 't gebruik van geweld, overwegen, alsmede het risico voor der den. Luidt daarna de conclusie, dat ge weld verantwoord is, dan is hij ook ver plicht geweld te gebruiken. Onder dit geweld valt ook het gebruik van vuur wapenen en politiehond. Het geweld kent ook zijn beperkingen, aldus de Instructie. Het moet redelijk en gematigd blijven. Dit beginsel bepaalt ook de keuze van het soort geweld en de mate waarin het wordt gebruikt. Ten zij de omstandigheden dit niet toela ten moet een duidelijke waarschuwing worden gegeven, dat geweld zal worden gebruikt. j Ontdek uw reis j Rondel Opgave 12 2 2 UITKNIPPEN! OPLOSSEN! J BEWAREN! j Zijn dus blijkens de instructie aan het gebruik van geweld beperkingen verbon den, deze beperkingen zijn nog groter bij het gebruik van vuurwapenen. Een vuurwapen mag worden gebruikt, als men personen Wil aanhouden die zich aan rechtmatige vrijheidsbeneming wil len onttrekken. Maar dan moet zo ié mand zich wel schuldig gemaakt hebben aan eeh efnstig miédrijf, dalt WchtsA orde ernstig aantast. Deze stelregel laat ruimte voor interpretatie door de poli tieman, maar volgens de samenstellers van de instructie zou een opsomming van de gevallen onoverzichtelijk worden. Schieten is voorts geoorloofd tot het verspreiden en het in bedwang houden van samenscholingen en volksmenigten en tot het beteugelen van woelingen. Tot het aanhouden van iemand, die uit een inrichting is ontvlucht of dit poogt te doen, maar alleen bij ontdekking op heterdaad, tot 't aanhouden van iemand die'vermoedelijk een vuurwapen schiet- klaar bij zich heeft en dit ook zal ge bruiken. De politieman moet zwaar lichamelijk letsel of erger trachten te voorkomen. Hij mag niet schieten, als hij de iden titeit van de aan te houden persoon kent en uitstel van arrestatie de rechts orde niet ernstig schaadt. Het schieten op vervoermiddelen waarin zich perso nen bevinden, is aan dezelfde beperkin gen onderhevig als het schieten op per- Voordat er geschoten wordt, zal met „luider stem" een duidelijke waarschu wing moeten worden gegeven. Zo nodig kan de „stem" worden vervangen door waarschuwingsschot. Maar zelfs aan waarschuwingsschot zijn zoveel ri sico's verbonden, dat het niet mag wor den gebruikt als zelfstandig intimidatie middel, maar alleen mag worden afge vuurd als de politieman gericht schieten ook geoorloofd acht. Met andere woor den als men niet regeert op 'een waarschuwing of een waarschuwings schot moet een gericht schot volgen. Douane De instructie voor de ambtenaren van de belastingdienst is vrijwel gelijklui dend als die voor de politie. Het hand haven van de openbare orde en. het aan houden van iemand, die uit een inrich ting is ontvlucht, vallen er uiteraard buiten. Bovendien is het vuurwapenge bruik door douane-ambtenaren beperkt tot het terrein van toezicht aan de grens De overige belastingambtenaren mo gen van hun vuurwapen alleen als ver dedigingswapen gebruik maken. Voorts mag de douane een vuurwapem gebruiken om visitatie van motorrij tuigen mogelijk te maken (maar dan mag alleen op het voertuig worden ge schoten) en om dieren neer te schieten, waarvan aannemelijk is dat zij voor 't smokkelen worden gebruikt. De beper king, dat niet mag worden geschoten als de identiteit van de aan te houden persoon bekend is, voor de douane weg gelaten, omdat by smokkel het op he terdaad betrappen gewenst is. De nieuwe instructies worden vandaag in de staatscourant gepubliceerd dooi de ministers van Justitie, Binnenlandse Zaken en Financiën. De ingangsdatum is op 1 juli gesteld om de gemeentepoli tie gelegenheid te geven eigen instruc ties aan te passen. Philippijnse meisjes Nederlandse modinettes SCHIPHOL (A.N.P.), Op Schiphol is gisteren een groep van ruim zestig Philippijnse jongedames aangekomen. Zij gaan op een contract van 3 jaar werken in de confectiefabriek van de betrokken firma in Gendringen bij de Duitse grens, waar de pereoneelssituatie voor het werven van „modinettes" bij zonder ongunstig is als gevolg van con currentie in Duitsland. In Gendringen heeft hét bedrijf acht woningen weten te huren, in ieder waarvan acht meisjes onderdak zullen krijgen, derende kleine kinderen mode in het Hiltonhotei te Am sterdam, waar in verband met de1 a.s. vakbeurzen voor baby- en kleuter- kleding te Hilversum en Utrecht, een Dralon-kindershow werd gegeven. Het.1 ging hier om kleding voor het vol gend winterseizoen. Een grote plaats was dan ook gegeven aan de- honne- terie, die zoveel bewegingsvrijheid geeft, als het motto „geef ze de ruim te" bedoelt. Grof gebreide en jaquard-geweven pull overs in bonte kleuren voor jon- gens en meisjes, worden modieus af gewisseld door truien in zwart-witte op art-dessins. De combinatie jartgroen en vuurrood leidt onder meer tot een wintersportpak als i grappige kabouter. Het jongetje1 t Met rode püll over, blauwe biezen witte col. mocht met trots de borst vtóVuit 'Sfèkén, 'W&rit' die was gesierd j door een marine blauwe pompoen. Bij de geconfectioneerde jurkjes, allen Nederlandse fabrikanten, enkele sierlijke overgooiers, slanke jurkjes in licht diabolo-lijn en heel I veel modellen met plooirokjes. Of- schoon ook in deze draion weefstoffen vrolijke en felle kleuren voorkomen, leek het. ons dat de keus voor deze show wat sterk naar grijs, beige zwart-wit neigde. Wij geven de vo keur aan het rode overgooiertje i glanzend cord-fluweel, aan de jurkjes een roze madras-ruit, aan het blauw geruite gerende rokje met aan geknipte galgen, en aan het echt- Schotse hesje, boven de wel gedistin- le, maar toch weinig flatterende Higginsruitjes en streepjes in gedemp te tinten. Nieuw is de toepassing van draion voor badstof, waarvan alleraardigste bad- jasjes wei-den getoond. Poncho's van draion pluohe in wit en blue, zijn bijzonder lief voor kleine1 kleutei-s. Het grotere broertje en zusje kan dan een goed geconfectioneerd grijs of donkerblauw winterjasje dra- gen, ofwel een brons-groen ribfluwe len jasje met gevoelde capuchon. ini'i-'lüiül 5 Onder de algemene titel Tussen Rome en Utrecht" W geeft dr. A. van de Weijer O.F.M. cap. een serie 1 de resultaten van het Vaticaans concilie en over de wensen en verwachtingen, die leven ten aanzien van het aanstaande nationale concilie. Hieronder het eerste gesprek. Er is nog wel wat te verbeteren in de verhouding Kerkpubliciteit. Tot voor kort gaf de Kerk alleen informatie als ze dat in haair eigen belang achtte of als ze geen andere uitweg meer zag. En de katholieke pers van zijn kant was bijzonder braaf en-volgzaam. Als een deken zei, dat kan niet in de krant, dan kwam het niet in de krant. Kritiek is er de mening van Frans Oude- jans, perschef van het bisdom Breda, de verkondigingen (al of niet ver beterd) tussen Kerk en publiciteit. Over het decreet betreffende de publiciteits media, dat het concilie uitbracht, zei de heer Oudejans, dat in Nederland al bereikt, wat in het bewuste decreet nog als ideaal wordt gesteld. „Misschien kunnen ze er in het buitenland iets mee beginnen". Verder zegt hij: Onze bisschoppen laten hun defensie- houding geleidelijk varen. Ze begin- :n te beseffen, dat ze de communica tiemedia nodig hebben, om hun gelo vigen te bereiken. In het bijzonder de niet-praktiserenden. Daar ligt tussen haakjes ook een van mijn grootste zorgen als perschef: hoe komt de Kerk in contact met mensen, die zondags re gelmatig verstek laten gaan? Hoe laat i zij hun zien, dat er binnenskamers be slist wat veranderd is Neen, dat apparaat hebben we in Ne derland niet. Ik ben van katholiek-ker kelijk zijde de enige perschef. Vandaar dat de kranten dikwijls op mij terug vallen, ook al heb ik alleen een mandaat voor het bisdom Breda. Jij bent de eni ge, die we kunnen bereiken, zeggen ze dan. Neem bijvoorbeeld de beroering rond de herziening van het Mandement, een half jaar geleden. Toen ben ik door alle mogelijke kranten, katholieke en niet-katholieke, gebeld. Soms midden in de nacht. En ik vind dat helemaal niet erg. Alleen weiger ik categorisch om namens een andere dan mijn eigen bis dom te spreken. Hoe de andere bisdommen zich red den? De secretarissen vangen geloof ik heel wat op en ze doen dat niet eens zo slecht. Alleen missen ze de finishing touch, ze kennen het v£tk niet, ze kunnen niet overweg met 't vakjargon. En daar ben ik behoorlijk in thuis, gezien mijn journalistieke verleden. Of elk bisdom een perschef moet heb ben weet-ikvjiiet, dat moet iedere bis schop voor zichzelf uitmaken. Wel moet mijns inziens zeker een centraal voorlichtingspunt komen in Utrecht, dat kan spreken namens het hele episcopaat Ongeveer zoals Salinger dat deed voor Kennedy: berichten doorgeven, back ground-information verschaffen, pers conferenties beleggen. Daardoor worden de bisschoppen van heel wat romp slomp bevrijd, want die hebben warem pel wel wat anders te doen dan voor al die bijkomstigheden te zorgen. Je ziet het dus als een apparaat dat voor heel de Nederlandse Kerk de pu blic relations moet verzorgen. Inderdaad en daar komt heel wat bij kijken. Ik zou al blij zijn als zo'n appa raat bescheiden kon beginnen, een vak een bureautje, een telefoon en een typemachine. Maar het zal zich wel spoedig gaan uitbreiden Als mgr. Bekkers voor de t.v. ver schijnt, dan wordt heel zijn optreden door een regisseur begeleid: dit tafeltje die houding, deze belichting. Maar als diezelfde mgr. Bekkrs ergens gaat spreken, bekommert niemand zich om deze details. Misschien zal dat er toch nagenoeg niet geweest, ook geen opbouwende kritiek. Een blad als De Bazuin onder leiding van pater Kreijkamp vormde een zeldzame uitzondering. En een brochure als „De kogel door de Kerk". Maar daar zouden we met onze ogen nu niet meer van knipperen. De Amboreeks zou zo'n hoekje nu niet eens willen hebben! Een jaar of tien geleden kwam de kentering. De Nieuwe Linie heeft een grote stoot in de goede richting gegeven. Maar een blad als De Katholieke Illustratie bleef op het oude spoor zitten. En daardoor heeft het een kans gemist. Ver gelijk bijvoorbeeld wat de Katholieke Illustratie schrijft eens met de produktie van Brandpunt en met het optreden van verschillende bisschoppen voor de televisie. Dan hoef ik je niks meer te zeggen. Pullover van wol met nylon. Malen 116-1 v.a. f. 9,95. Bijpassend L K XX wollen broekje. V - I Maten 104-134 Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! Frans Oudejans C/O) werd in Amsterdam geboren. Hij studeerde dan het Ignatiuscollege, kreeg zijn journalistieke opleiding aan de universiteit te Nijmegen en was achtereenvolgens als redacteur ver bonden aan De Sportwereld (spe cialiteit hockey en wielrennen)De Nieuwe Noord Hollandse Courant samen met Het Dagblad voor de Zaanstreek) en De Volkskrant, Sinds 1963 is hij als perschef in dienst van het bisdom Breda, Zijn vrouw schrijft onder de schuilnaam Cocks van Eysden regelmatig bij dragen voor ons blad. ïn komen, ik weet 't nog niet Bovendien zal zo'n perschef belast worden met 't samenstellen van fol ders, het ontwerpen van affiches e.d. Maar aangezien dat zijn vak niet is zal hij al heel gauw gedwongen zijn, daarvoor een reclamebureau in te scha- 1 je huidige posi- Dat zul je aan de kranten moeten vragen, niet aan mij. En aan de geeste lijkheid van het bisdom. Ik voor mij heb meestal prettige ervaringen. Natuurlijk is het wel uitkijken geblazen, je moet beschikken over de nodige tact. Bij voorbeeld als het bisschoppelijk beleid ter sprake komt. Ik heb daar en dat wil ik nog eens extra onderlijnen CVP en liberalen willen coalitie in België BRUSSEL (Rtr.) De leiders van de christelijke volkspartij in België hebben zich uitgesproken voor de vorming van een coalitieregering met de liberalen om zo een einde te maken aan de regeringscrisis die nu al 33 dagen duurt. Het bestuur van de liberale party had zich zondag al hiervoor uitgesproken. Het plan voor de vorming van een tweepartijenbewind is af komstig van kabinetsformateur Paul Van- den Boeynants. Het bestuur van de CVP moet nog zijn fiat geven aan de verdeling van de ministersportefeuilles tussen beide partyen. De krachtige linkervleugel van de CVP, die door de vakbonden wordt overheerst, heeft de afgelopen weken laten weten dat hij de voorkeur geeft aan een coalitie met de socialisten. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM Hedenmorgen werd ia.ngevoerd 484 Ostuks vee weekoanvc jggg«n 200 gebruiksv 355—385. 3e 335—350, vette kalveren extra kwal 290 - 300. Je kw 280—290, 2e 250—280 3e kw 220—210, stieren alle kwal 395—445 worst koelen 320—310, kalf- en melkkoeien' 1050—J450, vare koeien 925-1200. vaarzen 800—975. pinken 600 750. graskaiveren 125 600, nuchtere kalv 130—140, mestkalveren 50—110, slaclitpaarden p kg 315—375 scha pen 85—105, lammeren 00—100, Marktoverzichtslachtrunderen aanvoer iets meer, handel kalm. pt-yzen al kalf. en melkkoeier -------- aanv als v weJ als vor week, hand stil. prij'shvare koeien handel tamelijk, prijsen redelijk, goed prjjsh; vaarzen en pinken aanv gewoon, handel lui. pry zen onveranderd; graskaiveren aan- als vor. week, handel tamelijk, ruim prijsh, vette kalv aanv als vor week, handelstroef, prfjish, 2e en 3e kw gedruktnucht kalv aanv groot, handel stug, prijzen gedrukt; alachtpaarden aanv ruimer, handel kalm ruim prysta, «öh&pen en lammeren aanv Iets meer, handel redely k, pry ah. geen enkele bemoeienis mee. Ik wil de dingen pas weten, wanneer ze beslist zijn. Je weet, dat er rond benoemingen altijd veel wordt, gegist, gepraat en ge formeerd. Daar ga ik nooit op in, zeker niet als ze proberen me uit te horen. Ook beschouw ik datgene, wat ik van priesters en leken hoor, als vertrouwe lijk. Mijn bisschop komt er niets van aan de weet. Anders zou ik mijn krediet in de kortste keren verspelen. In klerikale kring moet toch al een barricade van achterdocht jegens de pers worden opgeruimd. Die achterdocht is dikwijls gebaseerd op vervelende ervaringen met „een" blad of met „een" journalist. Het zal nog een hele tijd duren voor die barricade is neer gehaald. Maar we hebben er geloof ik wél een gat in geschoten. Wat denk je over de kerkelijke censuur Tussen Rome en Utrecht (I) de defensieve politiek. Als wij de sen- catholicus hebben, waarom dan nog censor catholicus ook? Natuur lijk zullen we wel eens fouten maken, dan krijgen we onze trekken wel thuis. Van de lezer bedoel ik, die met ingezonden stukken gaat schrijven. Eigenlijk is de lezer zo'n beetje onze censor geworden. Toch wordt er in klerikale kring nog al geklaagd over de katholieke com municatiemedia: dat ze niet objectief zijn, overmatig kritisch en op sensatie belust. Wat denk jij daarvan t Daar ben ik het absoluut niet mee eens. Ik heb juist bezwaren tegen de ka rakterloze volgzaamheid uit de afgelo pen periode. Dat men nu wel een door slaat naar de andere kant, vind ik vol komen begrijpelijk. Bovendien komt het mijns inziens vrij zelden voor. Neem de concilieverslaggeving in Nederland, die was over het algemeen van een zeer hoog gehalte. Als er incidenteel bepaal de klachten zijn, dan ligt de fout meest al bij de klagende instanties zelf, die niet begrijpen hoe ze met de communi catiemedia moeten omgaan. Welke concrete verlangens heb jij als perschef ten aanzien van het nationale concilie f Daar kan ik nog weinig van zeggen. Hoe moet het met de geheimhouding? Iets van dien aard zal er toch moeten wezen, wil men althans ruimte houden voor een vertrouwelijk beraad. Hoe moet het met de leken? Worden zij toe hoorders, waarnemers of stemgerech tigde leden? En welke plaats krijgen de niet-katholieken de niet-christenen? Ik hoop, dat van alle kanten (zoals in Sjalom en in De Bazuin al is gebeurd) concrete voorstellen zullen worden ge daan. Van alle kanten, dus ook van de conservatieve kant. We zullen een choc des opinions moeten krijgen, dan ko men we het verste vooruit. En wat de nieuwsvoorziening betreft: het zal een groot verschil maken, of dit concilie een kwestie wordt van vier da gen of van vier maanden. In 't laatste geval zal men net als in Rome een sooort perscentrum moeten inrichten. En misschien zelfs de zittingen voor de pers openstellen (afgezien dan van de zittingen met gesloten deuren, -vqpr een vertrouwelijk beraad.) Misschien kan men voor de meer plechtige gebeurte nissen de televisie zelfs uitnodigen. Waf is je hartewevs op dit ogenblik f Ik zou het heerlijk vinden, als ik bin nenkort enkele collega's kreeg in de functie van perschef. Nu kan ik nooit eens met iemand praten: hoe doe jij het, wat denk je hiervan of daarvan. Mijn enige gesprekspartners zijn de 2 collega's van de Nederlands Hervormde en van de Gereformeerde Kerk. Ik heb ook geen jurisprudentie, waarop ik kan terugvallen. Geen wonder, dat je dan dikwijls in het duister tast. Soms zeg ik achteraf tegen mezelf: hoe heb je het gedurfd, hoe heb je het kunnen doen. Als er een paar collega's zouden zijn, kwam het allemaal wat gemakkelijker te liggen. dr. Alfred van de Weijer. Beeld Nederland wijzigen 1>EN HAAG (A.N.P.). De Nederlandse zakenman moet zijn buitenlandse collega actiever benaderen en het beeld, dat men in het buitenland van Nederland heeft, moet worden gewijzigd, aldus conclusies van een onderzoek van Makrotest N.V. te Amsterdam. Het onderzoek werd ver richt in opdracht van de Centrale Kamer van Handelsbevordering naar het beeld van Nederland. Frankrijk, Japan, Nigeria en Peru. Het onderzoek in die landen heeft aan getoond, dat er bijzonder veel ruimte is voor handelsintensivering Men heeft al leen personen ondervraagd, die van bij zonder belang zijn voor de afzet van de bedoelde goederen, zowel potentiële af nemers als mensen uit de sfeer van over heid en journalistiek. In Frankrijk zegt men van de Neder landse industrie, dat deze zach niet laat zien en te weinig initiatieven neemt.. Daar naast. wijst men op een te grote starheid in het zakelijk contact. De Nederlandse zakenman, wordt daar stug. arrogant en gierig' genoemd. Ook wordt gezegd dat hij geen durf heeft. In Frankrijk wenst men van Nederland technische documentatie en publiciteit, actievere verkooppolitiek en een betere service. Japan zou ten aanzien van de wyze van handelsbenadering vooral ook het accent willen leggen op het culturele. Het wenst meer informatie over de Nederlandse in dustrie met een uitwisseling van kennis en een actiever optreden. Nederland blijft in gebreke met voorlichting. Van de Ne derlandse zakenman wordt gezegd dat hij te weinig van de Japanse zakengewoonten weet, zich slecht aanpast, star optreedt, een slechte service geeft en gierig en egoïstisch is. In Nigeria is men, aldus hét rapport, duidelijk meer bekend met Nederland In het algemeen. Ook daar stelt men prijs op culturele relaties. Men heeft behoefte aan zeer specifieke handelsgegevens en persoonlijk vakkundig bezoek. Kritiek op de Nederlandse zakenman is er in Nige- rie niet. Hij wordt integendeel gewaar deerd als vriendelijk en integer. In Peru denkt, men er hetzelfde over als in Nigeria, zij het dan dat hier en daar bezwaren naar voren komen tegen de zakelijke passiviteit van de zakenman Gedetailleerde informatie Een eerste eis blijkt een actievere be nadering en dan vooral met concrete, technisch gedetailleerde informatie. De tweede eis is een andere zakelijke instel ling. Van alle E.E.G-landen blijkt Duits land het hoogste prestige te hebben als exporteur. Deze positie blijkt te berusten op de technische reputatie en het hoge niveau van dynamische industrialisatie dat men met Duitsland i In Frankrijk ziet men Nederland als een land van rust en wijsheid, maar ook van kleinheid en intimiteit. Het agrari sche beeld dat men van Nederland heeft, sluit voor de Fransen het bestaan van industrie eigenlijk principieel uit. In Japan wordt het beeld van Nederland be paald door het toeristische en het agrari sche. Door strijd met de zee wordt Ne derland gezien als een land met proble men, dat aan industrie niet toekomt. In Nigeria en Peru heeft Nederland als West europees land de reputatie een hoog ont wikkeld land te zijn. Produkt De typering van het Nederlands produkt ligt vooral in de ambachtelijke sfeer. Maar dc „image" is zwak als het gaat om uiterlijkheden zoals vorm, ontwerp en status. Er bestaat verder een vrij alge mene twijfel over de service rondom het produkt. Nederland moet zich, zo meent Makro test in haar rapport, vooral niet presen teren als agrarisch of waterbouwtechnisch. Ook moet de nadruk niet worden gelegd op de wijze waarop het produkt tot stand kwam, maax- op het produkt zelf.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5