DER HELM een naam van formaat ZOETERWOUDE TROTS OP DRIEVOUDIG KAMPIOEN Treffers degradeer! Van Tol kampioen Eollenstresk Autoberovers in Alphen bij benzinediefstal aangehouden Belangwekkend voorbeeld van neo-gotiek 1966 .DINSDAG 15 MAART 1966 DE LEID SE COURANT PAGINA j Rotterdam heeft z'n Eef Dolman, Puttershoek z'n Kees Verkerk, maar ook Zoeterwoude telt sinds zondagavond een Nederlandse kampioen onder haar 6700 inwoners. De 17-jarige Bert v. d. Helm toonde zich in Driebergen onbetwist de sterkste van de Nederlandse tafeltennis-elite. Zijn prestatie was grandioos, want niet alleen werd hij kampioen in het herenenkelspel, maar met vriend en clubgenoot Gé Bakker ver- j overde hij de titel in het dubbelspel en met een ongenaakbare Ellen I Kort aan z'n zijde sleepte hij ook de mixed-dubbeltitel in de wacht. Prikkel Zelf zegt Bert dat de weinig hoop volle prognoses in de Leidse Courant voor hem en ook voor Gé Bakker een bijzondere prikkel zijn geweest. Als wijlen Joris v. d. Berg dit had meege maakt zou hij z'n boek „Mysterieuze irachtgn in de sport" met een nieuw ïoofdstuk aan hebben kunnen vullen. De wedstrijdenreeks vergde zeer veel van Bert. Hij speelde in totaal 43 waarvan hij er zes verloor, lede door z'n deelname in de dub- J belspelen stond hij van 's middags 'ut 's avonds 9 uur bijna constant Ïter de tafel! laar hij w;as in grootse vorm en alles, zodat de clown van de Ne- .andse tafel'tenniswereld, Paul Gim- tijdens een van de hoogtepunten, yauer en moeder v. d. Helm toeriep: •Wat hebben jullie die jongen in de» zoeterwoude dan ingegeven?" Gé Bakker, die na zijn inzinking de jpgaande lijn weer duidelijk te pak ken heeft was „èng-goed" zoals zijn Vrouw het uitdrukte. Mede dank zij de geweldige steun van Ellen Kort in het mixed dubbel werd Bert v. d. lelm uiteindelijk 3-voudig Nederlands tampioen. Een wapenfeit dat nog wei- lig geleverd is in de Nederlandse ta- eltennishistorie! Champagne Door de nederlaag zaterdag jl. tegen Maasbree en het gelijke spel dat VVGA in Amsterdam aan Wibo ontworstelde, zijn de beslissingen in de onderste re gionen van de ereklas gevallen. De Treffers degradeert automatisch naar de hoofdklas, terwijl VVGA middels degradatiewedstrijden zijn plaats in de ereklas kan verdedigen. De 100 nederlaag van De Treffers doet erger aan, dan de werkelijkheid was. Vanaf de openingspartij speelde Maasbree onder een gelukkig gesternte, ver klaarde Suiskens zondag tijdens de Nederlandse kampioenschappen. Hij won de openingspartij tegen Kees Ves- seur na verlenging in de derde game (22-20). Kees spande zaterdag de kroon in deze uitslagen, tegen Bert Onnes werd het 21-23 en 22-24, terwijl hij ook tegen Harry Vaessen met 22-20 in de laatste game moest capituleren. Geflatteerd Doordat ook Jacques van Ruiten weemaal in drie games verloor, tegen iuiskens en Vaessen, is de 10—0 uit- g geflatteerd te noemen. Duidelijk echter wel, dat het team van De 'reffers in deze samenstelling weinig tans heeft om in de ereklas tot suk- sessen te komen. Weinig inspirerend varen de povere resultaten van de aatste jaren in een steeds sterker wor- lende ereklas. Het jeugdige element W jammer genoeg net geen omme- "eer brengen. Vooral Kees Vesseur eeft echter zij het een harde en moeilijke een goede leerschool ge- >ad, waarvan hij volgend jaar in de ioofdklas uitstekend kan gaan profi- "ven. De Treffers speelt zaterdag in liden haar laatste ereklaswedstrijd 'gen Scylla. De Treffers-reserves hebben zater- na een bijzonder felle en spannen- strijd het onderspit moeten delven igen 21-up. Het Rotterdamse team, lat verleden week kampioen werd, leeft alle zeilen moeten bijzetten om tot een 64 overwinning te komen. j)ick van der Meer uitstekend op 'reef won tweemaal ruim en ver- de beslissende" partij tegen kop- ian Boekenstein (ongeslagen) met (3-21, 23-25 en 21-23. Jos van dei- eer en van der Meer wonnen elk inmaal en verloren met een klein 'erschil de derde game van Tuinen- 'urg. Ook het dubbel werd een kleine (drie games) voor 21-up. zaam. Plaatsgenoten die via radio of televisie kennis hadden genomen van de prestaties brachten de eerste feli citaties binnen in huize v. d. Helm aan de Schenkelweg. Ondertussen was Scylla-teamgenoot Dick Springer in Zoeterwoude gearri veerd en assisteerde vol ijver de zusjes van de nieuwe kampioen bij het aan brengen van versieringen. Met ongeduld werd de terugkomst van Bert afgewacht en, onkundig van de treinstremming vroeg men zich af wat de reden kon zijn van het lange wegblijven. Pas om half een werd het wachten beloond. De champagne die Bert had meege bracht van een van zijn buitenlandse wedstrijden, in Joega Slavië, en altijd zorgvuldig had bewaard kwam nu voor de dag. Bert die in de examenklas zit van de R.K. ULO aan de Haarlemmer straat in Leiden ging maandagmorgen weer op tijd naar school. Zijn presta ties waren hier echter ook al bekend zodat er volop feest was en het leren pas op de tweede plaats kwam. Overigens meent vader v. d. Helm terecht dat er belangrijker zaken zijn dan tafeltennis. Bert moet hard blok ken, want over enkele maanden zal hij eindexamen af moeten leggen, waarna hij naar de kweekschool wil. Een invitatie voor de Europese kam pioenschappen die binnenkort in Lon den zullen worden gehouden, heeft hij dan ook af moeten wijzen. Terwijl Bert op school gehuldigd werd ging de drukte ook in het ouder lijk huis voor een wonderlijke maan dag zorgen. Telegrammen van sport vrienden en besturen kwamen binnen, bloemen werden bezorgd, journalisten informeerden naar gegevens en maak ten afspraken vopr interviews, kort om de boel stond op z'n kop. 's Middags om 5 uur kwam burge meester Detmers vergezeld van de ge meentesecretaris zijn gelukwensen aanbieden en bood namens het ge meentebestuur een fikse boekenbon Van jongs af aan Bert v. d. Helm nam al heel jong het tafeltennisbat ter hand. Dat kon ook moeilijk anders, want het was en is in het gezin v. d. Helm al tafelten nis wat de klok slaat. In het lustrum- toernooi van TSB in 1959 veroverde hij z'n eerste prijs. In december 1963 verliet hij PIT '54, de Zoeterwoudse Burgemeester Detmers van Zoeterwoude en gemeentesecretaris Frlebel wensen de kampioen geluk. Hij was in totaal reeds 9 keer inter national. De studie en de vele wed strijden en trainingen laten maar wei nig tijd over voor andere dingen. Maar als het even kan trapt hij nog graag een balletje mee, achter het doel op het SJZ-terrein of op „de hoogte" in het vreugdedal, waar veel jongelui zich urenlang met een bal kunnen bezig houden. In de zomer maanden is de Noord-Aa een gelief koosde zwemgelegenheid voor hem. Zondag a.s. zal hij deelnemen aan het internationale toernooi van DTTC in Deventer; 27 maart staat het kam pioenschap van de afdeling 's Graven- hage op het programma. Op 3 en 4 april moet hij in Dieren z'n jeugd Beneluxtitel verdedigen. Dit programma, gelardeerd met de competitiewedstrijden vanScylla, geeft alweer een stevig menu voor de komende weken. In Zoeterwoude hoopt men dat, nu Bert de hoogste top heeft bereikt, het toch maar eens tot iedereen door gaat dringen, dat hij heus uit Zoeterwoude komt en niet uit Leiden, zoals zo dik wijls geschreven en gezegd is. Bert zelf schrijft z'n succes voor een belangrijk gedeelte toe aan het speciaal door Heemskerk sport ont worpen sandwich „v. d. Helm" bat waarmede hij zondag opereerde en onder welke naam dit ook in de han del wordt gebracht. In de keuken van de ouderlijke wo ning hangen 3 grote worsten van elk 2 kg., cadeau voor evenzovele kam pioenschappen. Eet smakelijk Bert! En nogmaals, proficiat. HILLEGOM Schaakclub „De Uil" De uitslagen waren: J. BrauckmanJ. van de Berg 1—0; J. van der Zwet—W. F. van de Berg 01; Fl. van de Berg—J. Staats 10; D. BalkenendeM. Rood 01; H. H. HulsmanJ. van der Weijden 10. Groep 2: J. C. BeukeiTh. Jonk heer 10; L. C.. ZonneveldH. Wes- sels 01; C. IppelTh. Jonkheer 1 0; J. C. DamenH. Wessels 01. Groep 3: W. BrandsmaJ. Salier 10; J. PrinsP. Spierings 10; J. Schoorl W. E. Ciggaar 10. De Uil 2 speel de thuis tegen VHSV 5 en won met 7%—2 Vt. De nieuwe kampioen voegt zijn pas verkregen trofee toe aan zijn reeds indrukwekkende prijzencollectie. ZO BOEIEND IS NU Nederland houdt (op de voor pagina, In kleuren) grote schoonmaak. Een echte Pano rama-kijkplaat! Een vinnig commentaar over een vinnig artikel, door Pa norama's eigen redacteuren na grondig onderzoek ter plaatse samengesteld. Daar in wordt het ene na het an dere ontstellende feit over de Nederlandse Antillen uit de doeken gedaan. Is de cor ruptie in de West feit of fantasie? Worden de miljoe nen van de belastingbetaler daar goed besteed of niet? Een hoogst actuele reportage met eigen foto's van typisch Panorama-niveau!) over HET HUWELIJK Het malle geval Lucille Ball in praat en plaat: het merkwaardige bestaan van de vrouw om wie de hele wereld lacht. Waarom is de kok van het Witte Huis er vandoor gegaan? Was het eten hem te koud? Een Nederlandse vrouw stort haar hart uit over de stik-warmte in onze huizen. De - terecht - beroemde serie „Heer Kiest Vrouw" wordt voortgezet'. Voorts in de actuele fotopagina's o.a.: de dochter van Eva Bartok (onbekende vader) - Zieke Polen naar de zoutmijnen - knietjes bloot in Londen - de Liverpoolse Beatle-tempel failliet. Op de achterpagina: uiterst opmerkelijke uitvinding van de beschermheer van de^ Brussel se uitvindersbeurs. Een abonnement is goedkoper dan losse nummers. Een abon nement is nooit uitverkocht. Een abonnement wordt thuis bezorgd. Geef u op als abonné: het adres „Panorama-HaarJem" is voldoende. De Hillegommer Piet van Tol is tijdens dit weekeinde kampioen in de hoofdklas se klein biljart van het district "De Bollenstreek" geworden. De boomlange Hillegommer heeft het in dit toernooi, dat onder het toeziend oog van de meester Joop Roodenburg in diens café "De Vier Winden" in Voorhout werd gehouden, bepaald niet gemakkelijk gehad. Tot in de laatste ronde waren er namelyk nog drie kanshebbers, die met elk 8 punten uit 6 wedstrijden Van Tol nog van de kroon konden stoten. Een van z'n grootste concurenten was hierbij Nol Warmerdam, die hem door z'n algemeen gemiddelde nog het meest kon bedreigen, als Van Tol z'n laatste partij tegen de Lisser Roest zou verlie zen. Roest had zelfs ook nog kans om als eerste te eindigen. Hij zou dan echter Van Tol in een zeer klein aantal beurten moeten verslaan, om daarmee met zijn gemiddelde boven Warmerdam te kun nen eindigen. Van Tol liet het allemaal zo ver niet komen. Roest kon het tegen hem niet bolwerken en moest na 19 beurten, Van Tol had toen de 250 caram boles vol, z'n keu losschroeven. War merdam greep in de laatste partij nog de tweede plaats. De eindstand luidde: P. v. Tol Hille- gom, 12 mp, 1656 car. 156 brt. 75 h.s. 10.61 moyenne; A. Warmerdam, Voor hout, 10, 1699, 161, 80 10.55; Th. Roest, Lisse, 8, 1511, 160, 91, 9.44; W. v. Nas sau, Lisse, 8, 1629, 179, 63, 9.10; L. El- fring, Lisse 6, 1493, 180, 52, 8.29; C. Boom, Noordwijk, 6. 1506. 185. 74, 8.25; C. Juffermans, Oegstgeest, 4, 1340, 181, 45, 7.40; J. Duivenvoorde, Lisse, 2, 1361, 160, 61, 8.51. Nog meer op hun kerfstok De 21-jarige vertegenwoordiger C. A. V., wonende aan de Emmalaan al hier, betrapte zondagavond omstreeks 23.45 uur, een 18-jarige monteur en een 24-jarige bouwvakarbeider op het stelen van benzine uit auto's welke onder de Kon. Julianabrug waren ge stald. De benzine werd geheveld uit de auto's van de heer Van L. en de apotheker S., beiden wonende aan de Wilhelminalaan, en overgegoten in de auto van de 18-jarige monteur. De heer V. waarschuwde vlug een omwonende en belette daarna de ben- zinedieven met hun auto weg te rij den, door de eigen wagen voor die van de dieven te plaatsen. De politie was spoedig ter plaatse en rekende het tweetal in. Later in de nacht wefd een 28-jarige bloemkwe kersknecht uit Rijnsaterwoude aan gehouden, die bij het clandestien tan ken aanwezig was geweest. In de auto van de monteur werden goederen aangetroffen, waaronder b.v. rijbewijzen en autopapieren 'van een artsenfamilie, wonende te Hoorn, en bescheiden van auto's uit Leiden en Leidschendam. Later bleek dat die goederen zon dagavond waren ontvreemd uit een aantal opengebroken auto's te Voor schoten, waar het drietal was ge weest. De rijkspolitie te Voorschoten is druk bezig uit te zoeken wie van de aangehouden personen zich hieraan schuldig maakten en waar de overige goederen, waaronder een dokterstas met instrumenten en een tas met do cumenten van een zakenman, zijn ge- De 24-jarige bouwvakarbeider heeft zich met één of meer anderen schul. dig gemaakt aan de onlangs in plan Noord gepleegde diefstal van een grote partij bladlood, ten nadele van de firma Ponsioen alhier. Dank zij uitstekend werk van de rijkspolitie te Ter Aar, was het reeds bekend dat de bouwvakarbeider het lood had gesmolten en verkocht. Na zijn aanhouding voor de benzinedief stal kon deze zaak met de bouwvak arbeider meteen worden afgewerkt. Het drietal is ingesloten in het bureau van politie te Alphen. Van de rijkspolitie te Voorschoten vernamen wij hedenmorgen dat het onderzoek nog in volle gang was en nog niet kon worden afgesloten. Monumentenzorg bezorgd over kerk te Roelofarendsveen AFBRAAK VAN KERK REEDS VOORBEREID Zoals de parochianen van „St. Pe trus' Banden" te Roelofarendsveen en ook vele ingezetenen buiten deze parochie bekend is verkeert de hier aanwezige pa rochiekerk in bouwvallige staat. Des kundige adviezen hebben gemeend van restauratie te moeten afzien omdat dit niet meer verantwoord werd geacht. In het kerkbestuur kwamen derhalve plan voor nieuwbouw aan de orde. Een bouw-comité werd opgericht, dat reeds behoorlijk kapitaal voor de nieuwe kerk, uiteraard in samenwerking met de parochianen, bijeen heeft weten te bren gen. Van het bisdom heeft men reeds toestemming gehad tot het aantrekken van een architect. De voorbereidingen om eein nieuw kerkgebouw tot stand te brengen zijn reeds in een zeer vergevor derd stadium gekomen. Wij zijn ervan overtuigd dat velen de tot standkoming van dit nieuwe kerkgebouw van harte zullen toejuichen. Echter, uit een door drs. H. P. R. Ro senberg, wetenschappelijk ambtenaar bij de afdeling Beschrijving van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg namens dr. Van Swighem samengesteld schrij ven, blijkt dat het oude kerkgebouw van historische waarde wordt geacht. Wij lezen lüer o.m. in „De Rooms Katholie ke kerk van St. Petrus' Banden te* Roelofarendsveen is een schepping van de bouwmeester Theo Molkenboer, een der vooraanstaande architecten uit de periode der vroege Neo-gotiek vóór Cuy- pers. Het bouwwerk dat werd ingewijd in 1856 is inderdaad een belangwek kend suecimen van deze sty'I, waarvoor de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wel degelijk belangstelling heeft. Ook de inventaris, voor een groot deel uitge voerd door de neogotische kunstenaar Jan Dunselman, is op zichzelf Interes sant en vormt met de architectuur van het kerkgebouw een goed geheel, zodat men hier zeker mag spreken van een monument, dat een goede Indruk geeft van de ten onrechte lang verguisde 19e>- eeuwse bouwkunst. De moeilijkheid is echter, dat Monu mentenzorg op het ogenblik de handen vol heeft aan het redden van de architec tuur van vóór 1850, waarvan de talrijke LISSE De bijbeltentoonsteUing Tijdens de Interkerkelijke Bijbeltentoonstel ling. welke vanaf dinsdag '22 maart voor het publiek 'toegankelijk is, wor den twee series dia's vertoond, n.l. een serie „Uit de geschiedenis van de Joden" en „Het leven van de Heer", welke series beide op één avond in de veilinghal van H.B.G. te bezichtigen zijn. Wij vernamen, dat reeds door 50 klassen van scholen een bezoek zal worden gebracht onder leiding van 't onderwijzend personeel. Uit het organiserend comité is een min of meer „kleine commissie" ge vormd, waarin zitting hebben pastoor P. Th. Perquin, Noordwijk aan Zee, kapelaén M. J. M. Jagerman, Noord- wijkerhout, ds. D. Keining en ds. H. A. van Bottenburg te Noordwijk. Deze kleine commissie stelt de uitgave van een permanent bij belrooster samen, welke op stencil zal verschijnen, als een pastorale begeleiding bij het bij bellezen. Dit bij belrooster zal via alle kerken beschikbaar worden gesteld voor wie daar belang in stelt. restauraties grote sommen gelds eisen, De Monumentenwet, die in 1961 is aan genomen, strekt haar bescherming ook uit tot die gebouwen uit de periode 1850- begin van deze eeuw, die uit een oog punt van oudheidkundige waarde in standhouding verdienen. Momenteel is de wetenschappelijke staf van Monumentenzorg bezig, zich een indruk te vormen, van hetgeen uit die periode, waarover nog weinig be kend is overgebleven. Wanneer binnen afzienbare tijd een overzicht is tot stand gebracht van de bouwwerken uit de periode der neo stijlen en de daaropvolgende tijd van Berlage en de Amsterdamse School, zal de minister, daarin geadviseerd door de Monumentenraad, na een uiteraard stren ge selectie een beperkt aantal gebouwen uit de onderhavige periode aanwijzen, die voor het nageslacht bewaard die nen te blijven. Subsidie nog niet zeker. Hieruit vloeit dan onvermijdelijk de consequentie voort, dat het Rijk aan zienlijke subsidies zal moeten verstrek ken in de kofcten van restauraties dezer monumenten, die vrijwel alle aan kost bare herstellingen toe. zijn. Of de kerk van Roelofarendsveen een beschermd monument zal worden is in dit stadium nog niet met zekerheid te zeg gen. Wel zeker is, dat dit bouwwerk tot de belangrijke voortbrenselen der neo-go tiek vóór dr. P. J. H. Cuypers behoort en als zodanig een goede kans maakt om als monument beschermd te worden. Op het ogenblik is daarvan helaas nog geen sprake en nog veel minder, naar u zult begrijpen, van een eventuele rijks subsidie. Bij een streven, om öeze kerk te b»- houden, kan men er echter van over tuigd zijn, dat Monumentenzorg belang stelling heeft en hopelijk binnen niet nl lange tijd de minister zal kunnen advi seren ook geldelijke steun te verschaf- Aldus dit aan de heer B. H. Otto, van Harteveldstraat 13, te Oude Wetering gericht schrijven, waar men ook nadere Inlichtingen e.v. sympathiebetuigingen etc. kan plaatsen. Voor het kerkbestuur van deze kerk blijft echter de zorg o.m. voor haar paro chianen te zorgen dat zij in een kerk gebouw komen hetwelk geen gevaren voor instorten etc. zal geven, te meer daar de geraamde kosten voor e.v. mo gelijke restauratie dermate hoog waren, dat, mede doordat dan nog geen garan tie voor volledig herstel kon worden ge geven niet verantwoord geacht konden worden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3