S)a Celebe Sou^o/nt I Ruim 90 mille voor A damse brandbuurt I im i Vanavond in de ether R.T.N.: meer dan kwart miljoen moord aan de bron DE LEIDSE COURANT DINSDAG 15 MAART Partijwezen en financiële perikelen TV/T EER en meer wordt er binnen Nederlands politieke partijen gesproken over subsidie van overheidswege voor hun werk. Vorige week kwam zowel bij de V.V.D. als op de partijraads vergadering van de K.V.P. de kwestie aan de orde. In beide T partijen is de financiële toe- dlt °Pzllcht zou de K V P- dus stand verre van fraai; bij dejP en bekennen, d^ n'e^ Natuurlijk hai^gt hiermee samen het verschijnsel, dat de K.V.P. wat haar leden betreft altijd meer massainstituut dan kaderpartij heeft willen zijn. Dan moet wed een trieste conclusie getrokken worden, wanneer (zoals een van de eerder bedoelde kringen in de toelichting op zijn initiatief ver meldt) als gevolg van de geringe politieke belangstelling een voort durende teruggang in het leden bestand plaats vindt en a'ls gevolg hiervan de financiële toestand van de partij steeds zorgelijker wordt. overige grotere Nederlandse poli tieke groeperingen trouwens al weinig anders. Nog altijd wordt niet met en thousiasme aan de mogelijkheid van overheidssubsidie aan politieke partijen gesproken. Maar in de K.V.P.-gelederen bijvoorbeeld valt langzamerhand een kentering te constateren. Onbewust speelt mis schien een rol mee het feit, dat in het bedrijfsleven de bijdrage van werkgevers voor de fondsen van de vakbonden een aanvaarde ont wikkeling aan het worden is. En net zoals bij de vakbeweging de facto gebeurt, denkt men in poli tieke kringen aan overheids subsidie voor bepaalde activiteiten van de partijen: bijvoorbeeld in het belang van politieke voor lichting, voor het verrichten van research en voor direct electorale arbeid. Ter partijraadsvergadering van de K.V.P. werd even over de kwestie gesproken, omdat vanuit drie kieskringen schriftelijk ge vraagd was de mogelijkheden van subsidiëring te gaan onder zoeken of bevorderen. Het partij bestuur had in zijn prae-advies op deze suggesties instemmend ge reageerd; 't stelde voor 'n onder zoek te laten instellen naar de wen selijkheid van overheidssubsidie aan politieke partijen ten bate van vorming, voorlichting en research. Eerste stap daartoe zal een opinie peiling onder de werkgroepen worden. Waartoe ook inderdaad besloten is. hangig maakten dat de contri butieverhoging in de Katholieke Volkspartij „vrijwel de grens heeft bereikt van de bijdrage die het normaal geïnteresseerd lid wenst haar opzet geslaagd is. Haar aan hang berust op vele kiezers, maar op relatief slechts weinigen, die be wust actieve staatsburgers op het politieke terrein willen zijn. Maar dan komt het accent van de functie van de politieke partijen steeds meer te liggen op het aan wezig zijn voor de gehele gemeen schap en steeds minder op die als vertegenwoordigster van een be paald aantal leden. OP die manier wordt de princi piële aanvaardbaarheid van overheidssubsidie voor politieke partijen groter. In het bijzonder wanneer de financiële middelen van de partijen in de eerste plaats zouden worden aangewend voor werk, dat ten goede komt aan de voorlichting van de gehele ge meenschap, bijvoorbeeld door re search ten bate van het politieke werk van fracties in de vertegen woordigende organen. Maar tegelijkertijd gaat dan ook de vraag knellen of niet naar nieuwe wegen moet worden ge zocht voor het laten samenstellen en aanvaarden van politieke pro gramma's, waarop immers volks vertegenwoordigers hun beleid moeten baseren. En of men kan blijven volstaan met de thans voor kandidaatstelling geldende proce dures. Want het lijkt ons een illusie, dat bij overheidssubsidie en research en betere voorlichting de werving van echt actieve leden meer succes zal kunnen hebben dan thans het geval is. Integendeel: ook een VOOR redelijke twijfel vatbaaraIa de. VP' daa V i. de bewering - gedaan door e" meer de. ™*ting van een kader de kringen die het vSoretel aan bewegmgmgaan Maar dan wordt hanrie maakten - dat de contri- tegelijkertijd ook het gevaar weer sterker waairvan een der krmgen die voor subsidie pleiten, gewag maakte: dat de invloed van een kleine groep te groot gaat worden en het goed functioneren van de te geven Al mag dan waar zijn, democratie aan ernstig gevaar f contributieverhoging de laatste jaren verder ging dan del 5 stijging van het algemene prijs niveau, het aanvankelijke contri butiebedrag was belachelijk laag en had meer het karakter van een donatie bij gelegenheid van de ver kiezingen dan van een echte con tributie. In de meeste andere par- wanneer de werkgroepen zich niet alleen bezig gaan houden met de vraag of er naar overheids subsidie mag of moet gestreefd worden zonder meer. tijen werden dan ook bijdragen Er zitten aan deze kwestie een gevraagd, die aanzienlijk hoger paar andere kanten, die ook niet liggen dan de contributie van de over het hoofd gezien mogen K.V.P. I worden. Zorg voor de werkende jeugd VOOR een groot deel moeten de aanbevelingen van een N.K.V.- eommissle, die de situatie van de wer kende jeugd bestudeerd heeft, zonder veei reserves onderschreven worden. Daarmee bedoelen we dan minder het pleidooi van een aparte jongerenwet als wel diverse praktische voorstelleni ver lenging van leerplichtige leeftijd, ver bod van overwerk, ploegendiensten en nachtarbeid, geen Inschakeling bij het systeem van tarief loon, zoals dit voor volwassen arbeiders geldt, meer ver plichte vorming tijdens de eerste jaren ln het arbeidsproces en kortere werk week dan voor volwassenen geldt. Dit laatste bijvoorbeeld vinden we veel belangrijker dan de nogal ruime vakantieverlenging (vijf weken) waar voor de N.K V.-commissie pleit. Jon geren hebben ln hun groeiperiode zeker extra-behoefte aan ontspanning, maar wanneer dit tenminste praktisch moge lijk ie zien we ln een wat kortere werk dag meer heil dan in een paar weken vakantie meer. Juist voor vele jonge mensen blijft het een probleem hoe zij van hun vakantie een positief gebruik moeten maken. De N.K.V.-commissie doet wel diverse voorstellen (trek tochten, vakantiekampen, vakantie tehuizen), maar die kosten enorm veel geld en zijn dikwijls alleen maar voot georganiseerden nuttig. Een wat kortere werkweek daarentegen maakt de over gang van school naar maatschappij minder fors, vergroot de mogelijkheden van vormingswerk (collectief) en geeft de jonge werknemer individueel ook betere kansen om na de arbeidsdag met suocea door studie zijn perspectief te verruimen en om door ontspanning zich lichamelijk en geestelijk fit te houden. Binnen hetzelfde raam ligt het nut van de vooretellen om bepaalde arbeids regelingen voor jongeren te verbreden en om in het algemeen voor de beloning wegens geleverde prestaties bij jonge mensen naar andere vormen te zoeken dan voor volwassen arbeidskrachten ge brudkellijk zijn. Kwaliteit van de pres tatie, karakter en gedrag zouden dan byvoorbeeld zwaarder moeten wegen dan de ln kwantitatieve zin gemeten pro- duktle. Het allerbelangrijkste vinden we ech. ter het voorstel om de intrede in het arbeidsproces generaal tot zestien Jaar te verbieden en de vormingsplicht voor zestien- en zeventienjarigen veel straffer voor te schrijven. Velen zal dit voorstel, bij de voortdurende schaarste op de arbeidsmarkt, slecht uitkomen, maar dat is een opportunistische, puur econo mische reden. Veel belangrijker is het sociale motief, dat we vierkant onder schrijven. Bij de verdere uitwerking van de onderwijsvernieuwing zal zorgvuldig erop gelet moeten worden, hoe men de onderwijssector kan laten bijdragen om goede mogelijkheden te bieden voor de jeugd, die noch op v.w.o., noch voor h.a.v.o. of m.a.v.o., maar voor beroeps onderwijs aangewezen is. Het zal onge- twijfeüd waar zijn, dat dan voor een grote groep van de betrokken kinderen alleen speciaal aangepast onderwijs tot een zinvolle bezigheid gemaakt kan worden. We zijn het met de N.K.V.- commlftsle onvoorwaardelijk erover eens, dat zo'n onderwijs ook wanneer het ;r vormend dan instructief zou zijn een dringende eis blijft en dat de ontwlkkeflirag van de intelligentie, vaar digheid en andere talenten van diie jongens en meisjes geen zaak is, waarbij maar op de leiding van fabrieken en kantoren moet gespeculeerd worden. De sociaal zwakkeren van straks worden voor een niet onbelangrijk deel vandaag te veel aan him lot overgelaten. In een handomdraai 12 3456789 Horizontaal: 1. evenwel - knaagdier; 2. deel van de bijbel - waterstand; 3. overhandigen; 4. het ruien mager, dun; 5. meisjes naam; 6. poging tot koop - speelgoed; 7. zier; 8. pers. vnw. - muzieknoot; 9. vis - weerklank. Vertikaal: 1. reis - het veroverde: 2. deel van de bijbel boksterm; 3. daar, in de verte; 4. vragend vnw. - zelfkant; 5. riante woning; 6. honingdrank web; 7 niemendal; 8. dierengeluid - in houdsmaat; 9. as futloos. Oplossing van gisteren: HOR.: tang. voer. 2. ral. 8. zo mer. 4. hiel, kaak. 5. ed. ba. 6. kris, aard. 7. gerst. 8. lee. 9. erna, mook VERT.: 1. toch. kode. 2. ier. 8. ze dig. 4. grol, sela. 5.am, re. 6. vlek, asem 7. rabat. 8. aar. 9. riek, deuk. Van Harte n eer op dreef ♦♦if**************************************** Signalement met Orson Welles (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Een van de laatste uitzendingen In de radio-actie „Van Harte" hm ditmaal bedoeld om de getroffen bewoners van de brand buurt ln de oude Amsterdamse bin nenstad te helpen. 17 mensen hadden tengevolge van de wandaden van een pyromaan alles verloren op wat lijf goed na. De 83-jarlge mevrouw Cohen vertelde aan Kees Buurman haar schrijnend verdriet nu ze haar huisje In vlammen zag opgaan en van het Toen Henk ene familielid naar het andere moest verhulzen. Ze wil weer zo graag op haarzelf wonen. Amsterdam bijvoorbeeld, aangespoord door een stimulerend woord van zijn burgemeester, mr. Van Hal, spande wel de kroon met een opbrengst van ruim 35.000 gulden. Ook de andere steden in ons land lieten zich niet tulgd. Den Haag zamelde mille in, zomede prachtige partijen beddegoed en huisraad. - In Utrecht kwam men zelfs met splin- ternieuwe gastoestellen aandragen terwijl Rotterdam naast 'n stevig geld- bedrag ook nog meubilair, 17 Rijnrei- zen voor de gedupeerden en brand- blusapparaten toezegde. Stipriaan gisteravond om één minuut voor half acht de uit zending met een welgemeend woord van dank beëindigde, was er reeds voor een bedrag van 67.860 gulden en 37 cent toegezegd, terwijl de voorraad huishoudelijke artikelen in het land zienderogen bleef groeien. Iedere bioscoopbezoeker zal zeker wel eens gehoord hebben van Orson Welles, die op filmgebied bijna alles in één schijnt te zijn; acteur, regisseur, producer, scenarioschrijver, componist en stierenvechter om maar enkele te noemen. Men gaf hem de bijnaam „wonderkind", omdat hi) reeds op achttienjarige leeftijd de tonelisten in Engeland verbaasde door z(jn kritiek op Shakespearestukken. Wereldfaam verwierf hij echter pas in 1936. toen hij het hoorspel „Oorlog tussen werelden" zó realistisch voor de microfoon bracht, dat de Amerikanen dachten, dat er écht marsmannetjes geland waren en derhalve op de vlucht sloegen. Vanavond wordt deze dynamische persoonlijkheid belicht in „Signalement" - Samensteller: Henk dë By. (Nederland I, 21.45). ..Reliëf 1964', compositie Onder de titel „Reliëf 1964" schreef Ton Bruynèl 'n experimentele compositie voor vier elektronische klanksporen en een orgel. Het bijzondere is, dat het orgel, dat „live" bespeeld wordt, mee moet gaan met alle klankwendingen, die van te voren op de gevoelige band zijn vastgelegd. Men maakt hierbij J gebruik van een zogenaamde „vier-sporenband", waardoor het mogeflijk is met een magnetofoonband alle vier de Bporen gelijktijdig te laten klinken. Het is dan echter wel nodig, dat er vier luidsprekers opgesteld staan, voor elk spoor één. „Reliëf 1964" zal vanavond voor de N.C.R.V,-televisie uitgevoerd worden, terwijl componist Ton Bruynèl van te voren enige uitleg bij zijn werk zal geven. (Nederland II, 21.25). t Kamerorkest welkom. ren zo eerlijk mogelijk onder de ge- J PlCtGT Hcllcildüül Het dient gezegd dat goedgeefs Neder- dupeerden verdelen. land zich ondanks de vele acties van De VARA deelt mede. dat er thans de afgelopen weken weer van de bes- reeds een bedrag is ingezameld van te zijde heeft laten kennen. 91.000 gulden. programma nog werken .Het kamerorkest Fieter Hellendaal, dat onder leidipg staat van Henk Spruyt, voert vanavond met solistische medewerking van Marijke Smit Sibinga, klavecimbel, de Suite voor klavecimbel en strijkorkest van H. Godron uit Verder vermeldt het Marcello en J. Sibelius. (Hilversum I, 19.50). Statenverkiezingen op de beeldbuis (Van, onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Tijdens de verklezln- AMSTERDAM (ANP) gen van de provinciale Staten op thans- -* woensdag 23 maart aanstaande zullen In Studio Bellevue te Qnisterdam l.s. m. de verklezlngsdlenst van het ANP de uitslagen verwerkt en via Neder land I van 20.20 uur tot 01.00 uur uit gezonden worden. De studiopresentatie wordt verzorgd door Koos Postema en Jan Gerritsen, terwijl drs. F. A. Hoogendljk, Dick De RTN Is Houwaart. Ad Langebert en Herman Wlgbolt als commentatoren zullen fun geren. Het is de bedoeling telkens flitsen te laten zien van de diverse partijbijeenkomsten ln de hoofdstad. Tevens zullen er enkele interviews worden uitgezonden. De algehele regie is in handen van W. van Baarle en Ger Roos. - De RTN heeft kwart miljoen leden-contribuanten. Vrijdag j.l. was dat aantal gestegen tot 250.813. De mi nister van CRM en de radioraad zijn hiervan telegrafisch in kennis gesteld. DR telegram zal worden gevolgd door een schrijven dat vergezeld gaat van een desbetreffende accountantsverkla ring. mening, „nu met recht Een van de vele plaatsen, ivaar men zijn gift kon afdragen, was de hal van een Amsterdams dagblad, waar het al gauw een drukte van belang Studio's niet gratis voor nieuwe zend gemachtigden aanspraak te kunnen maken op de zendtijd die geldt voor een omroep or ganisatie". t.w. omstreeks 4 uur televi- HILVERSUM Wanneer straks nieuwe omroepcorrespondent) Dr. Sierksma weigert functie NTS-raad Van omroepcorrespondent radio per week geduren de de eerste faze van haar taakvervul ling. In een bijeenkomst die op 26 maart aanstaande in het Kurhaus te Scheveningen zal worden gehouden zullen de gezinnen, die als 100.000e, 200.000e, en 250.000e lid zijn ingeschre ven, feestelijk worden begroet als ver tegenwoordigers van het bereikte kwart miljoen. Het zijn respectieve lijk: S. L. B. Masseur te Amsterdam- Oost, B. J. Roelofs te 's-Hertogepbosch J. Erenstein te Groningen. TELEVISIE Hedenavond J NEDERLAND I NTS Eurovisie: 18.30 Wielrennen: Reportage van het slot van de laatste etappen Parijs— it Nice; 19.00 Nieuws in het kort; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Journaal voor i, gehoorgestoorden; 19.32 Engelse les (herh. les 23; les 24); 20.00 Journaal; VARA: 20 20 Achter het nieuws; 20.45 Voordracht; 20.55 Z-Cars: Naasten- liefde, t.v.-politiefilm; 21.45 Signale- ment: programma gewijd aan Orson Welles; 22.25 Actueel Humanisme: NTS: 22.35 Journaal; 22.40-23.10 Teleac: Samen leven nu en morgen. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws J in het kort; ffCRV: 20.01 Dieren kijken, programma over dieren; 20.20 J Haal je kijkgeld terug, t.v.-prijsvraag; 20 45 Krachtpatsers - groot en klein; J programma over spierkracht van men- sen en dieren; NCRV: 21.25 Reliëf '64: een compositie voor orgel en vier elek- tronische klanksporen. Vooraf een vraaggesprek: 21.50 Attentie; CVK if IK OR: 22.05 Dichterbij, een wekelijks programma; NTS: 22.35-22.40 Journaal. I Woensdag NEDERLAND I J de kinderen. I RADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 m) KRO: 18-00 De Zilvervloot.: Internationale volksliederen; 18.20 Uitzending van de it Partij van de Arbeid. Bij de tijd, een 14-d§ags radiomagazine, voor de it mikrofoon gebracht door Theo Eerd- mans en Jaap Brand, onder redactie if van Gabri de Wagt; 1830 Lichter orkestmuziek en zangsoliten; 18.50 J 18.50 Van klanten en wanten weten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten, 19.30 Kapel van de Kon. Luchtmacht: in- if structiefconcert. 19.50 Klass. en mod. muziek. 20.30 Godsd. uitzending, 21.00 Cello-recital. 21.30 Kerkorgelconcert. 21.55 Gregoriaanse muziek. 22.15 Cur- sus over geloofsleven. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gram. muz. 23.55 Nieuws 19.00 Gespreken brief uit Parijs, 19.05 Gamelan: Indonesisch pregr.. 19.35 Sitèr: Radiotijdschrift voor gitaristen. 20.00 Nieuws. 20.05 Howland in Hol land. gevar. progr.. 21.15 Discussie over de RTN de voorbereidende werkzaamheden voort om zo spoedig mogelijk na het verkrijgen van de aangevraagde con cessie met de uitzendingen te kunnen beginnen. Liturgische kalender WOENSDAG 16 maart: Mis van de dag. Mis Ego autem. Paars. Gedachtenis v. h. H. Sacrament van Mirakel. V.J HILVERSUM. Dr. F. Sierksma uit Int,uaaen ^t he.t, bestuur Lelden, auteur van het boek „Test beeld". heeft geweigerd ln de nieuwe N.T.S.-raad zitting te nemen. Deze we tenschappelijke hoofdambtenaar aan de Leidse universiteit is het niet eens met de wijze waarop de programmaraad Is samengesteld. Vier van de tien door de culturele orga nisaties voorgedragen leden, waren niet aanvaardbaar voor de N.T.S.-bestuur- ders. Jan Kassies was namelijk lid van het V.P.RO.-toesfcuur, dat al door ds. I. J. van Houte, directeur van deze om roep. werd vertegenwoordigd. Voorts zou de balletleidster mevrouw Hans Snoek I wegens haar huwelijk met regisseur; Erik de Vries te veel verbindingen met de televisie hébben, evenals de heren j Henk Schaafsma. oud radio- en t.v.-1 redacteur van de N.R.C. en adviseur van Teleac, alsmede de acteur Hans Tie- meyer. die veel voor de televisie werkt. Vooral het feit dat de heer Tiemeyer, die door de Nederlandse Jeugd Gemeen schap is voorgedragen, niet. acceptabel werd geaoht, vindt dr. Sierksma dit een kwalijke zaak. Hij is lid van de program - ma-adviesraad van de VARA. Naar verluidt zouden binnenkort nog meer moeilijkheden te verwachten zijn ln de nieuwe colleges van programmaraden voor radio en televisie. Advertentie ETHER-SPOTS )e NTS neemt zondag 20 maart op Nederland I 'n rechtstreekse Eurovisie- reportage over van het laatste gedeelte en de eindsprint in San-Remo van de wielerwedstrijd MilaanSan Remo Het van Barend Barendse. zendgemachtigden gebruik zullen gaan maken van studio's van de „oude" omroepverenigingen zullen deze er voor moeten betalen. NCRV-bestuurs- Llclit ensemble." 18-55~Voodekindererü lid G. A. Kieft schrijft hierover in het Jongste nummer van de Omroepgids. Deze Is van mening dat niet. de In- werktreding van het nieuwe omroepbe stel het KB van 1947 dat 't bestel tij delijk regelde vervallen is. Het zal vol gens hem. de bedoeling van de omroe- pen kunnen zijn terug te vallen op de J situatie van vóór 1940, toen elke om- -*■ roep zijn eigen studio's gebruikte. De heer Kleft schrijft: „Wat samen kan. J moet samen gebeuren. Wij geloven dat elke organisatie haar eigendom- men, de omroep betreffende, gaarne weer ter volledige beschikking stelt J van de zusterorganisaties, zowel ten be- hoeve van de nieuwe zendgemachtig- den als de NRU (met een eigen zend- tijd van 25 procent). Maar er ls een zaak waarop wij nu alvast willen wij- zen. De rechtvaardigheid en de rede- lijkheid bréngen mee dat deze terbe- J schikkingstelling voortaan niet meer „om niet" plaats kan vinden. De las- ten van de in te brengen eigendom- men van de omroepen ten behoeve van het geheel, die volledig up to date zijn. zullen tenminste over alle zendge- machtigden ln evenredigheid moe- ten worden verdeeld. Onder die lasten zijn ook rente en afschrijving te reke- nen, hetgeen trouwens heel normaal is. Het gaat niet aan eenzijdig te wil- J len profiteren". Orson Welles, filmwereld, va i wonderkind" uit de avond in de zoek- /Signalement". (Nederland I, S 1.1/5). George Noordhofvahavond. de sterke J man in het door hem gepresenteerde 4 Krachtpatsers (Nederland 11, S0.1/5). act onderwerpen. 21.40 Mod. muziek J en zang. 2210 Gram.. 22 25 Praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Muzik. lezing. 23.40 Grain., 23.55 Nws. j RADIO VERONICA (192 m.) Van 18.00 tot 20.00 uur, vlak voor het hele uur nieuwsberichten - 18.00 Veronica's i Jukebox. 19.00 Joost mag het wetea 20.00 Discologie, 21.00 Non stop popu- lalre platen, 22.15 Leer dansen. 22.30 Jazzjournaal. 23.30—1.00 Gram. muz. j BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nws. J 18 03 Voor de soldaten, 18.3o Lichte» muziek. 18.45 Sport 18.52 Lichte muz.. J 19.00 Nieuws. 19.-10 Volksmuziek. 20.00 Orkestmuziek, 20.30 Hoorspel, 21,34 T deren, 22.00 Nieuws BRUSSEL Frans (48-1 m) 18.30 I gram. platen, 22.15 22.15 Jazz. NDR-WtDR (309 m) 19.23 Jazz. 2 hek. l.On Gevar. muziek. ENGELAND iziek. 22.00 Jazz. 0.15 Kamer- 4 Woensdag HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10. Dagopening; 7.20 Klass. gramm muz.Om 7.30 Nieuws; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nieuws; 8.10 Ge wijde muziek; 8.30 Nieuws; 8.32 Lichte gramm muz 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden: 9.40 Voor de hulsvrouw; 10.10 Klassieke gramm.muz; 10.30 Mor gendienst; ld.00 Klassieke gramnunuz,. 11.15 Schoolradio; 11.40 Lichte gramm. muz.; 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12,30 Nieuws; 12.40 Va riant; actualiteiten, reportages, berich ten en lichte gramm.muz.; 13.30 In strumentaal tri (opn.): klassieke en moderne muziek; 14.00 18e Internatio nale Heinrich Schützfest-Berlijn 1965; Kamerkoor van de Ierse Omroep: klas- J sieke en moderne liederen; 14.40 Klas- sieke kamermuziek (gr.); 15d0 Radio J Filharmonisch orkest en solisten (opn.) J oude en moderne muziek; 19.50 Bij- heiver tel long voor de jeugd; 16.00 Voor J de jeugd; 17.00 Paaatje; 17.15 LichtI instr. kwartet 17.30 Koorzang: volks- liedjes; 17.50 Overheidsvoorlichting: Den Haag aan de lijn.- HILVERSUM n - (298 m.). VARA 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en so cialistisch strijdlied, 7.23 Lichte gram.' muz, (Om 7.30—7.35 Van de voorpa gina. persoverzidht)8.00 Nieuws; 8.10 Lichte gramm.muz. (vèrvolg) 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de hulsvrouw; 9.05 Klassiek pianoconcert (gr.); VPRO: 9.40Sohoolradio. VARA: 10.00 Liohte gramnunuz.; 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws: 11.02 R.V.U.: Nuttige genealogie door H. L. Kruimel: J U.32 Sopraan en piano, oude liederen 12.00 Promenade orkest en zangsoliste, amusementsmuziek'. 12.22 Voor het platteland, lezing; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Amster damse Politiekapel; 13.00 Nieuws; 13.10 Actualiteiten en kalender; 13.25 Stereo: Lichte orkestmuziek en koorzang (gr.) 13.45 Gesproken portret; 14.00 Stereo: Radiokamerorkest en solist: klassieke en moderne muziek: 15.00 Voor de jeugd; (16.0016.02 Nieuws); 17.00 Voor de zieken, 17.30 Dansorkest. HILVERSUM ni. 240 m. en FM- kanalen. NRU/KRO: 9.00 Nieuws; 9.02 Lichte gramm.muz.; 10.00 Nieuws: 10.02 J Actual., gram.,, 11.00 Nieuws, actual, en licht platenprogr.. 12.00 Nieuws, actualiteiten, gram.. 13.00 Nieuws, actual., gevar. gram. muziek, 14.00 Nieupws. actual., en gevar. grammuz NRU-AVRO: 15.00 Nieuws, gram. 16.00 Nieuws, volksliedjes, 16.30 Rhythm J and blues. 17.00 Nieuws, verder tot 18.00 Gevar. gram. v. automobilisten- RADIO VERONICA (192 m.) Van 8.00 tot 20 00 uur, vlak voor het hele uur: Nieuwsberichten 7.00 Ook goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogramma, 10.00 Koffietijd. 1100 Hulsvrouwenprogr.. 12 00 Gezellige muziek. 14 00 Voor de jeugd met oa. teenagershows. Nederl. jeugdhitparade. 15 00 Woensdagmid- dag-speciaal. 16 00 Gram.. 16 45 Tijd voor toppers. 17.00--18.00 Teenager BRUSSEL Ned (324 mi - 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek 13.20 Gev. muziek. 14 03 Schoolradio. 17.15 Lichle muziek. door ngaio marsh De K.R.O,-documentaire „Grenzen", die m november vorig jaar tijdens de ma rathon-jubileumuitzending werd ver toond. zal zondagavond as. op Neder land I herhaald worden. De documen taire is inmiddels bekroond met de gouden duif voor de beste documen taire door de Internationale Katholieke Radio- en Televisieorganisatie, de UNDA De N.T.S. verzorgt zondag a.s. eveneens een rechtstreekse reportage van het laatste gedeelte van het biljarttoemooi, dat in het kader van de Nederlandse kampioenschappen bandstoten gehou den wordt in hotel Krasnapolski ln Amsterdam. „Ze leefde in een droomwereld. Maar met vrou wen van haar temperament en van haar leeftijd en ln haar toestand was dat niet ongewoons. Hoe wel de symptonen bij haar toch wel erg duidelijk „Ze was dus een leugenaarster?" „O ja", zei hij, „dat lag ln haar aard. U zou kun nen zeggen dat ze daar niets aan doen kon". „Bedankt dat u mij dat verteld hebt", zei Alieyn. „Misschien is het niet belangrijk". „Je kunt nooit weten. Goedenavond, Maine". Toen ze buiten waren en de hoteldeur zich achter Het etalageraam van miss Cost glimmerde vaag door de regen. Toen ze er waren, moesten ze op de deur bonzen en schreeuwen voordat Pender hen boven het lawaai van de storm uit hoorde. De deur werd op een kier geopend. „Voorzichtig aan. Jongens", schreeuwde Pender, „hou die storm bul ten!" Met zijn schouder tegen de deur liet hij hen de een na de ander binnen. De bedompte lucht in de winkel was nog pene tranter geworden door een petroleumstel dat ln het hoekje van miss Cissy Pollock brandde, en door Pender wiens adem naar uitjes en augurkjes rook. Miss Pollock, een beetje slaperig nu, maar nog altijd glimlachend, zat nog bij haar schakelbord. „Wat een weer!" zei Pender. Hij grendelde de „Jullie tweetjes zullen er nu wel bijna schoon ge noeg van hebben"", zei Alleyn. „Nee, sir. We hebben het hier best gezellig. Cissy heeft me laten zien hoe haar schakelbord ^verlet, het is helemaal niet moeilijk, en ik heb haar ver vangen toen ze 'n dutje deed. Ze was daar hele- hen had gesloten, werden re bijna verdoofd door ™aal d°»r opeekn.pt en Ik volgde haar voorbeeld het geraas van de storm. De wind bulderde kwamen slechts met moeite vooruit. Ze gleden uit op de betonnen treden, botsten tegen elkaar op. moesten zich vasthouden aan de ijzeren leuning en liepen achterstevoren de trap af. Onder hen rezen en daalden de lantaarns van de motorboot die schudde en trilde. Een/ .enkele straat lantaarns bij de steiger werd door de regen geteis terd. Aan de overkant verrezen zwarte watermas sa's en sloegen tegen de kade uiteen. En dan zag men weer vaag verlichte ramen, waarna de sneeuw witte schuimkoppen weer opstaken. Toen de drie mannen aan de voet van de trap waren gekomen, sloeg het zilte nat hun ln het gezioht. aarheid te zeggen, sir, sliep ik nog toen u op de deur bonsde. Cissv kan niets horen met die koptelefoon op haar hoofd. Het is een eenvoudige ziel, sir. zoals u zult ontdekken als u haar het plezier doet haar te on dervragen". Hij keek miss Pollock stralend aan en zij giechelde. Fox keek met een ernstig gezicht naar brigadier Pender. Hij was erg op etiquette gesteld. Alleyn stelde Pender aan zijn collega's voor. Ze trokken hun jassen uit, legden hun hoeden neer, en hij zette hun zijn plan uiteen- Ze moesten het perceel systematisch doorzoeken. „We zoeken nieta bepaalds", zei hij. „Maar ik zou erachter willen komen hoe zij er financieel stond. Aan de hand van brieven, als we die vl Het zou een buitenkansje zijn als ze er een boek op na gehouden had. en als ze oude kranten heeft bewaard die stuk voor stuk worden nagekeken Let er vooral op of er niets is uitgeknipt. Baily, jij moet een behoorlijk stel vingerafdrukken zoeken Op het geldkistje bijvoorbeeld, op het glas waarin ze 's avonds haar gebit deed. Je hebt keus genoeg Thompson, wil jij die planken hier onderhanden men? Jij kunt de slaapkamer en het achterhuis doorzoeken, Fox. Ik zal met de zitkamer begin- Hij ging naar Cissy Pollock die haar koptelefoon I afzette en onnozel tegen hem glimlachte. „U moet miss Cost heel goed gekend hebben," be- I gon hij. „Hoelang bent u bij haar geweest, mis; Pollock Meer dan een jaar, vertelde ze. Sinds er bij de win kei een postkantoortje kwam. Miss Cost had haai' Ejfc vroegere zaak in Dunlowman verkocht en had een huisje tot winkelwoning laten verbouwen. Ze had g. een contract gesloten met de grossier om haar Groene dames te laten verkopen, die ze zelf kleur- de: een drukker in de buurt zorgde voor de rijm jj prenten. Cissy praatte heel vlot over de activiteitei en miss Cost scheen een ervaren zakenvrouw t( zijn geweest, als men afging op wat Cissy vertelde jj „Ze was erg bijdehand," zei Cissy waarderend. Toer (j Alleyn over het jaarfeest begon, begon ze heel ever J, te giechelen, maar dat scheen nu eenmaal bij haar ji rol te passen. Miss Cost had een toneelgroep opge 2 richt waarvan het jaarfeest de eerste vrucht was ge weest en. Clssy zelf de hoofdpersoon. Voorzichtig e kwam Alleyn nu te spreken over de minder open v bare aspecten van miss Cost leven en karakter b {Wordt vervolgd! BI

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2