Sfe £eid6e(3oii/ta/»tt Minister aarzelt met CAO's BETOGING VAN MLN MENSEN IN DJAKARTA KNOPEN WORDEN NIET DOORGEHAKT Iedereen wil zijn achterstand inhalen TURKEN SPAREN HIER NIET VOOR TWEEDE VROUW Machinist uit Katwijk valt over boord en verdrinkt Nederlandse zakenman is stug-gierig onbuigzaam Baanbrekend werk van betonbreker Tas met f 25.000 in metro laten liggen Geschorste verpleegster in functie hersteld Soeharto wil inkrimping van kabinet Brandende kranten in brievenbus Lancering een etmaal Gemini-8 uitgesteld Auto ri jdt in op groepje jongelui PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVBRTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0.88; p. nind. 3.75; p. kwart, 11.30; franco per post 11.80. ADVERTENTIES; 20ct p. mm. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) DINSDAG 15 MAART 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PULATBBLJJK OPKLARINGEN De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. In het noordoosten van liet land plaatselijk nachtvorst, overigens weinig verandering in temperatuur. 57e jaargang, no. 16.781 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met verbazing wordt ln bij het loon beleid betrokken kringen vastgesteld. dat minister Veldkamp (Sociale Zaken) ogenschijnlijk geen haast maakte met het doorhakken van knopen wat betreft collectieve arbeids overeenkomsten, die ln de gevarenzone zijn beland en deswege door het colle ge van rijksbemiddelaars voor onver bindend verklaring zijn voorgedragen. Ten departemente wordt gezegd, dat de minister de materie nog bestudeert en er overleg over pleegt met enkele ambtgenoten. Naar verluidt heeft ln dit overleg mi nister Den Uyl (Economische Zaken) betoogd, dat hij het Inhalen van ach terstanden in 1966 niet wil accepteren, bevreesd als hij is voor de aan hem toevertrouwde prijzen. Hoewel men na enkele maanden de werking van een nieuw loonsysteem nog niet volledig be oordelen kan. is al wel duidelijk, dat er een bijzonder omslachtige werkwijze is uitgedacht voor het geval zich moeilijk heden voordoen. Het systeem voorziet in hele series besprekingen - waarin vrijwel steeds weer dezelfde personen optreden en dus vrijwel steeds hetzelf de wordt gezegd of alleen maar beluis terd voordat eventueel het rode pot lood door een CAO wordt gehaald. In tussen verkeren de partijen, betrokken bij een contract, in absolute onzeker heid. Zo kon het gebeuren, dat de hout- bewerkersbranche eind vorig jaar haar contract voor goedkeuring indiende en nóg altijd niet weet of er goedkeuring zal volgen dan welke bezwaren er even tueel zijn. Men heeft taal noch teken gehoord. In eerste Instantie heeft de zaak zich toegespitst op zes kleine CAO's, waar van de loonkostenstijgingen uitgingen boven do 6 7 procent, die, door mi nister Veldkamp als grens was ge noemd, Op zichzelf zou dit betreden van de gevarenzone nog geen aanlei ding zijn geweest om de noodklok te lulden als daar contracten tegenover hadden gestaan die onder die grens ge- Advertentie) Staatssecretaris De Meijer: „Het was maar een grapje (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris dr De Meijer van Sociale Zaken heeft verklaard dat hij onlangs, toen hij zei dat Turken hier werken en sparen om thuis een tweede vrouw te kunnen kopen, slechts 'n anekdote heeft weergegeven die over buitenlandse arbeiders circuleert. De bewindsman plaatste deze opmerking begin vorige maand in het kader van een lezing voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Am sterdam, toen hij zei dat we als Nederlanders onze eigen wensen ten aanzien van vrijetijdsbesteding, gezinshereniging e.d. niet moeten opleggen aan onze buitenlandse vrienden, omdat deze vaak anders denken. Hierover aan de tand gevoeld door het Tweede-Kamerlid Van Hogendorp (PvdA) via schriftelijke vragen, zegt de bewinds man in zijn antwoord dat hij geen uitspraak heeft gedaan die op het overgrote deel van de Tiu'kse werknemers van toepassing is. (Van een onzer verslaggevers) KEULEN De 49-jarige scheeps- machinist Reyn Berkheij uit Katwijk Is gisteravond om 11 uur in Weiss (by Keulen) van het motortankBChlp „Sari- ma" overboord gevallen en verdronken. Na een bezoek aan de wal keerde de j machinist met een roeiboot terug naar zijn schip (van Phs. van Ommeren). De reiboot werd aan boord getakeld. Bij het uitstappen, stapte hij mis en viel over- boord. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen. Politie Brussel staakt volledig BRUSSEL (AFP) De 24-uursstaking bij de politie te Brussel, die om midder nacht is ingegaan, was vanochtend vol ledig. In de vroege ochtend kwamen ln de Belgische hoofdstad enkele kleine verkeersopstoppingen voor. maar er heb ben geen ongelukken of incidenten plaats gehad. Uit solidariteit met de Brusselse politie zullen ook door de politie buiten de hoofdstad acties worden ondernomen. De brandweer van Brussel heeft zich eolldair met de politie verklaard. Zoals gemeld eist de politie van Brussel onder meer betere wapen» en hogere sal art seen. bleven waren en daardoor het gemid delde percentage wat hadden verlaagd. Naar verluidt waren die er echter niet de 7 procent geldt vrijwel overal als het minimum. Ieder wil er kennelijk zoveel uithalen, wellicht ook denkende dat zijn CAO de economie niet schaadt, maar ook dikwijls ,met als argument dat er nog achterstanden in te halen zijn. Wanneer ln de afgelopen weken snel ler was gewerkt (of sneller gewerkt had kunnen worden in het kader van het systeem) zou minister Veldkamp door eventueel ingrijpen een „jurispruden tie" hebben kunnen vormen, waarnaar nog onderhandelende partijen zich had den kunnen richten. Intussen zijn echter vrijwel overal de onderhandelingen af gesloten, zodat van een ministeriële maatregel geen enkele preventie meer uitgaat. Wel kan de minister indach tig zijn eerdere uitspraak dat hij niet steeds maar weer CAO's onverbindend wil verklaren een beschikking kun nen uitvaardigen, waarbij een algemene loonronde van 7 .procent van kracht wordt. Maar dan haalt hij een grote streep door maandenlajige onderhande lingen. Oifi noj maar niet,te spreken van de moeilijkheden die ontstaan in on dernemingen waar men de nieuwe lonen al vast uitbetaalt. Wat minister Veldkamp uiteindelijk ook zal doen algemene loonronde of j Ingediende CAO's goedkeuren het zal er uiteindelijk op neerkomen dat er op eens een immens bedrag in consumptie zal worden gebracht en aan de liquidi teit zal worden onttrokken, iets waar over het bedrijfsleven zich zorgen maakt. Het zal immers wel april wor den voordat er een besluit valt en dan moet in de meeste gevallen over enke le maanden worden nabetaald. Voegt men daarbij de zes procent vakantie toeslag. die ook omstreeks die tijd tot uitbetaling komt, dan komt er opeens 'n bedrag in circulatie dat door deskundi gen op 2 3 miljard gulden wordt ge raamd, dat bepaald niet steeds en niet geheel voor vakantiegeneugten wordt gebruikt. Volgens buitenland: (Van een onzer verslaggevers DEN HA AG DTschöbn Neder landse zakenman zlcli een grote repu tatie heeft opgebouwd op het gebied van de export, wordt hij in het buiten land niet overal even gunstig beoor deeld. Men noemt hem stug, onbuig zaam, gierig en conservatief. Hij ge looft te onvoorwaardelijk in de kwali teit van zijn eigen produkt en toont zich eigenlijk niet bereid hier nog over te praten. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat vooral de Fransman er moeite mee heeft onze exportbevorde raars He accepteren. Hij mist in hem de fantasie en vindt hem te verrukt over zijn kennis van de Franse taal. Het beeld van ons land in het buiten land is maar povertjes. De propaganda van de bollen, de klompjes en de mo lens heeft haar uitwerking niet gemist. Men kent Nederland voornamelijk als toeristen- en landbouwland. Dat >^ij een snel groeiende industrie hebben is min der bekend. Grote Nederlandse bedrij ven kent men nauwelijks. Philips, Uni lever en Shell worden in het buitenland meer als internationale ondernemingen beschouwd. (Zie verder pagina 5). De pneumatische drilboor - waarbij horen en zien vergaat is naar het rijk der historie verwezen door deze nieuwe betonbreker. Een vallende bijtel splijt het beton met. gemak. Karweitjes van een dag voor de drilboor speelt de betonbreker in een uur klaar. Door rood licht ...op de foto EINDHOVEN, (A.N.P.) Eindhov heeft als eerste in Nederland een aut matisch verkeerscontrole-apparaat proef in gebruik genomen. Deze appara tuur (uit Duitsland) maakt het mogelijk voertuigen, die door rood verkeerslicht rijden, onmiddellijk fotografisch te regis treren. Het apparaat maakt twee foto's, die de politie gegevens verstrekken over het type voertuig dat door rood licht rijdt, het kenteken ervan, de verkeerssituatie, datum en tijdstip waarop de overtreding werd begaan, alsmede de tijd na het geel worden van het verkeerslicht, waarop hel voertuig alsnog de stopstreep is gepas- (Va, „•respondent PARIJS. „Wij hebben de tas vergelen". Deze ontdekking van de 24-jarige mej. Yvonne Karis uit Rijswijk op het ParRse metrosta tion St.-Miehei, bezorgde niet al leen haarzelf maar ook haar baas, de Haagse ambtenaar A. M. Lleh- lendahi koude rillingen. De reden: de in de metro achtergelaten a ken tas bevatte 25.000.aan Frans geld, zijnde de dagopbrengst van de Nederlandse stand van de internationale tentoonstelling van landbouwmachines in ParRs. Mej. Karis, die als hostess op de tentoonstelling werkzaam is, deed haar ontdekking op het moment, dat op het middernachtelijk uur de deuren van de metro zich sloten. Ze raakte helemaal overstuur en was niet- meer ln staat handelend op te treden. Ze viel huilend neer op een bank. de ene sigaret na de andere rokend. De heer Lichtendahl, die direc teur buitenlandse tentoonstellingen van het ministerie van Landbouw ls. hield zijn positieven bij elkaar, riep onmiddellijk een taxi aan en snelde daarmee naar het eind station van de lijn, Porte de Clig nancourt. Daar hoorde hij tot zijn grote opluchting, dat de tas onder weg gevonden was. Er ontbrak geen cent aan de inhoud. Enige tijd later kon ook mej. Karis weer lachen. „Ik zou dol graag de persoon willen bedanken, die de tas heeft gevonden. Het geld behoort namelijk toe aan de Neder landse minister van Landbouw", zei ze tegenover een verslaggever. Incident rond huwelijk HAARLEM (ANP) „Alles berust op een misverstand en de verpleegster zal onmiddellijk in haai' functie worden her steld", aldus deelde vanmorgen de geneesheer-diricteur van het St.-Elisa- beths gasthus, de heer P. A. Heeres mee. na een gesprek met de echtgenoot van de verpleegster mevrouw M. S. van der Moer-Braekhuis, die vrijdag naar huis gezonden was, omdat zij zich in de poli kliniek van het ziekenhuis goedkeurend had uitgelaten over het gooien van rook bommen naar de bruidstoet tijdens het huwelijk sterdam. Het gespi'ek tussen de heer Van der Moer en dokter Heeres heeft anderhalf uur geduurd Het gemeenteraadslid J. Voogd P.v.d.A., had het college schriftelijk vragen gesteld over deze DJAKARTA. (A.N.P.-U.P.I-Rtr.) Een menigte van ongeveer een miljoen mensen heeft vanmorgen op het Banteng- plein in Djakarta een grote demonstratie gehouden om sympathie te beluigen aan do nieuwe leider in Indonesië, de leger bevelhebber generaal Soeharto. Samenge bracht door het Pantjasilafront waren er studenten, scholieren, arbeiders, onderwR- zers. geleerden, vertegenwoordigers van partijen en veel vrouwen die hun steun uitspraken aau Soeharto en de verande ringen in het land een „zegen van de hemel" noemden. Er werd. ook de hoop uitgesproken dat Soeharto met spoed de eisen van het volk inwilligt „door het kabinet te zuiveren" van elementen die bij de mislukte staats greep van oktober betrokken zijn geweest. Daarover was op datzelfde moment een gesprek gaande met president Soekarno. die de feitelijke leiding over het land heeft overgedragen aan Soeharto. Daarbij ging het om de vorming van een nieuw kabinet, dat volgens Soeharto niet meer dan 24 ministers mag bevatten, in plaats van de meer dan honderd onder Soelcarno's lei ding- Het is nog niet duidelijk of Nasoe- tion, oud-minister van Defensie en op 21 februari door Soekamo ontslagen, van de nieuwe regering deel zal uitmaken. Ongeveer 50 mensen, waaronder 24 linkse ministers van het op 21 februari beëindigde kabinet, zijn inmiddels gear resteerd. Enkelen van hen zouden zijn ge wond toen zij zich tegen hun aanhouding verzetten. Onder degenen die worden vast gehouden is minister Soebandrio. In zijn ministerie van Buitenlandse Zaken is vorige week bij de studenteninval een aan tal documenten gevonden, waaruit bleek dat er een geheime overeenkomst bestond tussen Soebandrio en de Chinese premier Tsjoe en Lal. Dit is voor liet leger aan leiding geworden de macht aan zich te trekken. Gisteren nog scheen de vreugde over de zege van de strijdkrachten niet onver- Een krans (voorgrond) ter ere van de tijdens de acties gevallen doden, een uitgelaten studentencontingent (uit Bandoeng) in een mars dooi de straten: Djakarta enkele dagen na Soekarno. deeld. Tijdens de grote overwinningsparade door Djakarta schitterde de luchtmacht, evenals de mariniers, door afwezigheid. De SiLiwangidivisie heeft evenwel de stad goed in handen. De paleiswacht van Soe kamo is naar barakken elders' in de stad overgebracht en wordt daar streng be- In Amsterdam (Van onze correspondent) AMSTERDAM Na een anonieme tip heeft de politie gisteravond een 24- jarige Amsterdamse magazijnbediende L. H. aangehouden. Hij heeft bekend brandende kranten in verscliillende brievenbussen te hebben gestoken. Hij is volgens de bevindingen van de poli tie niet de beruchte pyromaan, naar wie nog steeds wordt gezoelit. De magazijnbediende is gisteravond tussen 9 en 10 uur bijzonder actief ge weest met zijn pogingen tot brandstich ting. In de Vondelstraat werkte hij brandende kranten in die brievenbus sen, voorts een in de Roemer Visscher- straat en een op de Leidsekade. Het had in geen enkel geval ernstige gevol gen. Wel moest de brandweer enige ma len uitrukken. Overal kon het vuur ech ter in de kiem worden gesmoord. Onderwijzer verscheurt foto prinselijk paar voor de klas WILLEMSTAD-Curasao. (A.NP.). De officier van justitie op de Ned. Antillen onderzoekt op het ogenblik de zaak van een onderwRzer, F. A. D., die voor zRn klas een foto van prinses Beatrix en prins Claus heeft verscheurd. Het school bestuur heeft de onderwRzer voorlopig ge sehorst, maar met behoud van salaris. De onderwijzer verklaarde de foto te hebben verscheurd uit protest tegen het feit dat op de scholen geld werd ingeza meld voor het huwelijksgeschenk van het prinselijk paar. terwijl op Curacao armoe de heerst en er jongens met honger naar school komen. Tevens stelde hij deze daad uit protest tegen het feit dat geld werd uitgegeven voor foto's van prinses Beatrix en prins Claus. Volgens verklaringen van het hoofd van de school zou A echter de foto hebben verscheurd om te protesteren tegen het koninklijk huis. Nederlander in Londen prinses Beatrix' In Am- beschuldigd Vail lTlOOrd LONDEN RTR/AFPEen 23-ja- rige Nederlander, Antoine André S., ls door een rechtbank in Londen formeel beschuldigd van moord. Hij zou op 5 maart een hoteleigenaar in Londen om W reeds 1 leven hebben gebracht. S. die zonder werk ls en in Londen woont, moet 21 maart opnieuw voor de rechter ver schijnen. Op speurtocht in ruimte naar kernwapens KAAP KENNEDY (Reuter) De voor vanmiddag vastgestelde lancering van de Geinini-8 ruimtecabine is 24 uur uitge steld. Men heeft lek vorming geconsta teerd in het ruimtevoertuig en in de Atlas-stuwraket. De laatste moet de Agenaraket omhoog brengen, waarmee de kosmonauten Neil Armstrong en David Scott een rendez-vous zouden trachten te bewerkstelligen. De moeilijkheid soheen te liggen in de toevoer van vloeibare zuurstof in een heliumtank, die wordt gebruikt om de brandstoftanks van de Atlas van samen geperste lucht te voorzien. De Verenigde Staten zullen de Geminl-8 gebruiken bij proeven om kernwapens aan boord van om de aarde draaiende ruimtevoertuigen te ontdekken, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron verno men. Men acht deze proeven van belang omdat de Russen beweren, dat zij van cle ruimte uit kernwapens op elke plaats ter wereld kunnen deponeren. De Amerika nen zeggen raketten te hebben die aard- sateilieten buiten werking kunnen stellen, doch het probleem is er achter te komen welke ruimtevaartuigen of kunstmanen kernwapens bij zioh hebben. Men denkt dit te kunnen oplossen door een methode waarbij met rechtstreeks contact massa en gewicht van een ruimtevoorwerp wor den vastgesteld. Een „zware" kunstmaan zou dan verdacht zijn. Nederland nog voller. Blijkens voor lopige cijfers van het C.B.S. zijn in het afgelopen jaar uit Nederland 58.000 j personen geëmigreerd, waartegenover 77.000 personen zich uit het. buitenland in ons land vestigden, voornamelijk bui tenlandse werknemer^, EMMEN, (A.N.P.VRf jongelui moesten gisteravond met ernstige tot zeer ernstige verwondingen ln hot ziekenhuis te Emmen worden opgenomen, nadat ln Klazlenaveen een automobilist met volle snelheid op het groepje, waartoe zR be hoorden, was ingereden. Een van do ge wonden liep een schedelbaslsfractuur op, de anderen hadden onder meer inwendige kwetsuren en gebroken ledematen. Het ongeluk gebeurde, nadat een grote groep jongelui zich langs de kant van de weg had verzameld, omdat een hunner het kanaal wilde overzwemmen. Op dat moment naderde met grote snelheid de auto, waarvan de bestuurder signalen gaf en daarna op de iinkerrijbaan terecht kwam, waar de verzamelde Jongelui ston- Een aantal mensen werd gegrepen, weg geslingerd en bleef bloedend liggen. De auto werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. De bestuurder van het voertuig, de 30-jarige bouwvakarbeider J. B. H. uit Erica, is door de politie ingesloten omdat hij wordt verdacht van overmatig alcohol gebruik.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1