MACHT V HET MOET GOEDKOPER EN MINDER GECOMPLICEERD Wordt het Northrop... Rond een miljoen NIEUWE KIEZERS gaan meepraten PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 14 MAART 1966 OP ZOEK NAAR NIEUWE JACHTBOMMENWERPERS VC (Van onze luchtvaartredacteur DEN HAAG Binnen enkele maanden kiest de koninklijke luchtmacht de opvol ger voor de F 84 F Thunderstreak, de snel verouderende jachtbommenwerper van Vijf vliegtuigfabrieken dingen naar de Nederlands-Belgische order die vol gens een van de médèdingers omtrènt 200 vliegtuigen za. bedragen. Behalve namelijk een opvolger van de Thunder streak zoekt men ook een nieuw les- vllegtuig voor de geïntegreerde Neder lands-Belgische militaire vliegopleiding. in het bijzonder voor de nu nog op de vliegbasis Woensdrecht gevestigde tran sitie vliegopleiding (TVO). Bestudeerd zijn de Northrop F-5 (Freedom Figh ter), de bouglas A4E Skyhawk, de Lockheed CL 984, de Ling-Temco- Vought A7A, Corsair-II en de Dassault Mirage-5. Duurder Heel anders dan enkele jaren geleden toen de nieuwe standaardjager voor de NAVO in Europa gekozen moest worden een strijd waaruit Lockheed met zijn Starfighter als winnaar te voorschijn kwam, houden de concurrenten zich althans voor het oog van de buitenwe reld nogal koest. Northrop liet "t tot nu toe bij wat vrien delijke ontvangsten van Nederlanders en een advertentiecampagne in de lucht vaartpers; Douglas zond kort geleden een deputatie naar Europa om de Sky hawk, verpakt in een aantal aantrek kelijke orders voor Europese vliegtuig fabrieken te koop aan te bieden. Dou glas wilde daarbij, als gemeld, het vlieg tuig zelfs tot en met de motor in Neder land en België laten bouwen al werd daarbij wel opgemerkt dat het vliegtuig dan per stuk wel wat duurder uit zou vallen dan wanneer het rechtstreeks van de Amerikaanse band gekocht werd. Van de anderen viel nog niet veel te horen. Nu gaat het hier om een betrek kelijk kleine order. Northrop en Douglas en waarschijnlijk ook de anderen zijn in dit deel van Europa alleen maar ze ker van Nederlands-Belgische kooplust. Douglasfunctionarissen lieten echter doorschemeren dat zij hun vliegtuig ook in West-Duitsland hopen te slijten, hoewel de Luftwaffe, de handen meer dan vol hebbend aan de Starfighter. nog geen blijk heeft gegeven van enige reële kooplust. de tactische luchtstrijdkrachten. Een deel van de taètische squadrons werd vorig jaar al uitgerust met F 104 G Starfighters, maar voor de overige squadrons wil men een minder gecompliceerd en kostbaar Northrop F 5: snelheid 1600 km per uur; vliegbereik 2800 km; kUmsnelheid 200 m per seconde; leeg gewicht 5900 kg; gewicht geladen 9100 kg maximaal. vliegtuig. Zoals bekend onderzoekt een evaluatieteam van de luchtmacht een vijftal ontwerpen en verwacht mag worden dat tegen eind maart het rapport waarin de commissie verslag uitbrengt van de ervaringen met de vijf types in handen van de hoogste autoriteiten zal zijn. Men verwacht de definitieve keuze omstreeks juni. Vrije keus Dit laatste verleent de Nederlandse n Belgische luchtmachten in elk geval keuzevrijheid Enkele jaren Dassault Mirage-Vsnelheid Mach 1.8 tot Mach 2.3; bereik Jf.000 km; plafond ruim 17 km. De Mirage kan een bommenlast meevoeren van 3.000 kg. van die voor Europese begrippen onge kend hevige commerciële ..luchtslag De Duitse keuze gaf toen de doorslag en de stoot tot een internationaal vlieg tuigbouwproject dat zijn weerga nog niet kent en dat in tegenstelling met wat voorafging een voorbeeld werd van hoe dit soort zaken moet worden aange pakt wil iedereen er 'n graantje van meepikken. De Starfighter bleek overi gens behalve bij de betrekkelijk oner varen Luftwaffe een succesvliegtuig Licht gewicht De Northrop F-5 wordt al sinds lang doodgeverfd als de nieuwe jachtbom menwerper van de tactische luchtstrijd krachten. Bijzondere voordelen van dit tactisch aanvalsvliegtuig zijn de moge lijkheid om van geïmproviseerde vlieg veldjes op te stijgen (startlengte 600 tot 1600 meter) het twin-motor-systeem waardoor de F-5 ook met één uitgeval len motor nog tactische missies kan uit voeren. In juni van het vorig jaar heb ben verschillende Nederlandse vliegers op de basis Eindhoven een proefvlucht gemaakt met de F-5. De laatste tijd echter trekt ook de Skyhawk van Douglas sterk de aan dacht. Deze rasechte lichtgewicht jacht- T=;"'de'",.'t.ndaaVrtj.Ker „,,i;st A™ri- worden gekozen, ging dat allemaal wel iets anders. Het ging om ruim 2000 vliegtuigen van rond de 6 min. gulden per stuk. De ene persconferentie volgde na de andere en wat toen Europa te zien heeft gekregen van de Amerikaan se ,,big business" was niet bepaald op wekkend. De steeds weer de kop opste kende anti-Starfighterhetzes in West- Duitsland b.v., zijn nog een gevolg kaanse grote schaal ingezet in Vietnam. Het leeggewicht van dit merkwaardig klei ne aanvalsvliegtuig is aanzienlijk gerin ger dan dat van de F-5. Daarentegen is het maximumgewicht meer dan 2000 kg hoger. Ook de Skyhawk opereert van af kleine, geïmproviseerde vliegvelden. Het vliegtuig blijkt een groot incasse ringsvermogen te hebben. Door zijn klei ne omvang vormt het geen gemakkelijk te ontdekken object voor vijandelijke ra dar. Het vliegtuig heeft evenals de F-5 ook nog het voordeel dat 't uit sluitend voor tactische aanvallen is ont worpen. Als de gunstige ervaringen in Viet nam, waar volgens schattingen nu tegen de duizend Skyhawks dagelijks in ge bruik zijn, de doorslag geven dan maakt de Skyhawk de beste kans. te meer om dat de belangrijkste rivaal, de Northrop F-5 van het strijdtoneel werd terugge- Kansloos Insiders zeggen dat de Lockheed CL- 984 uiteraard kansloos is. Het toestel is afgeleid van de als onderscheppingsja ger ontworpen F 104 G. De CL-984 heeft een iets groter vleugeloppervlak dan de Starfighter en is daarbij speciaal uitgerust voor het uitvoeren van aan vallen op gronddoelen. De motor, een latere versie van de in de Starfighter gebruikte J-79 van General Electric, heeft 15 percent meer vermogen. Voor het overige zijn de prestaties van de CL-984 nagenoeg gelijk aan die van F 104 G. De Starfighter is echter al ln gebruik bij de tactische squadrons van Volkel. Een belangrijke reden om op zoek te gaan naar een ander vliegtuig voor de resterende squadrons was juist dat men ook naar een minder gecompliceeerd vliegtuig zoekt. De Starfighter eist zo veel van een vlieger dat de selectiemo- i j gelijkheden te krap worden, waardoor een gebrek aan vliegers dreigt. Over de Mirage-5. een bijzonder fraai i vliegtuig van de Franse fabriek Das- sault, wordt nauwelijks gesproken. De Mirage-5 is een snelle jager, voortgeko- men uit de Mirage-3, die het destijds in Europa moest afleggen tegen de' Star fighter. Ook deze Mirage heeft goede STOL-eigenschappen en kan opstijgen van een geïmproviseerde grasbaan. Mét de Lockheed CL-984 vormt de Mi rage-5 met zijn maximumsnelheid van ruim Mach-2 het snelste duo in de com- Douglas A4E Skyhaivk: snel heid 1100 km per uur; vlieg bereik: 3200 km; plafond: 15 km; gewicht leeg: 4-218 kg; gewicht geladen: 11.113 kg maximaal. De langzaamste (930 km per uur) is de Corsair-II, een nog zeer recent ont werp van Ling-Temco-Vought en ge noemd naar de roemruchte Corsair-ja- ger van de Amerikaanse marine in de tweede wereldoorlog die bij Japanners de bijnaam „Fluisterende Dood" ver wierf. De Corsair-II wordt door de Amerikaanse marine gezien als de toe komstige opvolger van de Douglas A-4 Skyhawk, een vroege voorloper van de huidige A4E. Vietnam Van het vijftal zijn er maar twee ech te supersonische vliegtuigen te noe men. Dat zijn de Mirage-5 en de Lock heed CL 984. De Northrop F-5 over schrijdt in bepaalde omstandigheden de Mach-l-grens. De Skyhawk vliegt 1100 km per uur en de Corsair-II, zoals ge zegd, maar 930 km per vlur. Supersoni sche snelheden zijn bij het werk waar voor Corsair, Skyhawk en F5 ontwor pen zijn van betrekkelijk geringe bete kenis. De oorlog in Vietnam heeft de Amerikaanse luchtmacht en de vliegtuig ontwerpers heel wat geleerd. Op de eerste plaats dat een minimum leeggewicht en maximum geladen ge wicht belangrijker zijn dan supersoni sche snelheid. Ten tweede is de oorlog in Vietnam volgens de deskundigen een voorbeeld van de toekomstige oorlog. Het nucleaire evenwicht maakt de tota le atoomoorlog onmogelijk. Rekening moet daarom worden gehouden met lo kale conflicten van het model-Viet nam. Dit heeft opnieuw een ommekeer gebracht in de vliegtulgontwikkeling. Bovendien verzekert deze toestand de vliegtuigindustrie weer van militaire or ders. Vijf jaar geleden nog werden de het bemande gevechtsvlieg tuig nog als geteld beschouwd. Sinds de oorlog in Vietnam niet meer. Integen- Verleiding LTV A7A Corsair 11: snelheid 930 km per uur; leeg gewicht 6739 kg; geladen gewicht 14.750 kg; vliegbereik 4900 tot 6600 km. i w Lockheed CL 98!,: het vliegbereik is groter dan dat van de Starfighter. Bovendien kan het vliegtuig van kortere banen opereren De „take-off•-afstand is rond dertig procent minder dan die van de Starfighter. De CL 98J kan aan bommen, raketten en brandstof in totaal 7.000 pond laden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Wanneer op de avond van 23 maart de stembusuitslagea be kend zullen zijn, zal de vraag, die al tijd de provinciale verkiezingen sterk beïnvloedt, kunnen worden beantwoord: wat zouden deze verkiezingen hebben betekend, wanneer het om een nieuwe Tweede Kamer zou zijn gegaan? Die vraag dringt zich ook dit jaar onweer staanbaar op. Voor het eerst sinds mei 1963 gaan de Nederlandse kiezers weer naar de stembus. Voor liet eerst in de parlementaire geschiedenis van ons land zullen aan die stemming de jonge ren van 21 en 22 jaar deelnemen. Kond een miljoen jonge Nederlanders gaan op die dag hun eerste stem uitbrengen. Een belangrijk deel van de in totaal on geveer zeveneneenhalf miljoen stemge rechtigden. Deze jonge kiezers kunnen bel lieeld van de Statenverkiezingen 1966 beslissend beïnvloeden. Wanneer de Nederlandse kiezer wordt opgeroepen naar de stembus om nieu we Provinciale Staten in de elf provin cies te kiezen, dan heeft een dergelijke verkiezing meer dan regionale beteke nis. Wij behoeven hier slechts te her inneren aan het feit, dat de Statenver kiezingen van 1958 een zodanige ver schuiving in de verhoudingen veroor zaakten, dat het laatste kabinet-Drees er uiteindelijk door ten val werd ge bracht. De kiezer had, door zijn stem bij de Statenverkiezingen, tot uitdruk king gebracht, dat een andere, politieke samenwerking door hem zou worden toegejuicht. Dit jaar staan de Statenverkiezingen wel in een heel bijzonder teken. Na de laatste stembusslag van mei 1965 is de politieke kleur van het kabinet gron dig gewijzigd. Op basis van die laatste verkiezingsuitslag kwam het kabinet- Marijnen, bestaande uit de KVP, WD, AR en CHU tot stand. Dit kabinet was echter slechts een kort ieven beschoren: in februari 1965 kwam het ten val. Een nieuwe politieke formule bood toen de enige uitweg uit de impasse: de libera len werden vervangen door de socialis- Statenverkiezingen werken zes jaar door IN!l!lllllWl!M9llllll!0HII!iillljllllill!l!0lttlllllll!!8IIIIIU ten en de christen-democratische sa menwerking viel uiteen, omdat de CHU het liet afweten. Het nieuwe kabinet-Cals, opgetreden uit noodzaak, omdat het land gere geerd moet worden, was dus niet een vrucht van verkiezingen. Het is tot stand gekomen op basis van een over eenkomst, namens de kiezers gemaakt door de grote meerderheid van dc volksvertegenwoordiging. Dit kabinet heeft de steun van 106 van de 150 stem men in de Tweede Kamer. Het kabi- net-Marljnen was verzekerd van de steun van 92 Kamerleden. Men kan dus zeggen, dat het kabinet-Cals gerug- gesteund wordt door de overgrote meer derheid van de rechtstreeks gekozen volksvertegenwoordiging. Bij de Statenverkiezingen van 1962, toen de PvdA nog in de oppositie en Nieuw-Guinea nog van ons was, werd door de leider van die oppositie, mr. J. A. W. Burger de kreet aangeheven; „Niet de Staten, maar gij, De Quay". De PvdA wilde dus duidelijk maken, dat de kiezers zich moesten uitspreken tegen het zittende kabinet, waarvan prof. De Quay de premier was. De PvdA trok toen weloverwogen de Sta tenverkiezingen in het nationale vlak. Men wilde van de kiezers een votum van wantrouwen in de toenmalige poli tieke samenwerking. Bij de Statenverkiezingen van 1966 is een dergelijke tegenstelling moeilijk te scheppen. De oppositie tegen het kabi net-Cals in het parlement valt uiteen in twee middelgrote partijen: de VVD met 16 en de CHU met 13 zetels. Bovendien de CHU heeft steeds betoogd, dat zij als oppositie niet op een hoop met de liberalen wenst te worden gegooid. Er kan dus geen sprake zijn van een nieuw alternatief: „Niet Cals maar Geertse- ma". Daarvoor is de betekenis van de liberale oppositie te gering. Niet met lege handen Ook mag niet worden vergeten, dat 't kabinet-Cals hoewel het pas een jaar in het zadel zit, niet met lege handen bij de kiezers komt. De echte problemen, waarmee ons land te kampen heeft, worden op spectaculaire wijze aange pakt. Minister Bogaers mag de resulta ten van de woningbouw aan iedereen to nen. Minister Veldkamp kan met zijn indrukwekkende lijst van sociale wetten de toets van elke kritiek doorstaan. Mi nister Luns, nog steeds de meest popu laire bewindsman van ons land, kan op4 nieuwe Europese successen bogen. De hulp aan ontwikkelingslanden is onder minister Bot flink op gang gekomen. En dan hebben we, van de KVP-minis- ters, nog niet eens premier Cals zelf ge noemd, die aan zijn team op uitstekende wijze leiding geeft en niet schuwt het Nederlandse volk de offers te vragen, nodig om het beleid van zijn kabinet tot uitvoering te brengen. De wegen bouw blijkt bij minister Suurhoff in krachtige handen, prof. Diepenhorst kent het onderwijs van-huis-uit, minis ter Vrolijk heeft meer te doen dan al leen het omroepvraagstuk oplossen, omdat de problemen van de recreatie 't gehele volk raken. Minister Vondeling probeert op het ondankbare departe ment van Financiën, de touwtjes zo goed mogelijk aan elkaar te knopen. Eerste Kamer Zo staat, bij deze Statenverkiezingen, de landspolitiek vooraan in de rij. Op de tweede rij staat nog een nationaal ele ment. dat bij deze verkiezingen mee speelt: de Eerste Kamer. Immers: de nu te kiezen 665' leden van Provinciale Staten zullen, in twee etappes, een ge heel nieuwe Eerste Kamer van 75 leden kieien. In de zomer van dit jaar treedt de helft van de Senaat af. De Eerste- Kamerleden worden voor 6 jaar geko zen, elke drie jaar wordt de helft ver nieuwd. Dit betekent, dat de nu te kie zen Provinciale Staten zowel dit jaar de 38 als in 1969 de 37 nieuwe senatoren zullen moeten aanwijzen. De betekenis van deze Statenverkiezingen werkt dus tot over zes jaar rechtstreeks door in de landspolitiek: Winst of verlies van een Eerste-Kamerzetel. Ook in dit opzicht komt de betekenis van deze. op zichzelf genomen, regionale stembus slag, in het nationale vlak te liggen. Enkele maanden geleden nog klaarde generaal McConnell, staf van de Amerikaanse lucht macht dat de vraag naar bemande vlieg tuigen zal toenemen. Vooral wat betreft de directe luchtsteun aan grondtroepen is er veel werk dat beter en zelfs alleen maar met bemande vliegtuigen kan den gedaan. Ook in de sector vai luchtverdediging, aldus de generaal, zul len bemande vliegtuigen onmisbaar blijven. De generaal wees tijdens zijn t* spraak op een geheel nieuw effect •- de luchtoorlog wat hij noemde de „stri tegic persuation" (letterlijk strategisch verleiding). Daarmee bedoelde hij hel uitoefenen van druk op de vijand hem aan de c«nferentietafel te krijgen, Anders dan in wereldoorlog-II, aldus de generaal, gaat het in Vietnam niet in de eerste plaats om vernietiging van de vijand maar om het uitoefenen van druk. Dit vereist een nauwkeurige en voorzichtige keuze van doelen en hier voor bijvoorbeeld is het bemande tac tische aanvalsvliegtuig onmisbaar. Ervaringen als die in Vietnam heb ben er toe geleid dat op de tekentafels een nieuwe generatie tactische aanvals- vliegtuigen gestalte krijgt; vliegtuigen van betrekkelijk geringe snelheid, licht en eenvoudig van constructie en zo on gecompliceerd dat er 'n minimum aan manuren per vliegtuig aan besteed hoeft te worden en tenslotte voortdu rend inzetbaar vanaf de meest onwaar schijnlijke start- en landingsgelegenhe- Goedkoopste Ook voor de taken die de opvolger van de Thunderstreak in Europa te ver richten krijgt zijn de F-5, de Corsair en Skyhawk ontworpen. De Mirage-5 en de Lockheed CL-984 zijn oorspronkelij ke luchtverdedigingsjagers geweest er vermoedelijk ook veel te kostbaar. De Corsair komt misschien nog niet snel genoeg beschikbaar zodat de Skyhawk en de F-5 als de belangrijkste kansheb bers moeten worden beschouwd. De Sky hawk is met zijn prijs van 750.000 U.S. dollar (Tweezitter 850.000 dollari 't goedkoopst van allemaal. De bedrijfs zekerheid is evenals bij de Northrop F-5 zeer groot. Beide typen hebben tweezitsversie die volgens deskundigen zeer geschikt is voor opleidingsdoelein den en bovendien als gevechtsvliegtuig nagenoeg gelijkwaardig aan de éénzit- ter. Belangen Maar ook politieke en economische factoren kunnen bij de keuze 'n rol spe len. Een politiek motief zou er bijvoor beeld toe kunnen leiden dat men het Franse produkt verkiest boven de vier Amerikaanse. Dit lijkt echter in dit ge val zeer onwaarschijnlijk. Wat betreft de economische factoren zij opgemerkt dat Northrop Corporation 'n aanzienlijk financieel belang heeft in de Nederlandse Fokkerfabriek die weer nauwe banden heeft met de Belgische vliegtuigindustrie. Van de andere kant is Douglas bereid 1e Skyhawk door Fok ker, Aviolanda en Sabca (België) te la ten bouwen terwijl met de Fabrique Na tional (FN, België) gepraat is over de licentiebouw van de motoren. Om de zaak vooral aantrekkelijk te ma ken zwaait Douglas bovendien met aan zienlijk orders voor onderdelen van DO s en DC-9's. In de crewrooms van de laatste Thun- derstreaks-squadrons wordt veel ge praat over 't nieuwe vliegtuig. De span ning stijgt. De zolang als opvolger ge doodverfde F-5 dreigt een beetje ver drongen te worden door de Skyhawk. „Maar je weet het nooit" zei een vlie ger me, „je moet er niét van staan te kijken als ze met de Corsair komen aanzetten. Dat is een vliegtuig waar nog bijna niemand aan gedacht heeft maar dat toch wel indruk schijnt te maken"- Rond juni zullen ze het weten. Dan zal de keuze wel bepaald zijn.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6