BELGRADO ELF MLJET Split heeft kamers bij drieduizend particulieren is een museum en de parel van de duizend eilanden VIJFTIEN KILOMETER STRAND lTERDAG 12 MAART 1966 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 ïgo-Slavië, het land de duizend eilanden. zijn niet alle be- x>nd, er zijn niet over- hotels. Er zijn eilan- waar het goed is 'n te toeven. Men kan van het vasteland :n overzetten met een i de honderden boot die overal langs de 6t in de haventjes lig- n. Maar dan moet in weer terug. Of de otsman moet er goede missen hebben, die legen zijn u en uw voor één of nachten onderdak erlenen en in de kost r!nemen. Er zijn ook 1g~ landen, die als zodanig et meer beschouwd ogen worden. Het xe-oord Sveti Stefan er zo een. Het is met n dam met het vaste- Éerbanden en dus •af. Trogir is ook i eiland meer. Het een brug verbon- et de kust en aan lere kant leidt 'n Mg naar het eiland ovo. Maar wie iets ®rts zoekt, zal in Tro- tniet teleurgesteld en. ge, uitgerekte „eiland" biets meer of minder dan I 111 museum- De Grieten Jifben er enige eeuwen voor jristus al .gezeten' en noem- Trogir schreef zijn geschiedenis in steen. |i hun nederzetting Tra- rion. Die naam zit er nog Over het eiland tientallen stormen En elke strijd en liet iets Zo schreef het eiland geschiedenis in steen. non. u oed. gericht. De kathedraal uit de dertiende eeuw met het magnifieke portaal van de Joego-Slavische beeldhouwer Radovan en de vele huizen in Venetiaanse, Gotische en Renaissancestijl doen die tijd herleven. De kloosters geven hun geheimen graag prijs voor de geïnteresseer de vakarttieganger. Tot uw dienst Maar die komt niet alleen om de geschiedenis van een, stad of eiland af te lezen van de gebouwen. Die wil zon en strand. Trogir kan op dit punt ook „tot uw dienst" het tussen ,dft4erti.eDde^w zeggen. Op het schilderach- at t®estiende eeuw tot grote tige eiland zijn zoveel in- kwam, werden monu- hammen met strand n van bouwkunst op- veelal zandstrand dat het, ondanks de vijfduizend in woners en de toeristen, mo gelijk is een eigen plekje te vinden. De wandeling naar het strand door de nauwe straat jes van deze stad, die een van de oudste van Dalmatië is, is al een genoegen. Niet weinig toeristen, die in het nabijgelegen Split vertoeven, maken het uitstapje naar Trogir. Het is tenslotte maar een goed half uur met de bus, die een frequente dienst onderhoudt. Trogir heeft twee hotels, Ja- dran dat per persoon per dag voor kamer met bad en v'ol- ledig pension 5800. dinar vraagt en Radovan dat (zon der bad) 4300 dinar kost. Voorts is er een motel. Wie van Split uit de andere kant op gaat, naar Makarska, vindt daar even voorbij het kostelijke vissersdorpje Tu- cepi. Voornamer voor vele toeristen zal echter 't fraaie strand zijn. Evenals in Trogir zijn ook in Tucepi voldoen de bedden bij particulieren beschikbaar, units men al thans niet eind juni gaat be spreken voor de hoogzomer- maanden. Bovendien heeft Tucepi een aantal hotels, die alle om en nabij de 6500 dinar per persoon per dag kosten. Klooster werd hotel Voor de uitzonderlijke lief hebber, voor degene die nog wat te ontdekken wil heb ben, is het eiland Mij et het summum. Het is een natio naal park en in Joego-Slavië zelf noemt men het „de parel tussen de duizend eilanden". Dat wil nogal wat zeggen voor een land dat zo rijk gezegend is met mooie tot magnifieke eilanden. Er is een ronduit weelderige plan tengroei. Voor zoekers naar rust is er een uniek hotel. Mij et bezit namelijk twee meren, die met de zee zijn verbonden. Midden op een eilandje in het Velikomeer staat een hotel, dat in de twaalfde eeuw als klooster werd gebouwd. Voorts ho tels in Babino Pol je. Polace en Govedari. De prijzen lig gen tussen de vijf- tot zes duizend dinar. De hotels hebben eigen stranden. Blauwe grot Om nog even naar de eilan den terug te keren. Bisevo, dat wèl ver in zee ligt, heeft een specialiteit die Capri naar de kroon steekt. De blauwe grot van Bisevo mag dan niet zo groot zijn als die op Capri, in schoon heid evenaart hij de befaam de Italiaanse grot zeker. En men houdt er altijd ook nog een aanbevelenswaardige Midden in het Velikomeer ligt een eilandje met een hotel erop. zeereis aan over. ^^A^AA/V\^S^A^AA/WWiAAA/NAAAA/>^i^AA'V\AA/VSA/\AAA/VWWVWWWW\AAAAA/W/W F5" ■•mn j*1 MIDDEN IN KOST EEN GLAASJE SLIV0VICA CENT Schuin tegenover het majestueuze hotel.Metropol" op de Bulevar Revolucija in cafeetje. Nederlanders zullen omvang en aankleding beter thuis kunnen brengen als van kroegje wordt gesproken. Er staat een houten bank tegen de muur, er zijn wat houten tafeltjes en stoelen. Meer dan een man of tien kunnen er niet zitten. De rest staat. Het is tegen de tijd, dat een braaf Nederlander aan tafel schuift voor de middagpot. Maar dat kroegje is vol met mannen, zijn geknepen. Onophoudelijk grijpt Branko achter de tapkast naar de fles slivovica en haalt hij met een routinegebaar een natte doek over de nog nattere tapkast. Er wordt in de haast wel eens wat van het vocht-gemorst. Alleen zeer dure hotels gooiden er een schepje op In de hoek zitten wat mannen druk te praten. Ze kijken op als er vreem den binnen komen. En gaan dan weer onverstoorbaar door met de conversa tie. Maar als ze in de gaten krijgen, dat die vreemden uit Holandija komen, wordt, de hemel weet waarvandaan, een stoel aangeschoven, en nog een. Als iedereen een beetje inschikt, kun nen er best vier Nederlanders op drie stoelen zitten. Een van het groepje blijkt een onderwijzer te zijn. Hij is het intel lect van het kleine groepje en spreekt gebroken Duits. Er zitten verder wat handwerkslieden. En zij beijveren zich om Branko aan het werk te zetten. El ke greep van de Hollanders wordt met een bezwerend gebaar verijdeld. Wat zullen we nou krijgen Betalen Midden in de stad Beograd met zijn zeshonderd duizend inwoners, aan de drukste ver keersader waar de trams en bussen worden bestormd en nog passagiers naar binnen dringen als de boel al uit puilt. worden een paar Nederlanders kastte een glaasje slivovica zeggen en Over de hoofden in het propvolle kroeg je aangereikt Er komt een schaal met kaas en knoflook. Die moet leeg voor de visite uit het kleine en verre Holland vertrekt. De rekening wordt met een brede glimlach en weer dat bezweren de gebaar met graagte voldaan, on danks het feit dat het gebeurde in de maanden vlak na de herziening van de dinar. Ondanks het feit dat de prijzen voor de Joego-Slaaf hoger zijn gewor den dan de looncompensatie kan bijbe- Goed en niet duur Midden in de stad, schuin tegenover het luxueuze hotel Metropol, dat er zelfs een eigen taxidienst op na houdt, kostte een glaasje sjlivovlca zegge en schrijve elf cent. De schaal salami en kaas vergde het kapitale bedrag van anderhalve gulden. De angst, dat Joe- go-Slavië na de koerswijziging op slink se wijze de prijzen had doen stijgen, bleek ongegrond. Jawel, vele luxe arti kelen zijn in prijs gestegen. Maar bier, jaar hetzelfde zullen blijven als in 1965 zal het aantal toeristen in Joego-Slavië weer toenemen. Het is er nog steeds mogelijk om voor een luttel bedrag vergeleken met Nederland een goed maal te gebruiken. Voor wie vakantie als een avontuur beschouwt en wat wil pionieren, zal 't niet moeilijk zijn, voor al niet in de grote steden, om voor een paar gulden goed te eten. Men kan een Nationaal Joego-Slavisch V erkeersbureau Plaats 11A, Den Haag, tel. 116892. diner, bestaande uit soep, Parijse Schnit zel, sla, aardappelen, Yi liter wijn, Turk se koffie na, en inclusief voor vier gul den toch niet gepeperd Weinig verandering Het mag hier en daar enige verwar ring hebben gewekt, dat de prijzen in de officiële hotellijst ineens in dollars werden aangegeven ln plaats van (tevo ren) in dinars. We waren toen nog in 't bezit van een hotellijst van 1963 en heb ben die vergeleken met de lijst van 1965, die immers dezelfde prijzen dient te bevatten als dit jaar. In slechts enkele gevallen bleken de prijzen drastisch te zijn gestegen. Dat was bijvoorbeeld zo Het moderne vliegveld van Belgrado is in flagrante tegenstelling met de oude en sfeerrijke stad. met Metropol in Beograd, dat in 1963 voor vol pension voor een persoon op een kamer met bad 7150 dinar vroeg (dus ongeveer 36 gld.) en in 1965 13.20 dollar of 16.500 dinars is 48 gulden. Maar een steekproef bracht weinig verandering. Ziehier: Bied (hotel Toplice) werd twee kwartjes duurder; Budva (hotel Avala) zakte 2 kwartjes; Crikvenica (hotel Miramare) van 18 gld. naar 20 gld.) Hvar (ho tel Dalmacija) van 16.50 naar 20 gulden» Lovran (hotel Udarnik) van 16 gulden naar 17 gulden; Sveti Stefan, het luxe hotel-eilandje, bleef ongeveer dertig gul den. Alleen in de grootste en meest luxe hotels bleken de prijzen behoorlijk geste gen. Maar die zijn niet voor de grote Aangepast Het lijdt geen twijfel of straks zal de stroom vakantiegangers zich weer voor een groot deel naar Joego-Slavië rep pen, dat vorig jaar eenvijfde van het nationale inkomen betrok uit de toeris tenindustrie. Want dat is het daar lang zamerhand wel geworden. Het is niet meer het land, dat zich een beetje gege neerd voelt als er „westerlingen" kwa men omdat de kelner niet precies wist of hij links of rechts moest afne men. Dat is voorbij. Langs de kust strook van duizend kilometer (eilanden inbegrepen) en in het binnenland zijn al zoveel buitenlanders verschenen, dat men zich rap heeft aangepast. Het aantal hotels, pensions en kamers bij particulieren wordt nog steeds opge voerd. Dat moet ook wel want de stroom toeristen wordt steeds groter. Neder land staat daarbij op de zesde plaats, achter Duitsland, Oostenrijk, Italië, Frankrijk en Engeland. En wie een beetje rondsnuffelt, hoeft zich bepaald geen enorme buil te vallen over de prijzen Het pakje sigaretten van het merk Vis kostte eerst 180 dinars of negéntlg cent en nu 250 dinars of zevenentachtig cent. En wie een pakje Morave koopt van 150 dinars is stukken goedkoper uit dan in eigen land, al paft men dat merk snel ler de lucht in dan onze sigaretten. En we kunnen niet aannemen dat u naar Joego-Slavië gaat om, bijvoorbeeld, een kostuum of een koelkast te kopen. Welnu dan; voor de „recidivisten" zal het do vidjenja vorig Jaar niet voor niets hebben geklonken en voor de nieuw komers de Nederlanders zijn om voor ons steeds onnaspeurlijke reden populair zal het „welkom" even hartelijk klin ken. Want gestegen prijzen noch ach tergebleven compensatie kunnen de be volking van Joego-Slavië hun hartelijk heid en gastvrijheid ontnemen. De tijd, dat de kelner aarzelde met bedienen en afnemen, behoort tot het verleden. ■i ■iiiBiiniiiiiiii KAMERS De naam „Riviera van de Kas- *ft" is niet uit de lucht gegrepen, ten Split en Trogir ligt een ok van vijftien kilometer deels zand, deels van die ne steentjes, die de ene toerist hoon" vindt en de andere ver- eit. Men beweert, dat het de zon- jste streek van de gehele kust •L_In elk geval worden er een s 2700 zonne-uren per jaar ge en en komt de temperatuur i het water in de winter niet de zestien graden. Het moet dus wel een oord zijn, dat be- (denswaardig is. Hoewel, in de Ier kan men dat moeilijk be- lelen omdat de zon dan dage- s uiteenspat op 't blauwe water. subtropische plantengroei met Jven, vijgen, pijnbomen is er eens te "ïr om te bewijzen dat de meteorolo- J geen toeristisch praatje ophangen ze het weer aanprijzen. Omdat er 'inden voor de kust liggen, blijft een fke zeestroming uit en de bergen be kennen de vijftien kilometer „lekker zijn" tegen de koude wind. Het zijn zorgen te maken om er te komen. De trein stopt in Kastel Stari, alle plaat sen liggen voor de automobilist opgevangen door het verhuren van Ka- aan de grote kustweg en van Rijeka uit mers door particulieren. Split slaat in dit gaan er tweemaal daags snelle boten opzicht een record want daar zijn meer naar Split. Een combinatie van trein dan drieduizend kamers beschikbaar. De naar Rijeka en met de boot verder is verhurende particulieren worden streng ook niet onaantrekkelijk. gecontroleerd. Het begint steeds meer De prijzen van de hotels liggen om de voor te komen, dat men aan station of 6200 dinars. Voor kampeerders: er zijn vliegveld krijgt toegefluisterd „kamers enige campings langs de vijftien kilo- te ihuur". Daarop ikan men beter niet in- meter „Riviera van de Kastela". gaan. Het betreft veelal kamers die door de plaatselijke VW niet zijn gere gistreerd en derhalve niet goed genoeg bevonden voor toeristen. DINARS De koers van de dinar is 345 voor een gulden, vroeger 207 voor een gulden. Er mag 10.000 dinar in coupures van 100 worden ingevoerd en voor het overige zoveel vreemde valuta als men wenst. Er mag niet meer dan 5000 dinar, ook in coupures van 100, worden uitgevoerd. geen kilometers waar men moederziel alleen is. In de zeven plaatsen, die alle begin nen met Kastel vandaar de naam van die Riviera heeft men zo'n zeven duizend bedden neergezet. Wie met de bus van Split naar Trogir rijdt, komt alle zeven plaatsen tegen: achtereen volgens Kastel Sucurac, idem Gomili- ca, Kambelovac, Luksic, Stari, -Novi, Stafilic. Wie van vertier houdt, behoeft zich niet te vervelen. In vrijwel alle hotels is muziek en wordt 's avonds gedanst, er zijn tennisbanen en soms een kegel baan. Op het strand (veelal eigen strand) liggen roeiboten en waterfietsen, men kan motorboten huren of zich er mee laten rondvaren. Er worden regel matig folkloristische avonden georgani seerd. En wie genoeg mocht hebben van het strand hoeft zich maar om te draai en om een fikse bergwandeling te gaan maken. Men hoeft zloh ook geen al te grote Dit hotel en motel (links) staan in Kastel Stafilic. Er is ook een camping bij. Het hotel behoort tot de categorie B e prijzen »h juli en aupuetus zijn 6625 dinar per persoon per dag voor kmicr mot bad en volledig pension en 65006000 dinar por persoon por dag voor een tweeporsoonskamer. Er is echter nieuw geld in omloop ge komen waarbij 100 dinar gelijk is aan nieuwe dinar. De prijzen zullen in oude en nieuwe dinars worden aange geven. De nieuwe biljetten zijn 100, 50, en 5 dinar groot en de munten 1 dinar voorts 50, 20, 10 en 5 para. KORTING Er zijn winkels waar men 10% korting krijgt indien in buitenlandse valuta wordt betaald. Men behoeft het gekozene niet mee te nemen maar kan ook bij terug keer in eigen iand het verschuldigde in buitenlandse valuta overmaken of een cheque sturen, waarna de goederen wor den toegezonden. Makkelijk voor hen, die door het geld heen zijn en iets moois zien. Moeilijk voor hen, die koopziek zijn. PRIJZEN De superbenzine kost in Joego-Slavië 125 dinar, de gewone 113 dinar per liter. Enige andere prijzen in dinars: l kilo suiker 265. 1 kilo boter 2000. I kilo wit brood 200. 1 liter sliuouica 800. 1 fles bier 130. een zeer eenvoudig menu 500. 1 kilo margarine 800. 1 kilo rund- of varkens vlees van 1000 tot 1500. GOEDKOPER Bij de g prijs kopen. Deze bonnen zijn bij elke benzinepomp in Joego-Slavië als betaal middel te gebruiken. Bonnen, die men overhoudt, kunnen worden ingewisseld op dezelfde plaats waar zij zijn gekocht. Men krijgt dan zijn geld terug, zonder enige korting. In Nederland zijn de bon nen ook verkrijgbaar bij banken, auto mobielclubs. motorclub#, reisbureaus toeristischs organisaties. VISUM Vakantiegangers, die Joego-Slavië als doel hebben gekozen, moeten een geldig paspoort hebben en een visum. Dat visum is gratis en wordt verstrekt door de Joego-Slavische ambassade, Groot Her- toginnelaan 30, Den Haag. Men behoeft geen formulieren in te vullen en geen pasfoto's in te leveren. Het visum is ook aan de Joego-Slavische grens verkrijg baar. BOOT Het in Rotterdam gebouwde schip „Liburnija" onderhoudt een dienst voor auto's en passagiers tussen Ancona (Ita lië) en Zadar (Joego-Slavië). SLAAPTREIN Steeds meer toeristen bezoeken Joego- Slavië met de auto. Het verbeteren en aanleggen van autowegen heeft het auto- toerisme gestimuleerd. Zeventig procent van de buitenlanders nam vorig jaar do auto mee. Het kan dienstig zijn erop te wijzen dat tot Villach een autoslaaptrein rqdt, die de chauffeur een enorm stuk stuurwerk uit handen neemt. HOND De hond kan mee op vakantie maar er wordt aan de grens wel een beu>(js van de dierenarts geëist, waarin deze ver klaart dat de hond gezond is. Het bewijs mag niet meer dan vijftien dagen oud DONAU Een interessante tocht van Beograd uit is die met een draagvleugelboot over de Donau naar Kladovo. De boot vertrekt tweemaal per dag en men kan dezelfde dag terug of de volgende dag. KAMPEREN Wie gaat kamperen moet rekenen op een bedrag, variërend i'an 100 tot 400 dinar per persoon en 150 tot 250 dinar voor de auto. De verblijfsbelasting be draagt 50 tot 250 dinar per dag naar gelang de plaats waar men vertoeft. Bovendien moeten kampeerders een be lasting betalen, die afhankelijk is van de inrichting van het terrein.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9