HULP AAN INDIA WAS BROODNODIG Voor New Delhi een schande bruggen maar: Minister Soebramaniam: maatregelen zijn getroffen V.S.-troepen nog dit jaar uit Frankrijk Bezichtiging Westerkerk afgelast Lot Indonesië in Soeharto 's handen Geen onzekerheid over toekomst K.Y.P. "h Dr. Albering gehuldigd vilJ Leger tegen mijnwerkers in Chili AL VOOR f4990: RIJDT U IN EEN VOLKSWAGEN 1200A Horeca-C.A.O. vastgelopen Aardbeving in Noord-China 1966 ZATERDAG 12 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT HET BINNENHOF* PAGINA lgend» i- Ze#, jj hield e boren gedoeld NEW-DELHI De hulp, die het buitenland India gegeven heeft, was nodig. Ook de acties, die nu nog overal ter wereld worden ge houden, schieten hun doel niet voorbij. Door de milde giften van over de grenzen zijn we met ons structurele apparaat in staat een hongersnood te voorkomen. Er zal in vele gebieden voedselschaarste rijn, maar we hopen dat niemand van honger zal sterven? Dit ia in hoofdlijnen de inhoud van het Interview, dat ik in New-Delhi met de Indiase minister van voedselvoorzie ning en landbouw, Soebramaniam, had. Vermoeid, vooral teleurgesteld door de Vrittek, die hij op eigen erf: te incasse ren kreeg, zat hij een beetje onwillig tegenover me. Een kleine man van mid delbare leeftijd, die uit een arm land bouwersgezin in het tropisch-hete, maar vooral onvruchtbare gebied van Madras «tarnt, en die in zijn jeugd „als de ge woonste zaak van de wereld" honderden mensen van honger heeft zien sterven. In zijn particuliere woning op no. 8 Hastings Road tevens zijn bureau, waar hij aan de lopende band mensen ontvangt hing een enorm opwek kingsplakkaat, dat met zijn jeugd )- portret was getooid. De agrarische pro blemen van India werden er in een tien tal punten op weergegeven. De boer, als men de wroeter en ploeteraar, die hier voor doorgaat, tenminste zo mag aan duiden, werd onder meer opgewekt de hand aan de ploeg te slaan, zijn land te conserveren, mest te strooien, zijn op slagruimten te verbeteren, zomede rat- tenplagen en andere pestilentiën tegen te gaan. Schaamte Ik heb de plicht Soebramaniam let terlijk aan te halen. Maar ik moet de lezer er toch wel op wijzen dat hij als bewindsman van een zo kwetsbare sec tor onder zware druk van de oppositie en zijn medeministers staat. India, de Wens van De Gaulle Spoedzitting van NA VO PARIJS (UPI) President De Gaul le van Frankrijk wil dat alle Ameri kaanse en Canadese troepen zijn land tegen het eind dit jaar verlaten en dat hun bases omstreeks die tijd worden op geheven. Dit hebben Franse zegslieden meegedeeld. Volgens hen is dc president niet be reid over deze zaak te onderhandelen en wil hij alleen de bijzonderheden van 't vertrek bespreken. De zegslieden verklaarden dat de pre sident geen tijdslimiet had vastgesteld. HIJ zou echter van plan zijn de Franse officieren binnen enkele weken uit de NAVO terug te trekken. De Franse Kard. Mindszenty wil niet weg uit Boedapest WENEN (UPI) De Hongaarse pri maat Jozsef kardinaal Mindszenty is niet van plan zijn verblijf in de Amerikaanse ambassade in Boedapest te beëindigen. Uit hebben gewoonlijk goedlngelichte zegslieden in de Oostenrijkse hoofdstad bekendgemaakt. 2.ij verklaarden dit te hebben opge- taaakt uit een recent verzoek van de karlinaal voor een nieuw bureau, een nieuw vloerkleed en een aantal nieuwe boeken. De thans 74 jaar oude primaat ver- blijft sinds 1956, toen in Hongarije een revolte de kop in werd gedrukt, in een kamer in de Amerikaanse ambassade. Ge- ruchten over een mogelijk vertrek van be kardinaal deden sinds afgelopen zon- dag de ronde toen kardinaal Mindszenty t voor de derde maal in drie Jaar bezoek t kree8 van de aartsbisschop van Wenen, j, Ptanz kardinaal Kóenig. strijdkrachten in West-Duitsland zouden eveneens tegen het eind van. dit jaar worden teruggetrokken terwijl 't hoofd kwartier van de NAVO, nabij Parijs, e het centrale Europese hoofdkwartier, in de buurt van Fontainebleau, binnen drie jaar zou moeten worden opgehe- Voorts zou de president wensen dat de buitenlandse bases in zijn land tegen het eind van dit jaar zijn ontruimd en de Canadese en Amerikaanse strijd krachten worden teruggetrokken. De permanente vertegenwoordigers van alle NAVO-landen, behalve Frank rijk, hebben de crisis in de NAVO van avond in een spoedzitting besproken. AMSTERDAM (ANP) De aangekon digde openstelling van de Westerkerk voor bezichtiging door het publiek van daag en zondagmiddag gaat niet door, zo deelde de hervormde gemeente mede. Het is haar namelijk gebleken dat in de 1 kerk geen afdoende veiligheidsniaatrege- len kunnen worden getroffen, die ver- 1 eist zouden zijn bij een verwachte grote 1 toeloop van belangstellenden. Na de gebeurtenissen op de huwelijks dag met de rookbommen en dergelijke is het kerkbestuur beducht dat ongewens te elementen ook tot de bezoekers zou den kunnen behoren met alle daaraan verbonden eventuele consequenties. In de kerk staan behalve kostbaar meubi lair ook nog tal van museumstukken. Dat de belangstelling voor het bezich tigen van de trouwkerk groot is bleek gistermiddag al toen omstreeks twee uur een paar honderd belangstellenden zich tevergeefs voor de deuren hadden opge steld. Er moest zelfs politie-asslstentie worden gevraagd om de zaak te regelen. Het eerste graan uit Nederland wordt overgedragen in tegenwoor digheid van Nederlandse consulaire ambtenaren. congrespartij, schaamt zich voor de hand die moest worden opgehouden. De regering ziet de hongersnood, die dreigt, als een falen van het eigen be leid. Ook acht ze het alles behalve ple zierig dat de aandacht van de wereld op de 250 miljoen paupers in het land is gericht, op de gebrekkige havenfacili teiten, communicatiesystemen en dis tributieorganen. Een ander element van de politieke facade is nog dat het als een grote schande wordt beschouwd als ook maar iemand aan de huidige voedselcrisis ten onder gaat. Daarom houdt New-Delhi ook Soebramaniam vol dat de bui tenlandse hulp weliswaar nodig was, dat onmiddellijk na het misluk- van de oogst veroorzaakt door de ergste droogte sinds zeventig jaar alle tegenmaatregelen getroffen zijn om niemand van honger te doen sterven. Daarom worden voedselrelletjes als die In Bombay en Allahabad genegeerd; daarom wordt er niet of nauwelijks in gegaan op alarmerende berichten uit de staten Kerala en Andhra Pradesh,, waar de nood, die in de maanden april mei het absolute dieptepunt zal moe ten bereiken, nu al tot de lippen geste gen is. Terug naar Soebramaniam, de India se minister van voedselvoorziening en landbouw. „Ik ben de landen, die hulp bieden", zei hij, „bijzonder dankbaar. Het bewijst dat er een internationale gemeenschap bestaat, die bereid Is in voorkomende gevallen de handen uit de mouw te steken". De minister ontkende dat er een be oordelingsfout zou zijn gemaakt op het punt van de oogstverwachtingen. Zijn dienst had slechts tot taak de trends aan te duiden. Omdat er geen accura te cijfers gegeven konden worden, be hoorde een misrekening altijd tot de mogelijkheden. Buitenlandse betaalmiddelen had In dia genoeg, althans om voedsel te ko pen. Wat het aanboren van nieuwe rijstbronnen betreft, kon alleen 'n be scheiden beroep op Thailand en Birma worden gedaan. Het smokkelen van tarwe of rijst (Il legaal vervoeren van de ene staat naar de andere om in de zwarte handel dub bele prijzen te maken) voltrok zich vol gens Soebramaniam slechts op een zeer kleine schaal. Van omvangrijke voor- raadvorming (hamsteren door de han del) was evenmin sprake. „Het gaat niet om diamanten, die eventueel te verstoppen zijn, maar om goederen, die alleen al door hun omvang in het oog De verdeling van het land in voedsel- zones achtte de bewindsman een effi ciënt systeem. Eenzelfde lof zwaaide hij de staatswinkels toe (120.000 stuks), die voor de distributie en het drukken van het prijspeil zorg dragen. Transportmogelijkheden waren er ge noeg, zo vervolgde hij, want de rege ring had niet stilgezeten. „De hulp. die het buitenland ons ge boden heeft, hebben we beslist nodig", herhaalde Soebramaniam enkele ma len. „Als deze achterwege gebleven was, zouden enkele miljoenen mensen in grote moeilijkheden zijn gebracht. Door die hulp en de tegenmaatregelen, die de regering genomen heeft, kun- *n we de voedselschaarste met succes i op tijd bestrijden". De minister, die de kern der vragen zoveel mogelijk ontweek, deed plotse ling een uitval naar de Engelsen, toen de hongersnood in Bengalen (1943) ter sprake kwam. Het waren overigens ook Engelsen, die hem tijdens de vrijheids strijd een paar këer in de gevangenis wierpen. ,Er waren toen geen maatregelen ge troffen om deze calamiteit op te van gen", stelde hij. „Het grote verschil is dat we thans niet meer door een buiten landse mogendheid worden geregeerd. Voorzorg, distributie en communicatie, dit alles bestond vroeger niet". Vreemd voedsel Volgens Soebramaniam was het on juist te willen doen voorkomen dat er geen verandering in de voedingsge woonten der verschillende gebieden ge komen was. In de van oorsprong rijst- etende staat Kerala worden op het ogen blik miljoenen tonnen tarwe ingevoerd. De overheidspropaganda in deze stuit- op één moeilijkheid: de men sen moesten leren het voor hen vreemde voedsel toe te bereiden en te apprecië- Binnen vijf jaar", aldus de Indiase minister van Voedselvoorziening en Landbouw tot slot, „moet de honger voor goed uit dit land zijn verdreven. We kunnen dit bereiken door moderni sering van de landbouwmethoden. In de schaarstegebieden zijn nu al tussen de één en twee miljoen hulpkrachten in gezet, die aan de verwezenlijking hier in werken". Het niet gaarne toegestane en met 't oog op de werkelijke situatie nogal ver warrende interview was hiermee ten ein de. Soebramaniam is ongetwijfeld 'n be kwame figuur hij schroomde name lijk niet de internationale noodklok te luiden, toen India zichzelf niet meer redden kon maar tegelijkertijd toch te zeer met de binnenlandse (partij) politiek verweven. De interpretatie van zijn woorden moet ik dan ook aan de lezer overla- Onlusten India 18 doden CALC ITT A Reuter-AFP aantal doden als gevolg van de onlusten in Calcutta en West-Bengalen, waar i negen iinksgerichte organisaties de be volking verzochten te betogen tegen hef voedselvoorzienlngsbeleid van de rege ring, is gestegen tot achttien. Ofschoon de algemene staking giste ren afliep, deden zich nog op verschei dene plaatsen ongeregeldheden voor. In Calcutta werden twee tramwagens en een station in brand gestoken, waardoor het gemeentebestuur zich genoodzaakt zag het tramverkeer stop te zetten. In de buitenwijken van de stad werden politieposten overvallen en openbare ge bouwen in de as gelegd In Amritsair, in de Pendsjaab, deed de politie vrijdag een aanval op een qpfcocht van 2000 beto gende studenten, waarbij in totaal 81 personetf verwondingen opliepen. DE POGINGEN van president Soekarno om weer een vaste greep op het land te krijgen, zijn mislukt. Hem is nu alle macht ontnomen. Hij mag president blijven, doch alleen bij wijze van .eretitel en als een hommage aan e^n groot en geniaal man, die zijn land naar de vrijheid Leidde. Zjjn genialiteit was evenwel te eenzijdig om het land ook de welvaart te verschaffen, die. zo dacht men, het loon van de vrijheid zou zijn. Als vele visionaire leiders had hij een afkeer van economische vraagstukken; als com pensatie propageerde hij de voort durende revolutie, waarmee hij waar schijnlijk de opkomende generatie, die andere zaken wenst dan voortdurende revoluties, van zich vervreemdde. Deze opkomende generatie heeft zich in de tijd, gelegen tussen de her schikking van het kabinet en de dag van vandaag, duchtig geroerd. Na het mislukken van de Nasakom (een kun stig evenwicht tussen de uiteen lopende groeperingen in Indonesië als gevolg van de mislukte staats greep van 30 september en de daaruit voortkomende slachting van de com munisten over het gehele land, kwam het gewicht loodzwaar op rechts te liggen. Niettemin deed Soekarno een desperate poging zijn gezag én het evenwicht te herstellen: het gewij zigde kabinet bevatte een aantal linkse figuren, van wie er sommigen uit de gevangenis werden gehaald. Nasoetion werd de laan uit gestuurd, het toezicht op de veiligheid kwam in handen van een voormalige rover hoofdman en Soekarno weigerde met grote beslistheid de architect van de den door duizenden studenten en scholieren bestormd. De anti-commu nisten hielden het initiatief vast en gaven hun tegenstanders, toch al ge demoraliseerd door de geweldige ver volgingen in de weken na 30 sep tember, geen gelegenheid tot tegen- pro-Chinese politiek, Soebandrio, te ontslaan. Van dat ogenblik af begon het proces dat nu geëindigd is met het ont tronen van Soekarno. De anti communisten hadden wel iets geleerd van hun tegenstanders en grepen op hun beurt naar het wapen van de niet aflatende betogingen. Deze beto gingen konden slechts mogelijk zijn met de steun van het leger. Ze troffen als mokerslagen het presidentiële voetstuk. Soekarno's bevel de beto gingen neer te slaan, werd terzijde gelegd. Ministeries en gebouwen van de Ohinese vertegenwoordiging wer- actie. Soekarno bleek machteloos. En dit handig veroorzaakte gezags vacuüm is nu generaal Soeharto ta melijk geruisloos binnengestapt. Als wegbereider voor Nasoetion? Of Soekarno's rol nu is uitgespeeld, is thans nog niet te zeggen. Het zou niet de eerste keer zijn als hij een schijnbaar hopeloze situatie in z(jn voordeel zou ombuigen. Men zou kunnen zeggen, dat zijn rol pas is uitgespeeld als zijn leven is geëindigd. En wat Soebandrio betreft: diens lot is zozeer aan dat van Soekarno ver bonden, dat hij valt en staat met zijn meester. Voorzitter mr. Aalberse Opheffing is onverantwoord (Van ome parlementaire redacteur) UTRECHT De voorzitter van de KVP, mr. P. J. M. Aalberse heeft gisteravond in de vergadering van de partijraad verklaard, dat er geen enke le onzekerheid behoeft te bestaan over de toekomst van zijn partij. In de hui dige omstandigheden is het KVP-rap- port duidelijk tot de conclusie gekomen, dat de opheffing van de katholieke par tij niet verantwoord is. Bij het ontbre ken van de mogelijkheid om thans alle christenen in één politieke partij bijeen te brengen, Is opheffing van de KVP niet verantwoord. „Wanneer iemand mocht hopen of vrezen, dat wij ons onzeker zouden voe len of twijfels hebben, laat ik dan deze vrees en hoop wegnemen door met de grootste nadruk te verklaren, dat er bij ons geen spoor van twijfel bestaat, dat wij met' beide benen op de grond staan en met onverminderde kracht ons werk voortzetten". Daarmee reageerde de KVP-voorzit- ter nogmaals op de vele beschouwin gen, die op het jongste rapport over „grondslag en karakter van de KVP" zijn verschenen. Door de PvdA is een volkomen vertekend beeld van het rap port gegeven. De uitlating van PvdA- voorzitter Tans, dat „de KVP zich dood- Ontdek uw reis Ronde 1 Opgave 10 J UITKNIPPEN! OPLOSSEN! J BEWAREN! (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT. In hartelijke be woordingen heeft de voorzitter van de K.V.P., mr. P. J. M. Aal berse bij het begin van de ver gadering van de partijraad de partijsecretaris, dr. L. A. H. Al- bering gehuldigd. Dr. Albering is twintig jaar algemeen secretaris van de K.V.P. en heeft, vooral in de eerste naoorlogse, zeer moeilijke jaren, enorm veel werk verzet. Mr. Aalberse bood dr. Albering, wiens echtgenote de vergadering van de partijraad bijwoonde, een geschenk onder couvert aan, be stemd voor het maken van een geschrokken is, omdat de PvdA haar rapport serieus heeft genomen", noem de mr. Aalberse „gewoon onbehoor lijk". Het gaat hier om een studie, die is verricht door een zeer competente commissie. Bredere opzet Ook verweet hij verschillende critici, dat zij eenvoudig langs de kern van het rapport heenpraten. Het vormen van 'n werkgroep om te bestuderen of een nieuwe, breder opgezette, maar chris telijk geïnspireerde partij mogelijk is, was een belangrijke nieuwe gedachte. Het is natuurlijk zinloos, aldus mr. Aalberse om daarbij mensen te betrek ken, die reeds tevoren meedelen niet over partijvorming op die basis te wil len praten. Die basis is door het be stuur van de PvdA nadrukkelij ver worpen. Sprekende over 't voorstel, dat de PvdA gedaan heeft, namelijk om te studeren op het partijwezen als zodanig zei de KVP-voorzitter, dat dit overwo gen kan worden. De vergadering van de partijraad werd, behalve door premier Cals en de katholieke bewindslieden, ook bijge woond door vertegenwoordigers van de AR en de CHU. .SANTIAGO (UPI) In Chili heeft 't leger gisteravond gevochten niet sta kende kopermijmverkers. Tenminste vier mijnwerkers zijn daarbij om 't le ven gekomen en 25 gewond. Het is het eerste bloed dat is ge vloeid in een arbeidsconflict dat de zes tien maanden oude regering van de christen-democratische president-pre mier Eduardo Frei vrijwel onafgebro- Bent u zeker van een Volkswagen tót* en-mèt. MET de degelijke noeste WV-lucht- gekoelde motor achterin. Da motor di* u nooit In da ataek laat BIJ walk weer u ook start. MET de uniek beschermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem plaat. MET da hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid ia (voor hoge gemiddel den!). MET de altijd voor u klaar staande VW-eervice (goedkoop in onderhoud, reparatie en onderdelen I). MET de hoge Inruilwaarde. MET ruimt# voor vijf. METmaar maak avan een afspraak mat uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit in deze V.W. va. f 4990,-. Dan merkt u zélf dat de Volkswagen 1200 A een V.W. ia met... met met Tót-en-mèt I Schaamte bij de regering van India voor deze toestanden. Ondervoede UTRECHT (ANP) De onderhan delingen over de CAO voor de Horeca bedrijven (46.000 werknemers) zijn op het laatste moment afgebroken, nadat werkgevers en werknemers al op een groot aantal punten overeenstemming hadden' bereikt. „Breekpunt" was de extra-uitkering van twee keer een procent, die het me rendeel van de Nederlandse werkne mers in 1965 heeft ontvangen en die de vakbonden, omdat dit extraatje toen in de Horecabedrijven vrijwel niet is uit betaald, in de vakantietoeslag wilden opnemen met terugwerkende kracht tot 1 april 1965 in plaats van 1 januari 1966. De werkgevers voelen hier echter niets voor. De drie werkgeversorgani saties zullen zich gezamenlijk over de ze zaak beraden en de bonden op korte termijn definitief van hun standpunt op de hoogte stellen. Teach-in over woningnood AMSTERDAM (ANP) Enkele dui zenden studenten en andere belangstel lenden hebben vanaf gisteravond tot diep in de nacht In het Concertgebouw in Amsterdam intensief geluisterd naar en/of deelgenomen aan een „teach- in" over het meeat schrijnende nationa le probleem: de woningnood. Op deze enerverende marathondis cussie gaven bij uitstek deskundigen, politici en vele bezoekers de meest uit eenlopende opvattingen over de oorza ken en oplossingen van het probleem. De meningen over het ontstaan van de woningnood varieerden van „een ver keerd overheidsbeleid in het verleden", tot „een gebrek aan solidariteit van 't Nederlandse volk om offers aan de overheid te brengen" en van „een ge brek aan particulier initiatief in de bouw" tot .Juist de aanwezigheid van het particulier initiatief'. Ten aanzien van de oplossing kwa men alle zienswijzen in leder geval op een punt overeen: „Er moet meer ge- ouwd worden". PEKING Reuter), Een zware aardbeving heeft een dichtbevolkt ge bied In Noord-China getroffen, zo U in Peking bekendgemaakt In de Chinese dagbladen werd gemeld dat de aard beving zich dinsdag heeft voorgedaan. Over slachtoffers of schade werd niet gesproken. Onderdelen van het rode leger en regeringsfunctionarissen zijn met de reddingswerkzaamheden belast. Medica menten en bouwmaterialen zijn onder weg naar het getroffen gebied, dat zou liggen in de provincie Hopei.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5