SOEKARNO VAN MACHT BEROOFD President behoudt slechts zijn titel Studenten juichen paraderend leger toe Stafchef Soeharto thans de sterkste man verbiedt communistische partij P.K.I. Internationale pers zoekt jonggehuwden RODE MINISTERS GEARRESTEERD? Belastingverlaging moet doorgaan Teleurgesteld om gebrek aan vertrouwen in Beatrix keuze Slagregens treffen Jordanië 57 doden KLM-toestel in Montreal bestormd Vastenactie bisschoppen Dramatische zitting van kabinet Kritiek op uitblijven etherreclame Stormloop op auto met bloemenschat m va./ C) DANSEN PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2 08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0.88: p. mnd. 3.75; p. kwart, 11.30: franco per post 11.80. ADVERTENTIES: 20ct p. mm. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) ZATERDAG 13 MAART 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WISSELENDE BEWOLKING D« weersverwachting, medegedeeld door he* K.N.M.I., geldig tot vanavondi In het algemeen iets lagere temperaturen, ma tige tot krachtige en langs de kust harde wind, ruimend van west naar noordwest. 57e jaargang, no. 16.779 Tafelrede prins Bernhard AMMAN (AFP) In de Jordaanse stad Ma'an hebben 57 mensen de dood gevonden door overstroming als gevolg j van zware regens in het betrokken dis trict. De stad is gedeeltelijk vernield, j Men vreest dat het aantal slachtoffers j lv veel groter zal blijken te zijn. Koning Hoessein is in een door hem zelf bestuurder helicopter in het ramp gebied aangekomen. Ruim drieduizend personen zrjn door het water uit hun hui zen verdreven. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer honderdvijftig. De ramp voltrok zich over Ma'an ln een tijdsbestek van dertig minuten. Een storm, die zich aanvankelijk niet ern stig liet aanzien, ontwikkelde zich on verwacht tot een hevige orkaan met zwa re regenbuien. In een half uur viel meer dan 70 mm. regen. Er vormden zich modderstromen, die gehele stuk ken van de stad wegspoelden. Alle mili taire onderdelen in het zuiden van Jor danië zijn voor de hulpverlening inge zet. De gouden koets is gisteren door de mannen van 140 tdvtgndistrictie uit Soesterberg („van Gend en Loos van het leger-) uit Amsterdam terugebracht naar de Koninklijke stallen op de Hoge Wal in Den (Haag. Een aantal van de koninklijke paarden en een paar gewone rijtuigen is ook terug in de Residentie. De overige paarden en rijtuigen zullen maandag in Den Haag aankomen, wan neer ook de glazen koets naar de Resi dentie wórdt teruggebraoht. Soekarno (links) en de nieuwe sterke man ran Indonesië, generaal Soeharto, bij de uitreiking van een onderscheiding aan de stafchef verleden jaar, toen hun onderlinge verhoudingen ongetwijfeld plezieriger waren. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Waar is het prinse lijk bruidspaar op huwelijksreis naar toe? Deze vraag die de nieuwsjagers van de Internationale pers met de mi nuut pijnlijker gaat knellen, is nog steeds niet beantwoord. Gisterenmid dag had een groot deel van de 250 bui tenlandse - verslaggevers, die namens hun miljoenenpubliek in Amsterdam waren komen kijken, zijn activiteiten ver plaatst naar Schiphol en Den Haag om te trachten, bij de Rijksluchtvaardienst het vliegplan los te wurmen van de re- geringsfrieiulship. Dit salonvliegtuig- is donderdagavond met onbekende bestemming van de vliegbasis Soesterberg opgestegen en sindsdien nog op geen enkele Europe- Een poetsbeurt dour dit lieftallig schoenpoetsertje in Malmö 'zal niet alleen de schoenen, maar ook het hart deugd doen, althans het hart van de mannelijke klanten. De achttienjarige Erna Lindblom poetst echter niet zomaar schoenen voor de boterham, maar om 'n hoger ideaal. Zij wil schoenenmodeontwerpster worden. En dan moet je onderaan Morgen eerste inzameling HEEMSTEDE i KNP i In de meeste parochies van ons land wordt zondag de eerste van de 3 inzamelingen gehouden van de bisschoppelijke vastenactie voor noden in de wereld. Deze noden variëren van invalidewagentjes voor poliopatiën ten in Boerundi Afrika en gelden voor 'n weeshuis in India, tot poliklinieken en vakscholen in Brazilië. Om de ruim 300'aanvragen is 't nood zakelijkste te kunnen sturen aan vued-' sel, medicamenten, landbouwwerktuigen, een landrover, een ambulancewagen of hen in staat te stellen 'n begin te maken met de bouw van een schooltje, kliniek of vormingshuis, is een bedrag nodig van vijfeneenhalf miljoen gulden. se luchthaven gesignaleerd. Voor een vlucht naar andere werelddelen is de maximale transportcapaciteit echter te klein, hetgeen de mist rond de verblijf plaats van het paar nog dikker maakt. Wie van uur tot uur op de hoogte wor den gehouden, zijn de ouders op het paleis Soestdijk, want het koninklijke vliegtuig staat in directe draadloze ver binding met de koninklijke familie. Dit alles sluit de mogelijkheid niet uit. dat het vertrek van de machine slechts ca mouflage is geweest. Misschien was de hofauto. die in de vooravond van de hu welijksdag in razende v^art richting Soestdijk reed leeg en zijn bruid en bruidegom achtergebleven in het exclu sieve Amstelhotel, waar het personeel minstens even zwijgzaam is als de paleisrecherche. De volgende morgen moet het een koud kunstje zijn geweest, om ongemerkt weg te glippen. Onbewoond eilandje De geruchtenstroom houdt het inmid dels op een lange vakantie in een Zuid- Amerikaans land. Romantische figuren spreken zelfs over een nagenoeg onbe woond Mexicaans eilandje. Van het hof zelf zijn de eerste weken geen berich ten te verwachten. De koningin gunt het jonge paar ruim de tijd om te beko men van de emoties der laatste dagen. Het KLM-toestel dat de afgelopen nacht in Montreal arriveerde werd door journalisten en fotografen bestormd, na dat het gerucht de ronde had gedaan dat prinses Beatrix en prins Claus zich aan boord bevonden om hun huwelijks reis in Canada door te brengen. Vol gens het gerucht had men liet paar op Schiphol aan boord van het vliegtuig zien gaan. KLM-vertegemvoordigers verzekerden dat de jonggehuwden zich niet 'aan boord van het toestel bevon den, en stonden een van de journalisten toe zich hiervan te overtuigen „Vrij Indonesië" meldt executie van Oentoeng SINGAPORE (UPI) De geheime Indonesische radiozender „Stem van vrij Indonesië" heeft gemeld dat de veroor deelde militaire leider van de mislukte staatsgreep van 1 oktober, overste Oen toeng, In Djajkarta is geëxecuteerd. Oentoeng is wegens hoogverraad maan dag tot de doodstraf veroordeeld door een militair gerechtshof. De radio zei in betrouwbare kringen te Djakarta te hebban vernomen dat Oen toeng is terechtgesteld doch gaf geen verdere bijzonderheden. Eerder had dezelfde zender de executie van Njono bekend gemaakt. Geen van beide execu ties zijn of fideel bevestigd. DJAKARTA (UPl-Reuter) Het Indonesische leger heeft president Soekarno vanmorgen van alle macht beroofd, maar hem de titel van president, gelaten. Nieuwe machthebber is de 45-jarige anti communistische ehefstaf van het leger, generaal Soeharto. Volgens de correspondent van het Japanse blad Mainitsji bevindt de president zich in zijn paleis te Bogor onder huisarrest. De gevolgen van de wijzigingen waren al spoedig merkbaar. Soeharto verbood voor het hele land de communistische partij (PKI) en alle nevenorganisaties. Nadat het leger vanmorgen reeds met veel vertoon door de straten van Djakarta had geparadeerd om eventuele rustverstoorders bij voorbaat de lust te ontnemen, hebben zware pantsereenhedeu later op de dag een massale overwinningsparade gehouden. De troepen werden wild toegejuicht door honderdduizenden scholieren, studenten en burgers. Over Soebandrio, Soekarno's minister van Buitenlandse Zaken, die gistermiddag met de president overhaast per helikopter uit hel Merdckapaleis vertrok, is officieel nog niets bekend. Volgens nog onbevestigde berichten echter heeft het leger de van communistische gezindheid betichte minister reeds in hechtenis genomen. Verwacht wordt dat generaal Soeharto spoedig de vorming van een nieuw kabinet bekend zal Generaal Soeharto heeft meegedeeld dat de leiding aan hem is overgedragen om de natie te redden en alle leerstel lingen van president Soekarno uit te voeren. Volgens radio-Djakarta hebben alle met-communistische partijen en studenten Soeharto alle steun toegezegd De eerste berichten over de wijzigin gen kwamen uit Singapore. De Malei sische regering vond ze belangrijk ge noeg om ze in een officieel communiqué te bevestigen. Te voren waren ér van nacht a] berichten binnengekomen, dat Soekarno „generaal Soeharto had opge- dragen alle maatregelen te nemen die nodig waren hem (Soekarno) te be schermen en de orde te herstellen". De beslissingen moeten gistermiddag gevallen zijn tijdens of even na de kabi. netszitting. die plaats had terwijl er rond het presidentiële paleis in Djakarta groot rumoer was van duizenden stu denten, die optrokken naar het paleis, maar werden tegengehouden door sterke legereenheden. Tijdens die kabinetszit ting stelde Soekarno ieder van de minis ters voor de keuze „zijn bevelen op te volgen of anders te verdwijnen". Hij beschuldigde het leger dat het zijn bevel niet had opgevolgd de studentenbetogin gen te onderdrukken. Wat zich daarna heeft afgespeeld is niet helemaal duidelijk. Soekarno zou Soeharto hebben willen ontslaan om generaal Ibrahim Adjie, commandant van de Siliwangi, in zijn plaats te stel len Adjie toonde zich evenwel solidair met Soeharto en weigerde de functie. Ook de poging van Soekarno om de I commandanten van de strategische re serve van het leger en de paracomman- do's te ontslaan mislukte. Soeharto liet daarop eenheden van de Siüwangidivisie door de stad marcheren Daarna zou Soekarno gezwicht zijn en de documen ten. die aan Soeharto alle macht gaven, getekend hebben I Soeharto heeft waarschijnlijk willen i voorkomen, dat Soekarno een beroep zou doen op de andere legerleiders, die 1 vandaag voor een bespreking naar Bogor j geroepen waren. Deze tactiek had tijdens i tal legerleiders de macht van de presi- (Van onze correspondent) AMSTERDAM Aan de huwelijks- lunch. die donderdagmiddag op het paleis in Amsterdam werd gegeven, heeft prins Bernhard in een tafelrede. ,anede namens de beide moeders van het jonge paar", gezegd, dat het hem diep teleurgesteld heeft dat er bij Beatrix' verloving „be trekkelijk velen waren, die niet voldoende vertrouwen toonden in jouw persoonlijke keuze, een keuze die bovendien geheel onderschreven werd door je moeder en mij." Verder in zijn rede richtte de prins zich tot zijn nieuwe schoonzoon: „Claus, je bent nu werkelijk één van ons ge worden. Wij. de ouders van Trix, zijn daar blij om. Wij hebben de grootste eerbied voor de wijze waarop je je in de afgelopen maanden steeds hebt weten te richten op de positieve kant van iedere situatie, .daarbij vertrouwend op onze treun. Je bent een man uit één stuk, die ongetwijfeld op de je eigen, .toege wijde. rustige manier de weg naar veel harten in Nederland zal weten te vinden." Dr. Schinclzer tot partijraad K.V.P. Soeharto, dent probeerde te breken. Het overleg van de legerleiders is nu in Djakarta gevoerd. Generaal Soeharto. is een overtuigd anti-communist. Hij trad op 19-jaiige leeftijd in militaire dienst. Na de oorlog vocht hij tegen de Nederlanders en werd, toen het land onafhankelijk was, com mandant van het district Djokjakarta. In 1953 sloeg hij de opstand in Celebes neer In 1960 werd hij brigadegeneraal en plaatsvervangend chef staf. In 1962 weid hij van een buitenlandse reis terug. geroepen om het invasielegei Ni ei /-Guinea te leiden Twee weken na de mislukte commu- nislische staatsgreep van 30 september van vorig jaar werd hij minister van het leger en chef staf Hij volgde daaimee generaal Achmad Jani op, die door de rebellen vermoord werd. Soeharto kwam onmiddellijk in actie toen oveiste Oen toeng cje opstand begon. Hij mobiliseerde de gezagsgetrouwe troepen en verdreef I Oentoeng en zijn aanhangers. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Duizenden rozen, tulpen, bloesemtakken en planten, die In dr afgelopen dagen de kleurrijke versiering vormden in het paleis op de Dam in Amsterdam, zijn voorlopig gespaard gebleven voor de mestvaalt. Tientallen Am sterdammers bestormden gistermiddag spontaan de geparkeerde vrachtwagens waarin deze kostbare bloemenschat zou worden afgevoerd. Toen de chauffeur van de auto anderhalf uur later terugkwam bij zijn auto vond hij in zijn laadbak alleen nog wat. schamele restanten, die niet waardig waren gekeurd voor een ereplaats in een Amsterdamse huiskamer. Rond de Dam zag men op dat moment overal mensen lopen met, armen vol bloemen. Voor hen staat het huwedljks- feeet van prins Claus) en prinses Beatrix voorlopig nog in volle bloed. Dit tafereeltje word deze week in Londen waargenomen, waar een reclameactie op torno le gezet om de eierenverkoop te stimuleren. Het blijft echter niet bij deze vier kippige dametjes. In totaal zullen vierentachtig vandeze verschijningen door heel Engeland gaan dartelen. Een eohte kip loopt er toch wel oharmanter bij. (Van onze parlementaire redacteur) l'TRECHT De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer drs. W. K. N. Schmelzer heeft het ongedaan maken van het tweede deel der belasting verlaging volledig van de hand gewezen. In een gisteravond voor de partijraad uitgesproken rede verklaarde drs. Schmelzer, dat dc by de kabinetsforma tie gemaakte afspraken moeten worden nagekomen. Alleen by „onvoorziene catastrofale ontwikkelingen" kan van dergelijke afspraken, maar dan nog by unanimiteit van de drie regeringspart ners. worden afgeweken. Van dit laatste, aldus drs. Schmelzer lijkt. mij geen sprake te zijn. Bovendien is de belastingverlaging in zijn geheel door de Staten-Generaal aanvaard, ter wijl slechts op doelmatigheidsgronden is besloten de uitvoering van de wet in twee delen te splitsen. Het was begrijpelijk, dat de KVP- fractieleider reeds op dit ogenblik be hoefte had de mening van zijn fractie zowel voor het kabinet als voor de kiezers i duidelijk te maken. In de afgelopen weken hebben verschillende vooraan- staande Nederlanders de doorvoering van het tweede deel van de belastingverlaging in twijfel willen trekken. De heer Schmelzer hield liet kabinet- Cals ook voor. dat de belastingverlaging slechts een bescheiden verlichting van de belastingdruk voor de middeninkomens betekent. Verschuiving belastingdruk Drs. Schmelzer herinnerde er nog eens 1 aan. dat reeds onder het kabinet-Marij- I nen was gebleken andei's dan de VVD liet nu doet voorkomen) dat ook dat i kabinet niet aan stijging van de uit gaven met lastenverzwaring zou zijn ont komen. De KVP is bereid geweest voor j iplossiijg van de knelpunten aanzienlijke j extra off ere van ons volk te vragen. Deze zijn tereoht. aldus de fractievoorzitter in j de sfeer van de Indirecte belastingen ge- zocht. Wanneer ln de toekomst, lettende i op hetgeen in de EEG gebeurt, een ver- j scliuiving van de belastingdruk ln de i richting van de indirecte belastingen zou j plaatsvinden, dan moet daarbij volgens de KVP de positie van de laagatbezoldig- den en van de gezinnen met nlet-ver- dlenende kinderen opnieuw worden bp- zlen. De noodzaak zal dan ontstaan om de kinderbijslag te verhogen. Reclame in ether Sprekende over het omroepbestel zei de heer Schmelzer, dat de nieuwe wet geving vóór 1967 in werking moei treden. Ook had hjj kritiek op het feit. dat de reclame ln radio en televisie nog steeds geen werkelijkheid is. „Laat men liet nu toch niet allemaal zo perfect willen regelen, dat er in de loop van de eerstkomende jaren op basis van de praktijk niets meer bij te stellen zal zijn", zo riep drs. Schmelzer uit. Hjj meende te weten, dat het ontwerp-om- roepwet Intussen gereed ls. Ook het energiebeleid werd door drs. Schmelzer ter sprake gebracht. Hij zei. dat waakzaamheid tegen socialistische stokpaardjes geboden blijft. De KVP wenst er voor te waken, dat door de staat niet zo wordt geopereerd, dat het parti culier Initiatief, de motor van de wel vaartsontwikkeling, wordt afgeremd of verdreven naar andere landen. Advertentie Vc Zoekt U nodeme of klassieke modellen GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant, Love, Anjer, Deslree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN op het sportveld niet duur wel heerlijk ii dancing ,,'T ZWAANTJE" e HAZERSWOUDE-RIJNDIJK op zondag 13 maart a.6. aanvang 8 uur mjn.v. De Maskers Toegang onder voorbehoud

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1