Is angstpsychose voor Spelen in Mexico gemotiveerd klimaatziekte of „de zoete wraak van keizer Montezuma" Het Internationaal 01. Comité weet waaraan het begonnen is MEXICANEN VRIJWEL OVERAL TRAININGSKAMPEN OP MEXICO-HOOGTE PRATEN OVER: Noteer bij de ">A DIII Liïj ZATERDAG 12 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Gebrek aan voldoende zuurstof het grote probleem, waarvoor de topatleten in het hoge Mexico Oity worden gesteld. Vooral in het buitenland is een enorme belangstel ling gegroeid voor de moeilijkheden waarmee de sportmensen straks in de olympische stad Mexico te maken krijgen. In Falls Creek fAustraliëPrezhi- valsk en Alma Ata (Rus land), Zakopane (Polen), Albuquerque (Ver. Sta ten), Bad Gasteni (Oos tenrijk), Babele (Roeme nië), Font Romeu (Frank rijk), in Ethiopië, Zuid- Af rika en Kenia zijn trai ningskampen ontstaan. Trainingskampen op Mexi- cdhoogte, waar atle ten eventueel met hun fa milies verblijven, want het probleem u hoe goud te tvinnen wanneer je laag woont. Het is een interes se die in Mexico overdre ven wordt genoemd en dat is begrijpelijk loant zij kennen het probleem van de niet-aangepaste mens niet. Geïrriteerd door de onderzoekingen heeft men de knapste koppen van 't land bijeengeroepen om de uitroepen te bestrijden. ,JBr bestaat geen enkele reden tot angst" en „ac climatisering in 25 tot 1)8 uur voldoende". Dr. Edu- ardo Hay. Mexicaans lid van het J.O.C. noemt het hoogteverschil een mythe en dr. A. G. Bianco, de man die in Colorado on derzoekingen heeft ver richt voor de Amerikaan se luchtmacht, zei: „De atleten moeten mentaal zo sterk worden gemaakt, dat het woord hoogtever schil voor hen van geen enkele betekenis is". Het blad „World tennis" tekende aan, dat tijdens de Pan-Amerikaanse ten niskampioenschappen het hoogteverschil een voor deel voor de Mexicanen was. Zij hadden een voor sprong op de andere spe lers en wonnen zelfs en kele titels. De voorolympi- sclie wedstrijden hebben atleten, coaches en docto ren ervan overtuigd, dat zonder gedegen voorberei ding de prestaties nadelig urn a Ex invloed. Onni Niskanen. de trainer van de befaamde olympische marathonkampioen van Rome en Tokio. de. Ethio piër Abebe Bikila, advi seerde anderen vooral op hoog niveau te trainen. Hijzelt denkt dat zijn pu pil voor Mexico het best zal zijn voorbereid, omdMt Bikila zelf op 2000 meter hoogte traint. Dr. Griffith Pugh, een dokter die de Mount Eve- restexpeditie meemaakte en de arts van het olympi sche team dr. Raymond Owenmaakten na hun Mexicoreis bekend dat de atletiekwedstrijden boven 1500 meter slechtere tij den zullen opleveren dan op zeeniveau en hetzelfde geldt voor alle andere takken van sport die een groot uithoudingsvermo gen vergen. MEXICO CITY, stad van paleizen, een sprookjesstad met een zonnig klimaat. Een decor, als het ware geschapen om er topsport te bedrijven, maar in werke lijkheid een facade, waarachter zich voor diezelfde topsport enorme problemen ver- ■ehuilen. Het Internationaal Olympisch Comité heeft Mexico Stad aangewezen voor de Olympische Spelen van 1968 en MEDISCHE WERELD ZIT BOORDEVOL OLYMPISCHE PROBLEMEN De medische wereld kan de proble- en van de sportman en het hoogte verschil met het land waar hij leeft 1 belangrijk deel oplossen, maar oneindig veel lastiger rijn de vraagstukken wanneer men de organi satorische en financiële consequenties IwlfL Het is daarom van het grootste be ha; dat ook de Nederlandse sportwe reld sioh nu reeds afvraagt wat te doen ora over ruim twee jaar in Mexico zo goed mogelijk voorbereid aan de start le kunnen verschijnen. Het Nederlands Olympisch Comité kwam daarbij onder andere voor de volgende problemen te staan: Op welk tijdstip moet de voorlopi ge olympische ploeg rijn samengesteld, opdat de begeleidende artsen de sport mensen in fysiologisch en psycholo gisch opzicht kunnen voorbereiden? (een periode van enkele maanden zoals voor Tokio zou voor Mexico te kort iljn). Is het noodzakelijk de selectiewed strijden op een hoogte van boven de 2000 meter te houden, zoals dat onder andere met de Franse en Duitse kandi daten staat te gebeuren? Of sullen de volgens de gebruikelijke methoden ge kozen kandidaten hun training op grote hoogte voortzetten? Bijvoorbeeld in Bad Gasteln, Sankt Anton of Davos. Zal de selectie zo breed mogelijk moeten sljn, zodat snel opkomende ■portmensen de voorbereidingsperiode meemaken en dus vertrouwd raken met de onlustgevoelens? Of wordt 't overgelaten aan de bonden, die hun se- lectieploegen onder de hoede van de olympische artsen stellen? Zal de Nederlandse afvaardiging inderdaad een maand tevoren naar Mexico vliegen? Hoe zal het programma van de vier weken acclimatisatie in Mexico moeten worden samengesteld om de nodige ontspanning, de gevaarlijke ver veling te voorkomen en tegelijkertijd het oorspronkelijke prestatiepeil en de con ditie te handhaven Wanneer zullen de olympische artsen worden aangewezen om de medi sche begeleiding ter hand te nemen Zijn de financiën toereikend om 'n dergelijk programma van voorbereiding te kunnen bekostigen NIET STILGEZETEN Over enkele weken, eind maart, zal het NOC. onder andere bij monde van dr. Biersteker aan de voorzitters van de olympische bonden en aan de sportpers verslag uitbrengen van hetgeen tot dus ver in het medische vlak van de voor bereiding is gebeurd. Hierbij wordt vooruitgelopen op het voorlopig rapport van de wetenschap pelijk onderzoeker dr. Biersteker. Men heeft in Nederland niet stilgeze- Twee werkgroepen, een voor klimaat ien voeding en een voor trainbaarheiü van de ademhaling waaraan een aantal artsen hun beste krachten wijden, alles gecoördineerd door dr. H. de Jongste van de Nederlandse Sport Federatie, zijn al een jaar aan het werk. In het fysiologisch laboratorium van I het Wilhelmina Gasthuis in Amster- I dam zitten dagelijks proefkonijnen op I de fiet8-ergo-meter omgeven door elek- I tronische apparatuur die iedere harte- I klop, de bloeddruk, de ademhaling met I de grootste nauwkeurigheid registreren. I Dr. Biersteker, die de leiding heeft bij I dit onderzoek kwam reeds tot zeer goe de resultaten, waarbij vooral de econo- van dat moment af, het moment dus waarop vaststond dat het immense sport toernooi met de allerhoogste titels als in zet zich zou gaan afspelen op een hoogte van 2250 meter boven zeeniveau, is de medische wetenschap, die zich steeds intensiever met de sport gaat bemoeien, zich het hoofd gaan breken over de consequenties van die hoogte. Het was alsof een bom barstte. Een storm van ver ontwaardiging ging door de sportwereld en vooraanstaande mannen op het gebied van de sportfysiologie spraken hun af keuring uit over het besluit van het I.O.C. Een oceaan van gegevens, ver kregen uit de onderzoekingen, onder an dere verricht tijdens de voor-olympische wedstrijden van oktober 1965, mondde I miii iiiiniiiiiuiiii imiiiiiuiiiiniiiiii niiiiiiiiuii iiiiiiimiiiini mihimi itiiiuiiiiio minimin imiiinii miiiiiiniiiiiii minimin ininiiiini i mische ademhaling van zeer groot be lang is. De werkgroepen, die in nauw contact ataan met buitenlandse onder zoekers uit West-Duitsland en Enge land zullen op verzoek van het Neder lands Olympisch Comité binnen niet al te lange tijd met hun interimrapport ko- De artsen kwamen tot dusver tot de volgende conclusies: 1. Herhaalde acclimatisatie is van groot belang omdat de aanpassing over het algemeen veel beter zal verlopen. 2. Er zal begin juni 1966 een selectie moeten worden gemaakt uit een aantal sportmensen, die hier in Nederland aan proeven worden onderworpen om daarna in gezelschap van artsen, appa ratuur en bedienend personeel in okto- naar Mexico te vliegen waar de la boratoriumresultaten aan de praktijk zullen worden getoetst. 3. De olympische kandidaten zullen bijtijds met de in Mexico voorkomende veranderingen vertrouwd dienen te wor den gemaakt en een vroegtijdige selec tie is van groot belang zodat men zo snel mogelijk tot aanpassingsvermogen onder controle kan komen. 4. De nadruk zal niet liggen op het medische probleem. De artsen zijn van mening dat het grootste probleem zal liggen op het organisatorisch vlak, in verband met de vier weken acclimati satie en de daarop volgende 15 olympi sche dagen. 5. Het rapport, dat de artsen zullen verstrekken over de trainbaarheid van de ademhaling, behelst tot dusver gun stige resultaten. 6. Er zullen archiefkaarten moeten worden gemaakt van elke sportman en -vrouw, die straks naar Mexico zal gaan. zodat gedurende de voorbereidingstijd kleine wijzigingen in voeding etc. kun nen worden aangebracht om te voorko men dat de artsen straks voor verras singen komen te staan. In de gehele wereld houden sportlei ders en wetenschapsmensen zich met de problemen van Mexico's 2250 meter be zig. Professoren en artsen, die straks goud moeten verdienen voor atleten, klaargestoomd op de hoogste heuvel vijf werelddelen of in de drukca- bines van de lage landen. Sportmensen, rier weken vóór de Spelen in Mexico zullen moeten zijn, omdat anders de kans op het zo begeerde eremetaal vrijwel nihil is. De Mexicanen zijn ge prikkeld over de kritiek die er gerezen is naar aanleiding van het hoogtever schil, dat zij een door onbekendheid ge boren probleem noemen. Met verdacht glinsterende ogen zeggen zij: „Een klimaatziekte ofwel de wraak van de legendarische keizer Montezuma". Er is geen reden tot angst, onze kinderen spelen hier als overal ter wereld. Van j hartbeschadigingen is geen sprake, i Men zal do sportmensen uit de gehele! uit in één algemene conclusie: wie in Mexico City zijn optimale prestatie wil benaderen, zal zich tenminste één maand tevoren op 2000 meter of hoger moeten bevinden. Wat ook uit de onderzoekingen naar voren kwam was, dat de angst psychose, opgeroepen door de verhalen over schadelijke gevolgen van het sport- bedrijven op grote hoogte, ongegrond is. ïniiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiniiiiii mimii iiiiiimiHiiii niwinniiiiii mm imiiiiiiii urn wereld niet zwaarder belasten. Chrono meters, meetlinten, records en tegen standers doen dat al in grote mate". Men vergat echter te zeggen dat er 'n groot verschil bestaat tussen spelen en topsport, wat krachtsinspanning betreft. Gebleken is dat ijle lucht en daar door latent aanwezige doch zich niet direct manifesterende partiële zuur stof druk, geen enkel gevaar oplevert voor hartbeschadigingen. Ook niet wanneer een langdurige krachtsinspan ning wordt geleverd. Er bestaat op de sprintnummers tot 400 meter, althans wanneer de atleet is geacclimatiseerd, geen ongunstige werking op het prestatieniveau. Inte gendeel, een sprinter over 100 meter heeft een voordeel, dat te vergelijken is met een rugwind van 1,5 meter per seconde. Ook zal de ijle lucht de pres taties op de werp- en springnummers gunstig beïnvloeden. Het Amerikaanse leger kwam op grond van ballistische berekeningen tot de conclusie dat dode voorwerpen ver der zouden worden geworpen dan op zeeniveau. Voor een kogel was dat 5,7 centimeter, voor een slingerkogel 53 centimeter, een speer 69 centimeter en een discus 1.62 meter. Wat de korte afstanden betreft is het mogelijk dat een nian van de klasse van Bob Hayes de 100 meter in 9.9 of 9.8 sec. zou lopen, een record dat op laag niveau niet meer te verbeteren zijn. Zij, die lange afstanden moe ten afleggen zullen (geacclimatiseerd) geen records breken. Meu heeft in het Zwitserse centrum Magglingen bere kend, dat vanaf 800 tot 10.00 meter met een prestatieafname moet worden gere kend van 2,8 tot 14,9 sec. en op de ma rathon zelfs van 25 procent. Groter probleem dan de aanpassing en voorbereiding voor alle takken van sport is de individuele aanpassing. Het is bijvoorbeeld mogelijk, dat om maar iemand te noemen Anton Gee- sink zich in Nederland in fantastische vorm en conditie zou bevinden, maar in Mexico volkomen zou falen, omdat hij de acclimatisatie slecht zou verdragen. Een van de redenen zou kunnen zijn een lichte graad van bloedarmoede. ZUURSTOF In samenhang met Mexico spreekt de sportwereld over zuurstof, die op 2250 meter in geringere concentratie aanwe zig is. Wij hebben zuurstof nodig om in leven te blijven en hij is van uitermate groot belang bij spierarbeid in sport. Zuurstof wordt via de longen inge ademd, in het bloed opgenomen en naar de verste uithoeken van ons li chaam getransporteerd. Voor dit trans port zorgen de rode bloedlichaampjes, kleine schijfvormige deeltjes, die in on voorstelbare aantallen van 4 tot 5 mil joen per kubieke millimeter in 't bloed nmen. Zij hebben de taak van zuurstofdragers, reizen beladen naar de organen en keren onbeladen terug, in voortdurende cirkelgang, e mens heeft ongeveer 5 liter bloed U*t puttings gr ens snel bereikt* en daarin per kubieke millimeter dus 4 5 miljoen rode bloedlichaampjes. Bij grotere spierarbeid is meer zuur stof nodig, daarom halen wij sneller en intensiever adem. Het bloed moet sneller stromen en hiervoor zorgt de zuigperspomp, het hart. Inplaats van f liter bloed in één minuut te laten door stromen, vragen de spieren door ver hoogde arbeid meer zuurstof en dut meer bloed en daarom verwerkt 't hart bijvoorbeeld 20 tot 25 liter per minuut. Met andere woorden: het bloed gaat niet eenmaal, maar vier- tot vijfmaal zo snel rond. De rode bloedlichaamp jes worden nu vier- tot vijfmaal vaker op- en afgeladen, een fantastische pres tatie die slechts door een getraind hart kan worden verricht. Het is frappant om in dit verband de prestaties te vergelijken, die geleverd zijn op hoog en laag niveau. Duidelijk komt tot uiting, dat de resultaten in Mexico over korte afstanden, de werp en springnummers, te vergelijken zijn met die van zeeniveau. Anders ls ech ter de situatie op de lange afstand. Tij dens de voor-olympische wedstrijden van oktober 1965 in Mexico City, waar de baan overigens van matige kwaliteit was, bleek dat de atletieknummers (en dat geldt natuurlijk ook voor andere takken van sport), die langer dan één minuut duren, dus vanaf 800 meter, het met minder goede tijden moeten stel len. OPVALLEND De Duitser Frans Jozef Kemper, win naar van de 800 meter noteerde 'n tijd van 1 min. 50.7 sec. en hij was na 400 meter zo moe alsof hij 700 meter had gelopen. De Duitse sprinter Josef Schwarz liep de 200 meter in 20.9 sec. en de Pool Andrez Badenski kwam op de 400 meter tot goede 46.2 sec., prestaties die overeenkomen met die in Europa ge leverd. Er zijn zo nog vele voorbeelden van grote sprint- en zwakke lange-af- standspreataties in Mexico City, waar bij de resultaten van de Pan-Ameri kaanse Spelen in 1955 voor zich spre ken, terwijl in 1964 een aantal atleten tijden liepen die zij daarvoor niet had den gemaakt. De onbekende Amerikaan Leroy MacAlister liep de 100 meter in 10,2, de Mexicaan Plaza de 200 meter in 20.6, de Amerikanen Richard en Ste vens 20.7 en de Braziliaan Telles 20.8 sec. Opvallend waren de verrichtingen bij het verspringen. De Amerikaan Range sprong 8.03 meter, zijn landge noot Bennet 8.01 en de Braziliaan Fan- canda Dasa 7.84 nieter. De Braziliaan Da Silva kwam in Mexico tot zijn beste hinkstapsprongprestatie van 16.56 meter gevolgd door de onbekende Venezolaan Devonsih met 16.13 meter. De Pan-Anierikaanse Spelen toonden verder dat 15 min. 30 sec. over 5000 meter en 35 minuten over 10 km van Oswaido Suarez (Argentinië) in 1955 de grenzen waren. In 1965 won de zilveren medaillewinnaar op de 10.000 in Tokio, rle Tunesiër Gammoudi, de 5000 meter in 14.40.6 en de 10 km in 31.16. Hij had toen reeds drie weken getraind in het Franse, op 2000 meter gelegen Font Romeu en was een week voor de wed strijden naar Mexico gekomen. We reldrecordhouder Ron Clarke, die drie dagen voor de strijd naar de Mexi caanse hoofdstad kwam, had geen schijn van kans tegen hem. Opvallend is het voorts dat Duitse zwemmers, die een tournee door Zuid- Afrika maakten, tot zeer goede tijden kwamen in Durban izeeniveau), maar in Johannesburg en Welkom (1950 me ter) weliswaar de eerste 100 meter goed konden meekomen, daarna even wel met ademhalingsmoeilijkheden kampten en zeer matige tijden verwo- genen die niet tot topverrlchtingen kun nen komen. Kees Oudegeest, de uit Nederland af komstige coach van het Spaanse olym pische zwemteam zei, dat in 1968 geen enkel record zal worden gebroken. Hij dacht dat het effect van hoogteverschil op zwemmers groter zou zijn dan bij at leten. „De sprinters hebben nog een kans, maar op de lange afstand ls de situatie hopeloos", zei hij. De Engelsen zijn zeer fel gekant te gen Mexico. Een van de uitspraken was: „Het hoogteverschil en het kli maat zijn tegen de sportmensen die niet de tijd en het geld kunnen opbren gen om daar te acclimatiseren. Er is ge lukkig geen sprake van gevaar, doch het IOC had eerst de medische wereld moeten inschakelen alvorens Mexico City aan te wijzen". De IAC, een ver eniging gevormd door Britse topatleten die zich tot taak heeft gesteld geschil len tussen sportlieden en officials te be slechten, heeft bij de IAAF geprotes teerd en men wil zelfs van het IOC een uitspraak ten aanzien van een limiet van voorbereiding. Ron Clarke, de Australische wonder- loper zei onlangs in een interview: „Al le sportmensen, die in Mexico aan de start verschijnen, zijn tijd-professionals. Ik noem het „tijd-professionals" omdat zij drie maanden voor de Spelen niets anders zullen doen dan trainen in centra op hoog niveau. Er staat ergens in de reglementen dat men slechts een be paald aantal dagen buiten zijn land mag verblijven en er is een regel die trainingskampen verbiedt". Het IOC weet wel waar het aan be gonnen is! zenlijkten. Hetzelfde gebeurde kort ge leden met de Franse zwemster „Kiki" Caron, die zich niet op het hoogtever schil had geprepareerd en verloor van de Zuidafrikaantjes Ann Fairlie en Ka- Het is duidelijk wat er gebeurt. Wan neer men traint op 2000 meter hoogte zal er in de eerste week een daling in conditie volgen, die zich in verloop van drie. vier weken weer herstelt. Er wordt een groter aantal rode bloedli chaampjes aangemaakt, de maximum- longcapaciteit wordt groter, er is een toename van hemoglobinegehalte, kort om het lichaam stelt zich in op moeilij ker omstandigheden. Wanneer de atleet nu in de opbouwperiode na een dag of tien weer naar zeeniveau terugkeert, dan loopt, rijdt of zwemt hij in een wolk van zuurstof en bevindt deze zich eigen lijk in bovenoptimale conditie, waar door hij alle anderen verslaat. Men zou in die gevallen kunnen spreken van zuur- 8tofdoping, hetgeen in de moderne sport beoefening zou betekenen, dat in de toekomst bij wijze van spreken geen enkel record zou vallen alvorens de betreffende sportman of -vrouw zich niet een tijd op grote hoogte heeft be vonden. CONCLUSIES De Franse medische sportcommissie onder leiding van dr. Thiebault. dr. Creff en de hartspecialisten professo ren Violette en Chignon, kwam tot de volgende conclusies. Het staat vast dat in 1968 weinige records zullen sneuve len, speciaal die op de langere afstan den. De grootste inspanningen van al le sportmensen zullen worden gevergd van zwemmers, zwemsters en water- poloërs. Elke deelnemer krijgt onont koombaar een klimatologische inzin king tussen de negende en twaalfde dag. Het is daarom noodzakelijk tenminste twintig dagen vóór de Spelen in Mexi- De Russen, die tot dezelfde conclu sies kwamen, hebben trainingskampen ingericht in Alma Ata en Prezhivalsk. Vlaidmir Kuts, die de lange-afstandlo- pers traint gaat elke maand met een aantal atleten naar die hoogte, terwijl ook de sprinters, wielrenners en andere sportmensen hier enkele weken trai nen. Een maand vóór de Spelen wil men naar Mexico vliegen. Australië is begonnen met een lage- drukcabine, maar dat was voordat Ron Clarke zijn slechtste prestaties van de laatste jaren leverde in Mexico. Thans heeft men een trainingskamp in Falls Creek op 1676 meter hoogte. Dr. Brian Corrigan, lid van de Australische me dische commissie, heeft reeds uitgere kend dat de marathonlopers 25 procent onder hun maximale prestatie zullen blijven. Hugh Weir, Australisch lid van het IOC, was echter van mening, dat 't hoogteverschil een exouus la voor dia- TOTOWEDSTRIJDEN MW—PSV ElinkwijkGo Ahead FC Twen theSparta Willem II—DWS GVAVFortuna '54 Blauw WitCambnur VolendamNAC Velox—DHC AlkmaarNEC AGOVVVitesse De GraafschapVeen dam De BaronieHaarlem SVVFortuna VI. I EREDIVISIE AjaxTelstar FeijenoordHeracles ADO—DOS EERSTE DIVISIE SittardiaHolland Sport XerxesVVV RBC—De Volewijrkers TWEEDE DIVISIE A Zwolse BoysZaanstreek WageningenTubantia HilversumZwartemeer Heerenveen—PEC ZFCHVC TWEEDE DIVISIE B Roda JCHDV8 RCHNO AD .-. WilhelminaExcelsior Helmond ia '55Limburgia EDO—DFO

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11