SPELDJESVERKOOP IN HOOFDSTAD ERG RUSTIG Hitzacker met Nederland in feestelijke stemming Beatrix I in satijn I met een j fluwelen motief I Eerste regen kwam al vroeg over de Dam Serenade voor grootmoeder van Claus Belangstelling laat op gang Gijsbert wil je een stuk uit het vuistje Woede op pyromaan laat geen ruimte feestvreugde voor EXCUSES EN JOURNALIST Niemand willen kwetsen ORCHIDEE VAN VOOR BEATRIX Prins bezocht „brand buurt' in Amsterdam 10 MAART 1966 DE LE1DSE COURANT Er werd ook gisteravond feestelijk gedineerd, dit keer in liet Amstel- hotel. Aansluitend bal. Tussen de bedrijven door een plaatje: van links naar rechts: prins Bomhard, Claus von Arosberg, prinses Beatrix, ko ningin Fabiola, koningin Juliana en koning Boudewijn. rZ (Van c AMSTERDAM. - De bruidsjapon van prinses Beatrix is gemaakt van satijn met fluweeleffecten, tcaarvan hef patroon is geïnspi reerd op het diadeem. De tekenen gen h iervoor zijn Vu» tekenaars, wn het huis Staron tja.. St-Etienne, 'welk huis eveneens de tijde speciaal heeft vervaardigd. De motieven op de stof zijn ver kregen door het uittrekken van kleine draadjes uit de- satijn, waardoor het effect van fluweel werd verkregen. De sleep, vanaf het middel, is vijf meter lang en 2.20 meter breed. De japon is vervaardigd door het huis Linette te 's-Her- togenbosch. De bruid droeg een korte sluier en een diadeem van parels en briljanten. De diadeem is gedragen door koningin Wil- helmina tijdens haar bruidsdagen tussen 31 januari en 5 februari 1900 en op de inhuldiging op 6 sep tember 1898. De overige juwelen die door de bruid werden ge dragen, hebben geen historische betekenis. Het bruidsboeket van de prinses bestond uit eugarisbloemen. De eugarisbloem is een amarilachtige bloem uit het stroomgebied van de Amazone. Zij is zachtwit met zes bladeren, waarop een ranke kelk, aan de binnenkant groen dooraderd. De bloem is niet zo duur als een orchidee, maar hij behoort wel tot de zeèr prijzige bloemsoortenaldus de kenners. De zes bruids,meisjes droegen ja ponnen van fluweel met kanten bolero's in de kleuren groen, tur quoise en lichtblauw. Op de mofjes, warden witte bloemen, orchideeën gedragen. Kleine veertjes in de kleuren van de japonnen vormden de hoofdtooi. De twee bruids jongetjes droegen witte blouses met kant en lange zwarte fluxvelen broeken. De bruidskinderen, die aan de bruids- Htoef vooraf gingen, droegen lange rechte jurkjes, gemaakt van de zelfde zijde als de bruidsjapon, maar zonder fluwelen motieven. Koningin Juliana droeg een japon mn donker turquoise kant met n lichtere en kleine kleine ge- B|I fluwelen mantel in kleur turquoise met nertskraag. De hoed ningin is gemaakt vo nuanceerde bldadjes. De donkerrode, lange japon van prinses Irene ontlokte aan de dui- zenden Amsterdammers steeds op- nieuw een luid „ohohohoh" Haar schitterende creatie was af- gezet met gouddraad, en in haar hoogopgemaakte haar droeg zij een donkerrode roos van dezelfde if stof als de japon. Prinses Margriet droeg een roze japon .met broderie aan hals en mouwen en een lange getailleerde J mantel van dezelfde stof, met een ftr kraag en manchetten van witte nerts. Ook de hoofdtooi bestond uit witte nerts. Prins Bernhard ivas gekleed in het ceremoniële tenue van gene- raai van het garderegiment gre' nadiers. In het Singer Museum te Laren wordt tot 4 april een tentoonstelling gehou den van schilderijen, aquarellen en grafische werken van de Franse kun stenaar Michel Ciry. Jaap van der Mervrc heeft zijn cabaret- programma ,.Ze doen maar" geheel herzien. Op woensdag 16 maart gaat de eerste voorstelling ervan in Theater PePijn, Nieuwe Schooischaat Den Haag. Medewerkenden zijn Jaap v. d. Merwe, Josee Menke. Frits Lamprechts en de marionettenspeler Feike Boschma. Frankfurter Algemeine: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het is opvallend hoe behoedzaam de anders zo opdringerige speld jesverkopers zich vandaag in Amsterdam hebben gedragen. Terwijl deze gelegen heidsverkopers zich onder andere omstandigheden uitputten in verkooptrucs, wend den zij zich vandaag bij het geringste gebaar van weerstand van het publick af. Een van hen „Je moet er rekening mee houden dat er mensen zijn die dit een beroerde dag. vinden, je weet ncwit wie je voor het hoofd stoot. Ik heb zelf in een concen tratiekamp gezeten en dan denk je nog wel eens terug. I ksta hier alleen voor mijn Huwelijk brengt geen verandering in Duits-Ned. betrekkingen (Van een onzer verslaggevers) HITZACKER Kunstenaar Charles Eijck heeft opnieuw blijk gegeven van zijn ontstemming over het huwelijk tussen prinses Beatrix en Claus von Amsberg Deed hij dat enige tijd geleden met het terugzenden van een koninklijke onder scheiding. gisteravond kreeg het gemeen tebestuur van Claus' geboortestad Hitz acker een telegram van Charles Eijck. waarin hij opnieuw van zijn afkeuring getuigde De loco-burgemeester, de heer Karl Guhl de burgemeester van Hitz- j acker verblijft momenteel in Amsterdam wilde er echter niets over mededelen, i Hij achtte dat ongepast, aan de voor- i avond van de feestelijkheden die ook In Hitzacker de rood-wit-blauwe vlag aan de masten hebben gebracht. Om vijf uur gistermiddag reden de bus sen van de harmonie en drumband Meers- sen het feestelijke stadje binnen, dat nauwelijks bekomen bleek van een felle uitwas van de Elbe begin februari. Even tevoren was reeds de zangvereniging uit het Gelderse Wisch met vloeiende bewoor dingen welkom geheten op het kleine marktpleintje. Nog eerder, om drie uur, was de voor-oranjepret begonnen met in Seedorf gelegerde Nederlandse militairen. Vier dienstplichtigen en vier hoge officie ren van de 41ste pantserbrigade boden op slot Dötzingen waar Claus von Amsberg een groot deel van zijn jeugd doorbracht bloemen aan aan de nu 89- jarige grootmoeder van de nieuwe prins der Nederlanden. Dat gebeurde onder lei ding van overste Bordon. die later ver telde dat er vandaag zo n 80 dienstplich tige militairen uit Seedorf de reis van ruim 150 km naar Hitzacker zullen wagen om mee te doen aan het volksfeest Amsterdam was vanmorgen in gemeng de stemming. Er hing al vroeg een grauw wolkendek; waar de zon juist enkele minuten doorheen brak toen het bruids paar in de gouden koets plaats nam. Maar toen de stoet het stadhuis bereikt had, kwamen de eerste regendruppels over de Dam. En tijdens de tocht van stadhuis naar Westerkerk zwaaiden de enthousias telingen langs de route met natte vlaggen. Ook de wind rukte aan de feesttooi, met een forse knal brak een van de vlagge- masten voor de Westerkerk. Vanaf de Dam klonk het „Oranje Boven, leve Trix en Claus", elders ge varieerd door het „leve de republiek" uit de zijstraten. Langs de route stond het publiek, bij Amstel, Munt en Rokin vier tot zes rijen dik te wachten op het pas seren van de stoet. Maar in totaal was OP TIJD IN WESTERKERK Verkerk - Schenk via Ypenburg naar Amsterdam (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM. Wereldkampioen Kees Verkerk en Europees kampioen Ard Schenk hebben de huwelijksplechtigheid in de Westerkerk bijgewoond. Vanmor gen om tien voor half zes arriveerden zij met een Troupship van de luchtmacht uit Trömso op de vliegbasis Ypenburg. Tijdens de nachtelijke vlucht hadden zij uitste kend geslapen op geïmproviseerde veldbed den. Öp Ypenburg werden zij verwelkomd door de commandant van de vliegbasis, kolonel D. van Dijk. de voorzitter van de N S., jhr. mr. A. Feith. de voorzitter van de K N S B., de heer Wesselo en de heer Kerdel van het. N OC. Op het vliegveld vertelde Kees Verkerk nogmaals, dat de lichtgewichten in Gotenburg echt in het voordeel zijn geweest. „Het was heel mooi dat Ard Schenk op die eerste dag zon grote voorsprong had weten te behalen, anders had hij het nog moeilijker gekre gen". In de auto van de heer Kerdel reed het tweetal naar de hoofdstad, waar het zich in een passend kostuum stak voor de huwelijksplechtigheid. er zeker geen grote menigte op de been: de mensen verplaatsten zich langs de route en volgden min of meer het bruids paar. De meesten waren thuis gebleven bij radio en t v Ook vanuit Den Haag. Leiden en omliggende gemeenten had het niet storm gelopen in de richting van Amsterdam. Waarmee de politie ook de handen vol had, het was niet met de verkeersdriik'te. De belangstelling in de stad was pas laat op gang gekomen. Nog een uur voor dat de bruidsstoet het koninklijk paleis dering" blijft, zou verlaten, stonden er slecht,^ kleine groepjes belangstellenden. Alleen bij het Men moet zich daarom in Duitsland stadhuis, de Westerkerk en in de Dam- ervan bewust zijn dat hoewel het huwe- het geluk van twee Taptoe Nadat de regen het even had laten af weten. sijpelde het na zeven uur gister avond toch weer toen de harmonie en drumband van Meerssen en enkele plaat selijke schutterijen aan hun rondgang door het dorp begonnen- Via het slot Dötzinger, waar een serenade werd ge bracht aan de grootmoeder van Claus, naar de markt. Daar rondde men de avond muzikaal af met een taptoe. Tientallen Hitzacker meisjes flankeerden het drie hoekige spits uitlopende plein met even- zovele fel flikkerende fakkels. Vanmorgen om -zeven uur werden de ongeveer 4200 inwoners van het stadje. Beatrix en prins Claus schrijft j muzikaal gewekt, waarna de loco-burge- FRANKFORT (DPA) In een com mentaar op het huwelijk tussen prin- Juergen Tern in het Invloedrijke West- duitse blad „Frankfurter Allgemeine Zeitung" dat het huwelijk geen veran dering -zal brengen in de Duits-Neder landse verhouding „die- voorlopig Ln de schaduw van de kwade herinneringen n oorlog en bezetting, moord en plun- straat was er redelijke belangstelling. Op vallend was evenwel het grote aantal rechercheurs. De eerste oranjeklanten, vader, moeder en twee kinderen, vielen om half acht te noteren. Op dat moment speelde een draaiorgel wat speelse wijsjes tussen de nog halfdonkere gevels. Rond negen uur trokken groepjes feestelijke jongelui ein welgestelde heertjes met bontkragen en oranje op naar de binnenstad, het foto toestel op de buik en de mondkost bij de hand. De vroege trams, met een enkele feestvierder op het balkon, warenen zo goed als leeg. Het Lieverdje stond op het Spui nog lang zichzelf te zijn. slechts om geven door een cordon van agenten. Er was op het vroege uur maar een openbaring: de ontdekking dat provo's en nozems niet het alleenrecht hebben op schouderlang haar. Als een toonbeeld van koningsgezindheid liep door de stad een duidelijke oranjeaanhanger die de kapper genegeerd had Hij hield zich in de lege straten zelfs opzichtig precies aan de stoplichten die plichtsgetrouw via rood en groen op oranje sprongen Vooral deze kleur moet de monarchistische provo deugd gedaan hebben. „Artaudofoon", nieuw slaginstrument meester om half negen de huwelijkspro clamatie voorlas op het marktplein. Na een plechtige dienst in de St.-Johannes- kerk. waaraan de Nederlandse gasten rui me medewerking verinnen, "ging iedereen naar.de televisie kijken. De raad van de, gemeente kwam vanmiddag in een feeste lijke zitting bijeen. Vanavond is er groot vuurwerk met aansluitend een oranjebal. Nietvierders een dag naar België uitgeweken ANTWERPEN (A.N.P.) Een der tigtal Nederlanders, dat op de dag van „het huwelijk" niet in Nederland wilde verblijven, was vandaag de g^et van de „Witte Brigade" in liet clubgebouw van deze organisatie van Belgische oud zwijgend eerbiedigen en uit dit respect 1 verzetstrijders te Antwerpen. Zij krijgen ons zelfs wel eens het ongerijmde la- daar onder meer een maal aangeboden ten welgevallen". en zullen ook een museum bezoeken. Hitzacker vindt dat het ook een beetje recht heeft om feest te vieren. Straten zijn versierd en ran vele woningen wapperde vandaag de Nederlandse driekleur. Er is voor de bewoners een heel feestprogramma samengesteld. De „Brandbuurt" in Amsterdam mensen, het toch in velerlei opzicht politieke betekenis heeft en bovendien nog politieke gevolgen kan hebben. De protesten laten daarover geen twijfel bestaan. „Vele Nederlanders kunnen nu een maal niet vergeten dat 104.000 Neder landse joden en 23,000 andere Nederlan ders in de jaren van de Duitse bezetting op afschuwelijke wijze zijn omge bracht. Wij in Duisland moeten dat (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er is wat meer hoop gevaren in de harten van de bewoners van de oude binnenstad nabij de Nleuw- markt. nu de politie dicht bij de ontmas kering schijnt te zijn van de pyromaan. En zij voelen zich ook wat gesterkt door het meeleven, dat prins Bernhard gister avond toonde, toen hij zich persoonlijk op de hoogte kwam stellen van de ramp- De saluutschoten, de klokken en het feestgedruis, werden hier vanochtend evenwel voor kennisgeving aangenomen. Met acht doden door het moedwillig aan gestoken vuur. kende men geen vreugde in het hart. wel de schrik in het lijf en de slaap in de ogen van het vele tekort aan slaap. Overal in de stad zag men AMSTERDAM (ANP) Maandag avond 14 maart zal in de kleine zaal van liet Concertgebouw te Amsterdam, in het J /Van een onzer vu kader van een vriendenkringconcert, een I nieuw slagwerkinstrument worden ge-1 AMSTERDAM, demonstreerd. genaamd „artaudofoon' De 27-jarige, lichtgebaarde Dit instrument is gebouwd door Frans Duitser Max Glauner, die de Boer-Liohtvelt (beeldhouwer). Peter Sohat. (componist) en Jo Scherpenisse (elektrotechnicus van de studio voor elektronische muziek te Utrecht). Zij werden daartoe in staat gesteld door een subsidie van het Prins Bernhardfoncjs. het instrument bestaat uit zes onder delen: vijf metaalplastieken en een elek tronische regietafel. De trillingen van de verschillende, speciaal op de klank uitgezochte metalen, worden door con- taetmicrofoons afgetast en elektronisoh versterkt en/ot gemoduleerd aan de regietafel. Het instrument is ontstaan uit de behoefte om het arsenaal van gebruikelijke metaal geluiden (bekkens, klokken enz.) sterk uit te breiden en tevens om de elektronica in de instru mentale muziek te betrekken. De naam van het installment is bedoeld als een hommage aan Antonin Artaud. die er in de dertiger jaren al op heeft gewezen dat ongebruikelijke klankkwaliteiten en -trillingen moeten worden gezocht en dat daartoe nieuwe Instromen ten moeten worden gecreëerd. In het Stedelijk Museum te Schiedam wordt zaterdag 19 maart de tentoon stelling „In kannen en kruiken II" geopend. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het kader van het Inter nationaal Symposion „Middeleeuwse archeologie in de oude binnensteden". Galerie Siegers, Herman Heijermans- laan 3 Eindhoven, exposeert van 11 maart af schilderijen en beelden van Erwln de Vries. De Prix Desbordes-Valmore is door het Genootschap van Franse Dichters toegekend aan de dichteres Lucienne Desnoues, die in België woont. Zij kreeg de prijs voor haar gehele oeuvre. zoals wij gisteren reeds hebben gemeld als enige van de 700 in Amsterdam residerende verslaggevers wist door te dringen tot het galabal op het paleis op de Dam, heeft prinses Beatrix een excuusbrief met een orchidee gezon den. Hij zegt daarin onder meer, dat zijn krant (de sensatio nele Bildzeitung, met een op lage van 4.5 miljoen het groot ste dagblad in Europa» nooit de bedoeling heeft gehad, het Nederlandse koningshuis of het Nederlandse volk' te krenken dan wel zich ten hunnen koste te amuseren. „Men ver wacht echter van de Bild- reporters dat zij middelen proberen objectief en als ooggetuige verslag te Max Glauner vertelde i f Glauner, die er dinsdagavond 'i te komen. Het bruidspaar ontii Ifrofi oapiqojo uaa ua lauqnnnjxa u i slaagde tussen de gasten het islcerde hem tijdens het bal. „Ik ri vjs'Mud sp qjq moderne muziek en ze wilden kennelijk even weg uit de tüle ®rote drukte rk vva'agde in de buurt, want ik wilde precies zien, wat voor bloem Claus in zijn knoopsgat had, maar toen zag hij me ook. Ik ben namelijk met het verloof - gistermiddag in hotel Arida, I de paai' in Gstaad geweest dat. geheel door de Bildmensen j en heb toen iets kritisoh over is afgehuurd: „Ik ben een i hen geschreven. Ik zag het klein uur in de balzaal ge- paar verstijven en wist. dat wee6t. Ik had niet de moed I het spel uit was. Er kwam om te dansen, maar wel heb onmiddellijk een lakei op die manier het paleis uit- I we straks wel. De rok heb komen, maar al na twee J ik nog." •d ik door twee heren lk drie glazen champagne ge dronken. Op een gegeven mo ment zag ik Beatrix en Claus foxtrotten ln een nevenzaal tje. Zij dansen graag op af, die zeer hoofs vroeg, ik er bezwaar tegen had mijn uitnodiging te laten zien zei, dat die in de garderobe in mijn jaszak zat, en kon op in rok bij de arm genomen, i die me mee terog voerden en fouilleerden, Na een uur lie ten ze me vrij, hoewel ze me ook de hele naoht vast hadden kunnen houden. Aanvankelijk zou ik het land met het eeiste ochtendvliegtuig moeten ver laten, maar later vatte de heer Seesink van de veilig heidsdienst de zaak wat spor tiever op en mocht ik blijven. Zl^ 8öw°n® i metgezel kreeg evenmin arg- Ik ben erg tevreden over de I waan als de erewacht bil het behandeling Waar ik op de I paleis, die hem ongehinderd huwelijksdag ben? Dat zien 1 doorliet. Het was ln dit plechtstatige kledingstuk, dat Max Glau ner na het dinea' in het Hil- tonhotel via een logeeretage van het onbeveiligde ln het beveiligde deel van het gebouw kon komen Daar stapte Juist een jonge Duitse edelman in hof au to AA-120 en Max ging hem gewoon achterna. In de wagen stelde hij zich voor met zijn kinderen op weg naar het feest, behalve hier. Overal vlaggen, hier dungezaald dundoek. Niet halfstok, zoals een wijk bewoner in paniek had geadviseerd. Zoveel gevoel had men bij de algemene verbijs tering nog wel. dat het uitgelegd zou kun nen worden als een demonstratie tegen het huwelijk en daaraan doen de be woners van de oude binnenstad niet mee „Ik ga straks wel even kijken", zei een winkelier. (e in het volkskofflehui6 een biertje dronk om de wrange smaak van het noodgedwongen nachtwaken weg te spoelen. „Gisteren had de politie een mogelijke dader, maar ze hebben hem weer los gelaten. En misschien loopt er wel meer dan een rond. Ik ga straks wel even kijken bij het raadhuis, niet voor mijn plezier, maar je ziet zoiets in jaren niet meer". De bewolkte hemel maakte het beeld in deze oude wijk dubbel triest, vooral bij de uitgebrande woningen. De brandlucht hing er nog en men droeg nog het beeld in zich van de droeve teraardebestelling van de laatste twee slachtoffers, vader en zoontje, gistermiddag Daarom rond de Nieuwmarkt geen feest vandaag, ofschoon de stoet vlak langs de wijk trok De woede op de pyromaan laat geen plaats voor vreugde Men slaat er niet meer elke vreemdeling op het gezicht Men heeft al zo lang argwanend rond gekeken en iedereen verdacht Bovendien zijn er vandaag zoveel vreemdelingen np de been „Het is Jammer", zei dezelfde winkelier ons. „vooral voor Beatrix, want die is de beroerdste niet Veel t.v -kijkers zijn er vandaag niet in onze wijk. De mensen liggen liever op bed, zij hebben behoefte aan slaap AMSTERDAM, (ANP Prins Bern hard heeft met burgemeester Van Hall gisteravond onverwacht een heaoek ge bracht aan de buurt In de Amsterdamse binnenstad, waar sinds 5 februari acht mensen bij twee branden om het leven z(jn gekomen. De prins en de burgemeester begaven zich eerst, naai' het buurthuis „De Moor" ln de Bethaniënstraat waar zij spraken met o a. aalmoezenier pater Peters Pater Peters vertelde na afloop dat de prins had gezegd heel goed te kunnen begrijpen dat de bewoners van deze buurt niet naar de bruiloft zullen komen kijken. De prins raadde-het hen zelfs af. aldus de pater De prins zei dat het verstandiger was om maar thuis te blijven omdat het veiliger voor de buurt is als men weet dat ledereen thuis is. Aan de prins die vroeg wat er nu voor de mensen gebeurt, werd mede gedeeld dat de radioactie van de VARA „Van Harte" van maandagavond as. erop gericht is om de gedupeerden van belde branden te steunen. De presentator van dit programma, Kees Buurman, die een dezer dagen bij de voorbereiding van het programma door geëmotioneerde buurtbewoners werd ge molesteerd. heeft inmiddels voor de twee de maal. nu onder prettiger omstandig heden contact gehad met het comité van buurtbewoners Het is o a de bedoeling van het comité van de via de Van Harte- actie binnenkomende gelden een studie - verzekering te sluiten voor de tien maan den oude baby, wiens vader in de vlam men omkwam terwijl zijn moeder waar schijnlijk levenslang invalide blijft.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9