it iii B li E Juist de laatste weken actie in bij vernieuwingswerk Nekkramp in Castricum Twaalf jaar voor bestiale moord Josef Klaus informateur Frankrijk zal alleen uit de NA VO stappen Atlantisch yerdrag niet opgezegd Winst Kon. Olie gestegen Hee, da's een goed idee, moet u vaker doen Aanslagpleger op Nelson bekend Scholieren plunderen Chinees consulaat Yietkong overvalt kamp nabij Laos Overleg met liberalen in België Hogere winst Thomassen Russen gaan „ruimtebus lanceren DONDERDAG 10 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT Concilie keerpunt in leven mgr. Van Dodewaard WETENSCHAP EN ZIELZORG IN CONFLICT (Van onzer verslaggevers) HAARLEM De dood van mgr. J. van Dodewaard komt op een ogen blik, waarop hij menselijkerwijze naar een hoogtepunt steeg in de uit oefening van zijn bisschopsambt. Van nature een man met een enigs zins bedeesd karakter, daarbij nog gehandicapt door zijn zwakke ge zondheid, heeft hy jarenlang geaar zeld vooraleer hij zijn definitieve koers durfde nemen. Toen hij bisschop werd, had hij nog maar weinig ervaring op zielzorge lijk gebied. Zijn leven had zich tot dan toe vooral ln een wetenschappe lijke richting bewogen en eigenlijk had hij er zelf nooit op gerekend, nog eens een leidinggevende post te moe ten bekleden in het ingewikkelde apparaat van de moderne zielzorg. Toen hij daar toch voor kwam te staan, soheen hij zich aanvankelijk dan ook een beetje verloren te voe len. HIJ deed het enige, wat men in een dergelijke situatie doen kan: overleggen, zich oriënteren, praten met deze en praten het die, afwach ten tot God zelf hem door de om standigheden zou wijzen, wat hem te doen stond. Die duidelijke aanwijzing kwam met het Vaticaanse concilie. Mgr. Van Dodewaard voelde zich in het milieu van de kerkvergadering bijzonder op zijn gemak, vooral wanneer er kwes ties ter ïprake kwamen die lagen op het terrein van de dogmatiek en de exegese. HIJ werd benoemd tot lid van de theologische commissie en heeft zich daar uitstekend geweerd. Dank zij zijn grote bijbelkennis en z'n voorzichtige progressiviteit kon hij een bemiddelende rol spelen, wan neer moeilijke kwesties ter sprake kwamen als de leer over de bronnen der openbaring en die over de colle gialiteit van het bisschopsambt. Nooit verloor hQ de moed, ook niet ln de donkerste ogenblikken. Hij be schikte over een optimisme, dat door sommigen wellicht als naïef, werd gekarakteriseerd,, maar dat uiteindelijk dan toch maar het-gelijk aan zijn kant heeft gekregen. De re- BISSCHOP HAARLEM OVERLEDEN HAARLEM (ANP) Gisteravond om half zeven lc in ztyn woning aan de Nieuwe Gracht te Haarlem mgr. dr. J. A. E. van Dodewuard. bisschop van Haarlem, In de leeftijd van 52 jaar overleden. De bisschop had ln de na middag een vergadering voorgezeten van de kanunlken van het bisdom en daarna rust genomen. Een hart aanval heeft een plotseling einde aan zijn leven gemaakt. Mgr. J. v. Dodewaard werd op 7 juni 1913 in Arnhem geboren. Onmiddel lijk na zijn priesterwijding op 11 juni 1938 vertrok hij naar Rome voor bijbelstudie. Op 8 januari 1948 is bij te Rome gepromoveerd. Op 30 december 1941 werd hij tot professor benoemd aan het grootseminarie om er als opvolger van prof. Greltemann schriftuur te onderwijzen. Op 5 juli 1958 werd hij tot coadjutor van Haarlem benoemd met recht van opvolging en tot titulair bisschop van Cllsma. 9 september volgde zijn bisschopswijding. Op 27 juli 1960 tenslotte volgde hij de aftredende mgr. Huijbers op. De begrafenis van mgr. Van Dodewaard is vastgesteld op maandag. In de kathedraal zal een pontificale H. Mis van Requiem worden opgedragen. Tijdens de periode dat nog geen nieuwe blssohop is benoemd, zal een kaplttclvicarls de tijdelijke zaken van het bisdom waarn dagen uit zijn midden de vicaris kiezen. Het kathedraal kapittel zal dezer ■uitaten, die mede dankzij zijn per soonlijke inzet in het kader van de theologische commissie konden wor den geboekt, hebben voor hem onge twijfeld de grote voldoening van het Vaticaans concilie uitgemaakt. Laatste weken Geen wonder dat hij na zijn terug keer ln Nederland met enthousiasme aan de uitwerking van de concilie besluiten is begonnen. Met name in de laatste weken heeft hij op dit ge bied een activiteit ontwikkeld, die op korte termijn tot resultaten beloof den te lelden. Zjjn vastenbrief en de daarin gedane suggesties kregen een ruime publiciteit en leken de aan zet te worden van een postconciliai re vernieuwing. Bijzonder indruk wekkend was zijn gebaar in de rich ting van de afgescheiden broeders en het onthaal-als-gelijke dat hij zijn oud-katholieke collega ln de kathe draal heeft bereid. En nu, midden in deze veelbelovende opgang wordt hem ineens een halt toegeroepen. Door de Heer, die vindt dat het nu wel genoeg is geweest en dat het tijd is geworden voor de gro te afrekenen met zijn dienstknecht. Als mens staan wij versteld om het onverwachte en het verbijsterende van zo'n plotseling einde. Maar als christen weten zij, dat dit einde voor Johannes van Dodewaard het eerste moment ls geweest van een nieuw begin. Immers hij was een man van geloof. En hij is de dood tegemoet getreden met zijn wapenspreuk op de lippen: „Christe, tenesmus te". Dat wil zeggen: Christus, laten wij u vasthouden. Tegen zijn geloof ls de dood niet bestand. Daarom durven wij met groot vertrouwen te bidden, dat het eeuwig licht hem verlichten moge en dat hij ruste in vrede. (Van onze correspondent) CA8TRICUM Ongeveer 600 kinde ren van de St.-Cuneraschool en de dichtbijgelegen kleuterschool in Castri cum hebben gisteren medicijnen toege diend gekregen nadat bij een medescho lier. de 7-jarige Hans Obdam. nek kramp was geconstateerd. Het jongetje, dat leerling is van de St.-Cuneraschool. is in quarantaine op genomen in het St.-Elisabethziekenhuis te Alkmaar. Zijn toestand is redelijk. De medicijnen zijn toegediend op ad vies van de artsen, om besmetting te voorkomen. GRONINGEN (A.N.P.). De recht bank in Groningen heeft de 22-Jarlge lasser E.L. uit Kamen (bij Dortmund) veroordeeld tot twaalf Jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest omdat hij op 28 januari van het vorige jaar de 19-jarige studente Inge Vorrink in haar woning ln Groningen om het leven had gebracht. De officier van justitie vond in zijn requisitoir de handelwijze van verdachte beestachtig en eiste wegens doodslag vijftien jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. De raadsman, mr. J. de Boer, vond ook dat er sprake waa van doodslag, maar hij vond zijn cliënt sterk verminderd toe rekeningsvatbaar en bepleitte een korte gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling. De rechtbank achtte het secundair ten laste gelegde, de doodslag, bewezen en legde de eerder vermelde straf op. L. heeft het meisje, dat hij kort te voren had leren kennen, bij een ruzie (omdat ze het contact wilde verbreken) bij de keel gegrepen en gewurgd. Toen ze bewusteloos was, bond hij haar het snoer van ten platenspeler om de hals en sneed haar met een aardappelschil mesje de halsslagader door. WENEN, (A.P.P.). De president van Oostenrijk. Franz Jonas, heeft de demis sionaire kanselier Josef Klaus opgedra gen een nieuwe regering te vormen. Zoals gemeld behaalde de partij van Klaus, de christen-democratische volkspartij, bij de zondag j.L gehouden verkiezingen de absolute meerderheid (Van onze correspondent Lucas Kleyn) PARIJS. Als wij mogen geloven wat er ls uitgelekt over de vergadering van de ministerraad van woensdag onder leiding van generaal De Gaulle, dan heeft de generaal in kalme, maar bewogen en pathetische bewoordingen ophelderingen verstrekt over zijn bedoelingen met het Atlantisch verdrag en met de NAVO: Frankrijk zal het Atlantisch verdrag niet opzeggen, maar wel breken met de NAVO. De brief, die hij aan president Johnson heeft geschreven, heeft volgens De Gaulle niets te maken met zijn aanstaande reis naar Moskou of met de komende algemene verkiezingen ln Frankrijk ln het voorjaar van 1967. Tben onder de vierde republiek het Atlantisch verdrag tot stand kwam. s er voor Europa gevaar, want boven __j continent, hing de bedreiging van Rusland. Het Atlantisch verdrag werd ge sloten in 'n atmosfeer van haast en angst. Die omstandigheden zijn thans sterk ver anderd. Frankrijk is 'n atoommogendheld geworden wat onder de vierde republiek niet het geval was. Van militaire inte gratie kan alleen maar sprake zijn op voet van gelijkheid. Amerika wil voor de klassieke wapens integratie, maar weigert diezelfde integratie op het gebied van de atoomwapens. Na die uiteenzetting heeft De Gaulle het vertrouwen van al zijn ministers ge vraagd. „Niemand behoeft het met mij eens te zijn. of Ja en amen te zeggen", aldus De Gaulle. „Maar dan moet hij uit zijn standpunt de consequenties trekken en aftreden". De stilte die op deze woor- den volgde, heeft De Gaulle uitgelegd als goedkeuring. Slechts twee ministers meen den hardop te moeten zeggen, dat. zij het met De Gaulle ln alle opzichten eens waren: Edgar Faure en Michel Debré. Wat Frankrijk betreft liggen na de minister raad van woensdag de zaken als volgt: Frankrijk zal geen gebruik maen van zijn rechkt om het Atlantisch verdrag vier april 1969 op te zeggen. Met andere woor den: Frankrijk wil de alliantie trouw blij ven. Frankrijk neemt evenwel een ander standpunt in tegenover de NAVO. De Nazi-arts in Ghana gepakt ACCRA. (U.P.I.). Dr Horst Schu mann. die door de Bondsrepubliek wordt gezocht in verband met medische experi menten op gevangenen in nazi-concentra tiekampen. bevindt zich in hechtenis ln Ghana, aldus is In Accra Naar verluidt werkte Schumann als me dicus ln een ziekenhuis ln Kete-Kratsji. een stad in het stroomgebied van de Volta en werd hij door de regering van ex- presldent Kwame Nkroemah betaald. HIJ werd er verleden week gearresteerd, aldus regslleden in Accra Volgens deze zegslie den was hij voor hij in Kete-Kratsji te werk werd gesteld, lijfarts van Nkroemah. militaire organisatie van de alliantie. Frankrijk heeft er nota van genomen dat door onderling overleg met de bondgeno ten geen hervorming van de NAVO kan worden bereikt. Frankrijk breekt derhalve met de NAVO. De voornaamste bondge noten zoals Duitsland, Italië en Engeland, zijn door de Franse minister van Buiten landse Zaken op de hoogte gesteld- De overige legeringen zullen binnen enkele weken een memorandum over het Franse standpunt ontvangen. Alle Franse troepen, onder commando van de NAVO. zullen worden teruggetrokken. De Franse troe pen ln Duitsland zullen in dat land blij ven zolang de internationale toestand dat vereist, of tot aan de ondertekening van een vredesverdrag met Duitsland. De NAVO kan in Parijs verder blijven wer ken. maar .voortaan zonder Frankrijk. Immers is de NAVO volgens Frankrijk de militaire en politieke organisatie van het Atlantisch verdrag en dat verdrag wil Frankrijk trouw blijven. DEN HAAG (ANP) De raad van commissarissen en de directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petrole um Maatschappij hebben besloten aan de op 12 mei 1966 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1965 een dividend In contanten uit te betalen van in totaal 6,25 gulden op eik der per 31 december 1965 uitstaande 97.468.017 aandelen. In het bedrag van 6,25 gulden is begrepen een interimdivi dend van S gulden, dat In oktober 1965 op elk dezer aandelen betaalbaar werd gesteld. Het dividend over het boekjaar 1964 bedroeg eveneens ln totaal 6,25 gulden op elk der per 31 december 1964 uit staande 97.468.017 aandelen. Het nettoresultaat van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij over 1965 bedroeg 617 miljoen gulden, vergeleken met 629 miljoen gul den in 1964. De inkomsten van de ven nootschap worden ln hoofdzaak ontvan gen in de vorm van dividenden van maatschappijen van de Koninklijke Shellgroep, waarin zij een belang van 60 procent heeft. Het nettoresultaat over 1965 van de maatschappijen der Koninklijke Shell groep bedroeg ponden sterling 224,4 miljoen; dit is ponden sterling 14,3 mil joen of bijna 7 procent meer dan over 1964. Over het vierde kwartaal berdroeg het nettoresultaat ponden sterling 57,1 miljoen, vergeleken met ponden ster ling 49,5 miljoen over het laatste kwar taal van 1964. Over het gehele jaar genomen, stegen de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten met 7 procent tot gemid deld 4 miljoen barrels per dag. Van de chemische produkten stegen de ver kochte hoeveelheden met 10 procent. In de meeste belangrijke afzetgebieden in Europa en het Verre Oosten bleven de verkoopprijzen van olie en olieproduk ten dalen, hoewel in sommige afzetge bieden later in het verslagjaar een ze kere mate van stabilisatie optrad. De totale opbrengst van verkopen (na af trek van omzetbelastingen) steeg met 6.5 procent tot ponden Bterling 2.517 miljoen. Fruit sinaasappel bijv.) met slagroom. Lekker en gezellig! DUBLIN. (A.F.P.). De Ierse politie heeft de identiteit vastgesteld van de orga nisator van de aanslag op het Nelson- monument in Dublin, dat in de nacht van maandag op dinsdag werd opgeblazen. Het is de 26-jarige elektricien Richard Behal, die een Franse vader en een Ierse moeder heeft. Behal. die twee weken geleden uit de gevangenis ls ontsnapt, wordt be schouwd als de leider van een afgeschei den groep van de ondergrondse nationa listische organisatie I.R.A. (het Ierse Re publikeinse Lgor?), die inmiddels heeft ontkend betrokken te zijn geweest bij de >-Hertogenbosch islag Veemarkt DEN BOSCH - ilv S36 nuchi icafv i468, schapen 12$. la ni eren 14. slachtrunderen 722 Prijzen in guldens: melk- en kalfkoeien en 850—1250, graskalv 1035—1530. klnmvaar- 325—U 00. in 75185 slacht run- 440^65. Ie kw 406135. zen lOOb—1175. gulste pjnken 670—560. ucon 'kwal' 2e M6-30? 3e k 335—345. vette i 300-330 alles gewicht week. handel onveranderd prijshoude n3I gulste koeien aanv ruim. handel redelijk, prijzen vast; jongvee aanv groot, handel redeiyk. dure prijzen; vette kalveren aanv groter handel willig, prnzen hoger; nucht sl acht kal v aanvoer en handel behoorlijk, prijzen onveranderdslachtvee aanvoer Iets korter, handel levendig prijzen iets «tijver. Onrustig Djakarta Soekarno spreekt over toestand DJAKARTA. (Reuter). Leerlingen van middelbare scholen hebben vanoch tend vroeg het Chinese consulaat-generaal in Djakarta geplunderd. Ruiten en meu bilair werden vernield. Officiële papieren werden verscheurd op het grasveld voor het consulaat gesmeten. Het waren ongeveer 200 jongelui. Zij forceerden met een vrachtauto het hek om het gebouw. Een paviljoen op het erf werd gesloopt. Toen de scholieren vertrokken waren, werd er politiebewaking bij het consulaat geplaatst. Van het personeel van het consulaat ook de consul-generaal was ln het pand werd niemand gewond. De ambassade van China ligt ln een ander stadsdeel. De dag tevoren was het kantoor van het Chinese persbureau Nieuw-China aangevallen. Vandaag zou Soekarno besprekingen beginnen met de politieke en militaire leiders over de toe- Van het persbureau „Nieuw China" werd het interieur vernield en een deel van het dak ln de as gelegd. Ook auto's van het Acht Rotterdamse brandweerlieden bij blussen schip bedwelmd ROTTERDAM (ANP) Acht Rotter damse brandweermannen zijn gister avond door koolmonoxide bedwelmd bij het blussen van een hardnekkige brand in twee ruimen van het Dnltse vrachtschip „Scbauenburg" (4069 brt.). Vijf van hen zijn voor nader onderzoek een ziekenhuis gebracht. De man- waren zonder persluchtniaskers doorgedrongen in de brandende rui men van de „Schauenburg", waar eni ge uren tevoren grote hoeveelheden stikstof in waren gepompt om het vuur te verstikken. De brand aan boord van de „Scbau enburg" is vermoedelijk kort na 't mid daguur ontstaan, toen het schip in de Waalhaven in Rotterdam gereed was om te vertrekken. De brand ontstond in het derde ruim, waar zich zwavel bevond. een houten afscheiding brak de brand door naar ruim twee, waar ka toen, autobanden, koffieautomaten en andere stukgoederen waren opgesla gen. Volgens de brandweer kon de brand nog wel dagen duren. kantoorpersoneel moesten het ontgelden. De twee correspondenten van ..Nleuw- Chlna" en hun uitgebreide staf van ver talers bleven ongedeerd. Ontdek uw reis Ronde 1 Opgave 8 Veel verliezen onder 400 man van bezetting SAIGON, (U.P.I.). Dp Vietkong heeft vanmorgen vroeg een aanval gedaan op het Amerikaanse legerkamp van „AsJaoe" op 600 km. noord-noordwest van Saigon bq de Laotiaanse grens. Vrijwel het hele kamp werd vernield en de verliezen aan mensenlevens onder de Amerikaanse be zetting en Zuldvletnamesc bergtroepen. ..montagnards" zqn groot. Om zes uur vanmorgen plaatselijke tijd werd meegedeeld dat de Vietkongstrijders onder vuur genomen werden door Ameri kaanse vliegtuigen die het garnizoen te hulp waren gekomen. Het weer was van daag wat beter geworden, zodat enige activiteit in de lucht mogelijk was. Het Vietkongonderdeel. waarschijnlijk ter sterkte van een bataljon of groter, drong op tot op 100 meter van de prik keldraadversperring rondom het kamp. waar het zich Ingroef. De aanval kwam nog geen uur later. De Vietkong viel aan met automatische wapens, mortieren en een groot aantal kleinere wapens. Na een uur was het kamp gevallen. Hoeveel Amerikanen er zich ophielden is nog niet bekend- Het zijn 12 of 13. die als ..adviseurs" zijn toege voegd aan de doorgaans drie compagnieën Zuidvietnamese montagnards. Het kamp telde ongeveer 400 man. BRUSSEL, (A.N.P.). Na zijn afwij zing door de socialisten als minister-pre sident is de Belgische kabinetsformateur, P. vanden Bnevnants. woendag begonnen met het overleg over de vorming van een katholiek-liberale regering. Vanden Boeynauts, die voorzitter is van de Christelijke Volkspartij, verkreeg daarvoor woensdagochtend toestemming van het CVP-bestuur. Met de voorzitter van de (liberale) Partij voor Vrijheid en Vooruitgang. O. Vanaudenhove, bespruk hij het door hem opgestelde programma voor een nieuwe regering. De onderhande lingen zullen donderdag worden voortge zet. UITKNIPPEN! OPLOSSEN! BEWAREN! Zij, die de huis-aan-huiskrant op nieuw hebben aangevraagd, krij gen die een dezer dagen per post toegezonden. Geen dienst voor mijnwerkers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De commissie dienst pl lch tvoorzl enlngen zal binnenkort aan minister De Jong (Defensie) een ad vies uitbrengen over eventuele algehele vrijstelling van mi litaire dienst van mijnwerkers, die bij mogelijke sluiting van de mijn ont slagen worden. In afwachting daar van zal het al dan niet oproepen voor eerste oefening van mijnwerkers, die togen hun wil hun acti viteiten ln de mijnen beknot zullen zien. met de grootste clementie worden bezien. Aldus heeft minister De Jong medegedeeld ln antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Maenen (KVP) en Roolvink (AR). DE STEEG (ANP) Het Jaar 1965 heeft zich voor de NV motorenfabrlek Thomassen, blijkens het verslag, geken merkt door een regelmatige stroom aan orders. Vooral In de tweede helft van 't jaar waren de bedrijfsafdelingen goed bezet. Van de omzet werd 80 procent ge ëxporteerd, Uw. 18 procent naar landen binnen de EEG en 62 procent naar lan den daarbuiten. Het salo exploitatierekening steeg tot 2.1 miljoen gulden (vorig Jaar 1,99 mil joen gulden). Aan Incidentele resultaten kwam binnen 175.805 gulden (244.886). Na afschrijvingen ad 1,25 miljoen gul den (0,9 miljoen gulden) enz. bedraagt de bruto winst vóór aftrek van reserve ringen 805.794 gulden (520.058 gulden). De tweeëntwintig jongelui, die door loting zijn aangewezen om de huwelijkssluiting in de Amsterdamse Weeterkerk bij te wonen, zijn gistermiddag door de minister van Onderwijs en Wetenschappen, prof. J. A. Diepenhorst, in Den Haag ontvangen. Zoals bekend zijn dit jongens en meisjes, die allen op 10 maart geboren zijn. Na 'n bezoek aan het gebouw aan de Nieuwe Uitleg deed de minister hen persoonlijk uitgeleide: zij stapten in een busdie hen naar Noordwijk bracht. Daar overnachtten zij en vertrokken vanmorgen vroeg naar Amsterdam. MOSKOU. (U.P.I.). Rusland zal spoe dig een „ruimtebus" met twee of meer kosmonauten lanceren die nog verder de ruimte in zal vliegen dan hun voorgan gers. aldus Is uit goedlngellrhte bron In Moskou Volgens de zegslieden kan het lanceren elk ogenblik plaats hebben, waarschijn lijk tussen het einde van de week en eind maart wanneer het 23ste congres van de Russische communistische partij begint Het zal de eerte bemande rulmtevlucht van Rus6en in een Jaar tijds zijn. Wilson naar Spaanse markt DEN HAAG (ANP) De Wilsons li- monadefabrieken N.V. heeft met 28 Spaanse limonadefabrikanten contrac ten afgesloten voor het koppelen van 't verkopen van Wilson Tonic. Daartoe is is een Spaanse dochteronderneming op gericht, de Wilson Espagnola s.a waarvan de helft van de aandelen zich ln handen bevindt van het Nederlandse bedrijf en de andere helft In handen van een Spanjaard. Het werkkapitaal bedraagt slechts 6000 gulden. Bij con tract is overeengekomen dat de Spaan se fabrikanten de grondstoffen, de kis ten, de flessen, kroonkurken enz. van Wilson zullen betrekken, waarbij de re clamekosten (radiospot, t.v.-films, etc.) begroot op 15 miljoen peseta's geheel voor Spaanse rekening komt. REGEN of geen REGEN DE BILT. Het depressiesgsteem bij IJsland verplaatst zich in de richting van Noorwegen. Na het K.N.M.I DEELT MEDE: Wisselende bewolking passeren van een regengebled dringt morgen koelere, polaire lucht met westelijke winden het land binnen. In deze luchtstroming worden flinke opklaringen afge wisseld door enkele buien. Verder westelijk op deoceaan is een nieuwe depressie in beweging ge komen, die in de richting van Ierland koerst. Het weer behoudt dan ook in de komende dagen een onbestendig karakter. Zon: 7.05—18.37; maan: 9.00; hoogw. Schev.: 6.08, 18.21,. Weer in Nederland Dsn Helder geh bew, R 8 0 Ypenburg «w.bew. l" 0 Vlieringen zw.bow. 10 6 0 Eclde zw.bow, 10 3 0.1 De Bilt h.bew. 1! 5 0 Weer in Europa Parija Grenoble Nice Berlijn F: anlifui Mllnchen ZUrlcto Wenen Ini Belgrado zw.b Athene Bareel on Madrid v bew. 12 h.bew, 30 10

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7