Burgemeester tot Leiden: maak er een feest van Prinses Beatrix leidde eigen leven in Leiden SLEUTELGAT Leerlingen van Lidwinaschool formeerden koninklijke bruidstoet FINALE HOOFDKLASSE KLEIN BILJART BOLLENSTREEK DONDERDAG 10 MAART DE LEIDSE COURANT TROMPETGESCHAL VAN PROCLAMATIE DEED DE STAD ONTWAKEN Een grotendeels nog slapend Leiden werd vanochtend in de buurt van het Stadhuisplein opgeschrikt door trompetgeschal. Even voor half negen hadden zich daar een honderdtal Leidenaren verzameld, met oranje strikjes en wat kinderen met mutsen en vlaggen, die afwachtend naar het bordes van het Stadhuis keken, waarop de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, zijn echtgenote, de wethouders en de organi satoren van de festiviteiten in Leiden hadden plaats genomen. SOBERE, MAAR INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID OP STADHUISPLEIN Nadat de stadhuisklok half negen had geslagen, de vrolijke carillonklanken bestorven waren en „Kunst en Genoegen" zich met doffe tromslagen had aangekondigd, las een van de zeven herauten, in historisch kostuum te paard, de plechtige proclamatie voor, die in het Oud-Nederlands was gesteld. Toespraak van heidens burgemeester: Dames en Heren, jnwoners van Leiden, U hebt zojuist van de herauten de aan kondiging vernomen van het huwelijk, dat over enkele uren zal worden ge sloten tussen onze kroonprinses Bea trix en Claus von Amsberg. In de afgelopen maanden hebt U veel kunnen lezen en horen over het huwelijk zelf, over de levensloop van de prinses en van haar aanstaande Maar er zijn hier in Leiden ook ve len. die de prinses nog kennen als de inwoonster van Leiden, die zij 5 jaar lang is geweest. U hebt haar wel eens zien lopen op straat, U hebt haar ook gezien als deelneemster aan allerlei s t ud entenaktiviteit en Tijdens haar verblijf in Leiden hebt U haar de kans gegeven haar eigen leven te leiden, zonder onnodige of opdringerige belangstelling en ik ver klap geen geheim als ik U vertel dat zij dat altijd zeer op prijs heeft gesteld. Onze stad heeft dus vandaag een dubbele reden voor feestvreugde: het is niet alleen onze kroonprinses die trouwt, maar ook een meisje, dat als gewoon studente jarenlang in Leiden woonde en er haar opleiding ontving voor de buitengewone verantwoprde- lijkheden die zij straks krijgt te dra gen. Daarom wensen wij onze oud-stad genote Beatrix en haar aanstaande echtgenoot een lang en een gelukkig huwelijk toe en wij hopen haar, even als dat nog geregeld met haar moeder het geval is, nog vaak terug te zien Dames en Heren, voor deze bijzon dere dag heeft het Comité Viering 10 maart een feestprogramma samenge steld, dat zoveel mogelijk met ieders wensen rekening houdt, ja zelfs met de wensen van de ongetwijfeld velen, die straks de plechtigheden op het televisiescherm zullen volgen. Ik wil op deze plaats nog hartelijk dank zeggen aan de leden van het Comité die het gevarieerde program ma voor vandaag hebben samengesteld en ik hoop dat vele stadgenoten de door het Comité georganiseerde eve nementen zullen bezoeken. En tot U, Leidenaars, zou ik willen zeggen „maak er een feest van, van- Leve het bruidspaar! Televisie kijken Na de toespraak van de burgemeester speelde „Kunst en Genoegen" (in rood- wit-blauwe uniformen) het Wilhelmus, hoogtepunt in deze sobere, maar indrukwekkende plechtigheid, die van ochtend in alle vroegte plaats had in onze stad en die nog op een aantal andere punten, zoals in het Van der Werffpark, voor de Hartebrugkerk en Molen de Valk werd herhaald. De vrolijke marsmuziek van Kunst en Genoegen, die door het stadscentrum marcheerde, deed menig slaperig hoofd voor het raam verschijnen. Verder was Prinses Beatrix studente met de het in Leiden ongewoon stil. Men maakte studenten tijdens dc V.V.S.L.-lus- zich klaar voor een paar uur televisie- trumfeesten in 1960 kijken j Tekst van proclamatie op Stadhuisplein ,.Me" laet eenen yegelycken mits desen weten, dat op huyden den tienden dach in maerte van den jaere negentien hondert l ses en de sestich in den houwelyjcken staet verbonden sullen l worden Hare Doorluchtige Hoocheyt Beatrix Wilhelmina Armgard, prin- l cesse van Orangien ende Nassau, princesse von Lippe Biesterfeld l ende Heere Claus George Willem Otto Frederik Geert von Ams- Talrijk zijh dé foto's \V5drhp IpVinses Beatrix staat als Leids studente. Vijf jaar lang heeft zij als zodanig geleefd in Leiden en getracht een zo normaal mogelijk bestaan te leiden. De Leidse inwoners mogen dan wel wat verrast hebben gekeken, wanneer zij haar winkelend of wandelend in Leiden tegenkwamen, verder heeft men haar met rust gelaten, één van de vele rede nen waarom prinses Beatrix goede herinneringen heeft aan de sleutelstad. Deze foto toont de prinses begin van haar studententijd, in sep tember 1956, toen zij het huis Rapen burg 45 wilde binnengaan, waar zjj en ook prinses (Margriet gedurende haar studententijd haar intrek had genomen. E'EN SPANDOEK, die overigens niet van provo - activiteiten getuigde, droegen een aantal jeugdige Leide- naartjes, die ook een fraai oranje ver sierde wagen achter zich aantrokken, het ..Lang leve het bruidspaar" stond er met oranje letters op te lezen en op deze manier zetten zij de woorden van de burgemeester kracht bij de herauten leest de proclamatie voor. LANG LEVE HET BRUIDS- I PAAR Vandaag door het sleutelgat van de sleutelstad turend wordt het ons rood- wit-blauw-oranje voor de ogen. Kleurige vlaggen ih een overigens wonderlijk stille stad. waaraan huis-aan-huis naai de teevee getuurd wordt. De Leidse winkels mogen dan vandaag grotedeels gesloten zijn, toch heeft het merendeel de winkeliers in het koninlijk hu welijk een aanleiding gevonden om de etalages extra feestelijk te maken. Opeens blijkt die doodgewone sinaasappel i koninklijk kleurtje te hebben. Opeens komt men er ook achter, hoe decoratie! deze zuidvruchten zijn en hangend aan draadjes of liggend op schaaltjes ac centueren ze in menig etalage de Oranje vreugde. Verschillende Leidse bak- <ers hebben oranjegebak gefabriceerd, ter completering van het Oranje-bitter tje. In een zaak konden wij zelfs de keuze maken uit drie soorten Oranje gebakjes. Veel modezaken hebben op het ogenblik alleen oranje kleding in de etalage liggen, maar er zijn er ook die hun etalages in de kleuren rood-wit- blauw houden. De aandacht voor de bruid in het algemeen en voor Prinses Beatrix in het bijzonder is opvallend ook i Leiden, in menig etalage zijn schitte rende bruidstoiletten te, bewonderen. Een herenmodezaak lanceerde de oranje stropdas met bijpassende pochette t Vanavond is er voor danslustigen volo; gelegenheid om aan de trekken te ko- ten. Zowel in de Stadsgehoorzaal als i sociëteit Minerva wordt er een oran je-bal georganiseerd. Er dreigt echter concurrentie vanuit Delft. Op beide za len heeft men een aankondiging ge plakt, waarin te lezen valt, dat men in Phoenix, de sociëteit van het Delftse Studenten Corps ook kan komen dansen. Meisje* tekort T SCHOOLJEUGD KREEG ORANJE BALPEN OF WANDKLEEDJE AANVANKELIJK sag het er een beetje uit als een echte „generale repetitie" van het koninklijk huwelijk van van daag, dat wat de argeloze voorbijgangers gisteren op de binnenplaats van de St. Lidwinaschool aan de Lammen- schansweg konden zien. Onder tromgeroffel, feestelijke marsmuziek en luid gejuich, gingen matrozen in strakke paradepas een stoet vooraf, waarin tientallen zwierig ge klede bruiloftsgasten getooid met veel oranje, het konink lijk bruidspaar omringden. Het was geen generale repe titie, maar echt kinderspel. Een kleine honderd leerlin gen van de St. Lidwinaschool hebben onder de enthou siaste leiding van zusters een bruidstoet gecreëerd, zoals zij dachten dat hij vandaag zou zijn. Dat werd een kleu rig, feestelijk geheel, minder waardig, maar meer uit bundig dan hij in werkelijkheid was. Het stralende bruids paar onder een uiteraard oranje erehaag had voor en achter zich alle „leden" van ons koningshuis, die op hun beurt weer door ruiters en soldaten werden geës corteerd. IN EEN ZAALTJE namen de officiële genodigden plaats op het podium onder oranje spandoeken met grote B's en C's en viel het bruidspaar een ware ovatie ten deel. „Ik vind dat wij een mooie Beatrix hebben" werd er gezegd en een zuster beaamde dat met: „Het is ook een echt zonnig kind". De leerlingen van de Lidwinaschool kregen zoals alle Leidse leerlingen van lagere scholen, van gemeentewege een balpoint, oranje van kleur met de namen Beatrix en Claus of een linnen wandkleedje met de beeltenis van het koninklijk paar. Gisterochtend had den de zusters voor de kinderen een mutsenmaakwed strijd georganiseerd, terwijl er vanaf het begin van de bruidsdagen van Beatrix en Claus een vitrine in de gang heeft gestaan, gemaakt door de oudste leerlingen, waarin het bruidspaar bet middelpunt is. Dank zij vrijgevigheid van parochianen MOTOR VOOR BROEDER PIET VAN LEEUWEN UIT HAZERSWOUDE Broeder Piet van Leeuwen (35), momenteel op vakantie bij zijn ouders in de Hazerswoudse Dorpsstraat, is zijn dorpsgenoten héél dankbaar. Im mers, dank zij hun milddadigheid is het hem mogelijk geworden een 500 cc BMW motorfiets aan te schaffen, welke hem heel bijzonder van pas komt, wanneer hij over enkele maan den weer werkzaam is in de Oost- Afrikaanse staat Oeganda. Ruim zes jaar geleden verliet Piet van Leeuwen Hazerswoude en werd broeder. Missioneringsactiviteiten trokken hem aan, reden waarom hij al spoedig een werkgebied kreeg toe gewezen in Oeganda, een land, waar toen ook zijn broer, pater W. van Leeuwen (thans leraar aan het semi narie in Den Helder), activiteiten ont plooide. „Nu, ik heb er van alles ge daan", aldus de oud-Hazerswouder, die 12 augustus 1965 naar huis terug keerde voor een vakantie, die zal du ren tot 12 april, wanneer hij met een Raptim-vliegtuig weer naar Afrika terug gaat. „Ik heb er de zusters Be nedictinessen helpen bouwen, gaf les sen, vooral op tuinbouwgebied, en timmerde. Enfin, ik deed er van alles". Giften van vele kanten. Het werkterrein van broeder Van Leeuwen is van een grote omvang en een goed verkeersmiddel heeft men er dan ook alleszins van node. „Doel was daarom een motorfiets", zo licht te hij toe. Tegen dovemansoren was het overigens niet gezegd want: de zusters van St. Pieter Klaver uit Maastricht schonken een bedrag van tweeduizend gulden. De KPJ-afdeling uit Hazerswoude dorp hield verlotin gen en haalde een bedrag van 375,- bij elkaar, terwijl het bestuur het be drag aanvulde tot zeshonderd gulden. De plaatselijke R.K. Vrouwenvereni ging bleef ook niet achter: honderd gulden voor de motor! Last but not r least was er dan nog de actie, die werd ontketend door een aantal parochianen van de Engelbewaardersparochie in Hazerswoude dorp. In zaal Timmer mans, terwijl de motor op het podium eerst proefgedraaid had, werd een groots opgezet kaartfestijn opgezet, terwijl ook nu weer een verloting werd georganiseerd. Resultaat: weer zevenhonderd vijftig gulden! „En dan komen er ook nog giften binnen van particulieren", aldus de broeder, die er nog aan toevoegde, dat „je in Oeganda nergens bent, wanneer je geen goed transport bij de hand hebt". Motorfiets mee in vliegtuig. Op 12 april vertrekt deze missione rende Hazerswouder weer, en nij hoopt, dat zijn zware motor meekan! „We moeten het allemaal nog een beetje uitkienen, of de motor, uit el kaar gehaald, in het toestel meekan". In elk geval zal de motorfiets hem goed van pas komen in het diocees Torroro in Oeganda, waar broeder Piet van Leeuwen overigens in het verleden heel wat bekenden uit de omgeving van Hazerswoude heeft ont moet. „Bij pater L. van de Salm uit Zoeterwoude. bijvoorbeeld heb ik enige tijd gewerkt. Ook de zusters Ursulinen. bijvoorbeeld zuster Chris tina uit Boskoop, bij wie ik vroeger nota bene school ging. O. ja. zuster Magna, vroeger werkzaam ,in de Groe- nendijjc aan de lagere school, heb ik er ontmoet Wel, zij allen gaan binnenkort de kennismaking weer hernieuwden met „snelheidsduivel" broeder Piet van Leeuwen, die van zijn medeparochia nen zegt: „Ze hebben me geweldig geholpen, mijn plaatsgenoten. Heel dankbaar ben ik hen!" Spanning en sensatie in Voorhout Kermis op het Pieterskerkhof van ochtend klonk wel de muziek, maar viel er voor de lieden, die gisteren zo ijverig hun tenten hadden opgeslagen, nog niet veel te verdienen. „De Vier Winden" In Voorhout de eer ste wedatrjjden voor de finale van de hoofdklasse, klein biljart, van het dis trict de Bollenstreek gespeeld. Dat men de dag niet mag prijzen, voordat het avond is, zal de Liasenaar L. Elfring na de eerste partij tegen zjjn «lubgenoot W. v. Nassau wel door het hoofd zijn gespeeld. Immers, nadat bei- te onzuiver en wat te nonchalant ge speeld) was de stand na 10 beurten al 98—84 in het voordeel van Elfring. Na 18 beurten was het zelfs 191—58. Niemand van de aanwezigen gaf toen nog een cent voor de kansen van Van Nassau. Het pleit echter voor de vecht lust van de kampioen van het vorig jaar. dat hij het hoofd niet liet hangen. Met een prachtige serie van 47, daaropvol gend nog één van 26 en 29 en enkele kruimels, achterhaalde hij z'n tegenstan der. Na 25 beurten was de stand zo goed als geiyk, 231 -232. Bij 239—242 leek Elfring nog de partij in z'n voor deel te beslissen, maar door een te zacht gespeelde rappèlstoot, die het net niet haalde, liet hjj de ballen in een droom- positie voor de ongeduldige v. Nassau achter. Van Nassau raakte door dit presentje echter de kluts kwijt, waardoor Elfring nóg een kans kreeg en. door een mis ser van v. Nassau, in de volgende beurt een tweerle. Onbegrijpelijk was het, dat Elfring de partij niet won. Z'n illusies stortten tenslotte in elkaar toen Van Nassau in de 30ste beurt een einde aan de partij maakte. Een even onbegrijpelijk verloop had ook de partij N. Warme, damC. Juf fermans, die op de tweede tafel werd ge- ïpeeld. Na 7 beurten was de stand daar j 66115 in het voordeel van de goed ge starte Juffermans. Met een knappe serie van 77 draaide Warmerdam in de 13e jeurt de rollen om. Na 19 beurten leek iet er zelfs op, dat Warmerdam regel- echt op de overwinning zou afstevenen, 17 om 2 1. Juffermans hield hem echter egen. Na 26 beurten had hij de 250 vol, "armerdam op 237 achterlatend. Nog een sensatievolle werd de par- .ij J. Duivenvoorde- Th. Roest. Ook hier leek het er op, dat Duivenvoorde na 6 beurten al op rozen zat. De stand was toen 103 om 34. Zelfs na 28 beur ten. 247 om 205, leek het voor Dui venvoorde nog een gebakken eitje. In de laatste 2 beurten leerde hij echter de ware vechtersaard van de Oegst- geestenaar kennen, want Roest maakte zonder blikken of blozen de 250 caram boles vol. Voor Duivenvoorde stond er nog steeds 247 op het scorebord aan getekend. Een meer normaal verloop had de par tij P. van Tol—C. Boom. Hoewei Van Tol slecht startte toonde hy toch wel de sterkere te zijn van de artistiek-ge- baarde Noordwijker. Geen moment kwam dan ook z'n overwinning in ge vaar. Het resultaat was 250—187 na .23 beurten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5