PAAR MAAKT ZEGETOCHT VAN kUrk STADHUIS NAAR WESTERKERK GELUK BRUIDSPAAR HANGT AF VAN HELE NEDERLANDSE VOLK Gratieverzoek uit Breda niet juist Door het hart van Amsterdam D 250 gasten eten mee van grote bruidstaart Spontane bestorming door jeugd in de RAI DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 MAART 1066 Rede van mr. Cals opent feestdag AMSTERDAM (A.N.P.). De minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals. heeft zich. ter inleiding van de reportage voor radio en televisie ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met prins Claus, met de volgende toespraak tot het Nederlandse volk gewend. „Iedere dag worden in ons land onge veer 250 huwelijken gesloten. Maar iedere dag opnieuw geldt weer voor elk van deze huwelijken, dat het een hoogte, punt vormt in het leven van twee men sen Hoe vaak wij dat ook mee-beleven, het blijft-telkens weer een wonderlijk ontroerend gebeuren, dat twee mensen zich in wederzijdse liefde en*trouw ge heel aan elkaar geven Dat is ook bij het huwelijk, waarvan u nu de reportage gaat volgen, het aller. I belangrijkste. Daarin verschilt het niet van die hoogtijdag in het leven van anderen en daarom zal ieder, die weet wat liefde is en die zijn medemens het goede gunt, het koninklijk bruidspaar vandaag een waarlijk gelukkige dag als I het begin van een huwelijk vol geluk, Dat geluk zullen zij uiteraard aller- eerst vinden in eikaars liefde en wie. I die hen in deze maanden ontmoet heeft, kan daaraan twijfelen. I Maar de mate van hun geluk, land genoten, hangt toch niet van hen alleen af Ik heb eens gelezen dat het geluk van iemand die getrouwd is, zou afhan gen van de mensen 'waarmee hij niet getrouwd is. Ik zou die uitspraak niet gaarne voor mijn rekening nemen, maar I wel weet ik, dat het Nederlandse volk j een belangrijke invloed kan hebben op liet geluk van het koninklijk bruidspaar 1 vandaag, maar vooral ook in de tijd die komen gaat. Verdraagzaam Vergis ik mij niet in de aard van de Nederlander, dan zullen naast de tal loos velen, voor wie het vandaag van- zelfaprekend een feestdag is ook d* genen, die in alle eerlijkheid niet ons kunnen feestvieren, dit geluk willen verstoren. Daarmede tonen één van de beste karaktertrekken ons volk, de verdraagzaamheid, wa. prins Willem van Oranje ons ln een tij® vol onverdraagzaamheid is voorgegaar Zodoende kunnen wij allen, landge noten. ons in alle oprechtheid schare: rond het bruidspaar van deze dag, di'i niet alleen voor ons vorstenhuis en voo-, de constitutionele monarchie, maar voo' heel ons land en koninkrijk van zo gro,< en vreugdevolle betekenis is. Het is mil een voorrecht daarvan als voorzitter va-_ de raad van ministers van het konink rijk, op dit ogenblik tegenover het jong; paar te getuigen Weet dan, koninklijk'bruidspaar, daJ Nederland, Suriname en de Nederlands;' Antillen vandaag in uw vreugde delen Wij wensen u beiden en uw beider fami. lieleden en zeer in het bijzonder d; koningin en de prins der Nederlanden - oprecht geluk. Wij zullen u op de levens weg. die gij heden inslaat, volgen mei de bede. dat Gods zegen u steeds mog< vergezellen". Beatrix, de bruid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Berichten als zouden de vier In Breda verblijvende Duitse oorlogsmisdadigers ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk om gratie heb ben gevraagd zijn volstrekt onjuist. Dit heeft de raadsvrouwe van „de vier van Breda", mr. I. Boon te Den Haag me degedeeld. Zij verklaarde: ..Geen van de vier 1 heeft ook maar in overweging gehad om I op een zo onpassend ogenblik als het. I huidige de vraag van een voortdurende detentie opnieuw aan de orde te stellen. Indien inderdaad een gratieverzoek is ingediend, is dit buiten hun medeweten en goedvinden geschied". Aanleiding voor deze verklaring van I mr. Boon vormt een bericht van een Duits persbureau, volgens welke de Duits-Argentijnse advocaat Juan Doll- berg op verzoek van de vier betrokke nen zelf aan de koningin om gratiever lening zou hebben verzocht. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie deelde ten overvloede nog mede. dat daar geen gratieverzoek is ontvangen. 1 -Bruidsmars in Na de gelukwens van burgemeester Van Hall in de raadszaal begint de zegetocht van stadhuis naar Westerkerk, van Prinsenhof naar Godshuis. Het is inmiddels zachtjes gaan regenen. Langs muren van gejuich, door zeeën van bijval trekt de stoet door het hart van de stad; nu eens schuren de koetsen door nauwe, middeleeuwse verkeersaders Agnie- tenstraat, Rusland dan weer dirigeert de Eerste Stalmeester, van voren naar achteren galopperend als een dolende Erlkönig, motorrijders en koetsiers Spionnen met geheime cameras doorkruisten al de steden van onze grootvaders. Maar de 007 van toen droeg zijn betrekkelijk grote camera nog onder zijn ook toen al modieuze kleding. Het objectief werd door een knoopsgat gestoken en zag er net uit als een gewone knoop. De camera van de Duitse uitvinder Carl Paul Stirn, die in 1886, dus 80 jaar ge leden. al enorme furore maakte, levert ook nu nog uitstekende foto's. De camera is te zien temidden van veel bijzondere kiekkasten op een ten toonstelling over de eerste negentig jaren van de fotografie in Hamburg. Zo maken bruid en bruidegom hun -dralende opwachting bij de honderd duizenden langs de route, bij de mil joenen, die met grote, grijze televisie- ogen toekijken. Aan het einde van die tocht, die minltieus geknipt lijkt uit een middeleeuws sprookje. Dgt de grijze kerk. waar zij met het Nederlandse volk als getuige hun huwelijk voor God zullen bekrachtigen. Als zij - om half een met een aohter- stand van twintig minuten op het tijd schema -- vooragegaan door de ouder ling van dienst en de predikanten J. Sillevis Smitt en H. Kater het hoge, stralende witte kerkgebouw binnentre den, waaien hen dezelfde woorden te- gemoef. die drie jaar geleden jubelend klonken bij de uitvaart van oud-konin gin Wilhelmina. A toi la gloire, oh Res- suscité. Aan U de glorie, oh opgestane Heer. Dezelfde lofzang. die toen de droefheid verjoeg, accentueert 'nu de vreugde om het geluk van bruid en bruidegom. IT ij laven U De Westerkerk la tot aan de la&tste nlaats gevuld met familieleden, vrien den. afgevaardigden van het volk. onder wie Beinhard kardinaal Alfrink. die na het votum en de groet staande zin gen „Grote God, wij loven U, Heer, oh sterkste aller tijden". Dan volgt, na 'n kort gebed, de eerste schriftlezing, ge nomen uit psalm 121. „Ik hef mijn ogen op naar de bergen vanwaar zal mijn hulp komen". Deze bede om bijstand wordt door koor en orkest overgeno men. „Was mein Gott will g'scheh allzeit De woorden van dit koraal uit de Matthauspassion golven langs 't ver re tongewelf, vullen de ruimte met bron zen geweld. De stilte rondom de tweede schriftle zing heeft de kracht van een climax. Bezwerend klinkt de stem, die 'n eeu- door brede aorta's. Commando's rollen als donders voor de koetsen uit. Zij springen over de Amstel- brug, onder de Munttoren door naar Rokin, Dam, Mozes en Aaronstraat, Raadhuisstraat en Wester- markt. Geweren worden geheven, marsmuziek ver mengt zich harmonisch met het applaus. In de Raad huisstraat wordt de stoet omgeven door de rook slierten van tot ontploffing gebrachte rookbommen. Voor de gouden koets uit lopen ter extra bewaking tien agenten. wenoud pleidooi voor de waarachtige liefde houdt/. „Al ware het. dat ik met de tongen van de mensen en engelen sprak, maar ik had de liefde niet. ik ware een schallend koper of een schet terend cymbaal. Geloof, hoop en liefde. Deze drie. maar de meeste van deze is de liefde." Ook het Engelse lied, dat daarna ge zongen wordt een persoonlijke keuze van de bruid - - is een loflied op Gods goedheid, die elk aards verbond bekrach tigt. „Love divine, all loves excelling" Het zijn deze woorden van geloof en vertrouwen, die de inleiding vormen op de preek van dominee Sillevis Smitt. Zoete juk Ter voorbereiding van dc plechtige huwelijksvoltrekking zingt de sopraan Annette de la Bye hierna „Ich will Dir mein Herze schenken". Zij vertolkt de diepste gevoelens van het bruidspaar, van de vrienden, die hen omringen. Diezelfde qvergave wordt gevraagd ln het huwelijksformulier, dat als een le venswet aan de prinses en haar echt genoot wordt meegegevn. „Gij man en \touw, laat in uw huls Gods naam geëerd worden, zoekt de Heer dagelijks, want als Hij het huis niet houwt, tever geefs zwoegen de bouwlieden daar". De trouwbelofte, gevolgd door de be vestiging, het uitwisselen der ringen en de inzegening, vormen samen het ont roerend hoogtepunt van deze kerkelij ke huwelijksvoltrekking. Ademloos kij ken de honderden ln de kerk en de mil joenen daarbuiten naar de twee men sen. die. nietig in de overweldigende ruimte, het zoete juk van hun weder zijde liefde aanvaarden. De plechtigheid in de Westerkerk wordt vervolgd met het gezang „U ze- gene God" het gezamenlijk bidden var het Onze Vader. Daarna klinkt nog het Gloria van Vivaldi en zingen de aanwe zigen'het zesde couplet van het Wilhel mus. Nog eenmaal komen bruid er bruidegom naar voren, nu om de hu welijksbijbel in ontvangst te nemen Dan volgt de zegen, die als een opwek kende wind óver de hoofden waalt. De luisterrijke huwelijksvoltrekking is hiermee ten einde. De triomfkreten van Clarkes" Trum pet Voluntary vullen het kerkplein, als het bruidspaar begint aan het tweede gedeelte van de rijtoer door Amster dam. Dezelfde stoet, die in de ochtend uren honderdduizenden in verrukking heeft gebracht, trekt nu via Prinsen gracht. Westermarkt, Raadhuisstraat, Prins Hendrikkade, Damrak en de met N.Z. Voorburgwal, Martelaarsgracht, duizenden voorjaarsbloemen in bloei ge zette Dam naar het paleis, waar in tfe gerestaureerde Krijgszaal op de derde verdieping een intiem dejeuner dina- toire wacht. Aan lange tafels Aan de lange tafels, versierd met wit te seringen en lelietjes van dalen, bren gen de 250 gasten aan het slot van deze maaltijd een heildronk uit op 't bruids paar. Zij heffen de oud-Venetiaanse glazen, waarin de champagne flonkert. Dan snijdt'prinses Beatrix de bruids taart aan. die gemaakt is naar oud En gels model. Met de kersenbonbons, rond gedeeld op een zilveren schaal, waarop kasteel Drakesteyn in suikerwerk, vormt deze taart het zoete sluitstuk van een stijlvol dejeuner, dat begonnen is met een hors d'oeuvre van zalm en ka viaar en zijn hoogtepunt, bereikte met het opdienen van de poularde, gevuld met verse truffels, champignons en harri- cots. Achter de hoge ramen stijgt ook op dit uur van de feestdag het gejuicjj der duizenden op. Voor één overweldigende dag is het grijze paleis op de Amsterdamse Dam geen verlaten eiland, maar het ontstuimig kloppend hart van Nederland. Daaromheen staat het volk, wachtend op het moment, dat prinses en prins zijn hulde in ontvangst zullen nemen. ROTTERDAM (ANP) Over het centrum van Rotterdam klonk vandaag een bruidsmars. speciaal gecomponeerd voor het huwelijk van prinses Beatrix. De compositie, op het klokkenspel van de Laurenskerk, begon met de noten Leen -t. Hart, de stadsbeiaardier, heeft zijn bruidsmars naar colléga's in binnen- en buitenland gezonden met het verzoek deze ook op 10 maart te spelen en heeft al een bevestigend antwoord ontvangen van de New-Yorkse beiaardier Jim Lawson. Vrije dag werd uitgaansdag DEN HAAG (A.N.P.) Aan de doorlaatposten langs de Nederlandse grenzen bleek vanmorgen dat vele en vooral verder van Amsterdam wonende Nederlanders de vrije dag hebben willen gebniiken om een dagtochtje over de grenzen te maken. Bij de Belgische giens was de stijging merkbaar, maar niet overweldigend Bij Vaals en Venlo echter paseeerden er zo veien, dat men zich bij de douane af vroeg of „er in Duitsland wat te doen was of in Nederland". Ook de andere Duits-Nederlandse overgangen vertoon den een levendiger drukte dan anders Koningin Juliana, mevrouw Gösta von Amsberg en prins Bernhard verlaten het paleis op de Dam op weg naar de glazen koets. Nat. manifestatie met bont boeket AMSTERDAM (ANP, „Wij willen blijheid toveren in de harten van prin ses Beatrix en de heer Claus von Ams berg", was het motto van de nationale manifestatie ,7Bruid.shoeket", die gister middag in de Europahal van het RAI- gebouw in Amsterdam werd gehouden. Ruim 8000 toeschouwers waren in de hal aanwezig, toen honderden leerlin gen van Amsterdamse scholen bezit na men van de wijde ruimte en op de tonen van „When the saints go marching in", gespeeld door de Amsterdamse politic kapel, ln een georganiseerde chaos hun vrije interpretatie gaven van de begrip pen ritme en blijheid. De tijd voor het wachten op de koninklijke gasten werd gebruikt om het welkomstlied in te stu deren, op de wijs van „Merck toch hoe Het bruidspaar op het ogenblik, dat het het paleis op de Dam verlaat om zich in de gouden koets naar het stadhuis te begeven. Op het moment dat de open hofauto j met het bruidspaar de hal binnenreed. stormde de Amsterdamse schooljeugd in groot enthousiasme toe en omringde I de wagen, die geheel schuilging voor de toeschouwers. Het „Lang zullen ze leven" en „Leve het bruidspaar" schal den door de hal. De jeugd wist niet van ophouden en bleef het paar tijdens de rondgang omringen als een blij cordon, i Er was door deze bestorming van de j j jeugd iets misgegaan met de regie. maar het was zo'n spontane demonstra- tie van aanhankelijkheid, dat deze klei- t ne afwijking niemand deerde. De manifestatie werd een kleurrijke I kaleidoscoop van het Nederlandse leven F en dat van Suriname en de Nederlandse 1 Antillen. De apotheose was het aanbie- den van het nu voltooide nationale I bruidsboeket door vertegenwoordigers I van de Nederlandse studentenwereld aan het bruidspaar, dat aan dit feest aan de vooravond van de grote dag ken nelijk bijzonder veel genoegen beleefde Nadat tenslotte de Nederlandse en over- j zeese gemeenschap verenigd op de be- tonnen vloer van de RAI in een heerlijk chaotisch feest was uitgpbarsten, ver- okken de hoge gasten. Dertigduizend suikerklontjes hielden afzetting op de been Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Een kleine 30.000 sui kerklontjes moesten de militaire afzetting van 4500 man vandaag een paar uur op de been houden. Om het kwartier een klontje laten smelten doet wonderen, had den de medici gezegd. I)e politie geloofde er ook in maar niet helemaal. Want be halve een paar klontjes kreeg iedere poli tieman en marechaussee ook een rolletje zuurtjes. En daarmee moesten zij probe ren de paar moeiitjkste uren tussen tien en twee uur door te worstelen. Zij hielden er waarschijnlijk de moed in met de gedachte dat hen tegen drie of vier uur vanmiddag een forse, vette hap wachtte, naar keuze tussen snijbonen andijvie en natuurlijk boerenkool Daar voor stonden voor 3000 militairen 3500 j blikken noodrantsoenen klaar in drie ver zamelpunten te Amsterdam. De rest van de militairen ging ln de kazernes warm eten. Politie en marechausse deden het iets anders. Voor hen lagen per man zes broodjes Ingepakt klaar plus een reep chocola en wat koek en verder de bekende 1 suikerklontjes en de zuurtjes.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4