RESOLUUT JA" VAN CLAUS EN BEATRIX Westerkerk hield adem in ROOKBOMMEN SPUWEN GELE WALM OP ROUTE Stralende prinses iTweede prins der in ruisend wit Nederlanden TRIOMFTOCHT LANGS MUREN VAN GEJUICH Door echt verbonden in naam der wet Gewonden bij charges tal van arrestaties DONDERDAG 10 MAART 1908 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM Om kwart over één komt het feest, uren lang gedragen door steeds hoger opgaande golven van sympathie, tot zijn stil-makend hoogtepunt. Geen onweer meer van saluutschoten, geen jubel ook van klokken, slechts die vragen de stem: Claus George Willem Otto Frederik Geert von Amsberg, verklaart gij hier voor God en zijn gemeente Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje- Nassau, van Lippe Biesterfeld, verklaart gijVoor de twee mensen, die daar liggen neergeknield in het immense schip van de Amsterdamse Westerkerk, vallen alle praal en (uister weg. Omringd door vorsten en vedettes, heilsoldaten en hovelingen, geldt voor hen nog alleen het resoluut „ja", dat zij elkaar man en vrouw beloven. Bijna schuchter hebben zij elkaar het kostbaar onderpand de trouwring gegeven; samen luisteren zij nu naar de woorden, waarmee dominee Hendrik Jan Kater hun huwelijk zegent een bede om voorspoed en geluk. „De vader der barmhartigheid, die u door zijn genade geroepen heeft tot de heilige staat van het huwelijk, verbinde u met rechte liefde en trouw. De Heer zegene u en be hoede u. De Heer doe zijn aangezicht over u lichten en zij u genadig. De Heer ver- heffe zijn aangezicht over u en geve u vrede. Amen." 55 Hiermee is het huwelijk beves tigd. De stilte, die dit gebeuren voor een moment heeft ingespon nen, is even plotseling weer vol triomfantelijk geluid: de Trumpet Voluntary van Clarke schallend huldebetoon, op de maat waar van eeuwen lang vorsten hebben geschreden begeleidt ook deze koninklijke bruidsstoet op zijn weg naar de popelende natie. De uitbundige vreugde, waarmee de dag begon, is terug. Prelude Aarzelend, zoals op bijna elke winter dag, is de ouverture van de tiende maart. Nevelbanieren tussen slapende gevels, een lucht, vol grauw vijlsel dicht- ge8libt. Maar de tienduizenden zijn op weg: nu nog schimmen, straks feestelij ke stoffering van de kilometers lange Dat 8000 ordebewakers kort na zons ondergang de binnenstad van Amster dam voor alle motorisch geweld heb ben afgegrendeld, deert hen niet. On stuitbaar rukken zij op, totdat zij als vliegen geplakt zitten tegen de 5100 dranghekken de onherroepelijke vang rail voor alle feestgangers. Om negen uur brengt Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter" 21 keer schot in het feest. Andere oorlogsbodems hebben er zich, IJ en weder dienende, in feesttooi om heen geschaard. Helaas, niemand ziet dit maritiem vlagvertoon, want de be schikbare ogen zijn gericht op de kjeu- rige floorshow van de Koningscompag nie der Garde GrenadieVs en de Ko ninklijke Militaire Kapel, die in ceremo nieel tenue op de kleine steentjes van de Dam de prelude verzorgen van de grote dingen, die te gebeuren staan. Vooruit maar In die antl-chambre vol feestgedruis en rollende commando's weerklinkt talloze malen het thema van de brui loftsmars, die straks de straten en grachten zal vullen. Als rond tien uur de witbepruikte koetsier Van de Touw tegen zijn span van acht zwarte vol bloeds zegt: „Vooruit maar mijne he ren", ziet hij vanaf de hoge bok der Gouden Koets, hoe de stoet zich in be weging zet. Vóór hem 24 motorrijders der Koninklijke Marechaussee, die een ronkend spoor uitzetten voor de elf au to's met familie en getuigen. Dan als lichtvoetig trait d'unlon 34 landelijke ruiters, die met de vlaggen der elf pro vinciën fier geheven wegbereiders zijn voor drie galarijtuigen, waarin onder meer prinses Margriet met verloofd?, prinses Irene met echtgenoot en bruids meisjes en bruidskinderen hebben plaatsgenomen. Een bespiegelende overgang naar het goud van het bruidsrijtuig vormt de be faamde glazen koets met het koninklijk paar en mevrouw Von Amsberg, die omstuwd wordt door een bereden melk weg van hoge officieren. Stralend sluit- atuk zijn een galarijtuig met de vier overige bruidsmeisjes en ruiters van rflks- en gemeentepolitie. Tien uur vijfendertig: het eerbied waardig Prinsenhof, burgerlijk hart van de hoofdstad, is de eerste aanlegplaats in de rit door vlaggend en Juichend Am sterdam. Eerste Stalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck heeft de stoet er in golvende cadans langs 'Dam en 'n hermetisch afgesloten Damstraat heen geleid. Tevoren zijn reeds" regeringsdele gaties van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen langs een ere haag van adelborsten en cadetten van land- en luchtmacht het stadhuis bin nengegaan. Op het moment, dat de andere gas ten. voorafgegaan door boden van de stad in de wachtzaal aniceren, is .ook daar het gejuich hoorbaar, dat het bruidspaar omspoelt. Aan de overkant van de gracht vangt het publiek, duizendkoppig samengepakt en op twee- maal-zovcel-duizend voeten balance rend op de kaderand, tegelijk een vluch tige glimp op van het best bewaarde geheim van dit feest: de bruidsjapon. Als de prinses is uitgestapt, draait ze zich glimlachend om en toont ze, bqna koket, de schitterende creatie van satijn met vijf meter lange sleep en tulen sluier, die in de afgelopen maanden ach ter de gesloten ateliersdeuren van het Bossche modehuis Linette tot stand is gekomen. Het stralend wit van haar ja pon contrasteert traditiegetrouw met 't zwarte rokkostuum van de bruidegom, - een camelia in het knoopsgat gestoken - die naast haar discreet in de hulde deelt. Dan gaat het bruidspaar, voorafge gaan door de vier bruidskinderen en ge volgd door de zes bruidsmeisjes, fami lieleden en hoge gasten naar de raads zaal, waar reeds 24 van de 45 leden van de gemeenteraad en een honderdtal inwoners al vanaf kwart voor tien in afwachting zijn van de komst van het vorstelijk gezelschap. Burgemeester mr. G. van Hall. dauw- verse ambtenaar van de burgerlijke stand, geflankeerd door dr. P. Bakker en mevr W. zimet, herinnerde er in zijn wel komstwoord aan dat in dit stadhuis, waar in de 15e eeuw het Caecilienkloos- ter stond en waarin later de admiraliteit van Amsterdam gevestigd was, reeds enige honderdduizenden echtparen in de echt verenigd zijn. Het is echter voor de eerste keer dat hier het huwelijk van een prinses van Oranje-Nassau wordt geslo ten. Vervolgens vraagt hij aan de ouders van de bruid om toestemming voor dit huwelijk. Het is doodstil, als hij bruid en brui degom daarna verzoekt om op te staan en elkaar de rechterhand te geven. „Claus George Willem Otto Frederik Geert von Amsberg", vraagt hij, „ver klaart gij aan te nemen tot uw wettige echtegenote prinses Beatrix Wilhelmina Armgard der Nederlanden, prinses van het verlaten i Oranje-Nassau, prinses von Lippe Bies terfeld en verklaart gij getrouwelijk al le plichten te zullen vervullen, die door de wet aan de huwelijkse staat ver bonden zijn? Wat is daarop uw ant woord Miljoenen ogen zijn op dat moment gericht op de man, die zijn prinses trouw voor het leven be looft, miljoenen oren horen ook het welsprekend „ja" waarmee hij zijn keus bevestigt. Dan vraagt de burgemeester eenzelfde gelofte aan de bruid. Koninklijke hoog heid, wat is daarop uw antwoord? Zij kijkt opzij, knikt. Haar ja woord is iets zachter, maar toch duidelijk hoorbaar. Op het moment, dat volgt, hebben twee mensen ademloos gewacht. „Dan verklaar ik in de naam der wet, dat gij door de echt aan elkander ver bonden zijt". Een droge tik van de voor zittershamer onderstreept de dwingende kracht van deze woorden. Even nog heer ste er spanning en stilte in het gemeente huis. maar een der bruidskinderen door breekt dit onmiddellijk met een klein vreugdekreetje. Dr. Bakker kan beginnen aan de voorlezing van de speciaal voor deze gelegenheid gecalligrafeerde acten. Na de dubbele ondertekening van de akten door het bruidspaar met pennen die hen ten geschenke worden gegeven, kan mevr. Zimet het officiële dokument- voorleggen aan de ouders van de bruid en de getuigen die even tevoren door dr. Bakker met naam, titels en beroep zijn opgesomd. Het is het moment waarop prins Claus alle harten steelt door zich vaderlijk vriendelijk korte tijd ach tover gezeten op zijn stoel te onderhouden met de nog steeds goedlachse-bruidskinderen. Gelukwens Hierna besluit burgemeester Van Hall de korte, sobere plechtigheid met een gelukwens. Daarin noemt hij heb een bijzonder voorrecht om als eerste het jonge paar en de familie geluk te mogen wensen: „Ik doe dit van ganser harte. Ik wens u toe, dat u er tezamen in zult slagen uw huwelijk tot een hechte en gelukkige een heid te maken. Ik wens u toe. dat u samen zeer gelukkige mensen zult blij ven". Burgemeester Van Hall herinnert er yoorts aan, dat het huis van Oranje zowel bij het verkrijgen van de onafhan kelijkheid als in kritieke tijden van strijd om het voortbestaan van die onafhanke lijkheid van land en vojk, een beslissen de rol heeft gespeeld. „In zulk een kri tieke periode heeft het koningschap met name voor onze generatie een heel bijzon dere inhoud gekregen, iets waarvan som mige jongeren betreurenswaardig weinig begrijpen. Het is wel een voorrecht tot zo een familie te behoren. Maar het is ook een zware opgave: de leden van deze familie moeten met hun tijd meegaan, nooit mogen zij bij de evolutie der tijden ten achter blijven, maar zij mogen er ook niet te veel op vooruitlopen", aldus bur gemeester Van Hall. Speciaal tot prinses Beatrix zegt hij: „Er kan zoveel over u gezegd en geschre ven worden, het verhelderende gesprek, de verduidelijkende ontmoeting is zelden mogelijk. Ik ben er zeker van dat u. met de grote steun van uw echtgenoot, de ta ken die het leven u stelt en nog zal stel len, goed zult vervullen". In het bijeonder tot de bruidegom zegt mr. Van Hall nog: „De menselijkheid, de waardigheid en het begrip voor in ons volk levende gevoelens, welke u hebt ge toond sinds uw komst naar ons land. hebben een bijzondere indruk gemaakt op degenen, die u reeds mochten ontmoeten. Ik heb grote waardering gekregen voor uw persoonlijkheid en al die eigenschap pen die reden geven om u met veel ver trouwen welkom te heten. Ik ben er zeker van dat. naarmate meer mensen u ont moeten en ons volk u beter leert kennen, het vertrouwen en respect voor u zullen groeien". (Vervolg op pag 4) Een overzicht van de stoet aan het begin van de tocht naar het stadhuis. (Van ome verslaggevers) AMSTERDAM Ongeregeldheden en vechtpartijen tussen politie en soms een duizendtal jongeren en linkse studenten hebben vanmorgen tussen 10 en 11 uur de plechtigheden hier en daar ontluisterd. De politie verrichtte tal van arrestaties. Volgens ooggetuigen reden op een ge geven moment vooral op de Nieuwezijds Voorburgwal de arrestanten- wagens af en aan. Bij de uitgevoerde charges vielen verschillende ge wonden. De politie wilde niet zeggen op hoeveel dit aantal werd ge-, schat. Vlaggemasten sneuvelden elders, politiepetten werden weg geslingerd, rookbommen kwamen op de rijbaan van de trouwstoet terecht en pamfletten met anti-Clausleuzen circuleerden tussen het publiek. Zelfs werd een halfdode kip in de richting van de gouden koets geworpen. De demonstraties concentreerden zich tegen 11 uur vooral bij de Westerkerk, nadat pogingen om bij het paleis op de Dam te komen, mislukt waren. In het begin leek het er nog niet op dat de betogingen een vrij ernstig karakter zouden aannemen. Rond negen uur ver- prms Bern hord komen het paleis op de Dam m( om sick m de glaeen koets naar het stadhuis te begeven. zamelde zich een etille menigte van ongeveer honderd jongeren bij het ver- zetsmonument van de dokwerker. Zij legden er bloemen neer bij de honderden bloemen die er al waren en deelden zwijgend pamfletten uit met als tekst „Oranje boven, leve de republiek". Re chercheurs In burger hielden op dat moment zo onopvallend mogelijk toe- Op een gegeven moment zette de stoet zich echter in beweging naar de binnenring van de stad. Men begon onderweg te zingen en gaandeweg sloten zich meer betogers bij de groep aan. Op de Nieuwezijds Voorburgwal botste de groep, die intussen uitgegroeid was tot een duizend-betogers, op de afsluit hekken en op een groot aantal agenten. Bewusteloos De demonstranten wilden de hekken bestormen om zich een doortocht naar de l)ani te vechten. Zij moesten het echter afleggen tegen de agenten, van wie velen een uniformpet verloren Een betoger werd gewond toen hij een hek op zich kreeg. Hij bleef bewusteloos lig gen en werd met een ambulance weg gevoerd. De demonstranten veranderden daarop hun plannen en trokken na de vechtpartij op In de richting van de Westerkerk. Rookbommen werden toen op de rijbaan van de stoet gegooid en opnieuw werden pamfletten rondgedeeld. Intussen had zich een nieuwe groep betogers gevormd, bestaande uit een driehonderd studenten. Deze groep ope reerde op de Keizersgracht, hief spreek koren aan en begeleidde zijn actie met ritmisch handgeklap, onder het roepen van „Claus 'r aus". Ook hier gooide men rookbommen en tal van betogers Jouwden passerende hof- auto's na. Een deel van de demonstranten werd verdreven, maar even later laaiden de vechtpartijen met de politie opnieuw op. Hierbij werden fietsen en bromfietsen op de route gesmeten, die voor de bereden politie nogal veel last veroorzaakten. Al lerlei toeschouwers vlogen nerveus de weg over. De politie zette alles op alles om de de monstranten uit de binnenring van de stad weg te houden. Zolang dit lukte, kon men volgens de politie, de ongeregeldheden nog beperken. Het waren, aldus de woordvoer der van de politie, vooral opgeschoten jongeren en studenten, die de rust tracht ten te verstoren. De eerste krachtdadige actie van de politie werd om even over half twaalf ondernomen. In de Raadhuisstraat was een galerij volledig door honderden Jon geren bezet. De politie voerde te paard een charge uit en veegde en sloeg met de knuppel de galerij sohoon. Het publiek, dat rijen dik aohter de hekken stond, raakte hierdoor in paniek en brak door de hekken. Daar werd men echter door de afzetting van de militairen tegengehouden, waardoor de nerveuze toestand alleen nog maar werd verhoogd. De jongelui verplaatsten zich hierna naai' de Keizersgracht, waar weer met de knuppel werd opgetreden. Straat vol rook Op de hoek Paleisstraat-Spulstraat kwamen enkele rookbommen terecht tussen de gasten die zich te voet naar de Westerkerk begaven Zij hadden er nogal wat last van. Op mime schaal werden ook pamfletten verspreid. Eerder probeerde een groep van vier- tot vijfhonderd betogers vanaf het Jonas Daniël Meierplein in de richting van de binnenstad te trekken. Zij waren getooid met een jodenster, waarop geschreven stond „6 miljoen". Toen de stoet op weg naar de Wester kerk In de Raadhuisstraat arriveerde, ont ploften er opnieuw enkele rookbommen, waardoor de gehele straat aan het oog werd onttrokken. De bom viel terzijde van de stoet, achter de glazen koets met het koninklijk paar. Even later viel er ook een rookbom ver achter de gouden koets. Prinses Beatrix en prins Claus trokken zich ogenschijnlijk niets van de rook en de ontploffingen aan. ZQ bleven doorzwaaien en doorlachen, ook tegen de demonstranten. Het commentaar van koetsier Van der Touw van de gouden koets was: Rook bommen?. Ik heb helemaal geen rook gezien". Een bijrijder was echter bereid te ver tellen. dat de paarden op het ogenblik dat de bommen ontploften, zeer nerveus wajen. maar dat alles gelukkig goed is afgelopen Ook ln de afgelopen nacht en ln de vroege ochtenduren was het onrustig ln de binnenstad.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3