Claus vindt verregaande vrijheden in Nederlandse democratie uniek Schip weggesleept uit Port-de-Bouc ff „Omschakeling was voor mi j niet zo moeilijk Anoniem interview met Claus P. J. van Hout algemeen secr. van N.Y.Y. „Koekoek man van gemiste kansen" NELSON-MONUMENT DUBLIN OPGEBLAZEN Labour zegt Britten sterke economie toe Weer kalveren naar Italië Bruilofts snippers PLAN VOOR BETERE STEMMACHINE ra DINSDAG 8 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA B Provence ivordt afgebouwd op naburige werf "I (Van onze Parjjse correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Het drama met het sclilp fpe Provence, in Port-de-Bouc (Zuid- 'ir Frankrijk) is afgelopen. Althans voorlo- ilg. Het schip heeft nog voor het In ju- I in de vaart komt al vele wederwaar digheden achter de boeg. Eerst welger- 1 n scheepsbouwarbelders het van r stapel te laten lopen en daarna hielden zjj het aan de kade vast uit vrees dat J gsr het schip elders zou worden afgebouwd en zij hun broodwinning zouden verlie- nPf ren. In verband met dat slechte begin s overweegt de rederij het schip laar-j"*"* Inde-I Tengiotte is er toch nog een compro- mis bereikt, waarbij de vakbonden het moeilijk hebben gehad. De arbeiders hielden de werf In Port-de-Bouc bezet y en sliepen zelfs in de open lucht op de 001r' kade teneinde te beletten dat sleepbo- enge ten de „Provence" zouden weghalen. [Zou die bezetting vande werf nog lan ger hebben voortgeduurd dan zou on herroepelijk het moment zijn aangebro ken waarop de gewapende macht het bedrijf zou ontruimen. De vakbonden drongen derhalve aan op een compromis dat met meerderheid van stemmen is aanvaard. De „Proven ce" zal worden weggesleept maar op de iwerf van de naburige haven La Ciotat zou het schip door de arbeiders van Port-de-Bouc worden afgemaakt. Reis kosten zouden door de werf directie wor den vergoed, hun premies zouden wor den betaald, als het schip op tijd klaar kwam. Onder die omstandigheden kon de „Provence" maandagmorgen uit Port el e de-Bouo worden weggesleept. Maar dat ko- is Jtoch niet zonder moeilijkheden ge gaan. De bemiddelaar tussen directie en arbeiders had beter gedaan thuis te blQven. Maar hij verscheen op de werf en werd uitgejouwd. Het heeft wei nig gescheeld of hij was te water gesme ten. Met tranen ln de ogen keken de scheepsbouwarbeiders van Port-de- Bouo hun schip na, het laatste dat op de ten dode opgeschreven werf is ge bouwd. De directie wilde aanvankelijk de vakbondsvertegenwoordigers niet meer in dienst terug nemen. Maar dat starre standpunt heeft zij niet kunnen volhouden. Omstreeks vijftig arbeiders komen onmiddellijk op straat, de rest wordt in juli brodeloos. Daarop ging ieder zijns weegs, op de werf zal nooit meer een kiel worden ge legd. Port-de-Bouc is een dode stad ge worden. De arbeiders moeten zich maar zien te redden. Geen sterveling weet hoe. Hier moet een ventilator komen t -Jv. x /jjfc Het Griekse volkslied klonk bij de aankomst van de Griekse koninklijke gasten. Van links naar rechts: koningin Anme-Marie, koning Con stanten en prins Bomhard. UTRECHT (ANP) Het verbonds- bestuur van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft de heer P. J. J. van Hout benoemd tot algemeen secre taris. Hij volgt drs. Th. Coppes op. De heer P. J. J. van Hout ls dlnds 1961 secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond en was speciaal belast met zaken -die liggen op het terrein van de volksgezondheid en de sociale verze kering. Hij werd op 16 maart 1923 te Maars- sen geboren. Na zijn opleiding aan de h.b.8. te Gouda kwam hij op 1 novem ber 1945 in dienst van de toenmalige Nederlandse rooms-katholieke bond van spoor- en tramwegpersoneel ,,St.- Raphaël". Hij werd later belast met de belan genbehartiging van het katholiek geor ganiseerd KLM-personeel. Hij werd voorzitter van de bedrijfsgroep bur gerluchtvaart van de katholieke bond van vervoerspersoneel. Jarenlang ver vulde hij de functie van penningmees ter van de christelijke internationale fe deratie van vervoerspersoneel. Santa Kyriaki weer vlot IJMUIDEN (A.N.P.), De zeesleep boten Titan en Simson zijn er gister middag en vannacht in geslaagd het Liberiaanse vcaohtschip Santa Kyriaki, dat al drieëneenhalve maand op het strand van IJmuiden ligt, nog eens dertig graden te draaien en in totaal vijftig meter naar zee te trekken. Za terdag was het schip al twintig graden gedraaid en zondag 38 graden, terwijl het toen ook al vijftien meter naar zee werd getrokken. De Santa Kyriaki ligt nu weer recht op de kust. Vanmiddag was het springtij, waarbij het water tien centimeter hoger kwam te staan dan gisteren. Men had dan ook goede hoop, dat het «chip vanmiddag vlot gebracht zou kunnen worden. LEEUWARDEN (ANP) Minister Biesheuvel heeft in Leeuwarden, waar h(j sprak voor de Friese maatschappij van Landbouw gereageerd op de uitda ging van de heer Koekoek tot een open baar debat. De heer KoekQek had deze uitdaging tot de minister gericht nadat deze vorige week op een toogdag van de Gelderse CBTB de boeren had ge waarschuwd op 23 maart niet op de boe renpartij te stemmen, omdat zc daar- i door hun eigen doodvonnis zouden teke nen. De minister noemde de heer Koekoek „de man van de onbenutte kansen". Tij dens het kamerdebat over de landbouw begroting op 18 en 19 november van het vorig jaar, dat in totaal zestien uren duurde, bracht de heer Koekkoek het niet verder dan het stellen van slechts één vraag over de impasse in de EEG- onderhandelingen „Deze man", aldus de minister, „zal mij nu uitdagen voor een openbaar de bat. Als er één plaats 1b, waar een Ka merlid met de minister in debat kan tre den, dan is dat de Tweede Kamer. De heer Koekoek heeft als Kamerlid alle kansen om met de minister te debatte ren, maar die kansen heeft hij ver zuimd." Helft van zuil met beeld neergestort DUBLIN (Kir) Vannacht om half drie klonk in het hartje van Dublin een enorme ontploffing. Het was 't gevolg van een aanslag met springstof op de 40 meter hoge zuil ter herdenking van de Engel se zeeheld Nelson. Er staat nog slechts 20 meter overeind. Het monument was een evenbeeld van dat op het Londen- se Trafalgar Square. De zuil is hol. Vla een wenteltrap kan men er-boven op komen. Twee meisjes, die van een bal kwa men, zijn door brokstukken gewond ge raakt en in een ziekenhuis opgenomen. Het monument, dat in 1809 ter ere van de man die in 1805 bij Cape Trafal gar de vloot van Napoleon versloeg en daarbij zelf om het leven kwam, staat in O'Connell Street, een van de drukste straten ln het centrum vun de stad. De aanslag wordt toegeschreven aan de klandestlene nationalistische beweging (IRA). Herhaaldelijk hebben nationalis ten aangedrongen op verwijdering van '1 gedenkteken. Het moet een krachtige bom zijn ge weest, die geplaatst is kort voordat liet monument voor het publiek gesloten werd. In de omgeving zijn veel ruiten gesprongen. Van een taxi, die aan de voet van de zuil geparkeerd was, is niet veel overgebleven. 27 dorpelingen in Kenia afgeslacht Kenia door leden van een stam uit dan bevestigd. Volgens berichten, die uit Logiooggio, 30 km van de Soedanese (Van onze 'correspondent) AMSTERDAM. Het meest opvallende document dat de papleren lawine, die de stencilmachines van de Rijksvoorlichtings dienst In deze bruidsdagen produceren. Is het gesprek tussen een anonieme Inter viewer en de heer* Claus von Amsberg. Na uitvoerige levensbescrijving belandt het stuk bij de drukke dagen na de ver loving. Claus zegt daarover: „De omscha keling naar dit nieuwe bestaan is voor mij niet zo heel moeilijk geweest". Dan gaat de schrijver verder: „Van huis uit is hem meegegeven heel gewoon te doén tegenover andere mensen. Deze gouden stelregel heeft hij ln onvermin derde mate toegepast in de diplomatieke dienst. Dit onbevangen optreden heeft hij voortgezet ln Nederland. In de korte span na tijds. die de heer Von Amsberg in Nederland vertoeft, heeft hij zich al vele vrienden gemaakt". „Iedereen is vriendelijk en voorkomend tegen mij. Ik ben het tegenover iedereen", zegt de heer Von Amsberg. Hij heeft de Hollanders leren kennen als mensen met humoristische inslag. Het democratisch bestel in Nederland heeft grote bewonde ring bij hem afgedwongen. In deze speci fieke democratische samenleving durft men zich verregaande vrijheden te ver- borloven. Dit verschijnsel noemt de heer Von Amsberg uniek. Als voorbeeld geeft hij het optreden van Paul van Vliet in de Ridderzaal te Den Haag. op de dag van de ondertrouw. Deze ongekunstelde confe rence heeft hem het bewijs geleverd, dat vrije meningsuiting een hoog gewaardeerd goed ln Nederland is. Met betrekking tot de taak. die hem in de toekomst wacht, heeft de heer Von Amsberg wei-omlijnde denkbeelden. Hij wenst ..een constructieve bijdrage te leve ren aan het welzijn van de Nederlandse samenleving". Aan ontspannig is de heer Von Amsberg hoegenaamd nog niet toege komen. Hij heeft het stellige voornemen in de toekomst concerten te bezoeken, waar klassieke muziek wordt uitgevoerd. Op het gebied van de sport, gaat zijn belangstelling uit naar tennis, golf. skieën en watersport. Hij schaatste ruim vier uur op het ijs van de vijvers van paleis Soest- dijk. Hij veilheugt zioh op de dag waarop hij, in een speciaal daarvoor ingerichte ruimte in kasteel Drakesteyn zioh kan wijden aan zijn vele technische hobbies". Haagse Hopjes De anonieme interviewer vertelt aan het begin van de biografie, dat de eerste ken nismaking met Nederland voor Claus plaats had in de ha/venstad Tanga in Tanganjika. Als 9-jarige jongen bezocht hij daar met zijn vader de Bloemfontijn van de Holland-Afrikalijn. Hij kreeg van de hofmeester een handvol Haagse hopjes toegestopt. Over de strenge opvoeding aan de Duit se school in Luthoso staat vermeld, dat Claus op een goede dag de school ont vluchtte, omdat de directeur van het inter naat ondeugende leerlingen afstrafte met een bamboerietje. De vlucht naar huls mislukte weliswaar, maar de ouders kwa men op de hoogte van de lijfstraffen. Vraag de nieuwe, kleurrijke ''aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! eind Over de Hitler-jugendperiode wordt ver teld, dat deze geen merkbare consequen ties voor de heer Von Amsberg heeft ge had, omdat de leraar, die de groep leidde, geen felle propagandist van het Derde Rijk was. Nationalisering staalbedrijven (Van r redacteuren) LONDEN „Beslissende tijd" Is de titel van het verkiezingsmanifest van de Britse socialistische partij dat gis teravond gepubliceerd werd. „Het ogenblik is gekomen, waarop de rege ring liet Britse volk moet vragen haar mandaat te vernieuwen en te verster ken", aldus dit manifest. ..Sedert we ln oktober 1964 aan de macht kwamen, werd de natie met vaste liand be stuurd". Om te komen tot een sterke economie zegt met Labourmanlfest, dat de socia listen zich zullen inspannen om de Brit se industrie te moderniseren. De partij herhaalt haar voornemen om de staal bedrijven te nationaliseren en laat doorschemeren dat zij ook „een rol BRUSSEL A.N.P.). Na bespre kingen met Italiaanse regeringsvertegen woordigers in Brussel heeft de Neder landse minister van Landbouw, mr. B. Biesheuvel, „enige hoop", dat de export van Nederlandse kalveren naar Italië binnenkort weer mogelijk zal worden. Italië heeft de grens gesloten als ge volg van mond- en klauwzeer in ons land. De Nederlandse minister heeft de Italiaanse afgevaardigden de formele garantie verstrekt, dat de Nederlandse exportkalveren vrij zijn van deze ziekte. wenst te spelen in de vliegtuigindus trie". Deze zou gerationaliseerd wor den „op basis van nationalisering". Net zoals de conservatieven, beloven de socialisten een half miljoen nieuwe huizen te bouwen. Ze hopen dit cijfer tot stand te brengen tegen 1969-1970 en daarna nog meer te bereiken. Het socia listisch manifest stemt eveneens over een met dat van de conservatieven, waar het toetreding van Groot-Brittan- nië tot de EEG wenselijk acht. Derge lijke maatregelen moet evenwel vol gens de Labourpartij voorafgegaan worden door overleg met de andere Ef- ta-staten. Cubaanse tanker zonder brandstof gestrand ST. GEORGES (UPI) De 4000 ton metende Cubaanse olietanker „Bahia del Mariel", van Rotterdam op de terug weg naar Havanna, ls zonder brandstof gestrand bij de Bermuda Eilanden, om dat twee Amerikaanse maatschappijen hebben geweigerd brandstof te leveren. De Bahia ontmoette op de terugreis zwaar weer, waardoor de brandstof vlugger dan normaal opraakte. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De minister president tal donderdagmorgen bij de aanvang van de uitzendingen van de trouwplechtigheid via de televisie om 9.1/5 en i>io de radio om 10 uur zich tot het bruidspaar en het Nederlandse volk Prinses Beatrix en de heer Von An»- berg zullen op de avond van hun trouw dag om acht uur via de radio en de televisie het Nederlandse volk toe spreken. Aan de 68-jarige kloosterlinge zuster Walburga uit Lage Vuursche is geen toestemming verleend om 1» te gaan op de uitnodiging tot bijwoning van de huwelijksinzegening in de Westerkerk. De zuster was uitgenodigd als eerste secretaresse van de oranjevereniging in Lage Vuursche, de woonplaats van de prinses. Noch haar huisoverste, noch de generaal-overste gaven toestemming. Zuster Walburga mag niet naar de kerk dienst uit overwegingen, die niet met name worden genoemd, maar moeten worden gezien als deel uitmakend van een normale huiselijke orde, aldus bleek van de zijde van het moederhuis. Men vergelijkt de achtergrond van de weigering met die van elk huisgezin, waar kinderen het uitgaan verboden loordt. Vier vrienden uit Ivoorkust van de heer Claus von Amsberg zijn uit Abidjan vertrokken om op zijn uitnodiging de slutting van zijn huwelijk met prinses Beatrix bij te woneq. De genodigden hadden de heer Von Amsberg leren kennen als Westduits ambassaderaad in Abidjan. De Nederlandse regering heeft op dracht gegeven van het huwelijk va» prinses Beatrix en de heer Von Ams berg een kleurenfilm te maken, waarvan de vertoningsduur ongeveer veertig mi nuten zal zijn. Uit deze film, die in enkele theaters ln Nederland zal worden vertoond, zal een kortere film van ongeveer een kwartier worden ge maakt, dIe in het bioscoopjournaal, dat In alle bioscopen zal draaien, zal worden opgenomen. De grote versie zal ook naar het buitenland gaan. Een aantal Nederlanders, die bij de organisatie van de huwelijksplechtig heden een bepaalde functie vervuld hebben, zullen een herinneringsmedaille ontvangen. Dit geldt voor zowel bur gerlijke, militaire en politiefunctiona rissen. Heerenveen heeft voor 10 maart geen feestprogramma. De burgemeester had de christelijke oranjevereniging im zijn gemeente gevraagd een passend pro gramma voor die dag samen te stellen. Toen men met een programma voor de dag kwam, achtte de burgemeester de kosten daarvan niet verantwoord, onder meer omdat hij concurrentie vreesde van het t.v.-programma op 10 maart. Twee opgezette paradijsvogels (een paar) werden vanmiddag als nagekomen geschenk voor het bruidspaar op paleis Soestdijk aangeboden door een delegatie onder leiding van de heer B. Ph. Kai- siepo, van de Papoea Jongerenorganisatie in 't buitenland. De vogels staan keurig onder glas en het geheel is een meter hoog. Neem het die man eens kwalijk, dat hij al zijn statigheid even een oogje waagt aan de charmante verschijning van de Zweedse prinses Christina op de trappen van het Dampaloie, Knoeien niet mogelijk; prijs veel lager (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Er Is door een Ne derlandse onderneming (de NV Sam son te Alphen aan de Rijn (In samen werking met een Amerikaans bedrijf 'n nieuw type stemmachlne ontwikkeld, dat specifiek op de Nederlandse stem- techniek is afgestemd. Men zal op deze machine op vrijwel dezelfde wijze kun nen stemmen als thans met papier en potlood het geval ls: vla een stift wordt een stemvak voor de naam van de kan didaat ingedrukt en daardoor rood ge maakt. Door het overhalen van een hendel, overeenkomende met het depo neren van het stembiljet In de stem bus, wordt de stem geregistreerd. Het gaat bij deze nieuwe machine dus om slechts twee handelingen: het rood maken van het vakje en het over halen van een hendel. Dit ln tegenstel ling tot een andere, thans ln ons land bekende machine, waarmee meer han delingen moeten worden verricht. De nieuwe machine is nog lang niet lever baar. Samson gemeente-administratie heeft de Amerikaanse fabriek „Shoun Volting-Machine Company" opdracht gegeven een prototype te ontwerpen. Hiermee is men thans bezig. Op zijn vroegst zal deze machine leverbaar zijn tegen de Kamerverkiezingen van 1967. Alle mogelijkheden, die de huidi ge kieswet thans biedt, zijn vla deze machine realiseerbaar, dus ook 't blan co stemmen. Dit doet men door geen vak rood te maken, maar wel de hen del over te halen. De telling geschiedt onmiddelljk, zowel voor de naam van de kandidaat, als voor het totaal per lijst en voor de uitgebrachte stemmen. Het betekent, dat onmiddellijk na de sluiting van een stembureau de uitslag bekend is. Alle mogelijke voorzorgen tegen fraude zijn genomen. Het Is dan ook niet mogelijk tweemaal te stemmen of op andere wijze met de machine te knoeien. Een foutieve stem kan wor den hersteld voor de hendel wordt overgehaald. Het maken van fouten Is dus vrijwel uitgesloten, tenzij men be wust fout, dus blanco wil stemmen. Het apparaat biedt de mogelijkheid om op de kandidaten van 25 lijsten te •temmen. Zou de Nederlandse demoora tie weer ln de richting gaan van de der tiger Jaren, toen zelfs 52 lijsten werden ingediend, dan betekent dat het onmo gelijk maken van het gebruik van alle machines. Zodra het prototype van Samson voor produktie gereed is, zal het aan de goedkeuring van de kiesraad wor den onderworpen. Een laatste, maar ze ker niet onbelangrijk voordeel van dit Nederlands-Amerikaanse produkt is de prijs: déze zal beneden de 5000 gulden komen te liggen, dus ongeveer 3000 gul den lager dan de machines, die tot nu toe uit Amerika zijn geïmporteerd. Ontdek uw reis Ronde 1 Opgave 6 UITKNIPPEN! OPLOSSEN! BEWAREN! Zij, die de huis-aan-huiskrant op nieuw hebben aangevraagd, krij gen die een dezer dagen per post toegezonden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5