S)e£cid6cSomant Sportjournalisten van radio en televisie als l'Vanavond in do ei lier pikeurs in NTS -race f GRIEP? NEEM 0 IRE KT EEN AKKERTJE' moord aan de bron PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 8 MAART 1966 „Mammoet" in de eerste ronde (SLOT) WAT de bewindsman van Onder wijs in de overgangswet van de „mammoet" over het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs in de nabije toekomst zegt, is in artikelen uitgedrukt op papier niet eens zo heel erg veel. De toelichting van staatssecretaris Grosheide bestrijkt evenwel reeds een veel breder terrein; men moet deze toelichting met de reeks erbij horende bijlagen verwerken om een goed inzicht te kunnen krijgen in de koers van de „mammoet". Dan pas blijkt, dat wat op het eerste gezicht 'n heel verbrokkelde materie lijkt, tooh echt wel de conceptie vertolkt van een onder wijsstructuur zoals die na gron dige overwegingen met name door de ministers Rutten en Cals als te verwezenlijken ideaal werd vast gesteld. Het doorlezen van de grote hoe veelheid details versterkt de opi nie, dat alleen de bereidheid van schoolbesturen, docenten en ouders om in de geest van de nieuwe wet mee te werken, van de „mammoet" een succes kan maken. Tegelijker tijd tekenen zich evenwel duidelijk een paar lijnen af, die aanvankelijk niet het meest de aandacht zullen trekken, maar die bij een vlotte gang van zaken reeds binnen af zienbare tijd de verdere koers mee zullen bepalen. ZO ligt in de invoering van studielessen in de brugklas een toenadering tot een meer indi vidueel gerichte vorm van onder wijs, die op de duur mogelijk ook in andere lagere klassen moet worden overgenomen. Door het kleinere aantal leerlingen in de meeste hogere klassen (de diffe rentiatie kan dit verschijnsel nog bevorderen) en de aard van de leerstof zal men na de derde klas over het algemeen niet zo sterk meer bloot staan aan de gevaren van een te collectieve benadering vanwege de docenten. In de lagere klassen is de situatie evenwel maar al te vaak veel minder rooskleurig. De bestaande normen voor klassen splitsing maken een aantal van zesentwintig tot dertig leerlingen op gymnasium, h.b.s. en middel bare school tot de gewoonste zaak van de wereld. En 't is m,et name in de studiejaren tussen onderbouw en klasse 4 dat veel jongens en meisjes de grootste moeite hebben zich te concentreren en bij te blijven in alle vakken waaronder er dan nog zijn, die weinig stroken met hun aanleg. Het studieprogramma volgens de wet op het voortgezet onderwijs verandert hier nog niet zo heel veel aan. Een goede aanleiding dus om in de naaste toekomst na te gaan of de verwachte successen van een andere aanpak in het brugjaar zich ook niet voor toepassing in andere klassen zullen lenen. EEN heel ander perspectief ligt in de organisatie van studie richtingen en het vaststellen van de examennormen, zoals deze in de overgangswet met wat duidelijker vormen tevoorschijn zijn gekomen. Het blijkt nu wel anders dan velen destijds vreesden dat de h.a.v.o.-scholen niet de plaats kunnen gaan innemen van het huidige u.l.o.-onderwijs, maar dat ze veel eerder naast hun functie van het aanboren van nieuwe bronnen, bestemd" zullen zijn voor leerlingen, die thans bij gebrek aan een voor hen geschikt alternatief met veel misère en vaak nog tevergeefs naar een h.b.s.-diploma streven. Het h.a.v.o, zal weer de plaats gaan innemen van de h.b.s., zoals die destijds onder Thorbecke bedoeld wasmiddelbaar onderwijs dat niet bedoeld is als propadeuse op een wetenschappelijke studie aan hogeschool of universiteit. Tegelijkertijd zullen gymnasium en het nieuwe atheneum elkaar dan meer en meer gaan naderen. Dit blijkt uit het studieprogramma, uit de lessentabel en uit de exameneisen zoals die thans in het HOEWEL in „mammoet" en overgangswet de verschillende schooltypen in hun zelfstandigheid gehandhaafd worden. Maar in de verte kondigt zich toch een ont wikkeling aan, waarbij de gehele v.w.o.-sector in feite een nieuwe vorm van lyceum wordt met ver schillende richtingen: overwegend klassiek, klassiek-exact, overwe gend economisch, overwegend exact. Bij alle richtingen zal dan Nederland uiteraard een belangrijke rol spelen en de mo derne talen een kwalitatief zwaar, maar kwantitatief verschillend ge wicht in de schaal leggen. Dit kan 'n gezonde ontwikkeling worden mits men alle goede eigen schappen van de vroegere gym nasium- en h.b.s.-sfcidie intact laat en mits men niet naar unifor miteit gaat streven. Pluriformiteit is in de theologie en de politiek een modewoord geworden. We zouden het in dit opzicht gaarne voor het v.w.o. overgenomen en gehandhaafd willen zien. Pleiten voor een illusie Fr vakbewftglng^krlngen is men weer slecht te spreken over ihet College van Rijksbemiddelaars. Die heren wor den al geruime tijd door de vakcentra le» niet meer op de handen gedragen, zo min als de hulsbazen „hiep, hiep, hoera" kunnen roepen voor de minister die verantwoordelijk ia voor het huur beleid. Personen en organen die ge doemd zijn te werken als 'n sta-ln-de- weg ten opzichte van een beleid naar eigen inzicht, kunnen nu eenmaal moei lijk populariteit verwerven. N.K.V.-voorzitter P. Mertens kan het helemaal niet hebben, dat deze 't vrije loonbeleid hinderende Rijksbemiddelaars nog de bevoegdheden van hun spelregel boekje te buiten gaan, wanneer ze ge doemd zijn percentages die volgens de regering het binnenzeilen van de geva renzone impliceren, aan te stippen en door te geven aan Sociale Zaken, is dit volgens de heer Mertens al erg ge noeg. Maar de Rijksbemiddelaars moe ten niet proberen partijen bij een C.A.O suggesties aan de hand te doen volgens welke de bezwaren van Rijks bemiddelaars zouden vervallen. Formeel zal de heer Mertens wel ge lijk hebben. Maar wat moet er dan gebeuren, wanneer minister Veldkamp het bezwaar van Rijksbemiddelaars deelt? Goed, dit zal eerst nog moeten blijken en inzoverre is het gelijk dan aan de N.K.V.-vooi'zitter, maar hij pleit voor een illusie, wanneer hij de oplos sing van alle moeilijkheden zoekt in een werkelijk vrij loonbeleid, waarin de verschillende verantwoordelijkheden duidelijk omschreven zijn en niemand \-eel kans krijgt die verantwoordelijk heden te overschrijden. Dan dingt de^heer. Mertens zelf op een indirecte manier naar een terug keer tot de oude geleide loonpolitiek met bij algemene beslissing vast te stellen loom-ondes. Want noch de werk gevers noch de vakcentrales zijn, an ders dan alleen maar theoretisch, in staat om bij het huidige beeld van de conjunctuur met haar nog steede over matige vraag op de arbeidsmarkt zich echt aan hun verantwoordelijkheden te houden. De heer Mertens mag nu wel bewe ren dat de regering door het noemen van zes zeven procent als het begin van de gevarenzone de magneetwer king ontketend heeft, hij weet zelf beter dan wie ook dat ln het huidige sociaal-economische bestel die mag neetwerking bij elke andere houding van de regering vrijwel even sterk zou zijn geweest. Bedrijfstaksgewijze wil ook de vak beweging die magneetwerking desnoods door het opvoeren van de prijzen die nen. Wanneer om de werknemers een behoorlijke loonsverhoging te kunnen geven het economisch noodzakelijk is de prijzen van een aantal pródukten wat te verhogen, moeten dan maar an dere vakbonden dan de bij het onder havige overleg betrokken bond hun on rust over het prijsbeleid van bedrijfs leven en overheid tot uiting brengen. Neen, ergens gaat er aan de vrijheid die op het. terrein van het sociaal- economische beleid bestaat, in de te genwoordige maatschappij altijd een stuk illusie gepaard. Soms komt de vak. beweging daar openlijk voor uit; een andere maal valt het haar moeilijker de realiteit te erkennen. Een stukje moderne „struggle for life" moet men maar denken Filmcriticus Wielek verontschuldigt zich AMSTERDAM ANP) De Amster damse cineast J. Koelinga, die zich be ledigd achtte door een artikel van de filmcriticus H. Wielek in „Filmforum" van februari 1964, getiteld „Nieuw jaarswensen voor een nazipropagandist" maakte vorig jaar januari een civiel proces wegens smaadschrift tegen de criticus aanhangig bij de Amsterdamse rechtbank. In dit pro ces is het niet tot een uitspraak maar in december wel tot een comparitie van partijen gekomen. De heer Wielek komt nu ln het februarinummer van 't thans „Critisch filmforum" hetende maand blad op zijn artikel van twee jaar gele den terug. Hij schrijft onder meer: „Door kennisneming van uitspraken van het tribunaal en de Kroon betreffende Koelinga is mij gebleken dat ik mij te kras en daardoor grievender heb uitge laten dan nodig was voor de strekking van mijn betoog. Onder handhaving van mijn standpunt, dat ik persoonlijk geen behoefte heb aan nieuwe kansen voor de heer Koelinga als cineast, neem ik daarom terug hetgeen ik te rijnen laste meer heb geschreven dan blijkt uit de genoemde officiële stukken". Het artikel van februari 1964 van de heer Wielek (pseudoniem van W. Kwek- silber) was een reactie van hem op 'n in het januarinummer van Filmforum gepubliceerd stuk van de filmcriticus B. J. Bertina, over wensen voor 1964. Bertina had daarin over de cineast ge schreven: „Jan Koelinga de nieuwe kansen krijgt die hij vraagt, ondanks zijn politieke instelling en de door hem gemaakte fouten". Chaplin heeft griep LONDON (UPI) De 76-jarige ac teur Charles Chaplin die momenteel in Londen verblijft in verband met de op namen van de film „A countess from Hongkong" die hij regisseert, heeft in verband met een griepaanval de studio moeten verlaten. Het is nog niet be kend wanneer de opnamen zullen wor den hervat. In de film hebben onder meer Sophia Loren, Marlon Brando en Sydney Chap lin e a roL T.v.-reportage uit Duindigt t „Er was eens documentaire Al twee weken training op echte sulky's (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM. De opening van het draf- en renseizoen op Duindigt be looft dit jaar op zondagmiddag 27 maart extra kleur te krijgen. Niet allM-n omdat de N.T.S. daarvan een Isd-klonties rechtstreekse heeldreportage geeft, er risico^ a - •- het bijzonder door de deel- den? Natuurnjki twaalftal leerling-pi keurs uit de omroepwereld. Zij zul len voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse radio en tele visie plaats nemen op echte sulky's en met rasechte renpaarden proberen de N.T.S.-prijs, groot f 2500.in de wacht te slepen voor hun stal. Reeds vorig jaar werd in Hilversum het plan geopperd om eens een echte draverij te organiseren voor eport- medewerkers uit de omroepwereld. Het draf- en renseizoen was toen helaas zover gevorderd, dait de en thousiastelingen geen tijd genoeg meer hadden om eeu goede training te volgen. Sinds veertien dagen zijn nu echter bekende figuren als Frans van Dusschoten, Hans Eysvogel, Dick Bruynestein, Rien Bal, Dick van Rijn, Koen Verhoeff, Jean Smits, Jan Ley- endekker, Fred Oster, Ad Vereney en Roel Rengers bij een drietal be kende stallen ln training gegaan als leerling-pikeur. Ad Versney, tv.producer bij de KRO, Zoals gezegd, maakt de N.T.S. die middag een rechtstreekse tv-repor- tage uit Duindigt en collega Bob Spaak zal er een badinerend mentaar bij geven. ANTENNE wordt momenteel onderhanden genO' men door de trainers van de befaam de stal van Willem Geerssen. Hij heeft nog nimmer een paaixl bere den of bestuurd, maar de race lokt hem wel. Bij de eerste training in het bos tussen het Hilversumse con courssterrein en de Lage Vuursche mocht Vtersney naast de pikeur op een oude met twee zitplaatsen uit geruste sulky zitten „Het leek meer op een gestroomlijnde boerenkar met dikke banden", zegt hij verduidelij kend. „Ik zat gewoon in mijn burger- klofje en de pikeur leerde me hoe ik de leidsels moest hanteren. Nu moet je niet denken dat wij straks de beste en kostbaarste dravers tot onze beschikking krijgen. Dat zou tegenover de paarden en hun eige naars niet verantwoord zijn. Boven dien moet zelfs een race van begin nelingen geen anti-demonstratie voor de draf. en rensport worden. De vol gende week mogen wij achter de met ;izware banden uitgeruste trainings sulky op de Hilversumse baan leren rijden. Eerst samen met de trainer, dieons niet alleen het besturen, maar vooral ook de wedstrijdregels bijbrengt. Als Rien Bal bijvoorbeeld mij tijdens de race binnendoor pro beert te paseeren, dan mag lk voor- De PvdA, indirect familie zichtig mijn paard naar de railing Roolvink boos om Zihtoneek (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De A.R - fractieleider in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, heeft maandagavond voor de radio vrij scherpe verwijten gericht aan de partij van de Arbeid en de VAltA. iri ver band met de uitzending van de rubriek „216' is het toeVallig ook nog eens' een keer". De heer Roolvink zei dat de ver ontwaardiging en ergernis die over be paalde onderdelen van dit programma, terecht zijn ontstaan, door de AR Twee de-Kamerfractie worden gedeeld. Culturele manifestatie in Venetië DEN HAAG (ANP) Ook dit jaar zullen in Venetië, naast het Filmfesti- ;n het Festival voor het Proza, culturele manifestaties plaatsvin den, die slechts enkele jaren geleden zijn geïntroduceerd: de Europremio TV het Internationale Festival voor de Lichte Muziek. De Europremio TV zal 27 tot 29 mei in het Venetiaanse Lido een aantal televisierecensenten Europese kranten bijeenbrengen de aanwijzing van acht personen, die naar het oordeel der critici het bes te erin geslaagd zijn onderwerpen van algemeen Europees belang op de beeld buis te brengen. Het Internationale Fes tival voor de Lichte Muziek zal yan 25 tot 29 juni plaatsvinden. Aan het festi val zullen 12 Italiaanse en 6 buitenland zangers deelnemen. Van Roger Bissière (1886-1964) wordt in het Stedelijk Museum te Amster dam van 11 maart tot en met 24 april een herdenkingstentoonstelling gehou. In een handomdraai 1 23Ï.56789 Horizontaal: 1. vrijplaats bij spel - gooi borgtocht gezegde; deel.v. e. Franse - vloerbedekking - kinder- 4 titel - eikeschors: -5. het gezin; 6. politieke par tij - hoofd van een klooster: 7. onder andere - voor (Latijn) - water in Bra bant; 8. woede - vreemde munt; 9. gebouw met vele verdiepingen - azijn. Vertikaal: 1. lichaamsdeel - mand; 2. voorzetsel - grauw; 3. achter alstublieft - bevel; 4. luchtvaartmaatschappij - hoofddek sel; 5. niet dezelfde; verordening - vreemde munt; 7. deel van de bijbel - tijdperk - en dergelijke; 8. toe spraak - zeearm; 9. opgewarmd eten hard vet. plossfng van gisteren' HOR.: 1. som-allen. 2. lont-asla. 3. am-rtf-ga. 4. rat-rem. 5. lam-dor. 6. las-mal. 7. eg-set-ra.. 8. neet-amen. 9. traan-les. VERT.: 1. slap-lent. 2. oom-lager. 3. m.n.-ras-e.a. 4. tram-sta. 5.t.t.-me. 6. laf-data. 7. l.s.-rol-ml, 8, «lger-ree. 9. naam-kaas. de VARA, maakt het ons moeilijk gaan met de socialisten aannemelijk te maken, aldus de heer Roolvink. Hij betrok in zijn veroordeling ook uitspra ken van 'de socialistische voorlieden Vondeling, Nederhorst en Tans. De heer Roolvink beklemtoonde dat der gelijke uitzendingen ons vrije omroepbe stel onwaardig zijn. Het zou vain groot belang zijn. aldus de AR-fractieleider, wanneer de Partij van de Arbeid zich nu eens duidelijk hetzij vóór hetzij tegen dit programma uitspreekt. De heer Rool vink veroordeelde „Zo is het" vooral, omdat de naam van God ij del wordt gebruikt en de dierbaarste gevoelens van anderen erin worden gekwetst. Hij zei zelfspot zowel als satire, gebracht door mensen van voldoende geestelijke rijp heid, best te kunnen waarderen. Steun uit België en Duitsland bij huwelijksreportage DEN HAAG, (A.N.P.). Voor de dertien reportage-eenheden (circa 50 camera's) die de NTS nodig heeft voor de huwe lijksreportage zij beschikt zelf over vijf eenheden zal de Belgische Radio en Televisie (BRT) vier reportagewa gens ter beschikking stellen, te weten drie van dc Vlaamse en een van de Waalse televlsi Ook de Duitse televisie stuurt vier reportagewagens. Al deze buitenlandse reportagewagens worden bediend door het eigen technisch personeel: België stuurt tachtig man. Duitsland vijftig man personeel. Don derdag 10 maart zullen de heren P. van achtste jaar. De opnamen zijn sturen Maar een paard dat je bui tenom passeeert mag je niet hinderen Ook leert de trainer je het mennen van je viervoeter, want laat je de teugels te los, dan gaat het dier in Onder de titel ,,Ër was eenszendt de N.T.S. vanavond een aantal unieke filmopnamen uit over de kleuterjaren van de Nederlandse prinsessen, waarbij het accent zal vallen op de jeugdbelevenissen van prinses Beatrix tussen haar derde en de hand van amateurfotograaf E. M. Knauerk lid van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis. De heer Knauer zal tijdens de uitzending in een gesprek met Jan van Hillo een toelichting geven op zijn film. Tevens worden de opnamen van commentaar voorzien door mevrouw René Smith (jonkvrouwe Roëll), die vanaf de kinderjaren van Beatrix tot nu toe de vriendin van de kroonprinses is geweest. Zij behoort tot de getuigen bij het huwelijk, dat nu met rasse schreden nadert. Het programma werd samengesteld door Gé Verheul en geregisseerd door Henk J Veenstra. Presentatie Jan van Hillo. (Nederland I, 18.30). kwalificeerd. Voor de echte paarde- liefhebbers is dat allemaal gesneden koek, maar voor ons. die alleen maar achter het stuur van een auto of op een bromfiets hebben gezeten, wordt het een inspannend en vooral leer zaam avontuur". „Geboorteregeling" actueel onderwerp Vanavond gaat Geboorteregeling staat momenteel wel zeer sterk in de publiciteit. Dat hier ook voor de overheid een taak kan zijn weggelegd, bewijzen de problemen in India, waar een actief regeringsbeleid in deze aangelegenheid, wordt gevoerd.J- nu onder meer zitting .hebben: dr. F. J. Heggen, r.-k. moraaltheoloog, As. C. Blankenstijn, directeur Nederlands Hervormd Centrum van Geestelijke Volksgezondheid, en ds. B. J. Aalbers, gereformeerd predikant te Dronten (Oost-Flevoland), nader op deze en ermee samenhangende zaken in. Redactie en regie: Adelheid van der Most. (Nederland II, 21.25). i forum. 1 zijn verbon- maar die zijn zeker niet groter dan wanneer je als autorijder aan het snelverkeer deelneemt, Trouwens onze trainers kijken goed uit of we wel capabel zijn om aan de race deel te nemen. Is dat niet het geval, dan worden wij zonder pardon aan de kant gezet De wedstrijdkteding wordt ons door de eigenaars en pikeurs van de paarden verstrekt. Wie de beste kans maakt van de omroepmensen om de N.T.S.- prijs te winnen Voor mij is er maar èèn en dat ls Hans Eysvogel. Die heeft al jaren als amateur in cour ses meegereden. Vorig jaar geloof ik zo'n twintig keer. Maar hij zal voor deze race wel een stevige han dicap krijgen, want anders is er voor ons natuurlijk niet veel lol meer aan. Overigens moet je niet denken dat wij om de prijs rijden. Het gaat om het spel en niet om de knikkers. Bovendien wordt dit een race waar in geen gedrogeerde paarden uitko men. We hebben echt geen lsd- klontjes in de zak". Nieuwe kinderstrip van Wim Meuldijk Wim Meuldijk, de geestelijke vader van onder anderePipo de Clown en de muzikanten Rats en Repel, schreef i# opdracht van de V.A.R.A.-t.v. een nieuwe kinderserie, waarvan het eerste deel morgenmiddag zal worden uitgezonden. De serie kreeg als titel „Tim Tatoe" mee en bestaat uit acht afleveringen, die telkens op de V.A.R.A.-zaterdag- en woensdagmiddagen op het scherm worden gebracht. De rolverdeling in dit „wildwesf'-verhaal is als volgt: Tim Tatoe, Rudi Falkenhagen; Inemien, Bruni Heineke; de sheriff, Piet Hendriks: De Schim, Geert Tijssens; een cowboy, Ton Vos en tenslotte de vogel Lolliepop. De bijpassende muziek werd geschreven door Harry de Groot. Regie: Wim Ban- (Nederland I, 17.15, woensdagmiddag). vanavond twee keer in J in „Jan en Alleman" en SUS IS". (Nederland 1,21.1,0). (Nederland I, 20.20) RADIO VERONICA (192 m.) Van -j 18 00 tot 20.00 uur. vlak voor het hele uur nieuwsberichten - 18.00 Veronica's J jukebox. 19.00 Joost mag het weten, 20.00 Discologie. 21.00 Non stop popu- 4 laire platen, 22.15 Leer dansen. 22.30 Jazzjournaal. 23.39—1.00 Gram. muz. 4 18.00 4 J Recente compositie van Lutoslawski Eén van de recente werken van de Poolse componist Witold Lutoslawski, zijp „Trois poèmes d'Henri Michaux", wordt vanavond in een uitvoering van het koor en orkest van de Süddeutsoher Rundfunk onder J leiding van Rolf Reinbairdt door de K.R.O.-radio uitgezonden. Lutoslawski behaalde in 1937 zijn einddiploma aan het conservatorium, maar ging zich pas na 1945 intensief op het componeren toeleggen. Hoewel hij aanvankelijk muziek op allerlei gebied i schreef, zoals hoorspel-, film-, toneel- en concertmuziek, is hij momenteel een van de weinige componisten uit Polen en daarbuiten van serieuze muziek, die van de opbrengst van zijn werk kan leven. Zijn compositie „Trois poèmes d'Henri Michaux", waarvoor hij als uitgangspunt drie gedichten nam van de Belgische dichter, werd pas in 1963 voltooid en voor het eerst uitgevoerd op het festival voor hedendaagse muziek in Zagreb. (Hilversum I, 21.00). TELEVISIE Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws, 19.01 Klaas Vaak, 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les, 20.00 Joui-n.; KRO: 20.20 Sus dertien: uitslag van de vijfde trekking, met Jan Blaaser, 20.30 Stadhuis op stelten, 20.55 Ridders van de grote weg, docu mentaire. 21-40 Jan en alleman, amu- sementsprogr., 22.05 Overstag, filmim pressie v. d. watersport; NTS: 22.35 Journaal: Teleac: 22.4023.10 Samen leven nu en morgen. NEDERLAND II ~r. I^TS:. 1?.00, tot. plm, 19.30 Wereldkampioenschappen ijshockey, reportage uit ..Ljubljana, - 20.ÓÓ' NiehwBi AVROr 20.ÖÏ '.Sportpfmo- rama. 20.35 De stijfkop, tv-film, 21.25 Geboorteregeling.,., en hoe?, forum. CVK-IKOR: 22.05 DichterbijNTS: 22.35 Joümaal. BRUSSEL Nederl. (324 m) Nieuws 18.03 muziek, 18.45 19.00 Ni is.ü'2 Gr.'iir, !1.39 Sinfonia breve, 7 22.00 Nieuws. BRUSSEL Frans (484 in.) 1S.30 Nwe gram. pl. 20.00 Klass. muz., 22.15 Jazz. NDR-WOR (309 m) 19.25 Dansmuz., 20.30 Lichte muziek. 1.00 Gevar. muziek. ENGELAND BBC (330 m) 19.35 2 Lichte muziek, 20.30 Muz progr., 22.00 2 J Tim Tatoe (Rudi Falkenhagenen r Inemien (Bruni Heineke) in een r scene uit Eet wildwestverhaal Tim Tatoe". (Nederland 1,17.15, woensdagmiddag ensdag RLAND I mma; VARA RADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 m) KRO: 18.00 Internation. volksliederen,, 18.20 Uitzending van de CHU, 18.30 Orkest- muziek. 18.50 En nu mijn geval: J vragenbeantwoording, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten, 19-30 Finale van SUS 13, 20.00 Klass. koormuziek (gr.), 20.30 Godsdienstig progr.. 21.00 Mod. koormuziek (gr.). 21.30 Kerkorgelcon- J eert. 21.55 De zingende kerk: bloem- lezing uit het gregoriaanse repertoire, 22.15 Cursus over geloofsleven en godsdienstige vorming. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog, 22.45 Gram., 23.55 Nws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: r 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten, 18.25 Orkestmuziek. 18.55 Voor de kinderen, f 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 l Gamelan: Indonesisch progr., 19.35 Liturgische kalender WOENSDAG 9 maart: mis van de dag. Mis Ne derelinquas. Ge dachtenis van de H. Francisca Romana. Paars. der Bussche, directeur-generaal van de BRT en ir. G. de Lafonteyne, waarne mend directeur-generaal van de tech nische diensten van de BRT, op uitno diging van de NTS in haar technisch centrum in Amsterdam de reportage Gram., 20.00 Nieuws. 20.05 Volksliedjes, volgen. De Vlaamse televisie stuurt geen 2o.30 4 Sans:radiostrip. 21.00 Licht eigen commentator. Zij neemt de vol- muziekprogramma. 21.45 Promenade- ledige NTS-reportage over met inbe- orkest: mod. muziek, 22.25 Praatje, grip van de Nederlandse commentaren. Woensdag HILVERSUM I (402 ml NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening, 7.20 Gram., lom 7.30 nieuws». 7.45 Radio- J krant. 8 00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws, 8.32 Gram., 9.00 Voor de zieken, 9.35 Nieuws, 9.40»Voor de huis- 4 vrouw, 10.10 Orkestmuziek, 10.30 Mor- gendienst. 11.00 Kamermuziek, 11.15 4 Schoolradio, 11.45 Gram., 12,27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 4 Reportages en gram., 13.30 Gram.. .13.40 Stereo: Amusementsmuziek, 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen.' 4 hoorspel (herin. 14.25 Koorzang, 15.05 Stereo: Klass. en semi-klass muziek, 4 15.50 Het bruidsboeket, rechtstreekse uitzending v.d. nationale manifestatie-ï tgv- het huwelijk van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, 17.10 Gr am.muz.. 17.20 Jazzperspectief. 17.50 4 Overheidsvoorlichting: De politie nu. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws,,oclitendgymn., 7,.23 Gram.. en reportages, 8.0Ó Nieuws, 8-10 Gram. 4 reportages, 9.00 Praatje v. d. vrouw, g.'Ö? "Gïtófi-;+'"l/PRö:."'9'.4Ö SohóólradioTJ" VARA: 10.00 Gram., 10.45 Voor de 4 kleuters. 11.00 Nieuws, 11.02 Voor de vrouw, 11.40 Klassieke liederen, 12.00 J Stereo: instrumentaal septet. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Voor land- J en tuinb., 12.30 Stereo: Salonorkest, 4 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 15.05 Voor de jeugd. (16.00 Nieuws), 17.00 Voor de zieken, 17.30 Promenade- orkest: amusementsmuziek. HILVERSUM III (240 m en FM-kan.): NRU-KRO: 9.00 Nieuws, Gevar. pla- J tenprogr.. 10.00 Nieuws, actualiteiten, 10.05 Betty: platenprogr., 11.00 Nws, actualiteiten, platenprogr, en praatje, 4 12.00 Nieuws, actualiteiten en gram,, 13.00 Nieuws, actual, en gram.. 14.00 J Nieuws, actualiteiten, gram. platen. N RU-AVRO: 15.00 Nieuws, gi'&m., 16.00 Nieuws, volksliedjes van overal (gr.). 16.30 Rhythm and blues (gr.). 17.00 Nieuws, gevar. platenprogramma voor J autoobilisten. RADIO VERONICA (192 m.) Van 8.00 tot 20.00 uur, vlak voor het hele uur: Nieuwsberichten 7.00 Ook 4 goeiemorgen. 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprograüima, 10.00 Koffietijd, 1100 Huisvrouwenprogr., 4 12 00 Gezellige muziek. 14.00 Voor de jeugd, met o.a. teenagershows. Nederl. jeugdhitparade. 15.00 Woensdagmid- dag-speciaal. 16.00 Gram., 16.45 Tijd J voor toppers, 17.0018.00 Teenager BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.03 Lichte muziek. 13.20 Gevar. muziek, 14.03 Schoolradio 17.15 Tophits. Advertentie A „Hoe kunt u daar -zo zeker van zijn? Miss Pride zag de jongen ongeveer om twintig over acht op het pad en de dokter zag hem ook. U was daar niet, of wel soms?" „Nee, bij God, nee! En ik sla iedereen bont en blauw die het tegendeel durft te beweren. En hoe ik daar zo zeker van kan zijn?" Hij liep op Al- leyn toe en hield zijn gezicht vlakbij het zijne. Zijn ongeschoren kin glinsterde van de regen druppels. „Ik zal liet u voor eens en voor al ver tellen waarom ik daar zo zeker van ben. Die jon gen heeft nog nooit van zijn leven gelogen, mister. Daar is hij te simpel voor. Dat kunt u aan ie dereen vragen. Vraag het aan zijn onderwijzeres. Vraag het aan de dominee. Vraag het aan zijn vriendjes. Hij is een jongen, die altijd de waar heid spreekt, die arme kleine idioot, en wat u ook probeert, u zult uit onze Wal nooit iets anders dan de waarheid krijgen". Alleyn hoorde weer de stem van Jenny Williams: „Hij is een buitengewoon eerlijke jongen. Hij liegt nooit nooit!" Hij keek naar Trehern en zei: „Goed. We zullen het voorlopig hierbij laten. Goe denavond". Toen ze om het huis heen liepen, riep Trehern hun na: „En dat andere wijf dan? Pride! Hoogmoed komt voor de val. En dat wijf heet toch Pride hoogmoed is het niet Mrs. Trehern gierde van het lachen en een deur sloeg dicht. „We zijn een heel eind verder gekomen", zei Al leyn tegen Fox. HIJ aapte Wally'a televisiespel na: „Kom op! Laten we gaan!" Buiten troffen ze Bailey en Thompson, gehuld in hun regenjassen die al heel wat jaren hadden mee gemaakt. Hun apparatuur hadden ze in waterproof door ngalo marsh hoezen geborgen. De regen gutste van hun hoe den. „We zullen haar het hotel teruggaan", zei Al leyn'. „Over een paar minuten". 73 Het huisje van de Trethaway's lag tegenover dat van de Treherns in dezelfde straat. Alleyn klopte aan de achterdeur en werd door de trotse vader binnengelaten. Het was een reus van een vent, die grijnsde van geluk. De laatste aanwinst liet haar stem krijsend horen. Haar vader maakte zijn ex cuus voor die stoornis. „Ja, hei is een meisje", zei hij, „kan dus haar mond niet houden". Ze ston den bij het keukenraam dat uitzag op de weg die naar de bron liep. Toen Alleyn dit zag, vroeg hij hem of hij daar toevallig Wally had gezien om streeks de tijd dat het kind werd geboren, of even later. En hij kreeg het antwoord dat te verwach ten was, namelijk dat mr. Tretaway toen wel aan iets anders had te denken. De baby was, inder daad om half acht geboren en dr. Maine was even daarna vertrokken. Alleyn feliciteerde Tretahway, gaf hem een hand, ging terug naar zijn collega's en vertelde hun wat hij vernomen had. „Waarom zegt Trehern dan dat hij de dokter on geveer om vijf minuten over acht zag weggaan?" vroeg Fox. „Gewoonlijk is er maar één reden voor dat soort leugens. Het tijdschema in de war gooi en, zodat je bewijzen kunt dat je niet zelf ter plaat se was. Zo gaat dat meestal". „Ja", zei Alleyn, „maar er valt nog veel te be wijzen. En alles klopt niet helemaal. Of wel soms?" „Nee", zei Fox. „Niet helemaal". „Batley, wat heb jij gevonden? De afdrukken van visserslaarzen in die chaos van voetafdrukken? Of die van jongensschoenen? Ik heb er geen kunnen vinden". „We hebben niets gevonden wat erop lijkt, mr. Al leyn. Maar zoals u zelf al zei, die platte steen werd gebruikt om latere sporen uit te wissen. We hebben genoeg gevonden om dat te kunnen be wijzen", zei Bailey met tegenzin, „maar verder ook niets. De enige duidelijke sporen zijn de spo ren die na de regen van vanmorgen gemaakt zijn door een paar dienstschoenen en een paar heren schoenen, zoals ze die op een dorp dragen, maat negeneneenhalf, met geribbelde zolen en goed on derhouden". „O, dat weet ik, dat zijn de hoofdinspecteur en de dokter geweest". „Ja, s dat z j al". vond u achter die uitstekende rotspunt.? En in de buurt ervan „Wat u al dacht, mr. Alleyn. Ze passen precies. Aangemeten schoenen zoals officieren dragen. Maat tieneneenhalf. Versleten maar goed onder houden". „Dus net als de eigenaar zelf, zou je kunnen zeg gen. Heb je tegen Carey gezegd dat hij niet meer op wacht hoeft te staan „Ja, sir. Er scheen geen reden meer om hem lan ger te laten blijven waar hij stond. We hebben af gietsels van alle voetafdrukken en foto's genoeg. Ik heb zout in het gips gedaan niet het oog op het slechte weer. Het is goed gegaan. Uitstekende re sultaten". „Prima. Het weer wordt steeds slechter. Kijk eens naar de zee". In de vaargeul tussen Eiland en dorp kwam nu de vloed opzetten met veel opspattend schuim en uit- eenrollende golven. Op zee verschenen overal witte schuimkoppen. De horizon was zwart en hier en daar volkomen onzichtbaar. De dam werd door de branding gebeukt, liep nu eens helemaal onder wa- er en glom dan weer op in het laatste daglicht. (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2